Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγνωμη αν εχει ανεφερθεί....Αλλα δεν βρήκα κάτι...¨Εχει δοκιμασει κανεις την νέα έκδοση του Garmin xt 5.00.4 σε N95 8GB με το τελευταιο FW..Να πεί εντυπώσεις...?Γιατι τις προηγούμενες που έιχα δοκιμασει εκδόσεις της σειρας 5 όλες κολλάγαν στην πλοήγηση και έιχαν πολύ καθυστέρηση...Ακουστηκέ οτι διορθώθηκε αυτο σύμφωνα με το changelog..Αλλά μην κάνω τσάμπα την διαδικασία αν το έχει δοκιμάσει άλλος...Είναι και το κωλοUSB V1.0 και αργεί ρε ****το...
KTLK
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκιμασα τη νεα αναβαθμιση του χαρτη 4.0.4 σημερα το πρωι...Απογοητευτικη στη περιοχη μου τουλαχιστον(καλυψα διαδρομη,Τρικαλα Ημαθιας-Πλατανο-Κλειδι-Μαλγαρα-Χαλαστρα-Καλοχωρι-Ν.Μαγνησια).Τα ιδια σφαλματα και λαθος υπολογισμοι, κακο στιγμα..Εν αντιθεσει του Auto Drive,παντα αψογος,στην ιδια δοκιμη..(αλλα και αλλου)επομενως κατα τη γνωμη μου ο Αναβασης ειναι ακομα μονο για "αναβασεις"και off road πολυ καλος για βουνο και περιηγησεις αλλα υστερει μεσα στο οδικο Δυκτιο ακομα (ιδιως χωρια)..Αναμενουμε βελτιωσεις. Ιασωνας

 

Αν και τα έχουμε ξαναπεί (επικάλυψη κ.λ.π), είναι τελικά καλύτερα σε μεγάλες πόλεις να αφήνουμε μόνο τον Autodrive ενεργοποιημένο;

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δοκιμασε αλλα λογικα δεν θα αναγνωριζει τον 1 απο τους 2 !

 

Μπορώ να αλλάξω το όνομα στον ένα από τους 2 ή θα υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Εαν θελεις να προσθεσεις και αλλους χαρτες στο 1 ποστ του παροντος γραφουμε τις ονομασιες που υποστηριζει το Garmin.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Α οκ αυτό ήθελα να ξεκαθαρίσω, χρησιμοποιούμε απλώς 4 χάρτες όποιους θέλουμε αρκεί να έχουν τις ονομασίες στις οδηγίες!! :D
Link to comment
Share on other sites

πιος θα μου δωσει τα φωτα του γιατι εχω σαλταρει?? πως βαζουμε πια ροι θελουμε να βλεπουμε απανω στο χαρτη κ πια οχι?????δεν θυμαμαι πως τα ειχα βαλει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δεν παω καλα! :( δε μπωρο να το ξαναβρω!
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν εχει ανεφερθεί....Αλλα δεν βρήκα κάτι...¨Εχει δοκιμασει κανεις την νέα έκδοση του Garmin xt 5.00.4 σε N95 8GB με το τελευταιο FW..Να πεί εντυπώσεις...?Γιατι τις προηγούμενες που έιχα δοκιμασει εκδόσεις της σειρας 5 όλες κολλάγαν στην πλοήγηση και έιχαν πολύ καθυστέρηση...Ακουστηκέ οτι διορθώθηκε αυτο σύμφωνα με το changelog..Αλλά μην κάνω τσάμπα την διαδικασία αν το έχει δοκιμάσει άλλος...Είναι και το κωλοUSB V1.0 και αργεί ρε ****το...

Συγνωμη για την βρισια.....

 

 

Κανεις?

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την βρισια.....

 

 

Κανεις?

 

βαλτην αφοβα !! ο κολητος μου εχει το τηλεφονο που σε ενδιαφερει κ εγω το ε90 μαζι βαλαμε την 5.40 κ δουλει τελεια κ στα 2 τηλεφωνα :):):):):);)

Link to comment
Share on other sites

τα αρχειο που κατεβασες (rar) εχει κατι φακελους μεσα πχ GARMIN κλτ κλτκαι ενα αρχειο sis ... θα παρεις μονο τα αρχεια που ειναι μεσα στον φακελο Garmin νομιζω source bin και κατι αλλα και θα τα ριξεις στην καρτα του κινητου σου δηλαδη αντικατασταση με τα παλια!!!Μην κανεις το λαθος και παρεις οπως ειναι τον φακελο Garmin και τον κανεις αντικατασταση με αυτον που εχεις στο κινητο...

Επαναλαμβανω... Τα update files οι φακελοι δηλαδη που βλεπεις στο rar αρχειο παιρνεις μονο οτι εχουν μεσα σε αυτους και τους βαζεις στους ιδιους φακελους που εχεις στην καρτα..Ουσιαστικα σε βοηθαει να δεις ποια αρχεια ειναι που...αφου κανεις αυτο περνα και το garmin.sis χυμα στην καρτα καντο install σου ζηταει αντικατασταση την 0.30 με την 0.40 και αυτο ηταν

 

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Να'σαι καλά.

 

Υ.Γ : Sorry για την χαζή ερώτηση αλλά μήπως γνωρίζει κανένας πως ορίζουμε την διεύθυνση οικίας???

Υ.Γ2: Πήγα στο σετ χαρτών και μου βγάζει 2 Anavasis (+τους άλους δύο)! Είναι σωστό αυτό? Έχω βάλει μόνο τον 3 in 1 Autodrive 1.60, Anavasis 4.04 και Bluechart. Κανονικά δεν θα έπρεπε να εμφανίζει μόνο έναν Anavasis? Μήπως πρέπει να ξετικάρω τον έναν? Ρωτάω γιατί στην αναζήτηση πάντα μου βρίσκει διπλά αποτελέσματα αλλά μέχρι τώρα πίστευα ότι το έκανε λόγω AutoDrive και Anavasis. Έχω μπερδευτεί...

Link to comment
Share on other sites

Να'μαι πάλι. Λοιπόν κατάφερα τα πάντα να δουλέψουν εκτός από την "αναζήτηση" γράφω ονομασία οδού κτλ... τπτ. "δεν βρέθηκε αποτέλεσμα" ότι και αν γράψω. Τι με μικρά δοκίμασα , τι με κεφαλαία , αγγλικά τα πάντα. Η μόνη αναζήτηση που βγαίνει είναι εάν γράψω στο συλλαβισμό πόλης "Θεσσ" και το αποτέλεσμα ειναι "Ελλασώνα (Λαρίσης)

 

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Να'σαι καλά.

 

Υ.Γ : Sorry για την χαζή ερώτηση αλλά μήπως γνωρίζει κανένας πως ορίζουμε την διεύθυνση οικίας???

Υ.Γ2: Πήγα στο σετ χαρτών και μου βγάζει 2 Anavasis (+τους άλους δύο)! Είναι σωστό αυτό? Έχω βάλει μόνο τον 3 in 1 Autodrive 1.60, Anavasis 4.04 και Bluechart. Κανονικά δεν θα έπρεπε να εμφανίζει μόνο έναν Anavasis? Μήπως πρέπει να ξετικάρω τον έναν? Ρωτάω γιατί στην αναζήτηση πάντα μου βρίσκει διπλά αποτελέσματα αλλά μέχρι τώρα πίστευα ότι το έκανε λόγω AutoDrive και Anavasis. Έχω μπερδευτεί...

 

ΥΓ 1) άνοιξε τον πλοηγό κ άφησε το να κλειδώσει. πήγαινε έπειτα στο "ΟΙΚΙΑ" και πατά επιλογή. Θα σε ρωτήσει "επιλογή συγκεκριμένης θέσης Η άλλη τοποθεσία" (κάτι τέτοιο) , Εφόσον ειναι ήδη ενεργο το gps επιλέγεις τη τοποθεσία που βρίσκετε (εφόσον είσαι σπίτι βέβαια :p )

ΥΓ2) Και σε εμένα το ίδιο κάνει

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ2: Πήγα στο σετ χαρτών και μου βγάζει 2 Anavasis (+τους άλους δύο)! Είναι σωστό αυτό? Έχω βάλει μόνο τον 3 in 1 Autodrive 1.60, Anavasis 4.04 και Bluechart. Κανονικά δεν θα έπρεπε να εμφανίζει μόνο έναν Anavasis? Μήπως πρέπει να ξετικάρω τον έναν? Ρωτάω γιατί στην αναζήτηση πάντα μου βρίσκει διπλά αποτελέσματα αλλά μέχρι τώρα πίστευα ότι το έκανε λόγω AutoDrive και Anavasis. Έχω μπερδευτεί...

 

Σε προηγούμενο post αναφέρεται ότι ο ένας από τους δύο που εμφανίζεται στο mapsource είναι κάτι POI που έχει ο Anavasis...

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα ....δυο χαρτες ουσιαστικα αν εχετε εχετε τα παντα!!! Εφοσον διαθετετε χωρο στην καρτα σας (Σας λεω τι εχω εγω στο κινητο μου στο σετ χαρτων)

1)ton 5-1 με την καινουργια εκδοση αναβασης και auto drive bluechart + Cyprus 138mb περιπου

2) European NT 2009 Κομπλε ολη την Ευρωπη +CZ+SK+PL+RO+BG+HUN+YUG+MOL+LITH+BY 2.2GB

Θα τους βρειτε πολυ ευκολα στα γνωστα μαγαζακια ....

Για την ερωτηση που εκανε ενας φιλος αν υπαρχουν δυο αρχεια με το ιδιο ονομα οι συγκεκριμενοι χαρτες αν εχουν ιδιο ονομα με καποιον που εχεις ηδη απλα τον κανεις αντικατασταση...

βαλε αυτους και δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα!!

Τωρα πιους χαρτες θα εχεις ενεργοποιημενους ειναι δικο σου θεμα φυσικα οσο εισαι Ελλαδα αφηνεις τους 3+1 η 5+1 ..αν ειναι να πας ταξιδακι ευρωπη ενεργοποιεις (map source) τον EUROPEAN NT 2009 και εισαι αρχοντας

 

Μια ερωτηση μονο .. οι 3 σε 1 που βγηκανε χτες γιατι δεν ειδα ...ειναι πιο καινουργια εκδοση απο τους 5+1????

Link to comment
Share on other sites

βαλτην αφοβα !! ο κολητος μου εχει το τηλεφονο που σε ενδιαφερει κ εγω το ε90 μαζι βαλαμε την 5.40 κ δουλει τελεια κ στα 2 τηλεφωνα :):):):):);)

 

Την έβαλα και εγώ...Δουλεύει καλά...Αν και έχει μια καθυστέρηση...Πολύ καλύτερα βεβαια απο τις υπολοιπες εκδόσεις της σειρας 5...

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Need Help . Garmin 5.40 έκδοση, GPS ενεργοποιημένο κανονικα. λοκάρει γρηγορα (οπως παντα). Χαρτες και ο 3 σε 1 και μονος του ο autodrive 1.6. βλεπω τα παντα κανονικα με προβολή χάρτη ΑΛΛΑ:

1) Αναζητηση οδού κτλ = ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. δοκιμασα τα παντα.

2) Μολις λοκάρει και του δώσω "πηγαινε με στο τάδε μερος" μου βγάζει μια κάθετη γραμμη στο χάρτη απο το σημείο που είμαι μεχρι τον προορισμό. ακομά κ μέσα απο τη θάλλασα. :( (ακυρο το 2ο κομμάτι ειχα λάθος ρύθμιση (εκτός δρομου))

 

Σόρρυ για το 1ο επειδή ξαναρώτησα κανα 2 σελίδες πρίν αλλα αν κάποιος ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα και εγώ...Δουλεύει καλά...Αν και έχει μια καθυστέρηση...Πολύ καλύτερα βεβαια απο τις υπολοιπες εκδόσεις της σειρας 5...

 

ωραια!! αν κ στο δικο μου δεν εχει καμια καθυστερηση παει μπαλα δεν ξερω ουτε στου φιλου μου εχω παρατηρηση κατι τετιο!

Link to comment
Share on other sites

Need Help . Garmin 5.40 έκδοση, GPS ενεργοποιημένο κανονικα. λοκάρει γρηγορα (οπως παντα). Χαρτες και ο 3 σε 1 και μονος του ο autodrive 1.6. βλεπω τα παντα κανονικα με προβολή χάρτη ΑΛΛΑ:

1) Αναζητηση οδού κτλ = ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. δοκιμασα τα παντα.

 

Σβήσε τον 3 σε 1 ή τον μόνο του, και θα δεις ότι η αναζήτηση θα λειτουργεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να κοιτάξω για τις επιπλέον προσθήκες του νέου χάρτη anavasi 4.0.4 από την προηγούμενη έκδοση του; Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, έχω τις τελευταίες εκδόσεις των χαρτών, με τον autodrive σαν basemap και τον ανάβασις σαν δεύτερο.

Στη διαχείριση χαρτών μου εμφανίζει το όνομα ανάβασις 2 φορές, έχει κάποιος μια διεύθυνση στα γρήγορα που απομονώνοντας τον έναν να μην εμφανίζονται τα δεδομένα του άλλου για να δω ποιος παίζει που?

Όποιον και να απομονώσω μου λέει basemap κάτω δεξιά, μήπως πρέπει να έχω πάντα αυτόν τον 10mb που συνοδεύεται το πρόγραμμα και μετά να ενεργοποιοώ-απενεργοποιώ τους άλλους δύο?

(δηλαδή θέλω μέσα στην πόλη να χρησιμοποιώ τον autodrive που είναι πιο έγκυρος, αλλά από τη στιγμή που λέει basemap και anavasis και στους δύο στη διαχείριση δεδομένων δε μπορώ να καταλάβω απομονώνοντας τον έναν ή τον άλλον ποιος χρησιμοποιείται και πού)

(μπας και έχει βρεθεί τρόπος τα ορόσημα του κλασσικού maps να τα περάσουμε και αυτά μέσα στο garmin?)

cypherth
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, έχω τις τελευταίες εκδόσεις των χαρτών, με τον autodrive σαν basemap και τον ανάβασις σαν δεύτερο.

Στη διαχείριση χαρτών μου εμφανίζει το όνομα ανάβασις 2 φορές, έχει κάποιος μια διεύθυνση στα γρήγορα που απομονώνοντας τον έναν να μην εμφανίζονται τα δεδομένα του άλλου για να δω ποιος παίζει που?

Όποιον και να απομονώσω μου λέει basemap κάτω δεξιά, μήπως πρέπει να έχω πάντα αυτόν τον 10mb που συνοδεύεται το πρόγραμμα και μετά να ενεργοποιοώ-απενεργοποιώ τους άλλους δύο?

(δηλαδή θέλω μέσα στην πόλη να χρησιμοποιώ τον autodrive που είναι πιο έγκυρος, αλλά από τη στιγμή που λέει basemap και anavasis και στους δύο στη διαχείριση δεδομένων δε μπορώ να καταλάβω απομονώνοντας τον έναν ή τον άλλον ποιος χρησιμοποιείται και πού)

(μπας και έχει βρεθεί τρόπος τα ορόσημα του κλασσικού maps να τα περάσουμε και αυτά μέσα στο garmin?)

Απο το mapsource διαλεγεις ποιον χαρτη θα χρησιμοποιεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας επιλεγμένους όλους τους χάρτες, βλέπεις τον autodrive μιας και καλύπτει τον ανάβαση. Ο basemap είναι ο ενσωματωμένος των 10ΜΒ πάνω στον οποίο πατάνε οι υπόλοιποι χάρτες. Αυτόν τον αγνοείς καθώς δεν τον διαχειρίζεσαι καθόλου.

 

Οπότε, το μόνο που έχεις να κανείς είναι, όταν θέλεις να δεις λεπτομέριες του ανάβαση, πηγαίνεις στο mapsource και απενεργοποιείς τον autodrive. Τίποτα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξέρω αυτό. και το κάνω. αλλά σας λέω πως γράφει 2 φορές ανάβασις στη διαχείριση, και δεν ξέρω τελικά ποιο από τα δύο πρέπει να απενεργοποιήσω για να βλέπω MONO τον autodrive. πώς να το γράψω διαφορετικά , δεν ξέρω πώς να τον αναγνωρίσω, έχω βάλει να περιηγηθώ σε κάτι βουνά και όποιον και να επιλέξω μου βγάζει δεδομένα, γιαυτό ήθελα κάποιος που ξέρει σε κάποιο μέρος συγκεκριμένα με συντεταγμένες που να εμφανίζεται ο ένας ή ο άλλος και με τις διαφορές τους, ώστε να παίξω με την απενεργοποίηση - ενεργοποίηση και να καταλάβω επιτέλους ποιος από τους δύο είναι ποιος. τώρα έγινε πιο κατανοητό?

επίσης έγραψα και πιο πάνω πως δεν έχω τον ενσωματωμένο, αλλά στη θέση του χρησιμοποιώ σαν basemap τον autodrive. ίσως αυτό να δημιουργεί το πρόβλημα στο ότι όποιον και να χρησιμοποιήσω κάτω δεξιά στην οθόνη μου βγάζει πάντα το basemap.

cypherth
Link to comment
Share on other sites

ναι το ξέρω αυτό. και το κάνω. αλλά σας λέω πως γράφει 2 φορές ανάβασις στη διαχείριση, και δεν ξέρω τελικά ποιο από τα δύο πρέπει να απενεργοποιήσω για να βλέπω MONO τον autodrive. πώς να το γράψω διαφορετικά , δεν ξέρω πώς να τον αναγνωρίσω, έχω βάλει να περιηγηθώ σε κάτι βουνά και όποιον και να επιλέξω μου βγάζει δεδομένα, γιαυτό ήθελα κάποιος που ξέρει σε κάποιο μέρος συγκεκριμένα με συντεταγμένες που να εμφανίζεται ο ένας ή ο άλλος και με τις διαφορές τους, ώστε να παίξω με την απενεργοποίηση - ενεργοποίηση και να καταλάβω επιτέλους ποιος από τους δύο είναι ποιος. τώρα έγινε πιο κατανοητό?

επίσης έγραψα και πιο πάνω πως δεν έχω τον ενσωματωμένο, αλλά στη θέση του χρησιμοποιώ σαν basemap τον autodrive. ίσως αυτό να δημιουργεί το πρόβλημα στο ότι όποιον και να χρησιμοποιήσω κάτω δεξιά στην οθόνη μου βγάζει πάντα το basemap.

Μιλας για τους χαρτες μεσα απο το Mapsource?Αν ναι τοτε δεν εχεις δυο φορες τον ιδιο χαρτη απλα οταν αλλαζει η οθονη για να δεις και τον πιο κατω χαρτη δειχνει και τον προτελευταιο.Σε εμενα επειδη εχω το χαρτη της Βουλγαριας πρωτο και μετα τον 3 σε 1 μου "δειχνει" δυο φορες τον BlueChart.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξέρω αυτό. και το κάνω. αλλά σας λέω πως γράφει 2 φορές ανάβασις στη διαχείριση, και δεν ξέρω τελικά ποιο από τα δύο πρέπει να απενεργοποιήσω για να βλέπω MONO τον autodrive. πώς να το γράψω διαφορετικά , δεν ξέρω πώς να τον αναγνωρίσω, έχω βάλει να περιηγηθώ σε κάτι βουνά και όποιον και να επιλέξω μου βγάζει δεδομένα, γιαυτό ήθελα κάποιος που ξέρει σε κάποιο μέρος συγκεκριμένα με συντεταγμένες που να εμφανίζεται ο ένας ή ο άλλος και με τις διαφορές τους, ώστε να παίξω με την απενεργοποίηση - ενεργοποίηση και να καταλάβω επιτέλους ποιος από τους δύο είναι ποιος. τώρα έγινε πιο κατανοητό?

επίσης έγραψα και πιο πάνω πως δεν έχω τον ενσωματωμένο, αλλά στη θέση του χρησιμοποιώ σαν basemap τον autodrive. ίσως αυτό να δημιουργεί το πρόβλημα στο ότι όποιον και να χρησιμοποιήσω κάτω δεξιά στην οθόνη μου βγάζει πάντα το basemap.

 

O basemap πρέπει να υπαρχει. Οπότε, βαλε τον με την κατάλληλη ονομασία και ξαναπροσπάθησε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...