Jump to content

XP Kαι 98 στο pc


sokonik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω ενα 40αρη σκληρο και θελω να εγκαταστησω και τα 2 λειτουργικα. λεω να σπασω τον δισκο σε δυο μερη τον εναν φατ32 και τον αλλον ntfs τι αλλο πρεπει κα κανω να μην εχω προβληματα
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περάσεις πρώτα τα 98 και μετά τα XP. Αλλιώς τα 98 δε θα μπαίνουν μετά.
Link to comment
Share on other sites

Με μια boot disk των 98 κάνε fdisk, όρισε το μισό δίσκο ως C: και κάντον format. Κάνε setup τα 98 και κατόπιν βάλε τα XP, φτιάξε τον υπόλοιπο χώρο του δίσκου ως D:, φόρμαρε σε NTFS, κάνε εγκατάσταση εκεί και ρύθμισε τον boot loader των XP.
Link to comment
Share on other sites

και εγώ ένα παρόμοιο σύστημα έχω. Έχω ένα 40 για τα δύο λειτουργικα και ένα 10 για αποθηκευτικό μέσο. Στον 40 έχω κάνει ένα partition 2G για τα 98 κάι το υπόλοιπο το έχω για τα ΧP και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα αφού τα 98 τα θέλω μόνο για παλιές εφαρμογές, όπότε κάνε δύο Partitions fat32 και μετά μέσω του cd εγκατάστασης των ΧΡ κάνε το μεγάλο partition ntfs.

Αν τα γεγονότα δεν ταιριάζουν στη θεωρία, άλλαξε τα γεγονότα. Albert Einstein

Ακόμα κι αν πενήντα εκατομμύρια άνθρωποι πουν την ίδια ανοησία, δεν παύει να

είναι μια ανοησία.Bertrand Russell

Oι υπολογιστές είναι άχρηστοι. Tο μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να δίνουν απαντήσεις...Pablo Picasso

Link to comment
Share on other sites

χρ εχω αλλα λεω να βαλω και τα 98 γιατι οπως μου λενε πολλοι ειναι καλυτερα για τα games. ειναι ετσι?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sokonik

 

χρ εχω αλλα λεω να βαλω και τα 98 γιατι οπως μου λενε πολλοι ειναι καλυτερα για τα games. ειναι ετσι?

 

Είναι καλύτερα σε πολλά πράγματα, ειδικά αν το μηχάνημά σου είναι λίγο αργό... Βολεύει πολύ να τα έχεις και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο αργο και γι'αυτο λεω να βαλω τα 98

PIII 733

GF 4 MX 440

WD 40 JB

256 RAM

 

Θα δοκιμασω αυριο να τα εγκαταστησω, τα λεμε... :o

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια υπάρχει και η λύση του Virtual PC οπότε, ούτε partitions, ούτε τίποτα :p :ninja: :devil:
I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον astrolabos

 

Βέβαια υπάρχει και η λύση του Virtual PC οπότε, ούτε partitions, ούτε τίποτα :p :ninja: :devil:

 

 

επειδη δεν πολυκαταλαβα, τι κανει το εν λογω προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα δοκιμάσει κι εγώ να βάλω 98 και XP, δεν ξέρω πως αλλά περάστηκαν και μερικά αρχεία των 98 στο parition των XP. Αν μπορεί ας κοιτάξει κάποιος με XP το σκληρό του να μου πει ποιά απο αυτά που φαίνονται στο screenshot ΔΕΝ υπάρχουν στο pc του. :o

 

http://users.otenet.gr/~anemona1/wtf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ok, thanx Bayern7 :*

Kανόνισε τώρα να μην bootarei το PC... :p :whistle:

Link to comment
Share on other sites

[mhtsotakhs]Με την ευχή μου το πισι σου οχι μόνο θα μπουτάρει αλλά θα έχει και καλύτερες επιδόσεις...[/mhtsotakhs] tak,mpam,mpoum,aaaaaaaax,oxxxx, oloi katw apo to dokari... :whistle:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sokonik

 

επειδη δεν πολυκαταλαβα, τι κανει το εν λογω προγραμμα?

 

 

Προσομοιώνει οποιοδήποτε λειτουργικό θές. Σκέψου την εικόνα να τρέχεις windows XP και σε ένα παράθυρο να έχεις το Suse 8.0 και σε ένα άλλο τα Windows 2003 Server :devil:

Άλλη φάση...

I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι έχεις WD.Καλό θα είναι να πας στην σελίδα της WD και κατέβασε αυτό εδώ το πρόγραμμα

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον astrolabos

 

Προσομοιώνει οποιοδήποτε λειτουργικό θές. Σκέψου την εικόνα να τρέχεις windows XP και σε ένα παράθυρο να έχεις το Suse 8.0 και σε ένα άλλο τα Windows 2003 Server :devil:

Άλλη φάση...

 

2 λειτουργικά να τρέχουν πάνω σε ένα τρίτο. Άλλη φάση όντως. Τόσο γονατισμένο PC δε θα έχετε ξαναδεί στη ζωή σας. :p :D :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις αρκετη RAM και ένα αξιοπρεπή επεξεργαστή, δεν θα έχεις πρόβλημα. Εγω με AlthonXP 2000+ και 512 Mb RAM ειμαι μία χαρα:)
I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Πάντα είναι καλύτερα να είναι σε διαφορετικό δίσκο το κάθε λειτουργικό :!:
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία κάνεις ένα virtual σκληρο δίσκο, ο οποίος στην ουσία είναι αρχείο με κατάληξη vhd, στον οποίο κάνεις την εγκατάσταση και όσο πάρει, αυτο γεμίζει.

Πάντως το πρόγραμμα έχει wizards που σε καθοδηγούν, αποκλείεται να κάνεις κάτι λάθος;) :)

I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον astrolabos

 

Άμα έχεις αρκετη RAM και ένα αξιοπρεπή επεξεργαστή, δεν θα έχεις πρόβλημα. Εγω με AlthonXP 2000+ και 512 Mb RAM ειμαι μία χαρα:)

 

Αν θες να δουλέψεις σοβαρά με 2ο λειτουργικό αυτή η λύση είναι η χειρότερη για μένα. Φτιάξε κι άλλα partitions και βάλε όσα λειτουργικά θες.

Εκτός κι αν το χρησιμοποιείς απλά για να δεις πως μοιάζουν τα άλλα λειτουργικά, οπότε πάω πάσο. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με τον gkr41 αλλά το VMware-workstation-4 για παράδειγμα είναι φοβερό πρόγραμμα, μέχρι και το ΒΙΟS του virtual pc μπορείς να τροποποιήσεις, και για να έχεις δυο λειτουργικά δεν είναι άσχημη λύση.

Αν τα γεγονότα δεν ταιριάζουν στη θεωρία, άλλαξε τα γεγονότα. Albert Einstein

Ακόμα κι αν πενήντα εκατομμύρια άνθρωποι πουν την ίδια ανοησία, δεν παύει να

είναι μια ανοησία.Bertrand Russell

Oι υπολογιστές είναι άχρηστοι. Tο μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να δίνουν απαντήσεις...Pablo Picasso

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον theopag

 

Εγώ συμφωνώ με τον gkr41 αλλά το VMware-workstation-4 για παράδειγμα είναι φοβερό πρόγραμμα, μέχρι και το ΒΙΟS του virtual pc μπορείς να τροποποιήσεις, και για να έχεις δυο λειτουργικά δεν είναι άσχημη λύση.

 

 

Και το virtual pc της Connectix έχει καθαρά δικό του BIOS.

 

 

Αν θες να δουλέψεις σοβαρά με 2ο λειτουργικό αυτή η λύση είναι η χειρότερη για μένα. Φτιάξε κι άλλα partitions και βάλε όσα λειτουργικά θες.

 

Αμα θές απλά να δείς ένα λειτουργικό είναι η καλύτερη λύση. Εγω πχ πειραματίζομαι με το Suse, και δεν εμπιστεύομαι καθόλου το Partition Magic :alien: οπότε το virtual pc είναι ότι πρέπει :lol:

I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

αν εχω c: fat32 και d: ntfs (ενας δισκος σπασμενος και οχι δυο δισκοι) μπορω να κανω οταν χρειαστει φορματ στον c:?, η δεν γινεται με το dos???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...