Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος ΙΙ


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.Ειμαι σε αναζητηση κινητου και εχω καταληξει αναμεσα στο Ε51 και στο Ν73.Αν καποιος εχει την διαθεση,θα ηθελα να μου απαντησει ποσο περιπου κραταει η μπαταρια του κινητου(αναφερομαι στο music edition)με περιπου 45λεπτα mp3 την μερα και 15 λεπτα τηλεφωνα.

Επισης,οντας κλασσικος χρηστης series40,το Ν73 σαν πρωτο μου series60 θα με δυσκολεψει για απλα πραγματα,οπως μηνυματα κλησεις κλπ?

 

Δεν θα σε δυσκολέψει. To interface των S60 με των S40 μοιάζει όλο κι πιο πολύ. Αλλά αν σε ενδιαφέρει να ακούς μουσική δεν θα σου πρότεινα το Ε51. Καλύτερα να πας σε Ν σειρά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όντας κάτοχος το τηλεφώνου εδώ και ένα περίπου μήνα θα ήθελα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις-ερωτήσεις και είναι σημαντικά τα σχόλια σας...

 

Το τηλέφωνο είναι αρκετά καλό σαν κατασκευή. Είναι στιβαρό, με μεγάλη οθόνη, κατάλληλο για πολυμεσικές εφαρμογές.

 

Ωστόσο έχει πολλές χτυπητές ατέλειες και κατασκευαστικές παραλήψεις που στα τηλ. της Ερικσον αυτά έχουν λυθεί .

Για αρκετά απλά πράγματα πρέπει να ψάχνεις στο WEB να βρίσκεις εφαρμογές όπως π.χ. το αυτόματο κλείδωμα του πληκτρολογίου ή το full screen caller id, οι οποίες τις περισσότερες φορές δεν είναι free και πρέπει και να τις πιστοποιείς.

 

Επίσης, άλλο πρόβλημα είναι η οργάνωση των αρχείων. Στην έκθεση π.χ. τα βίντεο είναι χύμα, δεν μπορείς να έχεις φακέλους, οργανωμένα κατα θέμα. Έφτιαξα υποφακέλους μέσα από τη διαχείρηση αρχείων για τα βίντεο αλλά αυτό δε φαίνεται στην έκθεση. Εκτός και υπάρχει κάτι που δεν το ξέρω ακόμα. Υπάρχει κανένας τρόπος οργάνωση τους;

 

Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τη μουσική . Το πλήκτρο μουσικής σε πάει σε όλα τα τραγούδια, χωρίς να μπορείς να επιλέξεις κάποιο υποφάκελο που θες.

 

Ποια είναι τελικά τα ατού του τηλ. γιατί εγώ δεν τα έχω δει ακόμα ...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, το N73 δεν υποστηρίζει αυτόματο κλείδωμα πληκτρολογίου.

 

Η έκθεση λειτουργεί ως εξής. Σαρώνει όλη τη μνήμη και εμφανίζει όλα τα αρχεία που είναι υπεύθυνη να προβάλει, χύμα. Δεν εμφανίζει φακέλους, δυστυχώς. Κάποτε πρόβαλε κανονικά και τους φακέλους, αλλά για κάποιο λόγο άλλαξε αυτό.

 

Για τις εικόνες μπορείς να βάλεις την εφαρμογή Resco Photo Viewer v4.50.

Για τα βίντεο δεν υπάρχει κάτι.

 

Όσο αφορά τα τραγούδια μπορείς να φτιάξεις λίστες αναπαραγωγής ώστε να οργανώσεις κάπως τη κατάσταση. Play folders δεν υποστηρίζει.

 

 

Επίσης για να λυθούν τυχών απορίες που λογικά θα έχεις διάβασε το S60 Platform FAQ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!Πρώτο μου post στο forum :) !

 

Λοιπόν έχω το N73 εδώ και λίγους μήνες.Πολύ καλό κινητό,με πολλές δυνατότητες,χωρίς να μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα ή κολλήματα.Τέλος πάντων θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις.

 

Όταν πάτε να βγάλετε φωτογραφία,κάνετε πρώτα κλείδωμα εστίασης και μετά βγάζετε την φωτογραφία ή κάνετε εστίαση και βγάζετε κατευθείαν την φωτογραφία(χωρίς να κλειδώσετε την εστίαση);

 

Και κάτι άλλο,είχα διαβάσει ότι το N73 έχει έναν αισθητήρα φωτός και ότι από αυτόν ρυθμίζετε ο φωτισμός της οθόνης,δηλαδή αν είσαι σε μέρος με χαμηλό φωτεισμό η οθόνη θα είναι πιο φωτεινή,και το αν θα ανάβει ο φωτισμός του πληκτρολογίου.Το πληκτρολόγιο πολύ σωστά ανάβει κι κλείνει ανάλογα με το φως.Ο φωτισμός της οθόνης όμως δεν αλλάζει καθόλου όσο φωτεινός ή σκοτεινός και να είναι ο χώρος.Είπα να το τεστάρω μπας κι έχω καταλάβει λάθος,αλλά παρατήρησα ότι όντως δεν αλλάζει ο φωτισμός.Τι γίνεται;Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που ενεργοποιεί/απενεργοποιεί αυτή τη λειτουργία;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum!

 

Φυσικά πρώτα εστιάζουμε στο αντικείμενο που θέλουμε να φωτογραφίσουμε και μετά πατάμε το πλήκτρο κάτω-κάτω για να κάνει λήψη της φωτογραφίας.

 

 

Όσο αφορά τη φωτεινότητα αλλάζει, απλά δεν το βλέπεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και για το καλωσόρισμα!

 

Εννοείται ότι εστιάζουμε στο αντικείμενο που φωτογραφίζουμε.Εγώ μίλησα για το κλείδωμα της εστίασης.Όταν πατάω το πλήκτρο λήψης μέχρι τη μέση και το κρατάω πατημένο,κάνει εστίαση και "κλειδώνει" την εστίαση δείχνοντας στην οθόνη την εστία με χρώμα πράσινο και μετά πατάω το πλήκτρο κάτω-κάτω για να κάνω λήψη,ενώ αν πατήσω το πλήκτρο μέχρι τη μέση για λίγο και μετά το πατήσω κάτω-κάτω,κάνει εστίαση και λήψη χωρίς να κλειδώσει την εστίαση.Ε,ποιον τρόπο χρησιμοποιείτε εσείς απ' τους δύο για να βγάλετε μια φωτογραφία;

 

Όσο για τη φωτεινότητα,πώς γίνεται να αλλάζει και να μην το βλέπω; :confused: Αλήθεια,μήπως έχει καθόλου σχέση η ρύθμιση "Αισθητήρας φωτός" στις Ρυθμίσεις->Τηλέφωνο->Προβολή;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και για το καλωσόρισμα!

 

Εννοείται ότι εστιάζουμε στο αντικείμενο που φωτογραφίζουμε.Εγώ μίλησα για το κλείδωμα της εστίασης.Όταν πατάω το πλήκτρο λήψης μέχρι τη μέση και το κρατάω πατημένο,κάνει εστίαση και "κλειδώνει" την εστίαση δείχνοντας στην οθόνη την εστία με χρώμα πράσινο και μετά πατάω το πλήκτρο κάτω-κάτω για να κάνω λήψη,ενώ αν πατήσω το πλήκτρο μέχρι τη μέση για λίγο και μετά το πατήσω κάτω-κάτω,κάνει εστίαση και λήψη χωρίς να κλειδώσει την εστίαση.Ε,ποιον τρόπο χρησιμοποιείτε εσείς απ' τους δύο για να βγάλετε μια φωτογραφία;

Εγώ πατάω το πλήκτρο μέχρι την μέση και μόλις γίνει πράσινο το πλαίσιο το πατάω μέχρι κάτω κ βγάζει φωτογραφία.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλμέρα!

Είμαι offtopic, αλλά για να ενεργοποιηθούν τα ΜΜS πρέπει να στείλεις μήνυμα στο 1333 όπως λέει και στο site της η Cosmote, δες εδώ.

 

ok. το έκανα και πήρα μήνυμα ρυθμίσεων , αλλά μετά από αποτυχημένες προσπάθειες να το σώσω αναγκάστηκα να πάρω το 1313 όπου μου είπαν

ότι ο κωδικος ήταν 1 ή 1111 .

Τώρα είναι οκ . Ευχαριστώ .

 

υγ: Για την κλήση στο 1313 πλήρωσα περίπου 70 λεπτά στην αναμονή κυρίως .

Όχι πως με πείραξε αλλά δεν κατάλαβα γιατί Η πληροφορία δεν υπήρχε ούτε στο φυλλάδιο του πακέτου

ούτε στο διαδίκτυο , ούτε στο πρώτο από τα δύο μηνήματα του 1333.

Link to comment
Share on other sites

paidia geia sas.exo to korifeo geia mena n73ME kai tha eithela an ksereis kapios tora teleytaia eida oti vgikan koinoumena themata geia to n73.an yparxei kapoia efarmogei kai paizei ta thematakia ayta.eyxaristo poli pantos olous sas:wink::wink::wink:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aπο οσο γνωριζω αυτα τα θεματα ειναι σε .sis και τα κανεις εγκατασταση στο κινητο σου ¨,απλα εχουν την δυνατοτητα να κουνιουνται.

 

Ρωτα καλυτερα στοπ επισημο θεμα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=131690

 

*Καλο θα ηταν να εγραφες με ελληνικους χαρακτηρες. Ειναι δυσκολα στην αναγνωση τα greeklish και καθιστουν την αναζητηση αχρηστη.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Υπολογισε περίπου 60€.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.ειμαι κατοχος Ν73 εδω και ενα χρονο.πολυ καλο το κινητο δεν εχει κολησει ποτε.το θεμα ειναι οτι με εχει αγανακτησει με τις κλησεις.απο τοτε που πρωτοπηρα το κινητο οποτε εκανα κλησεις προς αλλους ποτε δεν εχει σημα και παντα η συνομιλια μου κοβεται.το αποκορυφωμα ηρθε προχθες που ειχα το κινητο μου ανοιχτο και οποιος προσπαθουσε να μου κανει κληση ακουγε απο την κοπελια της vodafone οτι το κινητο μου ειναι κλειστο!ουτε εγω μποροσα να κανω κλησεις!ελεος!ειμαι κατοχος συνδεσης συμβολαιου με την vodafone και η καρτα sim ειναι 3g.την εχω οσο καιρο εχω και το κινητο μου.και αλλες φορες εχω παρατηρησει απο φιλους που εχουν και αυτοι vodafone αλλα αλλη συσκευη να εχουν σημα ή τελος παντων να μπορουν να μιλησουν χωρις να γινονται διακοπες κατα την διαρκεια μιας κλησης!:mad:απο τις ρυθμισεις του κινητου υπαρχει μια επιλογη που μπορει το κινητο να δουλευει μονο σε umts ή μονο σε gsm.μεχρισ στιγμης δεν την εχω πειραξει αυτην την ρυθμιση,λετε να βοηθησει?αν καποιος την εχει δοκιμασει θα ηθελα να μου πει τις εντυπωσεις του.ευχαριστω για τον χρονο και το ενδιαφερον σας.:cry:
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να συμβαίνει αυτό λόγω μετάβασης από 3G σε GSM...

Δοκίμασε για κάποιο διάστημα να χρησιμοποιείς τη συσκευή μόνο σε GSM λειτουργία.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και βέβαια θα κάνει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,μπορείτε να μου πείτε στο Ρυθμίσεις->Τηλέφωνο->Προβολή->Αισθητήρας φωτός τι ακριβώς ρυθμίζω εκτός από την φωτεινότητα της οθόνης;Τι το έχετε ρυθμίσει εσείς;

 

Βασικά πρόσεξα ότι αν το έχω στο μέγιστο,όσο φωτισμό κι αν έχει ο χώρος στον οποίο βρίσκομαι,η φωτεινότητα της οθόνης δεν αλλάζει ποτέ. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,μπορείτε να μου πείτε στο Ρυθμίσεις->Τηλέφωνο->Προβολή->Αισθητήρας φωτός τι ακριβώς ρυθμίζω εκτός από την φωτεινότητα της οθόνης;Τι το έχετε ρυθμίσει εσείς;

 

Βασικά πρόσεξα ότι αν το έχω στο μέγιστο,όσο φωτισμό κι αν έχει ο χώρος στον οποίο βρίσκομαι,η φωτεινότητα της οθόνης δεν αλλάζει ποτέ. :confused:

H φωτεινότητα της οθόνης είναι αυτό.

Εγώ τέρμα δεξιά το έχω για να είναι πιο φωτεινή.

Link to comment
Share on other sites

παιδία το Ν73 έκανε μπάνιο, το στεγνωσα καλά αλλά δουλέυει αλλά το κεντρικό κουμπί χαλάρωσε και δεν δουλέυει. Έχω εγγύηση. Τι κάνω?

Η Μακεδονία είναι μια,

ή Ελληνική.

Link to comment
Share on other sites

παιδία το Ν73 έκανε μπάνιο, το στεγνωσα καλά αλλά δουλέυει αλλά το κεντρικό κουμπί χαλάρωσε και δεν δουλέυει. Έχω εγγύηση. Τι κάνω?

 

το πας στο service το συντομοτερο δυνατο .

Η εγγυηση δεν καλυπτει μπανιο,ντουζ κλπ .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Όπου θέλεις εσύ, αλλά καλύτερα να το πας κατευθείαν σε Nokia Shop, ώστε να κερδίσεις χρόνο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να πάρεις ένα back up.

Υπάρχουν δύο τρόποι:

1) Στη κάρτα μνήμης (Μενού > Μνήμη > Επιλογές > Αντίγρ. Μνήμης τηλ.)

2) Με το PC Suite.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,σημερα μου χρειαστηκε να βαλω καποιες διαφανειες στο κιν., ολα καλα δεν μου παρουσιαστηκε κανενα προβλημα,απλως θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει επιλογη για να στρεψω την διαφανεια προς τα δεξια ή αριστερα,θελω δηλ. να διαβαζω τις διαφανειες εχοντας το κινητο πλαγια(γιατι ετσι διαβαζονται καλυτερα.Α ξεχασα να αναφερω οτι εχω τα Quickoffice!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...