Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος ΙΙ


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς αυτό συμβαίνει εδώ και τουλάχιστον 5 αναβαθμίσεις πίσω. Η δικιά σου έκδοση πρέπει να ήταν πολύ παλιά για να μην το έκανε.

 

Όταν είχα το τηλέφωνο, κάθε φορά που έβγαινε καινούργια έκδοση ρωτούσα μήπως διορθώθηκε το πρόβλημα αλλά ποτέ δεν έγινε κάτι.

 

Δεν είναι θέμα δικτύου, είναι θέμα λογισμικού τηλεφώνου. Εγώ έχω Cosmoκάρτα και μου έκανε τα ίδια. Προχτές άλλαξα τηλέφωνο (5800) και στα μηνύματα αναφέρεται κανονικά η ώρα που στάλθηκαν, άρα δεν έφταιγε η Cosmote.

 

Πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτό δυστυχώς.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ξενέρωσα τώρα.Μα καλά τόσο βλάκες είναι και δεν το διορθώνουν;Απ' ό,τι καταλαβαίνω δεν πρόκειται να το φτιάξουν και δε νομίζω να βγει και άλλη ενημέρωση..

Link to comment
Share on other sites

Γειά. Μου έπεσε το κινητό και είχε ως αποτέλεσμα να σπάσει το joystick. Τις πρώτες δύο μέρες το έβαζα ξανά και σχεδόν οκ, σήμερα όμως το έχασα. Ti μπορώ να κάνω τώρα? Μπορώ να βρω joystick και απλά να το βάλω ή πρέπει να τρέχω σε club nokia?

 

Τελικά πήγα σε Service και μου άλλαξαν όλο τον μηχανισμό. Να ρωτήσω και κάτι άλλο όμως. Βγήκε καινούρια έκδοση firmware? Εγώ έχω την V 4.0812.4.2.1 21-03-2008. Αν βγήκε την δοκίμασε κανείς? Υπάρχει κάποια διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις το τελευταιο firmware:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2558287#post2558287

 

Οταν ειχε βγει δεν ειχα βρει καποιο επισημο Changelog υπαρχει μονο αυτο αλλα ειναι για το firmware που εχεις:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2354831#post2354831

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια..να σας ρωτησω κατι?

εγκαθιστω το nss αλλα δεν εντοπιζει με τιποτα το τηλεφωνο..Τι μπορει να φταιει?

Το pc suite εχει εγκατασταθει εδω και καιρο..Στην εγκατασταση του nss τι πρεπει να επιλεξω στην αρχη που εχει 5 επιλογες?Αν μπορειτε βοηθηστε με..Ευχαριστω a priori

Link to comment
Share on other sites

Τη πρώτη επιλογή τσεκάρεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Μόλις απέκτησα ένα Ν73 και ενώ στα τεχνικά χαρακτηριστικά του αναφέρει ότι παίζει .mp4 αρχεία, έχω περάσει κάποια στην κάρτα μνήμης και μου τα ανοίγει με το real player παίζοντας μόνο τον ήχο.

Χρειάζεται να εγκαταστήσω κάποιο πρόγραμμα ή μήπως πρέπει να έχουν κάποια συγκεκριμένη ανάλυση τα βίντεο για να τα παίξει;

Ευχαριστώ.

Σύλλογος Λακώνων Φοιτητών

http://www.slf.4t.com

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο.

Μέσω ενός μετατροπέα ρίξε το bitrate και την ανάλυση, εάν είναι αρκετά μεγάλη.

Κατά προτίμηση 320x240.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο.

Μέσω ενός μετατροπέα ρίξε το bitrate και την ανάλυση, εάν είναι αρκετά μεγάλη.

Κατά προτίμηση 320x240.

 

To φαντάστηκα.

Ευχαριστώ πολύ!

Σύλλογος Λακώνων Φοιτητών

http://www.slf.4t.com

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.. Έχω ένα πρόβκημα: ένας φίλος μου προσπάθησε να μεταφέρει τις επαφές του τηλεφώνου του από το n73 στο n95 με το παρόγραμμα μεταφορά δεδομένων της nokia. Άνοιξε το πρόγραμμα από το n73, όχι όμως και από το n95. Ενεργοπίησε το bluetooth και στις δύο συσκευές. Μετά από λίγο εμφανίστηκε μήνυμα στο n73 ότι οι επαφές μεταφέρθηκαν. Στο n95 όμως δεν εμφανίζοταν τίποτα. Πηγαίνοντας αργότερα στο n95(στο οπίο κατά τη μεταφορά δεν είχε κάρτα sim) και αφού άνοιξα το πρόγραμμα μεταφοράς δεδομένων, εμφάνιζε το όνομα τις άλλης συσκευής και τον αριθμό των επαφών. Πατώντας όμως σ΄αυτήν την επιλογή, το n95 προσπαθούσε να συνδεθεί ξανά με το n73 στο οποίο όμως τώρα δεν υπήρχαν επαφές γιατί για άγνωστο λόγο είχαν χαθεί και απο αυτό μετά από τη διαδικασία μεταφοράς. Απ' ότι είδα δεν υπάρχει κάποιο backup στην κάρτα μνήμης.

Το ερώτημά μου είναι: Αφού στο πρόγραμμα μεταφοράς δεδομένων του n95 που άνοιξα αργότερα, εμφανίζονταν ο αριθμός των επαφών που υποτίθεται είχαν μεταφερθεί, υπάρχει περίπτωση να τις βρω κάπου στα αρχεία του προγράμματος της συσκευής?

Link to comment
Share on other sites

:blink::blink::blink:

Για ρίξε μια ματιά στα Μηνύματα μήπως και βρίσκονται εκεί υπό μορφή εισερχόμενων μηνυμάτων.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος σου τα έκανε αντίθετα. Αν θες να μεταφέρεις τις επαφές από την συσκευή Α στην Β, ανοίγεις την εφαρμογή μεταφορά στην Β και αυτή συνδέεται με την Α και τραβάει τα αρχεία που επέλεξες.
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος σου τα έκανε αντίθετα. Αν θες να μεταφέρεις τις επαφές από την συσκευή Α στην Β, ανοίγεις την εφαρμογή μεταφορά στην Β και αυτή συνδέεται με την Α και τραβάει τα αρχεία που επέλεξες.

 

 

πολυ σωστα ετσι την ειχα πατησει και εγω απο το ν73 στο ν73 music edition αλλα ευτυχως ειχα κανει και backup με το pc suite στον υπολογιστη...

 

Παρεπιπτοντως εχω βαλει αυτο το προγραμματακι umSMS.Plus5.03.S60v3.SymbianOS9.1 στο ν73...Υπαρχει κατι αντιστοιχο για τις εισερχομενες κλησεις?Δηλαδη να μην φαινεται ποιος καλει(ο αριθμος εννοω) στην οθονη του κινητου σαν κρυπτογραφηση?

 

ΠΛΗΡΗΣ ΑΛΛΑΓΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΚΑΛΥΜΜΑΤΩΝ Ν73 ΣΕ ΜΑΥΡΟ ΧΡΩΜΑ

ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ NOKIA CENTER SERVICE ΚΕΤΡΙΚΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ...

 

Μετα απο επιτυχη αναβαθμιση του Ν73 σε Ν73 Μusic Edition και αφου περασαν περιπου 2 χρονια,ειπα και εγω να του αλλαξω τα καλυμματα.Μετα απο ψαξιμο σε e-shops του εξωτερικου

 

πρωτα εδω

 

http://www.blueunplugged.com/p.aspx?p=120869#moreinfo

 

και μετα εδω

 

http://cnn.cn/shop/nokia-n73-c-24_184.html

 

κατεληξα στο εξης οτι τα καλυμματα του ν73 ειναι αυτα τα 4 κομματια,πραγμα που μου το επιβεβαιωσε και η ALPHA COPY σημερα...

 

Εγινε παραγγελια των 4 κομματιων δυστυχως δεν ειχαν stock και το κοστος που μου ανακοινωσανε ειναι οτι μαζι με τα εργατικα 56 ευρω.

Το κινητο θα μεινει στα χερια τους για περιπου 1 ωρα και θα το παραλαβω μετα...με δωρο ακουστε καθαρισμο κινητου τηλεφωνου και μιας θηκης....

Τι λετε εκανα καλα που εμπιστευτηκα την Νοκια και δεν τα παρηγγειλα απο το εξωτερικο και φυσικα να τα περασω ο ιδιος?

Nokia 5110,Nokia 6150,Nokia 3310,Nokia 7250i,Motorola V1050,Motorola razr v3i,Sony Ericsson k750i,Sony Ericsson w800i,Sony Ericsson w810i,Nokia N70-Nokia N70ME,Nokia N73-Nokia N73ME,Nokia N85,Nokia C5-03,Nokia N8-00 Dark Grey
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα ετσι την ειχα πατησει και εγω απο το ν73 στο ν73 music edition αλλα ευτυχως ειχα κανει και backup με το pc suite στον υπολογιστη...

 

Παρεπιπτοντως εχω βαλει αυτο το προγραμματακι umSMS.Plus5.03.S60v3.SymbianOS9.1 στο ν73...Υπαρχει κατι αντιστοιχο για τις εισερχομενες κλησεις?Δηλαδη να μην φαινεται ποιος καλει(ο αριθμος εννοω) στην οθονη του κινητου σαν κρυπτογραφηση?

 

ΠΛΗΡΗΣ ΑΛΛΑΓΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΚΑΛΥΜΜΑΤΩΝ Ν73 ΣΕ ΜΑΥΡΟ ΧΡΩΜΑ

ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ NOKIA CENTER SERVICE ΚΕΤΡΙΚΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ...

 

Μετα απο επιτυχη αναβαθμιση του Ν73 σε Ν73 Μusic Edition και αφου περασαν περιπου 2 χρονια,ειπα και εγω να του αλλαξω τα καλυμματα.Μετα απο ψαξιμο σε e-shops του εξωτερικου

 

πρωτα εδω

 

http://www.blueunplugged.com/p.aspx?p=120869#moreinfo

 

και μετα εδω

 

http://cnn.cn/shop/nokia-n73-c-24_184.html

 

κατεληξα στο εξης οτι τα καλυμματα του ν73 ειναι αυτα τα 4 κομματια,πραγμα που μου το επιβεβαιωσε και η ALPHA COPY σημερα...

 

Εγινε παραγγελια των 4 κομματιων δυστυχως δεν ειχαν stock και το κοστος που μου ανακοινωσανε ειναι οτι μαζι με τα εργατικα 56 ευρω.

Το κινητο θα μεινει στα χερια τους για περιπου 1 ωρα και θα το παραλαβω μετα...με δωρο ακουστε καθαρισμο κινητου τηλεφωνου και μιας θηκης....

Τι λετε εκανα καλα που εμπιστευτηκα την Νοκια και δεν τα παρηγγειλα απο το εξωτερικο και φυσικα να τα περασω ο ιδιος?

 

56euro δεν ειναι και λιγα...αμα το κανες μονος σου με παραγγελια απο εξωτερικο θα σου πιανε λιγοτερο..!αλλα το κεντρικο μερος δεν αλλαζει πολυ ευκολα..επομενως αμα δεν ξερεις να το λυσεις καλα εκανες..;)

καλυτερα να νιω8εις παρα να μπορεις....!(dima poWer) xD

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει καταφέρει κανένας να δώσει ιντερνετ στο Ν73 μέσω bluetooth από το pc;

Ειδικά με bluesoleil drivers!

(δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί ξανά αυτό το ερώτημα. έκανα ένα search και δεν βρήκα κάτι για το συγκεκριμένο κινητό)

Πάλι πήρες κινητό ρε;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει καταφέρει κανένας να δώσει ιντερνετ στο Ν73 μέσω bluetooth από το pc;

Ειδικά με bluesoleil drivers!

(δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί ξανά αυτό το ερώτημα. έκανα ένα search και δεν βρήκα κάτι για το συγκεκριμένο κινητό)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2581224#post2581224 :D

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγος που υπαρχει στο 38 ποστ ειναι αρκετα αναλυτικος και περιγραφει βημα βημα τι πρεπει να κανεις. Διαβασε βρες τα αρχεια και εαν εχεις καποια συγκεκριμενη απορια μπορεις να ρωτησεις στο θεμα που σου υπεδειξα!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμάσει κάποιον emulator για SNES ή GBA και να μπορεί να μου πει αν έχουν καλή ταχύτητα;

 

Ευχαριστώ.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Επειδή τα έχω πάρει με την τελευταία αναβάθμιση λόγω του προβλήματος με την ώρα λήψης των μηνυμάτων(το έχω αναφέρει σε προηγούμενο post) και με το γεγονός ότι έχω λιγότερη RAM διαθέσιμη, θα ήθελα να κάνω downgrade, στην έκδοση λογισμικού που είχε το κινητό όταν το πήρα(δε θυμάμαι την έκδοση, αλλά η συσκευή ήταν branded vodafone).

Πέρασα ξανά το παλιό product code που είχε αρχικά η συσκευή, αλλά όταν πάω στο NSU μού λέει ότι έχω την τελευταία έκδοση και δε χρειάζομαι αναβάθμιση.

Υπάρχει τρόπος να περάσω μόνος μου το παλιό λογισμικό?

Αν όχι, θα μπορέσουν να το κάνουν σε κάποιο κατάστημα NOKIA?

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Αν του περνούσα το code για n73 απλό και έκανα αναβάθμιση και μετά του περνούσα το code που είχε αρχικά, λέτε να γινόταν τίποτα? Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Downgrade δεν γίνεται επ' ουδενί λόγο, ούτε σε Nokia Shop, ούτε και αν αλλάξεις το product code.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
eixa valei ena nokia n73 gia anava8mhsh k mou kolhse to pc mou k ekana epanekinhsh k twra to kinhto den anoigei ko8olou!!!ti exei ginei me to logismiko tou k ti mporw na kanw gia na doulepsei pali????ama kserei kapoios as voh8hsei gia na mhn paw k ta skasw sthn nokia......euxaristw!!!
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με τις εισερχόμενες κλήσεις και ...ας μου απαντήσει κάποιος αν ξέρει σας παρακαλώ.

Εδώ και πολύ καιρό (1 χρόνο περίπου) αντιμετωπίζω το εξής:

Όταν με καλούν , το κινητό μου (Ν73 ΜΕ) καθυστερεί σημαντικά να κουδουνίσει.Η καθυστέρηση είναι τέτοια (περίπου 8-10 δευτερόλεπτα) που είτε χάνω την κλήση επειδή ο καλών δεν περιμένει να χτυπήσει το τηλέφωνό μου πάνω από 4 φορές , είτε βρίσκω εκ των υστέρων την κλήση του-αργότερα, ως αναπάντητη.

Η συσκευή έχει ενημερωθεί με το λογισμικό της 21/3/2008 v4.0812.4.2.1, έδώ κι ένα χρόνο αλλά...

 

Δεν ξέρω εάν έχει παρατηρηθεί ανάλογο πρόβλημα σε κάποιον στο παρελθόν, απλά όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό, θα με σώσει κυριολεκτικά και θα του είμαι ευγνώμων.

Υπάρχει κανείς?

 

Φιλικότατα

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...