Jump to content

[S60 3rd Edition] Εφαρμογές - Μέρος ΙΙ


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://img123.imageshack.us/img123/7047/screenshot0001ri4.th.jpg

1) Εγκατάσταση της v1.45 python (συμπεριλαμβάνεται στο .zip)

2) Υπογραφή και Εγκατάσταση του Keypress module

3) Υπογραφή και Εγκατάσταση του PySystemUtilities v 3.09

 

Τα αρχεία μπορούν κάλλιστα να υπογραφούν σε https://www.symbiansigned.com/app/page

http://rapidshare.com/files/180332279/PySystemUtilities_fp2.zip

ρε παιδια εγω εχω προβλημα

το ν82 μου ειναι χακαρισμενο και δε χρειαζεται πλεον sign κτλ

βαζω τη νεα βερσιον python που δινεται μεσα στο ζιπ. ειχα μια πιο παλια. βαζω και τη νεα εκδωση του py και τωρα δε δουλευει τιποιτα.

οποτε ειπα να γυρισω στην παλια εκδοση της παιθον. παλι το παλιο py που εβαλα δε δουλευει.

παω να τρελαθω εχασα το Py. πλιζ χελπ μι

 

 

και επισης τωρα δε δουλευον καποιες python εφαρμογες που ειχα οπως το mobilex

παω να τρελαθω καποια ιδεα ρε παιδια?

καλα μη μου pειτε format ε δε παιζει ειδικα με τοσες εφαρμογες που εχω βαλει στο κινητο, μια χαρα δουλευει. απλα θελω να διορθωσω ολο αυτο το μπερδεμα με python που εγινε. υπαρχει ασυμβατοτητα προγραμματων? αν ναι θα εκτιμουσα εστω ενα πμ με την τελευταια Python και τις εφαρμογες που μπορω να εχω με αυτην και καποιον τροπο να δουλευει το py που μου ειναι πολυ χρησιμο. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως εγώ που δοκίμασα με την κεινούργια και την παλιά αρκετές φορές, εγκαθιστούσα, απεγκαθιστούσα, τελικά δούλεψε με αυτήν στο zip μόλις την έκανα sign. Με τις αρκετές εγκαταστάσεις - απεγκαταστάσεις δεν μου προέκυψε πρόβλημα. Δεν τα ξαναδοκιμάζεις όλα απο την αρχή; (python και μετά τις εφαρμογές που το χρειάζονται; )
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

αντε παλι να πηγαινω στο ρωσικο σαιτ για ρετζιστερ γρρρρρρρρρρρρρρρρ

 

παρολο που μου κανει εγκατασταση να κανω sign εγω?

το keypress χρειαζεται?

επισης μου καταστραφηκαν και παλιοτερες εφαρμογες python που ειχα. δεν παιζουν. ποιες παιθον εφαρμογες να βαλω με την τελευταια εκδοση?

και υπαρχουν καπου μαζεμενες?θενξ

Link to comment
Share on other sites

αντε παλι να πηγαινω στο ρωσικο σαιτ για ρετζιστερ γρρρρρρρρρρρρρρρρ

 

παρολο που μου κανει εγκατασταση να κανω sign εγω?

NAI

 

το keypress χρειαζεται?

Εγώ αυτό το αρχείο δεν το βρήκα μέσα στο zip. Παίζει πάντως και χωρίς αυτό. Δεν ξέρω τι είναι.

 

επισης μου καταστραφηκαν και παλιοτερες εφαρμογες python που ειχα. δεν παιζουν. ποιες παιθον εφαρμογες να βαλω με την τελευταια εκδοση?

και υπαρχουν καπου μαζεμενες?θενξ

Έκανα sign αυτην που υπήρχε στο zip. Μετά λειτουργούσαν και η PySytemUtilities και η Mobilex. Δεν δοκιμάζω να βάλω την νέα Python αφού λειτουργεί έτσι.

 

Αυτά έκανα

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Αυτά έκανα

εγω στο ζιπ φιλε βρικα το κιπρες. μηπως βρηκα εγω αλλο ζιπ?ποιο κατεβασες εσυ?

εκανα κατα τάλλα οτι ακριβως λες και παλι δεν δουλευει τιποτα... και εχω πολλες εφαρμιγες παιθον ****το...

τελικα ποια βερσιον python πρεπει να βαλω για να δουλεουν οι εφαρμογες?

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη σελίδα του θέματος (που είμαστε) στο ποστ #1 στο τέλος, υπάρχουν οι οδηγίες για το πρόγραμμα και ο κώδικας για να το κατεβάσεις. Αυτό κατέβασα. Δεν υπάρχει εκεί το keypress
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

φιλε αυτο ειναι το παλιο. στην προηγουμενη σελιδα υπαρχει λινκ για το καινουργιο. εγω πλεον οποιο και να βαλω δεν τρεχει...τι να πω........
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά Porfyras, έκανα sign την Python και το PySystemUtilities και λειτούργησαν κανονικά!

(Το keypress module δεν υπήρχε μέσα στο zip, δεν ξέρω γιατί το αναφέρεις...)

Ευχαριστώ!

Η Python που εβαλα στο zip δεν χρειαζεται υπογραφη.

Πρεπει να υπογραφει το PySU και το keypress module.

Moλις τσεκαρα το φακελο και το module ειναι μεσα κανονικα :)

 

αντε παλι να πηγαινω στο ρωσικο σαιτ για ρετζιστερ γρρρρρρρρρρρρρρρρ

 

παρολο που μου κανει εγκατασταση να κανω sign εγω?

το keypress χρειαζεται?

επισης μου καταστραφηκαν και παλιοτερες εφαρμογες python που ειχα. δεν παιζουν. ποιες παιθον εφαρμογες να βαλω με την τελευταια εκδοση?

και υπαρχουν καπου μαζεμενες?θενξ

Το keypress εξομοιωνει πληκτρα της συσκευης. Στην προκειμενη περιπτωση το

χρησημοποιω για προσβση στο Πληκτρο Λειτουργειας (|) με οτι επιλογες αυτο εμπεριεχει.

Εαν δεν εγκατασταθει, δεν θα τρεξει η εφαρμογη.

Το PySystem kai το keypress ειναι open signed compatible, γιατι να παιδευομαστε δεξια κι αριστερα

Για εφαρμογες ,δεν μπορω να προτεινω η να επιβαλω εγω κατι.

Νομιζω πως το http://www.symbian-freak.com/ εχει καλο collection

εγω στο ζιπ φιλε βρικα το κιπρες. μηπως βρηκα εγω αλλο ζιπ?ποιο κατεβασες εσυ?

εκανα κατα τάλλα οτι ακριβως λες και παλι δεν δουλευει τιποτα... και εχω πολλες εφαρμιγες παιθον ****το...

τελικα ποια βερσιον python πρεπει να βαλω για να δουλεουν οι εφαρμογες?

Αυτο που εχω να προτεινω ειναι : πρωτα απεγκατασταση παλαιοτερης εκδοσης και κατοπιν

install την νεα. Κατα προτιμηση την 1.45

Δεν πιστευω να προσπαθεις με την 1.90 . Ακομη δεν ειναι ετοιμη :)

Δοθηκε για δοκιμαστικους λογους και Επιτελους βασιζεται στον 2.5.1 core.

Τερμα οι τροποποιησεις που αναγκαζομασταν να κανουμε με τον ελλειπεστατο 2.2 .

 

P.S.= sorry αν μου διεφυγε καποια ερωτηση. Πολαπλη παραθεση στο Ν810 ....μου βγηκαν τα

ματια :O

Link to comment
Share on other sites

φιλε προφυρα εισαι θεος. εγω στα γρηγορα γιατι εχω να βγω εξω, θα σου πω οτι την 1.45 δοκιμασα. το κιπρες ρε φιλε δε μπορει στο ν82 να μου το βαλει μου δινει σφαλμα. το παιθον πως το κανω απεγκατασταση? εχω βραχυκυκλωσει σημερα. απλα αναβαθμιση του εκανα και μου ελεγε αντικατασταση της παλιας εκδοσης με νεα και παταγα ναι. θενξ τα λεμε απο αυριο παιδια
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Χθες εβαλα στο κινητο μου Ν95 το απλο μια καρτα μνημης 8G sandisk Micro sd HC και την διαβαζει και την τρεχει τελεια χωρις κολληματα. Με μονο 28Ε εκανα την δουλεια μου... Το συνηστω σε ολους να το κανουν:D:D
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Χθες εβαλα στο κινητο μου Ν95 το απλο μια καρτα μνημης 8G sandisk Micro sd HC και την διαβαζει και την τρεχει τελεια χωρις κολληματα. Με μονο 28Ε εκανα την δουλεια μου... Το συνηστω σε ολους να το κανουν:D:D

Εννοείται φίλε μου ότι λειτουργεί κανονικά το Ν95 με οποιαδήποτε κάρτα microSDHC. Ήδη άρχισαν να κυκλοφορούν και 16άρες, και κάποια στιγμή θα δούμε και 32άρες. Το Ν95 και όλα τα καινούργια S60 της Nokia είναι συμβατά με το πρότυπο microSDHC και επομένως με όλες αυτές τις κάρτες. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια παω να τρελαθω. βαζω την τελευταια εκδοση που δινει ο πορφυρας, αλλα με το που βαζω την Python δεν ανοιγει καμια παλια εφαρμογη. παω να βαλω και το keypress αφου πρωτα το εχω υπογραψει, αλλα τιποτα. σφαλμα πιστοποιητικου λεει. παω μετα να βαλω την παλια Python που ειναι στο πρωτο ζιπ που εχει το py μεσα, και οταν τη βαζω, δεν ανοιγει καμια εφαρμογη υτηον που εχω....

τι να κανω?

και την εφαρμογη python πως την απεγκαοιστω εντελως?

μονο εικονιδιο για το scriptshell βρηκα για να το αφαιρεσω, μεσα στις εφαρμογες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως την Python μέσα απο την διαχείριση εφαρμογών την βλέπω. (συσκευή: Innov8).

Μήπως ακόμα (παρ' όλα αυτά που αναφέρεις) δεν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση και γι' αυτό δεν την βλέπεις;

Εμένα πάντως λειτουργούν οι εφαρμογές...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγραμμα που να μπορω να αλλαξω το αριστερο πληκτρο (απο το κουμπι κλησης το πρασσινο και απο το επιλογης) στο N79 απο το default να βαλω αλλη συντομευση δικια μου?
Link to comment
Share on other sites

Το αριστερό πλήκτρο μπορείς να το αλλάξεις συντόμευση από το μενού στις γενικές ρυθμίσεις > Προσ. ρυθμίσ. > κατάσταση αναμονής > συντομεύσεις > αριστερό πλήκτρο.

Τουλάχιστον έτσι είναι στο Ν81

 

Τώρα για το πλήκτρο της κλήσης δεν ξέρω αν μπορείς να το αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

έχει κανείς το πρόγραμμα flipsilent η κανένα παρόμοιο?επίσης ψάχνω το mobbler ( για αναπαραγωγή lαst.fm) ,xplor,shake sms,Epocware Handy Clock . τελικά το πρόβλημα με την κάμερα λύθηκε με μορφοποίηση της μαμισιασ κάρτας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως την Python μέσα απο την διαχείριση εφαρμογών την βλέπω. (συσκευή: Innov8).

Μήπως ακόμα (παρ' όλα αυτά που αναφέρεις) δεν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση και γι' αυτό δεν την βλέπεις;

Εμένα πάντως λειτουργούν οι εφαρμογές...

δε ξερω ρε φιλε. τι πρπει να κανω πια εχω τρελαθει. ξαφνικα οποια πυθον και να βαλω δεν παιζει. μηπως να διαγραψω κανα φακελο να σβηστει η πυθον και να την ξαναπερασω? αλλα ποιον φακελο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

έχει κανείς το πρόγραμμα flipsilent η κανένα παρόμοιο?επίσης ψάχνω το mobbler ( για αναπαραγωγή lαst.fm) ,xplor,shake sms,Epocware Handy Clock . τελικά το πρόβλημα με την κάμερα λύθηκε με μορφοποίηση της μαμισιασ κάρτας

 

Ψάξε στα γνωστά μαγαζάκια! Δες εδώ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το περιεργο ειναι οτι σημερα που εβγαλα εντελως την πυθον(βρεηκα πως) και ξαναβαλα τη βερσιον 1.45, παω να βαλω το py και μου λεει οτι το μερος python for s60 απουσιαζει. ενω εχω μεσα την python. τι συμβαινει?

οι μισες python εφαρμογες δουλευουν οι αλλες οχι....

Link to comment
Share on other sites

το περιεργο ειναι οτι σημερα που εβγαλα εντελως την πυθον(βρεηκα πως) και ξαναβαλα τη βερσιον 1.45, παω να βαλω το py και μου λεει οτι το μερος python for s60 απουσιαζει. ενω εχω μεσα την python. τι συμβαινει?

οι μισες python εφαρμογες δουλευουν οι αλλες οχι....

 

Μήπως να έκανες κανένα format σε μνήμη κινητού και κάρτα μνήμης και να τα περνούσες όλα από την αρχή;

Το ξέρω, είναι μπελάς και αρκετά χρονοβόρο, αλλά σίγουρα μετά τα πάντα θα δουλεύουν ρολόι.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Sorry για την ενόχληση. Ηθελα να ρωτήσω τις απόψεις σας σχετικά με τα προγράμματα πλοήγησης που κυκλοφορούν (garmin,sygic, smart2go, google maps κλπ). Διάβασα τα επισημα θεματά τους, ωστόσο έχουν πάρει τεράστιες διαστάσεις, ειδικά αυτό του garmin... Ενδιαφέρομαι απο προσωπική σας εμπειρία να μου προτείνετε κάτι σε ότι αφορά, επιδόσεις, ευκολία εγκατάστασης/παραμετροποιησης, ενδεχόμενων χρεώσεων κλπ...

 

Ευχαριστώ για το χρονο κ την υπομονή σας.:)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/dimlou/22620/265402/0/logo_aekfanclub.gif
Link to comment
Share on other sites

garmin,sygic, smart2go δεν χρεώνουν. Δεν χρειάζεται να διαβάσεις όλες τις σελίδες του θέματος. Διαβάζεις μόνο το πρώτο ποστ που περιέχει τις δοηγίες. Και τα 3 είναι πάρα πολύ καλά και όλα, έχουν τα πελονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του. Πιο ολοκληρωμένο είναι το garmin. Με αυτό θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις.
Link to comment
Share on other sites

το περιεργο ειναι οτι σημερα που εβγαλα εντελως την πυθον(βρεηκα πως) και ξαναβαλα τη βερσιον 1.45, παω να βαλω το py και μου λεει οτι το μερος python for s60 απουσιαζει. ενω εχω μεσα την python. τι συμβαινει?

οι μισες python εφαρμογες δουλευουν οι αλλες οχι....

 

Πρέπει να έχεις τις εφαρμογές στην ίδια μνήμη με την Python για λειτουργούν οι εφαρμογές. Εσύ μάλλον έχεις τις μισές στη κάρτα μνήμης και τις μισές στο τηλέφωνο. Μπορείς πρώτα να εγκαταστήσεις την Python στη κάρτα μνήμης, μετά τη βγάζεις και κάνεις εγκατάσταση στο τηλέφωνο. Έτσι θα σου λειτουργούν όλες.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγραμμα που να μπορω να αλλαξω το αριστερο πληκτρο (απο το κουμπι κλησης το πρασσινο και απο το επιλογης) στο N79 απο το default να βαλω αλλη συντομευση δικια μου?

Iσως να μπορεις να κανεις κατι με το Magic Key!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2580083#post2580083

 

Y.Γ.

Θελω να ευχαριστησω ξανα τον Prattein_Aloga[/member] για τον οδηγο :)

 

το περιεργο ειναι οτι σημερα που εβγαλα εντελως την πυθον(βρηκα πως) και ξαναβαλα τη βερσιον 1.45, παω να βαλω το py και μου λεει οτι το μερος python for s60 απουσιαζει. ενω εχω μεσα την python. τι συμβαινει?

οι μισες python εφαρμογες δουλευουν οι αλλες οχι....

Μπορει να σου βγαζει αυτο το μηνυμα γιατι δεν εχεις εγκατεστημενο το PythonScriptShell. Δοκιμασε να το κανεις εγκατασταση και μπορει να τρεξουν περισσοτερες εφαρμογες. Δεν θυμαμαι ακριβως αλλα σε καποια εφαρμογη ειχα το ιδιο προβλημα με το που εκανα εγκατασταση το PythonScriptShell η εφαρμογη ανοιξε κανονικα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Το magic key που το είχα χρησιμοποιήσει για να περιστρέφει την οθόνη με τα πλήκτρα έντασης.. είχαν διπλή λειτουργία τα κουμπιά. Δηλαδή άνοιγα την ένταση, περιστρεφόταν και η οθόνη.. Δεν είναι και πολύ πρακτικό.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...