Jump to content

[Επίσημο] Nokia N82 (Pre-Release)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηγα σημερα σε nokia shop και το παιδι με ειπε οτι περιμενουν λιγα κομματια και αυτο μονο με προπαραγγελια για να το φερι. Το περιμενουν αυτες της μερες. Με ειπε αυριο θα ξερει σιγουρη ημερομηνια για το ποτε θα του ερθει.

 

 

Σε ποια πόλη και περιοχή είναι το Nokia shop που αναφέρεις???

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε ποια πόλη και περιοχή είναι το Nokia shop που αναφέρεις???

 

Ειναι Πτολεμαιδα (επαρχια). Για να δουμε αυριο θα εχει ακριβης ημερομηνια :happy:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω, από όσους περίμεναν το Ν82 με ανυπομονησία, μόνο ο nervous κι εγώ μείναμε που δεν το έχουμε ακόμα??? :lol:

 

Και αν κρίνω από το γεγονός ότι εκείνος το έχει "καπαρώσει" ήδη, μάλλον εγώ θα το αποκτήσω τελευταίος και καταϊδρωμένος... :wacko:

 

Μάλλον δεν είσαι μόνος σου κι εγώ περιμένω να έρθει για να το χτυπήσω :rolleyes:

Ευτυχώς βολεύομαι με το καταπληκτικό Ε65

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Παντως και εγω παιδια αναμενω με υπομονη την ελευση του Ν82...

 

Και πιστευω πως ειναι αρκετοι αυτοι που ανυπομονουν να ερθει...

 

Παντως εγω τωρα θα παω μια βολτα απο ολα τα καταστηματα WIND της Πατρας για να τσεκαρω τι πληροφοριες εχουμε...

 

Θα ποσταρω νεοτερα το μεσημερι...

 

Καλη σας μερα...και ας ελπισουμε το συντομοτερο να ερθει...μας εχει σκασει η αλφα κοπυ!!!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά

 

Έχω το κινητό κάπου 10 μέρες και πιστεύω είναι εντυπωσιακό.

Όμως σαν νέος χρήστης και μάλιστα νεός στο Symbian έχω κάποιες απορίες

και ελπίζω σε βοήθεια των πιό έμπειρων χρηστών !

 

 

1. GPS

 

α. Έχει κανείς καταφέρει να ενεργοποιήσει την 3-μηνη δωρεάν χρήση της πλοήγησης GPS;

To κινητό που έχω είναι made in finland. Μου φένεται λοιπόν λογικό να έχει άδεια

για τις σκανδιναβικές χώρες.

Έχω κατεβάσει ελληνικούς χάρτες, αλλά την πρώτη φορά που ζήτησα πλοήγηση μου ζήτησε να

αγοράσω άδεια. Όταν ζήτησα να αγοράσω άδεια για χάρτες σκανδιναβικών χωρών μου είπε ότι

έχω ήδη άδεια. Λογικό μου φαίνεται μέχρι εδώ.

Την 1η του μήνα (Ιανουαρίου) όμως που έπαιζα με το GPS ζήτησα πλοήγηση σε μία διαδρομή

στην Αθήνα και ενώ δεν το περίμενα, λειτούργισε κανονικά! Τι να έγινε; Δωράκι του Αγιοβασίλη;

Προχθές που ξαναδοκίμασα, μου ζήτησε πάλι να αγοράσω άδεια! Τι συμβαίνει;

 

β. Ακόμη διάβασα σε προηγούμενα ποστ ότι το βρίσκει γρήγορα δορυφόρους.

Όσες φορές το έχω δοκιμάσει κάνε 5+ λεπτά εκτός από μία φορά που βρήκε σε περίπου 2 λεπτά.

Μία φορά μάλιστα έψαχνε πάνω από 10 λεπτά χωρίς τύχη.

Στις ρυθμίσεις των χαρτών έχω απενεργοποιήσει τη σύνδεση με το δίκτυο. Αν την ενεργοποιήσω θα

βοηθήσει στο να βρίσκει πιό γρήγορα θέση; Θα ψάχνει μήπως και για ανανεωμένους χάρτες και με

χρεώνει ένα κάρο Kb;

 

γ. Πιστεύετε ότι αξίζει η αγορά άδειας για τους χάρτες τις Nokia ή αξίζει καλύτερα μια

από τις άλλες εφαρμογές για τις οποίες μιλάνε σε γειτονικά forum. (Route66, κτλ ...)

 

 

2. Επαφές

 

α. Όταν επεξεργαστώ μια επαφή και κάνω κάποιο λάθος υπάρχει δυνατότητα undo ή να

φύγω από την επεξεργασία χωρίς να αποθηκευτεί η αλλαγή; π.χ. μάρκαρα έναν αριθμό τηλ.

για να τον αντιγράψω, αλλά αντί για copy πάτησα το C και τον έσβησα. Πάει τον έχασα;

 

β. Μπορώ να κάνω αναζήτηση με μέρος του ονόματος π.χ. "κος" για να βρει όλλα τα "Νίκος"

 

γ. και επειδή είμαι λίγο ψείρας, στην αναζήτηση όταν ψάχνω για "o" βρίσκει και τα "ό"

ένω όταν ψάχνω για "η" δεν βρίσκει τα "ή". Ένας φίλος μου είπε ότι και το N95 είχε αυτό

bug αλλά διορθώθηκε σε επόμενη έκδοση firmware

 

 

3. Εφαρμογές Java

 

α. Μπορώ να αλλάξω εικονίδιο μιας εφαρμογής (tetris) που μόλις πέρασα και μου βγάζει εικονίδιο

ένα κομμάτι παζλ.

 

β. Μπορώ να στείλω την εφαρμογή με bluetooth σε άλλο κινητό;

 

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Hthela kapoia boitheia opoios mporei please.Yparxei pliroforia gia to mauro N82? Exw parei to N95 8gb kainourgio xwris na to exw bgalei apo to kouti tou (boleuomai polu me ena qtek 8310 arketo kairo) mipws to doso gia to n82.Mou aresei omws mono se mauro.Ti lete oti axizei na kano?
Link to comment
Share on other sites

3. Εφαρμογές Java

 

α. Μπορώ να αλλάξω εικονίδιο μιας εφαρμογής (tetris) που μόλις πέρασα και μου βγάζει εικονίδιο

ένα κομμάτι παζλ.

 

β. Μπορώ να στείλω την εφαρμογή με bluetooth σε άλλο κινητό;

 

 

α. Από ό,τι ξέρω τα εικονίδια των εφαρμογών δεν αλλάζουν.

 

β. Όχι, μέσω της ενσωματωμένης εφαρμογής διαχείρισης αρχείων του τηλεφώνου δε μπορείς να στείλεις προστατευμένα αρχεία, όπως εφαρμογές και ringtones σε μορφή .mid. Όμως μέσω μιας πρόσθετης εφαρμογής, όπως π.χ. ο X-plore μπορείς να στείλεις αυτού του τύπου τα αρχεία προς οποιονδήποτε αποδέκτη.

 

 

Hthela kapoia boitheia opoios mporei please.Yparxei pliroforia gia to mauro N82? Exw parei to N95 8gb kainourgio xwris na to exw bgalei apo to kouti tou (boleuomai polu me ena qtek 8310 arketo kairo) mipws to doso gia to n82.Mou aresei omws mono se mauro.Ti lete oti axizei na kano?

 

Προς το παρόν δεν υπάρχει οποιαδήποτε επίσημη πληροφορία για την κυκλοφορία του Ν82 σε μαύρο χρώμα, αν και σε όλους μας (φαντάζομαι) θα άρεσε κάτι τέτοιο.

Θα σου πρότεινα να το αγοράσεις έτσι κι αλλιώς στο χρώμα που υπάρχει ήδη. Πρόκειται για αχτύπητο τηλέφωνο. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα τελικα στο νοκια shop αλλα τελικα δεν ηεξρε ακριβης ημερομηνια. Ηταν εκει ο προισταμενος της νοκια (απο κεντρικα) για αυτο με ειχε πει οτι θα ξερει σημερα αλλα τελικα ουτε αυτος ειπε κατι...

 

Λεω τωρα να παρω και μια 8αρα καρτα οταν εθρει το κινητο να ειναι ετοιμη. Να προτιμησω ebay η απο κανα e-shop που της εφερε ? Απο αποψη χρηματων ροταω ποιο συμφερει

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια κανενα νεωτερο απο το μετωπο...

 

Πηγα σε 3 WIND καταστηματα στην Πατρα και ολοι μου ελεγαν πως δεν ξερουν ποτε μπορει να ερθει...

 

Και πηγα και στο NOKIA οπου μια πολυ εξυπηρετικη κοπελα (η οποια εχει και αρκετες γνωσεις) μου ειπε πως δεν της δινει διαθεσιμοτητα το συστημα και καλεσε επιτοπου καποιον "project manager" και της ειπε και αυτος μεχρι τελος του μηνα θα εχει ερθει...

 

Υ Π Ο Μ Ο Ν Η

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νωρίτερα το μεσημέρι πήρα τηλέφωνο σε δύο Nokia shops της Θεσσαλονίκης (Δραγούμη και Δικαστήρια). Και τα δύο με παρέπεμψαν στα κεντρικά της Alpha Copy στη Θεσσαλονίκη. Όταν πήρα κι εκεί μου είπαν ότι το τηλέφωνο είναι ακόμα σε κατάσταση "προσεχώς διαθέσιμο".

Επί λέξει μου είπαν: "δεν ξέρουμε τίποτα σίγουρο ακόμα. Περιμένουμε ενημέρωση από Αθήνα. Πιθανώς να έρθει τον άλλο μήνα, αλλά πιθανώς και μέσα στις επόμενες μέρες".

 

Δεν ξέρω τι να πω. :wacko:

Είμαστε ακόμα σε αναμονή.

Δε μπορώ να διανοηθώ ότι δεν διαθέτουν ένα τέτοιο τηλέφωνο στην αγορά, δεδομένης της τόσης ζήτησης που έχει.

Αλλά είπαμε, ας όψεται το Ν95 8GB. :X

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά

 

Έχω το κινητό κάπου 10 μέρες και πιστεύω είναι εντυπωσιακό.

Όμως σαν νέος χρήστης και μάλιστα νεός στο Symbian έχω κάποιες απορίες

και ελπίζω σε βοήθεια των πιό έμπειρων χρηστών !

 

 

2. Επαφές

 

α. Όταν επεξεργαστώ μια επαφή και κάνω κάποιο λάθος υπάρχει δυνατότητα undo ή να

φύγω από την επεξεργασία χωρίς να αποθηκευτεί η αλλαγή; π.χ. μάρκαρα έναν αριθμό τηλ.

για να τον αντιγράψω, αλλά αντί για copy πάτησα το C και τον έσβησα. Πάει τον έχασα;

 

β. Μπορώ να κάνω αναζήτηση με μέρος του ονόματος π.χ. "κος" για να βρει όλλα τα "Νίκος".

A) Όχι, δυστυχώς δεν γίνεται.

 

B) Όχι. Στην αναζήτηση θα πρέπει να γράφεις πάντα τα πρώτα γράμματα του ονόματος.

 

 

3. Εφαρμογές Java

 

α. Μπορώ να αλλάξω εικονίδιο μιας εφαρμογής (tetris) που μόλις πέρασα και μου βγάζει εικονίδιο

ένα κομμάτι παζλ.

 

β. Μπορώ να στείλω την εφαρμογή με bluetooth σε άλλο κινητό;

 

ευχαριστώ.

Α) Για να σου βγάζει το εικονίδιο το παζλ πάει να πει πως η συγκεκριμένη εφαρμογή δεν έχει εικονίδιο. Τώρα αν μπορείς να αλλάξεις εικονίδιο σε java εφαρμογή, ίσως γίνεται αν ανοίξεις το αρχείο εγκατάστασης (.jar) με το WinRar. Λογικά θα το έχει εκεί σε μορφή εικόνας.

 

Β) Μπορείς να στείλεις το αρχείο εγκατάστασης της εφαρμογής, αλλά με ένα file explorer (πχ X-plore), διότι τα αρχεία sis, sisX και jar προστατεύονται από πνευματικά δικαιώματα με αποτέλεσμα να μη σου δίνει τη δυνατότητα αποστολής η Διαχείριση Αρχείων.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που ενα σωρο ηλεκτρονικα καταστηματα το εχουν ηδη διαθεσει, δεν μπορω να διανοηθω και εγω με τη σειρα μου οτι καποιοι "παρακαλανε" την Αλφα κοπυ να το διαθεσει...

 

Οσοι ηδη το εχουν αποκτησει δεν νομιζω οτι εχουν κανενα παραπονο, και φυσικα οπως ειναι γνωστο καλυπτονται απο την ευρωπαικη εγγυηση της ΝΟΚΙΑ.

 

εχει φτασει το συγκεκριμενο τοπικ να ασχολειται-σχεδον- μονο με την ημερομηνια διαθεσης του κινητου λεγοντας επι της ουσιας....τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

κάθε φορά το ίδιο γίνετε δεν είναι μόνο τώρα........;)!!αλήθεια έχουν εγγυηση και αυτα που είναι απο άλλη χωρα εντος ευρώπης??δηλ. έχουμε εγγυηση?:D

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Έχει ακουστεί (και μάλλον η πληροφορία είναι η πιό βάσιμη) πως θα κυκλοφορήσεις στα πρώτα ΝΟΚΙΑ SHOPS μέτά τις 15 Γενάρη, σε καμιά βδομάδα δηλ....Υπομονή και...περαστικά!!!:p
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

αλήθεια έχουν εγγυηση και αυτα που είναι απο άλλη χωρα εντος ευρώπης??δηλ. έχουμε εγγυηση?:D

Ναι, βέβαια!;)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αναφέρει χαρακτηριστικά: "Η αγορά του προϊόντος αυτού συμπεριλαμβάνει 2 έτη εργοστασιακής εγγύησης. Το service γίνεται από τα εξουσιοδοτημένα καταστήματα του κατασκευαστή".

Δηλαδή να υποθέσω ότι δεν πρόκειται για παραεισαγωγή???... :worry:

 

Φίλε Πάνο το κινητό δεν είναι Ελληνικό αλλά πρόκειται για παραεισαγωγή... Τους έστειλα e-mail και μου απάντησαν ότι το κινητό δεν έχει Ελληνικά γράμματα στο πληκτρολόγιο αλλά έχει κανονικά εγγύηση από τα Nokia shops.. Και επίσης τους τελειώσανε, όπως μου είπε, σε μία μέρα όλα τα κομμάτια που είχαν και θα ξαναφέρουν προς το τέλος της εβδομάδας..

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

auto emociόn

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που ενα σωρο ηλεκτρονικα καταστηματα το εχουν ηδη διαθεσει, δεν μπορω να διανοηθω και εγω με τη σειρα μου οτι καποιοι "παρακαλανε" την Αλφα κοπυ να το διαθεσει...

 

Οσοι ηδη το εχουν αποκτησει δεν νομιζω οτι εχουν κανενα παραπονο, και φυσικα οπως ειναι γνωστο καλυπτονται απο την ευρωπαικη εγγυηση της ΝΟΚΙΑ.

 

εχει φτασει το συγκεκριμενο τοπικ να ασχολειται-σχεδον- μονο με την ημερομηνια διαθεσης του κινητου λεγοντας επι της ουσιας....τιποτα.

 

Κατ' αρχήν τα περισσότερα από τα θέματα ουσίας που αφορούν το τηλέφωνο έχουν απαντηθεί και συνεχίζουν να απαντώνται καθημερινά από τους φίλους που το έχουν ήδη και το έχουν κυριολεκτικά ξεσκονίσει (βλέπε nikoskat, rostropol, zaharakis κλπ).

 

Όσον αφορά την ημερομηνία διάθεσης από τα Nokia shops και τις άλλες αλυσίδες κινητής, να σου θυμίσω ότι υπάρχουν άτομα για τα οποία τρέχουν προθεσμίες για χρήση επιδότησης κλπ, οπότε είναι λογικό για ορισμένους να ξέρουν πότε ακριβώς θα έρθει. Μην το βλέπεις επιφανειακά.

 

Το θέμα σχετικά με τα ηλεκτρονικά καταστήματα που το έχουν διαθέσει ήδη και το τι ισχύει με τις εγγυήσεις κλπ το έχουμε εξαντλήσει. Απορώ τι σε κάνει να μην καταλαβαίνεις ότι ορισμένα άτομα απλά το θέλουν από Nokia shop ή από Wind, Γερμανό, Vodafone, Πλαίσιο κλπ. Πραγματικά απορώ...:confused:

 

Από κει και πέρα δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημά σου με όλους όσους αναρωτιούνται για την ημερομηνία άφιξης του Ν82... :wacko:

 

Αν νομίζεις ότι το thread δεν έχει καμία ουσία, έχεις δύο επιλογές: ή συνεισφέρεις στο να αποκτήσει ουσία ή απλά δεν ξαναασχλείσαι... ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ωραία!!παιδια για πρόσοσψη ξέρετε κάτι??:)

 

Μα είναι δυνατόν να θέτεις τόσο πρόωρα ένα τόσο απίθανο ερώτημα,φυσικά και δεν υπάρχει κάποια πρόσοψη άλλου χρώματος επι του παρόντος,πιστεύω κάτι τέτοιο απαιτεί χρόνο κάποιων(2-3....) μηνών από τώρα για να είναι εφικτό;)

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν τα περισσότερα από τα θέματα ουσίας που αφορούν το τηλέφωνο έχουν απαντηθεί και συνεχίζουν να απαντώνται καθημερινά από τους φίλους που το έχουν ήδη και το έχουν κυριολεκτικά ξεσκονίσει (βλέπε nikoskat, rostropol, zaharakis κλπ).

 

Όσον αφορά την ημερομηνία διάθεσης από τα Nokia shops και τις άλλες αλυσίδες κινητής, να σου θυμίσω ότι υπάρχουν άτομα για τα οποία τρέχουν προθεσμίες για χρήση επιδότησης κλπ, οπότε είναι λογικό για ορισμένους να ξέρουν πότε ακριβώς θα έρθει. Μην το βλέπεις επιφανειακά.

 

Το θέμα σχετικά με τα ηλεκτρονικά καταστήματα που το έχουν διαθέσει ήδη και το τι ισχύει με τις εγγυήσεις κλπ το έχουμε εξαντλήσει. Απορώ τι σε κάνει να μην καταλαβαίνεις ότι ορισμένα άτομα απλά το θέλουν από Nokia shop ή από Wind, Γερμανό, Vodafone, Πλαίσιο κλπ. Πραγματικά απορώ...:confused:

 

Από κει και πέρα δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημά σου με όλους όσους αναρωτιούνται για την ημερομηνία άφιξης του Ν82... :wacko:

 

Αν νομίζεις ότι το thread δεν έχει καμία ουσία, έχεις δύο επιλογές: ή συνεισφέρεις στο να αποκτήσει ουσία ή απλά δεν ξαναασχλείσαι... ;)

 

αν και ειμαστε λιγο οφ τοπικ, θα προτιμουσα να διαβαζω αυτα που τα παιδια που ηδη το εχουν θελουν να μοιραστουν μαζι μας. Συμφωνω οτι το εχουν ξεσκονισει και εχουν "ανοιξει" την ορεξη και σε εμας...

 

Απο εκει και περα σεβομαι τους λογους για τους οποιους καποιος θελει να το αγορασει απο "κανονικο" καταστημα (αλλα σε αυτη τη περιπτωση καλο ειναι να εχει υπομονη και οχι να καθεται σε αναμμενα καρβουνα για ενα τηλεφωνο).

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι ευχαριστο να διαβαζουμε καθε μερα ποστ του τυπου:

- Πηρα σημερα τηλεφωνο το χ καταστημα και δεν ξερουν ποτε θα ερθει

- Περασα σημερα απο 29 καταστηματα αλλα δεν ειχαν ιδεα....

 

ας σκεφτουμε καποιους που θα διαβασουν αυτο το θεμα αφου το αποκτησουν μετα απο καιρο, και ενω θα θελουν να διαβαζουν ουσιαστικα ποστ, θα διαβαζουν σελιδες επι σελιδων για το ποτε ηταν να ερθει το τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...