Jump to content

[Επίσημο] Nokia N82 (Pre-Release)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατι που δεν ρωτισα και δυστηχος αυτες της μερςες δεν εχω πολυ χρονο για να διαβαζω τo φορουμ..

 

Στην εκθεση του Ν82 μπορεις να κανεις φακελους η ειναι οπως και πριν?? :O

ειναι οπως πριν, μονο αλμπουμ κλπ :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν μπορω να πω οτι με εντυπωσιασαν...τις περιμενα καλυτερες..:(

Link to comment
Share on other sites

ειναι οπως πριν, μονο αλμπουμ κλπ :)

 

Σιγα μην καταργουσε αυτα τα φοβερα αλμπουμ για να μπορουμε να κανουμε φακελους!

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

 

δεν εχουν καμια σχεση με τις δυνατοτητες του κινητου :blink:

κατι εχεις πειραξει καταλαθος ...

 

ειναι πολυ χαλια αυτες που παραθετεις για αυτο που μπορει να κανει το τηλ :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ άρδην...Είναι σχεδόν τέλεις, ειδικά αυτές που έχουν βγει στο mall που φαίνονται σχεδόν 3D...Μην τις κοιτάζετε στη διευρημένη ανάλυση...Δεν πρόκειται ποτέ να τις τυπώσετε σε Α4....Είναι από τις καλύτερες νυκτερινές φωτογραφήσεις που έχω δει ποτέ από κινητό, χωρίς ίχνη αποχρωματισμένων σημείων, πολλές φορές καλύτερες από του Ν73... ( και παρακαλώ μην ξεκινήσετε την λάσπη, είναι ντεμοντέ...:O)
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις ανέβασα και συμφωνώ ότι στη διευρημένη επισκόπηση φαίνονται όχι τόσο λεπτομερής στην οθόνη του υπολογιστή στα 1280 x 800 όμως τα είχα όλα στο αυτόματο και οι λήψεις στο Σύνταγμα έγιναν εν κινήσει.

Πάντως είναι πλεον σαφές μετά από τόσα CMOS Megapixel τόσων κινητών και τόσων Ευρώ:X:worry: που έχω ξοδέψει ότι η σύγκλιση μεταξύ κινητών και ψηφιακών αργεί ακόμα και νομίζω δεν πρόκειται ποτέ να ολοκληρωθεί στο στάδιο της πλήρους αντικατάστασης της ψηφιακής από το καμεροκινητό,όμως στο Ν82 μπορώ να πω πως είναι πολύ καλή η πρόοδος και ακόμα έχει και περιθώρια βελτίωσης με τα επόμενα firmware updates.

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα πεισθώ ή θα με εντυπωσιασει να ακούω για Xenon ,7,8,10 Megapixel,Opticalzoom κλπ.σε κινητό γιατί μέχρι στιγμής όλα αυτά σε CMOS module δείχνουν γελοία ως προς την τελική υλοποίηση και φυσικά το αποτέλεσμα θα είναι πάντα υποδεέστερο ενος CCD module,τελεία και παύλα.

Μην ξεχνάμε ότι οι κάμερες μπήκαν με αφορμή τα MMS στα κινητά και μόνο γιαυτό,τα αποτελέσματα μιας κάμερας 5MP(ως μέγεθος αρχείου) όπως του Ν82 όμως δεν τα υποστηρίζει το δίκτυο για την αποστολή MMS πχ. οπότε με το λογισμικό του τηλεφώνου γίνεται η προσαρμογή της εικόνας (σε μικρότερο μεγέθος αρχείου και κατα συνέπεια μικρότερης ανάλυσης εικονοστοιχείων)που σημαίνει ότι είτε τραβας φωτογραφία με το Ν82,Κ850, ή το S65(που το θυμήθηκα και αυτό:lol:)ένα και το ίδιο πράγμα είναι για το παραλήπτη του MMS που θα στείλουμε την εικόνα μας:confused::blink:.

Αν στις φωτογραφίες αυτές υπήρχαν αγαπημένες παρουσίες οικείων μας ναστε σίγουροι δε θα ψάχναμε για την λεπτομέρεια και την υψηλότατη ευκρίνεια και άλλα λοιπά περί απόδοσης,απλώς θα χαιρόμασταν που τις βλέπουμε,έπειτα μην ξεχνάτε και το προσωπικό copyright της σύλληψης του θέματος,της απεικόνησης,των συνθηκών που μόνο ό φωτογράφος και ο φακός του γνωρίζουν,αυτό επίσης έχει μεγάλη σημασία,ακόμα και με ένα καμεροκινητό όπως το Ν82 που αξιώνει περισσότερη εκτίμηση γιατί είναι σαφέστατα καλύτερο από αντίστοιχα κινητά με όμοια χαρακτηριστκά imaging.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ξέρω ότι είναι εντελώς άσχετο αυτό που θα ρωτήσω, αλλά μήπως υπάρχει κάπου κάποια συζήτηση για το ποιο είναι καλύτερο τηλέφωνο ανάμεσα στο Ν82 και στο Samsung SGH-G800? Ή αν μπορείτε χωρίς προκαταλήψεις υπέρ της μιας ή της άλλης μάρκας πείτε μου τη γνώμη σας... Ευχαριστώ πολύ.

 

το n82 φυσικα:)

 

καμια σχεση το ενα με το αλλο;)

 

Διαφωνώ άρδην...Είναι σχεδόν τέλεις, ειδικά αυτές που έχουν βγει στο mall που φαίνονται σχεδόν 3D...Μην τις κοιτάζετε στη διευρημένη ανάλυση...Δεν πρόκειται ποτέ να τις τυπώσετε σε Α4....Είναι από τις καλύτερες νυκτερινές φωτογραφήσεις που έχω δει ποτέ από κινητό, χωρίς ίχνη αποχρωματισμένων σημείων, πολλές φορές καλύτερες από του Ν73... ( και παρακαλώ μην ξεκινήσετε την λάσπη, είναι ντεμοντέ...:O)

 

μαλλον θα πρεπει να ανεβασω και εγω καμια να δειτε τι μπορει να κανει η καμερα του;)

 

δυστυχως αυτες που εχω ειναι με τα παιδια μου μεσα και δεν το συζηταω;)

 

σας χρωσταω να ανεβασω μερικες μολις μπορεσω :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα πρεπει να ανεβασω και εγω καμια να δειτε τι μπορει να κανει η καμερα του;)

 

δυστυχως αυτες που εχω ειναι με τα παιδια μου μεσα και δεν το συζηταω;)

 

σας χρωσταω να ανεβασω μερικες μολις μπορεσω :)

 

Αν ανεβάσεις,ανέβασε βραδυνές με ρύθμιση στο αυτόματο και μετά αν θες μερικές με ρύθμιση στα "μαγικά" σου να δούμε αν υπάρχει διαφορά:lol:,όχι τίποτ'άλλο αν είναι τότε η κάμερα στο δικό μου δεν δουλεύει σωστά.

Ανακάλυψα όμως και στο αυτόματο μια ρύθμιση της ευκρίνειας που είναι προρυθμισμένη στο Κανονική και μπορεί να ρυθμιστεί στο Απαλή ή στο Ευδιάκριτη,στις φωτογραφίες μου ήταν στο Κανονική,ίσως αυτό παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ανεβάσεις,ανέβασε βραδυνές με ρύθμιση στο αυτόματο και μετά αν θες μερικές με ρύθμιση στα "μαγικά" σου να δούμε αν υπάρχει διαφορά:lol:,όχι τίποτ'άλλο αν είναι τότε η κάμερα στο δικό μου δεν δουλεύει σωστά.

Ανακάλυψα όμως και στο αυτόματο μια ρύθμιση της ευκρίνειας που είναι προρυθμισμένη στο Κανονική και μπορεί να ρυθμιστεί στο Απαλή ή στο Ευδιάκριτη,στις φωτογραφίες μου ήταν στο Κανονική,ίσως αυτό παίζει ρόλο.

 

δεν ειναι θεμα καποιων μαγικων :)

 

αυτο ακριβως ειναι που με αφησε εκπληκτο βλεποντας οτι το τηλ τραβαει φωτο ολοκαθαρες,απλα ετσι....στο ayto ολες οι ρυθμισεις:blink:

η ειρωνια ειναι οτι και γω τις πρωτες φωτο τις εβγαλα στο the mall :lol:και ειναι και νυχτα,αλλα ειναι με τα παιδια μου μεσα :)

 

παω για δουλεια :mad:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την ανάλυση των 5ΜΡ (μέγιστη), σε τι άλλες αναλύσεις μπορεί να βγάζει φωτογραφίες;
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την ανάλυση των 5ΜΡ (μέγιστη), σε τι άλλες αναλύσεις μπορεί να βγάζει φωτογραφίες;

 

5MP-3MP-2MP-0,8MP-0,3MP.

Link to comment
Share on other sites

5MP-3MP-2MP-0,8MP-0,3MP.

 

Οκ, ευχαριστώ.

 

Με το βίντεο είστε ευχαριστημένοι; Λογικά θα τα πηγαίνει πολύ καλά σε αυτόν τον τομέα ;)

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ.

 

Με το βίντεο είστε ευχαριστημένοι; Λογικά θα τα πηγαίνει πολύ καλά σε αυτόν τον τομέα ;)

 

Το βίντεο είναι πολύ καλό και VGA εννοείται,σε ποιότητα mp4,βέβαια ήδη κάποια 40άρια της NOKIA τραβάνε σε VGA αλλά είναι 3gp όμως στο Ν82 η ποιότητα είναι πολύ καλή,ομαλή χωρίς ίχνος πιξελιάσματος και το μικρόφωνο του Ν82 είναι πολύ ευαίσθητο και καταγράφει κάθε ήχο πολύ καλά με αποτέλεσμα η αναπαραγωγή στην οθόνη ή με το TVout να είναι απολαυστική εμπειρία:)

Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο είναι πολύ καλό και VGA εννοείται,σε ποιότητα mp4,βέβαια ήδη κάποια 40άρια της NOKIA τραβάνε σε VGA αλλά είναι 3gp όμως στο Ν82 η ποιότητα είναι πολύ καλή,ομαλή χωρίς ίχνος πιξελιάσματος και το μικρόφωνο του Ν82 είναι πολύ ευαίσθητο και καταγράφει κάθε ήχο πολύ καλά με αποτέλεσμα η αναπαραγωγή στην οθόνη ή με το TVout να είναι απολαυστική εμπειρία:)

 

Μάλιστα! Κατά τη διάρκεια του βίντεο το zoom in-out γίνεται ομαλά ή δείχνει σαν να "πηδάει" από το ένα στάδιο στο άλλο; Επίσης σίγαση ήχου έχει ή πρέπει πάλι να είσαι στο προφιλ "mute";

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα! Κατά τη διάρκεια του βίντεο το zoom in-out γίνεται ομαλά ή δείχνει σαν να "πηδάει" από το ένα στάδιο στο άλλο; Επίσης σίγαση ήχου έχει ή πρέπει πάλι να είσαι στο προφιλ "mute";

 

ομαλό προς ψιλοπήδημα:X:lol: είναι το zoom,σίγαση στον ήχο κάμερας όχι μόνο με προφίλ στο αθόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

ομαλό προς ψιλοπήδημα:X:lol: είναι το zoom,σίγαση στον ήχο κάμερας όχι μόνο με προφίλ στο αθόρυβο.

 

...και με απενεργοποιηση ηχων προειδοποιησης θα ελεγα εγω απο το εκαστοτε προφιλ,και απο το γενικο..δεν ειναι αναγκη να το βαλεις στο αθορυβο προφιλ για να μην εχεις ηχο στο κλειστρο...

Link to comment
Share on other sites

η με απενεργοποιηση ηχων προειδοποιησης θα ελεγα εγω..

 

Σωστά και έτσι αλλά το πρόβλημα θάναι ότι οι ήχοι αυτοί θα απενεργοποιούνται και σε εφαρμογές(παιχνίδια κλπ.) και στον ήχο πεσμένης μπαταρίας.....:worry:;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά και έτσι αλλά το πρόβλημα θάναι ότι οι ήχοι αυτοί θα απενεργοποιούνται και σε εφαρμογές(παιχνίδια κλπ.) και στον ήχο πεσμένης μπαταρίας.....:worry:;)

 

ε ναι,εννοειτε...;)

Link to comment
Share on other sites

Κινούμενες εικόνες (αρχεία φλας .swf) σαν wallparers τα δέχεται;
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Κινούμενες εικόνες (αρχεία φλας .swf) σαν wallparers τα δέχεται;

 

οχι,μόνο ως screensaver μέσω των ρυθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...