Jump to content

Xλιδάνεργοι


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σύμφωνα με μια έρευνα των Νέων , 8 στους 10 νεοπροσληφθέντες στην Ελλάδα αμείβονται με λιγότερα από 1000 ευρώ. Σύμφωνα με άλλη έρευνα της Marc για το Έθνος, τo 56% των Ελλήνων ηλικίας 18-30 αμείβεται με λιγότερα από 700 ευρώ το μήνα. Ένας στους δύο νέους είναι άνεργος.

 

Από τους τριαντάρηδες, μόνο το 29,5% ζουν εντελώς ανεξάρτητοι από τους γονείς.

 

Ένα 31,4% συντηρείται αποκλειστικά από αυτούς.>>

αν ισχυουν αυτα τα νουμερα γιατι τα ριχνετε στους νεους που εχουν ξοδεψει ενα σωρο λεφτα για να χουν τα υποτιθεμενα μαστερ που ολοι ζητανε στις δουλειες?

ενας υδραυλικος,ηλεκτρολογος βγαζει 40ε την λιγοτερη για επισκεψη...μακαρι οι νεοι γονεις να μην ωθουν τα παιδια τους στο διαβασμα αλλα στις τεχνες.αλλα η ψοροπερηφανια τους ενοχλει να λενε οτι ο γιος τους ειναι υδραυλικος,ηλεκτρολογος...θελουν ολοι να λενε τελειωσε με 9/10 κανει μαστερ αγγλια κτλ κτλ κ μετα τα λουζουνται συνεχιζουν να τους πληρωνουν.

προσωπικα το ολο θεμα εχει να κανει με τον "βασικο μισθο" της Ελλαδας...κ μιας κ ειναι πολιτικο κ μονο το θεμα δεν θα ασχοληθω.απλα αν δεν αλλξει ο δικομματισμος δεν θα δουμε ασπρη μερα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μαύρα χάλια... :mad:

 

edit για το edit σου: Φυσικά και είναι πολιτικό το θέμα. Γιατί οι πολιτικοί (κράτος) έχει θεσπίσει τα 600 ευρώ ως κατώτατο μισθό ιδιωτικού υπαλλήλου. Αλλά και για την υπερπροσφορά σε επιστημονικό δυναμικό δεν φταίει ο καθε γονέας που θέλει (και καλά κάνει) να βλέπει το παιδί του να προοδεύει. Και εκεί είναι θέμα οργάνωσης και πολιτικής βούλησης. Το κράτος πρέπει να δει τις ανάγκες τις αγοράς, και ανάλογα να τροποποιεί τις διαθέσιμες θέσεις στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Αλλά άμα πρέπει να ιδρύεις πανεπιστήμια στο κάθε χωριό της περιφέρειας, γιατί έτσι μαζεύεις ψήφους, οι απόφοιτοι συσσωρεύονται, και μοιραία μπαίνουν στην ανεργία.

Link to comment
Share on other sites

όταν ένας υπαλληλάκος στα mc donalts εξωτερικό πέρνει 1500 ευρώ ή ένας φίλος μου στην Αμερική που δούλεβε πόρτα για 3000 ευρώ τον μήνα΄σόρι αλλά εγώ δεν συμβιβάζομαι ούτε εκτιμώ τα 500 και 600 ευρώ και να χτυπάς 8ωρα και 9ωρα..

είμαστε απο τις ακριβότερες χώρες στην ποιότητα ζωής με τους χαμηλότερους μισθούς στην Ευρώπη

 

 

Τα 600 ευρω το μηνα ειναι μισθος - ντροπη οταν μιλαμε για ετος 2007, σε χωρα (υποτιθεται) της Ευρωπαικης Ενωσης.... Οταν αυτη η χωρα ομως ειναι το Ελλαδισταν, τοτε τα πραγματα αλλαζουν....

 

Στην Δυτικη Ευρωπη, και πιατα (που λεει ο λογος) να πλενεις, 5 οχταωρα τη βδομαδα = 1500 ευρω.

 

Χωρια που αν κανεις υπερωρια, η αν δουλεψεις σε "αντικοινωνικες ωρες" (δηλ. βραδυα / Σαββατοκυριακα) η πληρωμη ανεβαινει....

 

Ξεφτιλισμενο κρατος.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτή την ώρα δεν έχω κουράγιο να διαβάσω όλες τις προηγούμενες σελίδες γι' αυτό αν γράψω κάτι που έχει ειπωθεί κτλ παρακαλώ ας μη το εκλάβει κανείς επιθετικά ή προσωπικά κτλ... ευχαριστώ

Επειδή ως νέα κι εγώ έχω αντιμετωπίσει το θέμα της ανεργίας έντονα θα ήθελα να εκθέσω τους προβληματισμούς μου. Είμαι κι εγώ πτυχιούχος πανεπιστημίου, φιλόλογος συγκεκριμένα , και όλοι ξέρουμε τι θα πει αυτό στις μέρες μας. Αποφοιτώντας από τη σχολή και μη έχοντας μπάρμπα στην Κορώνη ή οικογενειακή επιχειρηση κτλ... εννοείται φυσικά ότι βρέθηκα άνεργη. Λίγους μήνες μετά, μια γνωστή είχε την ευγένεια να με προτείνει σε μια απλοική θέση γραμματέως(εννοώ δεν είχε τρελές απαιτήσεις) όπου με προσέλαβαν ως απόφοιτη Λυκείου και έπαιρνα τα 530Ε μου. Δεν ήταν πολλά, αλλά όταν είναι η πρώτη σου δουλειά είναι μια αρχή. Να σημειώσω ότι δε με ενδιέφερε να επενδύσω άλλο χρόνο σε μεταπτυχιακά και διάβασμα (εξωτερικό δε μπορούσα να παω), θεωρούσα απαραίτητο να εργαστώ. Εννοείται πως κατέθεσα πάμπολλα βιογραφικά σε ό,τι αφορούσε τον τομέα μου αλλά και γενικά... Εν παση περιπτωσει, η συγκεκριμένη εργασία κράτησε 6 μήνες, αναπλήρωνα μία εγκυμονούσα, και μετά τελείωσε. Πάλι άνεργη κι άλλα βιογραφικά...Βέβαια και με συντηρούσαν οι γονείς μου, στο σπίτι τους έμενα, εκείνοι αγόραζαν τα απαραίτητα, εκείνοι μου έδιναν και χαρτζηλίκοι. Όμως ποιο είναι το θέμα...δε φτάνεις να ζητάς χιλιάρικα και πεντακοσάρικα και κατοστάρικα ακόμα για να πας διακοπές στο νησί ούτε να τα φας στα μπουζούκια ούτε να το παίζεις καλλιτέχνης κι έτσι...Πραγματικά στερήθηκα πολλά κι αυτό σήμαινε ότι με ενοχλούσε να μη μπορώ να δουλέψω.

Έπειτα από λίγο καιρό συνεντεύξεων και απογοητεύσεων βρήκα δουλειά σε πολυεθνική ασφαλιστική, αρκετά αξιοπρεπή εξωτερικά και σε αξιόλογη θέση, εντάξει με μισθό γύρω στα 700Ε. Δεν ήταν λίγα αλλά ούτε και αυτά που χρειαζόμουν για να μπορώ να συντηρώ τον εαυτό μου αυτόνομα. Δηλαδή δεν μπορούσα να μετακομίσω από το πατρικό μου. Αν μπορούσα να κάνω υπερωρείες έφταναν και παραπάνω αλλά αυτό σήμαινε ότι θα έπρεπε να δουλεύω 8 με 8. Και δεν ήταν καν η κοσμοθεωρία με την οποία ήθελα να ζω - κατά την προσωπική μου άποψη ήταν ακόμα χειρότερο κι από το να με συντηρούν οι γονείς μου, όχι γιατι η δουλειά δεν ήταν καλή αλλά γιατί αποστερούσε από την προσωπικότητά μου κάθε νόημα ποιότητας στο επίπεδο ζωής μου... έτσι αρρώστησα λίγο- κυριολεκτικά - γιατί ήθελα να φύγω και σκεφτόμουν όλους τους εκατοντάδες λόγους για τους οποίους λογικά δε θα 'πρεπε να φύγω... και μετά αρρώστησα και λίγο περισσότερο από λίγο και τότε κατάλαβα κι εγώ καθαρά, κατάλαβαν και οι άλλοι γύρω μου ότι αν δεν μπορώ να κάνω τη δουλειά που θέλω, να "απολαμβάνω" αυτά που δικαιούμαι και νιώθω ότι αρμόζει να έχω στη ζωή μου - ακόμα και οικονομικά, τότε δεν αξίζει να χαλιέμαι για καμία δουλειά και να ζω σαν άνθρωπος ακόμα κι αν με συντηρεί η οικογένειά μου. Και παραιτήθηκα. Δεν έχω νιώσει περισσότερη ανακούφιση και ελευθερία στη ζωή μου...και φυσικά δε το έχω μετανιώσει ούτε στιγμή. Μετά απ' αυτό το στρες ξεκουράστηκα 5-6 μήνες, ήταν βέβαια και το ταμείο ανεργίας που βοηθούσε, αν μη τι άλλο να μην επιβαρύνω τον προυπολογισμό, u know...έκανα και κάποιες σποραδικές κρούσεις αποκλειστικά και μόνο στον τομέα που με ενδιέφερε και κάποια στιγμή βρήκα μια ημιαπασχόληση σε σχολείο. Θέλετε να ακούσετε τη σύγκριση; Δούλευα 8 ώρες την εβδομάδα και έπαιρνα καθαρά κοντά 400Ε...και στην εταιρεία δούλευα το λιγότερο 40 ώρες την εβδομάδα και έπαιρνα 700Ε...Δόξα τω Θεώ από τότε τα πράγματα πάνε καλύτερα και το θέμα προχωρά, αλλά ο λόγος που τα είπα όλα αυτά - και συγγνώμη αν σας κούρασα είναι ο εξής: Σαφώς και δε συμφωνώ με την άποψη δε σηκώνω το χεράκι μου να κάνω τίποτε αν δεν διοριστώ διευθυντής στην Τράπεζα (λέμε τώρα) και θα τρώω του μπαμπά μου, αλλά και η κοροιδία και η εκμετάλλευση παραείναι - ειδικά όταν δε σου αρέσει μια δουλειά - που δε σου δίνει καν τα απαραίτητα.... Δεν μπορείς να ζήσεις με λιγότερο από 1000 ευρώ σήμερα, είναι απαράδεκτο να το αποδεχόμαστε αυτό και αν θα έπρεπε να διαλέξω μεταξύ των δύο, τώρα πια θα διάλεγα την παθητική άρνηση νομίζω και όχι από τεμπελιά αλλά καθαρά από αντίδραση και φιλοσοφία. Δεν μπορούν να χαρακτηρίζουν τους νέους τεμπέληδες ή αλήτες ή .... και να απαξοιώνουν έτσι ελαφρά τη καρδία, ναι ρε παιδιά τον κόπο και το χρόνο και την ουσία που ξόδεψε κάποιος για ένα χαρτί, ό,τι κι αν είναι το ρημάδι...πότε θα το αποσβέσει αυτό; και μάλιστα τη στιγμή που η ίδια η κοινωνία αφενός το απαιτεί και αφετέρου ανέχεται αυτή τη μ****** των οικτρό μισθών και των αισχρών συντάξεων. Αντί να τους πάρουμε με το σκ***φτυαρο...α στο καλό συγχίστηκα...συγγνώμη παιδιά αλλά έχω φάει πολλή βλακεία στη μάπα σ' αυτή τη ζωή και δεν υποφέρεται άλλο...

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

και μάλιστα τη στιγμή που η ίδια η κοινωνία αφενός το απαιτεί και αφετέρου ανέχεται αυτή τη μ****** των οικτρό μισθών ...

 

 

Οι οικτροι αυτοι οι μισθοι που λες, δεν εμφανιστηκαν απο το πουθενα....

 

Το (εκαστοτε) κρατος εχει συμφερον να υπαρχουν τοσο χαμηλοι μισθοι στον ιδιωτικο τομεα, γιατι ετσι με το δολωμα των 900-1000 ευρω που δινει μια δουλεια στο δημοσιο, μπορει ετσι να εκβιαζει μεγαλες μαζες που ειναι προθυμες να παρουν μερος στο ρουσφετι, με ανταλλαγμα την ψηφο.

 

Και τον ιδιωτικο τομεα εννεοειται δεν τον χαλαει να προσλαμβανει προσωπικο κρυβομενο πισω απο τη "νομοθεσια" των 600 ευρω το μηνα...

 

Για αυτο λεω για ξεφτιλισμενο κρατος κλπ....

Link to comment
Share on other sites

...ήταν βέβαια και το ταμείο ανεργίας που βοηθούσε, αν μη τι άλλο να μην επιβαρύνω τον προυπολογισμό, u know....
απλα σε αυτο το σημειο να πω κατι που εμαθα σημερα.πηγε γνωστος μου για ανανεωση της καρτας ανεργιας και τον ενημερωσαν πως συμφωνα με μια νεα εγκυκλιο δικηγοροι,γιατροι και καθηγητες δεν εχουν διακαιωμα εγγραφης(ή ανανεωσης καρτας αν ειναι ηδη εγγεγραμμενοι) στον ΟΑΕΔ και οτι αλλο αυτο συνεπαγεται(καρτα ανεργιας,επιδοματα,εποχιακα βοηθηματα,συμμετοχη σε σεμιναρια,ασφαλιση στο ΙΚΑ κτλ)
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να μη δεχόμαστε τις δουλείες με μικρό μισθό έτσι ώστε να μην γίνονται προσλήψεις και να αναγκαστούν να αυξήσουν το μισθό. Αλλά χαλαρώστε. Υπάρχουν ευχάριστα πράγματα που ξεχνάτε τα βάσανα που πιθανόν να προκληθούν.
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν παίρνουμε 500 όπλα να μπούμε στη βουλή και να τους φάμε, δεν θα αλλάξει τίποτα είναι πολύ ακραίο το ξέρω αλλά, είμαστε η χειρότερη χώρα στον κόσμο απορώ πως μας ανέχεται η ευρωπαική ένωση ακόμα,έτσι ώμά εκφράζομαι οπως ωμά μας κλέβουμε τόσα χρόνια και έχουμε κατεβασμένο το κεφάλι, ντροπή μας να τους ανεχόμαστε και να τους ψηφίζετε ακόμα και μετά γκρίνια για ανεργία οικονομία παιδεία.Πρέπει να αλλάξουνε τα πράγματα κάποτε γιατί θα υπάρξουν πολύ χειρότερα θα σβήζουμε σαν κράτος.
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Οταν ημουν μικροτερος δουλευα τα καλοκαιρια σε οικοδομικες εργασιες με μισθο 45 ευρω την μερα και εντος ενως μηνα εβγαζα 900 ευρω αν και η φυση της εργασιας ειναι ιδιαιτερα κουραστικη για χαρτζιλικη ηταν ενδιαφερουσα.Τωρα σπουδαζω φιλολογος,ποιος ο λογος να αποκαλουμε χλιδανεργος ,επειδη θελησα να μορφωθω εστω και αν οι προοπτικες δεν ειναι καλες,το μεταπτυχιακο ,οι ωρες μελετης δηλαδη δεν μετρουν σαν κατι επιπλεον .Δαπανω αρκετα στις σπουδες και θελω οταν τελειωσω να εχω ενα μισθο υπερανω των 1000 ευρω και ειναι λογικο αυτο.Οποτε ας με αποκαλει ο καθενας χλιδανεργο ............................................(παρεπιπιπτωντος δεν ειμαι αιωνιος φοιτητης για οποιο δει την ηλικια αλλα κυπριος με 2 χρονια στρατο στη ραχη)

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ξεθάβω το θεματάκι μιας και συνέβη το εξής:

κάποιος συνεργάτης με την ευκαιρία ενός προγράμματος του οαεδ για επιδοτούμενες νέες θέσεις εργασίας θέλησε να βρει έναν καινούριο υπάλληλο συγκεκριμένης ειδικότητας. Η προσφερόμενη θέση εργασίας είναι αρκετά καλή, με προοπτικές εξέλιξης, με σημαντικές αρμοδιότητες αλλά χωρίς μεγάλη πίεση τον περισσότερο καιρό πέραν 2-3 μηνών το χρόνο (και το λέω γιατί στο παρελθόν έχω δουλέψει σε παρόμοια θέση και ήταν από τις πιο ευχάριστες δουλειές που είχα στον ιδιωτικό τομέα). Επίσης, ο επχιειρηματίας είναι διατεθιμένος να πληρώσει ότι ορίζει η ΣΣΕ της συγκεκριμένης ειδικότητας, με επιδόματα και υπερωρίες. Αρχικά ψάξαμε μεταξύ γνωστών και τελικά βρέθηκε ένα άτομο της ειδικότητας το οποία δεν δουλεύει αυτή τη στιγμή και υποτίθεται ψάχνει για δουλειά. Ωστόσο, αφού την είδαμε και συζητήσαμε τις λεπτομέρειες, η απάντησή της ήταν ότι δεν ενδιαφέρεται. Αμέσως μετά απευθυνθήκαμε στον ΟΑΕΔ για να μας φέρει σε επαφή με τους ανέργους στην περιοχή, της συγκεκριμένης ειδικότητας. Ήταν στο σύνολο 9 άτομα και κανείς τους δε δέχτηκε να έρθει ούτε να δουλέψει έστω και δοκιμαστικά για μια εβδομάδα όπως συνηθίζεται σε τέτοιες περιπτώσεις. Το συμπέρασμα μου δεν μπορεί να είναι άλλο από το ότι προτιμούν να είναι άνεργοι, να δουλεύουν 3-6 μήνες με συμβάσεις για δημόσιους φορείς και μετά να κάαααααθονται μέχρι την επόμενη φορά και να περιμένουν να μαζέψουν μόρια μονιμοποίηση. Και μετά η ανεργία χτυπάει κόκκινο...

[sIGPIC][/sIGPIC]"If I had a dollar bill for every time I've been wrong, I'd be a self-made millionaire"
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι την βδομαδα που θελεις να την δοκιμασεις ακομη και αν δεν σου εκανε θα της την πληρωνες ? τον οποιον κοπο και χρονο αφιερωνεται στην εργασια σου θα τον πληρωνοταν ? ή εχουν μαθει ολοι στο "τζαμπα" διοτι πρεπει να σε ενημερωσω πως βαση νομου δεν υπαρχει ουτε μια ωρα ανασφαλιστη και απληρωτη εργασια.

και θα ηθελα να προσθεσω πως γενικοτερα στην σημερινη εποχη υπαρχουν καποιοι που ειναι ανεργοι και καποιοι αεργοι πρεπει να υπαρχει καποιος διαχωρισμος μεταξυ των δυο αυτων κατηγοριων.

"Γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα μοιάζουν γίνονται αληθινά μόνο αν τα πιστεύεις..."

:cat:gorilaki.blogspot.com

Για όλους τους αναγνώστες της δικής μας ζούγκλας

Link to comment
Share on other sites

και θα ηθελα να προσθεσω πως γενικοτερα στην σημερινη εποχη υπαρχουν καποιοι που ειναι ανεργοι και καποιοι αεργοι πρεπει να υπαρχει καποιος διαχωρισμος μεταξυ των δυο αυτων κατηγοριων.

Πώς θα γίνει ο διαχωρισμός; Όταν γράφεται κάποιος στον ΟΑΕΔ θα τον ρωτάνε αν είναι άνεργος ή άεργος; :lol:

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν και επιχειρήσεις που πληρώνουν και το δοκιμαστικό. προσωπικά έχω πάει δοκιμαστικά και άλλες φορές έχω πληρωθεί και άλλες όχι. το θέμα είναι οτι δεν δοκιμάζεις ούτε καν αν σου αρέσει κάτι. δυστυχώς για μένα το εργασιακό περιβάλλον (άνθρωποι) στις περισσότερες δουλειές μου δεν ήταν καλό. Πήγα σε μια επιχείρηση στην οποία το περιβάλλον εργασίας ήταν ανθυγιεινό, ήταν κουραστική δουλειά, πολύωρη και έφτανα σε σημείο να μην ορίζω τα πόδια ή τα χέρια μου μετά από 8 ή 10 ώρες χειρωνακτικής παραγωγικής εργασίας. Και ναι, και εγώ έχω σπουδάσει αλλά από το να κάθομαι πήγα δοκιμαστικά στην δουλειά αυτή. Σας πληροφορώ ήταν η καλύτερη δουλειά από θέμα συναδέλφων και αφεντικού (αν μπορώ να τον πω αφεντικό). Συμπερασματικά, ναι μεν πήγα δοκιμαστικά και προσωρινά, αλλά θα έμενα παρόλες τις δυσκολίες της δουλειάς γιατί με κάλυπτε σε άλλα θέματα. Από εκεί που δεν το περιμένεις μπορεί να έρθει κάτι καλό.
I beg to dream and differ from the hollow lies....
Link to comment
Share on other sites

@CElacto

ok,where is the trap?

δεν μας λες κ τα μειονεκτημα της δουλειας?τι δουλεια ειναι,ποσες ωρες,αν θα πρεπει να μετακοινειτε ολη την μερα ή να μετακομοισει σε αλλη περιοχη?

 

 

 

για το γενικοτερο θεμα,να προσθεσω οτι αν δεν υπηρχαν ενα σωρο παρανομοι μεταναστες κ φοιτητες που δουλευουν για μαυρα λεφτα κ για λιγα λεφτα(δηλ.χωρις ασφαλεια κτλ) θα υπηρχαν καλυτερες συνθηκες στην αγορα εργασιας,μιας κ θα αναγκαζονταν εφοσον δεν καλυπταν την θεση να ανεβασουν μισθο κ να βαλουν ασφαλιση.

αλλα κ παλι οπως ειπα το θεμα ειναι το κρατος.αν ελεγχε τις εταιριες δεν θα υπηρχαν αυτα τα φαινομενα.βεβαια ακομη κ στο δημοσιο υπαρχουν ατομα που πανε με μαυρα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

για το γενικοτερο θεμα,να προσθεσω οτι αν δεν υπηρχαν ενα σωρο παρανομοι μεταναστες κ φοιτητες που δουλευουν για μαυρα λεφτα κ για λιγα λεφτα(δηλ.χωρις ασφαλεια κτλ) θα υπηρχαν καλυτερες συνθηκες στην αγορα εργασιας,μιας κ θα αναγκαζονταν εφοσον δεν καλυπταν την θεση να ανεβασουν μισθο κ να βαλουν ασφαλιση.

 

αλλα κ παλι οπως ειπα το θεμα ειναι το κρατος.αν ελεγχε τις εταιριες δεν θα υπηρχαν αυτα τα φαινομενα.βεβαια ακομη κ στο δημοσιο υπαρχουν ατομα που πανε με μαυρα λεφτα...

 

Ακριβως αυτα. Αυτα δυστυχως πανε αλυσιδα. Αφενός δεν υπαρχει κρατος για να ελέγξει τις εταιριες (ετσι και αλλιως δεν λειτουργει και τιποτα σε τουτη τη χωρα) αφετέρου υπαρχει τεραστια ζητηση μεταναστων 'η/και φοιτητων που κανουν "μαυρη" εργασια ανασφαλίστοι.

 

Ολα αυτα αν βαλουμε και την κριση δυσκολευουν την αναζητηση εργασιας ή την αλλαγη εργασιας ολο και περισσοτερο.

 

Για το διαχωρισμο άεργου με ανεργου ειναι αλλο καπέλο. Στον οαεδ πρακτικα δεν εχει διαφορα εχει ομως ουσιαστικη διαφορα που ολοι λιγο-πολυ καταλαβαινουμε.

Link to comment
Share on other sites

@CElacto

ok,where is the trap?

δεν μας λες κ τα μειονεκτημα της δουλειας?τι δουλεια ειναι,ποσες ωρες,αν θα πρεπει να μετακοινειτε ολη την μερα ή να μετακομοισει σε αλλη περιοχη?

Μάλλον δεν ήμουν σαφής στο post μου γιατί σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να διφημίσω τη συγκεκριμένη δουλειά και να εστιάσω εκεί. Ήθελα απλά να εστιάσω στο γεγονός ότι εννέα καταγεγραμμένοι άνεργοι δεν έκαναν τον κόπο να μάθουν λίγα παραπάνω για μια προσφερόμενη θέση. Φυσικά και δεν υπάρχει ιδανική δουλειά και εννοείται ότι κάθε δουλειά ότι κι αν είναι έχει δυσκολίες. Η συγκεκριμένη, για να σας λυθεί η απορία είναι δουλειά σε βιομηχανία - σε γραφείο όμως, απαιτεί επιστημόνικό υπόβαθρο και ούτε μετακινήσεις έχει ούτε παγίδες. Είναι μια κανονική δουλειά. Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι τα εννέα αυτά άτομα δεν είχαν καν την περιέργεια να μάθουν περί τίνος ακριβώς πρόκειται, γιατί από τον οαεδ φαντάζομαι ότι τους ενημέρωσαν απλά ότι υπάρχει μια θέση εργασίας για τη συγκεκριμένη ειδικότητα χωρίς να γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι το αντικείμενο και τις αρμοδιότητες.

Εγώ πάντως όταν έψαχνα δουλειά δεν άφηνα καμία ευκαιρία ανεκμετάλλευτη (και δεν ήταν και πολλές) και επεδίωκα να πάω σε συνεντεύξεις θέσεων που έμοιαζαν ενδιαφέρουσες μόνο και μόνο για να κάνω μια επαφή με την κάθε εταιρία. Μετά την πρώτη γνωριμία και αφού μάθαινα περί τίνος πρόκειται έπαιρνα απόφαση για το αν συνεχίζω να ενδιαφέρομαι ή όχι.

[sIGPIC][/sIGPIC]"If I had a dollar bill for every time I've been wrong, I'd be a self-made millionaire"
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα εργασια στην Ελλαδα ειναι απλο.

 

Απο την πλευρα του εργοδοτη δεν υπαρχει σεβασμος στον εργαζομενο, τα δικαιωματα του αλλα και στο νομο.

Ακομη και νομοθεσια να υπαρχει, ο εργοδοτης θα κοιταξει πως να μην την ακολουθησει αν δεν τον βολευει.

 

Και οταν το κρατος ειναι απων τοτε αυτο απλα θα συνεχισει να συμβαινει.

 

Ναι, αυτο ειναι ενα γενικο συμπερασμα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα εργασια στην Ελλαδα ειναι απλο.

 

Απο την πλευρα του εργοδοτη δεν υπαρχει σεβασμος στον εργαζομενο, τα δικαιωματα του αλλα και στο νομο.

Ακομη και νομοθεσια να υπαρχει, ο εργοδοτης θα κοιταξει πως να μην την ακολουθησει αν δεν τον βολευει.

 

Και οταν το κρατος ειναι απων τοτε αυτο απλα θα συνεχισει να συμβαινει.

 

Ναι, αυτο ειναι ενα γενικο συμπερασμα.

 

Έχεις κάτι συγκεκριμένο να αναφέρεις όσον αφορά την νομοθεσία;

 

Συμφωνώ στο ότι ο εργοδότης δεν σέβεται τον εργαζόμενο!

Όταν δηλ. πατάνε πάνω στο βασικό μισθό και λένε : Αυτά δικαιούσαι, άρα μόνο αυτά θα πάρεις".

 

Αλλά την νομοθεσία δεν μπορέι να μην την ακολουθήσει!

 

Αν π.χ. δεν ασφαλίζει τους υπαλλήλους του, με μία καταγγελία στι Ι.Κ.Α. πληρώνει πρόστιμο!

 

Το λυπηρό είναι ότι τηρούν τους νόμους, από φόβο για την επιβολή κυρώσεων και όχι από συνείδηση!

Link to comment
Share on other sites

Αν π.χ. δεν ασφαλίζει τους υπαλλήλους του, με μία καταγγελία στι Ι.Κ.Α. πληρώνει πρόστιμο!

 

Μόνο που ο εργαζόμενος δεν την κάνει, φοβούμενος μην δεν μπορεί στο μέλλον να βρει δουλειά...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν π.χ. δεν ασφαλίζει τους υπαλλήλους του, με μία καταγγελία στι Ι.Κ.Α. πληρώνει πρόστιμο!

 

:lol::lol:....

 

μακαρι να ηταν ετσι....διοτι σε περιπτωση καταγγελιας....εσυ που κανεις την καταγγελεια χανεις σιγουρα την δουλεια σου...το αφεντικο απλα λαδωνει τον δημοσιο υπαλληλο, αν ερθει να ελεγξει :lol::lol:....και η κατασταση συνεχιζεται με τον επομενο που θα παρει την θεση σου....και ολοι ειναι ευτυχισμενοι....εκτος απο εσενα που χανεις την δουλεια σου....

 

διαβασε τι λεει μια φιλοκυβερνητικη εφημεριδα...μπορει να ειναι παλιο...αλλα δινει μια εικονα....

 

http://www.e-tipos.com/newsitem?id=9110

 

"το ΙΚΑ διαθέτει μόνο 38 ελεγκτές και έχει μόλις 4 κέντρα σε όλη την Ελλάδα."

 

πιασε το αυγο και κουρευτο που λενε....:p

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μην τ βλεπετε τα πραγματα μονο απο τη μερια του υπαλληλου....

ενας υπαλληλος εχει πολλα εξοδα.... ειδικα αν ειναι ασφαλισμενος.. απο προσωπικη με εμπειρια.. το να συντηρεις υπαλληλο με 1200 μισθο και καμια 300 αρα ικα ειναι πολυ δυσκολο...

 

οι εργαζομενοι πιστευουν οτι ειναι ευκολο να βγει ο μισθος του υπαλληλου......

αμ δε.. δωρα δωρα πασχα.. αδειες και σχετικα ειναι δυσβασταχτα.....

Device: HTC Desire

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Rom:RCMix S v2.0 A2SD + BravoHboot

Link to comment
Share on other sites

παιδια μην τ βλεπετε τα πραγματα μονο απο τη μερια του υπαλληλου....

ενας υπαλληλος εχει πολλα εξοδα.... ειδικα αν ειναι ασφαλισμενος.. απο προσωπικη με εμπειρια.. το να συντηρεις υπαλληλο με 1200 μισθο και καμια 300 αρα ικα ειναι πολυ δυσκολο...

 

οι εργαζομενοι πιστευουν οτι ειναι ευκολο να βγει ο μισθος του υπαλληλου......

αμ δε.. δωρα δωρα πασχα.. αδειες και σχετικα ειναι δυσβασταχτα.....

 

Κοίτα, εγώ είμαι υπέρ του να μειωθούν οι διάφορες εισφορές και το συνολικό κόστος εργασίας. Το κόστος εργασίας στην Ελλάδα (το τονίζω, το συνολικό κόστος εργασίας, όχι ο καθαρός μισθός) είναι απαράδεκτα υψηλό.

 

Από εκεί και πέρα, όσο οι νόμοι είναι αυτοί που είναι οι εργοδότες είναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν τις εισφορές, δώρα κτλ που προβλέπονται. Δικαιολογίες του στυλ "δεν πληρώνουν γιατί δε βγαίνουν" είναι απαράδεκτες.

 

Εκτός των άλλων δημιουργείται και αθέμιτος ανταγωνισμός. Δλδ οι εργοδότες που είναι σωστοί είναι μ***κες σε σχέση με όσους δεν είναι, για να έχουν υψηλότερα κόστη; :shifty:

Link to comment
Share on other sites

παιδια μην τ βλεπετε τα πραγματα μονο απο τη μερια του υπαλληλου....

ενας υπαλληλος εχει πολλα εξοδα.... ειδικα αν ειναι ασφαλισμενος.. απο προσωπικη με εμπειρια.. το να συντηρεις υπαλληλο με 1200 μισθο και καμια 300 αρα ικα ειναι πολυ δυσκολο...

 

οι εργαζομενοι πιστευουν οτι ειναι ευκολο να βγει ο μισθος του υπαλληλου......

αμ δε.. δωρα δωρα πασχα.. αδειες και σχετικα ειναι δυσβασταχτα.....

 

 

αχαχαχαχα, Χριστε μου τι διαβαζω πρωι πρωι η ερμηηηηη:blink::blink:

 

Οποιος δεν μπορει να συντηρησει υπάλληλο απλα ΔΕΝ προσλαμβανει υπαλληλο. Απο τη στιγμη που ο εργοδοτης αποφασιζει να εχει καποια ατομα, πρεπει να ειναι και συνεπης μαζι τους.

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχαχα, Χριστε μου τι διαβαζω πρωι πρωι η ερμηηηηη:blink::blink:

 

Οποιος δεν μπορει να συντηρησει υπάλληλο απλα ΔΕΝ προσλαμβανει υπαλληλο. Απο τη στιγμη που ο εργοδοτης αποφασιζει να εχει καποια ατομα, πρεπει να ειναι και συνεπης μαζι τους.

+111

οι ατάκες δεν βγαίνω μάνα μου δεν με πείθουν... αν δεν μπορείς κλείστο...Όσο για τους ελέγχους και τα πρόστιμα...δεν είναι αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...