Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, δεν γίνεται κάτι τέτοιο.

Βασικά όλες οι TFT/PLASMA είναι progressive στην τελική απεικόνιση. Το θέμα είναι αν δέχεται σήμα progrssive. H 9830 δεν δέχτεται progressive, αλλά κάνει deinterlace το i.

Αυτό που σου περιέγραψαν είναι μάλλον το Pixel Plus 2 HD, το οποίο, λόγω ανεπαρκούς υπολογιστικής ισχύος, κάνει downscale σε 720p, το επεξεργάζεται και μετά το κάνει upscale σε 1080.

To πρόβλημα αυτό έχει λυθεί με το PP 3

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω παντως οπως διαβασα το αρθρο μπορω να πω πως δεν ειναι και πολυ σιγουρο για αυτα που γραφει και δεν τα λεει καθαρα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οπως διαβασα το αρθρο μπορω να πω πως δεν ειναι και πολυ σιγουρο για αυτα που γραφει και δεν τα λεει καθαρα.

 

Για ποιον λες για το περιοδικο τ3? παντος εδω και 3 μερες διαβαζω ξενα και ελληνικα σαιτ και λενε οτι 1080i με τα 1080p θα ειναι ακριβως ιδια σε εικονα σε τηλεορασης 32 37αρες και μονο σε μεγαλες τηλεορασης θα κανει μπαμ οτι παιζει 1080p τωρα γιατη, δεν ξερω και δεν το καταλαβενω.

Link to comment
Share on other sites

Το sl565 το έχει δοκιμάσει κανείς; γιατί η ανηψιά μου έριξε το sl100 σε ένα κουβά με νερό και είμαι για άλλο, λοιπόν τι προτείνετε?
Link to comment
Share on other sites

Απαντώ ο ίδιος: ύστερα απο πολύ ώρα με το σεσουάρ να ρίχνει κατά ριπάς προς το ανοιχτό(βίδες έγινε) sl1 σήμερα λειτουργεί κανονικά(προς το παρόν).
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω το THOMSON DTH-8640 που ειναι ένα DVD/DiVX player με 80 GB HD. Το ξερει κανενας για να μου πει τη γνωμη του;

 

Επισης κατι αλλο, τα DIVX players εχουν την δυνατοτητα να παιζουν avi αρχεια με εξωτερικους υποτιτλους;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για την αγορά οικονομικού δέκτη..Είμαι ανάμεσα σε ενα καινουριο 500s ή ένα used 7000s...Και τα 2 παίζουνε στα 220euro... Tι να κάνω ? ...Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας !

 

Θα ήθελα να μου πείτε ποια ασύρματα ακουστικα ειναι πολυ καλα διοτι πρόσφατα ειχα αγορασει καποια azona αλλα ήταν για πέταμα εκαναν παρεμβολες και ακούγοντουσταν διαφοροι ηχοι,παρασιτα σαν να εχαναν το σημα.Σήμερα και ύστερα απο πολύ ψαξιμο στο ιντερνετ εχω καταλήξη στα sennheiser rs 120 ή sony mdr-rf820rk ποια κατα τη γνώμη σας ειναι ποιο καλα και δεν θα εχω πρόβληματα με παρεμβολες η ποια προτείνετε εσεις?

το ποσό που διαθέτο ειναι 75-90 ευρώ αλλα θελω να ακουω τηλεόραση και οχι παρασιτα βουητα κ.τ.λ

ευχαριστω πολυ!

Σε λιγα χρονια ο μισθος μας δεν θα φτανει ουτε για τα κινητα που αλλαζουμε καθε χρονο ...
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και 4-5 χρόνια κάποια Philips. Μέχρι σήμερα μου έχουν δουλέψει μια χαρά, αρκεί να υπάρχει οπτική επαφή πομπού - δέκτη, ή έστω να μην υπάρχουν πολλά/μεγάλα εμπόδια ανάμεσα τους. Συνήθως φροντίζω βέβαια -με κάποιο τρόπο - πάντα ο πομπός να κοιτάζει στο δέκτη. Παράσιτα (μόνο παράσιτα) εννοείται ότι θα έχεις όταν αλλάζεις δωμάτιο αλλά αυτό έχει να κάνει με τη φ'ύση των υπερύθρων. Τέλος από τιμή, νομίζω ότι είχα δει το πιο καινούριο μοντέλο γύρω στα 30-35Ε στον Κωτσόβολο.
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά.

 

Ενδιαφέρομαι για μια συσκευή - pocket εννοείται - που να μπορεί να μεταφράζει λέξεις απο γλώσσα σε γλώσσα. Θα με ενδιέφερε επίσης να έχει γύρω στις 5 γλώσσες. Έχει κανείς υπόψη του κάποιο μαγαζί που να έχει τέτοιες συσκευές;

 

Απο εκεί και πέρα έχω δεί και κάποιες συσκευές που λειτουργούν σαν OCR δηλ. έχουν το μέγεθος και σχήμα ενός μαρκαδόρου stabilo και σαρώνοντας τη λέξη, η συσκευή αυτόματα τη μεταφράζει. Ξέρει κανείς τίποτα για αυτές; Τιμές, μαγαζί (πάλι) κλπ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για τι δουλειά το χρειάζεσαι?

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγα χρονια ο μισθος μας δεν θα φτανει ουτε για τα κινητα που αλλαζουμε καθε χρονο ...
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ψηφιακη καμερα Sony και θελω αν υπαρχει στην αγορα να παρω ενα φωτιστικο που αν γινεται να προσαρμοζετε πανω της για νυχτερινες ληψεις.Εχει δει κανεις κατι τετοιο ???? Ευχαριστω.:)

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο site της Sony για φωτιστικά συμβατά με την κάμερά σου.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι μου ειχαν πει πιο παλια σε ενα Sony service για την δικη μου HC30E δεν εχει κατι η Sony.:( :( :(

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω σε scart έξοδο της τβ να συνδέσω ακουστικά.

 

Λοιπόν το έφτιαξα.

Πήρα ένα scart με rca output και κάρφωσα ένα καλώδιο που είχα και είναι rca stereo σε 3,5 αρσενικό. Αυτό το έβαλα στην είσοδο ήχου 3,5 που έχει ο ασύρματος μεταδότης από κάτι philips stereo ασύρματα ακουστικά που έχω.

 

Ο σκοπός είναι να πάρω ήχο για τα ακουστικά από το scart της τβ. Η τβ έχει έξοδο για ακουστικά αλλά όταν τα βάλεις εκεί σταματάνε να παίζουν τα ηχεία της τβ. Θέλω όμως να παίζουν ταυτόχρονα και τα δύο. Διότι υπάρχει ένα βαρύκοο άτομο στην οικογένεια (που από το δεξί αυτί έχει 0 ακοή και από το αριστερό γύρω στο 40%) και μπορεί να ακούσει μόνο με τα ακουστικά ενώ οι υπόλοιποι ακούνε από τα ηχεία.

 

Η ένταση που πήρα από το σκαρτ είναι πολύ δυνατή και με κάλυψε απόλυτα. Αυτό όμως που με κάνει να απορώ είναι το εξής: Αν δώσω μόνο στο ένα rca ήχο (πχ αριστερό) τα ακουστικά εξακολουθούν να ακούγονται δεξιά και αριστερά. Δεν έπρεπε να σταματάει το δεξί ακουστικό;;

Και αυτό να γιατί με προβληματίζει: Διότι αφού ο βαρύκοος ακούει μόνο από το αριστερό αυτί, αν τα ακουστικά παίζουν στερεοφωνικά σε στερεο εκπομπές, θα χάνει όλους τους ήχους που μεταδίδονται στο δεξί κανάλι. Θα έπρεπε λοιπόν να χρησιμοποιήσω ένα ανταπτοράκι στερεο σε μονο και να στείλω όλον τον ήχο στο αριστερό ακουστικό. Ομως και έτσι που δοκίμασα ο ήχος βγαίνει και από τα δύο ακουστικά... Τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τα ακουστικά είναι γεφυρωμένα εσωτερικά για να παίζουν τις μονοφωνικές εκπομπές και από αριστερά και από δεξιά.

Αν τους δώσεις το ένα κανάλι παίζουν και τα δύο το ίδιο. Καλύτερα πιστεύω ότι είναι να πάρεις ακουστικό μονό, όπως έχουν κάποια multimedia ή κάποια για dj.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αν τότε βάλω ανταπτοράκι rca από στερεο σε μονό και τους καρφώσω μετά μόνο το ένα κανάλι (αφήνοντας το δεύτερο rca της βάσης στον αέρα χωρίς τίποτα καρφωμένο) θα παίρνω μονοφωνικά πάντα όλους τους ήχους και στα 2 ακουστικά ήτε η εκπομπή είναι μονοφωνική ήτε όχι. σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Αν τότε βάλω ανταπτοράκι rca από στερεο σε μονό και τους καρφώσω μετά μόνο το ένα κανάλι (αφήνοντας το δεύτερο rca της βάσης στον αέρα χωρίς τίποτα καρφωμένο) θα παίρνω μονοφωνικά πάντα όλους τους ήχους και στα 2 ακουστικά ήτε η εκπομπή είναι μονοφωνική ήτε όχι. σωστά;

 

Με μπέρδεψες. Δεν υπάρχει στεροφωνικό RCA.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι για να κάνει το ένα RCA δύο, όχι για το αντίστροφο!

Απλά βγάλε το ένα καλώδιο, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να χάσει και τίποτα φοβερό αν ακούει από το ένα κανάλι μόνο!

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν κάνει downmix τα 2 κανάλια σε ένα το ανταπτοράκι που λέω;

Το είχα χρησιμοποιήσει με παρόμοιο τρόπο για να πάρω τον στέρεο ήχο από τα 2 κανάλια μιας βιντεοκάμερας και να τα εγγράψω σε μονοφωνικό βίντεο σε κασέτα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν γνωρίζω. Απλά περνάει και τα δύο σύρματα σε ένα. Δεν ξέρω αν αυτό αρκεί για να γίνει το σήμα μονοφωνικό.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Απαντώ ο ίδιος: ύστερα απο πολύ ώρα με το σεσουάρ να ρίχνει κατά ριπάς προς το ανοιχτό(βίδες έγινε) sl1 σήμερα λειτουργεί κανονικά(προς το παρόν).

Φρόντισε να αφαιρέσεις την υγρασία και τυχόν άλατα και δε θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...