Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξερω αν υποστηριζει τον συγκεκριμενο τυπο αρχειου, αλλα ενας καλος και δωρεαν μετατροπεας αρχειων ειναι αυτος:

http://www.formatoz.com/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαίρεται :)

Φίλος μου ειπε οτι υπάρχει συσκευή. που μπορείς να τοποθέτησης κάρτα SIM και αυτή να μπορείς να τη χρησιμοποιείς για hot spot;

Γνωρίζουμε κάτι;; :o

 

Edit, Τελικά βρήκα πολλά απο τα λεγόμενα mifi... Με ενδιαφέρει για χρήση cosmote και καλό θα ηταν να δέχεται και απο τις αλλες εταιρίες.

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το σκοπό μπορείς να χρησιμοποιήσεις πχ και κάποιο παλιότερο android τηλέφωνο με FoxFi χωρίς root.
Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικά κάπως ετσι θα πρέπει να προσανατολιστώ... ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, πολύ γρήγορος converter είναι της Xilisoft (xilisoft video converter) και υποστηρίζει και πολλά format.

 

ΥΓ: Απλά βλέπω τώρα για κάποιο λόγο δεν δουλεύει το website τους, παροδικό θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιον; Κερδίζεις τίποτα σε value for money ή ότι πληρώνεις παίρνεις;

 

Αυτή την στιγμή χρειάζομαι έναν προτζέκτορα για πολύ βασικά πράγματα. Για προβολή φωτογραφιών ή κάποιων powerpoint slides σε μια ομάδα ανθρώπων.

 

Οι απαιτήσεις δεν είναι υψηλές, άρα πάμε σε έναν απλό, παλιό, προτζέκτορα που προφανώς δεν θα είναι HD. Σε αγγελίες βλέπω γύρω στα 200 να βρω κάτι.

 

Μήπως αξίζει να πάρω με 200 ευρώ κάποιον κινέζικο που έχει και HD ανάλυση, να δούμε και κανά ταινιάκι;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

http://www.gadgeta.me/wp-content/uploads/2012/11/%CE%91%CF%80%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CE%AF%CE%B1-%CF%86%CE%B9%CE%B3%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CF%8D-%CF%83%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B2%CE%BF%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-3D-printing.png

 

Όπως και να το κάνουμε όσο και, κάποιοι από εμάς, αναπολούμε και δηλώνουμε φανατικοί της vintage αλλά και της neo-vintage εποχής η πραγματικότητα είναι διαφορετική και έχει να κάνει με το γεγονός του ότι η εποχή μας μόνο “κλασσική” δεν μπορεί να χαρακτηριστεί.

 

Οι Ιάπωνες, λαός εκκεντρικός και πολύ πρωτοπόρος σε ό,τι έχει να κάνει με θέματα τεχνολογίας, πρωτοτυπούν πάλι αυτήν την φορά στον χώρο του 3D printing. H εταιρεία OMOTE 3D δίνει στην έννοια της φωτογραφίας και του πορτραίτου μία άλλη έννοια, διαφορετική και αναμφισβήτητα ¨sci-fiκή”.

 

Η εν λόγο εταιρεία λοιπόν βασιζόμενη στην ολοένα και αυξανόμενη τεχνολογία 3D printing δημιουργεί μικρές φιγούρες του εαυτού μας! Με μόλις 265$ και 530$ μπορείτε να αποκτήσετε την φιγούρα του εαυτού σας που πάντα θέλατε να έχετε προκειμένου να πολεμήσετε τον Cobra από τους G.I JOE στο μέγεθος των 4 και 8 ιντσών αντίστοιχα!

 

Η διαδικασία, η οποία θα ξεκινήσει να λειτουργεί στον πρώτο θάλαμο της εταιρείας στο Τόκυο στις 24 Νοεμβρίου, διαρκεί περίπου 15 λεπτά και σε αυτό το διάστημα θα πρέπει να είστε εντελώς ακίνητοι προκειμένου ο “φωτογράφος” να σας σκανάρει πλήρως. Μόλις η διαδικασία τελειώσει θα έχετε αποκτήσει τον action figure εαυτό σας!

 

Συγκλονιστικό και συνάμα αποστομοτικό προς όλους όσους κατηγορούν το 3D printing!

 

Source: gadgeta.me

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα είπα να απαντήσω εδώ μήπως και βγάλατε άκρη και μπορείτε να βοηθήσετε.

 

Χρειάζομαι και εγώ ένα multi-remote control για συσκευές όπως LG TV, Ραδιοενισχυτής Yamaha, HiMedia 900B, Apple TV, PS3 και ότι άλλο μπορεί να σηκώσει.

 

Υπάρχει τέτοια συσκευή που να μπορείς να την προγραμματίζεις ανάλογα με τις συσκευές σου? Και καμιά εφαρμογή για το iPad (ας χρειάζεται και hardware) δε θα με χαλούσε. Τουλάχιστον κάτι να μπορέσω να προσανατολιστώ στο που να κοιτάξω γιατί τώρα είμαι εντελώς τυφλός σε τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα καταλαβα οτι δεν παιζει το Woofer μου εχω ηχεια τα BPT 5.1 BLA http://www.crystalaudio.gr/ProductDe...er-System.aspx

και ενισχυτη τον Pioneer vsx-521

 

σταματησε να παιζει ξαφνικα δεν πειραξα ουτε καλωδια ουτε τιποτα, τωρα τι συμπεραίνω.

 

α)ρευμα εχει κανονικα αναβει το λαμπακι και δειχνει οτι εχει ρευμα

β)οταν το ανοιγω και το κλεινω το Woufer δεν κανει κανεναν θορυβο που νομιζω οτι εκανε....?

γ)οταν βγαζω η βαζω το καλωδιο απο το woufer παλι δεν κανει κανεναν θορυβο που νομιζω οτι εκανε....?

δ)πηγα πειραξα τις ρυθμισεις μεσα απο τον ενισχυτη και βρισκει το woufer.αλλα δεν παιζει με τιποτα.

 

για πειτε τι μπορει να φταιει κάηκε το woofer καηκε τιποτα απο τον ενισχυτη?

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα καταλαβα οτι δεν παιζει το Woofer μου εχω ηχεια τα BPT 5.1 BLA http://www.crystalaudio.gr/ProductDe...er-System.aspx

και ενισχυτη τον Pioneer vsx-521

 

σταματησε να παιζει ξαφνικα δεν πειραξα ουτε καλωδια ουτε τιποτα, τωρα τι συμπεραίνω.

 

α)ρευμα εχει κανονικα αναβει το λαμπακι και δειχνει οτι εχει ρευμα

β)οταν το ανοιγω και το κλεινω το Woufer δεν κανει κανεναν θορυβο που νομιζω οτι εκανε....?

γ)οταν βγαζω η βαζω το καλωδιο απο το woufer παλι δεν κανει κανεναν θορυβο που νομιζω οτι εκανε....?

δ)πηγα πειραξα τις ρυθμισεις μεσα απο τον ενισχυτη και βρισκει το woufer.αλλα δεν παιζει με τιποτα.

 

για πειτε τι μπορει να φταιει κάηκε το woofer καηκε τιποτα απο τον ενισχυτη?

 

Μαλλον το woofer εχει καει.Δοκιμασε να βαλεις αλλο ηχειο στην θεση του woofer στον ενισχυτη.Αμα δεν παιζει ουτε αυτο τοτε φταιει ο ενισχυτης.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο αλλά ακριβό είναι το Logitech Harmony.

Έχει διάφορα μοντέλα.

Ενδεικτικά εγώ πήρα το 650 από Ebay μεταχείρα με 40-45€ πριν 2 χρόνια και ελέγχω μέχρι 5 συσκευές.

Βασικά το πλεονέκτημα είναι ότι εκτός από το training (να μαθαίνει από το κάθε πληκτρολόγιο χειροκίνητα τις εντολές) μπορείς να το συνδέσεις με ΗΥ και μέσω ίντερνετ να του περάσεις έτοιμα προφίλ των περισσότερων συσκευών που κυκλοφορούν στην αγορά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για Logitech Harmony σκέφτομαι. Βλέπω τις επιλογές που έχει και αν και με ψήνει το πολυ ακριβό μοντέλο της, σκέφτομαι και την λύση με iOS/Android που έχει..

Δυστυχώς δε μπορώ να το βρω Ελλάδα, ούτε στο ebay. Μήπως ξέρει κανείς ποιος είναι ο εισαγωγέας της Logitech για να πάρω τηλ να ρωτήσω μπας και το έχουν?

 

http://www.logitech.com/en-us/remotes/universal-remotes

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για Logitech Harmony σκέφτομαι. Βλέπω τις επιλογές που έχει και αν και με ψήνει το πολυ ακριβό μοντέλο της, σκέφτομαι και την λύση με iOS/Android που έχει..

Δυστυχώς δε μπορώ να το βρω Ελλάδα, ούτε στο ebay. Μήπως ξέρει κανείς ποιος είναι ο εισαγωγέας της Logitech για να πάρω τηλ να ρωτήσω μπας και το έχουν?

 

http://www.logitech.com/en-us/remotes/universal-remotes

Μην κουράζεσαι. Απλά δεν υποστηρίζει στην ελληνική αγορά η Logitech τα συγκεκριμένα με αντιπρόσωπο τοπικό.

Εγώ που πήρα ένα από Αγγλία μέσω Ebay, μίλησα απευθείας με Αγγλία όταν χρειάστηκα κάποιο support.

Μου κάνει εντύπωση που δεν το βρίσκεις σε ξένο site.Ποιο μοντέλο ψάχνεις;

Πχ. το δικό μου το 650 υπήρχε κατά δεκάδες διαθέσιμο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

τελικά πήρα αυτό..

 

http://www.logitech.com/en-us/remotes/universal-remotes/harmony-1100

 

http://www.logitech.com/assets/15600/15600.png

 

 

:D

 

υπερβολικός πάντα. το περιμένω να έρθει και θα σας πω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

τελικά πήρα αυτό..

 

http://www.logitech.com/en-us/remotes/universal-remotes/harmony-1100

 

http://www.logitech.com/assets/15600/15600.png

 

 

:D

 

υπερβολικός πάντα. το περιμένω να έρθει και θα σας πω εντυπώσεις.

 

Ειναι αυτο τηλεκοντρολ?Αυτο ειναι ολοκληρη κουμουτσα.Θελει και τα 2 χερια για να το πιασεις

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά χωράει στην παλάμη σου και το δουλεύεις με ένα χέρι. Πρακτικά και βοήθεια δεύτερου ατόμου να χρειάζεται δε με απασχολεί, ποιο εύκολο από τα ψάχνω που μπορεί να είναι το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης, ή του ραδιοενισχυτή, ή του appletv ή του media center ή του aircondition ή του playstation ή δε ξέρω και εγώ τι άλλο έχω εκεί μέσα! :D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μηπως ξερει κανεις αν ο iZak παιζει αρχεια mp4?Η αν με καποιο τροπο μπορει να τα παιξει?

 

Ευχαριστω!!!!!!

Ericsson 388 -> Nokia 6110 -> Nokia 6150 -> Ericsson T29 ->Nokia 8210 -> Nokia 6510 Nokia -> 8850 Nokia -> Nokia 3650 -> Nokia 6630 Ericsson K750i->Nokia N70 -> Nokia N73 ->Nokia N82 ->N79->N97 Mini
Link to comment
Share on other sites

Με γεια, δεν θέλω να μάθω την τιμή. :-) :-)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά χωράει στην παλάμη σου και το δουλεύεις με ένα χέρι. Πρακτικά και βοήθεια δεύτερου ατόμου να χρειάζεται δε με απασχολεί, ποιο εύκολο από τα ψάχνω που μπορεί να είναι το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης, ή του ραδιοενισχυτή, ή του appletv ή του media center ή του aircondition ή του playstation ή δε ξέρω και εγώ τι άλλο έχω εκεί μέσα! :D

 

Μη μου πεις οτι κανει και για air condition!:blink:

Link to comment
Share on other sites

η τιμή αγγίζει το φανταστικό ποσό των 350-360 ευρώ αλλά το βρήκα από ebay αμερικής με 150 ευρώ και ελάχιστα μεταφορικά και αποστολή με USPS (δεν έχει τελωνείο). καινούργιο όχι μεταχειρισμένο, από μαγαζί, αλλά μου κάνει εντύπωση που είχε μόνο 1. :D Όπως και να 'χει μου το έχουν στείλει καμια 10ρια μέρες που το έστειλαν και ακόμη κάπου στην Αμερική γυρίζει, τουλάχιστον έχει καλό και άμεσο tracking!

 

εχω την εντύπωση ότι κάνει και για air condition, γιατί πέρα από τον χειρισμό μέσω wifi έχει και υπέρυθρες. Αν τελικά δε κάνει, δε με απασχολεί ιδιαίτερα αυτό, αντε να ερθει. Λογικά σήμερα αφήνει την Αμερική, αφού βλέπω ότι πέρασε από την μισή και κατευθύνεται προς ευρώπη.. ένα μικρό τουρ και στις μεγαλουπόλεις τις ευρώπης και θα έρθει και εδω..

Link to comment
Share on other sites

Μη μου πεις οτι κανει και για air condition!:blink:

Όλα τα remote control με υπέρυθρες που δέχονται εκπαίδευση από τα μητρικά remote, υποστηρίζουν όλες τις συσκευές με τα αντίστοιχα remote.

Οπότε εφόσον το ΑC το χειρίζεται ένα remote με υπέρυθρες, μπορείς να εκπαιδεύσεις το remote σου να διαβάζει και να εκπέμπει τις αντίστοιχες εντολές.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...