Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 8GB


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα το gps ειναι μονο για να σου δειχνει την τρεχουσα θεση (στιγμα) και τιποτα παραπανω.. οταν προγραμματιζεις και βαζεις την διαδρομη απο το σπιτι σου στη δουλεια σου αυτοματα σε ρωταει αν θελεις να μπεις σε υπηρεσια δικτυου,, αν απαντησεις οχι τοτε δεν ειναι δυνατον να εκτελεσει την διαδρομη και σου δειχνει απλα το στιγμα.. θα αλλαξει κατι αν αγορασω την φωνητικη πλοηγηση; (ενεργοποιημενη ρυθμιση ειναι μονο αυτη με το gps συσκευηςκαι καμμια αλλη)

 

Η φωνητική πλοήγηση είναι επι πληρωμή για το πρόγραμμα της nokia, μπορείς να βάλεις όμως άλλο πρόγραμμα πλοήγησης όπως το Garmin Mobile XT το οποίο είναι απολύτως δωρεάν και πιό πληρες..

 

Δες εδώ :)

http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η φωνητική πλοήγηση είναι επι πληρωμή για το πρόγραμμα της nokia, μπορείς να βάλεις όμως άλλο πρόγραμμα πλοήγησης όπως το Garmin Mobile XT το οποίο είναι απολύτως δωρεάν και πιό πληρες..

 

Δες εδώ :)

 

οτι ειναι επι πληρωμη η φωνητικη πλοηγηση της nokia ειναι γνωστο (70 ευρω για 3 χρονια)... το θεμα ειναι μηπως δεν κανω εγω κατι σωστα και δεν εχω εστω οπτικη πλοηγηση(εννοειται χωρις χρεωση απο ιντερνετ)...

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβλημα.εκανα αναβαθμιση και μετα κατι παιχνιδια που ειχα εγκατεστημενα στη μνημη μαζικησ αποθηκευσης δν μου τα εμφανιζει ενω στη διαχειρηση εφαρμογων μου λεει οτι ειναι εγκατεστημενα και επισησ δν μπορω να τα κανω ουτε διαγραφη απο εκει.γιατι?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβλημα.εκανα αναβαθμιση και μετα κατι παιχνιδια που ειχα εγκατεστημενα στη μνημη μαζικησ αποθηκευσης δν μου τα εμφανιζει ενω στη διαχειρηση εφαρμογων μου λεει οτι ειναι εγκατεστημενα και επισησ δν μπορω να τα κανω ουτε διαγραφη απο εκει.γιατι?

Ξαναεγκατέστησέ τα.

Θα σε ρωτήσει αν θέλεις να αντικατασταθούν, εσύ θα πατήσεις ναι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Να'μαι και εγώ κάτοχος πλέον του Ν95 8GB μετά απο πολλά χρόνια χρήσης Windows Mobile ...

 

Ομολογουμένως το 8GB είναι μακράν πιο έυχρηστο και η διαδικασία για να κάνεις αυτό που θέλεις είναι σαφώς πιό σύντομη και γίνεται, ναι κυρίες και κύριοι με το 1 Χέρι!!! Βέβαια κάποιοι θα σκευτούνε πως με touch flo, built in (hardware)qwerty και τις διάφορες εφαρμογές για συντομέυσεις είναι περίπου το ίδιο. Στην πράξη όμως δέν είναι.(προσωπική άποψη)

 

Και φτάσαμε στο σημείο που και εγώ εκφράζω την απορεία μου:

 

Πώς ενεργοποιείται η φωνητική εντολή; Να λές πχ. ονομα επαφής και να καλεί;

Πρίν την αναβάθμιση πρόσεξα ότι δίπλα απο ορισμένες επαφές είχε το σήμα της φωνητικής εντολής. Τώρα δεν υπάρχει σε καμία επαφή αλλα δεν υπάρχει και ώς επιλογή για να την προσθέσω σε όποια επαφη θελήσω.

Link to comment
Share on other sites

Οι φωνητικές εντολές πλέον δημιουργούνται καθώς περνάς τις επαφές σου στο κινητό, δεν υπάρχει δυνατότητα να εκφωνήσεις εσύ το όνομα και να το αποθηκεύσει.

 

Για να δημιουργηθεί η φωνητική εντολή και κατ’ επέκταση να εμφανιστεί η φατσούλα, έχει σημασία και ο τρόπος με τον οποίο περνάς τις επαφές.

 

Για να δημιουργηθεί η φωνητική εντολή θα πρέπει να περάσεις στον υπολογιστή όλες τις επαφές μέσω του PC Suite και μετά να τις ξαναπεράσεις στο κινητό.

 

Το Nokia Software Updater το κατεβάζεις από εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει την τελευταία αναβάθμιση με το Nokia Software Updater και τις επαφές τις μετέφερα με συγχρονισμό απο το Microsoft Outlook.

Το Θέμα είναι ότι δέν βγάζει τη ''φατσούλα'' ούτε στις νέες επαφές που πρόσθεσα manual

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση στους κατοχους ενδιαφερομαι να αγορασω το συγκεκρυμενο κινητο απλα ο μονος ενδιασμος μου ειναι στο αν δουλευει σωστα το gps οχι μονο στην ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο εχω ενα 6110 navigator τωρα και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με το gps του σιγουρα οχι οπως του HTC p3600 που ειχα με το destinator αλλα ειναι αρκετα καλο....το εχουν φτιαξει οντως σε σχεση με του απλου Ν95 και αν ναι χαρτες και τετοια δε μπορω να βρω σπασμενους οπως στο destinator....Δηλαδη μην παω απο το 6110 στο Ν95 8gb και ειναι χειροτερα.....και μη χρειαστει να πληρωνω για να εχω gps...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση στους κατοχους ενδιαφερομαι να αγορασω το συγκεκρυμενο κινητο απλα ο μονος ενδιασμος μου ειναι στο αν δουλευει σωστα το gps οχι μονο στην ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο εχω ενα 6110 navigator τωρα και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με το gps του σιγουρα οχι οπως του HTC p3600 που ειχα με το destinator αλλα ειναι αρκετα καλο....το εχουν φτιαξει οντως σε σχεση με του απλου Ν95 και αν ναι χαρτες και τετοια δε μπορω να βρω σπασμενους οπως στο destinator....Δηλαδη μην παω απο το 6110 στο Ν95 8gb και ειναι χειροτερα.....και μη χρειαστει να πληρωνω για να εχω gps...

 

Καλησπερα :)

Δες τα αναλογα θεματα για Garmin & Sygic

(Να εχεις υποψη σου οτι για το gps των Ν95 & Ν95-8gb προυποθετουν να εχεις ανοικτο το slide

για να δουλεψει σωστα )

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση στους κατοχους ενδιαφερομαι να αγορασω το συγκεκρυμενο κινητο απλα ο μονος ενδιασμος μου ειναι στο αν δουλευει σωστα το gps οχι μονο στην ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο εχω ενα 6110 navigator τωρα και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με το gps του σιγουρα οχι οπως του HTC p3600 που ειχα με το destinator αλλα ειναι αρκετα καλο....το εχουν φτιαξει οντως σε σχεση με του απλου Ν95 και αν ναι χαρτες και τετοια δε μπορω να βρω σπασμενους οπως στο destinator....Δηλαδη μην παω απο το 6110 στο Ν95 8gb και ειναι χειροτερα.....και μη χρειαστει να πληρωνω για να εχω gps...[/QUO

να εχεις υποψιν σου οτι δεν θα εχεις ουτε οπτικη πλοηγηση , τουλαχιστον εγω δεν το εχω καταφερει ακομη..... αυριο θα αγορασω την φωνητικη πλοηγηση απο την nokia και θα δω τι γινεται... το μονο που εχω δει ειναι απλα η αναφορα του στιγματος...

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα του φορουμ.Εχει δοκιμασει κανεις να χρησιμοποιησει το gps του κινητου σε κλειστο χωρο??Κατα λαθος ανακαλυψα με εκπληξη οτι δουλευει και βρισκει κανονικοτατα δορυφορο(4-5 μπαρες μαυρισμενες)!!και δειχνει θεση,υψομετρο κλπ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Δες τα αναλογα θεματα για Garmin & Sygic

(Να εχεις υποψη σου οτι για το gps των Ν95 & Ν95-8gb προυποθετουν να εχεις ανοικτο το slide

για να δουλεψει σωστα )

 

Το slide πρεπει να ναι ανοιχτο καθ'ολη τη διαρκεια της πλοηγησης η μονο οση ωρα χρειαζεται για να lockarei τους δορυφορους?

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Το slide πρεπει να ναι ανοιχτο καθ'ολη τη διαρκεια της πλοηγησης η μονο οση ωρα χρειαζεται για να lockarei τους δορυφορους?

 

ναι,ολη την ωρα πρεπει να ειναι ανοικτο

το slide οσο εισαι στο gps.:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τελικα το gps ειναι μονο για να σου δειχνει την τρεχουσα θεση (στιγμα) και τιποτα παραπανω.. οταν προγραμματιζεις και βαζεις την διαδρομη απο το σπιτι σου στη δουλεια σου αυτοματα σε ρωταει αν θελεις να μπεις σε υπηρεσια δικτυου,, αν απαντησεις οχι τοτε δεν ειναι δυνατον να εκτελεσει την διαδρομη και σου δειχνει απλα το στιγμα.. θα αλλαξει κατι αν αγορασω την φωνητικη πλοηγηση; (ενεργοποιημενη ρυθμιση ειναι μονο αυτη με το gps συσκευηςκαι καμμια αλλη)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=195360&page=34

η απαντηση στο τεταρτο post

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση στους κατοχους ενδιαφερομαι να αγορασω το συγκεκρυμενο κινητο απλα ο μονος ενδιασμος μου ειναι στο αν δουλευει σωστα το gps οχι μονο στην ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο εχω ενα 6110 navigator τωρα και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με το gps του σιγουρα οχι οπως του HTC p3600 που ειχα με το destinator αλλα ειναι αρκετα καλο....το εχουν φτιαξει οντως σε σχεση με του απλου Ν95 και αν ναι χαρτες και τετοια δε μπορω να βρω σπασμενους οπως στο destinator....Δηλαδη μην παω απο το 6110 στο Ν95 8gb και ειναι χειροτερα.....και μη χρειαστει να πληρωνω για να εχω gps...

 

Καταρχήν για το θέμα του gps στο εξωτερικό, τι ερώτηση είναι αυτή??:blink:Άλλους δορυφόρους βλέπεις αν είσαι πχ. Γερμανία και άλλους αν είναι στην Ελλάδα?Μόνο το χάρτη της χώρας που βρίσκεσαι χρειάζεσαι και θα είσαι οκ.

Για το θέμα της πληρωμής για gps υπάρχουν λύσεις με πληρωμή και χωρίς.Αν ψαχτείς θα τη βρεις τη λύση.:O

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα n95άδες!

 

Το κινητό το έχω απο την παρασκευή και είμαι ξετρελαμένος - αναμένος! χεχε !

 

Μια γρήγορη ερώτηση :

 

Τα themes είναι καλύτερα να είναι στην κύρια μνήμη του κινητού ή στην mass memory ? Που τρέχουν καλύτερα και πιό γρήγορα όταν ενεργοποιηθούν?

 

Υ.Γ Η μπαταρία σας πόσο πάει ?

 

Ευχαριστω

 

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα του φορουμ.Εχει δοκιμασει κανεις να χρησιμοποιησει το gps του κινητου σε κλειστο χωρο??Κατα λαθος ανακαλυψα με εκπληξη οτι δουλευει και βρισκει κανονικοτατα δορυφορο(4-5 μπαρες μαυρισμενες)!!και δειχνει θεση,υψομετρο κλπ.

 

Όταν λες σε κλειστό χώρο, τι εννοείς?

Σε σπίτι μέσα με 4 ντουβάρια γύρω γύρω και με κανονικό ταβάνι?

Γιατί αν ήσουν σε κανένα καφέ με τοίχο γύρω γύρω και με τζαμένιο ταβάνι, τότε δε μετράει για κλειστός χώρος.Και το αποκλείω να έπιανες και 2 μπάρες σε κανονικό κλειστό χώρο.

Για το θέμα της θέσης, υψομέτρου είναι απόλυτα φυσιολογικό.Όποτε κλειδώσει το GPS, θα σου δίνει και αυτά τα στοιχεία.Άλλο αν συνήθως το υψόμετρο είναι λίγο κουκουρούκου ένδειξη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το slide πρεπει να ναι ανοιχτο καθ'ολη τη διαρκεια της πλοηγησης η μονο οση ωρα χρειαζεται για να lockarei τους δορυφορους?

 

Επειβεβαιώνω ότι δουλεύει 1 χαρά και με κλειστό slide.το έχω χρησιμοποιήσει σε πλοήγηση στον δρόμο.

απλά το σήμα είναι πιο ευαίσθητο, δηλαδή μπορεί να χαθεί αν μπλέξεις σε κτίρια.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα n95άδες!

 

Το κινητό το έχω απο την παρασκευή και είμαι ξετρελαμένος - αναμένος! χεχε !

 

Μια γρήγορη ερώτηση :

 

Τα themes είναι καλύτερα να είναι στην κύρια μνήμη του κινητού ή στην mass memory ? Που τρέχουν καλύτερα και πιό γρήγορα όταν ενεργοποιηθούν?

 

Υ.Γ Η μπαταρία σας πόσο πάει ?

 

Ευχαριστω

 

Ανδρέας

Καλορίζικο!:)

Δεν έχει σημασία το που θα έχεις εγκατεστημένα τα θέματα ως προς τη ταχύτητα.

 

Ένα μικρό προβληματάκι ίσως έχεις όταν θα συνδέεις το κινητό σε λειτουργία "Μαζικής αποθήκευσης" να σου λέει πως η μνήμη χρησιμοποιείται. Κατά τα άλλα δεν έχεις πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε να είσαι καλά !

 

Mates,

 

Εγώ πάλι , απολογούμαι ...

 

Δοκίμασα να βάλω mp3s στο κινητό αλλά δεν τα βλέπει απο το player του,

που πρέπει να τα βάλω σε τι φάκελο ?

 

Thanx

 

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

gia na ta dei aplos prepei na pas ston muisic player ke na epilekseis update music library

i am back at last .....

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισε κανείς πρόβλημα με την μετατροπή των mp3 σε aac+ με το Nokia Music Manager.

Στο δικό κατά την μετατροπή παράγει αρχεια πολύ μικρά σε μέγεθος τα οποία παίζουν στο N95 αλλά σε γρήγορες στροφές π.χ. ένα mp3 με μέγεθος 5mb και διάρκεια περίπου 3 λεπτά αν το μετατρέψω σε aac+ θα γίνει περίπου 500kb και διάρκεια λιγότερο από λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Paidia yparxei kanenas file explorer gia N95 pou na einai freeware???

Y-Browser:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...