Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 8GB


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και καλό μήνα,

Υπάρχει τρόπος να μεγαλώσω την γραμματοσειρά στα μυνήματα ή στο μενού (η ηλικία βλέπετε...);

Επίσης θέλω να ρωτήσω το εξής, το handsfree της συσκευασίας τα ΄παιξε, αν πάρω στερεοφωνικό bluetooth το ράδιο θα δουλεύει; αν ναι πιο προτείνετε; αν όχι υπάρχει καλύτερο ενσύρματο από αυτό της συσκευασίας που να αξίζει τα λευτά του;

Σας ευχαριστώ.

 

νομιζω πως ο κλυτερος τροπος για αυτο που ζητας ειναι το fontrouter γιατι μπορεις να μεγαλωσεις την γραμματοσειρα οσοοοοοοοο θελεις :) ριξε μια ματια εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2369458#post2369458 :) για να αλλαξεις το μεγεθος της γραμματοσειρας θα πας στο αρχειο .ini και θα βρεις εκει που λεει global zoom ratio, zoom ratio=100 θα βαλεις οτι θελεις, επανεκκινηση και εισαι ετοιμος. εγω εχω δοκιμασει μεχρι 115 και ολα καλα, εξαρταται απο την

γραμματοσειρα που χρησιμοποιεις. κανε πειραματα με το zoom ratio μεχρι να βρεις αυτο που θελεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

νομιζω πως ο κλυτερος τροπος για αυτο που ζητας ειναι το fontrouter γιατι μπορεις να μεγαλωσεις την γραμματοσειρα οσοοοοοοοο θελεις :) ριξε μια ματια εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2369458#post2369458 :) για να αλλαξεις το μεγεθος της γραμματοσειρας θα πας στο αρχειο .ini και θα βρεις εκει που λεει global zoom ratio, zoom ratio=100 θα βαλεις οτι θελεις, επανεκκινηση και εισαι ετοιμος. εγω εχω δοκιμασει μεχρι 115 και ολα καλα, εξαρταται απο την

γραμματοσειρα που χρησιμοποιεις. κανε πειραματα με το zoom ratio μεχρι να βρεις αυτο που θελεις

 

Ευχαριστώ πολύ θα το ψάξμ και θα σου πώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Καλό μήνα!

θα πας Ρυθμίσεις > Γενικές > Προβολή > Μέγεθος γραμματοσειράς και επιλέγεις ή Μικρό ή Κανονικό ή Μεγάλο.

Για το handsfree που λες μάλλον δεν έχει χαλάσει αλλά τελείωσε η μπαταρία που έχει μέσα. Καλύτερα να πας σε ένα nokia shop και να δεις μήπως αλλάζει η μπαταρία.

Για να δουλέψει το ραδιόφωνο με bluetooth θα πρέπει το bluetooth να έχει ενσωματωμένο δέκτη ραδιοφώνου, όπως έχει το stereo headset ΒΗ-903 της Nokia αλλά είναι πολύ ακριβό περίπου στα 200€.

 

Όχι λόγω ότι τπ pin εξέχει πολύ από το τηλέφωνο δεν κάνει πιά καλή επαφή. Κάτι σε καλώδιο στερεοφωνικό; Το 903 έχει καλή αυτονομία; Ραδιοφωνικό δέκτη εννοείς ότι θα ακούω από το ράδιο του bluetooth ή αναπαράγει το ράδιο του τηλεφώνου:

Link to comment
Share on other sites

Όχι λόγω ότι τπ pin εξέχει πολύ από το τηλέφωνο δεν κάνει πιά καλή επαφή. Κάτι σε καλώδιο στερεοφωνικό; Το 903 έχει καλή αυτονομία; Ραδιοφωνικό δέκτη εννοείς ότι θα ακούω από το ράδιο του bluetooth ή αναπαράγει το ράδιο του τηλεφώνου:

Δεν ξέρω τι άλλο να σου προτείνω, γιατί δεν το έχω ψάξει καθόλου για ακουστικά.

Μπορείς όμως να κοιτάξεις και άλλες μάρκες για ακουστικά εκτός από nokia.

Πρέπει να έχει αρκετά καλή αυτονομία. Για πιο πολλά μπορείς να δεις και εδώ.

Εννοώ ό,τι το bluetooth θα μεταδίδει το σήμα του ραδιοφώνου στο κινητό και θα μπορείς να ακούς απο το κινητό ράδιο. Αν πας να το συνδέσεις με άλλο bt ακουστικό δεν μπορείς να ακούσεις ράδιο, γιατί πολύ απλά δεν έχει δέκτη το bt ώστε να λάβει το σήμα. Σκέψου το bt ακουστικό σαν κεραία.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι άλλο να σου προτείνω, γιατί δεν το έχω ψάξει καθόλου για ακουστικά.

Μπορείς όμως να κοιτάξεις και άλλες μάρκες για ακουστικά εκτός από nokia.

Πρέπει να έχει αρκετά καλή αυτονομία. Για πιο πολλά μπορείς να δεις και εδώ.

Εννοώ ό,τι το bluetooth θα μεταδίδει το σήμα του ραδιοφώνου στο κινητό και θα μπορείς να ακούς απο το κινητό ράδιο. Αν πας να το συνδέσεις με άλλο bt ακουστικό δεν μπορείς να ακούσεις ράδιο, γιατί πολύ απλά δεν έχει δέκτη το bt ώστε να λάβει το σήμα. Σκέψου το bt ακουστικό σαν κεραία.

 

Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται αλλά τόσα λεφτά είναι κοροϊδία. Απορώ τι πολιτική τιμολόγησης του όρισε τετοια τιμή. Αμφιβάλω αν πουλάει. Μάλλον θα ξεναγοράσω το ίδιο αν και το καλώδιο μπερδεύεται συνέχεια και είναι σκετη τραγωδία. Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Tο N95-8GB μου όταν είναι κλειδωμένο και πατήσω το πλήκτρο του μενού μπαίνει κανονικά στο μενού. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό; :p
http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Tο N95-8GB μου όταν είναι κλειδωμένο και πατήσω το πλήκτρο του μενού μπαίνει κανονικά στο μενού. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό; :p

 

Σε εμένα όχι.Περίεργο πάντως.Καινούργια πατέντα είναι αυτό;:happy:

Link to comment
Share on other sites

Tο N95-8GB μου όταν είναι κλειδωμένο και πατήσω το πλήκτρο του μενού μπαίνει κανονικά στο μενού. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό; :p

Μήπως χρησιμοποιείς κάποια εφαρμογή για κλείδωμα ή έχεις το ενσωματωμένο της συσκευής;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,μια ερωτηση εχω.Καποιο προγραμματακι να βλεπω αρχεια wmv στο κινητο υπαρχει??:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανένας που να ξέρει;

 

Ποια εννοεις μπροστινη καμερα?Αν εννοεις την 2η καμερα(αυτη που βρισκεται στην οθονη του κινητου),δεν γινεται απο οσο ειδα ουτε και στο δικο μου.

Αν εννοεις την βασικη καμερα,απο τις ρυθμισεις της καμερας>μνημη σε χρηση> Mass memory

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανένας που να ξέρει;

Δεν μπορεί να αυξηθει ο χρόνος εγγαφής βίντεο για την μπρoστά κάμερα. Η μπρόστα κάμερα υπάρχει μόνο για τις βιντεοκλήσεις και αν θες να στείλεις κάποιο βίντεο με mms, λόγω της χαμηλής ανάλυσης και της μικρής χωρητικότητας που καταλαμβάνει το βίντεο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Έχω ένα πρόβλημα συνδεσιμότητας με τη συσκευή μου.

Όταν κάνω σύνδεση το Ν95-2 με καλώδιο USB και επιλέγω Data transfer, συνδέεται και μετά από 5 λεπτά περίπου, κάνει reboot η συσκευή από μόνη της!

Άμα κάνω σύνδεση στο προφίλ PC Suite, όλα πάνε καλά.

Το πρόβλημα αυτό το αντιμετωπίζω τώρα τελευταία, αλλά χωρίς να έχω προσθέσει κάποια περίεργη εφαρμογή. Το μόνο που έκανα εγκατάσταση, είναι το SecMan 1.00 και το TRK 2.7.1 για να βάλω τα N-Gage παιχνίδια, τα οποία τα έκανα uninstall αλλά δεν λύθηκε το πρόβλημα.

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

 

Ευχαριστώ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες,γιατι μου αρχιζει να κολλαει περιπου στα 5 δευτερολεπτα το βιντεο και μετα το κανει καθε δευτερολεπτο σαν να κολλανε τα φρεϊμ....τι λετε τι κανω?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες,γιατι μου αρχιζει να κολλαει περιπου στα 5 δευτερολεπτα το βιντεο και μετα το κανει καθε δευτερολεπτο σαν να κολλανε τα φρεϊμ....τι λετε τι κανω?

Για αρχή κάνε ένα format στην 8αρα μνήμη. Αυτό γίνετε μέσω της εφαρμογής Μνήμη πατώντας Επιλογές > Μορφοποίηση μνήμης.

Μην ξεχάσεις να σώσεις ό,τι αρχεία χρειάζεσαι.

 

Αν δεν λυθεί κάνε και στη συσκευή hard format.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή κάνε ένα format στην 8αρα μνήμη. Αυτό γίνετε μέσω της εφαρμογής Μνήμη πατώντας Επιλογές > Μορφοποίηση μνήμης.

Μην ξεχάσεις να σώσεις ό,τι αρχεία χρειάζεσαι.

 

Αν δεν λυθεί κάνε και στη συσκευή hard format.

 

Ti σωζω?Φωτος,βιντεο και μουσικη?....μνμ και επαφες που ειναι στην 8αρα η στο τηλ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι…

Τα μηνύματα και οι επαφές είναι στην εσωτερική μνήμη, εφόσον δεν έχει αλλάξει τη σχετική ρύθμιση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακόμα MMS σε νέα σύνδεση και νέο κινητό στη wind... Παρότι μου έστειλαν ρυθμίσεις δεν έφτασαν ποτέ... Στο site της wind δεν έχει αυτόματες για N958gb (έστειλα μόνος μου για Ν80 ή κάτι παρόμοιο πάλι όμως δεν ήρθαν ποτέ)... Τι μπορώ να κάνω? (εκτός από το να ξανακαλέσω τη wind!!!)
Link to comment
Share on other sites

Μπες εδώ: http://www.nokia.com.gr/A4328664 και κατεβασέ τες!

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία των mms.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

<<Μετακινηθείτε στον Οδηγό ρυθμ. και επιλέξτε τον για να ξεκινήσει ο Οδηγός Ρυθμίσεων Nokia.>>

 

 

Οδηγός ρυθμίσεων? Δεν τον βλέπω κάπου...

Link to comment
Share on other sites

<<Μετακινηθείτε στον Οδηγό ρυθμ. και επιλέξτε τον για να ξεκινήσει ο Οδηγός Ρυθμίσεων Nokia.>>

 

 

Οδηγός ρυθμίσεων? Δεν τον βλέπω κάπου...

Πήγαινε στο κινητό σου και ψάξε για ένα εικονίδιο που γράφει "Οδηγός ρυθμίσεων". Από εκεί θα περάσεις τις ρυθμίσεις για mms, gprs, internet.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Λογικα το εικονιδιο θα ειναι μεσα στο φακελο βοηθηματα το εικονιδιο της εφαρμογης εχει ενα αστερι.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...