Jump to content

WIND Mobile Broadband / Web&Mail


chris_2005
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οταν ακουω ραδιο online υπαρχει μεγαλη διακινηση ογκου?Μην ακουω ραδιο και εξαντλησω ολα τα gb :P

Γιατί δεν βλέπεις στο μετρητή του connection manager πόδη διακίνηση δεδομένων γίνεται;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γιατί δεν βλέπεις στο μετρητή του connection manager πόδη διακίνηση δεδομένων γίνεται;
Δεν εχω το Connection Manager διοτι χρησιμοποιω το ericsson w21 το οποιο εχει traffic statistics που δειχνει την διακινηση.Γενικα μιλουσα και ήθελα μια γνωμη
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

http://www.speedtest.net/result/214825830.png

 

Λίγο έξω απο Θεσσαλονίκη με το πρόγραμμα Non stop

 

τι χρησιμοποιείς ως μόντεμ?

Link to comment
Share on other sites

τι χρησιμοποιείς ως μόντεμ?

 

To usb huawei σε desktop pc και απο σήμα είμαι μεταξύ 2 και 4 γραμμών.

Για σύνδεση χρησιμοποιώ το πρόγραμμα mobile connect που ήταν στην rom του modem επειδή κρατάει όλα τα gb/s που έχεις κατεβάσει

στο modem.

Το έβαλα σε άλλο pc και το έκανα install απο την αρχή και είχε κρατήσει όλη την διακίνηση που είχα κάνει στην μνήμη του.

Και απο το speedtest της forthnet:

25/12/2007 08:42:08

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 279.20Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 1.21Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Link to comment
Share on other sites

http://www.speedtest.net/result/215260417.png

Καλημερα και Καλα Χριστουγεννα.Η μετρηση ειναι σημερα απο Λαμια με μοντεμ Ericsson W21

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στο adsm οταν ξεπερασεις το οριο που εχεις σε Gb μεσα στον μηνα πραγματοποιειται φραγη της υπηρεσιας μεχρι την εκδοση του λογαριασμου οποτε και μηδενιζεται ο όγκος?
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Στο adsm οταν ξεπερασεις το οριο που εχεις σε Gb μεσα στον μηνα πραγματοποιειται φραγη της υπηρεσιας μεχρι την εκδοση του λογαριασμου οποτε και μηδενιζεται ο όγκος?

Όχι, απλώς αρχίζεις και χρεώνεσαι!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά!

 

Ο πατέρας μου θέλει να έχει internet στο εξοχικό (για όποτε πηγαίνει, σύνολο το πολύ 10 μέρες το μήνα), κάλυψη adsl δεν υπάρχει, (ούτε 3g) και γι'αυτό το λόγω δε βάλαμε καν σταθερό στο σπίτι, πάγια πολλά ένω δεν είμαστε συχνά εκεί.

Έχω κάποιες απορίες και όποιος ξέρει και μπορεί τις απαντά.

 

1. Δικαιούμαι φοιτητικού internet (μέσω δίοδος), 30gb, 28 ευρώ.

Στο adsm δίοδος αναφέρεται ότι Μετά τη λήξη της φοιτητικής ιδιότητας, η υπηρεσία δεν διακόπτεται αυτόματα αλλά μετατρέπεται σε κάποιο από τα υπάρχοντα προγράμματα χρήσης ADSM.

Όμως δεν είδα πουθενά να αναφέρεται η ελάχιστη διάρκεια συμβολαίου. Αν θελήσουμε λόγω κακής ποιότητας ή οτιδήποτε άλλο, (οι λογαριασμοί πρέπει να πληρώθουν μέσω πιστωτικής ή τραπέζης και επιφυλλάσομαι... :cry:) να το σταματήσουμε μπορούμε ή δεσμευόμαστε με ετήσιο συμβόλαιο ή ακόμα χειρότερο μέχρι να λήξει η φοιτητική ιδιότητα.

 

2. Σε περίπτωση που οκ μπορούμε να το λήξουμε, πρέπει να επιστρέφουμε τον εξοπλισμό (modem ή καρτούλα) ή ακόμα χειρότερα να δώσουμε τα χρήματα που αντιστοιχούν στην αξία του; :worry:

 

3. Όσον αφορά το πακέτο των 300 mb δεν έχει δωρεάν εξοπλισμό, τι κάνει κάποιος; Δίνει 200ευρώ και αγοράζει data card λη το modem ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και απλό modem είτε usb είτε το κινητό ;

 

4. Υπάρχει κάποιο άλλο συμφέρον πακέτο για light χρήση (browsing, άντε και ΛΙΓΟ google earth); Νομίζω πώς όχι, αλλά απλά ρωτάω...

Sorry, για τις πολλές ερωτήσεις που ίσως έχετε ήδη απαντήσει αλλά έκανα μια αναζήτηση και δεν καλύφθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ ολα θα σου προτεινα κανεις μια δοκιμη στη περιοχη που ενδιαφερεσαι με ενα 3G κινητο(Bαλε μια καρτα F2G ενεργοποιησε το adsm για 2μερες και χρησιποοιησε ως μοντεμ ενα κινητο 3G).Αν δεις οτι οι ταχυτητες και η ληψη ειναι ικανοποιητικη τοτε αξιζει να κανεις μια συνδεση Αν δεν υπαρχει δικτυο 3G τοτε θα σου έλεγα να μην το σκεφτεις καθολου καθοτι τα πραγματα ειναι τραγικα ακομα και στο browsing.H ελαχιστη διαρκεια συμβολαιου ειναι 12 μηνες και μεσα σε αυτο το διαστημα γινεται ταυτοχρονη αποπληρωμη του εξοπλισμου.Σε ενδεχομενη διακοπη της υπηρεσιας πληρωνεις ο.τι υπολοιπο σου αναλογει και σου μενει ο εξοπλισμος αμανατι.Η επιδοτηση ειναι κοντα στα 180Ε και παιρνεις δωρεαν ολες τις datacards εκτος απο το router της Εricsson.Για το πακετο των 300mb δεν γνωριζω να σου απαντησω
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Όντως μια δοκιμή είναι το καλύτερο που πρέπει να κάνουμε.

Αλλά θα γίνει με απλό κινητό μιας και δεν έχουμε 3g κινητό (κατάρα πριν 2 μήνες πήρα το w810 και δε με χάλασε και πολύ που δεν ήταν 3g...) :( και δεύτερον είναι καρατσεκαρισμένο ότι δεν υπάρχει κάλυψη 3g. Αναφέρομαι σε περιοχή της ορεινής Ηλείας...

Πόσο τραγικά είναι με gprs; Όπως στην dial up υπάρχει περίπτωση να είναι ακόμα χειρότερα; Αν είναι έτσι μάλλον δεν το γλυτώνουμε τον πΟΤΕ στο χωριό. :(

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κοντα στις επιδοσεις του dialup.Βεβαια αυτο δεν σου προσδιδει καμια σιγουρα καθοτι δεν ειναι παντα η ποιοτητα ληψης ίδια ,ειδικα σε ορεινες περιοχες.Το οτι δεν υπαρχει 3g το ξερεις απο εμπειρια φιλων ή το ειδες σε κανενα χαρτη καλυψης της Wind γιατι δεν ισχυει :P
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Ειναι κοντα στις επιδοσεις του dialup.Βεβαια αυτο δεν σου προσδιδει καμια σιγουρα καθοτι δεν ειναι παντα η ποιοτητα ληψης ίδια ,ειδικα σε ορεινες περιοχες.Το οτι δεν υπαρχει 3g το ξερεις απο εμπειρια φιλων ή το ειδες σε κανενα χαρτη καλυψης της Wind γιατι δεν ισχυει :P

 

Σκέφτηκα να κάνω μια παληκαριά και θα δοκιμάσω πρώτα από όλα με wind plus non stop και ελπίζω να λειτουργήσει το γνωστό κολπάκι ;) για να δω και την ποιότητα.

Τώρα, όσον αφορά το 3g, από το χάρτη το βλέπω αλλά και από την προσωπική μου εμπειρία, πριν κάνα χρόνο δεν είχαμε καν σήμα στο κινητό μες στο σπίτι... Τώρα το σήμα δεν είναι καμπάνα αλλά μιλάς άνετα, οπότε καταλαβαίνω ότι ούτε το gprs θα είναι για πολλά-πολλά.

Για 3g νομίζω ότι σε έπεισα ότι δεν τίθεται θέμα δυστυχώς.

Πάντως είναι ευκολία αυτό το mobile internet, χαίρεσαι το laptop σου και σίγουρα θα καταριέσαι τις "ώρες" που χρειάζεται να περιμένεις να φορτώσει μια σελίδα ειδικά όταν έχεις μάθει σε adsl και ξεμάθει εδώ και 3 χρόνια τη dial-up.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την παληκαρια, απλα εχε υποψιν σου οτι το κολπο με το wind plus non stop ειναι wap, και ο wap proxy εχει σχετικα χαμηλοτερη ποιοτητα εμπειριας ιντερνετ απο το καθαρο gint που εχεις σαν συνδρομητης ADSM.

Σχετικα με το GPRS, για να εχεις καλη αποδοση, πρεπει να εχεις σχετικα καλο σημα, και πολυ σημαντικο, να εισαι σε περιοχη που δεν εχει μεγαλο φορτο κινησης...

Παντα η φωνη εχει προτεραιοτητα απο το DATA.

To GPRS για να εχεις την μεγιστη ταχυτητα, πρεπει να κανει χρηση ολων των slots, εαν υπαρχουν διαθεσιμα. Εαν υπαρχει ζορι, θα παρεις μονο ενα slot, και θα εχεις χαμηλη ταχυτητα, εαν δεν εχει κινηση θα εισαι οκ. Τροπος να καταλαβεις εαν εισαι σε περιοχη με κινηση ειναι εαν σου ερχονται πολλα μηνυματα με χαμενες κλησεις ενω το τηλεφωνο ηταν ανοιχτο, η οταν πας να καλεσεις και βγαζει δικτυο απασχολημενο. Εαν ειναι ετσι, το GPRS internet θα ειναι απλα δραμα.http://www.wind.com.gr/flash/mef004gr_r.jpg

Link to comment
Share on other sites

H2SO4 σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.

Δυστυχώς υπάρχουν που και που προβλήματα επικοινωνίας, όπως αυτά που αναφέρεις, χαμένες κλήσεις ή το φαινόμενο του απασχολημένου δικτύου.

Anyway, ευχαριστώ και για την παράθεση του χάρτη. Αναφέρομαι στην περιοχή που βρίσκεται (αρκετά) δεξιά της Αμαλιάδας και έχει ανοικτόχρωμα γαλάζια μπαλώματα (δύσκολη κάλυψη).Δεν είναι όσο χάλια η κάλυψη όπως το δείχνει ο χάρτης, αλλά δεν έχει και το καλύτερο σήμα η wind στο χωριό μου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδω και μια εβδομάδα στην περιοχή μου έχω απαράδεκτες ταχύτητες.

Ενω στις αρχές ξεπερνούσα το 1mbit με σήμα 3g 2-4 μπάρες, τώρα με το ζόρι πιάνω τα 300kbps με πιό συνηθισμένη την ταχύτητα 100kbps ενώ έχει και συχνά διαστήματα που νεκρώνει το μοντεμ τελείως χωρίς να στέλνει και να παίρνει data και δεν είναι μόνο τις ώρες αιχμής.

Ελπίζω να είναι κάτι προσωρινό και να μην έβαλαν κανένα κόφτη...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδω και μια εβδομάδα στην περιοχή μου έχω απαράδεκτες ταχύτητες.

Ενω στις αρχές ξεπερνούσα το 1mbit με σήμα 3g 2-4 μπάρες, τώρα με το ζόρι πιάνω τα 300kbps με πιό συνηθισμένη την ταχύτητα 100kbps ενώ έχει και συχνά διαστήματα που νεκρώνει το μοντεμ τελείως χωρίς να στέλνει και να παίρνει data και δεν είναι μόνο τις ώρες αιχμής.

Ελπίζω να είναι κάτι προσωρινό και να μην έβαλαν κανένα κόφτη...

 

 

ποια περιοχη είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδω και μια εβδομάδα στην περιοχή μου έχω απαράδεκτες ταχύτητες.

Ενω στις αρχές ξεπερνούσα το 1mbit με σήμα 3g 2-4 μπάρες, τώρα με το ζόρι πιάνω τα 300kbps με πιό συνηθισμένη την ταχύτητα 100kbps ενώ έχει και συχνά διαστήματα που νεκρώνει το μοντεμ τελείως χωρίς να στέλνει και να παίρνει data και δεν είναι μόνο τις ώρες αιχμής.

Ελπίζω να είναι κάτι προσωρινό και να μην έβαλαν κανένα κόφτη...

Ειναι συνηθες το φαινομενο.Εκει που κατεβαζω κανονικα ξαφνικα μηδενιζονται όλα για μισο λεπτο και μετα οκ.Το εχω παρατηρησει σε διαφορα χρονικα σημεια.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

1. έχει κανείς εδώ adsm @ wind? εντυπώσεις?

 

2. έχει κανείς την κάρτα PCMCIA Card Huawei E630? είναι πλήρως συμβατή με vista? τι επιβάρυνση στην κατανάλωση έχει? σήμα?

 

ευχαριστώ πολύ

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonK530i/R6BC Browser/NetFront/3.3 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

1.oi entypwseis einai metries pros to kales.oi taxitites eksartiountai kata poli apo tin kalipsi forto diktiou.kai panta gia 3g milame.2 den mporw na voi8isw exw to router tis ericsson w21

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonK530i/R6BC Browser/NetFront/3.3 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

1.oi entypwseis einai metries pros to kales.oi taxitites eksartiountai kata poli apo tin kalipsi forto diktiou.kai panta gia 3g milame.2 den mporw na voi8isw exw to router tis ericsson w21

 

το w21 απο upload τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.

 

με το outlook υπάρχει κάποιο ζήτημα? δλδ λαμβάνει μέιλ οκ? στέλνει οκ?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα.

Μετά απο firmware αναβάθμιση που έκανα στο usb modem, δείχνει πλέον να κλειδώνει καλύτερα στο δίκτυο HSDPA και να έχουν σταματήσει τα ενοχλητικά blackout.

To tooltip τώρα δείχνει 7.2mbps αλλα αυτό είναι εικονικό.

Οι ταχύτητες είναι περίπου στο 1mbps με 4 γραμμές 3g.

 

Το αρχείο αναβάθμισης είναι στο site της Wind για όποιον ενδιαφέρεται.

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1516

Link to comment
Share on other sites

το w21 απο upload τι λέει?
Στο rapidshare που ανεβασα καποια πραγματα ανεβαζε με 18-20 Kb σταθερα.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.

 

με το outlook υπάρχει κάποιο ζήτημα? δλδ λαμβάνει μέιλ οκ? στέλνει οκ?

 

Το Outlook express γενικά παίζει καλά με το gmail μου.

Στέλνει, λαμβάνει κανονικά.

Απλά η wind δεν σου δίνει email account! Και δυστυχώς δεν δουλεύουν τα newsgroups.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...