Jump to content

WIND Mobile Broadband / Web&Mail


chris_2005
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σόρρυ εάν είναι προφανές, αλλά όταν ενεργοποιήσεις το Wind ADSM τα δωρεάν ΜΒ είναι μέσω της πύλης gint. - σωστά (δηλ όχι gwap)?

Εσείς με ποιο τρόπο ελέγχετε εάν φτάσατε ή περάσατε το όριο? Έχει π.χ. κάποια τηλεφψνική υπηρεσία ή sms ή βάζετε κάποιο πρόγραμμα στο κινητό για να μετράει τα data?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ειναι για APN gint οπως ειπες.Τωρα για ενημερωση δεν υπαρχει καποια υπηρεσια οποτε μαλλον πρεπει να στηριχθεις στον μετρητη δεδομενων του κινητου σου.Εφαρμογη για μετρηση οκγκου για κινητο δεν γνωριζω
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Σόρρυ εάν είναι προφανές, αλλά όταν ενεργοποιήσεις το Wind ADSM τα δωρεάν ΜΒ είναι μέσω της πύλης gint. - σωστά (δηλ όχι gwap)?

Εσείς με ποιο τρόπο ελέγχετε εάν φτάσατε ή περάσατε το όριο? Έχει π.χ. κάποια τηλεφψνική υπηρεσία ή sms ή βάζετε κάποιο πρόγραμμα στο κινητό για να μετράει τα data?

Εαν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα (και δεν θελεις να κανεις προγραμμα συμβολαιου) αγορασε το e220 usb με κοστος στα 100 €. Και θα γλυτωσεις την μπαταρια του κινητου σου, θα εχεις καλυτερες ταχυτητες και τελος τον wind connection manager να μετρας τα δεδομενα σου.

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα (και δεν θελεις να κανεις προγραμμα συμβολαιου) αγορασε το e220 usb με κοστος στα 100 €. Και θα γλυτωσεις την μπαταρια του κινητου σου, θα εχεις καλυτερες ταχυτητες και τελος τον wind connection manager να μετρας τα δεδομενα σου.

 

Thanxs για την απάντηση. Βασικά ψάχνω ένα πρόγραμμα data για χρήση ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ (σπίτι έχω ADSL) καθώς κάνω συχνότατη χρήση browsing, ελέγχω μειλ αλλά και βοηθάει στη δουλειά μου (online reference databases) κ.α. που μέχρι τώρα τα έκανα με το wind plus non-stop και opera mini, αλλά με περιορισμούς.

 

Με την αλλαγή πολιτικής με βλέπω στο ADSM 120, για χρήση πάντα από το κινητό μου - μάλλον πλέον θα το γυρίσω σε λεικτουργία 3G - και ας τρώει παραπάνω μπαταρία - για να πιάνω τις έξτρα ταχύτητες :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Thanxs για την απάντηση. Βασικά ψάχνω ένα πρόγραμμα data για χρήση ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ (σπίτι έχω ADSL) καθώς κάνω συχνότατη χρήση browsing, ελέγχω μειλ αλλά και βοηθάει στη δουλειά μου (online reference databases) κ.α. που μέχρι τώρα τα έκανα με το wind plus non-stop και opera mini, αλλά με περιορισμούς.

 

Με την αλλαγή πολιτικής με βλέπω στο ADSM 120, για χρήση πάντα από το κινητό μου - μάλλον πλέον θα το γυρίσω σε λεικτουργία 3G - και ας τρώει παραπάνω μπαταρία - για να πιάνω τις έξτρα ταχύτητες :shifty:

ή στο i30....

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Thanxs για την απάντηση. Βασικά ψάχνω ένα πρόγραμμα data για χρήση ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ (σπίτι έχω ADSL) καθώς κάνω συχνότατη χρήση browsing, ελέγχω μειλ αλλά και βοηθάει στη δουλειά μου (online reference databases) κ.α. που μέχρι τώρα τα έκανα με το wind plus non-stop και opera mini, αλλά με περιορισμούς.

 

Με την αλλαγή πολιτικής με βλέπω στο ADSM 120, για χρήση πάντα από το κινητό μου - μάλλον πλέον θα το γυρίσω σε λεικτουργία 3G - και ας τρώει παραπάνω μπαταρία - για να πιάνω τις έξτρα ταχύτητες :shifty:

 

Εαν θελεις κατι ολοκληρωμενο, Wind i 100 με το οποιο εχεις 100 λεπτα ομιλιας, 150 sms, και για τον πρωτο χρονο 600 mb πλοηγηση τον μηνα (αντι 300 που ειναι κανονικα), με επιδοτηση για συσκευη ή εκπτωση παγιου για 1 χρονο. Ολα αυτα με 35 ευρω χωρις τα τελη κινητης.

Link to comment
Share on other sites

Με την αλλαγή πολιτικής με βλέπω στο ADSM 120, για χρήση πάντα από το κινητό μου - μάλλον πλέον θα το γυρίσω σε λεικτουργία 3G - και ας τρώει παραπάνω μπαταρία - για να πιάνω τις έξτρα ταχύτητες :shifty:

 

Εγώ ενεργοποίήσα και το hsdpa...αλλά δεν βλέπω και διαφορές...θα μου πείτε msn σίγουρα δεν θα δεις...αλλά και λίγο surfing που έκανα με (υποτίθεται) hsdpa σήμα...και πάλι δεν είδα φως...λέτε να φωνάξω την αγγελική νικολούλη να δω φως (στο τούνελ) ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενεργοποίήσα και το hsdpa...αλλά δεν βλέπω και διαφορές...θα μου πείτε msn σίγουρα δεν θα δεις...αλλά και λίγο surfing που έκανα με (υποτίθεται) hsdpa σήμα...και πάλι δεν είδα φως...λέτε να φωνάξω την αγγελική νικολούλη να δω φως (στο τούνελ) ? :blink:

Μπα... αν δεν αποφασίσει επιτέλους η wind να κάνει κάτι, η Αγγελική δεν μπορεί να βοηθήσει :p

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Εγώ ενεργοποίήσα και το hsdpa...αλλά δεν βλέπω και διαφορές...θα μου πείτε msn σίγουρα δεν θα δεις...αλλά και λίγο surfing που έκανα με (υποτίθεται) hsdpa σήμα...και πάλι δεν είδα φως...λέτε να φωνάξω την αγγελική νικολούλη να δω φως (στο τούνελ) ? :blink:

Το HSDPA δεν το ενεργοποιεις εσυ, εαν η εκαστοτε περιοχη που βρισκεσαι το υποστηριζει, ερχεται απο μονο του ειδαλως 3G ή GPRS, εννοειται βεβαια οτι πρεπει να εχεις αναλογης τεχνολογιας συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Το HSDPA δεν το ενεργοποιεις εσυ, εαν η εκαστοτε περιοχη που βρισκεσαι το υποστηριζει, ερχεται απο μονο του ειδαλως 3G ή GPRS, εννοειται βεβαια οτι πρεπει να εχεις αναλογης τεχνολογιας συσκευη.

Η συσκευή μου είναι το TyTN II της HTC. Υπάρχει επιλογή για το αν θέλεις HSDPA όπως υπάρχει και επιλογή για 3g ή όχι. Ενεργοποίησα την επιλογή λοιπόν του hsdpa με την ελπίδα ότι θα πάρω κάτι περισσότερο από 20kb/sec που είδα (με το Gprs monitor) αλλά όπως λες και παραπάνω...δεν τα δίνει η wind αν και λέει το κινητό ότι είμαι σε περιοχή με hsdpa (H δίπλα από το εικονίδιο του σήματος).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλησπέρα!

 

Δουλεύω στο κέντρο και δεν έχω δίκτυο ούτε και κάποιο ανοιχτό ασύρματο γύρω μου...

Ψάχνω για κάποια λύση και επειδή έχω wind θα με βόλευε...

 

Είδα αυτό: http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1590

 

Συμφέρει? Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και δεν ξέρω τιμές και ταχύτητες...

 

Θα με βοηθούσε να μου δώσετε τα φώτα σας!

 

Η χρήση θα είναι 4-5 ώρες τη μέρα περίπου...

 

Ευχαριστώ!!!!

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή μου είναι το TyTN II της HTC. Υπάρχει επιλογή για το αν θέλεις HSDPA όπως υπάρχει και επιλογή για 3g ή όχι. Ενεργοποίησα την επιλογή λοιπόν του hsdpa με την ελπίδα ότι θα πάρω κάτι περισσότερο από 20kb/sec που είδα (με το Gprs monitor) αλλά όπως λες και παραπάνω...δεν τα δίνει η wind αν και λέει το κινητό ότι είμαι σε περιοχή με hsdpa (H δίπλα από το εικονίδιο του σήματος).

 

Πρέπει να έχουν ενεργοποιηθεί η κάρτες HSDPA του σταθμού βάσης. Ακομη και αν έχει γίνει αυτό δεν ξέρουμε τι χωρητικότητα έχει το δίκτυο μετάδοσης προς τον σταθμό. Αν δεν επαρκεί τότε δεν θα δείς ταχύτητα ιδιαίτερα αν υπάρχουν πολλοί χρήστες 3G που καλύπτονται απο την εν λόγω κυψέλη.

Link to comment
Share on other sites

στη χαλκιδα που ειμαι εγω, 9 στις 10 φορες πιανει HSDPA, με παρα πολυ καλες ταχυτητες.

 

ntinouli, αν κανεις 4-5 ωρες τη μερα μαλλον σε συμφερει διοτι θα μπορεις να εχεις ιντερνετ οχι μονο στη δουλεια σου αλλα και οπου αλλου το χρειαστεις. επισης ειναι και το κοστος των 39 ευρω το μηνα για 2 χρονια που πρεπει να σταθμισεις εσυ αν ειναι στις πρωταιρεοτητες σου.

προσεξε ομως να εισαι σιγουρη για το σημα. αν εκει που εισαι δεν εχει καλο σημα ή εχεις μονο gprs και οχι 3g ή hsdpa, ξανασκεψου το διοτι πιθανον θα αγανακτησεις αφου το σερφαρισμα θα καταστει αργο και μη λειτουργικο...:cry:

Link to comment
Share on other sites

στη χαλκιδα που ειμαι εγω, 9 στις 10 φορες πιανει HSDPA, με παρα πολυ καλες ταχυτητες.

 

ntinouli, αν κανεις 4-5 ωρες τη μερα μαλλον σε συμφερει διοτι θα μπορεις να εχεις ιντερνετ οχι μονο στη δουλεια σου αλλα και οπου αλλου το χρειαστεις. επισης ειναι και το κοστος των 39 ευρω το μηνα για 2 χρονια που πρεπει να σταθμισεις εσυ αν ειναι στις πρωταιρεοτητες σου.

προσεξε ομως να εισαι σιγουρη για το σημα. αν εκει που εισαι δεν εχει καλο σημα ή εχεις μονο gprs και οχι 3g ή hsdpa, ξανασκεψου το διοτι πιθανον θα αγανακτησεις αφου το σερφαρισμα θα καταστει αργο και μη λειτουργικο...:cry:

Η αλήθεια είναι πως 39/μήνα είναι πολλά όταν πληρώνω άλλα τόσα στο σπίτι...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως 39/μήνα είναι πολλά όταν πληρώνω άλλα τόσα στο σπίτι...

 

39e ειναι παααρα πολλα:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το πολυ και το λιγο ειναι παντα σχετικο. καποτε ειχε 80 ευρω το μηνα. αρα σε σχεση με αυτο το 39 ειναι λιγο γιατι βελτιωθηκαν και τα δικτυα και μεγαλωσαν και οι ταχυτητες.

αν δεν σου ειναι απαραιτητο και το θελεις απλα για να περναει η ωρα με λιγο σερφαρισμα, κανενα μηνυμα κλπ, μπορει να ειναι πολυ.

για καποιον επαγγελματια ομως που πρεπει πχ να δει μια προσφορα και να απαντησει γρηγορα για να παρει μια δουλεια, δεν ειναι μονο μικρο το κοστος αλλα αμελητεο.

γι αυτο ειπα, ας σταθμισει ο καθενας τις πρωταιρεοτητες του.

Link to comment
Share on other sites

το πολυ και το λιγο ειναι παντα σχετικο. καποτε ειχε 80 ευρω το μηνα. αρα σε σχεση με αυτο το 39 ειναι λιγο γιατι βελτιωθηκαν και τα δικτυα και μεγαλωσαν και οι ταχυτητες.

αν δεν σου ειναι απαραιτητο και το θελεις απλα για να περναει η ωρα με λιγο σερφαρισμα, κανενα μηνυμα κλπ, μπορει να ειναι πολυ.

για καποιον επαγγελματια ομως που πρεπει πχ να δει μια προσφορα και να απαντησει γρηγορα για να παρει μια δουλεια, δεν ειναι μονο μικρο το κοστος αλλα αμελητεο.

γι αυτο ειπα, ας σταθμισει ο καθενας τις πρωταιρεοτητες του.

Ναι οκ για μένα μίλησα...

Αν δεν είχα στο σπίτι μπορεί και να το σκεφτόμουν..

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σκευτομαι για το Wind i 100 με το οποιο εχεις 100 λεπτα ομιλιας, 150 sms, και για τον πρωτο χρονο 600 mb .

θελω να ρωτησω η δεσμευση ειναι για 12 μηνες? υπαρχουν αλλες κρυφες χρεωσεις? και θελω να το παρω μαζι με συσκευη. η wind δεινει το omnia με προγραμμα συμβολαιου?

 

ευχαρηστω πολυ!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
καλημερα σκευτομαι για το Wind i 100 με το οποιο εχεις 100 λεπτα ομιλιας, 150 sms, και για τον πρωτο χρονο 600 mb .

θελω να ρωτησω η δεσμευση ειναι για 12 μηνες? υπαρχουν αλλες κρυφες χρεωσεις? και θελω να το παρω μαζι με συσκευη. η wind δεινει το omnia με προγραμμα συμβολαιου?

 

ευχαρηστω πολυ!

Εχεις pm :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σκευτομαι για το Wind i 100 με το οποιο εχεις 100 λεπτα ομιλιας, 150 sms, και για τον πρωτο χρονο 600 mb .

θελω να ρωτησω η δεσμευση ειναι για 12 μηνες? υπαρχουν αλλες κρυφες χρεωσεις? και θελω να το παρω μαζι με συσκευη. η wind δεινει το omnia με προγραμμα συμβολαιου?

 

ευχαρηστω πολυ!

Ενεργοποίησα το Wind i100 μιας και με κάλυπτε τόσο για τον χρόνο ομιλίας,όσο και για την χρήση του internet (χρησιμοποιούσα internet καθαρά από το κινητό).

Αγχος για τα 300 ή 600Mb δεν εχω μιας και υπερκαλύπτουν τις ανάγκες μου,ενώ ταυτόχρονα με την gint πρόσβαση,γλύτωσα απο το άγχος του ποιές υπηρεσίες είναι μπλοκαρισμένες και ποιές όχι.Σχεδόν κατάργησα την ενημέρωση και το σερφάρισμα απο την κανονική συνδεση στο σπίτι,έχω κανονική πρόσβαση email στο κινητό,on line υπηρεσίες από την navigation εφαρμογή του κινητού και γενικά πληρως αναβαθμισμένες υπηρεσίες δεδομένων από το κινητό μου.

ENNOEITAI οτι υπάρχει μηνιαίος μηδενισμός του μετρητή και συνεχής παρακολούθηση του όγκου δεδομένων που ανταλάσσω.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει δηλαδη καποιος μετρητης που ελενχεις το υπολοιπο απο τα MB? zucero εσυ ποια συσκευη χρησιμοποιεις?

 

και επειδη δεν εχω χρησημοποιησει ξανα στο περιπου , με χρηση msn 5-6 ωρες , email , skype, ενημερωση καιρου, σερφαρισμα σε διαφορα 3-4 φορυμς , και λιγα βιντεακια απο youtube , λετε να με καλυπτουν τα 600MB τον μηνα?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Με βίντεο και skype δεν νομίζω να σε καλύψουν...Πάντως εγώ έχω τα 120 και προς το παρών με καλύπτουν άνετα για λίγο σερφάρισμα και msn 3-4 ώρες.
Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως ναι και είναι λογικό...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...