Jump to content

WIND Mobile Broadband / Web&Mail


chris_2005
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η υπηρεσια wind adsm υποστηριζει roaming?Δηλαδη αν εγω παω στην κυπρο θα μπορω να συνδεθω με τις ιδιες χρεωσεις η θα μου πιασουν τον κ...?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η υπηρεσια wind adsm υποστηριζει roaming?Δηλαδη αν εγω παω στην κυπρο θα μπορω να συνδεθω με τις ιδιες χρεωσεις η θα μου πιασουν τον κ...?
Στο roamming δεν ισχυει ο δωρεαν χρονος ομιλιας που εχουμε και θα ισχυουν υπηρεσεις data?Μην κανεις το λαθος....
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα.

Μετά απο firmware αναβάθμιση που έκανα στο usb modem, δείχνει πλέον να κλειδώνει καλύτερα στο δίκτυο HSDPA και να έχουν σταματήσει τα ενοχλητικά blackout.

To tooltip τώρα δείχνει 7.2mbps αλλα αυτό είναι εικονικό.

Οι ταχύτητες είναι περίπου στο 1mbps με 4 γραμμές 3g.

 

Το αρχείο αναβάθμισης είναι στο site της Wind για όποιον ενδιαφέρεται.

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1516

Έκανα και γω την αναβάθμιση και επιβεβαιώνω ότι και σε μένα τρέχει πολύ καλύτερα. Δεν μου κάνει τα κενά που έκανε πριν. Επίσης με 2/4 γραμμές λήψη, σε speedtest έπιασα 1,5 mbps ενώ πριν έπιανα περίπου 512 kbps :)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia!mipws kaneis mporei na voithisei?exw energopopihsei apo to f2g gia 2meres to internet me gint (2gb) gia na mporw na mpw se irc k msn alla...tzifos! mipws gnwrizei kapoios tis rithmiseis gia na mpainw? 8elei sigekrimeno port h diakomisth? to browsing pantws ginetai kanonika.mpainw me modem to kinito mou samsung d600.eyxaristw prokatavolika.
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα, δεν πρεπει να εχεις προβλημα...το gint σου επιτρεπει να συνδεθεις μια χαρα σε msn !! Αφου λειτουργει και το browsing σου, πιθανοτατα το προβλημα σου να μην εχει σχεση με το δικτυο, αλλα το σεταρισμα του υπολογιστη....θελεις να μας δωσεις καποιες προσθετες πληροφοριες?Γιατι το msn δινει παρα πολλες επιλογες για συνδεση (απο direct connection μεχρι socks proxy!)
Link to comment
Share on other sites

ΞΞ±Ξ½ΞΏΞ½ΞΉΞΊΞ±, δΡν ΟΟΞ΅ΟΡι Ξ½Ξ± Ξ΅ΟΞ΅ΞΉΟ ΟΟοβλημα...ΟΞΏ gint ΟΞΏΟ Ξ΅ΟΞΉΟΟΞ΅ΟΡι Ξ½Ξ± ΟΟΞ½Ξ΄Ξ΅ΞΈΞ΅ΞΉΟ ΞΌΞΉΞ± ΟΞ±ΟΞ± ΟΞ΅ msn !! ΞΟΞΏΟ Ξ»Ξ΅ΞΉΟΞΏΟΟγΡι ΞΊΞ±ΞΉ ΟΞΏ browsing ΟΞΏΟ, ΟΞΉΞΈΞ±Ξ½ΞΏΟΞ±ΟΞ± ΟΞΏ ΟΟοβλημα ΟΞΏΟ Ξ½Ξ± ΞΌΞ·Ξ½ Ξ΅ΟΡι ΟΟΞ΅ΟΞ· ΞΌΞ΅ ΟΞΏ δικΟΟΞΏ, αλλα ΟΞΏ ΟΞ΅ΟΞ±ΟΞΉΟΞΌΞ± ΟΞΏΟ ΟΟολογιΟΟΞ·....ΞΈΞ΅Ξ»Ξ΅ΞΉΟ Ξ½Ξ± ΞΌΞ±Ο Ξ΄ΟΟΞ΅ΞΉΟ ΞΊΞ±ΟΞΏΞΉΞ΅Ο ΟΟΞΏΟΞΈΞ΅ΟΞ΅Ο ΟληΟΞΏΟΞΏΟΞΉΞ΅Ο?ΞΞΉΞ±ΟΞΉ ΟΞΏ msn δινΡι ΟΞ±ΟΞ± ΟΞΏΞ»Ξ»Ξ΅Ο Ξ΅ΟΞΉΞ»ΞΏΞ³Ξ΅Ο Ξ³ΞΉΞ± ΟΟνδΡΟΞ· (Ξ±ΟΞΏ direct connection ΞΌΞ΅ΟΟΞΉ socks proxy!)

 

file telika mpika msn me socks 192.168.200.10 kai port 9401 opws tou wind plus alla me petaei mesa se 5 lepta exw. mipws thelei allh port kai ip? gia to irc ti xreiazetai? episis vlepw oti browsing ginetai mono me ton opera...mipws epeidh exw valei tis parapanw rithmiseis?vasika pio poly thelw gia irc giati gia browsing xrisimopoiw to kolpo me to wind plus... eyxaristw gia to xrono sou :)

Link to comment
Share on other sites

Σαν Ξ½Ξ± Ξ΅ΟΞ΅ΞΉΟ ΞΌΟΡι ΞΌΞ΅ wap ΞΊΞ±ΞΉ ΞΏΟΞΉ internet..... :s

 

file mou mpainw me gint.b-online.gr den mporei na mpainw me wap...an kai etsi symperiferetai...mipws gnwrizeis sto gint tis rythmiseis apo ta ports k ta ip gia na leitourgei kanonika?

Link to comment
Share on other sites

Με wap μπαινεις, μην το ψαχνεις. Το gint δεν θελει ουτε πορτες ουτε IP. Τι να τα κανεις αυτα , ειναι για proxy τετοια πραγματα. Το Internet της WIND δεν εχει proxy, εχει απευθειας συνδεση, και κατ'επεκταση δικη σου μοναδικη IP. Το 192.168.200.10 kai port 9401 που λες, ειναι ο WAP proxy της Wind..Επισης, γραφεις εδω με ιερογλυφικα, γνωστο θεμα με προσβαση μεσω Wap....Κατι τρεχει με τις ρυθμισεις σου.

 

Για να δουλεψει ο msn, δεν χρειαζεται τιποτα, καμια ρυθμιση, ουτε θυρες κτλ με το gint. Εαν δεν δουλευει, εχεις κανει λαθος την συνδεση σου.

 

Για δες στον πινακα ελγχου --> μοντεμς --> ιδιοτητες---> για προχωρημενους -->επιπλεον εντολες τι APN εχεις περασμενο στο κινητο/μοντεμ....εαν ειναι το gwap αλλαξε το!

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις μερες μηπως εχει διαπιστωθει προβλημα στο δύκτιο?Εχω πολυ χαμηλες ταχυτητες και γενικα δυσκολευομαι να μπω σε σελιδες.Απο Rapidshare κατεβαζα με 100kb και τωρα με το ζορι φτανω τα 40Kb ενω ταυτοχρονα δεν μπορω να ανοιξω με τιποτα σελιδα.Μοντεμ εχω το W21.Μηπως τα εχει παιξει το ρουτερ μου?
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις μερες μηπως εχει διαπιστωθει προβλημα στο δύκτιο?Εχω πολυ χαμηλες ταχυτητες και γενικα δυσκολευομαι να μπω σε σελιδες.Απο Rapidshare κατεβαζα με 100kb και τωρα με το ζορι φτανω τα 40Kb ενω ταυτοχρονα δεν μπορω να ανοιξω με τιποτα σελιδα.Μοντεμ εχω το W21.Μηπως τα εχει παιξει το ρουτερ μου?

Μάλλον δεν φταίει το ρούτερ σου. Και γω τα ίδια προβλήματα έχω :mad:

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Με το Ε220 δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.

Τα downloads είναι γύρω στα 60-100kb/s ενω κάποιες πρωινές ώρες βλέπω μέχρι και 160kb/s.

Αγόρασα και μια προέκταση usb 5 μέτρα, βγάζω το μοντεμάκι έξω απο το παράθυρο και παίρνω σήμα 5 γραμμές :)

Link to comment
Share on other sites

Πανω στην ωρα, βαλανε και αυτο το ηλιθιο πραγμα για το ADSM οταν ανοιξεις την σελιδα της Wind. Ειναι και κακοσχεδιασμενο, δεν χωραει σωστα στην σελιδα. Σε 1280χ1024 και κανει scroll δεξια-αριστερα.. Ελεος.
Link to comment
Share on other sites

χαχα σωστος παω στο site και μου λέει No internet Connection->Κανε κλικ στην καρτα..Αλλο παλι και τουτο..Προς στιγμην κολλησα
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Ναι, βλακεια δεν ειναι? απορω που καποιος σκεφτηκε πως ειναι καλο αυτο....ειμαι σιγουρος πως αρκετοι που θα ανοιξουν την σελιδα θα νομιζουν οτι ΟΝΤΩΣ υπαρχει προβλημα...

ΕΛΕΟΣ.

Κοιταζοντας τον κωδικα της σελιδας, βλεπεις τα εξης για το flashaki αυτο...width="1364" height="1382" ....οποιος καταλαβε, καταλαβε...

Link to comment
Share on other sites

Κοιταζοντας τον κωδικα της σελιδας, βλεπεις τα εξης για το flashaki αυτο...width="1364" height="1382" ....οποιος καταλαβε, καταλαβε...

Εννοειται ολοι αυτη την αναλυση εχουμε στον υπολογιστη:):).Επειδη ειναι hitech η εταιρια μαλλον υποθετει οτι όλοι διαθετουν widescreen οθονες κτλ κτλ:lol:
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω εδω και ένα μήνα wide 22" και την παλιά μου 19" tft ουτε να την φτύσω δεν θέλω.

Οποιος μπορεί ας προχωρήσει στην αγορά wide απο τώρα και δεν θα το μετανιώσει.

Και sorry για το off topic :X

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω σταθερή γραμμή και χρειάζομαι ιντερνετ, σκέφτομαι να βάλω το απεριόριστο ADSM της WIND. Το θέλω κυρίως για αγορά και κατέβασμα μουσικής. Μένω στο κέντρο της Αθήνας.

 

Με βάση αυτά που ακούω, 3,6 Mbps είναι όνειρο, αλλά οι ταχύτητες παίζουν γύρω στα 512 kbps.

 

Θα μου το συνιστούσατε; Αναρωτιέμαι αν θα με αφήσουν να κάνω δοκιμή.

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω σταθερή γραμμή και χρειάζομαι ιντερνετ, σκέφτομαι να βάλω το απεριόριστο ADSM της WIND. Το θέλω κυρίως για αγορά και κατέβασμα μουσικής. Μένω στο κέντρο της Αθήνας.

 

Με βάση αυτά που ακούω, 3,6 Mbps είναι όνειρο, αλλά οι ταχύτητες παίζουν γύρω στα 512 kbps.

 

Θα μου το συνιστούσατε; Αναρωτιέμαι αν θα με αφήσουν να κάνω δοκιμή.

 

Thanks

Δοκιμη δεν παιζει να σε αφησουν να κανεις.Το μονο που μπορεις να κανεις για να δεις αν εχεις καλη καλυψη στη περιοχη που εισαι ,να χρησιμοποιησεις ενα 3G κινητο ως μοντεμ και να κανεις ενα τεστ με προπληρωμενη ADSM μεσω καρτας F2G.Τωρα γενικα ειναι ακριβο σαν πακετο (κι εγω εχω το ADSM NON STOP) αν συμπεριλαβεις και τα 5 ευρω που πληρωνεις ως φορος χρησης κινητης τηλεφωνιας.Η ποιοτητα συνδεσης εχει να κανει με τα κεφια του δικτυου.Μια μερα μπορει να βρεθεις να κατεβαζεις μεχρι και με 150-160kbps και την επομενη να φτανεις μετα βιας στα 20kbps.Τα 30Gb που λενε στη ουσια ειναι κοντα στα 40gb και ειναι μεικτα δηλ ανεβασμα και κατεβασμα οποτε αποφευγεις χρηση torrent προγραματων γιατι απλα ανεβαζοντας αρχεια μειωνεις τον μηνιαιο σου ογκο.Προσωπικα χρησιμοποιω rapidshare και οτι κατεβαζω ειναι καθαρος ογκος δικος μου με την οποια διακινηση βεβαια έχω μεσα απο τον browser.Αν εχεις αλλη απορια εδω ειμαστε.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κινητό 3g ζήτησε να σου δώσουν μια άδεια κάρτα wind να δεις αν έχεις καλό σήμα.

Αυτό μου το πρότειναν στην Wind Περαίας όταν έκανα ερώτηση για την κάλυψη δυκτίου 3g αλλά επειδή δεν έχω 3g κινητό, πήρα το πακέτο στα τυφλά.

Τελικά στάθηκα τυχερός αφου έχω 5 γραμμές σήμα.

Link to comment
Share on other sites

pedia exo valei adsm edo kai dio mines den exo dei taxitites megaliteres tou 500 kbps einai fisiologiko ayto exo full sima doulevo mono 3g me to usb exo kanei kai anvathmisi alla einai apelpisia i katastasi,aa mikta diladi ta 30 gbytes pou exo dorean to vradi kai ta 3 gbyte ?exo diodo evxaristo ek ton proteron aggelos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μη έχοντας άλλη επιλογή (γιατί δεν έχω τηλέφωνο στο σπίτι και δεν προβλέπεται στο άμεσο μέλλον), έβαλα το λεγόμενο ADSM της WIND. Φρικάρισα, είναι χειρότερο από dial-up... Ουδέποτε περίμενα 3,6 Mbps όπως (ψευδώς?) διαφημίζουν, αλλά ούτε και dial-up. Άντε 5 KB/sec (με σήμα 5 γραμμές/3G). Σήμερα το πρωί είναι κάπως καλύτερα. Τζάμπα τα λεφτά.

 

Ανακάλυψα ότι έχουν και firewall και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το μουλάρι. Ξέρει κανείς αν υπάρχει λύση σε αυτό το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

pedia exo valei adsm edo kai dio mines den exo dei taxitites megaliteres tou 500 kbps einai fisiologiko ayto exo full sima doulevo mono 3g me to usb exo kanei kai anvathmisi alla einai apelpisia i katastasi,aa mikta diladi ta 30 gbytes pou exo dorean to vradi kai ta 3 gbyte ?exo diodo evxaristo ek ton proteron aggelos
O ογκος που εχεις στο πακετο σου να ξερεις αναφερεται παντα στην μεικτη διακινηση ανεβασμα ,κατεβασμα,browsing.Να εισαι προσεκτικος

 

Λοιπόν, μη έχοντας άλλη επιλογή (γιατί δεν έχω τηλέφωνο στο σπίτι και δεν προβλέπεται στο άμεσο μέλλον), έβαλα το λεγόμενο ADSM της WIND. Φρικάρισα, είναι χειρότερο από dial-up... Ουδέποτε περίμενα 3,6 Mbps όπως (ψευδώς?) διαφημίζουν, αλλά ούτε και dial-up. Άντε 5 KB/sec (με σήμα 5 γραμμές/3G). Σήμερα το πρωί είναι κάπως καλύτερα. Τζάμπα τα λεφτά.

 

Ανακάλυψα ότι έχουν και firewall και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το μουλάρι. Ξέρει κανείς αν υπάρχει λύση σε αυτό το πρόβλημα;

Οπως εχω αναφερει και σε αλλο ποστ μου σε αυτη την υπηρεσια εισαι δεσμiος του δικτυου.Οποτε αν ειστε σε καλυψη 3G μην ανησυχητε και θα έρθουν και καλυτερες μέρες :).Η μεγιστη ταχυτητα που εχω δει σε μενα ειναι 152Kbs dl και 20kbs ul.Και για να πιασετε αυτες τις ταχυτητες πρεπει απαραιτητως να συνδεεστε με HSDPA(το μοντεμ της συνδεσης σας λεει τη μορφη επικοινωνιας)

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

auto pou leo einai oti piano kapoies fores kirios ta vradia polia arga taxitites pou aggizoun ta 400-500 kbits kai sinithismeni taxitita sta 100-200 alla einai ******* pou mas exoun koroidepsei etsi ego pisteva pos tha itan konta sti 1000 kai eipa ok.anyway i ******* einai oti malakistika me ta torrent kai den mou eipe kanenas oti einia mikta kai etsi gamithika stous logariasmous gia dio mines "internet" exo idi plirosei 250 euro kai epete kai sinexia tora mono browsing kai agios o theos.prosoxi paidia.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...