Jump to content

Σας έχουν κλέψει ποτέ γράμμα;


soublaki-3
 Κοινοποίηση

Σας έχουν κλέψει ποτέ γράμμα;  

118 members have voted

  1. 1. Σας έχουν κλέψει ποτέ γράμμα;



Recommended Posts

Το ενδεχόμενο να χτυπούσατε αθώο άνθρωπο το σκεφτήκατε; Ή να σας έκανε αυτός μια ωραία μηνυσούλα;

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορουσε να κανει και μηνυση αλλα αυτοι που του εκαναν οτι εκαναν δεν ημουν εγω και συ αλλα βαλτοι που εκει δεν παιζεις. Εκει ηταν ειδικη περιπτωση γιατι αυτος που την επαθε με το χαρακωμα του αμαξιου ειχε γνωστο μπραβο που τα κανονισε ολα.
Link to comment
Share on other sites

Αν ξες παντως ποιος κανει τετοιες λαμακιες περνας σε αντιποινα πχ απειλητικα/προειδοποιητικα μηνυματα χαραγμενα στο αμαξι, προκες στα λαστιχα,κλεβεις και τα δικα του γραμματα κλπ

 

Με την νομιμη οδο αντε να βγαλεις ακρη με τετοιες περιπτωσεις. Πως θα αποδειξεις οτι αυτος το κανει, θα βαλεις καμερα?

 

 

Ενώ θα βγάλεις άκρη αν του χαρακώσεις το αυτοκίνητο, μετά αυτός χαρακώσει το δικό σου, μετά τον δείρεις, αυτός σου ρίξει φόλα στο σκύλο, εσύ του κόψεις το χέρι, αυτός σου σφάξει τη γυναικα...

 

Μερικές φορες απορώ πραγματικά ... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορες απορώ πραγματικά ... :rolleyes:

Να μην απορείς καθόλου. ;)

Ο Έλληνας πρώτα ψάχνει να βρει πως θα βγάλει τα αποθημένα του, και μετά πως θα βρει λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ακρη μπορει να μην βγαλεις αλλα δεν μπορεις να καθεσαι με σταυρωμενα χερια.
Link to comment
Share on other sites

Ακρη μπορει να μην βγαλεις αλλα δεν μπορεις να καθεσαι με σταυρωμενα χερια.

 

Φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι ότι από το να κάθεσαι με σταυρωμένα χερια μέχρι το να σαπίσεις κάποιον στο ξύλο (η έστω να του χαρακώσεις το αμάξι) υπάρχουν και ενδιάμεσες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και γι αυτο ειπα οτι κινησεις σαν και αυτες ειναι η εσχατη αλλα αναγκαια μεν λυση. Οταν ο αλλος δεν καταλαβαινει με τον καλο τροπο δεν εχεις και επιλογες.
Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να το συνεχίσω γιατί αμφιβάλλω ότι θα συμφωνήσουμε, απλά μου κάνει εντύπωση ότι θεωρείς το ξύλο σα λύση (έστω και εσχατη) για ένα θέμα όπως ότι ο άλλος σου ανοίγει τα γράμματα. Δηλαδή σε κάτι πιο σημαντικό η εσχατη λύση θα είναι ο φόνος ας πούμε; Pητορικό το ερώτημα.
Link to comment
Share on other sites

Για τα γραμματα προσωπικα δε με πολυ νοιαζει αν μου τα ανοιγαν, για το αλλο ομως που ειπα με το χαρακωμα του αμαξιου ναι θα με πειραζε. Ποσο μαλλον οταν γινεται επανηλημενα.

 

Και το ξυλο σαν λυση ειναι ας το πεις αναγκαια σε ορισμενες περιπτωσεις γιατι στη σημερινη εποχη πολλοι ψευτομαγκες κρυβονται πισω απο τις νομιμες οδους και σου την λενε..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διάθεση να μπω σε προσωπική αντιπαράθεση. Το αν βγάζω "πάλι αυθαίρετα συμπεράσματα", άσε να το κρίνουν αυτοί που κατάλαβαν το πνεύμα όσων γράφω. Προσωπικά θεωρώ ότι σε τέτοια θέματα αντίποινα δεν χωρούν. Αρκεί μία προειδοποίηση, ενώ σε ακραίες περιπτώσεις η νομική οδός με πρώτο βήμα την κλήση της αστυνομίας είναι μονόδρομος. Αν έχεις να προτείνεις κάτι πιο πρακτικό, είμαι πρόθυμος να σε "ακούσω". ;) Έκτος και αν δεν το θεωρείς και τόσο σημαντικό πρόβλημα, αφού άλλωστε έχεις δηλώσει "και θύτης και θύμα".

H λύση που θα εφάρμοζα εγώ δεν μπορεί να εφαρμοστεί από όλους.

Ο καθένας πράττει όπως μπορεί. ;)

Link to comment
Share on other sites

Και το ξυλο σαν λυση ειναι ας το πεις αναγκαια σε ορισμενες περιπτωσεις γιατι στη σημερινη εποχη πολλοι ψευτομαγκες κρυβονται πισω απο τις νομιμες οδους και σου την λενε..

 

Ναι, αλλά, ευτυχώς ή δυστυχώς, αυτοί οι "ψευτόμαγκες" που λες εσύ μπορούν να σου αμαυρώσουν το ποινικό μητρώο με τον ξυλοδαρμό και μετά να αντιμετωπίσεις αρκετές δυσκολίες στη ζωή σου.;) Απλά αγνόησέ τους ή κινήσου κι εσύ νομικά, σε περίπτωση που είσαι αθώος.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Μου ειχαν κλεψει μια φορα ενα πακετακι που μου ειχε στειλει ενας φιλος μου με μια ταινια.Το ξερω γιατι μου ειπε η διαχειριστρια οτι το ειχε δει η ιδια οτι το ειχε φερει ο ταχυδρομος.

"Oh,sweet Christabel. Share with me your poem.

For I know now,Im a puppet on this silent stage show.

I'm but a poet who failed his best play.

A Dead Boy,who failed to write an ending,To each of his poems."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλή χρονιά να έχουμε.

Ανακάλυψα ότι κάποιος μου κλέβει την προσωπική μου αλληλογραφία.

Η πολυκατοικία έχει ένα έπιπλο στο οποίο μπαίνουν όλα τα γράμματα μαζί.

Φυσικά ενημέρωσα τον διαχειριστή ότι γίνεται αυτό μπας και βάλουμε γραμματοκιβώτια με ντουλαπάκι.. αρνητικός ήταν (όπως και οι περισσότεροι) διότι λένε πλήρωσαν τόσα χρήματα για την κατασκευή που έχουμε τώρα.. ( βλέπεται τους ενδιαφέρει η διακόσμηση και όχι η ασφάλεια.)

Είπα θα αγοράσω δικό μου γραμματοκιβώτιο και θα πω στον ταχυδρόμο να ρίχνει τα δικά μου μέσα... μου είπε ότι δεν το επιτρέπει ο κανονισμός της πολυκατοικίας και αν το τοποθετήσω θα μου το βγάλει. (μην μου πείτε για συνέλευση το 90% της πολυκατοικίας είναι από γριές και γέρους και είναι μαζί με τον διαχειριστή .. (δεν με χωνεύουν κι άλας επειδή έχω και σκύλο)

Λέω δώστε μου τον κανονισμό της πολυκατοικίας να τον δω.. και μου είπε δεν το έχω αλά ο δικηγόρος τα δε… (έλεος)

Τι μπορώ να κάνω ώστε να τοποθετήσω γραμματοκιβώτιο.. να το βάλω πάνω από την εξώπορτα μου να τελειώνουμε ?)

 

Υ.Σ.

Το σπίτι που μένω ήταν του πάππου μου.. πριν αποβιώσει μου το έγραψε στο όνομα μου..

Το συμβόλαιο λέει ότι είναι 45 τμ , (όπως και στον λογαριασμό της ΔΕΗ.)

Μένω 7χρονια και το παρατήρησα τώρα.. ότι στα κοινόχρηστα λέει ότι είναι 60 τμ

(πληρώνω παρά πάνω δηλαδή..) το είπα στον διαχειριστή και μου είπε να του φέρω από την πολεοδομία χαρτί να το διορθώσει.. μου είπε σωστά??

 

(τόσα χρόνια που πληρώνω για 60τμ θα έχω επιστροφή ?? η έκπτωση ??)

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή δεν πρόκειται να γίνει εκτός αν το απαιτήσεις μόνος σου δίνοντας λιγότερα λεφτά το μήνα στα κοινόχρηστα.

Υπάρχει περίπτωση να είναι επίτηδες λάθος δηλωμένο στην ΔΕΗ για μικρότερη καταβολή εγγύησης στην ΔΕΗ όταν έγινε.

Έτσι είχε κάνει η σπιτονοικοκυρά μου στο σπίτι στην Λαμιά.

 

 

Όσο για το άλλο σιγά μην δώσεις αναφορά τι θα κάνεις.

Βάλε εσύ το γραμματοκιβώτιο και αν στο κατεβάσουν κατέβασε και εσύ τον καθρέπτη του ασανσέρ ή σπάσε το έπιπλο.

Τσαμπουκά χρειάζεται, κανείς δεν πρόκειται να σου κάνει τίποτα εφόσον είσαι ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΠΕΡΙ ΡΥΘΜΙΣΕΩΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΑΙ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ 2002

Κανονισμοί δυνάμει του άρθρου 144

 

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΙ

(Κανονισμός 12)

 

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

ΓΡΑΜΜΑΤΟΚΙΒΩΤΙΟΥ

 

 

(1) Στις πολυκατοικίες πρέπει να υπάρχει στην είσοδο εγκατεστημένη μία σειρά γραμματοκιβωτίων. Κάθε γραμματοκιβώτιο πρέπει να φέρει τον αντίστοιχο αριθμό του διαμερίσματος ή του καταστήματος, ανάλογα με την περίπτωση καθώς και τα ονόματα των ενοίκων.

 

(2) Το άνοιγμα του γραμματοκιβωτίου πρέπει να είναι οριζόντιο και κατά προτίμηση θα πρέπει να βρίσκεται σε ύψος 1,1 μέτρα από την επιφάνεια του εδάφους αλλά σε καμιά περίπτωση να είναι σε ύψος πιο χαμηλό από 0,60 μ. ή πιο ψηλό από 1,80 μ.

 

(3) Το άνοιγμα του γραμματοκιβωτίου πρέπει να είναι διαστάσεων τουλάχιστο 266 χιλ. μήκους 32 χιλ. πλάτους

 

(4) Το γραμματοκιβώτιο θα πρέπει απαραίτητα να διαθέτει κλειδαριά σε καλή κατάσταση.

 

 

ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΑΙ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΩΝ, ΤΟ ΕΠΙΠΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ. (ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝ ΝΤΟΥΛΑΠΑΚΙ...ΕΙΝΑΙ ΧΥΜΑ ΣΤΟ ΚΥΜΑ...)

 

ΕΧΩ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΧΩΡΟ ΓΡΑΜΜΑΤΟΚΙΒΩΤΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΔΙΕΓΡΑΦΕΣ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΩ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΟΥ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΟ ΑΠΟΡΡΗΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή δεν πρόκειται να γίνει εκτός αν το απαιτήσεις μόνος σου δίνοντας λιγότερα λεφτά το μήνα στα κοινόχρηστα.

Υπάρχει περίπτωση να είναι επίτηδες λάθος δηλωμένο στην ΔΕΗ για μικρότερη καταβολή εγγύησης στην ΔΕΗ όταν έγινε.

Έτσι είχε κάνει η σπιτονοικοκυρά μου στο σπίτι στην Λαμιά.

 

 

ειναι σιγουρα 45τμ, το λεει και στο συμβολαιο

Link to comment
Share on other sites

1 δεν έχει δικαίωμα να καταστρέφει κανεις ξενα ή κοινοχρηστα αντικείμενα ...

υπάρχουν πολιτισμένοι τροποι να αντιμετωπίσει κανεις καθε δύσκολη κατάσταση

2 μπορεις να ανακοινώσεις στους ενοίκους ότι σε περίπτωση που συνεχιστεί η κατάσταση θα απευθυνθείς στη Δικαιοσύνη (πράγμα που στο συνιστώ*)

3 δοκίμασε να βάλεις δικό σου κουτί . Δεν έχουν δικαίωμα να στο βγάλουν

4 τι είδουσ αλληλογραφια έχεισ /...? για να μην παρεξηγηθω εννοω σου κλέβουν τουσ λογαριασμους κανα περιοδικο η επιστολές?

Link to comment
Share on other sites

1 δεν έχει δικαίωμα να καταστρέφει κανεις ξενα ή κοινοχρηστα αντικείμενα ...

υπάρχουν πολιτισμένοι τροποι να αντιμετωπίσει κανεις καθε δύσκολη κατάσταση

2 μπορεις να ανακοινώσεις στους ενοίκους ότι σε περίπτωση που συνεχιστεί η κατάσταση θα απευθυνθείς στη Δικαιοσύνη (πράγμα που στο συνιστώ*)

3 δοκίμασε να βάλεις δικό σου κουτί . Δεν έχουν δικαίωμα να στο βγάλουν

4 τι είδουσ αλληλογραφια έχεισ /...? για να μην παρεξηγηθω εννοω σου κλέβουν τουσ λογαριασμους κανα περιοδικο η επιστολές?

 

3. δεν μου επιτρεπουν να βαλω δικο μου κουτι, ειπαν αν το βαλω θα το βγαλουν..

 

4. απο λογαργιασμους (οτε, τραπεζας) και επιστολες.. πχ συστημενα..

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με τον Έλληνα είναι οτι ο γείτονάς του μπορεί να τον :X και αυτός να μην κάνει τίποτα.

 

Τα κλασσικά: Ας μήν πέσω στο επίπεδό του, δώστου 5-10 μήνες/χρόνια μήπως και σταματήσει, ας μην του κάνω τα ίδια (τί θα πεί και η γειτονιά εξάλλου-εχω ενα πρόσωπο στην κοινωνία).

 

Δεν είπαμε να τον σπάσεις τον άλλον στο ξύλο, αλλά να κάνεις όλες τις απαραίτητες -νόμιμες- κινήσεις: Παρατήρηση, σημειώματα, αστυνομία κλπ.

Η παροιμία λέει "Καλύτερα να σε φοβούνται παρά να σε λυπούνται"

 

 

ΥΓ: Τυχαίνει κάτι φορές και κάποιος άλλος παρκάρει στο ιδιωτικό μας πάρκιν, παρά τις ταμπέλες. Συνήθως την ίδια μέρα τους ενημερώνουμε και την ελευθερώνουν.

Υπήρξε και μια φορά που κάποιος ένοικος δεν το έπαιρνε, παρά τις παρατηρήσεις.

Την επόμενη μέρα βγάλαμε φωτογραφίες και καλέσαμε την αστυνομία. Σε 5 λεπτά η θέση μας ήταν και πάλι ελεύθερη! :cool:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

3. δεν μου επιτρεπουν να βαλω δικο μου κουτι, ειπαν αν το βαλω θα το βγαλουν..

 

4. απο λογαργιασμους (οτε, τραπεζας) και επιστολες.. πχ συστημενα..

 

 

Εγώ να κάνω μια άλλη ερώτηση; Νομίζεις ότι αν βάλεις κιβώτιο ο ταχυδρόμος θα ασχολείται να τα ξεχωρίζει και να τα βάζει εκεί τα δικά σού; Πάλι χύμα θα τα αφήνει (κακώς μεν).

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως.το εχω παρατηρησει πολλες φορες και μαλιστα σε εναντου την ειπα κιολας,με αποτελεσμα να μου πει κατι μπινελικια και να φυγει.:blink: :mad:

Εγω στην δικη μου πολυκατοικια εχω συνενοηθει με εναν αλλο ενοικο και μαζευουμε μαζι την αλληλογραφια.εμεις εχουμε και γραμματοκιβωτια και παλι χυμα ερχεται η αλληλογραφια :whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να κάνω μια άλλη ερώτηση; Νομίζεις ότι αν βάλεις κιβώτιο ο ταχυδρόμος θα ασχολείται να τα ξεχωρίζει και να τα βάζει εκεί τα δικά σού; Πάλι χύμα θα τα αφήνει (κακώς μεν).

 

θα του γραψω σημειωμα, ωστε να βαζει την αλληλογραφια μου μεσα στο κουτι. αν δεν το εφαρμοσει, θα παω ΕΛ.ΤΑ. για παραπονα...

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι να ερθεις σε συννενοηση με τον ταχυδρομο να στα δινει ολα χερι-χερι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...