Jump to content

Wind Stores Franchising


TearDrop
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να ανοίξω ενα κατάστημα Wind σε κατάστημα το οποίο ήδη έχω (ιδιόκτητο) και είναι σε αρκετά καλό σημείο. Επίσης τριγύρω δεν υπάρχει κατάστημα Wind, ενώ υπάρχει Vodafone και Γερμανός. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας. Επειδή το έχω ψάξει λίγο, ξέρω οτι τα καταστήματα αυτά ζούνε στην ουσία απο τις προμήθειες (air-time) των συνδέσεων. Απο πωλήσεις συσκευών και αξεσουάρ είναι έτσι κι'αλλιως μικρός ο τζίρος (στα αξεσουάρ όμως αν δεν κάνω λάθος είναι μεγαλύτερο το περιθώριο κέρδους).

 

Εσεις τι λέτε? Είναι καλή σαν επένδυση? Είναι βιώσιμες αυτού του είδους οι επιχειρήσεις?

 

Υπόψιν οτι το κατάστημα για το οποίο μιλάμε είναι σε πολύ καλό σημείο και είναι σε πολύ καλή κατάσταση εσωτερικά.

Ti na balw twra edw.. den kserw!
Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή επιλογή ακόμη και τώρα, αφού η wind δεν ζητάει τα τρελά ποσά που ζητάνε η vodafone και ο Γερμανός για να δώσουν κατάστημα franchise. Σε ποια περιοχή είναι το κατάστημα σου; Αφού υπάρχουν ήδη εκεί καταστήματα του ανταγωνισμού, μήπως υπάρχει και στα σχέδια της wind κάποιο κατάστημα που απλώς δεν έχει ανοίξει ακόμη όμως;
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Στα σχέδια της Wind σίγουρα θα υπάρχει κάτι, γι'αυτο θέλω να το ψάξω κιολας.

 

Το θέμα είναι απο πού πρέπει να ξεκινήσω.. εχω επικοινωνήσει με τα κεντρικά τόσο τηλεφωνικά όσο και με email για να μου δώσουν το τηλ του υπεύθυνου ανάπτυξης αλλα τίποτα. Δε μπορεί να μην έχουν κάποιον ο οποίος ασχολείται με την ανάπτυξη καταστημάτων στην Β.Ελλάδα, εκτός και αν γινοται όλα απο τα κεντρικά στην Αθηνα... τι να πω.

Ti na balw twra edw.. den kserw!
Link to comment
Share on other sites

ε συγνωμη αν παρεις στο 210 6158000 και ζητησεις τον αρμοδιο δεν θα σε συνδεσουν??

αν δεν ειναι εκει ζητα απλα το κινητο του!

 

σε ποια περιοχη θελεις να ανοιξεις?? :mobile:

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα σε όλους.

 

Ενδιαφέρομαι να ανοίξω ένα κατάστημα Wind χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση σε περιοχή.

 

Ποια είναι η άποψή σας για μία τέτοια επιχειρηματική κίνηση με τη συγκεκριμένη εταιρεία; Έχει κανείς από εσάς εμπειρία επί του θέματος; Αν ναι, παρακαλώ δώστε μου όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε.

 

Σαφώς και προγραμματίζω μία επαφή με τον υπεύθυνο franchise της εταιρείας, αλλά μία γνώμη από την κοινότητα είναι υπερπολύτιμη.

 

Ευχαριστώ...

 

Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε,το ποιο σημαντικο απ'ολα ειναι το προσωπικο που θα πλαισιωνει το καταστημα.Οσο πιο πολυ επενδυσεις στο προσωπικο τοσο περισσοτερα πραγματα θα απολαβεις. :O

 

Επισης,μην ξεχνας το ποσο μεγαλος ειναι πλεον ο ανταγωνισμος.Παρα πολλα σημεια πωλησης και της εταιρειας που ενδιαφερεσαι να ανοιξεις καταστημα αλλα και του ανταγωνισμου... :O

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς, από πού είναι το μεγαλύτερο κέρδος σε ένα κατάστημα wind

Κ τι ποσοστό κέρδους έχει ένα τέτοιο κατάστημα

Μη μου πείτε να πάρω στο 210… το γνωρίζω αυτό, και από το τηλέφωνο δεν λένε τέτοιες πληροφορίες

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς, από πού είναι το μεγαλύτερο κέρδος σε ένα κατάστημα wind

Κ τι ποσοστό κέρδους έχει ένα τέτοιο κατάστημα

Μη μου πείτε να πάρω στο 210… το γνωρίζω αυτό, και από το τηλέφωνο δεν λένε τέτοιες πληροφορίες

Ευχαριστώ

Από τις νέες συνδέσεις και τις ανανεώσεις συμβολαίων που κάνει το κατάστημα. Επίσης πρέπει να προσέχει να διατηρεί το πελατολόγιό του (ενεργές τις συνδέσεις των πελατών του) γιατί παίρνει ποσοστό από το ποσό του λογαριασμού τους. Και φυσικά να πιάνει τους στόχους που του βάζει η εταιρία κάθε μήνα ώστε να έχει και από κει κάποια benefits ;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

ε τωρα τι να σου πουμε? μπορεις να απευθυνθεις κατευθειαν στην εταιρια..

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν πληρώνει καπιος το λογαριασμό κε ακηροθή η γραμμή την επιδότηση της σισκεβης την χρεώνετε το κατάστημα ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
αν δεν πληρώνει καπιος το λογαριασμό κε ακηροθή η γραμμή την επιδότηση της σισκεβης την χρεώνετε το κατάστημα ?

 

και τους ανεξοφλητους λογαριασμους του φυσικα!

 

Επι τις % γνωρίζεις? Εννοώ πόσο τις % είναι το ποσοστό?

 

και να σου πει ποσοστο τι θα καταλαβεις δηλαδη?δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα.οποιαδηποτε επαγγελματικη/επιχειρηματικη κινηση θελει ΜΗΝΕΣ προετοιμασιας και μελετης.οπωσδηποτε μια συναντηση με τους υπευθυνους θα σου αποσαφηνισει καποια πραγματα-το θεμα ειναι να μην σου φουσκωσουν τα μυαλα!ξερεις τι σημαινει ενα μαγαζι?κατ αρχας οτι μηνας μπαινει μηνας βγαινει παγια εξοδα Χ!Αλλα Χ με πολλα μηδενικα.στη αγορα της περιοχης πηγες?μιλησες?ξαναπηγες?μιλησες με ανθρωπους της γειτονιας?της πιατσας?την παρακολουθησες επι μερες?εχεις σκοπο να αφιερωνεις 6 μερες την εβδομαδα 12ωρα ή εχεις σκοπο να πηγαινεις μονο για τις εισπραξεις? ενα bluetooth εχει κερδος 7 ευρω και?θα περιμενεις να ερθει καποιος να στο ζητησει για να βαλεις 7 ευρω στην τσεπη?ή θα επιδιωκεις σε οποιον ερχεται μεσα να του το "πλασαρεις" οποτε να μην τα περιμενεις τα 7ευρα αλλα να τα κυνηγας!αλλα στο μαγαζι δεν μπορεις να εισαι μονος σου πρεπει να εχεις και πωλητες!τι πωλητες ομως?φοιτητες που θα τους δινεις 650 ευρω?τοτε να ξερεις θα αρκεισαι μονο στα 7ευρα που θα ρχονται ουρανοκατεβατα κι οτι δεν θα κυνηγανε τα αλλα που λεγαμε πριν!κι οτι μια μερα που θα χεις κοσμο θα χεις ουρες γιατι το μ*&$%#@ ο Γιαννης/Πετρος/Κωστας/Τασος παραιτηθηκε γιατι σιγα μην καθετε για 650 ευρω να ακουει τον καθε πελατη για το μακρυ του και το κοντο του!!!!!

μπορει να ακουγεται λιγο επιθετικος ο τονος μου αλλα μην με παρεξηγησεις στα λεω συμβουλευτικα για να σκεφτεις με πολλους ανθρωπους ολες τις παραμετρους και οποιαδηποτε κινηση να την κανεις με προσοχη!

Φιλικα:)

 

Αγαπητε φιλε,το ποιο σημαντικο απ'ολα ειναι το προσωπικο που θα πλαισιωνει το καταστημα.Οσο πιο πολυ επενδυσεις στο προσωπικο τοσο περισσοτερα πραγματα θα απολαβεις. :O

 

Επισης,μην ξεχνας το ποσο μεγαλος ειναι πλεον ο ανταγωνισμος.Παρα πολλα σημεια πωλησης και της εταιρειας που ενδιαφερεσαι να ανοιξεις καταστημα αλλα και του ανταγωνισμου... :O

 

Μπραβο!

ενα απο τα πιο ωριμα σχολια που εχω διαβασει εδω μεσα!

πιστευω οτι περιγραφει πληρως την πραγματικοτητα ΣΗΜΕΡΑ!

:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
Καλησπέρα σας , γνωρίζεται αν είναι σωστή κίνηση να ανοίξεις ένα μαγαζί της Wind ; Το έχω ψάξει αλλά ακούω διαφορετικές απόψεις επί του θέματος , τι λέτε ; :cool:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Επαναφέρω το θεμα.Υπαρχει μια προταση για μαγαζι Wind επαρχια. Δεν εχει κοστος franchise, παραγγελιες κτλ αποτι μουπαν.Απλως αρχιζεις απο 0 σαν πελατολογιο.

Αλλα το ερωτημα ειναι αν αξιζει μια τετοια κινηση ,εστω αν τα λεφτα ειναι 20χιλ-30χιλ.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θεμα.Υπαρχει μια προταση για μαγαζι Wind επαρχια. Δεν εχει κοστος franchise, παραγγελιες κτλ αποτι μουπαν.Απλως αρχιζεις απο 0 σαν πελατολογιο.

Αλλα το ερωτημα ειναι αν αξιζει μια τετοια κινηση ,εστω αν τα λεφτα ειναι 20χιλ-30χιλ.

 

Εσύ ξέρεις φίλε μου, το κέρδος είναι καλό από όσο ξέρω αλλά εφορίες κλπ δεν ξέρω. Αν το είχα σαν χόμπι με λεφτά στην άρκη ίσως το έκανα για ένα έξτρα εισόδημα

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θεμα.Υπαρχει μια προταση για μαγαζι Wind επαρχια. Δεν εχει κοστος franchise, παραγγελιες κτλ αποτι μουπαν.Απλως αρχιζεις απο 0 σαν πελατολογιο.

Αλλα το ερωτημα ειναι αν αξιζει μια τετοια κινηση ,εστω αν τα λεφτα ειναι 20χιλ-30χιλ.

 

Τρίπολη ;

Link to comment
Share on other sites

Oχι Τριπολη..Νησί!

χαχα

ΔΕν ξερω αν αξιζει, γιατι πιστευω οτι προμηθειες κτλ θα χρεωνονται στον προηγουνο, αρα πρεπει να βρεις πελατεια απτο 0.

Επισης στις εποχες που ζουμε αν βγαινει ενας καλος μισθος αξιζει..ΑΛλα καλος, οχι 500..αλλιως μενεις και υπαλληλος χωρις αγχος!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...