Jump to content

Samsung SGH-i560


iMac
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

 

Έψαξα το θέμα του 560 και δεν βρήκα πουθενά κάποιος να ρωτάει για Vodafone DeBranding....υπάρχει firmware με Ελληνικά το οποίο να μην είναι Vodafone??

Γνωρίζει κανείς?

 

ΜΦΧ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 470
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσπαθώ να στείλω φωτογραφια που έχω βγάλει με το i560 σε Νοκια 6300 μέσω bluetooth. To nokia την λαμβάνει (π.χ 09012009.jpg) και οταν παει να την ανοιξει γράφει ''H μορφη του αρχειου δεν υποστηρίζεται''. Επαιξα λιγο με την αναλυση των φωτογραφιων του samsung αλλα το αποτελεσμα παραμενει το ιδιο. Καμια ιδεα γιατι συμβαινει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

 

Προσπαθώ να βγάλω άκρη με το GPS της συγκεκριμένης συσκευής. Να σημειώσω πως είμαι κάτοχος N82, στο οποίο λειτουργέι απρόσκοπτα το Garmin 5.

Παρέλαβα το κινητό με την έτοιμη microSD. Την έβαλα στο κινητό κι έκανε αυτόματα την εγκατάσταση του Garmin, χωρίς ποτέ να μου ζητηθεί κάποιος κωδικός ενεργοποίησης ή κάτι τέτοιο. Η εφαρμογή ανοίγει κανονικά, αλλά οταν επιλέγω της "μπάρες" του σήματος GPS γράφει:

Αναζήτηση...

και όχι:

Αναγνωρ. μονάδας:

xxxxxxxxxx

 

Επίσης όταν χρησιμοποιώ την εφαρμογή "Δεδομένα GPS", ενώ με το που την ανοίγω γράφει "Αναμονή GPS" στη συνέχεια (κι αφού εμφανίσει διαδοχικά τα μηνύματα "Αναζήτηση δορυφόρων GPS" και "Υπολογισμός δεδομένων GPS") γράφει "Χωρίς σύνδεση"...

 

Στις μεθόδους εντοπισμού θέσης έχω επιλέξει το ενσωματομένο GPS και την υποβοήθηση, ενώ τo Βluetooth GPS είναι απεπιλεγμένο. Επιπλέον έχω απενεργοποιήσει το 3G.

 

Περίμενα, όπως προαναφέρεται στο thread, για αρκετά λεπτά σε ανοιχτό χώρο (όπου το N82 βρίσκει άνετα δορυφόρους) αλλά δε φένεται να γίνεται κάτι. Μοιάζει σαν να μη λειτουργεί το ενσωματομένο GPS.

 

Μήπως μου διαφεύγει κάτι??

panozR
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι περαστικος απο το section της Samsung :)

 

Να σας ενημερωσω για το ζητημα, οπως το εγραψα και στο θεμα του G810

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2624974#post2624974[/quote

 

Ο φίλος tselias69 έχει απόλυτο δίκιο στις οδηγίες του και τον ευχαριστώ θερμά.

Μεταφέρω αυτά που έκανα ακολουθώντας τις οδηγίες του

 

ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ i560v με GARMIN

 

-Συνδέστε το κινητό στον υπολογιστή σε μαζική αποθήκευση.

 

-Ενεργοποιείστε από το windows explorer να φαίνονται οι κρυφοί φάκελοι και τα αρχεία (ίσως και να μη χρειάζεται αυτό, δε θυμαμαι σίγουρα)

 

-ΠΡΩΤΑ διαγράψτε ή μετονομάστε το cardrunner.dll απο το φάκελο (mmc):\sys\bin

Αυτό το αρχείο δημιουργείται αυτόματα μετά την εγκατάσταση του garmin.

 

Κάθε φορά που κλείνετε το Garmin και δεν το χρειαζεστε πια, κάντε επανεκκίνηση το κινητό.

 

Σε μένα δούλεψε μια χαρά

 

Εννοείται πως στο δίκτυο επιλέγετε μονο GSM, Το 3G ξεχάστε το!

 

Μερικές διαπιστώσεις μετά από ταλαιπωρία 20 ημερών

Παραγγείλαμε 3 ίδια τηλέφωνα τα οποία και ενεργοποίησα και ρύθμισα ακριβώς με τον ίδιο τρόπο

Η μόνη διαφορά μεταξύ τους ήταν η έκδοση του Garmin που είχαν στην κάρτα-δώρο

Στα δύο ήταν έκδοση 1.3 και στο ένα 1.5

Και στα τρία έκανα αναβάθμιση σε autodrive 1.6

 

Τα δύο πρώτα δούλεψαν άψογα. Η μπαταρία τους κρατάει μέρες

Το τρίτο εξαντλούσε τη μπαταρία του σε 6-7 ώρες χωρίς καν να χρησιμοποιηθεί (Μαξιμουμ 2 τηλεφωνήματα)

 

Το επέστρεψα στη Vodafone και σε 15 μέρες μου φέραν ένα καινούριο

Η έκδοση του autodrive ήταν 1.5

Επίσης έκανα αναβάθμιση σε autodrive 1.6

 

Παρουσίασε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με το παλιό!!!!!!

 

Τότε ακολούθησα τις οδηγίες του φίλου tselias69 και αυτή τη στιγμή μετά από 12 ώρες η μπαταρία του είναι 7 στα 7

 

Όσο για το GPS αν ακολουθήσετε τις οδηγίες που υπάρχουν σε προηγούμενες σελίδες θα το ρυθμίσετε και ενεργοποιήσετε εύκολα. Εγώ τουλάχιστον ρύθμισα 4 συσκευές με επιτυχία!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και μπορεί. Υπάρχουν site που δίνουν δωρεάν θέματα

 

 

 

 

Καλησπερα και ευχαριστω για την βοηθεια. Δηλαδη το εχεις το κινητο και 'παιζει' κανονικα τα θεματα απο τα διαφορα site οπως zedge, mobile9 κτλ? Εχω ακουσει οτι τα περισσοτερα samsung δεν υποστηριζουν θεματα γι'αυτο και ρωτησα.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον τα πιο πολλά θέματα που δοκίμασα τα εγκατέστησε κανονικά

Πολλά δωρεάν θέματα θα βρεις στο:

http://www.onsmartphone.com/themes-for-samsung-sgh-i560/

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

μολισ χτεσ πηρα με επιδοτηση το κινιτακι. αρκετα καλο μου φανηκε στην αρχη. το φόρτησα 6 ωρεσ και αρχισα το πασπατεμα. ασχοληθηκα με τη φωταγ μηχανη με βιντεο με τισ εφαρμογες που έχει εστειλα καμια 10 sms μηλισα καπου στο μισαωρο εστειλα και δεχτηκα αρκετα αρχεια μεσω bt και μεσω usb ανοιξα τους χαρτες που δεν ελεγε να ωρει δοριφορο και αλλα τετοια. με αποτελεσμα να εχει μονο 2 γραμμεσ η μπαταρια. το βραδυ δεν το εκλεισα πριν κοιμηθω και το πρωι που ξυπνησα ηταν κλειστο τελειωσε η μπαταρια. δεν νομιζο να ετρεχε το gps. σαν καρτα ωεωαια εχω ωαλει αφτιν με τους χαρτεσ αλλα αν ειναι να μου τελειωνει σε 10 ωρεσ η μπαταρια καλυτερα να βαλω την αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το αγορασα πριν 2-3 εβδομαδες..Οντως στη πρωτη φορτιση η μπαταρια κρατησε ελαχιστα...Σιγα σιγα αρχισε να "παιρνει τα πανω" της! Πλεον το φορτιζω μια φορα καθε 4-5 μερες με νορμαλ ομως χρηση(bluetooth ενεργοποιημενο παντα λογο car-kit, gps ανοιχτο 5-10 min την ημερα περισσοτερο για πλακα,περιπου 10 sms μεσος ορος την ημερα και 3-4 τηλεφωνα μικρης διαρκειας---τη νυχτα το κλεινω)

Το gps λειτουργει τελεια(αμεσως βρηκε δορυφορο κατα την πρωτη του ενεργοποιηση).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παρε μια καρτα 2Gb ονομασε την Garmin και αντεγραψε με εναν υπολογιστη ολη της Original καρτας..

Διαβασε καποιο Forum αναλογο και με καποιο εργαλειο που μπορεις να βρεις ευκολα την κανεις να δουλευει οπως η original..:)

Ετσι δεν εχεις να φοβασε τιποτα και εχεις περισσοτερο χωρο:O

Με ενδιέφερει πολύ αυτό. Έχεις κανείς κάποια πρόταση, πού να κοιτάξω για να βρώ τρόπο να αντικαταστήσω την κάρτα της garmin με άλλη μεγαλύτερης χωρητικότητας χωρίς να χαλάσει η εφαομργή;

 

Είμαι και εγώ νέος κάτοχος του κινητού (πρώτη φορά σε sumbian) και οι εντυπώσεις μου είναι θετικότατες.

- Θετικά: Μεγάλη οθόνη , ποιότητα κατασκευής, λειτουργικό με πολλές δυνατότητες, συνδεσιμότητα και συνεργασία με Η/Υ, πολύ καλό PC sudio, ύπαρξη GPS.

 

- Αρνητικά : περιορισμένες συντομεύσεις (ίσως λόγω διαφορετικής φιλοσοφίας πλατφόρμας) , μέτρια κάμερα, αργό στη σύνδεση gps (2-10 λεπτά κάθε φορά ανάλογα το μέρος), περιορισμένη διάρκεια μπαταρίας (με επιφύλαξη, διότι έχω κάνει 1-2 πλήρεις φορτίσεις) ΈΛΛΕΙΨΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ!!! Το μοντέλο του κινητού δεν υπάρχει ούτε σαν προεπισκόπιση εικόνας!!!

 

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κάποιος την έκδοση της τελευταίας αναβάθμισης λογισμικού. Στο δικό μου είναι SW Version: i560BUHDA , Apr 24 2008

 

Διάβασα σε προηγούμενο post ότι ο φίλος alexa, έκανε αναβάθμιση λογισμικού και του λύθηκαν αρκετά προβλήματα. Ας κάνει τον κόπο να ανεβάσει την έκδοση της αναβάμισης του

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Demis
Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα το samsung i560 και εβαλα τη καρτα με το gps αλλα δν εγινε τπτ...και εβαλα το cd mobile navigator 6 και εκανα εγκατασταση στη καρτα το eastern europe...αλλα και παλι τπτ...ξερει κανεις τι γινεται;

 

αποτι καταλαβα διεγραψα αυτα που ειχε ηδη η καρτα μεσα...τωρα τι κανω?αν καποιος μπορει να βοηθησει...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε "jimakos9", όσο αφορά στην κάρτα μνήμης της Garmin διάβασε το post 237 σελίδα 16. Το ίδιο πρόβλημα είχε και εκείνο το παληκάρι. Στείλε του μήνυμα, μήπως και μπορέσει να σε κατατοπίσει στο τί να κάνεις, αν τη διέγραψες και δεν μπορείς να ανακτήσεις τα αρχεία σου.

 

Όσο αφορά στην αντικατάσταση της κάρτας μνήμης 1GB της "garmin" με μεγαλύτερη χωρίς να χαθεί η εφαρμογή, αναμένω και εγώ να μου υποδείξει κάποιο μέλος, αν γνωρίζει , να βοηθήσει γιατί το forum του "garmin xt mobile " έχει 500+post και είναι πρακτικά δύσκολο να εντοπίσεις την πληροφορία, αν υπαρχει.

Demis
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα!

 

Είμαι νέος χρήστης του forum και πριν από λίγες ημέρες απέκτησα το Ι560.

 

Άριστες εντυπώσεις από το τηλέφωνο. Το GPS λειτούργησε αμέσως και ευτυχώς χωρίς κανένα πρόβλημα από αυτά που διάβασα σε προηγούμενα posts.

 

Εκείνο που με απογοήτευσε όμως είναι η διάρκεια ζωής της μπαταρίας! Στις 2 πρώτες φορτίσεις έβγαλε μόνο από 1 ημέρα!!! Πραγματικά απογοητεύτηκα καθώς ύστερα από τις άριστες πρώτες εντυπώσεις ήρθε και έδεσε... :(

 

Κάνοντας λίγο search στο forum ανακάλυψα ότι το Garmin είναι υπεύθυνο γι'αυτό. Έτσι λοιπόν αφαίρεσα την κάρτα μνήμης και απενεργοποίησα το δέκτη GPS. Σαν από θαύμα, σήμερα είναι η 3η συνεχόμενη ημέρα με το δείκτη της μπαταρίας να έχει πέσει μόνο 3 μπάρες!!!

 

Συμβαίνει και στη δική σας συσκευή αυτό? :!:

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιμπτόντως, μπράβο στα παιδιά εκείνα που είχαν την όρεξη να ψάξουν και να εκθέσουν όλες αυτές τις λεπτομέρειες που πραγματικά διευκολύνουν όλους εμάς όταν αντιμετωπίζουμε αντίστοιχα προβλήματα! :clap:

 

Να 'στε καλά βρε παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να στείλω φωτογραφια που έχω βγάλει με το i560 σε Νοκια 6300 μέσω bluetooth. To nokia την λαμβάνει (π.χ 09012009.jpg) και οταν παει να την ανοιξει γράφει ''H μορφη του αρχειου δεν υποστηρίζεται''. Επαιξα λιγο με την αναλυση των φωτογραφιων του samsung αλλα το αποτελεσμα παραμενει το ιδιο. Καμια ιδεα γιατι συμβαινει αυτό?

 

κάνε μετονομασία του αρχείου και πρόσθεσε τη κατάληξη ".jpg" στο αρχείο που δεν αναγνωρίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα!

 

Είμαι νέος χρήστης του forum και πριν από λίγες ημέρες απέκτησα το Ι560.

 

Άριστες εντυπώσεις από το τηλέφωνο. Το GPS λειτούργησε αμέσως και ευτυχώς χωρίς κανένα πρόβλημα από αυτά που διάβασα σε προηγούμενα posts.

 

Εκείνο που με απογοήτευσε όμως είναι η διάρκεια ζωής της μπαταρίας! Στις 2 πρώτες φορτίσεις έβγαλε μόνο από 1 ημέρα!!! Πραγματικά απογοητεύτηκα καθώς ύστερα από τις άριστες πρώτες εντυπώσεις ήρθε και έδεσε... :(

 

Κάνοντας λίγο search στο forum ανακάλυψα ότι το Garmin είναι υπεύθυνο γι'αυτό. Έτσι λοιπόν αφαίρεσα την κάρτα μνήμης και απενεργοποίησα το δέκτη GPS. Σαν από θαύμα, σήμερα είναι η 3η συνεχόμενη ημέρα με το δείκτη της μπαταρίας να έχει πέσει μόνο 3 μπάρες!!!

 

Συμβαίνει και στη δική σας συσκευή αυτό? :!:

Νομίζω, ότι λίγο πολύ συμβαίνει σε όλους. Η εναλλακτική λύση, που έχει προταθεί, είναι μετά από κάθε χρήση του gps να γίνεται απενεργοποίηση και εκ νέου ενεργοποίηση της συσκευής, ώστε να πάψουν να τρέχουν τα διάφορα στο background, τα οποία ευθύνονται για την υπερβολική κατανάλωση ενέργειας της μπαταρίας. Δοκίμασε το

Demis
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα, αλλά δεν απέδωσε. Μόνο εάν αφαιρέσω εντελώς την κάρτα μνήμης από το κινητό η μπαταρία κρατάει.

 

Κάπου διάβασα σε προηγούμενη σελίδα του forum ότι σβήνοντας ένα συγκεκριμένο αρχείο από το GARMIN, τότε με ένα restart όπως αναφέρεις το πρόβλημα λύνεται. Ίσως το δοκιμάσω...

 

Σκέφτομαι όμως να εγκαταστήσω ένα άλλο πρόγραμμα GPS (ίσως το SYGIC), για να διαπιστώσω εάν και πάλι η μπαταρία αποφορτίζεται τόσο γρήγορα.

 

Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος, ίσως μπορεί να μπορεί να βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει καποιος που μπορω να βρω εντελως δωρεαν java games για το κινητο μου (samsung i560v gps) που εχει symbian s 60 ??? ψαχνω κυριως το trivial pursuit στα ελληνικα , παντως οποιο λινκ εχει καποιος φιλος που εχει java games για samsung i560v gps με symbian s 60 ας το στειλει.

 

ευχαριστω εκ των προτερων !!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το ROUTE66?

 

Το βρήκα σπασμένο και λέω να το δοκιμάσω...

 

Ελπίζω να μην αδειάζει και αυτό την μπαταρία του τηλεφώνου όπως το GARMIN.

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια καρτα 2Gb ονομασε την Garmin και αντεγραψε με εναν υπολογιστη ολη της Original καρτας..

Διαβασε καποιο Forum αναλογο και με καποιο εργαλειο που μπορεις να βρεις ευκολα την κανεις να δουλευει οπως η original..:)

Ετσι δεν εχεις να φοβασε τιποτα και εχεις περισσοτερο χωρο:O

 

Τα έκανα όλα αυτά που λέει ο φίλος gianisma1 αλλά δεν δουλεύει. Μήπως ξέρει κάποιος άλλο τρόπο;;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι περαστικος απο το section της Samsung :)

 

Να σας ενημερωσω για το ζητημα, οπως το εγραψα και στο θεμα του G810

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2624974#post2624974[/quote

 

Να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά το φίλο με το nickname "tselias69"!!! :)

 

Ακολούθησα τις οδηγίες του σχετικά με τη λύση στο πρόβλημα της εξάντλησης της μπαταρίας ελέω GARMIN και αυτή τη στιγμή το κινητό λειτουργεί άψογα!

 

Τώρα πια μπορώ να πω ότι είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος καθώς η διάρκεια ζωής της μπαταρίας ξεπερνά τις 3 ημέρες!

 

Και πάλι να 'στε καλά όλοι εσείς που έχετε την υπομονή να ασχολείστε και να ψάχνετε λύσεις σε θέματα που οι ίδιες οι εταιρίες που μας πουλάνε τα προϊόντα τους έπρεπε να έχουν ήδη επιλύσει...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-i560

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...