Jump to content

Samsung SGH-i560


iMac
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν ανοιξουμε πρωτη φορα το GtmobileXT παμε :

Ρυθμισεις>Συστημα>Απομακρυσμενο Gps και επιλεγουμε το (2) Χρηση του συνδεδεμενου... παταμε ενεργοποιησει και μας βγαζει στιγμιαια πανω αριστερα Αναγνωριστικο Μοναδας και ενα αριθμο και μετα γραφει αναζητηση... Ειναι ετοιμο ,και αυτο γινεται μονο μια φορα..

Οταν παμε στο προβολη χαρτη επανω γραφει Αναζητηση Gps,δεν ψαχνει να βρει το Gps Αλλα τους δορυφορους..μολις τους βρει γραφει ετοιμοτητα για πλοηγησει..

Την πρωτη φορα και εγω για καταλαβω πως λειτουργει παιδευτικα κανα δυο μερες, μεχρι που εκανα Hard reset και τα εκανα ολα απο την αρχη.. Ενα πολυ βασικο για να βρισκει το στιγμα κατευθειαν ειναι να εχει το κινητο την σωστη ωρα,επιλεγουμε Μενου>Ρυθμισεις>ρυθμισεις τηλεφωνου>Γενικες>Ημ/νια και Ωρα> Ωρα φορεα Δυκτιου στο Αυτομ.Ενημερωση..

Ενα αλλο βασικο που παρατηρησα ειναι οτι αν αλλαξουμε την ημερομηνια για να εγκαταστησουμε για παραδειγμα καποια εφαρμογη που εχει ληξη το πιστοποιητικο και παμε μερικους μηνες πισω και μετα το ξαναφερουμε ,ειναι αδυνατον να βρει τους δορυφορους και χρειαζεται να κανουμε παλι την διαδικασια τηςληψης του εγκυρου χρονου δεδομενων...

Παντως μετα απο δυο μερες πειραματισμων , και ενα Hard reset, και προσεχωντας αυτο με την ωρα και την ημερομηνια δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα, μαλιστα τωρα ειμαι σε ισογειο μαγαζι μεσα απο την τζαμαρια και ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΧΑΡΤΗ ΣΕ 30 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ,με πολυ μεγαλη αποκλιση βεβαια, δειχνει οτι ειμαι δυο δρομους παρακατω και μετακινητε συνεχως αλλα το βρισκει..:)

Καλη επιτυχια:)

Κάνω οτι ακριβώς λες στις ρυθμίσεις επιλέγω το (2) Χρηση του συνδεδεμενου... παταω ενεργοποιηση και ειναι κολλημενιο μια ωρα στο αναζήτηση και δεν κανει τιποτα αλλο. Δεν βγάζει στιγμιαια πανω αριστερα Αναγνωριστικο Μοναδας και ενα αριθμο όπως λες.

Τι να φταίει; Πρέπει να εχει επαφή με δορυφόρο για να γίνει αυτή η ρύθμιση; δεν νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 470
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τρέχω την εφαρμογή Garmin και μου λεει οτι δεν βρίσκει συσκευή GPS. Πάω στις ρυθμίσεις και επιλέγω χρήση του συνδεδεμένου... και κανει μια ώρα αναζήτηση αλλα δεν βρίσκει συσκευή. Τι πρπεπει να κανω?

 

Πρέπει να είσαι σε εξωτερικό χώρο γιατί δεν προσπαθεί να βρει το gps σου, αλλά να συνδεθεί με δορυφόρους.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ NIKOLOEON

Μια εφαρομογη XTRA που εχει πρέπει να την τρεξουμε για καλυτερη λειτουργια του GPS; Και οταν λεει έχει εξτρα χρεωση πόσο ΕΧΤRA εννοει? να περιμενουμε κανενα βαρβατο λογαριασμό;

Έχει καμια σχεση αυτο το ΧΤRA με το πρόγραμμα της GARMIN?

 

Έχει λάβει κανείς το λογαριασμό από τη Vodafone για να επιβεβαιώσουμε πως η πλοήγηση είναι δωρεάν? Επίσης, όταν είναι ενεργοποιημένη η εφαρμογή XTRA έχει επίπτωση στη χρέωση?

 

Είναι πολύ σωστή η παρατήρηση του dimig.

Link to comment
Share on other sites

Είχες δίκαιο νικολεον. Οταν βγήκα έξω τελικα συνδέθηκε.

Κάτι αλλο τωρα:

1.Αυτή η εφαρμογή XTRA δεν κατάλαβα αν και πως λειτουργεί. Κάθε φορά που το τρέχω μου γραφει ελεγχος της ρύθμθσης ΑΡΝ και δεν κάνει τιποτα άλλο μετά. Ελπίζω πάντως να μην συνδέεται και καταχρεωθώ!

2. Μια εφαρμγή που εχει "δεδομενα GPS" δουλεύει; Προσπάθησα κανα 2 φορές να συνδεθώ αλλα δεν τα κατάφερε. μου γράφει μονο στιγμιαια "αναζήτηση δορυφόρων GPS" και μετά "υπολογισμός δεδομένων GPS" αλλα δεν βλέπω καμια αλλαγή.

3. Πως γίνεται να τρέχει το garmin και να είναι κατεβασμένο το καπάκι του κινητου χωρίς να κλείνει την εφαρμογή, και χωρις να σβείνει ο φωτισμός. Να σου κανει πλοηγηση με συνεχεια ανεβασσμένο το καπακι, δεν μου καθεται πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο βημα εχεις επιλεξει Σημειο προσβασης Vodafone Web ;

Αν το εχεις κανει και παλι δεν γινεται τιποτα δοκιμασε να γυρισεις σε δυκτιο Gsm ,το 3G της Vodafone σε μερικες περιοχες εχει πολλα προβληματα !!!

Αν δεν πιασει και αυτο κανε ενα hard reset, εχω κανει 2 μεχρι να βγαλω ακρη, και θα στρωσει....

Καλη επιτυχια.

 

Και εγω το ίδιο πρόβλημα έχω. Για να κατεβάσει το XTRA δηλαδή πρέπει να είμαι σε περιοχή με δίκτυο 3g? Και πως το γυρίζουμε σε δίκτυο GSM? Μπορούμε μόνοι μας ή το κάνουν από vodafone?

Link to comment
Share on other sites

3. Πως γίνεται να τρέχει το garmin και να είναι κατεβασμένο το καπάκι του κινητου χωρίς να κλείνει την εφαρμογή, και χωρις να σβείνει ο φωτισμός. Να σου κανει πλοηγηση με συνεχεια ανεβασσμένο το καπακι, δεν μου καθεται πολύ καλά.

 

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα στην πλοήγηση με κατεβασμένο καπάκι.

 

Μήπως πρέπει να κοιτάξεις λίγο τις ρυθμίσεις φωτισμού κατά την πλοήγηση στο Garmin ή κάτι άλλο σχετικό;

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παβτελη μου. Εδω και 2-3 μερες αρνειται πεισματικα να βρει δορυφορο. Γνωριζει κανεις ποιος ειναι ο κωδικος που χρειαζεται να εισαγουμε οταν κανουμε hard reset (*#7370#). Στην συνεχεια πρεπει να κατεβασουμε απο το ΧΤRA το αρχειακι? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Έχει λάβει κανείς το λογαριασμό από τη Vodafone για να επιβεβαιώσουμε πως η πλοήγηση είναι δωρεάν? Επίσης, όταν είναι ενεργοποιημένη η εφαρμογή XTRA έχει επίπτωση στη χρέωση?

 

Είναι πολύ σωστή η παρατήρηση του dimig.

 

Το ειχα ρωτησει απο την πρωτη φορα που το ειδα αλλα απαντηση δεν πηρα και γω

ΑΡΑ περιμενουμε τον πιο παλιο, να μας πει τα χαμπερια απο τον λογαριασμο.

Φιλε Nikoleon να σε ενημερωσω οτι απο την Samsung μου ειπαν οτι δεν υπαρχει κανενας λογος να μπαινεις στο Xtra.

Τωρα βεβαια τι εμπιστοσυνη μπορεις να εχεις στην αντιπροσωπεια ειναι ενα ..θεματακι!!!

 

Παντως εκτος της πρωτης φορας και αυτο κατοπιν υπόδειξης του Γιαννη ,δεν το εχω ξαναχρησιμοποιησει.

Τωρα βγαινω εξω και αν ξαναρχισει τα κολπα με τον δορυφορο.... θα το στειλω να τους συναντησει!!!

Μιχαλης
Link to comment
Share on other sites

Πήρα χθες το τηλέφωνο. Έβαλα κανονικα τι μπαταρία, έκλεισα το καπάκι κ το άφησα να φορτίσει περίπου 10 ώρες. Σήμερα που πάω να βάλω την κάρτα sim δεν μπορώ να ανοίξω το καπάκι για να βάλω την κάρτα. Δοκιμάζς πολυ ώρα και με εχουν πιάσει τα νεύρα μου. Εχει κανένα κολπάκι να ανοίξει το καπάκι τησ μπαταρίασ για να βάλω την κάρτα sim. Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, παιδεύτηκα πάρα πολύ όταν χρειάστηκε να ανοίξω το καπάκι γιατί γλυστράνε και τα χέρια.

 

Η λύση ήταν όταν σκέπασα το καπάκι με μια πετσέτα κουζίνας και το έσπρωξα δυνατά.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το καταφερα και δουλέψανε όλα. Το ΧΤΡΑ έπρεπε να απενεργοποιήσω το 3G για να μπορέσει να συνδεθεί και να λειτουργησει. Ένα προγραμματάκι GPS που εχει για θέση, ταχύτητα και υψόμετρο δούλεψε και αυτό. Με παραξένεψε όμως που όταν δούλευε μου εβγαζε κατι για απόκλιση 200-300 μετρα σε υψόμετρο και θέση. Τόση μεγαλη απόκλιση έχει?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια άλλη ερώτηση, καθώς μαθαίνω ακόμα το κινητό. Προσπαθώ να στείλω sms και δεν μπορώ με τίποτα. Για την ώρα είμαι στιν wind αλλά σε λίγες μέρες θα γίνει η αλλαγή και θα πάω στην vodafone. Παρόλο που έχω βάλει τον αριθμό κέντρου μυνημάτων, τον αριθμό που είναι για την wind (μέχρι να μπω στην vodafone) δηλαδή τον αριθ. +306935399000, δεν γίνεται τίποτα, κάθε φορά που κάνω αποστολή, μου γράφει αποστολή μυνήματος αδύνατη. Πάντως να λάβω sms μπορώ. Έχει κανείς καμία ιδέα.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το pc studio 7 στον υπολογιστή μου και βγάζει το ακόλουθο μήνυμα:

 

http://imageshack.gr/files/rly8o0b81d6p1ojt61j5_thumb.jpg

 

Καμία ιδέα για το τι να κάνω???

:worry:

Φιλικά Μάνος,
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το pc studio 7 στον υπολογιστή μου και βγάζει το ακόλουθο μήνυμα:

 

http://imageshack.gr/files/rly8o0b81d6p1ojt61j5_thumb.jpg

 

Καμία ιδέα για το τι να κάνω???

:worry:

 

 

Απεγκατάσταση του Nokia PC Suite και των drivers του data cable της Nokia, επανεκκίνηση και εγκατάσταση του pc studio ξανά.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Απεγκατάσταση του Nokia PC Suite και των drivers του data cable της Nokia, επανεκκίνηση και εγκατάσταση του pc studio ξανά.

 

Tα εχω βγάλει ολα αλλά πάλι το ίδιο μήνυμα μου βγάζει...

Φιλικά Μάνος,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Πισω στα Samsung με την αγορα δυο συσκευων (το i780 για μενα και το i560 για τον αδερφο μου) και μπορω να πω πως χαιρομαι ιδιαιτερα για τη δυναμικη επανοδο των Κορεατων και στην Ευρωπαϊκη αγορα, με 2 πολυ καλα smartphones.

Θα ηθελα να ρωτησω κατι τους κατοχους.

Εχω κι εγω, οπως και πολλοι αλλοι οπως ειδα απο μια προχειρη αναζητηση, προβλημα με την ενεργοποιηση του gps.

Πρακτικα δεν καταφερα να το κανω να δουλεψει, αν και οφειλω να ομολογησω πως δεν κατεβασα το ephemeris file (εφαρμογη XTRA) για να "διευκολυνω" τη συσκευη για το απαραιτητο αρχικο κλειδωμα της θεσης.

Το ερωτημα ειναι:

Μπορω να κατεβασω το αρχειο XTRA, χωρις να εχω καρτα της Βονταφον?

Γινεται δηλαδη, π.χ συνδεοντας το κινητο με το pc suite σε υπολογιστη που εχει προσβαση στο διαδικτυο?

Και ποσο πιθανο ειναι, ενα απλο αρχειο που "υποδεικνυει" στο κινητο τη θεση των δορυφορων για καποια συγκεκριμενη χρονικη περιοδο, να ειναι τοσο ζωτικης σημασιας για τη λειτουργια η μη του gps δεκτη (πολυ φοβαμαι πως μπορει να ειναι hardware το προβλημα με τη συγκεκριμενη συσκευη).

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας εβδομαδα,

Να σας αναφερω οτι το ΣΚ το gps δουλευε χωρις κανενα προβλημα.

Ευρισκε με την μια τους δορυφορους και ολα ηταν καλα.

Μετα μου λετε να μην πιστευω ...στον ουρανο:D

 

Ετσι λοιπον αναβαλουμε ...την εκτοξευση !!!:lol:

Μιχαλης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Πισω στα Samsung με την αγορα δυο συσκευων (το i780 για μενα και το i560 για τον αδερφο μου) και μπορω να πω πως χαιρομαι ιδιαιτερα για τη δυναμικη επανοδο των Κορεατων και στην Ευρωπαϊκη αγορα, με 2 πολυ καλα smartphones.

Θα ηθελα να ρωτησω κατι τους κατοχους.

Εχω κι εγω, οπως και πολλοι αλλοι οπως ειδα απο μια προχειρη αναζητηση, προβλημα με την ενεργοποιηση του gps.

Πρακτικα δεν καταφερα να το κανω να δουλεψει, αν και οφειλω να ομολογησω πως δεν κατεβασα το ephemeris file (εφαρμογη XTRA) για να "διευκολυνω" τη συσκευη για το απαραιτητο αρχικο κλειδωμα της θεσης.

Το ερωτημα ειναι:

Μπορω να κατεβασω το αρχειο XTRA, χωρις να εχω καρτα της Βονταφον?

Γινεται δηλαδη, π.χ συνδεοντας το κινητο με το pc suite σε υπολογιστη που εχει προσβαση στο διαδικτυο?

Και ποσο πιθανο ειναι, ενα απλο αρχειο που "υποδεικνυει" στο κινητο τη θεση των δορυφορων για καποια συγκεκριμενη χρονικη περιοδο, να ειναι τοσο ζωτικης σημασιας για τη λειτουργια η μη του gps δεκτη (πολυ φοβαμαι πως μπορει να ειναι hardware το προβλημα με τη συγκεκριμενη συσκευη).

Ευχαριστω.

 

Στο ίδιο ποστ πιο πάνω σου δίνονται οι απαραίτητες ρυθμίσεις να ενεργοποιήσεις το gps χωρίς να χρησιμοποιήσεις το xtra το οποίο σε χρεώνει (πόσο άραγε έμαθε κανείς?) Φτιάξε τις ρυθμίσεις και χρησιμοποίησέ το στο αμάξι. Την πρώτη φορά καθυστερεί αρκετά αλλά μετά βελτιώνεται.:)

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο ποστ πιο πάνω σου δίνονται οι απαραίτητες ρυθμίσεις να ενεργοποιήσεις το gps χωρίς να χρησιμοποιήσεις το xtra το οποίο σε χρεώνει (πόσο άραγε έμαθε κανείς?) Φτιάξε τις ρυθμίσεις και χρησιμοποίησέ το στο αμάξι. Την πρώτη φορά καθυστερεί αρκετά αλλά μετά βελτιώνεται.:)

 

Αναφερεσαι στις οδηγιες του φιλου gianisma1?

Τις εχω ηδη ακολουθησει, χωρις αποτελεσμα.

θα κανω ενα hard reset και θα προσπαθησω παλι, αν και πολυ φοβαμαι οτι πιθανως να υπαρχει προβλημα με τη συσκευη...

Σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παβτελη μου. Εδω και 2-3 μερες αρνειται πεισματικα να βρει δορυφορο. Γνωριζει κανεις ποιος ειναι ο κωδικος που χρειαζεται να εισαγουμε οταν κανουμε hard reset (*#7370#). Στην συνεχεια πρεπει να κατεβασουμε απο το ΧΤRA το αρχειακι? Ευχαριστω

 

Ο κωδικος ειναι (00000000).

Link to comment
Share on other sites

εχω το samsung i560v απο το οποιο εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.θα ηθελα να ρωτησω κατι μπορω να αλλαξω καρτα μνημης να βαλω μια μεγαλυτερη δλδη και να περασω μεσα και το garmin δηλδη να δουλευουν και οι χαρτες?ρωτησα στη vodafone αλιμου και ειπαν οτι δεν θα δουλευουν αλλα επιφυλασομαι γιατι μου φανηκαν λιγο ασχετοι.ξερει κανεις να μου πει?
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το pc studio 7 στον υπολογιστή μου και βγάζει το ακόλουθο μήνυμα:

 

http://imageshack.gr/files/rly8o0b81d6p1ojt61j5_thumb.jpg

 

Καμία ιδέα για το τι να κάνω???

:worry:

 

Ρε παιδιά καμια βοήθεια???? Εκανα αυτο που είπε ο φίλος πιο πάνω αλλα παλι το ίδιο μου βγάζει...

:cry:

Φιλικά Μάνος,
Link to comment
Share on other sites

Μάνο είσαι σίγουρος ότι στο add/remove programs του υπολογιστή σου δεν εμφανίζεται το Nokia Cable Driver ή Nokia Connectivity driver ή οτιδήποτε παρόμοιο;

 

Γενικά πέτα από τον υπολογιστή σου οτιδήποτε αναφέρεται σε Nokia ή cable, κάνε επανεκκίνηση και ξαναπροσπάθησε την εγκατάσταση. Εγώ έτσι τα κατάφερα.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Μάνο είσαι σίγουρος ότι στο add/remove programs του υπολογιστή σου δεν εμφανίζεται το Nokia Cable Driver ή Nokia Connectivity driver ή οτιδήποτε παρόμοιο;

 

Γενικά πέτα από τον υπολογιστή σου οτιδήποτε αναφέρεται σε Nokia ή cable, κάνε επανεκκίνηση και ξαναπροσπάθησε την εγκατάσταση. Εγώ έτσι τα κατάφερα.

 

Φίλε μου τα α έχω κάνει όλα αυτα και παλί τα ίδια κανει....

Φιλικά Μάνος,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-i560

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...