Jump to content

ETEN Glofiish X600


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Την SIM την έχουμε μέσα ή όχι κατά τη διάρκεια αυτού;;

 

Δεν είναι καθοριστικό αλλά συνιστώ να τη βγάλεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι δε θα ξανανοίξει ποτέ πια με αυτό που έγινε.

Έτρεξα το "euus.exe" και ενώ δεν είχε βγάλει τα KB όπως έδειχνε η οθόνη των οδηγιών έκανα next και πάγωσε.

Εκείνη τη στιγμή έβγαλε το pc κάτω ειδοποίηση για άγνωστη συσκευή usb.

 

Δεν ανοίγει, ούτε όταν το συνδεώ με pc, ούτε hard reset.

Γίνετε κάτι τώρα;;:!:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σιγουρέψου ότι έχεις μπαταρία.Επειτα δοκίμασε να περάσεις την rom,μέσω της microsd.Για πληροφορίες δες http://www.navimania.gr/showthread.php?t=10635 και

http://www.etenblog.com/2008/03/20/the-safest-way-to-flash-your-rom-from-sd-card/

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα, και με διαφορους τρόπους αλλά δεν ανταποκρίνεται!!

Τη στιγμή που πήγε να κάνει το update κόλλησε.

Δεν το βλέπω να ανοίγει πάλι.

 

κάτι άλλο υπάρχει;;

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορειτε να μου πειτε που μπορω να βρω την τελευτεα επίσημη ελληνικη ρομ???κ πια ειναι αυτη?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

 

αυτη φιλε μου ειναι η 381...νομιζω εχει βγει κ 382

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

382 ελληνική δε νομίζω να έχει βγει.

 

Μπορείς όμως να δεις και αυτή... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2744921#post2744921

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

382 ελληνική δε νομίζω να έχει βγει.

 

Μπορείς όμως να δεις και αυτή... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2744921#post2744921

 

με την συγκεκριμενη δεν νομιζω να εχω προβλημα με το θεμα εγγυησης ετσι δν ειναι?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εδώ και μερικές μέρες η παπαροσυσκευούλα μου κάνει διακοπές στην μετάδοση όταν μιλάω στο τηλέφωνο.Τον άλλον τον ακούω κανονικά και όταν εγώ παύω να ακούγομαι δεν υπάρχει καμία προειδοποίηση ή ένδειξη.Μετά από μερικά δευτερόλεπτα ο άλλος με ακούει πάλι κανονικά.Δεν έκανα καμία αλλαγή, εγκατάσταση ή οτιδήποτε άλλο τις ημέρες που παρουσιάστηκε το πρόβλημα, απλά στα καλά καθούμενα ξεκίνησε διακοπές(βαρέθηκε τον χρήστη του μάλλον). Οποιαδήποτε γνώμη ή ιδέα ευπρόσδεκτη γιατί έχω ακούσει τον εξάψαλμο από τους άτυχους που με καλούν αυτές τις μέρες. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το x600 δεν κάνει τίποτα!:(

 

Δοκίμασα να το ξεκινήσω ὀπως παραπἀνω εἰπατε αλλά τίποτα.

Για να καταλάβετε, έγινε τη στιγμή που έτρεξα το euus.exe και πάτησω next, ενώ δεν είχε φορτώσει το loader αν το λέω καλά (στην οθόνη του κινητού δεν έδειχνε κανένα αριθμό ΚΒ, αλλά πάτησα next) και μετά κάτω στα εικονίδια έβγαλε ότι βρέθηκε συσκευή usb και αμέσως μετά είπε, ότι δεν το αναγνώρισε και αυτό ήταν. Κόλλησε εκει.

 

Είχα την 381 Ελληνική και πήγα να περάσω αυτήν

http://rapidshare.com/files/215539114/ELL_0411_from_official_WWE.rar

 

 

Το αρχείο που αποσυμπίεσα είχε μέσα τα:

1.euus.exe

2.Flash_ROM.bat

3.temp.dat (Το έβλεπε σαν ταινία video)

.4USBDLUpdate_Console.exe

 

Έτρεξα το πρώτο και έγιναν αυτά....

 

Έγινε κάτι λάθος εκεί;; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω τώρα.;;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά για να προχωρήσεις παρακάτω,πρέπει το κινητό να γράφει usb connected.waiting for download.Oτι δηλαδή βλέπεις στην εικόνα.Tότε πατάς next και μετά update.

Oταν λες δεν ανοίγει,εννοείς ότι δεν προχωρά παραπέρα από την αρχική οθόνη που γράφει την ρομ που έχεις;Εμένα μου έχει τύχει αρκετές φορές,να μην μου περάσει την ρομ και να κολλάει στην αρχική οθόνη.Μέσω της κάρτας όμως,την πέρασα κανονικά.Βέβαια μέχρι να καταφέρω πετύχω τον συνδυασμό πλήκτρων για ναμπει σε bootloader,μου πήρε αρκετή ώρα την πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι καταλαβα χθές που επικοινωνήσαμε με ΠΜ προσπαθώντας να τον βοηθήσω(μιας και εγώ εφτιαξα τη συγκεκριμένη ρομ, την οποία και πέρασα επιτυχώς στη συσκευή μου πριν την ποστάρω) η συσκευή δεν ανοίγει καθόλου και ούτε υπάρχει κάποιο led που να δείχνει ότι λειτουργεί. Επίσης η συσκευη έσβησε πριν καν συνδεθεί ώστε να αρχίσει το κατέβασμα της ρομ. Έτσι είναι πιθανόν να υπάρχει κάποιο πρόβλημα hardware που συμπτωματικά εκδηλώθηκε κατά την προσπάθεια αναβάθμισης(ή ίσως και κάποιο βραχυκύκλωμα κατά τη σύνδεση με το καλώδιο???)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ρε παιδιά εδώ και μερικές μέρες η παπαροσυσκευούλα μου κάνει διακοπές στην μετάδοση όταν μιλάω στο τηλέφωνο.Τον άλλον τον ακούω κανονικά και όταν εγώ παύω να ακούγομαι δεν υπάρχει καμία προειδοποίηση ή ένδειξη.Μετά από μερικά δευτερόλεπτα ο άλλος με ακούει πάλι κανονικά.Δεν έκανα καμία αλλαγή, εγκατάσταση ή οτιδήποτε άλλο τις ημέρες που παρουσιάστηκε το πρόβλημα, απλά στα καλά καθούμενα ξεκίνησε διακοπές(βαρέθηκε τον χρήστη του μάλλον). Οποιαδήποτε γνώμη ή ιδέα ευπρόσδεκτη γιατί έχω ακούσει τον εξάψαλμο από τους άτυχους που με καλούν αυτές τις μέρες. Ευχαριστώ.

 

Ποια ROM φοράει η συσκευή σου; Μήπως χρειάζεται update; Με μια αναζήτηση πιο πίσω θα βρεις ποιες είναι οι τελευταίες εκδόσεις που κυκλοφορούν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά για να προχωρήσεις παρακάτω,πρέπει το κινητό να γράφει usb connected.waiting for download.Oτι δηλαδή βλέπεις στην εικόνα.Tότε πατάς next και μετά update.

Oταν λες δεν ανοίγει,εννοείς ότι δεν προχωρά παραπέρα από την αρχική οθόνη που γράφει την ρομ που έχεις;

 

Ναι, έβλεπα στην οθόνη του κινητού, ό,τι έλεγε αριστερά η οθόνη, αλλά την τελευταία σειρά όχι (αυτή που έλεγε έναν αριθμό με ΚΒytes).

Πάτησα next, και πήγε να ξεκινήσει (κάτι άλλαξε στην οθόνη του κινητού, ίσως έσβησαν όλα τα προηγούμενα που έγραφε), και σταμάτησε εκεί.

 

Τώρα τι κάνουμε; Υπάρχει περίπτωση να μην ανοίξει ποτέ; Πάντως όταν το συνδέω με usb δεν το βλέπει το pc.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ROM φοράει η συσκευή σου; Μήπως χρειάζεται update; Με μια αναζήτηση πιο πίσω θα βρεις ποιες είναι οι τελευταίες εκδόσεις που κυκλοφορούν.

Έχω την WWE 030 0411.Απ' ό,τι έχω δει στο support της glofiish είναι η πλέον πρόσφατη.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να επαναλάβεις τη διαδικασία με την ίδια ή άλλη ROM?

 

Hard reset κλπ για να καθαρίσει ό,τι είναι δυνατόν από τις προηγούμενες εγκαταστάσεις?

 

Μου κάνει εντύπωση γιατί κι εγώ την ίδια διαδικασία με εσένα ακολουθώ στα φλασαρίσματα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα....

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το x600 δεν κάνει τίποτα!:(

 

Δοκίμασα να το ξεκινήσω ὀπως παραπἀνω εἰπατε αλλά τίποτα.

Για να καταλάβετε, έγινε τη στιγμή που έτρεξα το euus.exe και πάτησω next, ενώ δεν είχε φορτώσει το loader αν το λέω καλά (στην οθόνη του κινητού δεν έδειχνε κανένα αριθμό ΚΒ, αλλά πάτησα next) και μετά κάτω στα εικονίδια έβγαλε ότι βρέθηκε συσκευή usb και αμέσως μετά είπε, ότι δεν το αναγνώρισε και αυτό ήταν. Κόλλησε εκει.

 

Είχα την 381 Ελληνική και πήγα να περάσω αυτήν

http://rapidshare.com/files/215539114/ELL_0411_from_official_WWE.rar

 

 

Το αρχείο που αποσυμπίεσα είχε μέσα τα:

1.euus.exe

2.Flash_ROM.bat

3.temp.dat (Το έβλεπε σαν ταινία video)

.4USBDLUpdate_Console.exe

 

Έτρεξα το πρώτο και έγιναν αυτά....

 

Έγινε κάτι λάθος εκεί;; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω τώρα.;;:confused:

Αν έτρεξες το πρώτο (euus.exe) δεν υπάρχει περίπτωση να περάστηκε τίποτα στη συσκευή σου, και αυτό γιατί αυτό είναι μεν το πρόγραμμα για την αναβάθμιση, αλλά πρέπει να βρει τη ρομ για να την περάσει στη συσκευή. Συνδέθηκε λοιπόν κανονικά με τη συσκευή, αλλά όταν πάτησες το update δεν έγινε τίποτα επειδή δε βρήκε το αρχείο με τη ρομ(temp.dat). Αυτό συμβαίνει επειδή το αρχείο αυτό πρέπει να βρίσκεται στο φάκελο temp του χρήστη του pc. Αυτό ακριβώς κάνει το 2ο αρχείο Flash_ROM.bat. Αντιγράφει δηλαδή πρώτα το αρχείο με τη ρομ temp.dat στον κατάλληλο φάκελο, και μετά τρέχει το euus.exe.

Αν λοιπόν τρέξεις απευθείας το euus.exe δεν πρόκειται να γίνει η αναβάθμιση αφού δεν υπάρχει το αρχείο με τη ρομ.

Συνεπώς η συσκευή σου βρίσκεται στην ίδια κατάσταση που ήταν και πριν, και πιθανότατα το πρόβλημα οφείλεται σε κάτι άλλο. Αν λοιπόν δεν έχεις καταφέρει να την κάνεις να λειτουργήσει θα πρέπει να τη στείλεις στο service. Αν είναι μέσα στην εγγύηση και η ρομ που είχες είναι η official δεν έχεις και πρόβλημα να χαθεί η εγγύηση.

Πάντως όπως θα έχεις ήδη καταλάβει αν έκανες τη διαδικασία όπως ανέφερες, δεν υπάρχει περίπτωση να έχει περαστεί η ρομ ή να έχει σβηστεί αυτή που είχε η συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντησή σου!!

 

Ναι έχει εγγύηση ακόμη (ούτε χρόνο δεν έχει κλείσει ακόμη).

Είχα την 030 0381 Ελληνική, οπότε δε θα έχω μάλλον πρόβλημα με το service.:O (19/4/08 αγορά)

 

Είχα δοκιμάσει να την περάσω μια μέρα πριν την αναβάθμιση.

Μετά από αποτυχημένη φυσικά απόπειρα (τότε δεν πάτησα το next, γιατί δεν είδα τους αριθμούς των KBytes στο κινητό και δεν το προχώρησα), έκανα 2 κλήσεις αλλά το μεγάφωνο μία ακουγόταν μπουκωμένο και μία καθόλου!!

 

Τι λέτε να κάνω;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντησή σου!!

 

Ναι έχει εγγύηση ακόμη (ούτε χρόνο δεν έχει κλείσει ακόμη).

Είχα την 030 0381 Ελληνική, οπότε δε θα έχω μάλλον πρόβλημα με το service.:O (19/4/08 αγορά)

 

Είχα δοκιμάσει να την περάσω μια μέρα πριν την αναβάθμιση.

Μετά από αποτυχημένη φυσικά απόπειρα (τότε δεν πάτησα το next, γιατί δεν είδα τους αριθμούς των KBytes στο κινητό και δεν το προχώρησα), έκανα 2 κλήσεις αλλά το μεγάφωνο μία ακουγόταν μπουκωμένο και μία καθόλου!!

 

Τι λέτε να κάνω;;

 

stat07 τι συμπτωση; Εχεις τιν ίδια ιστορία με μενα. Αγορά 22/04/2008 και πριν 20 μερες αρχισε να κανει διάφορα με το ακουστικο. Τελικα δεν ακουγοταν τίποτα.

Ξαναπέρασα original firmare, το πάω πλαισιο και το πηρα σε 15 μέρες φτιαγμένο

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τα ακουστικά στα Χ600 είναι γνωστό, και μάλιστα ορισμένοι βρήκαν τον τρόπο να το αντικαθιστούν μόνοι τους για να γλυτώνουν τη διαδικασία του service...βέβαια εφόσον υπάρχει εγγύηση, η λύση του service είναι η ασφαλέστερη και πιο ενδεδειγμένη.

 

Περισσότερα εδώ: http://eten-users.eu/index.php?showtopic=16555

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Τις προάλλες κατέβασα και εγκατέστησα τον Opera Mini στο Χ600 μου και έπαιξε μια χαρά, αποθήκευσα bookmarks, κλπ.

 

Σήμερα ψάχνω να βρω πού έχει εγκατασταθεί το πρόγραμμα αλλά πραγματικά είναι άφαντο!! Έχει κανείς ιδέα που μπορεί να βρίσκεται?

 

Σίγουρα δεν είναι στην κάρτα, στο φάκελο Windows, Program Files, My Documents κλπ...

 

Γενικά το Χ600 έχει υποστήριξη για Java από ότι κατάλαβα οπότε δεν χρειάζεται επιπρόσθετο πρόγραμμα (Java Virtual Machine κλπ), αφού ο Opera Mini έπαιξε αυτόματα. :wacko:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

stat07 τι συμπτωση; Εχεις τιν ίδια ιστορία με μενα. Αγορά 22/04/2008 και πριν 20 μερες αρχισε να κανει διάφορα με το ακουστικο. Τελικα δεν ακουγοταν τίποτα.

Ξαναπέρασα original firmare, το πάω πλαισιο και το πηρα σε 15 μέρες φτιαγμένο

Καλή τύχη!

 

Πλάκα κάνεις!!!:lol::lol:

Τώρα που κοίταξα την απόδεξη καλύτερα είδα ότι το αγόρασα και εγώ 22/04/2008!!

Μάλλον θα το στείλω για service και ότι γίνει. Έτσι και αλλιώς το θεώρησα ξεγραμμένο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ETEN Glofiish X600

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...