Jump to content

Πολεμικές τέχνες


SuRfeRCy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γνωριζει κανεις αν υπαρχει καμια σχολη wing chun στο χαλανδρι η βορεια προαστια?

 

Για χαλανδρι και β.π δεν ξερω φιλε μου αλα εχει πολες σχολες wing chun στην Αθηνα, εγω ειμαι απο Καβαλα, κανω wing chun 3,5 χρονια εντατικα και τωρα αρχισα παλι μετα απο 6 μηνεσ αποχης λοογ δουλειας, ταυτοχρονα με okinawa tai karate.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γνωριζει κανεις αν υπαρχει καμια σχολη wing chun στο χαλανδρι η βορεια προαστια?

 

εγώ φίλε μου, κάνω από τον οκτώβρη wing chun με έναν καταπληκτικό sifu, σε σχολή στους αμπελοκήπους.. Εγώ να φανταστείς μένω ηράκλειο και δεν μετάνιωσα μέχρι σήμερα ούτε μια στιγμή τις διαδρομές.. πάντως από όσο γνωρίζω ο ίδιος ετοιμάζεται να ανοίξει και πάλι την σχολή της κηφισιάς.. αν θες, έλα να παρακολουθήσεις κάποιο μάθημα από κοντά.. πληροφορίες επίσης στο http://www.yongchun.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

γεια σας και απο εμενα

αποφασισα τωρα "στα γεραματα" (22) να ξεκινησω και εγω καποια πολεμικη τεχνη.

Σκεφτομαι για krav maga. Ξερετε καποια καλη σχολη αθηνα, ειδικοτερα βορεια η ανατολικα προαστεια μιας και ειμαι απο αγια παρασκευη?

Link to comment
Share on other sites

Box Κάνει κανένας εδώ μέσα?

 

Ξέρω ότι θεωρείται άθλημα περισσότερο και όχι πολεμική τέχνη, αλλά τα σπάει:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μετα απο αναζητηση βρηκα αυτο το θεμα και θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις καποια σχολη παγκρατιου, μενω στη Νεα Ιωνια αν γινεται να ειναι στις γυρω περιοχες, ευχαριστω.

υ.γ. αφηστε τα καρατε και τα βαρατε, Ελληνες ειμαστε, αλλωστε το wrestling, το box και το kickbox απο εκει ξεκινησαν.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο αναζητηση βρηκα αυτο το θεμα και θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις καποια σχολη παγκρατιου, μενω στη Νεα Ιωνια αν γινεται να ειναι στις γυρω περιοχες, ευχαριστω.

υ.γ. αφηστε τα καρατε και τα βαρατε, Ελληνες ειμαστε, αλλωστε το wrestling, το box και το kickbox απο εκει ξεκινησαν.

 

Και θα αφήσουμε τις πολεμικές τέχνες που μας αρέσουν επειδή το παγκράτιο ξεκίνησε από την Ελλάδα; Να αφήσουμε και τις ξένες γλώσσες και να ξέρουμε μόνο ελληνικά;

(Άπειρα παραδείγματα, βαριέμαι. Μη μας υποδεικνύετε τι να κάνουμε επειδή δεν αρέσει σε εσάς. Ευχαριστώ.)

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

Krav maga...οτι καλυτερο κατα την γνωμη μου για την προστασια σου γενικοτερα για την αθληση και εκτονωση σου :)...ειμαι νοτια και δεν ξερω καποιο να προτεινω πιο βορεια.
Link to comment
Share on other sites

Box Κάνει κανένας εδώ μέσα?

 

Ξέρω ότι θεωρείται άθλημα περισσότερο και όχι πολεμική τέχνη, αλλά τα σπάει:)

 

Έκανα εγώ για λίγο. Πιστεύω πως είναι η πιο stick-to-the-basics πολεμική τέχνη και η πιο εύκολη να μεταχειριστείς αν υπάρξει ποτέ ανάγκη (μακριά από μας) μαζί με kick-boxing και muay thai.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω σε αυτο το βιντεο
και με βαση οσα ξερω το παγκρατιο εχει και γροθιες και κλωτσιες και λαθες σε ολα τα αλλα βιντεο στο youtube εκτος σε 1-2 του εξωτερικου οπου δε φορανε ουτε την γαλανολευκη στολη εχει μονο λαβες, τι παιζει;
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω σε αυτο το βιντεο
και με βαση οσα ξερω το παγκρατιο εχει και γροθιες και κλωτσιες και λαθες σε ολα τα αλλα βιντεο στο youtube εκτος σε 1-2 του εξωτερικου οπου δε φορανε ουτε την γαλανολευκη στολη εχει μονο λαβες, τι παιζει;

 

Αν έχει μόνο λαβές ...τότε δεν μιλάμε για παγκράτιο ..άλλα για απλή πάλη ..!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Krav maga...οτι καλυτερο κατα την γνωμη μου για την προστασια σου γενικοτερα για την αθληση και εκτονωση σου :)...ειμαι νοτια και δεν ξερω καποιο να προτεινω πιο βορεια.

 

Έχει στην Αθήνα ????? Που ???

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
θα τολμήσω να γράψω σε αυτό το θέμα και παρακαλώ αγόρια να μη φάω ξύλο :O είμαι κορίτσι όπως καταλάβατε και σκέφτομαι τα τελευταία 2-3 χρόνια να ασχοληθώ με κάποια ΠΤ κυρίως ως γυμναστική. Οι συνθήκες μέχρι στιγμής δε το επέτρεπαν αλλά τώρα μπαίνουν σε μια σειρά και θέλω να το προχωρήσω... έχω πάει γυμναστήριο παλιότερα αλλα΄γενικα΄βαριόμουν αφόρητα αυτού του είδους τη διαδικασία, όργανα κλπ.. σίγουρα χρειάζομαι πλαίσιο, δλδ κάτο οργανωμένο, να αναφέρομαι κάπου, ένα προπονητή ή μια ομάδα και πέραν τούτου ένα είδος γυμναστικής που θα μου προκαλεί ενδιαφέρον, γιατί να χοροπηδάω απλώς αεροβικά χωρίς νόημα από δω κι από κει α πα πα... επίσης πιστεύω ότι θα τονώσει όλο το σύστημα του οργανισμού και μπορεί να ενισχύσει και τη σωματική μου αυτοπεποίθηση.. ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν, τι θα μου προτείνατε... δε με νοιάζει να κάνω καριέρα στο χώρο, απλά να γυμνάζομαι, να μαθαίνω και να εκτονώνομαι... να αποκτήσω μια σιγουριά για τις κινήσεις και τις αντοχές, να τις ορίζω -του σώματος.. παλιότερα είχα ψάξει λίγο το τάε μπο και το κικ μπόξινγκ... αλλά θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας... ευχαριστώ!!
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα τότε μία πολεμική τέχνη με λαβές, στυλ Judo ή Brazilian Jiu Jitsu ...

Έχω παρατηρήσει πως το αδύναμο φύλο τα πηγαίνει πολύ καλύτερα με λαβές απ'ότι με άλλες τέχνες ... Όχι μόνο δένει πολύ ωραία το σώμα σου, αλλά είναι και καλή άμυνα ....

Kick Boxing για μένα το ξεχνάς, γυμνάζει πάρα πολύ και δεν θα το εφαρμόσεις ποτέ ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

ναι καταλαβαίνω τι λες, δε με ενδιαφέρει να δείρω, απλά θέλω μια γυμναστική που θα με ενεργοποιεί συνολικά.. το τζούντο γυμνάζει χέρια πόδια κλπ;
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είπα ότι θα θελες να δείρεις κάποιον, να αμυνθείς εννοούσα ....

Ναι, συγκεκριμένα αυτή η τέχνη γυμνάζει πολύ καλά και τον κορμό ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ καλή πολεμική τέχνη με συνδυασμό καλής γυμναστικής, χορού, παιχνιδιού κλπ είναι η Capoeira που έχω ξεκινήσει εδώ και λίγο καιρό. Πραγματικά σε ανανεώνει και επειδή μου αρέσει προσωπικά η Βραζιλία σαν χώρα και κουλτούρα έχει όλο το "πακέτο" όπως λένε! Αν έχεις κάποια απορία ρώτησε με.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
αρκετα αθληθηκαμε.παμε για καφε τωρα :lol:
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

αρκετα αθληθηκαμε.παμε για καφε τωρα :lol:

Ναι, όντως κατεβείτε και λίγο από το ρινγκ ρε παιδιά! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τι εγινε το παρατησατε τελειως το θεμα???

Αντε να ανεβειτε λιγο..Συνδυασμος πολ.τεχνη με crossfit.Εκρηκτικα αποτελεσματα.Τολμηστε το...

Γινεται ολοενα και πιο δημοφιλες..

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Kick Boxing είχα πάει στις 2 πρώτες τάξεις του λυκείου. Εντατική γυμναστική μεν, πολύ ευεργετικό για σώμα και πνεύμα δε.

Είχα εξηγηθεί στο δάσκαλο πως το μόνο που θέλω είναι να γυμναστώ και όχι ζώνες, αγώνες σπασμένες μύτες κτλ. Μετά σταμάτησα λόγω πανελληνίων αλλά στο σπίτι κάνω αρκετά.

Ο μεταβολισμός από τότε έχει κρατηθεί τέλειος, όχι πως είχα πρόβλημα ποτέ αλλά από τότε έσφιξε το σώμα και παραμένει έτσι.

Το μυαλό ηρέμησε, 16 χρόνια έχω χωρίς να πλακώσω κάποιον :) -μέχρι τότε αλητεία full- Ενώ έχουν συμβεί μερικές φορές διάφορα, όταν ξέρεις πως μπορείς να φτάσεις άνετα σε ΚΟ τον αντίπαλο, προσπαθείς να σταματήσεις την "αντιπαράθεση" ήρεμα.

Γενικά οι πολεμικές τέχνες βοηθάνε πραγματικά σε όλα. Σώμα, μυαλό, χαρακτήρα, αντίληψη και εκτόνωση.

Το πρόγραμμα για 1-2 ώρες Χ 3 φορές την εβδομάδα μπορεί να είναι εξαντλητικό αλλά βοηθάει στα πάντα. Καλημέρες

Link to comment
Share on other sites

16 χρονια κανεις στο σπιτι?μπραβο υπομονη..
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας παιδια..Επειδη θα ειμαι φοιτητης στην καβαλα και θελω να συνεχισω το wing chun θα ηθελα να ρωτισω αν ξερει κανεις απο καβαλα να μου πει αν εχει καποια σχολη wing chun εκει και αν ναι που.Ευχαριστω.:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...