Jump to content

Ερωτήσεις για φορητότητα


niknik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α) τιποτα απλα συνεχιζεις να εχεις το συμβολαιο.

Β) ναι. στους 6 πρωτους μηνες πληρωνεις ολοκληρη την επιδοτηση μετα τους 6 πληρωνεις αναλογικα για καθε μηνα πχ τον 7 μηνα θα πληρωσεις το 82% της επιδοτησης κλπ.

Γ)την χανεις την επιδοτηση για να την ανεβασουν το ζητας η κανεις φορητοτητα σε αλλη εταιρια και οταν στην ανεβαζουν ακυρωνεις την φορητοτητα!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 800
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

και να υποθέσω ότι στη περίπτωση που δεν ανανεώσεις και απλα συνεχίζεις να έχεις το πρόγραμμα που είχες, μπορείς να φύγεις οποτε θες χωρίς χρεώσεις.

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

και να υποθέσω ότι στη περίπτωση που δεν ανανεώσεις και απλα συνεχίζεις να έχεις το πρόγραμμα που είχες, μπορείς να φύγεις οποτε θες χωρίς χρεώσεις.

Σωστά?

 

σωστα απλα δεν μπορεις μεσα στον χρονο να παρεις επιδοτηση πρεπει να περιμενεις ενα χρονο ακομη να βγει η καινουργια...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

σωστα απλα δεν μπορεις μεσα στον χρονο να παρεις επιδοτηση πρεπει να περιμενεις ενα χρονο ακομη να βγει η καινουργια...

 

Εφ'όσον έχει λήξει η σύμβαση, ανά πάσα στιγμή μπορεί να πάρει ποσό επιδότησης και να κάνει ανανέωση σύμβασης.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?

ειμαι στην κοσμοτε και λογω χαμηλης επιδοτησης θελω να τους πιεσω να μου την ανεβασουν.

η διαδικασια φορητοτητας ειναι δεσμευτικη?

δηλαδη: κανω αιτηση φορητοτητας για την wind πχ, περιμενω την κοσμοτε να μου κανει αντιπροταση(σαφως βελτιωμενη απο την αρχικη επιδοτηση που μου εδινε) και αν δεχτω την προταση της κοσμοτε παω και ακυρωνω την φορητοτητα?

για να προχωρησει μια φορητοτητα πας κανεις αιτηση και μετα?

πρεπει να υπογραψεις κατι αλλο πριν γινει?

Link to comment
Share on other sites

H Διαδικασία φορητότητος δεν είναι δεσμευτική , μπορείς όταν σου κάνει αντιπρόταση η Cosmote να την ακυρώσεις,

Αλλά ακόμα και να πας σε άλλη ετιαρεία , σε 3 ημέρες είσαι πάλι πίσω με νέα φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω:

παω δευτερα στην wind κανω αιτηση φορητοτητας

απο εκει και περα υπαρχουν 2 περιπτωσεις

1)η με παιρνει η κοσμοτε και μου κανει αντιπροταση

2)δεν με παιρνει και συνεχιζεται η αιτηση.

στην πρωτη περιπτωση σε ποσο διαστημα πρεπει να με εχει παρει η κοσμοτε ωστε να μην προχωρησει τελικα η ατιηση?

στην δευτερη περιπτωση σε ποσο καιρο μπορω να ακυρωσω την αιτηση?

αυτην την στιγμη ειμαι στο παλιο απεριοριστα 35 και σε καμια περιπτωση λογω δουλειας δεν θελω να χασω τα 1500"(σε κοσμοτε και ΣΤΑΘΕΡΑ),και αυτος ειναι ο λογος που κανουν χαμηλες επιδοτησεις για να μας ωθησουν στα νεα απεριοριστα χωρις δωρεαν σε σταθερα απο τα 1500"

ξερω ομως οτι αν τους πιεσω θα μου κανουν μια καλη επιδοτηση.

αυτο που θελω να μου ξεκαθαρισει καποιος ειναι τα σταδια με ενα παραδειγμα.

πας κανεις αιτητη.και μετα πως προχωραει?σε παιρνει η εταιρια σου(στημ περιπτωση μου η κοσμοτε) οπωσδηποτε για να δωσεις το οκ?

η προχωραει κανονικα και η αιτηση φορητοτητας αρκει για ολα?

Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον έχει λήξει η σύμβαση, ανά πάσα στιγμή μπορεί να πάρει ποσό επιδότησης και να κάνει ανανέωση σύμβασης.

 

εμενα παντως δεν με αφηναν να κανω ανανεωση συμβασης γιατι ελεγαν πως εχασα την επιδοτηση!! :cry:

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως δεν με αφηναν να κανω ανανεωση συμβασης γιατι ελεγαν πως εχασα την επιδοτηση!! :cry:

 

Και δεν τους είπες κι εσύ, ΟΚ, θα πάω σε άλλη εταιρεία; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και δεν τους είπες κι εσύ, ΟΚ, θα πάω σε άλλη εταιρεία; :rolleyes:

 

τους ειπα:

εμενα τι με πειραζει; εσεις που θα ξερετε οτι δεν θα με εχετε σιγουρα πελατη για ενα χρονο ακομα! :lol::lol::lol:

 

ευτυχως που δεν μου δωσανε γιατι πηγα vodafone μετα απο 3 μηνες!!!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
για να καταλαβω:

παω δευτερα στην wind κανω αιτηση φορητοτητας

απο εκει και περα υπαρχουν 2 περιπτωσεις

1)η με παιρνει η κοσμοτε και μου κανει αντιπροταση

2)δεν με παιρνει και συνεχιζεται η αιτηση.

στην πρωτη περιπτωση σε ποσο διαστημα πρεπει να με εχει παρει η κοσμοτε ωστε να μην προχωρησει τελικα η ατιηση?

στην δευτερη περιπτωση σε ποσο καιρο μπορω να ακυρωσω την αιτηση?

αυτην την στιγμη ειμαι στο παλιο απεριοριστα 35 και σε καμια περιπτωση λογω δουλειας δεν θελω να χασω τα 1500"(σε κοσμοτε και ΣΤΑΘΕΡΑ),και αυτος ειναι ο λογος που κανουν χαμηλες επιδοτησεις για να μας ωθησουν στα νεα απεριοριστα χωρις δωρεαν σε σταθερα απο τα 1500"

ξερω ομως οτι αν τους πιεσω θα μου κανουν μια καλη επιδοτηση.

αυτο που θελω να μου ξεκαθαρισει καποιος ειναι τα σταδια με ενα παραδειγμα.

πας κανεις αιτητη.και μετα πως προχωραει?σε παιρνει η εταιρια σου(στημ περιπτωση μου η κοσμοτε) οπωσδηποτε για να δωσεις το οκ?

η προχωραει κανονικα και η αιτηση φορητοτητας αρκει για ολα?

 

Είμαι κι εγώ στην ίδια ακριβώς φάση με την ίδια εταιρία. Αν μπορεί κάποιος που έχει εμπειρία ας μας ενημερώσει!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ στην ίδια ακριβώς φάση με την ίδια εταιρία. Αν μπορεί κάποιος που έχει εμπειρία ας μας ενημερώσει!

Μία από τα ίδια και εγώ...

 

Πέρυσι για να με πάρουν από την Wind μου έσκασαν 305 ευρώ επιδότηση + 10 ευρώ μείον στο πάγιο κάθε μήνα για το Cosmote Απεριόριστα 35.

 

Φέτος (το συμβόλαιο μου λήγει στις 19/4) η επιδότηση μου είναι 40!!!!!! ευρώ + μείον 5% στο πάγιο των 35 ευρώ (αντί του μείον 10 ευρώ που ήταν για ένα χρόνο).

 

Γενικά πολύ βολικό το πρόγραμμα μου με τα "απεριόριστα" σταθερά που για να έχω κάτι αντίστοιχο σήμερα θα πρέπει να ανέβω στο απεριόριστα 45, αλλά από την άλλη θέλω να αλλάξω και το καταραμένο X10 και να πάω στο Desire HD με όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα από πλευράς μου.

 

Το αστείο είναι πως από Cosmote shop που πήγα με συμβούλεψαν ακριβώς το ίδιο πράγμα να κάνω: εκβιαστική αίτηση φορητότητας... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πολύ βολικό το πρόγραμμα μου με τα "απεριόριστα" σταθερά που για να έχω κάτι αντίστοιχο σήμερα θα πρέπει να ανέβω στο απεριόριστα 45, αλλά από την άλλη θέλω να αλλάξω και το καταραμένο X10 και να πάω στο Desire HD με όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα από πλευράς μου.

 

Κράτα το Απεριόριστα 35, είναι μακράν το καλύτερο πρόγραμμα που έχει βγάλει η Cosmote τα τελευταία χρόνια. Για το άλλο, αν δεν σου ανεβάσουν την επιδότηση ούτε με φορητότητα, αγόρασέ το με δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το αστείο είναι πως από Cosmote shop που πήγα με συμβούλεψαν ακριβώς το ίδιο πράγμα να κάνω: εκβιαστική αίτηση φορητότητας... :lol:

 

1) Αν κάνω εκβιαστική αίτηση φορητότητας θα χρεωθώ το τέλος που είναι περίπου 16 ευρώ?

2) Αν κάνω αίτηση και δεν έχω αντιπροσφορά

(ή ακόμη και να έχω) θα χρειαστεί να ξανακάνω αίτηση φορητότητας (με νέα χρέωση)?

3) Πως γίνεται η αίτηση φορητότητας? Μόνο με τηλέφωνο σε εκείνα τα 3 νούμερα που αντιστοιχούν σε κάθε εταιρία?

4) Τι δεσμεύσεις προκύπτουν για μένα μετά την αίτηση φορητότητας?

Link to comment
Share on other sites

1) Αν κάνω εκβιαστική αίτηση φορητότητας θα χρεωθώ το τέλος που είναι περίπου 16 ευρώ?

2) Αν κάνω αίτηση και δεν έχω αντιπροσφορά

(ή ακόμη και να έχω) θα χρειαστεί να ξανακάνω αίτηση φορητότητας (με νέα χρέωση)?

3) Πως γίνεται η αίτηση φορητότητας? Μόνο με τηλέφωνο σε εκείνα τα 3 νούμερα που αντιστοιχούν σε κάθε εταιρία?

4) Τι δεσμεύσεις προκύπτουν για μένα μετά την αίτηση φορητότητας?

 

A) ήταν 16 ευρώ πριν πολλά χρόνια . Αυτή την στιγμή το κόστος φορητότητος είναι μηδενικό.

Link to comment
Share on other sites

Nαι μηδενικο ειναι το κοστος φορητοτητας και μαλιστα τις ποιο πολλες φορες σε παιρνουν για προσφορα για να μην φυγεις.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Nαι μηδενικο ειναι το κοστος φορητοτητας και μαλιστα τις ποιο πολλες φορες σε παιρνουν για προσφορα για να μην φυγεις.

 

Σε περίπτωση που δε με πάρουν από cosmote μετά από πόσες μέρες πρέπει να πάρω στην άλλη εταιρία για να ζητήσω να κάνω φορητότητα προς cosmote?

 

Αν μου ακυρώσουν τις sim (έχουμε 3 αριθμούς) δε θα με χρεώσουν για να ξαναβγάλουν? Μήπως χρειαστεί να μείνω κάποιες μέρες χωρίς τηλέφωνο μετά από αυτή τη διαδικασία?

 

Η αίτηση φορητότητας γίνεται τηλεφωνικά χωρίς κανένα αποδεικτικό έγγραφο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αιτηση φορητοτητας γινεται και μονο τηλεφωνικα, κ μαλιστα αν θελει καποιος να σε κανει να τρεχεις, και ειναι σε καμια εταιρια μεσα σου κανει φορητοτητα και εσυ δεν εχεις σημα για καμια μερα.

Το εχω παθει.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δε με πάρουν από cosmote μετά από πόσες μέρες πρέπει να πάρω στην άλλη εταιρία για να ζητήσω να κάνω φορητότητα προς cosmote?

 

Αν μου ακυρώσουν τις sim (έχουμε 3 αριθμούς) δε θα με χρεώσουν για να ξαναβγάλουν? Μήπως χρειαστεί να μείνω κάποιες μέρες χωρίς τηλέφωνο μετά από αυτή τη διαδικασία?

 

Η αίτηση φορητότητας γίνεται τηλεφωνικά χωρίς κανένα αποδεικτικό έγγραφο?

 

Η τηλεφωνικη φορητοτητα ...γινεται ως εξης.. εκανα 2 αριθμους .. προς κοσμοτε.. και μου κλεισαν ραντεβου ποτε θα στειλουν την sim καρτα με κουριερ.Εφοσων ερθει η κουριερ.. σου δινει την σιμ καρτα και πρεπει να τους δωσεις ενα αντιγραφο της ταυτοτητας σου ... σου δινει να υπογραψεις μια υπευθ δηλωση .. και αυτοι τα στελνουν στην κοσμοτε...με το που το παρουν ΑΝ το παρουν ενεργοποιειτε η γραμμη σου.. Εμενα ενεργοποιηθηκε και στις 2 κανονικοτατα αλλα μετα απο καποιες μερες με ξαναπηραν τηλ να παω σε καποιο καταστημα να ξαναδωσω την ταυτοτητα γιατι δεν ειχε γινει ταυτοποιηση.... και στις 2 που εγιναν με διαφορα περιπου 2 μηνων.Μαλιστα για την ταλαιπωρια μου στο να ξαναπαω στο καταστημα για την ταυτοποιηση μου βαλανε 5 ευρω και 100 sms σε ολα τα δικτυα για εναν μηνα με το που γινει η ταυτοποιηση και ετσι εγινε!

 

γιαυτο καλυτερα μια και εξω σε καταστημα.. πιο γρηγορα και πιο σιγουρα.. αυτο εμαθα εγω τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

για αιτηση φορητοτητας σε καταστημα vodafone μου ζητησαν προσφατο λογαριασμο απο κοτε...

ισχυει αυτο?

νομιζα οτι μονο ταυτοτητα χρειαζεται...

Link to comment
Share on other sites

για αιτηση φορητοτητας σε καταστημα vodafone μου ζητησαν προσφατο λογαριασμο απο κοτε...

ισχυει αυτο?

νομιζα οτι μονο ταυτοτητα χρειαζεται...

 

γνωριζει κανεις?:)

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις?:)

 

τωρα τελευταια εχω ακουσει οτι πολλοι ζητανε τελευταιο λογαριασμο... δεν ειναι κακο να δωσεις εναν...:)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση,αν κανω τωρα ανανεωση συμβολαιου και βαλω εκπτωση στο παγιο αντι επιδοτησης,τι αποζημιωση θα πληρωσω αν φυγω μετα απο 2 μηνες για αλλο δικτυο?

με λιγα λογια πως υπολογιζεται η αποζημιωση πριν τη ληξη του συμβολαιου οταν δεν εχεις παρει επιδοτηση?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση,αν κανω τωρα ανανεωση συμβολαιου και βαλω εκπτωση στο παγιο αντι επιδοτησης,τι αποζημιωση θα πληρωσω αν φυγω μετα απο 2 μηνες για αλλο δικτυο?

με λιγα λογια πως υπολογιζεται η αποζημιωση πριν τη ληξη του συμβολαιου οταν δεν εχεις παρει επιδοτηση?

 

Οταν το ειχα κανει εγω αυτο και εφυγα στους 4 μηνες, πληρωσα οτι εκπτωση ειχα παρει τους 4 αυτους μηνες. Η εκπτωση παγιου μου ηταν 5 ευρω το μηνα και οταν εφυγα πληρωσα αυτα τα 20 ευρω που μου ειχαν δωσει ως εκπτωση.

Αυτο πριν περιπου 1 χρονο. Για σιγουρια ρωτα στην cosmote μηπως εχει αλλαξει πολιτικη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...