Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποσο αξιοπιστο ειναι το ebay για αγορες? εκανα κατι αγορες πριν 3 μερες 200 ευρω.

επισης ειναι ριψοκινδυνο να βαζουμε την καρτα μας? ειναι καλυτερα να εχουμε μια προπληρωμενη?

 

Ουτε το ebay ούτε η καρτα σου σε εξασφαλίζει.

 

Ενα πράγμα μονο σε εξασφαλίζει για τις αγορές σου στο Internet TO PAYPAL

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

τι ειναι το paypal?

 

Ασφαλείς τροπος πληρωμών στο Ιντερνετ

http://www.paypal.com

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=17773

Link to comment
Share on other sites

σε οποιαδηποτε αγγελια γραφει free shiping σημαινει οτι τα μεταφορικα ειναι δωρεαν? αυτο ειναι σιγουρο?

δηλαδη ισχυει μονο η τιμη του προ'ι'οντος? επισης αν παρω κατι απο αμερικη, θα πληρωσω σιγουρα τελωνειο? αν ναι, ειναι καποιο στανταρ ποσοστο? επισης στις αγορες απο Κινα, Ιαπωνια, Hong-Kong δεν πληρωνω τελωνειο?

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

σε οποιαδηποτε αγγελια γραφει free shiping σημαινει οτι τα μεταφορικα ειναι δωρεαν? αυτο ειναι σιγουρο?

δηλαδη ισχυει μονο η τιμη του προ'ι'οντος?

 

Ναι είναι σίγουρο.

 

επισης αν παρω κατι απο αμερικη, θα πληρωσω σιγουρα τελωνειο? αν ναι, ειναι καποιο στανταρ ποσοστο? επισης στις αγορες απο Κινα, Ιαπωνια, Hong-Kong δεν πληρωνω τελωνειο?

 

Δεν πληρώνεις σίγουρα αν είναι μικρής αξίας (<50 ευρώ) και μικρού όγκου.

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που τα πραγματα μου εχουν ερθει ελλαδα σε ποσες μερες φτανουν στο ταχυδρομειο μου αθηνα?
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που τα πραγματα μου εχουν ερθει ελλαδα σε ποσες μερες φτανουν στο ταχυδρομειο μου αθηνα?

 

Πώς ξέρεις ότι έχουν έρθει Ελλάδα; Αν στα έχει στείλει με courier τότε θα έρθει σπίτι σου.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που τα πραγματα μου εχουν ερθει ελλαδα σε ποσες μερες φτανουν στο ταχυδρομειο μου αθηνα?

Αν είναι με courier έρχεται σπίτι σου.

Αλλιώς θα πάει μετά από 1-2 μέρες στο τοπικό ταχυδρομείο και θα σου έρθει το χαρτάκι για να πας να το παραλλάβεις.

 

Εφόσον είναι συστημένο και έχεις Tracking Number, μπορείς να παρακολουθείς την πορεία του μέσα και από το άθλιο site των ΕΛΤΑ: http://212.205.82.71/trackandtrace/

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορώ να κάνω αν ο πωλητής δεν μου δίνει θετικό feedback ;

 

Εγώ του έδωσα θετικό, η συναλλαγή πήγε ΟΚ.

 

Του έστειλα email αλλά τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορώ να κάνω αν ο πωλητής δεν μου δίνει θετικό feedback ;

 

Εγώ του έδωσα θετικό, η συναλλαγή πήγε ΟΚ.

 

Του έστειλα email αλλά τίποτε.

 

δεν σου εδωσε καθολου η εδωσε αρνητικο?

Link to comment
Share on other sites

Τίποτε δεν έδωσε.

 

στειλε αλλο ενα μειλ και πεστου να σου βαλει. αν δεν κανει τιποτα δες αν μπορεις να κανεις συμπληρωματικο feedback και χωστα του.

Link to comment
Share on other sites

στειλε αλλο ενα μειλ και πεστου να σου βαλει. αν δεν κανει τιποτα δες αν μπορεις να κανεις συμπληρωματικο feedback και χωστα του.

 

O Πωλητής δεν μπορει να αφήσει αρνητικό feedback στον αγοραστή!! Ο Αγοραστής εχει περιθώριο 60 ημερες για να αφήσει το feedback του. Υπομονή λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

O Πωλητής δεν μπορει να αφήσει αρνητικό feedback στον αγοραστή!! Ο Αγοραστής εχει περιθώριο 60 ημερες για να αφήσει το feedback του. Υπομονή λοιπόν

 

Εγώ είμαι ο αγοραστής ! Του άφησα θετικό feedback και αυτός τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ο αγοραστής ! Του άφησα θετικό feedback και αυτός τίποτε.

 

Sorry εχεις δίκιο!!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται και απο εμένα,θέλω αύριο να κάνω την πρώτη μου αγορά μέσω ebay,έχω επιλέξει το προιον,ο πωλητής έχει κάνει 1339 πωλήσεις με 99,9 feedback και είναι απο Αγγλία.Ήθελα να ξέρω εγώ επιλέγω τον τρόπο που θα μου τα στείλει ( και αν ναι τι να του πω ; ) ή αυτός θα μου πει και πρέπει να επιλέξω ; εγώ δε πρέπει να ξέρω με τι έστειλε ;παρακαλώ βοήθεια για να το πάρω αύριο.Σας ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

jimpet γιατι σε ενδιαφέρει τοσο πολυ να παρεις feedback ενω εισαι αγοραστης;

Δεν εχει και κανα τρελο νοημα. Γενικα παντως αμα σε ενδιαφερει τοσο να περιμενεις πρωτα να σου δωσει ο πωλητης feedback και μετα να δινεις και εσυ..

Αλλα εφοσον στους αγοραστες δεν μπορουν να δωσουν αρνητικο feedback δεν τα τσεκαρουν και πολυ.. :D

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται και απο εμένα,θέλω αύριο να κάνω την πρώτη μου αγορά μέσω ebay,έχω επιλέξει το προιον,ο πωλητής έχει κάνει 1339 πωλήσεις με 99,9 feedback και είναι απο Αγγλία.Ήθελα να ξέρω εγώ επιλέγω τον τρόπο που θα μου τα στείλει ( και αν ναι τι να του πω ; ) ή αυτός θα μου πει και πρέπει να επιλέξω ; εγώ δε πρέπει να ξέρω με τι έστειλε ;παρακαλώ βοήθεια για να το πάρω αύριο.Σας ευχαριστώ

 

Εννοεις αν επιλεγεις με ποια εταιρεια θα στα στειλει;

Συνηθως γραφουνε με ποια "συνεργαζοντε" οι ιδιοι..

Αφου το αγορασεις θα σου στειλει με email και ποια εταιρεια ειναι και tracking number για να παρακολουθησεις το item..

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις αν επιλεγεις με ποια εταιρεια θα στα στειλει;

Συνηθως γραφουνε με ποια "συνεργαζοντε" οι ιδιοι..

Αφου το αγορασεις θα σου στειλει με email και ποια εταιρεια ειναι και tracking number για να παρακολουθησεις το item..

 

Το "tracking number" δεν το στελνουν και ολοι οι πωλητές, θα ελεγα οτι αυτοί που το στελνουν ειναι μειοψηφία και για μεγάλες αγορές. Αν θελεις η αποστολή να γινει με καποια συγκεκριμένη εταιρεια στέλνεις ενα εμαιλ στον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Το "tracking number" δεν το στελνουν και ολοι οι πωλητές, θα ελεγα οτι αυτοί που το στελνουν ειναι μειοψηφία και για μεγάλες αγορές. Αν θελεις η αποστολή να γινει με καποια συγκεκριμένη εταιρεια στέλνεις ενα εμαιλ στον πωλητή.

 

Εγω να σου πω την αληθεια θα ελεγα το αντιθετο.Συνηθως μου στελνουν πολλοι και λιγοι το ξεχνανε.Παιζει αναλογα και την χωρα μπλα μπλα..Οχι πως το παρακολουθω ποτε..Αδιαφορο μου ειναι..:D

Link to comment
Share on other sites

jimpet γιατι σε ενδιαφέρει τοσο πολυ να παρεις feedback ενω εισαι αγοραστης;

Δεν εχει και κανα τρελο νοημα. Γενικα παντως αμα σε ενδιαφερει τοσο να περιμενεις πρωτα να σου δωσει ο πωλητης feedback και μετα να δινεις και εσυ..

Αλλα εφοσον στους αγοραστες δεν μπορουν να δωσουν αρνητικο feedback δεν τα τσεκαρουν και πολυ.. :D

 

Για την τιμή των όπλων. :up:

 

Μου έδωσε τελικά +

Link to comment
Share on other sites

Για την τιμή των όπλων. :up:

 

Μου έδωσε τελικά +

 

Παίρνεις αστέρια :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται ξανά από εμένα,τελικά το προιόν το έστελνε μόνο Αγγλία και δεν έκανα την αγορά.Μια χάρη ακόμη σας παρακαλώ.Έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις σελίδες και τελικά θα τολμήσω να κάνω αγορά από Αμερική με ρίσκο απο ότι καταλαβαίνω.Η χάρη που θέλω είναι η εξής : Μπορεί κάποιος που έχει κάνει αρκετές αγορές απο Αμερική ή έχει γνώση ο ίδιο τι ακριβώς μπορώ να γράψω (στα Αγγλικά σας παρακαλώ γιατί δεν είναι τα αγαπημένα μου ) στον πωλητή,όπως να μην βάλει απόδειξη , να γράφει δώρο και κάτι τέτοια ώστε οι πιθανότητες να είναι με το μέρος μου για να αποφύγω το τελώνη;

Ή τέλος πάντως στα ελληνικά κάτι ενδεικτικό;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε l3ft3r1s χίλια ευχαριστώ!

Έχω βρει ενα μικρό λάπτοπ στα 119,9$ για linux κλπ απο ebay αμερικής.Ο πωλητής στέλνει με USPS (Priority Mail International Medium Flat Rate Box).Η αγορά θα γίνει με paypal.Εγώ θα του πω όπως έγραψες τα παραπάνω αλλά έχω μια μικρή απορία.Ακόμη και αν χτύπα ξύλο περάσει απο το τελώνη υπάρχει πιθανότητα να πληρώσω κερατιάτικα αν το κοστολογήσει όπως θέλει.Το λαπτοπ ειναι παλιο με pentium III στα 1,2Ghz σκεψου - μην δώσω και στο τελώνη για μια τεχνολογία του περασμένου αιώνα κρίμα είναι...

 

ΥΓ Αν μου πει να βάλει τιμή τι τιμή να του πω να βάλει;

Edited by alcamus06
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...