Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι 30 μέρες μετράνε από τη λήξη του estimated delivery? Δηλαδή αν έχουμε estimated date 15-30 Μαΐου, μπορούμε να ανοίξουμε case μέχρι 30 Ιουνίου?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Λοιπόν αυτό δεν το έχω δει ποτέ μου και ξέρω ότι είναι δύσκολο να το αποδείξω.

Από την εφαρμογή eBay στο nexus 5 μου δείχνει ημερομηνία παράδοσης 14-17 Απριλίου και στο 930 στην αντίστοιχη εφαρμογή του eBay, ημερομηνία παράδοσης 6-11 Μαϊου!!! Αυτή η ημερομηνία είναι που μεταφέρεται κιόλας!

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο screenshot δείχνει την αγορά σου απο το purchase history, γι' αυτό σου δείχνει δυνατότητα για feedback κλπ. Είναι τα order details και αυτό είναι και το σωστό estimation delivery date. Στο δεύτερο απλώς βλέπεις το προϊόν το οποίο έχεις κάνει watch, γι'αυτό αλλάζει το delivery date. Είναι η καρτελα που δείχνει όταν πας να το αγοράσεις. Πήγαινε my ebay, purchase history, επέλεξε το προιόν και θα σου βγάλει τα ίδια με το πρώτο screenshot.

 

 

@letom οπως προκυπτει και απο το παραδειγμα που αναφερω πιο πανω, η απαντηση ειναι ναι.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σε 2 μικραντικείμενα που αγόρασα δεν έχει estimated delivery (μου έχει δώσει όμως tracking number ο πωλητής). Πότε μετράνε οι 30 μέρες σε αυτές τις περιπτώσεις?
Link to comment
Share on other sites

Σε 2 μικραντικείμενα που αγόρασα δεν έχει estimated delivery (μου έχει δώσει όμως tracking number ο πωλητής). Πότε μετράνε οι 30 μέρες σε αυτές τις περιπτώσεις?

Στο παρακατω λινκ θα δεις ολες τις πληροφοριες σχετικα με το αν δεν παραλαβεις αντικειμενο και τις ημερομηνιες για ανοιγμα υποθεσης:

http://pages.ebay.com/help/buy/item-not-received.html

 

Σε ενδιαφερει η παραγραφος: Timing

Link to comment
Share on other sites

εγω παραγγειλα πραγματα απο Σιγκαπουρη και ενω μου εχει δωσει number αλλα μπαινω να τσεκαρω και μου λεει 3-4-15 αντικειμενα σε συσκευασια στη Σιγκαπουρη και απο τοτε δε γραφει τπτ
Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι των ΕΛΤΑ το κοιτάς? Αργεί να ενημερωθεί σχετικά. Δοκίμασε στο trackitonline.ru
και σε αυτο τα ιδια μου λεει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ενας φιλος μου εχει κανει ebay store και πριν 2 μηνες ενεργοποιησε ενα μηνιαιο πακετο με 60$ για free listing 500 items. Το πακετο δεν ειχε περιορισμο αν θα ηταν fixed price ή auction style, και τους 2 προηγουμενους μηνες ειχε ανεβασει κυριως auction. Σημερα πηγε να ανεβασει καποια πραγματα και δεν τον αφηνει να τα ανεβασει σαν δημοπρασια ( του βγαζει χρεωσεις ) ενω σαν buy now τον αφηνει κανονικα (χωρις χρεωσεις ) . Το πακετο εννοειται οτι εχει ενεργοποιηθει και του λεει οτι εχει δικαιωμα για fixed price.

 

Γιατι εγινε αυτο;;;

Edited by guspsoras
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ενας φιλος μου εχει κανει ebay store και πριν 2 μηνες ενεργοποιησε ενα μηνιαιο πακετο με 60$ για free listing 500 items. Το πακετο δεν ειχε περιορισμο αν θα ηταν fixed price ή auction style, και τους 2 προηγουμενους μηνες ειχε ανεβασει κυριως auction. Σημερα πηγε να ανεβασει καποια πραγματα και δεν τον αφηνει να τα ανεβασει σαν δημοπρασια ( του βγαζει χρεωσεις ) ενω σαν buy now τον αφηνει κανονικα (χωρις χρεωσεις ) . Το πακετο εννοειται οτι εχει ενεργοποιηθει και του λεει οτι εχει δικαιωμα για fixed price.

 

Γιατι εγινε αυτο;;;

 

Τα auctions του τα έχει αφαιρέσει από τα 500 ή μήπως έτρεχε κάποια παράλληλη προωθητική ενέργεια για δωρεάν auctions υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις?

Επίσης, αυτό το πακέτο που ενεργοποίησε δεν έχει αναλυτικά terms?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετα απο επικοινωνια με ebay support team που ειχε, του απαντησαν οτι αλλαξαν οι οροι χρησης και πλεον δεν μπορεις να βαλεις μονο auction αλλα μονο buy now και κατι λιγα auction. Με αυτον τον τροπο, του ειπαν οτι θα εχει περισοτερες πωλησεις.
Link to comment
Share on other sites

Έχει αγοράσει κανείς από Κίνα μέσω ολλανδικού ταχυδρομείου με shipping μέσω ΤΝΤ;

Είχα ενημερώσει ότι είχα παραγγείλει AMD cpu από Κίνα με NL post.

 

Μετα απο 15 μέρες παραδόθηκε σήμερα κανονικά στην Μάλτα που μένω.

 

Οι Κινέζοι σπέρνουν τελικά και σε pc hardware.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ανοιξεις case στο ebay 30 μερες μετα το estimated delivery date. Μετα το ebsy δεν σε καλυπτει. Στην προκειμενη περιπτωση, γνωμη μου ειναι να μην δεχτεις να σου ξαναστειλει, μυριζει απατεωνια αυτο με τις ζελατινες. Ανοιξε case στο ebay και ζητα refund. Εφοσον εχεις και φωτογραφιες με το περιεχομενο δεν θα εχεις θεμα. Εχεις και την επιλογη του paypal, αν την σγορα την εκανες μεσω paypal, αλλα οι διαδικασιες για refund μεσω ebay ειναι πολυ πιο γρηγορες.

 

Δυστυχώς δεν είναι έτσι ακριβώς. Εγώ εκανα μια αγορά και λίγο αργότερα η συγκεκριμένη αγγελία έκλεισε, ενώ ο πωλητής είχε και εγγύηση 14 ημερών.

 

Ε λοιπόν, όταν παρελαβα, 23 μέρες μετά την αγορά (6Μαΐου) η δυνατότητα επιστροφής και γενικά προσβολής της αγοράς στο Ebay είχε ήδη λήξει.

 

Τί στο καλο εγγύηση 30 ημερών από την ημ/νια παραλαβής είναι αυτη, που την ακυρώνουν οι κατώτεροι όροι του καταστήματος ή η λήξη της αγγελίας;;

 

Τώρα είμαι αναγκασμένος, επειδή προέκυψε μικρο θέμα να προσφυγω στο PayPal, αλλά έτσι φοβάμαι ότι θα χάσω την εγγύηση των 180 ημερών, καθότι, απ ότι ξέρω, δεν μπορείς αφού ανοίξεις διένεξη για ένα προϊόν να ανοίξεις και δεύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρέλαβα την sdcard ! Κάποιος άλλος κινεζος καθώς φαίνεται μου έστειλε δωρεάν πακέτο με ζελατίνες για τηλεκοντρόλ ! :lol:

Ο κινεζος με την 32αρα κάρτα μου έλεγε οτι ειναι σοβαρός, δεν είναι απατεώνας και όντως είναι μέλος από το 2007, εχει ποσοστό 99,7%.

 

Τέλος καλό, όλα καλά, για την ιστορία και μόνο έστω οτι λήγει αυριο η ημ/νία παραλαβής & απόψε ανοίξει κάποιος ερώτημα για το πακέτο του, αυτό παραμένει για 1 μήνα ανοικτό και μετά κλείνει.

If you have not agreed on a solution by May 06, 2015 , you can ask us to step in and help. If you and your seller need more time to work things out, your request will stay open until Jun 12, 2015.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι έτσι ακριβώς. Εγώ εκανα μια αγορά και λίγο αργότερα η συγκεκριμένη αγγελία έκλεισε, ενώ ο πωλητής είχε και εγγύηση 14 ημερών.

 

Ε λοιπόν, όταν παρελαβα, 23 μέρες μετά την αγορά (6Μαΐου) η δυνατότητα επιστροφής και γενικά προσβολής της αγοράς στο Ebay είχε ήδη λήξει.

 

Τί στο καλο εγγύηση 30 ημερών από την ημ/νια παραλαβής είναι αυτη, που την ακυρώνουν οι κατώτεροι όροι του καταστήματος ή η λήξη της αγγελίας;;

 

Τώρα είμαι αναγκασμένος, επειδή προέκυψε μικρο θέμα να προσφυγω στο PayPal, αλλά έτσι φοβάμαι ότι θα χάσω την εγγύηση των 180 ημερών, καθότι, απ ότι ξέρω, δεν μπορείς αφού ανοίξεις διένεξη για ένα προϊόν να ανοίξεις και δεύτερη.

 

Δηλαδη δεν μπορεις να ανοιξεις case? Με το ebay support μιλησες? Αν θυμαμαι καλα, σε μια αναλογη περιπτωση οπου η αγγελια ειχε ληξει και το προιον αποσυρθει, ανοιξα κανονικα case. Αν υπαρχουν τετοια παραθυρακια για να χανουμε την εγγυηση και τα οποία, τουλαχιστον απο οσο ειχα διαβασει στο ebay back guarantee δεν αναφερονται, τοτε ειμαστε στο ελεος των πωλητων. Εχεις ακομα την προστασια του paypal, εφοσον δεν ανοιξες case στο ebay, μπορεις να το κανεις εκει. Το κακο ειναι οτι στο paypal ειναι πιο χρονοβορες οι διαδικασιες.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν μπορεις να ανοιξεις case? Με το ebay support μιλησες? Αν θυμαμαι καλα, σε μια αναλογη περιπτωση οπου η αγγελια ειχε ληξει και το προιον αποσυρθει, ανοιξα κανονικα case. Αν υπαρχουν τετοια παραθυρακια για να χανουμε την εγγυηση και τα οποία, τουλαχιστον απο οσο ειχα διαβασει στο ebay back guarantee δεν αναφερονται, τοτε ειμαστε στο ελεος των πωλητων. Εχεις ακομα την προστασια του paypal, εφοσον δεν ανοιξες case στο ebay, μπορεις να το κανεις εκει. Το κακο ειναι οτι στο paypal ειναι πιο χρονοβορες οι διαδικασιες.

 

Ναι, δεν μπορώ να ανοίξω case...ποιός είναι ο λόγος ακριβώς δεν ξέρω, επειδή όποιος κι από τους δύο πιθανούς κι αν είναι, παραβαίνει τους κανόνες όπως τους όρισε το Ebay

- είτε επειδή έληξε η αγγελία (καμία τέτοια αναφορά δεν υπάρχει στους κανόνες

- είτε επειδή πέρασαν 14 μέρες από την αγορά (κι όχι από τη παραλαβή, που έγινε προχθές), όπου και πάλι θα πρέπει να εφαρμόζεται κάποια παρερμηνεία των κανόνων....

 

Πάντως το Ebay δεν είναι απολύτως σαφές εδώ, αφήνει να εννοηθεί ότι η πολιτική επιστροφών του πωλητή έχει προτεραιότητα.

 

Οπότε αναγκάζομαι να ανοι΄ξω διένεξη στο Paypal....το θέμα είναι τώρα ότι:

- εγώ θα προτιμούσα αντικατάσταση με προϊον με τις ακριβείς τις προδιαγραφές τις αγγελίες, όμως τέτοιο προϊόν μπορεί να μην έχει ο πωλητής

- εναλλακτικά θα ήθελα μερική επιστροφή χρημάτων και να κρατήσω το προϊον, στη περίπτωση όμως αυτή θα έχανα το δικαίωμα να ανοίξω νέα διένεξη αργότερα, αν προκύψει θέμα χρήσης της εγγύησης.

 

Οπότε μένει η πλήρης επιστροφή χρημάτων και επιστροφή προϊόντος, αλλά κουράστηκα τόσο καιρό με την αναζήτηση και μετά με την αναμονή παραλαβής.

Link to comment
Share on other sites

@vgiozo Εχει περασει το estimated delivery date? Γιατι case μπορεις να ανοιξεις μονο αν περασει το estimated delivery date που εγραφε οταν αγορασες το προιον, ασχετα αν εχεις παραλαβει πιο πριν το προιον. Επελεξε my ebay->purchase history και θα το δεις στην παραγγελια, σε ενα μπλε πλαισιο. Anyway, νομιζω πρεπει να επικοινωνησεις με το support του ebay τουλαχιστον να μαθεις το λογο και μετα πραττεις αναλογως. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

@vgiozo Εχει περασει το estimated delivery date? Γιατι case μπορεις να ανοιξεις μονο αν περασει το estimated delivery date που εγραφε οταν αγορασες το προιον, ασχετα αν εχεις παραλαβει πιο πριν το προιον. Επελεξε my ebay->purchase history και θα το δεις στην παραγγελια, σε ενα μπλε πλαισιο. Anyway, νομιζω πρεπει να επικοινωνησεις με το support του ebay τουλαχιστον να μαθεις το λογο και μετα πραττεις αναλογως.

 

H εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης ήταν 27 Απριλίου...

Εγώ παρέλαβα με σημαντική καθυστέρηση (για πακέτο εντός ΕΕ...κάτι άλλο που παρήγγειλα από Κίνα κανά δύο μέρες μετά ήρθε την ιδια μέρα με το πακέτο από Γερμανία) στις 6 Μαΐου.

 

Αλλά και πάλι δεν ισχύει αυτό που λες (πως δεν μπορείς να ανοίξεις διένεξη πριν την ημερομηνία εκτιμώμενης παράδοσης), από την εμπειρία μου γίνεται και νωρίτερα (πχ αν δεν λειτουργεί το tracking)

 

Λοιπόν θα μας τρελάνει το Ebay!!

 

Ακολούθησα τη διαδικασία για επικοινωνία-υποστήριξη, διάλεξα αιτία (product not as described), διάλεξα προϊόν και μου έβγαλε πως δεν μπορεί να κινηθεί διαδικασία γιατί η αγορά δεν έγινε με τρόπο σύμφωνα με τις όρους πληρωμής του Πωλητή (και σημειώνει οτι συνήθως απαιτείται Paypal) !!

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=60587&d=1431158485

 

Μα ασφαλώς με Paypal είχα πληρώσει!

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=60586&stc=1&d=1431158485

 

Κι αυτός είναι ο μόνος τρόπος πληρωμής που ορίζει ο πωλητής!!

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=60590&stc=1&d=1431158771

 

Και επειδή "ισχύουν" τα παραπάνω, δεν μου βγάζει επιλογή ή στοιχεία επικοινωνίας με το Paypal

Τί καραγκιοζιλίκια είναι αυτά;

 

-----

 

Τελικά ξηγήθηκε ο πωλητής χωρίς να χρειαστεί να προσφύγω στο Paypal. Την ώρα που έγραφα τις παραπάνω γραμμές μού επέστρεψε 20€, το ποσό που του είχα πει σε προσωπικό μήνυμα ότι προτίθεmαι να ζητήσω ως μερική επιστροφή για την απόκκλιση από τις προδιαγραφές (ο φορητός δεν είχε Bluetooth και eSATA)

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Θα εμπιστευοσασταν το ebay για αγορά ευθραυστων και ογκοδων αντικειμένων?

Πχ μιας κιθάρας?

Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι μην υπάρξει φθορά κατά τη μεταφορά. Με δεδομένο ότι ξύλινα όργανα δεν πρέπει να δέχονται συνεχείς μεταβολές θερμοκρασίας, διστσζω διότι θα πάει από την θερμοκρασία δωματίου του κατόχου σε μια αποθήκη η οποία δεν νομίζω να έχει κλιματισμό... Τι κάνουμε λοιπόν?

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

To EBAY δεν αναλαμβάνει την μεταφορά των αντικειμένων .

Αν θέλεις ειδική διαχείρηση της αποστολής απευθήνεσαι στον Πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

To EBAY δεν αναλαμβάνει την μεταφορά των αντικειμένων .

Αν θέλεις ειδική διαχείρηση της αποστολής απευθήνεσαι στον Πωλητή.

Το ξέρω αυτό. Εννοώ απλά το εάν θα εμπιστευοσασταν ένα Site για κάτι τέτοιο. Πχ ο πωλητής μου στέλνει μια σπασμένη και μετά τα ρίχνει στην μεταφορική...

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αυτό. Εννοώ απλά το εάν θα εμπιστευοσασταν ένα Site για κάτι τέτοιο. Πχ ο πωλητής μου στέλνει μια σπασμένη και μετά τα ρίχνει στην μεταφορική...

 

Έστω, εσύ πάντα καλού-κακού βιντεοσκόπησε το άνοιγμα της συσκευασίας...αν η κιθάρα εχει πρόβλημα εσύ τα χρήματά σου θα τα πάρεις, αν και πότε θα αποζημιωθεί ο πωλητής από την μεταφορική είναι δικό του θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Όταν κάνω αναζήτηση για ένα προϊόν υπάρχει φίλτρο ως προς τη χώρα ή την ήπειρο προέλευσης; Π.χ. Ευρώπη, Ασία κλπ;
Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά ναι και σε μερικά εβαυ

 

πχ το .uk εχει τα παρακάτω

 

Default

UK Only

European Union

Worldwide

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...