Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θεωρώ ότι είναι καλύτερο απλά να δω τον φάκελο και να κρίνω αν όντως είναι μούφα λόγω μεγέθους, γιατί αλίμονο αν χωράει σε φάκελο επιστολής κινητό και φορτιστής κλπ και να το αφήσω να φύγει πίσω όπως ήρθε χωρίς να έχω ανοίξει και χωρίς να έχω παραλάβει τον φάκελο, ώστε να μπορώ να υποστηρίξω ότι δεν έλαβα το αντικείμενο. Αν το πάρω και το ανοίξω τι θα καταλάβω; Θα μπορεί να μου πει μετά ότι αυτός το έστειλε κανονικά και εγώ προσπαθώ να τον εξαπατήσω.

 

Nα σου πω οτι αν πας απο το ταχυδρομείο και δεν το παραλάβεις το δεμα επιστρέφει με την ένδειξη "άρνηση παραλαβής" αντι της "άγνωστης διεύθυνσις".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Nα σου πω οτι αν πας απο το ταχυδρομείο και δεν το παραλάβεις το δεμα επιστρέφει με την ένδειξη "άρνηση παραλαβής" αντι της "άγνωστης διεύθυνσις".

 

Αχα, ευχαριστώ αυτό δεν το είχα υπολογίσει.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι καλύτερο απλά να δω τον φάκελο και να κρίνω αν όντως είναι μούφα λόγω μεγέθους, γιατί αλίμονο αν χωράει σε φάκελο επιστολής κινητό και φορτιστής κλπ και να το αφήσω να φύγει πίσω όπως ήρθε χωρίς να έχω ανοίξει και χωρίς να έχω παραλάβει τον φάκελο, ώστε να μπορώ να υποστηρίξω ότι δεν έλαβα το αντικείμενο. Αν το πάρω και το ανοίξω τι θα καταλάβω; Θα μπορεί να μου πει μετά ότι αυτός το έστειλε κανονικά και εγώ προσπαθώ να τον εξαπατήσω.

Αν όντως έχει κάνει λαμογιά ο πωλητής (που δεν είναι 100% σίγουρο) μην προσπαθήσεις να κάνεις εσύ άλλη λαμογιά.

Θα κάνεις ό,τι πρέπει να κάνεις κανονικά.

Θα πάρεις το πακέτο όπως οφείλεις και θα τσεκάρεις τι έχει μέσα.

Σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα, προχωράς σε dispute της αγοράς και προχωράς με τον νόμιμο τρόπο για αποζημίωση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το φάκελο και πήγαινε σπίτι σου χωρίς να το ανοίξεις. Βάλε τη κάμερα να γράφει ότι ο φάκελος είναι σφραγισμένος, τα στοιχεία αποστολέα και παραλήπτη, και μετά άνοιξέ τον να δεις τι έχει μέσα.
Link to comment
Share on other sites

Πάρε το φάκελο και πήγαινε σπίτι σου χωρίς να το ανοίξεις. Βάλε τη κάμερα να γράφει ότι ο φάκελος είναι σφραγισμένος, τα στοιχεία αποστολέα και παραλήπτη, και μετά άνοιξέ τον να δεις τι έχει μέσα.

 

Και τι θα καταφέρει με αυτόν τον τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Λαμογιά σε καμία περίπτωση δεν έχω σκοπό να κάνω, απλά σε περίπτωση που αυτός έχει κάνει κάτι τέτοιο, δεν θέλω να κάνω κάτι που θα με εμποδίσει μετά να αποδείξω τελικά ότι αυτος είναι απατεώνας και όχι εγώ. Με την κάμερα δεν νομίζω ότι μπορώ να αποδείξω κάτι, η εν πάσει περιπτώσει να θεωρηθεί ως αξιόπιστο στοιχείο. Του έχω ήδη στείλει 2 μηνύματα μέσω ebay από το πρωί αλλά δεν έχει απαντήσει. Θεωρώ ότι από αύριο πρέπει να κινήσω τις διαδικασίες από ebay+paypal. Είναι νωρίς ακόμα λέτε;
Link to comment
Share on other sites

Λαμογιά σε καμία περίπτωση δεν έχω σκοπό να κάνω, απλά σε περίπτωση που αυτός έχει κάνει κάτι τέτοιο, δεν θέλω να κάνω κάτι που θα με εμποδίσει μετά να αποδείξω τελικά ότι αυτος είναι απατεώνας και όχι εγώ. Με την κάμερα δεν νομίζω ότι μπορώ να αποδείξω κάτι, η εν πάσει περιπτώσει να θεωρηθεί ως αξιόπιστο στοιχείο. Του έχω ήδη στείλει 2 μηνύματα μέσω ebay από το πρωί αλλά δεν έχει απαντήσει. Θεωρώ ότι από αύριο πρέπει να κινήσω τις διαδικασίες από ebay+paypal. Είναι νωρίς ακόμα λέτε;

Κανονικά θα σου έλεγα ότι από τη στιγμή που βεβαιωθείς ότι έχει γίνει απατεωνιά, το επόμενο δευτερόλεπτο μπορείς να το τρέξεις το θέμα μέσω dispute.

Απλά βεβαιώσου πρώτα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια....

 

Πήρα 4 τετοιες κάμερες και ενώ κατά την αγορά στο paypal του έγραψα "Can you write outside of the parcel lower prise? Below 80$. Because i will have problem with extra taxes in my country. Thank you!", τωρα μου έρχεται mail απο το paypal που λεει ότι στάλθηκαν με την FEDEX!!!

 

Δεν είδα καμία απάντηση σε αυτό που του είπα και δεν λέει π πουθενά ότι θα στείλει με την FEDEX και δεν θέλω να πληρώσω τίποτα παραπάνω από 192$.

Πρώτη φορά στέλνουν με ιδιωτική. Τι να κάνω? Αν είναι να πληρώσω παραπάνω, πως το ακυρώνω?

 

EDIT

Του έστειλα μήνυμα μπάς και προλάβω κάτι:

Can you cancel this order please?

I don't want it because you sent it with fedex and when i recieve it i will pay extra taxes etc.

 

Why you sent it with fedex? Standard Int'l Shipping you white in the "shipping and payments". What does this mean? With fedex?

No, i dont want it. Cancel it please

και λέει:

Thanks for your message. The package has been sent from China by FEDEX now, sorry we can not cancel order from FEDEX. I dont not know you need tax, because we have sent the Express to Greece before but no one said need extra tax. Sorry for that we just want you to receive the items in 2-4 working days. If you buy next time, we can give the good discount to you, is that OK? Also please advise us which delivery you want?

και του λέω:

If i wanted to receive it in 2-4 days, i would choose another seller who sending with fedex. You write Standard International Flat Rate Shipping and that is the reason that i choose you.

 

I know same cases that the buyers paid more than 150$ extra.

If they don't want extra money as you say, ok. But if they want, i will open a case, i will not recieve the items and you will give to me all my money back. Do you accept this?

 

Βοηθήστε...

Edited by PCMan

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα σου έλεγα ότι από τη στιγμή που βεβαιωθείς ότι έχει γίνει απατεωνιά, το επόμενο δευτερόλεπτο μπορείς να το τρέξεις το θέμα μέσω dispute.

Απλά βεβαιώσου πρώτα.

 

Σίγουρα με το που δω το δέμα ο ίδιος θα τον καταγγείλω αν έκανε λαμογιά. Ήδη δεν έχει απαντήσει από χτες σε κανένα από τα μηνύματά μου. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια....

 

Πήρα 4 τετοιες κάμερες και ενώ κατά την αγορά στο paypal του έγραψα "Can you write outside of the parcel lower prise? Below 80$. Because i will have problem with extra taxes in my country. Thank you!", τωρα μου έρχεται mail απο το paypal που λεει ότι στάλθηκαν με την FEDEX!!!

 

Δεν είδα καμία απάντηση σε αυτό που του είπα και δεν λέει π πουθενά ότι θα στείλει με την FEDEX και δεν θέλω να πληρώσω τίποτα παραπάνω από 192$.

Πρώτη φορά στέλνουν με ιδιωτική. Τι να κάνω? Αν είναι να πληρώσω παραπάνω, πως το ακυρώνω?

 

EDIT

Του έστειλα μήνυμα μπάς και προλάβω κάτι:

 

και λέει:

 

και του λέω:

 

 

Βοηθήστε...

Περιμένεις πρώτα να μάθεις τι κόστος θα έχει το τελωνείο.

Αν κρίνεις ότι είναι ασύμφορο, δεν πας να τα παραλάβεις και τα πράγματα θα γυρίσουν πίσω.

Οπότε μετά συνεννοήσαι για το τι θα γίνει εκ νέου με τον πωλητή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις πρώτα να μάθεις τι κόστος θα έχει το τελωνείο.

Αν κρίνεις ότι είναι ασύμφορο, δεν πας να τα παραλάβεις και τα πράγματα θα γυρίσουν πίσω.

Οπότε μετά συνεννοήσαι για το τι θα γίνει εκ νέου με τον πωλητή.

I second that. Άσ' τα να γυρίσουν πίσω, και να σου κάνει refund μόνο την αξία των αγαθών χωρίς τα μεταφορικά. Με τα μεταφορικά αν θέλει να σου κάνει τη χάρη.

Αυτή τη στιγμή εσύ είσαι φάουλ, από που και ως που να του ανοίξεις case?

 

Το Standard International Flat Rate Shipping δε σημαίνει ότι υποχρεωτικά θα το στείλει με απλό ταχυδρομείο. Το λεκτικό αυτό υποδεικνύει τον τρόπο χρέωσης μεταφορικών, όχι τον τρόπο αποστολής. Από τη στιγμή που δεν συνεννοηθήκατε πριν την αγορά σχετικά με τον τρόπο αποστολής, έχει το δικαίωμα να χρησιμοποιήσει όποιον επιθυμεί. Ξεκάθαρο?

Επίσης το ότι του ζητάς να το στείλει με μικρότερη αξία, του ζητάς να πάρει ένα ρίσκο και είναι καθαρά στη διακριτική του ευχέρεια αν θα το κάνει ή όχι, δεν είναι υποχρεωμένος. Γιατί αν χαθεί το δέμα, εσύ θα θες όλα τα χρήματα σου πίσω, και θα τα πάρεις, το ταχυδρομείο όμως θα τον αποζημιώσει μόνο αυτά που δήλωσε. Έχει κάθε δικαίωμα να δηλώσει την πλήρη αξία των προϊόντων, end of story.

'Ενας επιπλέον τρόπος να μειώσεις το ρίσκο του τελωνείου, εκτός από τη σωστή προγενέστερη επικοινωνία, είναι να μην παραγγέλνεις 4 κάμερες μαζί... Έτσι θα μειωθεί και το ρίσκο απώλειας στο ταχυδρομείο (διασπορά κινδύνου) καθώς και αυτό της ενδεχόμενης χασούρας από την μη ικανοποίηση λόγω ποιότητας (αγοράζεις από Κίνα, remember?).

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει πάνω απο 150 αγορές και τέτοιο πράγμα δεν μου έχει ξανατύχει. Όπου γράφει Standard International Flat Rate καταλαβαίνω ότι θα έρθει με τα ελτα. Αν γράφει DHL, FEDEX ή κάτι τέτοιο, απλά δεν παραγγέλνω... ΔΕΝ το γράφει όμως.. Που να ξέρω εγώ με τι θα το στείλει?

 

Τέλος πάντων, τέλος καλό όλα καλά.

Ακύρωσε την παραγγελία και θα μου τα στείλει με hongkong post είπε πάλι δωρεάν.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει πάνω απο 150 αγορές και τέτοιο πράγμα δεν μου έχει ξανατύχει. Όπου γράφει Standard International Flat Rate καταλαβαίνω ότι θα έρθει με τα ελτα. Αν γράφει DHL, FEDEX ή κάτι τέτοιο, απλά δεν παραγγέλνω... ΔΕΝ το γράφει όμως.. Που να ξέρω εγώ με τι θα το στείλει?

 

Τέλος πάντων, τέλος καλό όλα καλά.

Ακύρωσε την παραγγελία και θα μου τα στείλει με hongkong post είπε πάλι δωρεάν.

 

Για να καταλαβω, εσενα τι σε ενδιφερει με ποια εταιρεια θα τα στειλει αυτος, γιατι τοσα ποστ και δεν το εχω καταλαβει.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω, εσενα τι σε ενδιφερει με ποια εταιρεια θα τα στειλει αυτος, γιατι τοσα ποστ και δεν το εχω καταλαβει.

Προφανώς για το τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε PCMan δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτε αυτή τη στιγμή παρά να περιμένεις το κόστος και να αποφασίσεις αν θα τα δεχτείς ή αν θα γυρίσουν πίσω. Απλά να το συνεννοηθείς πριν γιατί από τη στιγμή που γράφει

4)Buyers are responsible to know that you are responsible for all taxes, duties, VATs levied by your own country's Customs.

θα κερδίσει το case.

 

Όπως ανέφεραν πάνω το Flat Shipping δεν σημαίνει ΕΛΤΑ. Σημαίνει απλά ότι όπου και να είσαι αυτοί θα σε χρεώσουν xx$ για μεταφορικά.

 

Ούτε case μπορείς να ανοίξεις γιατί ο πωλητής δεν έκανε κάτι λάθος. Αντίθετα θα μπορούσε να κάνει εσένα report στο ebay επειδή του ζήτησες να παραποιήσει την αξία του πακέτου.

Γενικά αυτό το ζητάμε ευγενικά και δεν το απαιτούμε γιατί εμείς είμαστε στο μείον... Σε μερικές χώρες είναι μάλιστα και παράνομο (πχ ΗΠΑ) και αν τον πιάσουν θα βρει εκείνος τον μπελά του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω αν αγορασω απο τον ιδιο πωλητη 4 διαφορετικα προϊοντα με ενα payment ωστε να γλητωσω 4 φορες τα εξοδα αποστολης! οταν παταω να το αγορασω δε μου λεει continue shopping..Πως θα γινει να το κανω αυτο;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω αν αγορασω απο τον ιδιο πωλητη 4 διαφορετικα προϊοντα με ενα payment ωστε να γλητωσω 4 φορες τα εξοδα αποστολης! οταν παταω να το αγορασω δε μου λεει continue shopping..Πως θα γινει να το κανω αυτο;

ΑΝ ο πωλητής προσφέρει combined shipping (αν δεν το γράφει, ρώτησέ τον) τότε απλά τα αγοράζεις και πριν πληρώσεις περιμένεις να σου στείλει invoice από το paypal ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ετσι εγινε..του εστειλα Mail και μου ειπε να του πω την διευθηνση μου να μου στειλει invoice.. Σας ευχαριστω!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή παιδιά! Σήμερα έλαβα ένα mail από κάποιον leslie gavin με διεύθυνση themeister@live.com που έγραφε τα εξής:

 

Hi...

 

I will give you a negative feedback if you don't send me the item

http://offer.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewBids&item=190493827499

 

I payd for it what happend?

 

Thanks

 

Φυσικά και είναι spam αφού εγώ δεν πουλούσα τίποτα στο ebay, άσε που όταν σου στέλνουν μήνυμα στο ebay φαίνεται και στο inbox του ebay. Με μια γρήγορη αναζήτηση στο google διάβασα ότι αυτό το mail έχει σταλεί και σε άλλους και το link σε οδηγεί σε μια διεύθυνση παρόμοια με του ebay όπου σου ζητάει τους κωδικούς σου. Προσοχή λοιπόν αν κάποιος λάβει αυτό το mail μην την πατήσει και γράψει τους κωδικούς του!!!

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Φίλε PCMan δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτε αυτή τη στιγμή παρά να περιμένεις το κόστος και να αποφασίσεις αν θα τα δεχτείς ή αν θα γυρίσουν πίσω. Απλά να το συνεννοηθείς πριν γιατί από τη στιγμή που γράφει

 

θα κερδίσει το case.

 

Όπως ανέφεραν πάνω το Flat Shipping δεν σημαίνει ΕΛΤΑ. Σημαίνει απλά ότι όπου και να είσαι αυτοί θα σε χρεώσουν xx$ για μεταφορικά.

 

Ούτε case μπορείς να ανοίξεις γιατί ο πωλητής δεν έκανε κάτι λάθος. Αντίθετα θα μπορούσε να κάνει εσένα report στο ebay επειδή του ζήτησες να παραποιήσει την αξία του πακέτου.

Γενικά αυτό το ζητάμε ευγενικά και δεν το απαιτούμε γιατί εμείς είμαστε στο μείον... Σε μερικές χώρες είναι μάλιστα και παράνομο (πχ ΗΠΑ) και αν τον πιάσουν θα βρει εκείνος τον μπελά του.

Για να καταλάβω ρε παιδιά.

Πως θα ξέρω αν ο πωλητής στέλνει με honk kong post ή EMS αφού δεν το γράφει? Ούτε fedex γραφει ούτε dhl ούτε τίποτα.

Πρέπει πριν παραγγείλω κάτι να τον ρωτάω? Πως θα το καταλάβω?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για να καταλάβω ρε παιδιά.

Πως θα ξέρω αν ο πωλητής στέλνει με honk kong post ή EMS αφού δεν το γράφει? Ούτε fedex γραφει ούτε dhl ούτε τίποτα.

Πρέπει πριν παραγγείλω κάτι να τον ρωτάω? Πως θα το καταλάβω?

 

Συνήθως ο τρόπος αποστολής αναφέρεται στην εκάστοτε δημοπρασία. Αλλιώς μπορείς να ενημερωθείς ρωτώντας τον μέσα από την σχετική φόρμα επικοινωνίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...