Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι σε εφερε εκει που ηθελε, εχασες το πλεονεκτημα να κανεις dispute στην Paypal τωρα μετα απο τοσο καιρο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μάλιστα... Αυτό που φοβόμουν δηλαδή...

Ωραίο το ebay... Μετα απο 150 αγορές, το μάθαμε κι αυτό...

 

Και αυτό με την 12μηνη εγγύηση που λεει είναι μπαρούφα?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Μπαρουφες ναι. Επρεπε με την μια να εκανες dispute και να μην δεχοσουν να το ψαχνεις το προβλημα κ.λ.π, ας του το εστελνες πισω να το κοιτουσε αυτός. Αυτο που μπορεις να κανεις τωρα ειναι να τον μαυρίσεις με μια αρνητική αξιόλογηση αναφεροντας το συμβαν.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ όμως γιατι τον βαθμολόγισα ήδη!!!

Αυτό δούλευε για ένα μήνα κανονικά.. Δεν ήξερα ότι θα χαλάσει και έτσι τον βαθμολόγισα θετικά..

Τωρα αλλάζει αυτό?? Μάλλον όχι ε?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Αυτό που φοβόμουν δηλαδή...

Ωραίο το ebay... Μετα απο 150 αγορές, το μάθαμε κι αυτό...

 

Και αυτό με την 12μηνη εγγύηση που λεει είναι μπαρούφα?

 

Βρε φιλε περνεις την κινεζαρια και θελεις και εγγύηση, παρτε bosh, κατι επώνυμο ή ψωνίστε απο εδω στην καλλιτερη.

Τώρα επειδή τα εχώ με αυτούς που βάζουν αφτερμαρκετ κινέζικα ξενον και όποιον πάρει ο χάρος στον δρόμο, ευτυχώς να λες που σου κάηκαν.

 

Σορρυ αλλα επρεπε να το γραψω

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου τη δίνουν ρε φίλε. Μακάρι να βγεί και νόμος γιατι και η κουτσή μαρία έχει βάλει και σε στραβώνει στον δρόμο. Εμένα τα φανάρια μου είναι με φακό, οπότε δεν έχω πρόβλημα...

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου τη δίνουν ρε φίλε. Μακάρι να βγεί και νόμος γιατι και η κουτσή μαρία έχει βάλει και σε στραβώνει στον δρόμο. Εμένα τα φανάρια μου είναι με φακό, οπότε δεν έχω πρόβλημα...

Συμφωνώ με την άποψή σας παιδιά αλλά ας το συζητήσουμε αυτό στο Cars & Bikes forum και ας μιλήσουμε εδώ για το ebay.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Συγνώμη που ξεφύγαμε έτσι.

 

Τώρα κάτι άλλο.

Δεν θέλω να το αφήσω έτσι αυτό.. Να με δουλέψει έτσι ένας κινέζος? Ε όχι..

 

Λέω να πάρω με λογαριασμό άλλου ένα ballast και μόλις έρθει να του στείλω πίσω το καμένο για να μου στείλει ένα καλό. Όλα αυτά θα γίνουν σε διάστημα 45 ημερών όπως θέλει το paypal και θα μπορέσω να του δώσω ένα ωραιότατο αρνητικό feedback που τόσο πολύ θέλει. Έτσι θα έχω 2 καινούρια Ballast στην τιμή του ενός ή ένα καινούριο και τα λεφτά μου πίσω απο το καμένο.

Π**στιά αυτός? Π**στιά κι εγω.

 

Δεν είναι τα 15€ που στοιχίζει, είναι το δούλεμα και δεν μ'αρέσει καθόλου να με δουλεύουν, ειδικά τότε που τον εμπιστεύθηκα και περίμενα..

 

Τι λέτε? Θα πιάσει?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εχει κάποιος υπόψιν του απο script που παίζουν με το ebay, και πως δουλεύουν?
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι ποσοι νεεοι εχουν ιδεες για να ανοιξουν καποιο shop αλλα σκεφτομαι πως ειναι δυνατον να ειμαι ανταγωνιστικος στις τιμες μου οταν το κυριο εργαλειο στο μαγαζι ... δηλαδη το ταχυδρομειο... ειναι οι τιμες διπλασιες στην αποστολη πακετων στην ευρωπη σε σχεση με τα αλλα ταχυδρομεια? ξενερωνω πολυ οταν βλεπω πακετο απο γερμανια εως 2kg απλο να κοστιζει μολις 8,60 ευρω και απο Ελλαδα για Γερμανια με τα ελτα..μολις 26 ευρω!!! σαν δεν ντρεπομαστε !

 

http://www.elta.gr/index.asp

 

http://www.dhl.de/en/paket/privatkunden/international/paeckchen.html

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι ποσοι νεεοι εχουν ιδεες για να ανοιξουν καποιο shop αλλα σκεφτομαι πως ειναι δυνατον να ειμαι ανταγωνιστικος στις τιμες μου οταν το κυριο εργαλειο στο μαγαζι ... δηλαδη το ταχυδρομειο... ειναι οι τιμες διπλασιες στην αποστολη πακετων στην ευρωπη σε σχεση με τα αλλα ταχυδρομεια? ξενερωνω πολυ οταν βλεπω πακετο απο γερμανια εως 2kg απλο να κοστιζει μολις 8,60 ευρω και απο Ελλαδα για Γερμανια με τα ελτα..μολις 26 ευρω!!! σαν δεν ντρεπομαστε !

 

http://www.elta.gr/index.asp

 

http://www.dhl.de/en/paket/privatkunden/international/paeckchen.html

 

Φίλε μου , Όταν το πακέτο είναι μέχρι 2 ευρώ το στέλνουμε με επιστολικό ταχυδρομείο ,

πληρώνουμε 12,60 ή 15,10 συστημένο Και δεν ντρεπόμαστε καθόλου.

Γιατί να πληρώσεις 26?

Σαφώς βέβεα η τιμή που προσφέρουν τα Γερμανικά ταχυδρομεία είναι πολύ καλύτερη και η επιχειρηματικότητα αναστέλεται με τόσο ακριβό κόστος μεταφοράς.....

Link to comment
Share on other sites

Εχει ακούσει τιποτα κανεις, τι παιζει με τα τελωνεία? εχω παρει καποια πράγματα απο κινα εδω και 30 μερες και τιποτα ακομα.

 

Πρώτη φορα αργουν τοσο!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει ακούσει τιποτα κανεις, τι παιζει με τα τελωνεία? εχω παρει καποια πράγματα απο κινα εδω και 30 μερες και τιποτα ακομα.

 

Πρώτη φορα αργουν τοσο!!

 

περίμενε άλλες το πολύ 10 εργάσιμες μέρες.

εγώ από honk kong το παρέλαβα μετά από έναν μήνα και 8 μέρες (μαζί με Σάββατα κ Κυριακές)

από Κίνα έχω αγοράσει κάτι ακουστικά, αλλά από ότι μου είπαν μετά από μήνα έρχονται.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια αγορά απο Αμερική κοντά στα 2300 δολάρια. Είναι ένα εργαλείο που ζυγίζει περίπου 25lb...πόσο περίπου να υπολογίσω το τελωνείο???Ο πωλητής μου έστειλε οτι shipping via USPS priority mail with insurance for $650.00 will cost $150.80. Fedex will be able to insure the whole value. Να του πω να το στείλει με USPS ή με FEDEX???

 

Αν επιλέξεις FEDEX να ξέρεις θα περάσει τελωνείο 100% και θα πληρώσεις περίπου 30% πάνω στην τιμή ΣΥΝ μεταφορικά (23% ΦΠΑ + κάποια ακόμα για δασμούς, περίπου 30% υπολόγισε).

Επίσης θα πληρώσεις και αμοιβή εκτελωνιστή στην FedEx η οποία είναι κατ'ελάχιστον 82 ευρώ.

 

Για να τα γλιτώσεις αυτά τα λεφτά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις στον πωλητή να δηλώσει αξία πακέτου μικρότερη των 150$ και να μην βάλει έξτρα τα μεταφορικά. Επίσης αν είναι μαγαζί και σου εκδώσει τιμολόγιο να στο στείλει ξεχωριστά σε φάκελο με Airmail. Δεν το δέχονται όλοι οι πωλητές, ούτε εξασφαλίζει κανείς ότι δεν θα περάσει τελωνείο αλλά μειώνεις κάποιες πιθανότητες. Επίσης έτσι χάνεις την ασφάλιση αποστολής που σημαίνει ότι σε περίπτωση που γίνει κάτι (χαθεί το πακέτο, σπάσει το εργαλείο, κλπ) χάνεις τα λεφτά σου αφού δεν σε καλύπτει κανείς.

 

Η επιλογή είναι δική σου...

 

Εχει ακούσει τιποτα κανεις, τι παιζει με τα τελωνεία? εχω παρει καποια πράγματα απο κινα εδω και 30 μερες και τιποτα ακομα.

 

Πρώτη φορα αργουν τοσο!!

Φίλε μου περιμένω κιεγώ πακέτο από Αμερική που είναι στο τελωνείο από τις 25/10 και ακόμα τίποτα.

Ο κούριερ των ΕΛΤΑ που μου έφερε κάποια άλλα πράγματα (με ξέρει και μιλάμε που και που αν έχει ώρα) μου είπε ότι υπάρχει θέμα στο τελωνείο με κάποια χρήμματα που δεν τους δίνει το κράτος και εκτελωνίζουν μόνο τα άκρως απαραίτητα.

Επίσης εκκρεμεί και κάποια απόφαση για το τι θα κάνουν τα πακέτα. Μέχρι τώρα τα σχετικά φθηνά, ειδικά από Αμερική και USPS τα άφηναν να περάσουν αλλά λόγω κρίσης και ανάγκης μετρητού υπάρχει μια σκέψη να τα περνάνε όλα ανεξαιρέτως και να φορολογούνται.

Δεν κόβω το χέρι μου ούτε μπορώ να εγγυηθώ για την ακρίβεια του παραπάνω, απλά μεταφέρω τι άκουσα.

Επίσης και τα ΕΛΤΑ που πήρα και ρώτησα μου είπαν ότι βλέπουν πακέτα μέσα από αρχές Οκτωβρίου και απλά κάθονται.

 

περίμενε άλλες το πολύ 10 εργάσιμες μέρες.

εγώ από honk kong το παρέλαβα μετά από έναν μήνα και 8 μέρες (μαζί με Σάββατα κ Κυριακές)

από Κίνα έχω αγοράσει κάτι ακουστικά, αλλά από ότι μου είπαν μετά από μήνα έρχονται.

 

Ειδικά από ΗΚ για κάποιο λόγο αργούν πάντα και σταθερά περίπου ένα μήνα (συν-πλην).

Όσα πακέτα έχω πάρει από εκεί πάντα έχουν κάνει τόσο. Μερικοί πωλητές στο ebay μάλιστα μου έχουν στείλει να μου που να μην ανησυχήσω και ότι θα κάνουν ένα μήνα να έρθουν, οπότε είναι σχετικά γνωστό θέμα.

Edited by lordelesar
Link to comment
Share on other sites

 

Φίλε μου περιμένω κιεγώ πακέτο από Αμερική που είναι στο τελωνείο από τις 25/10 και ακόμα τίποτα.

Ο κούριερ των ΕΛΤΑ που μου έφερε κάποια άλλα πράγματα (με ξέρει και μιλάμε που και που αν έχει ώρα) μου είπε ότι υπάρχει θέμα στο τελωνείο με κάποια χρήμματα που δεν τους δίνει το κράτος και εκτελωνίζουν μόνο τα άκρως απαραίτητα.

Επίσης εκκρεμεί και κάποια απόφαση για το τι θα κάνουν τα πακέτα. Μέχρι τώρα τα σχετικά φθηνά, ειδικά από Αμερική και USPS τα άφηναν να περάσουν αλλά λόγω κρίσης και ανάγκης μετρητού υπάρχει μια σκέψη να τα περνάνε όλα ανεξαιρέτως και να φορολογούνται.

Δεν κόβω το χέρι μου ούτε μπορώ να εγγυηθώ για την ακρίβεια του παραπάνω, απλά μεταφέρω τι άκουσα.

Επίσης και τα ΕΛΤΑ που πήρα και ρώτησα μου είπαν ότι βλέπουν πακέτα μέσα από αρχές Οκτωβρίου και απλά κάθονται.

 

Κατι τετοιο ακουσα και εγω, για κατι επιδόματα ή κατι τετοιο και τα λαμογια καθυστερούν στους εκτελωνισμούς, λες και φταίμε εμεις.

 

Ελλαδισταν. Ειναι να την κάνουμε μου φαίνεται,

Link to comment
Share on other sites

Εχει ακούσει τιποτα κανεις, τι παιζει με τα τελωνεία? εχω παρει καποια πράγματα απο κινα εδω και 30 μερες και τιποτα ακομα.

 

Πρώτη φορα αργουν τοσο!!

Εγώ παρέλαβα σήμερα με EMS σε 10 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια αγορα στο ebay. απο ποσο βαθμολογια και πανω να κοιταω στους χρηστες;; Ξερω, οσο πιο ψηλα τοσο το καλυτερο. Αλλα εναν αριθμο περιπου;; 50 ειναι καλα ή να κοιταω απο 200 και πανω;
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

BTW, από Αγγλία τα πακέτα δεν περνάνε τελωνείο σωστα? Ακόμα και αν είναι με UPS/FedEx και λοιπές κούριερ?

 

Δεν περνάνε, είναι ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια αγορα στο ebay. απο ποσο βαθμολογια και πανω να κοιταω στους χρηστες;; Ξερω, οσο πιο ψηλα τοσο το καλυτερο. Αλλα εναν αριθμο περιπου;; 50 ειναι καλα ή να κοιταω απο 200 και πανω;

Από 500 και πάνω θα έλεγα και με ποσοστό από 99% και πάνω για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Άσχημα ξύπνησα σήμερα το πρωί... Μία αγενέστατη "κυρία" (τελώνισσα όπως είπε ο ταχυδρόμος μου...:lol::lol:) με ενημέρωσε ότι πρέπει να της στείλω τιμολόγιο για το πακέτο που περιμένω από Αμερική. Επίσης με ενημέρωσε ότι το άνοιξαν και τα έβγαλαν όλα έξω μέχρι τελευταίου κομματιού...

Anyway, σε κόστος 500$ μου έβαλε 125 ευρώ δασμούς.

Αυτό με νευρίασε ηταν το ύφος της το οποίο ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και μου μιλούσε σαν να ήμουν κάποιο παιδάκι που προσπάθησε να περάσει φούντα από το τελωνείο.

 

Οπότε όποιοι περιμένετε πακέτα από τελωνείο, μάλλον ξεφράκαρε η διαδικασία οπότε να τα περιμένετε οσονούπω...

Link to comment
Share on other sites

Άσχημα ξύπνησα σήμερα το πρωί... Μία αγενέστατη "κυρία" (τελώνισσα όπως είπε ο ταχυδρόμος μου...:lol::lol:) με ενημέρωσε ότι πρέπει να της στείλω τιμολόγιο για το πακέτο που περιμένω από Αμερική. Επίσης με ενημέρωσε ότι το άνοιξαν και τα έβγαλαν όλα έξω μέχρι τελευταίου κομματιού...

Anyway, σε κόστος 500$ μου έβαλε 125 ευρώ δασμούς.

Αυτό με νευρίασε ηταν το ύφος της το οποίο ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και μου μιλούσε σαν να ήμουν κάποιο παιδάκι που προσπάθησε να περάσει φούντα από το τελωνείο.

 

Οπότε όποιοι περιμένετε πακέτα από τελωνείο, μάλλον ξεφράκαρε η διαδικασία οπότε να τα περιμένετε οσονούπω...

 

Πηγες εσυ προσωπικά στο τελωνείο ή μίλησες στο τηλέφωνο? και τελικά τι εγινε τα πλήρωσες?

Link to comment
Share on other sites

Πηγες εσυ προσωπικά στο τελωνείο ή μίλησες στο τηλέφωνο? και τελικά τι εγινε τα πλήρωσες?

Αυτή τη φορά δεν πήγα εγώ γιατί τον εκτελωνισμό δεν τον κάνει ιδιωτική εταιρία αλλά τα ΕΛΤΑ. Οπότε δεν γλιτώνεις κάτι. Ήταν με USPS η αποστολή οπότε δεν πληρώνεις κερατιάτικα στην κουριερ για αμοιβή εκτελωνιστή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...