Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αύριο λήγει μια δημοπρασία για ένα dvd το οποίο απ'ότι αποδεικνύεται ότι δεν είναι original. Αν το κερδίσω εγώ και δεν θέλω να το πληρώσω, τι κυρώσεις θα έχω?

Τίποτα, στην χειρότερη θα σου κάνει καταγγελία ο πωλητής αλλά αν μπορείς ν'αποδείξεις ότι δεν είναι αυθεντικό τότε έχεις το δίκιο με το μέρος σου και μπορείς να δικαιολογήσεις την στάση σου στο Ebay.. Ακόμα και να μην μπορείς ν'αποδείξεις τίποτα όμως, το πολύ πολύ να σου κατοχυρώσουν μία παρατήρηση (συνήθως στις 3 σε διαγράφουν, όχι νωρίτερα). Αν όμως έχεις ακόμα 24 ώρες μπορείς ν'αποσύρεις την προσφορά σου (εκτός κι αν έχουν απενεργοποιήσει αυτή την δυνατότητα με τις τελευταίες αλλαγές - πλέον δεν τους προλαβαίνουμε!).

 

Παλαιότερα θα διακινδύνευες αρνητική αξιολόγηση αλλά πλέον οι πωλητές δεν μπορούν ν'αφήσουν αρνητικές οπότε είσαι οκ..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σας ευχαριστώ και τους δύο.

 

Το βρήκα και στο ebay πριν λίγο, και λένε ότι αν έχεις κάποιο αριθμό αρνητικών αξιολογήσεων σε μικρό χρονικό διάστημα, τότε σε διαγράφουν. Ήδη έχω στείλει μήνυμα στον πωλητή (Κινέζος btw, έπρεπε να το'χα ψυλλιαστεί! :P) προειδοποιώντας τον ότι αν είναι μαϊμού το dvd, λεφτά από μένα δεν βλέπει!

 

 

edit: Τελικά όλα καλά. Ο πωλητής ήταν ευγενέστατος, μου είπε ότι αν δεν θέλω το dvd θα ακυρώσει τη συναλλαγή. :)

Link to comment
Share on other sites

τα βαζεις εσυ τα εξοδα αποστολης στη φορμα που ειναι για να πληρωσεις , απο κατω μπαινουν ,κανεις σουμα και μετα πληρωνεις οπως θες.

δεν ειναι σιγουρο οτι θα λειτουργησει παντα αυτο...καλυτερα να του ζητησει ενα total invoice

οπου κανει αυτος ολες τις ενεργειες για να ενσωματωσει το κοστος αποστολης

 

Σας ευχαριστώ και τους δύο.

 

Το βρήκα και στο ebay πριν λίγο, και λένε ότι αν έχεις κάποιο αριθμό αρνητικών αξιολογήσεων σε μικρό χρονικό διάστημα, τότε σε διαγράφουν. Ήδη έχω στείλει μήνυμα στον πωλητή (Κινέζος btw, έπρεπε να το'χα ψυλλιαστεί! :P) προειδοποιώντας τον ότι αν είναι μαϊμού το dvd, λεφτά από μένα δεν βλέπει!

 

 

edit: Τελικά όλα καλά. Ο πωλητής ήταν ευγενέστατος, μου είπε ότι αν δεν θέλω το dvd θα ακυρώσει τη συναλλαγή. :)

3 αρνητικες αξιολογησεις αλλα μη σκατε ...ξαναγραφεστε με αλλο user identity

παντως δε χανεις με τιποτα το ebay!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να βοηθησει.πολυησα πριν μερικες μερες ενα dvd το οποιο ο αγοραστης θεωρησε αντιγραφη πηρε μεσω paypal τα λεφτα πισω κ αφησε feedback

αρνητικο.την επομενη μερα το ebay μου εκανε blocked.λεει Registration blocked και Not a registered user.δεν μπορω ουτε να αγορασω ουτε να πουλησω.τι κανω σε αυτη την περιπτωση.πρεπει μου λεει να στειλω κατι χαρτια με φαξ να γινει ξανα ενεργοποιησει.ξερει καποιος κατι γιατι δεν βγαζω ακρη.μου λεει το εξης μυνημα--

I understand that your account is important to you and would like to get

it reinstated as soon as possible. However, as mentioned earlier, your

eBay account will only be considered for reinstatement after October 29,

2008, and once you've completed our reinstatement process.

 

To have your account considered for reinstatement please completed these

two steps in our reinstatement process.

 

Step 1: Complete the Request for Reinstatement Form.

Step 2: Provide us with Proof of Identity & Proof of Address.

 

The reinstatement procedures, forms & a list of appropriate documents

are located at:

 

http://pages.ebay.co.uk/help/community/reinstfaq.html

 

You must send us PHOTOCOPIES, not originals, as we can't return your

documents. Clearly print your User ID on both documents so we can match

them with your account quickly. You should ensure that the details on

the documents match the registration details on your account.

 

We will destroy all documents that you provide after your registration

information has been verified.

 

After completing the request for reinstatement, please fax it to us,

along with any appropriate documents that confirm your registration

information.

 

και αυτο το μυνημα ---

Your account will only be considered for reinstatement after October 29,

2008, and once you've completed the reinstatement process. To have your

account considered for reinstatement please complete these two steps in

our reinstatement process.

 

Step 1: Complete the Request for Reinstatement Form.

Step 2: Provide us with Proof of Identity & Proof of Address.

 

The reinstatement procedures, forms & a list of appropriate documents

are located at:

 

http://pages.ebay.co.uk/help/community/reinstfaq.html

 

You must send us PHOTOCOPIES, not originals, as we can't return your

documents. Clearly print your User ID on both documents so we can match

them with your account quickly. You should ensure that the details on

the documents match the registration details on your account.

 

We will destroy all documents that you provide after your registration

information has been verified

 

αν γνωριζετε βοηθηστε την κατασταση

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να βοηθησει.πολυησα πριν μερικες μερες ενα dvd το οποιο ο αγοραστης θεωρησε αντιγραφη πηρε μεσω paypal τα λεφτα πισω κ αφησε feedback

αρνητικο.την επομενη μερα το ebay μου εκανε blocked.λεει Registration blocked και Not a registered user.δεν μπορω ουτε να αγορασω ουτε να πουλησω.τι κανω σε αυτη την περιπτωση.πρεπει μου λεει να στειλω κατι χαρτια με φαξ να γινει ξανα ενεργοποιησει.ξερει καποιος κατι γιατι δεν βγαζω ακρη.μου λεει το εξης μυνημα--

I understand that your account is important to you and would like to get

it reinstated as soon as possible. However, as mentioned earlier, your

eBay account will only be considered for reinstatement after October 29,

2008, and once you've completed our reinstatement process.

 

To have your account considered for reinstatement please completed these

two steps in our reinstatement process.

 

Step 1: Complete the Request for Reinstatement Form.

Step 2: Provide us with Proof of Identity & Proof of Address.

 

The reinstatement procedures, forms & a list of appropriate documents

are located at:

 

http://pages.ebay.co.uk/help/community/reinstfaq.html

 

You must send us PHOTOCOPIES, not originals, as we can't return your

documents. Clearly print your User ID on both documents so we can match

them with your account quickly. You should ensure that the details on

the documents match the registration details on your account.

 

We will destroy all documents that you provide after your registration

information has been verified.

 

After completing the request for reinstatement, please fax it to us,

along with any appropriate documents that confirm your registration

information.

 

και αυτο το μυνημα ---

Your account will only be considered for reinstatement after October 29,

2008, and once you've completed the reinstatement process. To have your

account considered for reinstatement please complete these two steps in

our reinstatement process.

 

Step 1: Complete the Request for Reinstatement Form.

Step 2: Provide us with Proof of Identity & Proof of Address.

 

The reinstatement procedures, forms & a list of appropriate documents

are located at:

 

http://pages.ebay.co.uk/help/community/reinstfaq.html

 

You must send us PHOTOCOPIES, not originals, as we can't return your

documents. Clearly print your User ID on both documents so we can match

them with your account quickly. You should ensure that the details on

the documents match the registration details on your account.

 

We will destroy all documents that you provide after your registration

information has been verified

 

αν γνωριζετε βοηθηστε την κατασταση

ευχαριστω

 

 

Δεν είναι και τοσο τρομερό σου ζητάνε να συμπληρώσεις την αίτηση επαναφοράς και να στείλεις με φαξ αποδεικτικό 'διεύθυνσης κατοικίας' και φωτοτυπία ταυτότητας και επίσης σου επισημαίνουν οτι όλα αυτά τα έγγραφα θα πρέπει να ανταποκρίνονται σε αυτά που εχεις δηλωση κατά την εγγραφή σου στο paypal

 

Και μια ερωτηση:

Για πες μου τα χρήματα που επέστρεψε το paypal στον αγοραστή τα πήρε από την κάρτα σου?

 

 

ΥΓ επίσης σου λέει οτι το αίτημα σου θα εξεταστεί μετά από τις 29 Οκτωβρίου (ήδη έχει περάσει) :lol:

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή ενδιαφέρομαι να πάρω μία μπαταρία για το φορητό μου κι έχω βρει ένα χρήστη με πολύ καλές κριτικές απ΄όσους έχουν αγοράσει το ίδιο προιόν κι εχει 99,5% αξιολόγηση οπότε δείχνει αξιόπιστος. Η απορία μου είναι επειδή έχει το ίδιο προϊόν σε 3-4 αγγελίες με τιμές σε €, £, $ και οσον αφορά τα μεταφορικά έχει όπως γράφει Sonstige (15,99€) και Other Int'l Postage (19,99€) ξέρει κανείς τη διαφορά γιατί είναι και η πρώτη μου αγορά και δε ξέρω και πολλά. Επίσης το προϊόν έρχεται από Κίνα και κοστίζει 24€ φαντάζομαι δεν επιβαρύνομαι τελωνείο, σωστά;

http://cgi.ebay.co.uk/8Cell-4800m-Acer-Aspire-5610-5630-5650-5660-5680-Akkus_W0QQitemZ160292532042QQcmdZViewItem?hash=item160292532042&_trkparms=39%3A1|66%3A4|65%3A15|240%3A1318&_trksid=p3911.c0.m14#ShippingPayment

http://cgi.ebay.co.uk/8Cel-4800m-Acer-Aspire-3100-3650-3690-5100-5110-Battery_W0QQitemZ150300975044QQcmdZViewItem?hash=item150300975044&_trkparms=72%3A1301|39%3A1|66%3A4|65%3A12|240%3A1318&_trksid=p3911.c0.m14#ShippingPayment

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑΣ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ,ΤΗΝ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ Κ 'ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ' ΕΝΝΟΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?ΔΗΛ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ,ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ Κ ΤΙ ΑΛΛΟ?ΕΧΕΙ ΝΟΥΜΕΡΟ ΦΑΞ ΑΥΤΟ- +44 207 681 2392 ΓΙΑ ΑΓΓΛΙΑ.ΔΗΛ 00442076812392?ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΑΦΗΣΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ FEEDBACK ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΑ ΠΗΡΑΝ ΑΠΟ ΤΟ PAYPAL ΑΥΤΟΜΑΤΑ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑΣ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ,ΤΗΝ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ Κ 'ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ' ΕΝΝΟΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?ΔΗΛ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ,ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ Κ ΤΙ ΑΛΛΟ?ΕΧΕΙ ΝΟΥΜΕΡΟ ΦΑΞ ΑΥΤΟ- +44 207 681 2392 ΓΙΑ ΑΓΓΛΙΑ.ΔΗΛ 00442076812392?ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΑΦΗΣΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ FEEDBACK ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΑ ΠΗΡΑΝ ΑΠΟ ΤΟ PAYPAL ΑΥΤΟΜΑΤΑ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Απόδειξη κοινωφελούς οργανισμού 'λεει' ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ....

Το φαξ αυτό είναι που γράφεις, με 2 μηδενικά

 

 

'ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΑ ΠΗΡΑΝ ΑΠΟ ΤΟ PAYPAL' Απο εσένα τα πήραν??

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΤΥΠΟΣ ΠΟΥ ΑΦΗΣΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ FEEDBACK ΕΙΧΕ ΣΤΕΙΛΕΙ 28 ΕΥΡΩ.ΤΑ ΤΡΑΒΗΞΑΝ ΑΠΟ ΤΟ PAYPAL ΠΙΣΩ Κ ΕΙΧΑΝ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ.ΕΙΧΑ ΜΕΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ Κ ΜΟΛΙΣ ΠΗΓΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΤΙ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΧΩ 0 ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ.ΕΠΡΕΠΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΕ ΛΙΡΕΣ ΝΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΕΥΡΩ ΜΕΣΩ PAYPAL ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ.ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Ο ΤΥΠΟΣ ΠΟΥ ΑΦΗΣΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ FEEDBACK ΕΙΧΕ ΣΤΕΙΛΕΙ 28 ΕΥΡΩ.ΤΑ ΤΡΑΒΗΞΑΝ ΑΠΟ ΤΟ PAYPAL ΠΙΣΩ Κ ΕΙΧΑΝ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ.ΕΙΧΑ ΜΕΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ Κ ΜΟΛΙΣ ΠΗΓΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΤΙ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΧΩ 0 ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ.ΕΠΡΕΠΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΕ ΛΙΡΕΣ ΝΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΕΥΡΩ ΜΕΣΩ PAYPAL ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ.ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

 

ΟΚ ψιλόκατάλαβα γιατί εκεί είχα ένα κενό. Νομίζω λοιπόν οτι το paypal (όσο αφορά στους πωλητές) δεσμεύει τα χρήματα που έχει καταβάλει ο αγοραστής για 45 ήμερες που είναι και το όριο που σου δίνει δικαίωμα αμφισβήτησης της αγοράς, αν λοιπόν υπάρξει πρόβλημα απο τον πωλητή (καταγγελία) τότε στα παίρνει πίσω απο τον λογαριασμό σου και τα επιστρέφει στον αγοραστή.

 

Αν ξέρει κάποιος κάτι άλλο μας το λει

 

 

EDIT

Δεν μας είπες όμως ήταν μαϊμού το DVD :lol::lol::lol:

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

το dvd δεν ηταν μαιμου.στην περιγραφη το εγραφα οτι ειναι αντιγραφη απο VHS,ο τυπος ομως ηταν *******.δημιουργησε προβλημα τα dvd δεν τα εστειλε πισω κ δεν μπορω να αφησω αρνητικο feedback
Link to comment
Share on other sites

σε προηγουμενη αναφορα ειπα για προβλημα τωρα εχω αλλη μια απορια.εστειλα τα απαραιτητα εγγραφα αλλα ενω στον λογαριασμο του paypal εχω 300 ευρω σε ενημερωσε που εκανα σε ΑΤΜ δειχνει οτι εχω 2 ευρω,εχει σχεση με το ebay που με εχει κλειδωσει?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, καιρό έχω να εκφράσω πρόβλημα μου στο myphone :)

Λοιπόν έχει προκύψει ένα θέμα και θέλω τη βοηθεια σας.

Είχα παραγγείλει απο το ebay κάποια leds και κάτι φωτάκια απο έναν πωλητή απ'τη κίνα. ηταν τρια αντικείμενα απο 3 διαφορετικές δημοπρασίες του ίδιου πωλητή και μου τα έστειλε σε ένα πακέτο. Την πέμπτη παρέλαβα το πακέτο και αντι για την παραγγελία μου μου είχε στείλει λάθος αντικείμενο, αφού ήρθα σε επικοινωνία μαζί του μου ζήτησε να του δώσω τον κωδικό που ύπήρχε πάνω στο πακέτο που παρέλαβα.

Σήμερα μου έστειλε απάντηση και μου λεει να στείλω πίσω το αντικείμενο το οποίο έχει αξία κάπου στα 6$ και να του στείλω την απόδειξη του ταχυδρομείου ώστε να μου στείλει κ αυτός την παραγγελία μου.

Επειδή λοιπόν όλο αυτό μου ακούγετε μαγάλο μπλέξιμο, μπορώ να κάνω αναφορά στο ebay και να ζητήσω να μου κάνει refund τα λεφτά μου και να γίνει ακύρωση της παραγγελίας και με ποιο τρόπο??

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, καιρό έχω να εκφράσω πρόβλημα μου στο myphone :)

Λοιπόν έχει προκύψει ένα θέμα και θέλω τη βοηθεια σας.

Είχα παραγγείλει απο το ebay κάποια leds και κάτι φωτάκια απο έναν πωλητή απ'τη κίνα. ηταν τρια αντικείμενα απο 3 διαφορετικές δημοπρασίες του ίδιου πωλητή και μου τα έστειλε σε ένα πακέτο. Την πέμπτη παρέλαβα το πακέτο και αντι για την παραγγελία μου μου είχε στείλει λάθος αντικείμενο, αφού ήρθα σε επικοινωνία μαζί του μου ζήτησε να του δώσω τον κωδικό που ύπήρχε πάνω στο πακέτο που παρέλαβα.

Σήμερα μου έστειλε απάντηση και μου λεει να στείλω πίσω το αντικείμενο το οποίο έχει αξία κάπου στα 6$ και να του στείλω την απόδειξη του ταχυδρομείου ώστε να μου στείλει κ αυτός την παραγγελία μου.

Επειδή λοιπόν όλο αυτό μου ακούγετε μαγάλο μπλέξιμο, μπορώ να κάνω αναφορά στο ebay και να ζητήσω να μου κάνει refund τα λεφτά μου και να γίνει ακύρωση της παραγγελίας και με ποιο τρόπο??

 

Ναι μπορείς με την προϋπόθεση οτι πλήρωσες με paypal.

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

ναι με paypal πλήρωσα αλλα τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

ναι με paypal πλήρωσα αλλα τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

 

 

eBay

Μπαίνεις στον ebay και πας επάνω δεξια Help >resolution center αυτό σε βγάζει στην "Dispute Console Overview" απο εκει και πέρα ακολουθείς τις οδηγίες. Καποια στιγμή που θα τελείωση η διαδικασία καταγγελίας σου στο ebay το ιδιο το ebay θα σε στείλει στο paypal οπου και εκει θα ακολουθήσεις τις ανάλογες οδηγίες.

 

Τώρα το ebay δεν ανακατεύεται καθόλου στην διένεξη σου με τον πωλητή την δουλειά την κάνει όλη το paypal

 

Εννοείται οτι θα αφήσεις και αρνητικά σχόλια στο feedback του πωλητή.

 

Paypal

Το αρχικό βήμα λέγετε "Dispute" το οποίο μετά από κάποιες ήμερες, αν δεν σου εχει ακόμα γυρίσει τα χρήματα, μπορείς να το πας στο επόμενο στάδιο που ειναι το "Claim" απαίτηση, κατόπιν περιμένεις 2 με 2,5 μήνες και αν δικαιωθείς απο το paypal παίρνεις πίσω το χρήμα :D και κρατάς και το εμπόρευμα :p

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά παρήγγειλα μια μπαταρία από Κίνα, από χρήστη με feedback 99,5%. Η απορία μου είναι οκ τώρα απλά περιμένω;; Η αγορά έγινε τη παρασκευή μέσω paypal όπου έγινε και η δέσμευση των χρημάτων, και σήμερα ολοκληρώθηκε από τη τράπεζα και αφαιρέθηκε και απο το λογαριασμο μου το ποσό. Η αποστολή πότε γίνεται;; Δεν ενημερώνωνομαι εγώ από κανέναν ότι έγινε η αποστολή πχ;; Έιχα να στείλω στο πωλητή αρχικά να του πω να το δηλώσει σα gift αλλά επειδή κόστιζε 23,99€ σκέφτηκα ότι δε θα μπλέξω με τελωνεία.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

[bPaypal

Το αρχικό βήμα λέγετε "Dispute" το οποίο μετά από κάποιες ήμερες, αν δεν σου εχει ακόμα γυρίσει τα χρήματα, μπορείς να το πας στο επόμενο στάδιο που ειναι το "Claim" απαίτηση, κατόπιν περιμένεις 2 με 2,5 μήνες και αν δικαιωθείς απο το paypal παίρνεις πίσω το χρήμα :D και κρατάς και το εμπόρευμα :p

 

 

 

 

.

οχι 2 - 2,5 μηνες πολυ λιγοτερο 20 μερες

 

Ρε παιδιά παρήγγειλα μια μπαταρία από Κίνα, από χρήστη με feedback 99,5%. Η απορία μου είναι οκ τώρα απλά περιμένω;; Η αγορά έγινε τη παρασκευή μέσω paypal όπου έγινε και η δέσμευση των χρημάτων, και σήμερα ολοκληρώθηκε από τη τράπεζα και αφαιρέθηκε και απο το λογαριασμο μου το ποσό. Η αποστολή πότε γίνεται;; Δεν ενημερώνωνομαι εγώ από κανέναν ότι έγινε η αποστολή πχ;; Έιχα να στείλω στο πωλητή αρχικά να του πω να το δηλώσει σα gift αλλά επειδή κόστιζε 23,99€ σκέφτηκα ότι δε θα μπλέξω με τελωνεία.

δεν θα εχεις προβλημα ειναι μικρο το ποσο...

ζητησε απο τον ιδιο τον πωλητη ενημερωση και στοιχεια αποστολης (ημερομηνια-tracking no)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

δεν θα εχεις προβλημα ειναι μικρο το ποσο...

ζητησε απο τον ιδιο τον πωλητη ενημερωση και στοιχεια αποστολης (ημερομηνια-tracking no)

thanks!! Bασικά αυτή είναι η απορία μου, αυτό το tracking no που λέτε κι άλλοι που χρησιμεύει;; Μπορώ να παρακολουθώ τη πορεία της παραγγελίας που λέτε πολλοί;; Από που όμως μέσα από το ebay;

 

 

περιπου 6-8 μερες κανει να ερθει απο κινα το δεμα.

 

Τόσο γρηγορα και από Κίνα;; Εγώ ήμουν έτοιμος να περιμένω κανά 2μηνο. Έρχεται λέει με Sonstige, courier είναι αυτό;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

thanks!! Bασικά αυτή είναι η απορία μου, αυτό το tracking no που λέτε κι άλλοι που χρησιμεύει;; Μπορώ να παρακολουθώ τη πορεία της παραγγελίας που λέτε πολλοί;; Από που όμως μέσα από το ebay;

 

 

 

 

Τόσο γρηγορα και από Κίνα;; Εγώ ήμουν έτοιμος να περιμένω κανά 2μηνο. Έρχεται λέει με Sonstige, courier είναι αυτό;

 

1) παρακολουθεις που βρισκεται το δεμα με το νουμερο που θα σου δωσουν απο την εταιρεια μεταφορας που το στελνουν πχ ΕΜS

2) τοσο εχουν κανει εμενα 2 δεματα.

Link to comment
Share on other sites

οχι 2 - 2,5 μηνες πολυ λιγοτερο 20 μερες

 

Έχεις πάρει εσύ χρήματα πίσω σε 20 ήμερες σε claim ??

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πόσο θέλει από Γερμανία να φτάσει ένα δέμα στην Ελλάδα?
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πόσο θέλει από Γερμανία να φτάσει ένα δέμα στην Ελλάδα?

 

Μόλις σήμερα παρέλαβα 2 δέματα από Γερμανία. Αγορά 17/10 και 22/10 άφιξη 31/10 και 03/11 αντίστοιχα. :wink:

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...