Jump to content

Πρωτοετείς στα ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας


livtylerfan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλύτερη σχολή η ΑΣΟΕΕ, καλύτερη οργάνωση το ΠΑ.ΠΕΙ.

 

Dld pou mou protineis na paw?? Menw voreia proastia mlln 8a voleve pisteuw asoee pou einai pio konta alla par ola auta dn xerw... Auto to tmima einai kalytero ston asoee apo to papei??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Egw lew Pa.Pei.

Eimai asoee kai pragmatika pisteuw oti oi pa.pei-otes einai polu tuxeroi :-)

ekei uparxei organwsi , kaluteres egatastaseis [tha metaferthei kiolas se kainourio ktirio twra] kamia sxesi me asoee!

Link to comment
Share on other sites

16 με 30 Σεπτεμβρίου οι εγγραφές!άντε και καλή μας αρχή!

 

http://www.ypepth.gr/docs/4_09_08_anakoinwsh_eggrafwn__2008_080904.doc

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Egw lew Pa.Pei.

Eimai asoee kai pragmatika pisteuw oti oi pa.pei-otes einai polu tuxeroi :-)

ekei uparxei organwsi , kaluteres egatastaseis [tha metaferthei kiolas se kainourio ktirio twra] kamia sxesi me asoee!

 

καλα ρε παιδιά πόσα χρόνια θα σας παρει να μάθετε οτι η ασοεε λεγεται ΠΛΕΟΝ

 

Ο Π Α ?

 

ελεος

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

να γραψω και κατι εγκυκλοπαιδικο...ακτινογραφια ζητανε για να αποφυγουν κανα κρουσμα φυματιωσης....Αναχρονιστικο μετρο,που εχει παραμεινει ακομα σε ορισμενα ιδρυματα!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν το ΟΠΑ λέγεται ΑΣΟΕΕ μήπως θα έπρεπε να λέμε και το ΠΑΠΕΙ Βιομηχανική Πειραιά?
Link to comment
Share on other sites

Dld pou mou protineis na paw?? Menw voreia proastia mlln 8a voleve pisteuw asoee pou einai pio konta alla par ola auta dn xerw... Auto to tmima einai kalytero ston asoee apo to papei??

 

Tο Ο.Π.Α. (και όχι ΑΣΟΕΕ, λεπτομέρεια, αλλά δίκιο έχετε) έχει καλύτερη πρόσβαση για όλους αφού έχει δίπλα τον ηλεκτρικό της Βικτώριας. Στο τρέχον κτήριο του ΠΑ.ΠΕΙ. η πρόσβαση είναι δύσκολη γιατί κάθε μέρα πρέπει να ανεβαίνεις στον Προφήτη Ηλία, ενώ η κίνηση στον Πειραιά το πρωί είναι τρομακτική (για αυτοκίνητο ή λεωφορείο). Στην Αθήνα τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα, όμως έχεις τον ηλεκτρικό γιατί να χρησιμοποιείς άλλους τρόπους? Βέβαια το ΠΑ.ΠΕΙ., ακούστηκε ότι θα μεταφερθεί στη Νίκαια.

Όπως σου είπα το Ο.Π.Α. γενικά είναι καλύτερο, με καλύτερο επίπεδο σπουδών, καλύτερους καθηγητές και πιο αναγνωρισμένο στην αγορά εργασίας. Από οργάνωση είναι για κλάματα. Ωστόσο, όπως και έκανα, αν ήμουν στη θέση σου και είχα τα μόρια και τη δυνατότητα, θα το προτιμούσα από το ΠΑ.ΠΕΙ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα σήμερα το πρωί στη κοζάνη και τώρα μόλις επέστρεψα.Η πόλη μου άρεσε πολύ,έχει πολύ φοιτητόκοσμο και πολλά στέκια.Βρήκα και ένα ωραίο σπιτάκι και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Πήγα και στη σχολή,μίλησα και με κάτι παιδιά και μου είπαν τα καλύτερα.Αποφάσισα να μην το προσπαθήσω καν για μεταγγραφή.Μια χαρά είναι εκεί:)
Link to comment
Share on other sites

να γραψω και κατι εγκυκλοπαιδικο...ακτινογραφια ζητανε για να αποφυγουν κανα κρουσμα φυματιωσης....Αναχρονιστικο μετρο,που εχει παραμεινει ακομα σε ορισμενα ιδρυματα!!!

η φυματιωση ειναι σε εξαρση τα τελευταια χρονια αφου να φανταστεις ανοιξε και η παλια πτερυγα φυματικων στο Σωτηρια.Τελειως εγκυκλοπαιδικα δηλ..

Link to comment
Share on other sites

παιδία θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου απαντούσατε σε μερικές απορίες.

 

από πότε μέχρι πότε ισχυεί η προθεσμία αίτησης μετεγγραφής στα ΤΕΙ

 

που πρέπει να απευθυνθώ πρώτα

 

και αν ισχύει ώντος το ότι δεν έχουν ίδια δικαιώματα στην μετεγγραφή στα ΤΕΙ απόφοιτοι του ΤΕΕ με τους απόφοιτοι του ενιαίου λυκείου.:help:

Link to comment
Share on other sites

διευκρινίζεται ότι οι προερχόμενοι φοιτητές και σπουδαστές από Εσπερινά Λύκεια και Τ.Ε.Ε. υπάγονται στις ειδικές διατάξεις και επομένως δε δικαιούνται μετεγγραφής.

 

Κεφάλαιο Γ 1 της εγκυκλίου μετεγγραφών .

http://www.ypepth.gr/docs/egkyklios_meteggrafwn_2008_2009_080715.doc

 

 

Προθεσμίες

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ

1)Τα δικαιολογητικά για όλες τις παραπάνω κατηγορίες υποβάλλονται από 1 έως 15 Νοεμβρίου. Κατά την ανωτέρω προθεσμία υποβάλλονται και τα δικαιολογητικά των σπουδαστών Τ.Ε.Ι. οι οποίοι έχουν εισαχθεί στο εαρινό εξάμηνο και αιτούνται μετεγγραφής για μη οικονομικούς λόγους. Σημειώνεται ότι απαραίτητη προϋπόθεση για την υποβολή αίτησης μετεγγραφής είναι να έχει προηγηθεί η εγγραφή στο Τμήμα εισαγωγής.

2)Για τους σπουδαστές Τ.Ε.Ι. οι οποίοι έχουν εισαχθεί στο εαρινό εξάμηνο και αιτούνται μετεγγραφής για οικονομικούς λόγους (περίπτωση 1 του κεφαλαίου Β), η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών ορίζεται από 1 έως 15 Απριλίου κάθε ακαδημαϊκού έτους.

Σημειώνεται ότι όσοι ανήκουν στην κατηγορία της παρ.6 του κεφαλαίου Α της παρούσης εγκυκλίου έχουν τη δυνατότητα να υποβάλλουν αίτηση μετεγγραφής και πέραν της προβλεπόμενης προθεσμίας, λόγω της μη έγκαιρης έκδοσης των αποτελεσμάτων από τα Τμήματα.

Link to comment
Share on other sites

Vasileiai σε ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις

 

εγώ για κάποιο λόγο νόμιζα ότι πρώτα :wacko: την αίτηση μετεγγραφής και μετά κάνης την εγγραφή στη σχολή που μετεγγράφης.

 

δηλαδή τώρα πρέπει να κάνω την εγγραφή στης 16 με 30 σεπτεμβρίου

και μετά κάνω την αίτηση για μετεγγραφή στης 1 με 15 νοεμβρίου?

είμαι όμως στο πρώτο εξάμηνο και τα μαθήματα πότε ξεκινάνε?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε στο ΤΕΙ Λαμίας το χρονοδιάγραμμα για τους παλιούς φοιτητές είναι

15-19 Εγγραφές και δήλωση μαθημάτων

22-26 δήλωση εργαστηρίων

Οπότε τα μαθήματα θα αρχίσουν 29 Σεπτεμβρίου . Κάπως έτσι περίπου θα είναι και στην υπόλοιπη χώρα συν ή πλην μία εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Tα μαθηματα στην καθε σχολη αρχιζουν καμια βδομαδα (εκτος απο ειδικες περιπτωσεις που μπορει να αρχιζουν και αμεσως) αφου τελειωσει η εξεταστικη του Σεπτεμβριου. Απλα, στο site της σχολης σας δειτε ποτε τελειωνει η εξεταστικη και υπολογιστε αναλογα :)

Aλλα δεν χρειαζεστε να αγχωνεστε, θα βγει το προγραμμα εγκαιρως και την πρωτη μερα δεν θα χετε κανενα προβλημα. Δεξια-αριστερα θα υπαρχουν τραπεζακια ολων των χρωματων :p

Link to comment
Share on other sites

Για σιγουρια θα ρωτησεις εκει αλλα σιγουρα θα χρειαστεις ενα εκκαθαριστικο. Προσεξε μην χασεις τις αιτησεις. Παρε τηλεφωνο να δεις ποτε ειναι
Link to comment
Share on other sites

Για φοιτητική εστία στην Λαμία δεν φένετε να υπάρχει

Δες και στην σελίδα

http://www.ein.gr/

Link to comment
Share on other sites

Vasileiai ελπίζω πως απλά δεν την εισάγανε στη λίστα, διαφορετικά δεν βλέπω να την γλιτώνω την χρονία , πάλι στα θρανία θα κάθομαι τον Μάιο.:hypno:

 

:dash:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρώτησα τον γυιό μου που σπουδάζει στην Λαμία Ηλεκτρολόγος

Φοιτητική εστία (διαμονή) δεν υπάρχει στην Λαμία, θα πρέπει να νοικιάσεις σπίτι ή να συγκατοικήσης με κάπιον άλλο .

Στην Λαμία βρίσκεις δυάρι καλό με 300 ευρώ.

Η εστία που υπάρχει είναι μόνο για φαγητό. Εκεί δεν θα έχεις πρόβλημα.

Παρεπιπτόντως ο Γυιός μου αναζητά συγκάτοικο .

Για περισσότερες πληροφορίες στείλε PM

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
γραφτηκα εδω (Kαστορια) στο ΤΕΙ στο τμημα Πληροφορικης και Τεχνολογιας Υπολογιστων. Η ερωτηση μου αφορα τα θεωρητικα μαθηματα του πρωτου εξαμηνου. Τα οποια ειναι:Προγραμματισμος,Γραμμικη Αλγεβρα,Ηλεκτρονικη Φυσικη. Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι στην Ηλεκτρονικη Φυσικη για παραδειγμα πως γινεται το μαθημα και αν ειναι τοσο σημαντικο να τα παρακολουθεις ασχετα αν δεν ειναι υποχρεωτικα. Αν δεν πηγαινεις πως τα περνας αυτα τα μαθηματα σου δινει ο καθηγητης ερωτησεις στο τελος? Φανταζομαι απο ενα σημειο και μετα λιγοστεουν οσοι παρακολουθουν τα θεωρητικα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι στην Ηλεκτρονικη Φυσικη για παραδειγμα πως γινεται το μαθημα και αν ειναι τοσο σημαντικο να τα παρακολουθεις ασχετα αν δεν ειναι υποχρεωτικα.

 

Επειδή ηλεκτρονική φυσική διδάσκεται και στο τμήμα μου (Ηλεκτρονικής),χωρίς να παρακολουθείς δε πρόκειται να περάσεις.:(

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ηλεκτρονική φυσική διδάσκεται και στο τμήμα μου (Ηλεκτρονικής),χωρίς να παρακολουθείς δε πρόκειται να περάσεις.:(

 

Και στο Ηλεκτρονικης Χανιων εχουμε ηλεκτρονικη φυσικη. Καθε ΤΕΙ και καθε μαθημα ουδεμια σχεση εχει στη δυσκολια του με οποιοδηποτε αλλο. Αυτη ειναι η ελληνικη πραγματικοτητα. Ενας καθηγητης να αλλαξει το μαθημα μπορει να γινει το πιο ευκολο ή το πιο δυσκολο της σχολης με χαρακτηριστικη ευκολια. Οποτε αν δε σου πουν οι παλιοι στη σχολη σου, ακρη δε θα βγαλεις. Και απο θεμα παρακολουθησης, στο τει μου δεν εχω παρακολουθησει ουτε ενα μαθημα μετα τους πρωτους ενα-δυο ψαρωτικους μηνες και τα εχω περασει ολα με παλια θεματα, αντιγραφη, σκονακια, σημειωσεις και ουτε 1 λεπτα διαβασμα σε κανενα απο αυτα...

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...