Jump to content

Αθήνα ή Θεσσαλονίκη;


johnney
 Κοινοποίηση

Σε ποια πόλη θα προτιμούσατε να ζήτε?  

156 members have voted

  1. 1. Σε ποια πόλη θα προτιμούσατε να ζήτε?

    • ΑΘΗΝΑ
    • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Recommended Posts

Κάποτε έλεγα για την πόλη μου την Θεσσαλονίκη "σαν εδώ πουθενά" και "δεν την αλλάζω με τίποτα" αλλά όσο περνάνε τα χρόνια τόσο απογοητεύομαι.

Έχει αρκετά θετικά στοιχεία αλλά πλέον το "έχει πολλά μπαράκια" και "έντονη νυχτερινή ζωή" δε μου αρκεί.

Η Θεσσαλονίκη έχει ΠΑΡΑ πολλά προβλήματα. Το θέμα με την κίνηση και το παρκάρισμα, οπουδήποτε πλέον, όχι μόνο στο κέντρο, είναι σκέτη τρέλα. Μόνο άγχος σου προκαλεί να μετακινείσαι με αυτοκίνητο και πρέπει να υπολογίζεις +45 λεπτά για να βρεις να το αφήσεις κάπου.

Αυτό που με χαλάει πιο πολύ προσωπικά είναι ότι ΠΟΥΘΕΝΑ μα ΠΟΥΘΕΝΑ σε μια πόλη με τόσο κόσμο, δεν υπάρχει ΕΝΑ πάρκο.

Είναι τρέλα, δεν ξέρω άλλη πόλη που να έχει λιγότερο πράσινο.

Την αγαπώ την πόλη μου αλλά ειδικά όταν γυρνάω από εξωτερικό, με πιάνει μια μελαγχολία. Ειδικά τώρα, που όπως είπανε και άλλοι, η πόλη έχει γίνει ένα απέραντο εργοτάξιο. Έχει απίστευτες πόλεις έξω και όποιος λέει ότι δεν αλλάζει είτε Αθήνα είτε Θεσσαλονίκη με καμιά άλλη πόλη...για μένα κάνει τεράστιο λάθος.

Στο δίλλημα Αθήνα-Θεσσαλονίκη μέχρι πριν τους Ολυμπιακούς θα διάλεγα Θεσσαλονίκη, πλέον δαγκωτό Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή έχω ζήσει 15 χρόνια στην επαρχία (Χανιά), με τα καλά και τα άσχημα, άλλα 8 χρόνια στην Αθήνα, και 1 χρόνο στη Θεσσαλονίκη λόγω στρατού, έχω να δηλώσω ότι:

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να φύγω από την Αθήνα. Θα μου πείτε και ποιος δεν το χει σκεφτεί αυτό; Ναι, αλλά που να πας, έτσι; Επαρχία, προσωπικά δεν ξαναπήγαινα, Θεσσαλονίκη δεν παλεύεται, άρα τι μένει; Χαλκηδόνα, Κιλκίς, Εδεσσα, Γιαννιτσά, κ.ό.κ. Πόλεις ή κομώπολεις δλδ, οι οποίες βρίσκονται πολύ κοντά στη Θεσσαλονίκη, οπότε είσαι 40' από τη δουλειά σου, έχεις και τα καλά της επαρχίας, και τα καλά της πόλης.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ζήσει 15 χρόνια στην επαρχία (Χανιά), με τα καλά και τα άσχημα, άλλα 8 χρόνια στην Αθήνα, και 1 χρόνο στη Θεσσαλονίκη λόγω στρατού, έχω να δηλώσω ότι:

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να φύγω από την Αθήνα. Θα μου πείτε και ποιος δεν το χει σκεφτεί αυτό; Ναι, αλλά που να πας, έτσι; Επαρχία, προσωπικά δεν ξαναπήγαινα, Θεσσαλονίκη δεν παλεύεται, άρα τι μένει; Χαλκηδόνα, Κιλκίς, Εδεσσα, Γιαννιτσά, κ.ό.κ. Πόλεις ή κομώπολεις δλδ, οι οποίες βρίσκονται πολύ κοντά στη Θεσσαλονίκη, οπότε είσαι 40' από τη δουλειά σου, έχεις και τα καλά της επαρχίας, και τα καλά της πόλης.

 

Σωστό σε βρίσκω! Αλλά αυτό δεν ισχύει για ένα φοιτητή ο οποίος συνήθως πρέπει να μένει στο κέντρο κάθε πόλης..

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

@gmac kai opoios allos uposthrizei me kleista ta matia oti ta kalutera panepisthmia ths elladas einai sthn A8hna:

Eidate kamia sovarh aksiologhsh mexri twra(pera apo thn hlithia lista me ta 500 panepisthmia tou kosmou poy lamvanontai upopsin parametroi opws to megethos twn panepisthmiwn) pou na leei oti ta panepisthmia ths A8hnas einai kalutera apo ths 8essalonikis h ths Krhths h ths Patras h twn Iwanninwn?:O

 

 

Μίλησα συγκεκριμένα για ένα τομέα (οικονομικό-διοικητικές σχολες) για τον οποιο έχω ιδία άποψη και όπου είναι κοινώς αποδεκτό ότι η ASOEE είναι χρονια μπροστά από το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας. Δεν το λέω με ιδιοτέλεια, στο Μακεδονίας σπούδασα κι εγώ ;)

 

Αλλα και το Μετσόβιο πχ δεν έχει καλύτερο όνομα από το Αριστοτέλειο; :O

 

Επίσης επειδή το θέμα ήταν Αθηνα vs Θεσσαλονίκη και που θα πάει ένας φοιτητής, εγώ αναφέρθηκα ΜΟΝΟ σε αυτά τα πανεπιστήμια κι όχι σε Πάτρα, Γιάννενα κτλ

Link to comment
Share on other sites

Για όσους λένε για τις κωμοπόλεις...για μένα οι περισσότερες δυστυχώς είναι μικρογραφία (για να μην πω καρικατούρα) των 2 μεγάλων πόλεων.Από τις Σέρρες και τη Βέροια μέχρι τα Γιαννιτσά και την Ορεστιάδα, βλέπω άγχρωμες,βρώμικες πόλεις με στενούς δρόμους και διπλοπαρκαρισμένους κι ούτε δείγμα για parking και φυσικά παντού πολυκατοικίες. Αλλά τι να λέμε, εδώ η Ασπροβάλτα κι έχει γεμίσει πολυκατοικίες μέχρι το βουνό. :(
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα συγκεκριμένα για ένα τομέα (οικονομικό-διοικητικές σχολες) για τον οποιο έχω ιδία άποψη και όπου είναι κοινώς αποδεκτό ότι η ASOEE είναι χρονια μπροστά από το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας.

 

/off topic

 

:lol::lol:

Από ποιά άποψη;; Γιατί τουλάχιστον από άποψη χώρων και μαθητικών δραστηριοτήτων, το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας θα πρέπει να είναι σε Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΑ χάλια για να είναι καλύτερη η ΑΣΟΕΕ! Trust Me!

 

/end off topic

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

μα καλλα παμε καλλα?

εννοειται και θεσσαλλονικη...ειναι η μονη πολη που γραφεται με δυο ''σ'' και προφερεται με δυο''λ'' και δεν ειναι τυχαιο

οι ανθρωποι του βορρα(σορρυ για εσας τους αλλους)ειναι πιο λλαρτζ τυποι,αγαντα που λλεμε,εξω καρδια,λαδαδικα,φοιτητες,πανεπιστημιουπολλη τρελλη,ΑΘΩΝΟΣ ΔΑΓΚΩΤΟ και γενικα ολλα τα λλεφτα σε μιλαω και να με παρεις κιμα να σε κανω κεφτεδες!!!

τεραστιο σουβλλακι,μπουγατσα με τυρι,παοκ,λλευκο πυργο,γυναικες,παρεες αληθινες,ξενυχτια,ομορφη πολλη και απιστευτα καστρα και γενικα σαν την θεσσαλλονικη δεν εχει πουθενα λλεμεεεεεε:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

You are Beautiful Its True...

Link to comment
Share on other sites

/off topic

 

:lol::lol:

Από ποιά άποψη;; Γιατί τουλάχιστον από άποψη χώρων και μαθητικών δραστηριοτήτων, το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας θα πρέπει να είναι σε Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΑ χάλια για να είναι καλύτερη η ΑΣΟΕΕ! Trust Me!

 

/end off topic

 

To ΠαΜακ είναι πολύ ωραίο σαν χώρος και πολύ προσεγμένο σαν πανεπιστήμιο για τα ελληνικά δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

/off topic

 

:lol::lol:

Από ποιά άποψη;; Γιατί τουλάχιστον από άποψη χώρων και μαθητικών δραστηριοτήτων, το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας θα πρέπει να είναι σε Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΑ χάλια για να είναι καλύτερη η ΑΣΟΕΕ! Trust Me!

 

/end off topic

 

Συγκρίνουμε 2 οικονομικά πανεπιστήμια και το πρώτο πράγμα που σου πηγαίνει εσένα στο μυαλό είναι οι χώροι??? Προφανώς και δεν αναφέρομαι στους χώρους (και δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς ως "μαθητικές δραστηριότητες":O) αλλα στην ποιότητα των σπουδών, διδακτικό προσωπικό, ερευνα, διασύνδεση με τον έξω κόσμο (λεγε με αγορά εργασίας) κτλ ...

Link to comment
Share on other sites

παντως οτι οι θεσσαλονικεις ειναι πιο ανθρωπινοι απο τους αθηναιους δεν νομιζω οτι ισχυει...οπως συμπεριφερονταιοι ανθρωποι στην αθηνα ετσι συμπεριφεροναται και στη θεσσαλονικη(αν βεβαια δεν τους πεις οτι εισαι αθηναιος,γιατι τοτε αλλαζουν τα πραγματα).κατηγορουν τος αθηναιους και τους χαρακτηριζουν κομπλεξικους και δεν κοιτανε πρωτα αν οι ιδιοι ειναι κομπλεξικοι ,σε καποια θεματα

κατηγορουν την αθηνα επειδη εχει μετροκανοντας ειρωνικα σχολεια (βλεπε αυτο με τις κυλιωμενες) αλλα ταυτοχρονα φωναζουν γιατι δεν εχουν εκεινοι μετρο.τουλαχιστον οι αθηναιοι δεν εχουν κανενα προβλημα αν πεις οτι εισαι θεσσαλονικιος,το αντιθετο ομως ισχυει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως ξεφύγαμε απ' το θέμα; Το θέμα είναι σε ποιά πόλη απ' τις 2 είναι προτιμότερο να ζήσει κάποιος ως φοιτητής για 5-6 χρόνια.
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

παντως οτι οι θεσσαλονικεις ειναι πιο ανθρωπινοι απο τους αθηναιους δεν νομιζω οτι ισχυει...οπως συμπεριφερονταιοι ανθρωποι στην αθηνα ετσι συμπεριφεροναται και στη θεσσαλονικη(αν βεβαια δεν τους πεις οτι εισαι αθηναιος,γιατι τοτε αλλαζουν τα πραγματα).κατηγορουν τος αθηναιους και τους χαρακτηριζουν κομπλεξικους και δεν κοιτανε πρωτα αν οι ιδιοι ειναι κομπλεξικοι ,σε καποια θεματα

κατηγορουν την αθηνα επειδη εχει μετροκανοντας ειρωνικα σχολεια (βλεπε αυτο με τις κυλιωμενες) αλλα ταυτοχρονα φωναζουν γιατι δεν εχουν εκεινοι μετρο.τουλαχιστον οι αθηναιοι δεν εχουν κανενα προβλημα αν πεις οτι εισαι θεσσαλονικιος,το αντιθετο ομως ισχυει?

 

Ως προς το ποιοί συμπεριφέρονται πιο ανθρώπινα θα συμφωνήσω απόλυτα ότι αυτά είναι ανοησίες, απλώς η Αθήνα επειδή είναι πολύ μεγαλύτερη φαίνεται πιο απρόσωπη (όπως και κάθε πρωτεύουσα χώρας) χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως οι ίδιοι οι άνθρωποι έχουν πιο ψυχρή συμπεριφορά. Όσο για τη συμπεριφορά των Θεσσαλονικιών απένταντι στην Αθήνα και στους Αθηναίους, χωρίς να θέλω να γενικεύσω (γιατι δεν θέλω να πιστέψω πως ισχύει για όλους) δυστυχώς το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό. Ένα ιδιαίτερα υποτιμητικό ύφος όταν μιλούν για την Αθήνα και τους κατοίκους της που σε ακραίες περιπτώσεις φθάνει σε άσχημη συμπεριφορά και κόμπλεξ χωρίς λόγο. Ενώ εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει ποτέ Αθηναίο να μιλάει άσχημα για τη Θεσσαλονίκη. Δεν είναι τυχαίο εξάλλου (και το είπα και παραπάνω) πως οι Θεσσαλονικείς είναι αυτοί που τροφοδοτούν αυτή την ανόητη και ανώριμη "κόντρα" Αθήνας-Θεσ/νίκης προσπαθώντας να πείσουν πόσο ανώτερη είναι η πόλη τους.:(

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το ποιοί συμπεριφέρονται πιο ανθρώπινα θα συμφωνήσω απόλυτα ότι αυτά είναι ανοησίες, απλώς η Αθήνα επειδή είναι πολύ μεγαλύτερη φαίνεται πιο απρόσωπη (όπως και κάθε πρωτεύουσα χώρας) χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως οι ίδιοι οι άνθρωποι έχουν πιο ψυχρή συμπεριφορά. Όσο για τη συμπεριφορά των Θεσσαλονικιών απένταντι στην Αθήνα και στους Αθηναίους, χωρίς να θέλω να γενικεύσω (γιατι δεν θέλω να πιστέψω πως ισχύει για όλους) δυστυχώς το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό. Ένα ιδιαίτερα υποτιμητικό ύφος όταν μιλούν για την Αθήνα και τους κατοίκους της που σε ακραίες περιπτώσεις φθάνει σε άσχημη συμπεριφορά και κόμπλεξ χωρίς λόγο. Ενώ εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει ποτέ Αθηναίο να μιλάει άσχημα για τη Θεσσαλονίκη. Δεν είναι τυχαίο εξάλλου (και το είπα και παραπάνω) πως οι Θεσσαλονικείς είναι αυτοί που τροφοδοτούν αυτή την ανόητη και ανώριμη "κόντρα" Αθήνας-Θεσ/νίκης προσπαθώντας να πείσουν πόσο ανώτερη είναι η πόλη τους.:(

+1000000

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ως προς το ποιοί συμπεριφέρονται πιο ανθρώπινα θα συμφωνήσω απόλυτα ότι αυτά είναι ανοησίες, απλώς η Αθήνα επειδή είναι πολύ μεγαλύτερη φαίνεται πιο απρόσωπη (όπως και κάθε πρωτεύουσα χώρας) χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως οι ίδιοι οι άνθρωποι έχουν πιο ψυχρή συμπεριφορά. Όσο για τη συμπεριφορά των Θεσσαλονικιών απένταντι στην Αθήνα και στους Αθηναίους, χωρίς να θέλω να γενικεύσω (γιατι δεν θέλω να πιστέψω πως ισχύει για όλους) δυστυχώς το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό. Ένα ιδιαίτερα υποτιμητικό ύφος όταν μιλούν για την Αθήνα και τους κατοίκους της που σε ακραίες περιπτώσεις φθάνει σε άσχημη συμπεριφορά και κόμπλεξ χωρίς λόγο. Ενώ εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει ποτέ Αθηναίο να μιλάει άσχημα για τη Θεσσαλονίκη. Δεν είναι τυχαίο εξάλλου (και το είπα και παραπάνω) πως οι Θεσσαλονικείς είναι αυτοί που τροφοδοτούν αυτή την ανόητη και ανώριμη "κόντρα" Αθήνας-Θεσ/νίκης προσπαθώντας να πείσουν πόσο ανώτερη είναι η πόλη τους.:(

 

Απο την αλλη θα μπορουσε καποιος να πει οτι οι Αθηναιοι βλεπουν τους υπολοιπους Ελληνες με ενα "υπερανω" υφος, οποτε δικαιολογειται η αλλη συμπεριφορα καπως ετσι. Οσο αφορα την "ανωτεροτητα" καποιας πολης, check the results :rolleyes::lol::p

Link to comment
Share on other sites

To onoma shmainei kai poiothta spoudwn?Apo pote?

Ennoeitai oti uparxei kaluterh diasundesh me thn agora ergasias sta A8hnaika panepisthmia giati polu apla ekei einai h ergasia!!!

Nai to metsovio exei kaluterh ereuna alla to proptuxiako den exei kamia sxesh me auto.

Se kapoia koina ma8hmata vlepw thn ulh pou kanoun sto metsovio kai gelaw...

Oloi lene oti thn anorganwsia tou metsoviou den thn exei kanena panepisthmio,toylaxiston sta proptuxiaka...

Pragmati sto 1o sunedrio HMMY hrthan ekproswpoi apo etaireies kai diarkws elegan:Enas apo to metsovio mporei na kanei... auto h ekeino...Se shmeio pou ta alla panepisthmia diamarturh8hkan!

Allos omws exei to onoma kai allos exei th xarh!!!:)

Exw dei p.x. paidia apo to panepisthmio thessalias(pou exei xeirotero onoma apo Aristoteleio) na pairnoun upotrofia gia MIT(me 7.3 vathmo ptuxiou kai paidia apo to metsovio me 9.5 na menoun apo eksw):blink:.

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη θα μπορουσε καποιος να πει οτι οι Αθηναιοι βλεπουν τους υπολοιπους Ελληνες με ενα "υπερανω" υφος, οποτε δικαιολογειται η αλλη συμπεριφορα καπως ετσι. Οσο αφορα την "ανωτεροτητα" καποιας πολης, check the results :rolleyes::lol::p

Διάβασε καλύτερα το post μου, εγώ δεν έχω ακούσει κανένα Αθηναίο να μιλάει άσχημα π.χ για Θεσσαλονίκη. Και ακριβώς επειδή βλέπω τα αποτελέσματα, δεν μπορώ να καταλάνω για ποιά ανωτερότητα μιλάμε!:p

bored01 επαναλαμβάνεσαι.:p

 

Όπως βλέπεις άλλος συμφορουμίτης συμφώνησε στην άποψη που είχα εκφράσει παραπάνω, παραθέτοντας το post του. Και περίμενα να ακούσω κάποια πιο λογική και σοβαρή απάντηση από το ότι τροφοδοτεί τη κόντρα αυτός που αισθάνεται αδικημένος.:O:p

Link to comment
Share on other sites

@bored01 mallon den exeis paei ghpedo...

Alliws den ekshgeitai!

To "Voulgaroi"... den exei tuxei na to akouseis pote?

 

Einai alhtheia oti uparxei mia periergh antimetwpish apo Thessalonikeis pros A8hnaious.

To exw viwsei kai egw:

Sto ouzo melathron zhthsa mia fora to logariasmo kai otan tou eipa "ligo grhgora an mporeis gia na prolavw to traino mou" amesws me rwthse me ena austhro ufos an eimai apo A8hna.

Otan tou eipa apo pou eimai mou apanthse:"A entaksei dikos mas eisai"!!!

 

Epishs exei erthei A8hnaios sth voreia ellada na mou thn pei olo eirwneia, alla ton egrapsa...

 

Paei to thema to ksempourde..psame

Link to comment
Share on other sites

Niobi, διαφημίζεις τον εαυτό σου? :p

 

Και μην ξεχνάτε τους ταξιτζήδες! Δεν νομίζω να υπάρχουν χειρότεροι στο Β.Ημισφαίρειο από τους Αθηναίους!!

 

Αν και δεν εχω μπει σε ταξι στην Αθηνα, ομολογω οτι αδυνατω να σκεφτω πως μπορει ενας ταξιτζης να ειναι χειροτερος απο αυτους που εχω μπει στη Θεσσαλονικη (ευτυχως ελαχιστες φορες εχει χρειαστει). Σου δινει ενα αισθημα οτι σου κανει χαρη ρε παιδι μου που σε παει στο προορισμο σου :worry:

Link to comment
Share on other sites

@bored01 mallon den exeis paei ghpedo...

Alliws den ekshgeitai!

To "Voulgaroi"... den exei tuxei na to akouseis pote?

 

Einai alhtheia oti uparxei mia periergh antimetwpish apo Thessalonikeis pros A8hnaious.

To exw viwsei kai egw:

Sto ouzo melathron zhthsa mia fora to logariasmo kai otan tou eipa "ligo grhgora an mporeis gia na prolavw to traino mou" amesws me rwthse me ena austyro ufos an eimai apo A8hna.

Otan tou eipa apo pou eimai mou apanthse:"A entaksei dikos mas eisai"!!!

 

Epishs exei erthei A8hnaios sth voreia ellada na mou thn pei olo eirwneia, alla ton egrapsa...

 

Paei to thema to ksempourde..psame

Nαι, δεν πηγαίνω γήπεδο καθώς απαιχθάνομαι το ποδόσφαιρο και δεν λαμβάνω υπ'όψιν μου ως μέτρο σύγκρισης αυτά που θα πει ο κάθε π@#$$ρας (no offence) εκεί!:p Απλώς σου λέω, ότι γενικά έχω παρατηρήσει σε πολλά άτομα από Θεσσαλονίκη μια απαράδεκτη συμπεριφορά προς κάθε τι Αθηναικό που έχει τύχει να γνωρίσω και μου κάνει απίστευτη εντύπωση... Ακόμα και στις ΗΠΑ μου την είπε ένας φίλος του ξάδερφού μου, ομογενής από Θεσσαλονίκη, πόσο απαράδεκτη είναι η Αθήνα και τι άθλιοι άνθρωποι που είναι οι Αθηναίοι...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ταξιτζιδες χειροτεροι απο αυτοθς της θεσσαλονικης δεν υπαρχουν!επαιρνα συχν τα ξι απο καμαρα για να με παει στο σπιτι μου (ευαγγελιστρια)και 2/3 φορες ακουγα μουρμουρα του στυλ γιατι παιρνεις ταχι ενω εισαι κοντα ,εγω τορα πως θαπιασω την εθνικης αμυνης αφου απογορευεται να παω αριστερα και θα πρεπει να κανω κυκλο,ασε που αν τολμισεις να τους πεις κατι για να τους βοηθησεις σε ειρωνευονται μεχρι αηδιας.την αλλη φορα η μανα μου ειχε παρει ταχι απο αριιστοτελους για ευαγγελιστρια και μολις ακουσε ευαγγελιστρια ο μαγκας αρχισε τις παναγιες(ετσι στα καλα του καθουμενου επειδη δεν τον βολευε)και ηταν και ραδιοταξι παρακαλω.στην αθηνα ειλικρινα μιλαω δεν εχω παρατηρησει τετοια περιστατικα.

επισης στη θεσσαλονικη γινονται απειρες ληστηες(στο δρομο κυριως)σε σημειο να φοβασαι να κυκλοφορισεις.οσο ημουν πανω ακουσα πανω απο 5 περισατικα,και στο ενα ειχα την ατυχια να πρωταγωνιστο και εγω.το περιστατικο μαλιστα συνεβει σε κεντρικοτατο σημειο εξω απο ενα μπιλιαρδικο.ευτυχως δεν μου πηραν τπτ,αλλα χτυπησαν ενα αλλο παιδι που ημασταν μαζι.19 χρονια στον πειραια δεν μου εχει συμβει ουτε εχω ακουσει να εχει συμβει σε φιλο μου κατι

ΥΓπεριμενω τωρα να αρχισουν να λενε οι θεσσαλονικεις για την πλατεια ομονιας:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λοιπον ταξιτζιδες χειροτεροι απο αυτοθς της θεσσαλονικης δεν υπαρχουν!επαιρνα συχν τα ξι απο καμαρα για να με παει στο σπιτι μου (ευαγγελιστρια)και 2/3 φορες ακουγα μουρμουρα του στυλ γιατι παιρνεις ταχι ενω εισαι κοντα ,εγω τορα πως θαπιασω την εθνικης αμυνης αφου απογορευεται να παω αριστερα και θα πρεπει να κανω κυκλο,ασε που αν τολμισεις να τους πεις κατι για να τους βοηθησεις σε ειρωνευονται μεχρι αηδιας.την αλλη φορα η μανα μου ειχε παρει ταχι απο αριιστοτελους για ευαγγελιστρια και μολις ακουσε ευαγγελιστρια ο μαγκας αρχισε τις παναγιες(ετσι στα καλα του καθουμενου επειδη δεν τον βολευε)και ηταν και ραδιοταξι παρακαλω.στην αθηνα ειλικρινα μιλαω δεν εχω παρατηρησει τετοια περιστατικα.

επισης στη θεσσαλονικη γινονται απειρες ληστηες(στο δρομο κυριως)σε σημειο να φοβασαι να κυκλοφορισεις.οσο ημουν πανω ακουσα πανω απο 5 περισατικα,και στο ενα ειχα την ατυχια να πρωταγωνιστο και εγω.το περιστατικο μαλιστα συνεβει σε κεντρικοτατο σημειο εξω απο ενα μπιλιαρδικο.ευτυχως δεν μου πηραν τπτ,αλλα χτυπησαν ενα αλλο παιδι που ημασταν μαζι.19 χρονια στον πειραια δεν μου εχει συμβει ουτε εχω ακουσει να εχει συμβει σε φιλο μου κατι

ΥΓπεριμενω τωρα να αρχισουν να λενε οι θεσσαλονικεις για την πλατεια ομονιας:)

 

Οι ταξιτζήδες γενικά σε όλη την Ελλάδα είναι απαράδεκτοι. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις αλλά... Απλώς στην Αθήνα είναι υπάρχουν περισσότερα ταξί.

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη, εννοείται... Πιο μαζεμένη, λιγότερο νέφος, λιγότερη κίνηση, λιγότερο πήξιμο σε δρόμους-πεζοδρόμια-καφετέριες κτλ, πιο ανοιχτόκαρδοι άνθρωποι, πιο συμπαθητικοί ταξιτζήδες :lol: πιο καλό φαγητό, κοντινές αποστάσεις, παραλία στην οποία μπορείς να κάνεις βόλτα -σε αντίθεση με τον Πειραιά, το έλεος το ίδιο όμως:wacko:-, πανέμορφη Πανεπιστημιούπολη (όχι τώρα που τη σκάψανε:lol:).

 

Αυτάαα! Όσο για τον κομπλεξισμό και τις κόντρες, καλλιεργείται και από τις δύο πλευρές και δίνω ελαφρυντικό στους Θεσσαλονικείς, αφού -λόγω του υδροκέφαλου κράτους μας- είναι και νιώθουν ριγμένοι. Είναι ριγμένοι όπως κάθε μέρος της Ελλάδας πλην της Αθήνας, από νησί είμαι και τα ξέρω χρόνια. Οπότε... Ας μην τα βάζουμε-βάζετε με τους αγαπητούς Σαλλλονικιούς, αλλά ας δούμε τι φταίει πραγματικά.

 

Το μόνο που μου τη σπάει τρομερά στους Σαλλονικιούς είναι αυτό το κόλλημα, το σκάλωμα, ο κομπλεξισμός με το πώς μιλάει/παραγγέλνει φαγητό/αποκαλεί τους φίλους του κτλ ο οποιοσδήποτε μη Βορειοελλαδίτης. Ρε παιδιά και μένα αστείο μου φαίνεται ότι το σουβλάκι το λέτε...σάντουιτς αλλά δεν το κάνω θέμα. Εσείς όταν ακούτε τη λέξη καλαμάκι αφηνιάζετε, λες και σας προσβάλλουμε κάνετε. Και μετά κλασικά ακολουθούν οι απαντήσεις "καλά ρε Ελληνικά δεν ξέρεις; Να σου φέρω λεξικό" κτλ. O καθένας αποκαλεί τα σουβλάκια, τα τυριά και τα πάντα όπως συνήθισε και ατάκες του στυλ "μόνο στην Αθήνα τα λένε έτσι, μάθε να μιλάς Ελληνικά" μόνο αντιπαθείς σας καθιστούν και σας κολλάνε τη ρετσινιά του κομπλεξάρα.

 

Δε δέχομαι γλωσσολογικές υποδείξεις από ανθρώπους που πιστεύουν ότι το edam, τo gouda και η κεφαλογραβιέρα είναι ΜΑΡΚΕΣ ΚΑΣΕΡΙΟΥ :lol::lol::lol:

 

Κατά τα άλλα, Θεσσαλονίκη ftw. Την αγαπάω τη Θεσσαλονίκη γι'αυτό έχωσα λιγάκι :p

 

EDIT: Μεταξύ των δύο πάντως... Προτιμώ το νησί μου:)

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...