Jump to content

Αθήνα ή Θεσσαλονίκη;


johnney
 Κοινοποίηση

Σε ποια πόλη θα προτιμούσατε να ζήτε?  

156 members have voted

  1. 1. Σε ποια πόλη θα προτιμούσατε να ζήτε?

    • ΑΘΗΝΑ
    • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Recommended Posts

se kamia apo tis dyo giati kai stis 2 niwthw pnigmenh!!!

protimw BERLIN!!!:D

 

E NAI re paidia h mia exei ginei antigrafo tis allhs.kai den katalabainw giati prepei na krinoume mia poli apo thn nyxterinh ths zwh??

h prwinh den einai pio anagaia?:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

h prwinh den einai pio anagaia?:D

 

Όχι. Το πρωί ή δουλεύεις ή κοιμάσαι.:mad: Κάτι που θα το έκανες σε οποιοδήποτε μέρος. Αν αυτό εσύ το λες ζωή...:O

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Το πρωί ή δουλεύεις ή κοιμάσαι.:mad: Κάτι που θα το έκανες σε οποιοδήποτε μέρος. Αν αυτό εσύ το λες ζωή...:O

 

an esy pisteueis oti sthn douleia kai ston ypno den prepei na exeis poiothta zwhs para mono stis 2-3wres pou pas gia diaskedasi tote .....:(

Link to comment
Share on other sites

an esy pisteueis oti sthn douleia kai ston ypno den prepei na exeis poiothta zwhs para mono stis 2-3wres pou pas gia diaskedasi tote .....:(

 

Η οπόια ποιότητα ζωής εξαρτάται ελάχιστα από τη πόλη... Εξάλλου το θέμα έχει να κάνει με φοιτητική ζωή.;)

Link to comment
Share on other sites

an esy pisteueis oti sthn douleia kai ston ypno den prepei na exeis poiothta zwhs para mono stis 2-3wres pou pas gia diaskedasi tote .....:(

 

evaνgelia δεν ειναι μονο οι τρεις ωρες που διασκεδαζεις ειναι οτι ανα πασα στιγμη εχεις τα παντα στα ποδια σου!κατι που δυσκολα το βρισκεις στην επαρχια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

evaνgelia δεν ειναι μονο οι τρεις ωρες που διασκεδαζεις ειναι οτι ανα πασα στιγμη εχεις τα παντα στα ποδια σου!κατι που δυσκολα το βρισκεις στην επαρχια

 

ma den milaw gia eparxia.gennithika kai menw sthn athina kai den yposthrizw oute aythn alla oute kai thn thessaloniki.an htan na dialexw kapoia poli apo thema foititikhs zwhs tha htan ta giannena kai h xanthi

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ταξιτζιδες χειροτεροι απο αυτοθς της θεσσαλονικης δεν υπαρχουν!επαιρνα συχν τα ξι απο καμαρα για να με παει στο σπιτι μου (ευαγγελιστρια)και 2/3 φορες ακουγα μουρμουρα του στυλ γιατι παιρνεις ταχι ενω εισαι κοντα ,εγω τορα πως θαπιασω την εθνικης αμυνης αφου απογορευεται να παω αριστερα και θα πρεπει να κανω κυκλο,ασε που αν τολμισεις να τους πεις κατι για να τους βοηθησεις σε ειρωνευονται μεχρι αηδιας.την αλλη φορα η μανα μου ειχε παρει ταχι απο αριιστοτελους για ευαγγελιστρια και μολις ακουσε ευαγγελιστρια ο μαγκας αρχισε τις παναγιες(ετσι στα καλα του καθουμενου επειδη δεν τον βολευε)και ηταν και ραδιοταξι παρακαλω.στην αθηνα ειλικρινα μιλαω δεν εχω παρατηρησει τετοια περιστατικα.

Koίτα εδώ θέλουνε μεγάλα δρομολόγια για να οδηγήσουν και να βγάλουν λεφτά (λογικό) στην Αθήνα θέλουν να σε πάνε 2 βήματα παρακάτω για να πάρουν τη σημαία ή αν καταλάβουν ότι δεν ξέρεις το μέρος σε αρχίζουν στους κύκλους. Δεν το πίστευα μέχρι που κατέβηκα για δουλειά, μπαίνω σε ταξί του λέω Λεωφόρος Μεσογείων σχεδόν ακριβώς που είναι και ο καργιόλης ενώ τον βλέπω να μπαίνει στη λεωφόρο ξαφνικά βγαίνει και αρχίζει και κάνει κύκλους ξαναμπαίνοντας στη λεωφόρο λίγο πιο πριν από εκεί που βγήκε. Ξαναπερνάμε από το σημείο και τον κόβω έτοιμο να βγεί παλι, λέω ΟΚ, κατεβαίνω εδώ (ειλικρινά δεν είχα διάθεση για καυγά , ήταν 7 το πρωί και είχα σοβαρή δουλειά) Κάτι είπε μέσα από τα δόντια του (εντάξει είμαι και δύο μέτρα αν έλεγε καμμιά ******* θα τον φύτευα μέσα). Η πλάκα ήταν πως μαζί στο ταξί είχε μπει και ένας Πολωνός που ήθελε να πάει στη πρεσβεία του ο φουκαράς. Ακόμα κύκλους θα κάνει. :mad:

επισης στη θεσσαλονικη γινονται απειρες ληστηες(στο δρομο κυριως)σε σημειο να φοβασαι να κυκλοφορισεις.οσο ημουν πανω ακουσα πανω απο 5 περισατικα,και στο ενα ειχα την ατυχια να πρωταγωνιστο και εγω.το περιστατικο μαλιστα συνεβει σε κεντρικοτατο σημειο εξω απο ενα μπιλιαρδικο.ευτυχως δεν μου πηραν τπτ,αλλα χτυπησαν ενα αλλο παιδι που ημασταν μαζι.19 χρονια στον πειραια δεν μου εχει συμβει ουτε εχω ακουσει να εχει συμβει σε φιλο μου κατι

ΥΓπεριμενω τωρα να αρχισουν να λενε οι θεσσαλονικεις για την πλατεια ομονιας:)

Φίλε τώρα τι να μου πεις, έχω περάσει εκατό φορές από την Ομόνοιας , αρκετές από την Βάθης, έχω σωματότυπο που δεν σηκώνει μαγκιές αλλιώς άστο. Και πρωί - μεσημέρι τώρα, για βράδυ ξέχνα το, δεν ξέρω ποιός κυκλοφορεί εκεί...

Ε τώρα κάποιον που πέρνει ταξί για να πάει 300 μέτρα παρακάτω λογικό είναι να κάθεται να τον δέρνουν και να τον κλέβουν στον δρόμο. :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τι εννουνε οι θεσσαλονικεις λεγοντας πατατοπιτα?ξερει κανεις αραγε?

 

 

:pΜια πιττα με τηγανητες πατατες..:p

 

Λοιπον.....Απευθυνομαι προς ολους και οχι μονο στον φιλο που ανοιξε τα θεμα:

Kαταρχην ολοι ειμαστε Ελληνες και πανω απο ολα ανθρωποι και το μονο που καταφερνουμε, ειναι να κανουμε κακο εχοντας τετοιες (χαζο)κοντρες μεταξυ μας!!

 

Αν και εχω γεννηθει στην θεσσαλονικη, Εχω ζησει και δουλεψει μερικα χρονια στην αθηνα και κατεβαινω αρκετα συχνα ειτε για δουλεια ειτε για ...να δω φιλους και συγγενεις......

 

πιστεψτε με..καμια σχεση δεν εχει απλα και μονο να εχεις επισκεφτει για μερικες μερες τις δυο πολεις, απο το να εχεις ζησει, εστω και σαν φοιτητης..αλλα και ποσο μαλλον να ζεις και να δουλευεις..με οτι συνεπαγεται αυτο..ειτε ειναι αθηνα ειτε θεσσαλονικη

 

θα προσπαθησω να μην μπω σε λεπτομερειες, οσο μπορω, αλλα περισσοτερο σε οτι αφορα εναν φοιτητη που θα περασει εκει μερικα χρονια...

 

Λοιπον...καταρχην οι περισσοτερες σχολες δεν εχουνε να ζηλεψουνε τιποτα σε σχεση με τις αθηναικες ,οσο αφορα το επιπεδο σπουδων, αλλα και τις κτηριακες εγκαταστασεις, που σε καποιες περιπτωσεις τα κτηρια ειναι καλυτερα μεγαλυτερα και ποιο συγχρονα..

 

Απο την αλλη πλευρα οντως η παραλιακη αλλα και το κεντρο, ειναι αυτη στην στιγμη σε ενα μεγαλο μερος εργοταξια,...λογω κατασκευης μετρο και αναπλασης της παραλιας,....εχει αρκετη κινηση αντιστοιχη σχεδον με της Αθηνας.......αν ομως εισαι τυχερος και μενεις κεντρο τοτε στην σχολη σου θα εισαι σε 3-15 λεπτα αναλογα με την αποσταση με τα ποδια...αλλιως με τα αστικα τα οποια εχουνε αρκετες γραμμες..σε 2-5 στασεις αποσταση δηλ παλι 5-με 15 λεπτα...Αν παλι μενεις κεντρο...σουπερ μαρκετ..κουτουκακια, ταβερνες, καταστηματα, 2μεγαλλα εμπορικα κεντρα,σινεμα,νοσοκομεια(αχρειαστα ναναι :p) μπαρακια, καφε, (τα ποιο ιν) ακομα και μερικα clubs και μπουζουκια, ειναι στα ποδια σου, η καπου εκει κοντα....κοινως δεν χρειαζεσαι στις περισσοτερες περιπτωσεις αυτοκινητο... το κεντρο εχει τα παντα(κατα 99,9%) και παρα εξω θα χρειαστει να βγεις μονο για να δεις συμφοιτητες σου, η για να αλλαξεις παραστασεις....Εχει και αλλου καφε π.χ. στυλ Γλυφαδας στην περιοχη της Νεας κρηνης, αλλα και του μεγαρου μουσικης..Μονο το καλοκαιρι που τα club και τα μπουζουκια μετακομιζουνε ολα προς το αεροδρομιο..εκει θελει ταξακι η αυτοκινητο κανενος φιλου....

 

Αν τωρα μενεις σε καμια περιοχη λιγο ποιο εξω απο κεντρο..πχ χαριλαου..σε 20 με 40 λεπτα αναλογα την ωρα και την κινηση εισαι στον προορισμο σου! ...παντως μην βαζεις ως βασικο κριτηριο την διασκεδαση...Εκει πας για να σπουδασεις...Αν και εχω να πω προς ολους εσας που δεν ετυχε να βγειτε στην θεσσαλονικη... οτι σχεδον καμια διαφορα δεν εχει η διασκεδαση απο την αθηνα....εχει αρκετα μπουζουκια...με μεγαλα ονοματα και μη...και clubακια που αν τα...τιμησετε...δεν θα καταλαβετε καμια σχεδον διαφορα, στο μεγεθος του μαγαζιου,..στο προγραμμα,στον κοσμο, στο ντυσιμο του κοσμου, στο κεφι αλλα...και στο...παρκαρισμα....και ειδικα αν ειστε αθηναιοι θα εχετε την ψευδαισθηση οτι βγηκατε σε ενα καινουριο μαγαζι, που ανοιξε στην παραλιακη...

 

Οσο για το σαββατο και την κυριακη το μεσημερι, αν δεν εχεις περασει μετα τις 3 απο την αριστοτελους δεν εχεις δει τιποτα:D...ουτε στην Αθηνα δεν εχω δει τετοιο πανικο,..ουτε εγω, αλλα ουτε και οι φιλοι μου, απο αθηνα που ερχονται συχνα πυκνα επανω...

 

Αυτα οσο αφορα την διασκεδαση.... οσο αφορα τωρα καποια σχολια που ακουσα περι ποιοτητας ανθρωπων...και γενικα κοντρες μεταξυ των δυο πολεων, Εχω να πω πωςκακους και καλους βρισκεις παντου!! Πιστευω πως πλεον ειναι λιγοι αυτοι που σνομπαρουνε την Αθηνα και ειναι κυριως μικρης ηλικιας....και το κυριοτερο φανατισμενοι απο ομαδες...Ειναι λαθος η αποψη οτι ολοι οι θεσσαλονικεις "δεν πηγαινουνε" τους Αθηναιους...

 

Και οσο αφορα το σουβλακι,καλαμακι, σαντουιτς...και μερικα αλλα, καλα κανουνε και το λενε "καλαμακι" στην Αθηνα, καλα κανουνε και το λενε σαντουιτς στην θεσσαλονικη...Ετσι εχουνε μαθει Βρε παιδια....Τοσο κακο ειναι???? Γιατι να κοροιδευουμε ο ενας τον αλλον?? Ειναι τωρα σοβαρος λογος αυτος για τετοια κοντρα?....στα Στα φαστ φουντ και ειδικα στα κεντρικα, μια χαρα καταλαβαινουνε και οι μεν και οι δε, τι θα πει καλαμακι..σουβλακι...η πιττα με γυρο...ε τωρα αν πεσεις και σε κανενα απομακρυσμενο...το πολυ πολυ να σε ρωτησει απο που εισαι...:p..Οι περισσοτεροι που σουδαζουνε εδω παντως, καταγονται απο αθηνα...και υπερεχουνε αριθμητικα σε σχεση με παιδια που ειναι απο αλλες πολεις Της Ελλαδας..

 

Εγω παντως λεω στον φιλο, οτι ακομα και αυτην την περιοδο, με τα οποια προβληματα εχει η θεσσαλονικη, οτι θα περασει μια χαρα...δεν προκειται να στερηθει τιποτα, εκτος απο το αναποφευκτο..δηλ την οικογενεια του, το σπιτι του,(τα δυο βασικοτερα τα οποια συνεπαγονται και οικονομικους λογους) και τους φιλους του..( θα κανει και εδω αρκετους!!)....βεβαια αρκει να περναει και κανενα μαθημα...και οχι να τρεχει μονο για καφε και night life :lol:

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν εχω επισκεπτει για πολλες μερες την Αθηνα θα προτειμισω Θεσσαλονικη

για:

 

1) λιγοτερο επιβαρυμενη ατμοσφαιρα

2) μικροτερες αποστασεις

3) εχει θαλασσα

4) διαρυθμιση

5) μικροτερος ρυθμος εγληματικοτητας

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Ποια θάλασσα Θεσσαλονίκης και ποιά θάλασσα Αθήνας?

τα ίδια σκατά είναι και οι 2 πόλεις.

κίνηση, αδέσποτα,μηδέν πράσινο, σκουπίδια, νέφος, βρώμικες πολυκατοικίες, υποανάπτικτα μυαλά !

αν θέλετε να μιλήσετε για πόλεις που αξίζει να μείνει κανείς φύγετε απο Ελλάδα.. και ελάτε κάπου εδώ :cool:

 

Μalibu - Η παραδεισένια πόλη!( καλάντε μην βαρας)

http://img297.imageshack.us/img297/267/usca34403qs9.jpg

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

τελικα το αποφασισα, νομιζω ότι αυτό που θα μου άρεσε περισσοτερο από όλα είναι να μένω από οκτώβρη μέχρι μάιο στην αθήνα και από ιούνιο μέχρι οκτώβρη στη θεσσαλονίκη... κυρίως λόγω καιρού, εμείς εδώ κάτω το περνάμε πιο ζεστά τον χειμώνα, ο βαρδάρης είναι Παναγιά μου!!!! μακάρι να μπορούσε να γίνει αυτό, να μένεις όπου θες για λίγους μήνες και τους υπολοιπους όπου αλλού θελεις.... αν και ένας φοιτητής δεν είναι δύσκολο να το κάνει αυτό, αλλά εγώ θα διάλεγα τους εντελώς διαφορετικούς μήνες από αυτούς που θα έπρεπε για να μείνω θεσσαλονίκη αν ημουν εκει φοιτητρια!

 

χουρχουλιτσε, μεγάλη αληθεια ξεστομισες...

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρ της Αθήνας εξ’αιτίας κοινωνικών και άλλων λόγων. Συγνώμη του να χρησιμοποίησω μια λίγο σκληρή γλώσσα και αντιμετώπιση αλλα αυτή είναι η άποψη που έχω διαμορφώσει.

Ας αρχίσω με τους κοινωνικούς λόγους.Κατ’αρχήν βρίσκω τους κατοίκους αυτής της πόλης αναιδέστατους(πριν αρχίσετε να με κατηγοράτε είναι σωστό να πω οτι εδώ με τον όρο αναιδέστατος εννοώ μεσα στο πλαίσιο της σεξουαλικής συμπεριφοράς δηλαδή α+αιδώς ή αλλιώς impudent in(μη)+pudeur και όχι όπως έχει επικρατήσει σήμερα να σημαίνει αδιάντροπος,έχει κάποια διαφορά). Είναι γνωστό ότι οι νέοι κάτοικοι της Θεσσαλονίκης γυρνάνε μεσημέρια Κυριακής με προκλητικό ντύσιμο στην πλατεία Αριστοτέλους με πρωτοπώρους τις γυναίκες οι οποίες είτε έχει κρύο είτε έχει ζέστη βγαίνουν έξω και διαπράττουν διατάραξη δημοσίας αιδούς με αυτά που διαπράττουν. Για να μην αφήσω και το φύλο μου έξω απ’το χορό όντως επικρατεί ένα ηλίθιο στυλάκι με όλους να κάνουν μοντέρνα τα μαλλιά τους και με όλους ανεξαιρέτως να φοράνε τα ίδια γυαλιά ηλίου.Όλα αυτά δημιουργόυν αποστροφή σε μένα και με κάνουν να μη έχω καν στα σχέδια μου την μόνιμη εγκατάσταση σ’αυτή την πόλη.

Η κατάσταση χειροτερεύει ακόμα περισσότερο στα προάστια. Θα φέρω για παράδειγμα τη Τούμπα.Στη τούμπα λοιπόν και πλησίον του Γηπέδου όπως ερχόμαστε απο την Γρηγορίου Λαμπράκη υπάρχουν παράλληλοι οδοί οπου γίνεται το έλα να δεις. Πριν απο ένα ματς μεγάλο έπεσε στην αντίληψή μου κοριτσάκια ηλικίας το πολύ 14 ετών να έχουν ένα ντύσιμο πάρα πάρα πολύ προκλητικό που παραπέμεμπει εμφανέστατα σε coquettes-το έδειχναν και με το βάδισμά τους. Επίσης στους εκεί δρόμους φιλιούνται δημόσια μπροστά σε όλους κατι που βέβαια απαγορεύεται κοινωνικά. Πριν να προχωρήσω να πω οτι στη Τούμπα και συγκεκριμένα στα 2 μεγάλα γυράδικα επικρατεί πολύ ανάρμοστη συμπεριφορά γιατί όταν δεν έβρισκα θέση να καθίσω είπα έναν αν μπορώ να την πάρω και μου είπε οτι είναι πιασμένη(κάθεται άλλος) ενω δεν ήρθε αργότερα αλλα ευτυχώς βρήκα μετά θέση. Τέτοια δεν τα έχω συναντήσει στην Αθήνα.

Να πω επίσης και την αγένεια που όμως συναντάται και στις 2 πόλεις να μην αφήνουν τους ηλικιωμένους να καθήσουν στα λεωφορεία ενώ οι νέοι γνωρίζουν οτι κάποτε θα έρθουν όλοι(ή τουλάχιστον μακάρι να βρεθούν όλοι) σ’αυτή τη θέση. Θα είχα αναρωτηθεί το πως θα ένοιωθαν αυτοί σ’αυτή την ηλικία όπου οι μεταφυσικές ανυσηχίες αυξάνονται.

 

Όσο για τη φοιτική ζωή είναι μια μεγάλη απάτη οπουδήποτε και αν σπουδάζεις. Στη Θεσσαλονίκη βάζουν εύκολα-γίνεται σκούπα και ελάτε στην επαρχία να δείτε ποσο δύσκολα μπαίνουν.Τα πάρτυ εν αφθονία στη 2η μεγαλύτερη πόλη ωθούν σε μια άναρχη ζωή του ξυπνάω στις 2 το μεσημέρι όταν έξω ο ήλιος λάμπει κοιμούμενος ολοκλειστα παντζούρια. Το πρόβλημα είναι οτι μετανοιώνεις συνέχεια γι’αυτά που κάνεις και ειδικά όταν μεγαλώσεις,πιστεύω με καταλαβαίνετε. Στην Αθήνα τα πράγματα είναι πιο συμμαζεμένα

Αφού σ’αυτά τα πράγματα είναι σε γενικές γραμμές εντάξει,ο κόσμος όντας σε μια τάξη.

 

Ο μέσος θεσσαλονικιός ιλουστράρεται(δεν ξέρω πως το λέμε στη γλώσσα μας) τέλεια στο πρόσωπο του νομάρχη του όσον αφορά τα παράπονα που κάνει για την Αθήνα, ε ας κάνετε ξεχωριστό κράτος ας πούμε για να αναπτυχθείτε.

 

Να μη ξεχάσω επίσης ότι η κυκλοφορία στην Θεσσαλονίκη είναι ανυπόφορη με τα καυσαέρια να δημιουργούν βαρύ περιβάλλον και αυτό κάνει τη πόλη να χάνει την ομορφία της η οποία έχει χαθεί προ πολλού(όλα είναι βρώμικα).

 

 

Υπάρχουν και άλλα στα οποία η Αθήνα δεν υστερεί ειδικά με ότι έχει να κάνει με την κοινωνική συμπεριφορά.Το μέσο παιδί στην Θεσσαλονίκη κυκλοφορεί καθημερινά έξω μη καθόμενο σπίτι του να διαβάσει και οι γονείς αδιαφορούν κάνοντας τα κλειστά μάτια.

 

ΥΓ: Όλα αυτά μετράνε για επιλογή πόλης για σπουδές.

Link to comment
Share on other sites

:confused::worry:

Να δω ποιος θα την παλέψει...

 

Υ.γ.Εχεις εναν ιδιαίτερο τρόπο να βλέπεις τα πράγματα πάντως και τον υποστηρίζεις,μπράβο σου,αν και στα περισσότερα δεν με βρίσκεις να συμφωνώ.

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως εισαι λαθος σε αρκετα πραγματα!δεν θα σου πω σε ποια ια αφησω εσενα να κρινεις τ αρνητικα της Αθηνας αν τελικα τα εχεις εντοπισει!

 

 

Είμαι υπέρ της Αθήνας εξ’αιτίας κοινωνικών και άλλων λόγων. Συγνώμη του να χρησιμοποίησω μια λίγο σκληρή γλώσσα και αντιμετώπιση αλλα αυτή είναι η άποψη που έχω διαμορφώσει.

Ας αρχίσω με τους κοινωνικούς λόγους.Κατ’αρχήν βρίσκω τους κατοίκους αυτής της πόλης αναιδέστατους(πριν αρχίσετε να με κατηγοράτε είναι σωστό να πω οτι εδώ με τον όρο αναιδέστατος εννοώ μεσα στο πλαίσιο της σεξουαλικής συμπεριφοράς δηλαδή α+αιδώς ή αλλιώς impudent in(μη)+pudeur και όχι όπως έχει επικρατήσει σήμερα να σημαίνει αδιάντροπος,έχει κάποια διαφορά). Είναι γνωστό ότι οι νέοι κάτοικοι της Θεσσαλονίκης γυρνάνε μεσημέρια Κυριακής με προκλητικό ντύσιμο στην πλατεία Αριστοτέλους με πρωτοπώρους τις γυναίκες οι οποίες είτε έχει κρύο είτε έχει ζέστη βγαίνουν έξω και διαπράττουν διατάραξη δημοσίας αιδούς με αυτά που διαπράττουν. Για να μην αφήσω και το φύλο μου έξω απ’το χορό όντως επικρατεί ένα ηλίθιο στυλάκι με όλους να κάνουν μοντέρνα τα μαλλιά τους και με όλους ανεξαιρέτως να φοράνε τα ίδια γυαλιά ηλίου.Όλα αυτά δημιουργόυν αποστροφή σε μένα και με κάνουν να μη έχω καν στα σχέδια μου την μόνιμη εγκατάσταση σ’αυτή την πόλη.

Η κατάσταση χειροτερεύει ακόμα περισσότερο στα προάστια. Θα φέρω για παράδειγμα τη Τούμπα.Στη τούμπα λοιπόν και πλησίον του Γηπέδου όπως ερχόμαστε απο την Γρηγορίου Λαμπράκη υπάρχουν παράλληλοι οδοί οπου γίνεται το έλα να δεις. Πριν απο ένα ματς μεγάλο έπεσε στην αντίληψή μου κοριτσάκια ηλικίας το πολύ 14 ετών να έχουν ένα ντύσιμο πάρα πάρα πολύ προκλητικό που παραπέμεμπει εμφανέστατα σε coquettes-το έδειχναν και με το βάδισμά τους. Επίσης στους εκεί δρόμους φιλιούνται δημόσια μπροστά σε όλους κατι που βέβαια απαγορεύεται κοινωνικά. Πριν να προχωρήσω να πω οτι στη Τούμπα και συγκεκριμένα στα 2 μεγάλα γυράδικα επικρατεί πολύ ανάρμοστη συμπεριφορά γιατί όταν δεν έβρισκα θέση να καθίσω είπα έναν αν μπορώ να την πάρω και μου είπε οτι είναι πιασμένη(κάθεται άλλος) ενω δεν ήρθε αργότερα αλλα ευτυχώς βρήκα μετά θέση. Τέτοια δεν τα έχω συναντήσει στην Αθήνα.

Να πω επίσης και την αγένεια που όμως συναντάται και στις 2 πόλεις να μην αφήνουν τους ηλικιωμένους να καθήσουν στα λεωφορεία ενώ οι νέοι γνωρίζουν οτι κάποτε θα έρθουν όλοι(ή τουλάχιστον μακάρι να βρεθούν όλοι) σ’αυτή τη θέση. Θα είχα αναρωτηθεί το πως θα ένοιωθαν αυτοί σ’αυτή την ηλικία όπου οι μεταφυσικές ανυσηχίες αυξάνονται.

 

Όσο για τη φοιτική ζωή είναι μια μεγάλη απάτη οπουδήποτε και αν σπουδάζεις. Στη Θεσσαλονίκη βάζουν εύκολα-γίνεται σκούπα και ελάτε στην επαρχία να δείτε ποσο δύσκολα μπαίνουν.Τα πάρτυ εν αφθονία στη 2η μεγαλύτερη πόλη ωθούν σε μια άναρχη ζωή του ξυπνάω στις 2 το μεσημέρι όταν έξω ο ήλιος λάμπει κοιμούμενος ολοκλειστα παντζούρια. Το πρόβλημα είναι οτι μετανοιώνεις συνέχεια γι’αυτά που κάνεις και ειδικά όταν μεγαλώσεις,πιστεύω με καταλαβαίνετε. Στην Αθήνα τα πράγματα είναι πιο συμμαζεμένα

Αφού σ’αυτά τα πράγματα είναι σε γενικές γραμμές εντάξει,ο κόσμος όντας σε μια τάξη.

 

Ο μέσος θεσσαλονικιός ιλουστράρεται(δεν ξέρω πως το λέμε στη γλώσσα μας) τέλεια στο πρόσωπο του νομάρχη του όσον αφορά τα παράπονα που κάνει για την Αθήνα, ε ας κάνετε ξεχωριστό κράτος ας πούμε για να αναπτυχθείτε.

 

Να μη ξεχάσω επίσης ότι η κυκλοφορία στην Θεσσαλονίκη είναι ανυπόφορη με τα καυσαέρια να δημιουργούν βαρύ περιβάλλον και αυτό κάνει τη πόλη να χάνει την ομορφία της η οποία έχει χαθεί προ πολλού(όλα είναι βρώμικα).

 

 

Υπάρχουν και άλλα στα οποία η Αθήνα δεν υστερεί ειδικά με ότι έχει να κάνει με την κοινωνική συμπεριφορά.Το μέσο παιδί στην Θεσσαλονίκη κυκλοφορεί καθημερινά έξω μη καθόμενο σπίτι του να διαβάσει και οι γονείς αδιαφορούν κάνοντας τα κλειστά μάτια.

 

ΥΓ: Όλα αυτά μετράνε για επιλογή πόλης για σπουδές.

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

@capacitor, δεν μπορω να καταλαβω αν αυτα που λες τα εννοεις ή κανεις πλακα. Αν κανεις πλακα εχεις φοβερο χιουμορ :D αν οχι εχεις φοβερο προβλημα :worry:

 

Ειδικα αυτο " Επίσης στους εκεί δρόμους φιλιούνται δημόσια μπροστά σε όλους κατι που βέβαια απαγορεύεται κοινωνικά " ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!! Αληθεια, σε γυαλα ζεις; :respect:

 

ΥΓ. Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι αστειευεσαι επειδη θυμαμαι παλαιοτερα ποστ σου που ελεγες οτι καλως γινονται καταληψεις για να ξεκουραζονται οι φοιτητες κτλ :p

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρ της Αθήνας εξ’αιτίας κοινωνικών και άλλων λόγων. Συγνώμη του να χρησιμοποίησω μια λίγο σκληρή γλώσσα και αντιμετώπιση αλλα αυτή είναι η άποψη που έχω διαμορφώσει....

 

:lol::lol::lol:

 

Ρε εννοείται ότι κάνει πλάκα το παιδί :p

 

Εξάλλου, διαβάστε και την υπογραφή του :shifty:

Link to comment
Share on other sites

@capacitor, δεν μπορω να καταλαβω αν αυτα που λες τα εννοεις ή κανεις πλακα. Αν κανεις πλακα εχεις φοβερο χιουμορ :D αν οχι εχεις φοβερο προβλημα :worry:

 

Ειδικα αυτο " Επίσης στους εκεί δρόμους φιλιούνται δημόσια μπροστά σε όλους κατι που βέβαια απαγορεύεται κοινωνικά " ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!! Αληθεια, σε γυαλα ζεις; :respect:

 

ΥΓ. Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι αστειευεσαι επειδη θυμαμαι παλαιοτερα ποστ σου που ελεγες οτι καλως γινονται καταληψεις για να ξεκουραζονται οι φοιτητες κτλ :p

 

Ε τότε έχω φοβερό πρόβλημα.Οσο αφορά αυτό με τις καταλήψεις ήμουνα υπέρ για να ξεκουράζονται οι φοιτητές αλλα όχι για να κάνουμε μια ζωη γεμάτη καταχρήσεις του οτιδήποτε,πρέπει η ζωή μας να είναι όσο πιο ταπεινή και μετρημένη(οχι με την έννοια του χρόνου) γίνεται. Στη Θεσσαλονίκη αυτό δε γίνεται αφου όλοι ξυπνάνε 2 το μεσημέρι πάνε για καφέ και είναι απόδειξη μιας ζωής χωρίς αρχή και χωρίς τέλος χωρίς ενδοιασμούς και αναστολές.Εν αντιθέσει στην Αθήνα σ'αυτό τον τομέα δεν είναι έτσι, ο κόσμος έχει βάλει τη ζωή του σε μια τάξη όπως εγώ

 

:lol::lol::lol:

 

Ρε εννοείται ότι κάνει πλάκα το παιδί :p

 

Εξάλλου, διαβάστε και την υπογραφή του :shifty:

 

Μα καλά τόσο παράξενες σας φαίνονται οι ιδέες μου;Με μένα να τα βάλετε αμέσως;Και η υπογραφή μου,τι έχει δηλαδή που υποννοεί οτι κάνω χιούμορ;Το μόνο που λέει είναι κάτι που εφαρμόζεται πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Έλα τώρα, αφού κάνεις πλάκα, είναι προφανές... :shifty:

 

Συνεχίζεις πάντως το δούλεμα... :lol: σωστός, δεν μασάς :respect:

Link to comment
Share on other sites

Έλα τώρα, αφού κάνεις πλάκα, είναι προφανές... :shifty:

 

Συνεχίζεις πάντως το δούλεμα... :lol: σωστός, δεν μασάς :respect:

 

Δεν συνεχίζω αυτό τον διάλογο.

Link to comment
Share on other sites

στον διαλογο οταν εχεις να πεις κατι το στηριζεις με επιχειρηματα και οχι μονο με αυτα που γραφεις!Ηδη τα πρωτα δειγματα αντιθεσεων τα πηρες δεν εξιγεις ομως που τα βασιζεισ!Το οτι εχεις βαλει την ζωη σου σε ενα δρομο οπως λες δεν σημαινει οτι ολοι οι υπολοιποι που ζουν Θεσσαλονικη δεν εχουν σκεφτει τα ευκολως ενοουμενα!

 

Δεν συνεχίζω αυτό τον διάλογο.
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

ξεφυγαμε :offtopic:

:happy: που εισαι συ βρε??

 

Θεσσαλονικη δαγκωτο!

η Αθηνα ειναι για υπνους! κοιμασαι 5 ωρες και λες χορτασα υπνο!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Τι, τελικά ο πυκνωτής δεν έκανε πλάκα; :confused::worry::(:cry:

(:p)

 

Πάντως ότι οι ρυθμοί στην Αθήνα είναι γρηγορότεροι, είναι... Η μάλλον φαίνεται να είναι γρηγορότεροι λόγω πυκνότητας πληθυσμού... :)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...