Jump to content

Babysitter-Μισθός


DaTaMaN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρσι που έψαχνα αγγλικά πάντως άκουσα κάτι τρελά 25€ανά ώρα:X

Τελικά έκλεισα στα 18€ και έλεγα να δεχτώ και αύξηση φέτος, γιατί τη θεωρούσα φτηνή...

 

@bored01, Nrg κάπυ εκεί έλεγα και εγώ, thanks:)

Για proficiency level, πάει και πιο πάνω, έχω ακούσει και για 30.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για proficiency level, πάει και πιο πάνω, έχω ακούσει και για 30.

 

Το θέμα είναι πως για Proficiency ελάχιστοι θα πάρουν φοιτητή.;)

Link to comment
Share on other sites

Σε χημικό για προετοιμασία 3ης Λυκείου έδινα 15ε/ώρα, που είναι και 10 χρόνια στα ιδιαίτερα!
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, αυτό εννοείται :p. Απλά ο greek_aeras μίλαγε γενικά για ιδιαίτερα μου φαίνεται.

 

yeap chris;)

Link to comment
Share on other sites

nrg έχεις δίκιο, δεν είχα σκεφτεί ότι είναι και μαύρα :) ... αλλα και πάλι δεν είναι τρομερά, απλά καλά ;)

 

Για την Ελλάδα μιλάμε.

Ο μισθός του ανειδίκευτου εργάτη είναι 550 ευρα το μήνα...

Πολλά λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

E δεν είναι λογικό να δίνεις παραπάνω σε αυτόν που θα σου φυλάει το μωρό από τον ανειδίκευτο εργάτη??

 

Για την Ελλάδα μιλάω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

E δεν είναι λογικό να δίνεις παραπάνω σε αυτόν που θα σου φυλάει το μωρό από τον ανειδίκευτο εργάτη??

 

Για την Ελλάδα μιλάω κι εγώ.

Ναι. Αλλά όχι και πάνω από τα 3πλάσια (σχεδόν 4πλάσια)...

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αλλά όχι και πάνω από τα 3πλάσια (σχεδόν 4πλάσια)...

 

3plasia sxedon 4 plasia ?? :confused: Diladi €2000+ to mina? Apo pou prokuptei pali aftos o arithmos?

 

Me 5 Eurw tin wra an douleve 8wro milame gia kapou 800 Eura. :worry:

Link to comment
Share on other sites

5€ για babysitter??? :lol::lol::lol::lol:

 

να βρω και εγώ αν είναι κανένα μωράκι για το ΣΚ που κάθομαι...

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω ρε παιδιά τι συγκρίνετε!!!!

 

1.Είναι τελείως άκυρο να συγκρίνουμε τον ανειδίκευτο εργάτη που ούτε με ένα πτυχίο μπορεί να δουλέψει σε μια οικοδομή ή κάτι άλλο με έναν ο οποίος ασχολείται με ανθρώπους!!!Καμιά σχέση!

 

2.Από ότι φαίνεται πολύ δεν έχουν δουλέψει και λένε διάφορα για μισθούς.Για υπολογίστε ότι στα 5€ που λέτε δεν συμπεριλαμβάνεται ούτε ασφάλεια ούτε τίποτα!Είναι "μαύρα"!!!Όταν ο ανειδικευτος παίρνει 3€ με ασφάλεια (δηλαδή βγαίνει με ΙΚΑ 12% παραπάνω αν θυμάμαι καλά) δεν υπάρχει και τόση διαφορά.Πάνω κάτω σχεδόν τα ίδια λεφτά είναι.

 

3.Απλώς σας πληροφορώ για να το ξέρετε δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ένα παιδί με το κουβάλημα!!!Μα ΚΑΜΙΑ!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω ρε παιδιά τι συγκρίνετε!!!!

 

1.Είναι τελείως άκυρο να συγκρίνουμε τον ανειδίκευτο εργάτη που ούτε με ένα πτυχίο μπορεί να δουλέψει σε μια οικοδομή ή κάτι άλλο με έναν ο οποίος ασχολείται με ανθρώπους!!!Καμιά σχέση!

 

Γιατί το 16-18χρονο που θα κάνει τη babysitter τι έχει σπουδάσει;

Το Harvard έχει τελειώσει;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε..Παντως εγω δεν θα πληρωνα με την ωρα την babysitter.Θα εδινα καμια 30 ευρο αυτες τις 3 μερες και τελος.Ενα χαρτζιλικη θελει , σαμπως τι θα κανει θα κραταει ενα μωρο για 4-5 ωριτσες 3 φορες την εβδομαδα ε οκ εχει καποια ευθηνη αλλα σιγα δεν ειναι και οικοδομη...

10 ευρο την μερα για 4-5 ωρες ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ εαν σκεφτειτε οτι υπαρχουν περιπτωσεις οπου ατομα παιρνουνε 50-60 ευρω ανα εβδομαδα και δουλευουν 8ωρο....

Link to comment
Share on other sites

10 ευρο την μερα για 4-5 ωρες ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ εαν σκεφτειτε οτι υπαρχουν περιπτωσεις οπου ατομα παιρνουνε 50-60 ευρω ανα εβδομαδα και δουλευουν 8ωρο....

 

 

Όπου συμβαίνει αυτό είναι παράνομo φυσικά μιας και αυτό είναι κάτω από το μισό του βασικού.

 

Πάντως κάποιος ο οποιος είναι ΜΙΣΘΩΤOΣ (το τονίζω μη μου αρχίσετε για ημερομίσθιους) έχει πληρωμένες άδειες, 13o και 14o μισθό κτλ. Οποτε όπως είπε και ο runner κάποια πράγματα είναι άκυρο να τα συγκρίνουμε απλώς κάνοντας μια διαίρεση τις ώρες.

 

Πάντως runner +100

 

Και χαίρομαι που έρχεσαι στα λόγια μου έστω και καθυστερημένα γιατί πριν από κάνα χρόνο εδώ στο forum συνέκρινες το μισθό του δασκαλου (που ασχολείται με ανθρώπους-παιδιά συγκεκριμένα) με του υπαλληλου super market.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση τα πάντα εξαρτώνται τόσο από την οικονομική κατάσταση της οικογενειας όσο και της κοπέλας που θα προσέχει το παιδί. Τα 5 Euro μπορεί να είναι πολλά για κάποια οικογένεια αλλα και η κοπέλα να θέλει απλώς χαρτζιλίκι, να είναι μαθήτρια κτλ. Από την άλλη, αν η οικογένεια είναι εύπορη γιατί να μην πληρώσει ένα αξιοπρεπές ποσο. Σε καμια περίπτωση δεν εννοώ να τους εκμεταλλευτεί, αλλα 5Euros δεν είναι εκμετάλλευση για κάποιον που έχει άνεση.

 

Τέλος μου αρέσει που κάποιοι (όχι όλοι) λέτε για τα λεφτά που παίρνουν ΟΙ AΛΛΟΙ ότι είναι πολλά/αρκετά κτλ όταν όμως έρθει η δίκια σας σειρά με περισσότερα δε θα είστε ευχαριστημένοι! :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω ρε παιδιά τι συγκρίνετε!!!!

 

1.Είναι τελείως άκυρο να συγκρίνουμε τον ανειδίκευτο εργάτη που ούτε με ένα πτυχίο μπορεί να δουλέψει σε μια οικοδομή ή κάτι άλλο με έναν ο οποίος ασχολείται με ανθρώπους!!!Καμιά σχέση!

 

 

not so. Μία δική μου εφημερία που πρέπει να σώσω μερικές ζωές με πληρώνει ~4 ευρώ την ώρα. :X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

not so. Μία δική μου εφημερία που πρέπει να σώσω μερικές ζωές με πληρώνει ~4 ευρώ την ώρα. :X

 

 

Γεώργιε κανεις ειδικότητα να υποθέσω? Οι εφημερίες υπολογίζονται με την ώρα σαν extra στο μηνιαίο μισθό?

Link to comment
Share on other sites

Αν γλιστρήσει απο τα χέρια της babysitter το μωρό και πέσει κάτω και πεθάνει τι γίνεται? Μπορεί να πάει ακόμα και φυλακή?
Link to comment
Share on other sites

Αν γλιστρήσει απο τα χέρια της babysitter το μωρό και πέσει κάτω και πεθάνει τι γίνεται? Μπορεί να πάει ακόμα και φυλακή?

 

Προφανώς και ναι.

Link to comment
Share on other sites

Γεώργιε κανεις ειδικότητα να υποθέσω? Οι εφημερίες υπολογίζονται με την ώρα σαν extra στο μηνιαίο μισθό?

 

Ναι, χονδρικά η εφημερία από τις 14:30 μέχρι 8:00 της επόμενης πληρώνονται ~70 ευρώ καθαρά, οι αργίες 8 - 8 της επόμενης ~100 ευρώ. Αν η επόμενη είναι εργάσιμη συνεχίζεις να δουλεύεις μέχρι να τελειώσει το κανονικό ωράριο στις 1430.

Κατά την νομοθεσία της ΕΕ, η οποία ενσωματώθηκε στο Ελληνικό δίκαιο, και την οποία παραβιάζει με αντισυνταγματικό διάταγμα η κυβέρνηση από την 1/1/07 και υποτίθεται έχοντας περιθώριο μέχρι και τις 31/12/07, ο μέγιστος χρόνος εργασίας ενός ειδικευόμενου είναι 58 ώρες την εβδομάδα. Βέβαια δεν πρόκειται να ακούσετε μέχρι τις εκλογές τίποτα στα κανάλια για ένα θέμα που μπορεί και αύριο (αν βγεί η απόφαση ασφαλιστικών μέτρων) να μειώσει την παροχή υγειονομικής φροντίδας κατά 30% σε Αθήνα και Θεσ/νίκη και 70% στη περιφέρεια. Θα λυθεί από μόνο του. (?)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

not so. Μία δική μου εφημερία που πρέπει να σώσω μερικές ζωές με πληρώνει ~4 ευρώ την ώρα. :X

Κόψε κάτι φίλε μου. Υπάρχουν και φορές που στην εφημερία κάνεις λιγότερα από την babysitter που έχει ένα μωρό να κλαίει συνέχεια και πρέπει να το ταϊζει, να το κοιμίζει, να το αλλάζει κλπ.

Εσύ στην εφημερία, αυτό που κάνεις συνήθως, είναι να βάζεις ενέσεις σε κάποιον που πεθαίνει από πονοκεφάλους, να περνάς κανα γύψο σε κάποιον που έσπασε το χέρι του βραδυάτικα και τέτοια. Δεν σώζεις ζωές και κάθε βράδυ :rolleyes:

Το πολύ ER μας κάνει κακό νομίζω :p

Link to comment
Share on other sites

Κόψε κάτι φίλε μου. Υπάρχουν και φορές που στην εφημερία κάνεις λιγότερα από την babysitter που έχει ένα μωρό να κλαίει συνέχεια και πρέπει να το ταϊζει, να το κοιμίζει, να το αλλάζει κλπ.

Εσύ στην εφημερία, αυτό που κάνεις συνήθως, είναι να βάζεις ενέσεις σε κάποιον που πεθαίνει από πονοκεφάλους, να περνάς κανα γύψο σε κάποιον που έσπασε το χέρι του βραδυάτικα και τέτοια. Δεν σώζεις ζωές και κάθε βράδυ :rolleyes:

Το πολύ ER μας κάνει κακό νομίζω :p

 

Mε την ίδια, την ΔΙΚΗ σου λογική, και η babysitter αυτό που κάνει είναι να ταΐσει το μωρό να το βάλει για ύπνο και να αράξει στην TV μέχρι να περάσει η ώρα να έρθουν οι γονείς...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ στην εφημερία, αυτό που κάνεις συνήθως, είναι να βάζεις ενέσεις σε κάποιον που πεθαίνει από πονοκεφάλους, να περνάς κανα γύψο σε κάποιον που έσπασε το χέρι του βραδυάτικα και τέτοια. Δεν σώζεις ζωές και κάθε βράδυ :rolleyes:

Το πολύ ER μας κάνει κακό νομίζω :p

 

Εντελώς πληροφοριακά εφημερεύω στο μεγαλύτερο νοσοκομείο της Β.Ελλάδας. Όταν κάτι θέλουν να τα ξεφορτωθούν το στέλνουν σε μένα.

Το ER παρουσιάζει συμπυκνωμένα πολλά περιστατικά μαζί αλλά δεν απέχει τόσο από την πραγματικότητα σε ένα μεγάλο τριτοβάθμιο κέντρο παροχής φροντίδας υγείας. Είναι καλό να θυμόμαστε ότι κάθε μήνα 50 συμπολίτες μας σκοτώνονται σε τροχαία και 200 τραυματίζονται, ένα 20-30% από αυτούς πολύ σοβαρά. Στη τυπική 24ωρη εφημερία σε ένα μεγάλο ΤΕΠ περνάνε ~200 παθολογικά περιστατικά, 50-60 χειρουργικά (τουλάχιστο 5-6 πολύ σοβαρά), 70-80 καρδιολογικά, 40-70 οφθαλμολογικά (καλά αυτά είναι ******** όλα Χρυσ αν το διαβάζεις αυτό ;) ), 50-70 ΩΡΛ, 30-50 νευρολογικά, 100-200 παιδιατρικά (ανάλογα με την εποχή),20-50 γυναικ/μαιευτικά, κα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...