Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2008


chrismd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι φίλε μου... δεν είναι... γιατί δηλαδή να πληρώνει το κράτος για να σπουδάσει κάποιον που έβγαλε κάτω από την βάση του 10??

Σκέψου πως για να είναι μαθητής του 8 η του 9 το ίδιο χάλια θα τα πάει και στην σχολή (υπάρχουν εξαιρέσεις το ξέρω)... Και όταν βγει από εκεί το ίδιο αδιάφορος θα είναι και στην δουλειά που θα τον καλέσουν να δουλέψει... και στο τέλος θα βοηθάει να ανεβαίνουν τα ποσοστά ανεργίας και να τον ταΐζει ο μπαμπάς μέχρι τα 30 (γιατί έτσι έμαθε όσο σπούδαζε) μέχρι να αγανακτήσει και να βρεί μία ότι νά'ναι δουλειά!!! καλύτερα να μείνει εκτός σχολής, να ψάξει αμέσως για δουλειά και να πάρετε τις θέσεις ΤΕΙ-ΑΕΙ όλοι εσείς που διαβάσατε και πήρατε έναν αξιοπρεπή βαθμό για να μπείτε σε κάποια σχολή!![/QU

δυστυχως δεν σκεφτηκαν το συμφερον του εκπαιδευτικου συστηματος ως προς την αναβαθμιση του αλλα το συμφερον των ιδιωτικων πανεπιστημιων, κολλεγιων,ιδιωτικων ιεκ,εργαστηρια ελευθερων σπουδων...αν ειχαν στοχο την αναβαθμιση του επιπεδου των πανεπιστημιων θα ξεκινουσαν ουσιαστικες αλλαγες απο την πρωτοβαθμια εκπαιδευση και οχι στην τελευταια ταξη του λυκειου . Με τον τροπο αυτο αναγκαζουν τις οικογενειες των παιδιων να αναζητουν αλλο τροπο να μορφωσουν τα παιδια τους πιο κερδοφορο για τους επιχειρηματιες!ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΔΙΟΛΟΥ για την νεολαια παρτε το ειδηση,θα βγειτε εκει εξω στην αγορα εργασιας και θα τρελαθειτε μ'αυτα που θα δειτε ,και θα αντιμετωπισετε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Oι βασεις ειναι μια πικρη πραγματικότητα.Εξω ξερω πολυ λιγες περιπτώσεις που κάποιος θυσιαζει 2000 μορια και παει εκει που του αρεσει.

Κυριως για 2 λογους.

1.γιατι η βαση ειναι ενδεικτικο της 'αξιας' της σχολής. παροντικης κυριως.

2.Όλοι θελουν το prestige μιας υψηλοβαθμης σχολής...

μην ξεχναμε εξαλλου οτι οπως εχω ξανααναφερει το πτυχιο εκτος απο εξαιρεσεις νομικη κτλ. ειναι μόνο το πρώτο σταδιο στις σπουδες.

Θα το δειτε μολις πατε την πρώτη μερα > το πρωτο πραγμα που θα τσιμπησετε απο τις παραταξεις και θα διαβασετε - ασχοληθειτε θα ειναι τα μεταπτυχιακά που μπορεί κάποιος να κανει στην εκαστοτε σχολή του...

 

Διαφορετικά τα πραγματα στο πτυχίο είναι ΜΟΝΟ στα καλα παν/μια του εξωτερικου - αμερικης κτλ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εγω ελπιζω σε ενα θαυμα ειμαι 133 μορια κατω απο το μαθηματικο ιωαννινων που ειναι η πρωτη μου επιλογη..τι λετε να ελπιζω σε θαυμα?:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου... δεν είναι... γιατί δηλαδή να πληρώνει το κράτος για να σπουδάσει κάποιον που έβγαλε κάτω από την βάση του 10??

Σκέψου πως για να είναι μαθητής του 8 η του 9 το ίδιο χάλια θα τα πάει και στην σχολή (υπάρχουν εξαιρέσεις το ξέρω)... Και όταν βγει από εκεί το ίδιο αδιάφορος θα είναι και στην δουλειά που θα τον καλέσουν να δουλέψει... και στο τέλος θα βοηθάει να ανεβαίνουν τα ποσοστά ανεργίας και να τον ταΐζει ο μπαμπάς μέχρι τα 30 (γιατί έτσι έμαθε όσο σπούδαζε) μέχρι να αγανακτήσει και να βρεί μία ότι νά'ναι δουλειά!!! καλύτερα να μείνει εκτός σχολής, να ψάξει αμέσως για δουλειά και να πάρετε τις θέσεις ΤΕΙ-ΑΕΙ όλοι εσείς που διαβάσατε και πήρατε έναν αξιοπρεπή βαθμό για να μπείτε σε κάποια σχολή!![/QU

δυστυχως δεν σκεφτηκαν το συμφερον του εκπαιδευτικου συστηματος ως προς την αναβαθμιση του αλλα το συμφερον των ιδιωτικων πανεπιστημιων, κολλεγιων,ιδιωτικων ιεκ,εργαστηρια ελευθερων σπουδων...αν ειχαν στοχο την αναβαθμιση του επιπεδου των πανεπιστημιων θα ξεκινουσαν ουσιαστικες αλλαγες απο την πρωτοβαθμια εκπαιδευση και οχι στην τελευταια ταξη του λυκειου . Με τον τροπο αυτο αναγκαζουν τις οικογενειες των παιδιων να αναζητουν αλλο τροπο να μορφωσουν τα παιδια τους πιο κερδοφορο για τους επιχειρηματιες!ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΔΙΟΛΟΥ για την νεολαια παρτε το ειδηση,θα βγειτε εκει εξω στην αγορα εργασιας και θα τρελαθειτε μ'αυτα που θα δειτε ,και θα αντιμετωπισετε.

Συμφωνώ... Δυστυχώς αυτή είναι η πικρή αλήθεια και αυτό που πρέπει να γίνει!

Link to comment
Share on other sites

πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα για το αν πέρασες σε μια σχολή η όχι,,?
Link to comment
Share on other sites

πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα για το αν πέρασες σε μια σχολή η όχι,,?

 

τελευταία εβδομάδα του αυγούστου υποθέτω

Link to comment
Share on other sites

Ακούω από φίλους μ και συμμα8ητές μ που δηλώνουν πααααααααααρα πολλές σχολές. Εγώ δήλωσα σύνολο 19 σχολές, και τις περισσότερες, βλακεία έκανα που της έβαλα...... 8α έπρεπε να έβαζα 3 σχολές.

1) πληροφορική οικονομικού πανεπιστημίου αθήνας (ή8ελα πολύ να πάω...:lol:)

2) τηλεπληροφορική και διοίκηση ΤΕΙ ηπείρου (άρτα) (εκεί μάλλον 8α πάω.. είμαι για 300 περίπου πάνω)

3) βιομηχανική πληροφορική καβάλας (ή κάτι τέτοιο, απλά για να γραφτώ εάν γίνει καμιά στραβή κι δν περάσω άρτα, απλά για να 3ανα δώσω του χρόνου)

 

μετά τις άλλες απλά τις έβαλα, για να υπάρχουν.....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εγω ελπιζω σε ενα θαυμα ειμαι 133 μορια κατω απο το μαθηματικο ιωαννινων που ειναι η πρωτη μου επιλογη..τι λετε να ελπιζω σε θαυμα?:wacko:

 

133 απο που τις περσυνες ή τις εκτιμήσεις;.

Αν είχες 50 μορια διαφορά να πιστευες για 133 χλωμο το βλέπω...:p .Ποτέ δεν ξερεις εννοείτε :X και ολα ειναι πιθανα , απλα λιγοτερο πιθανα...:cool:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εγω ελπιζω σε ενα θαυμα ειμαι 133 μορια κατω απο το μαθηματικο ιωαννινων που ειναι η πρωτη μου επιλογη..τι λετε να ελπιζω σε θαυμα?:wacko:

 

Δεν χρειάζεται να ελπίζεις σε θαύμα.. Μια τέτοια διακύμανση της βάσης είναι πολύ πιθανή, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για σχολή της περιφέρειας που οι θέσεις αυξήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου... δεν είναι... γιατί δηλαδή να πληρώνει το κράτος για να σπουδάσει κάποιον που έβγαλε κάτω από την βάση του 10??

Σκέψου πως για να είναι μαθητής του 8 η του 9 το ίδιο χάλια θα τα πάει και στην σχολή (υπάρχουν εξαιρέσεις το ξέρω)... Και όταν βγει από εκεί το ίδιο αδιάφορος θα είναι και στην δουλειά που θα τον καλέσουν να δουλέψει... και στο τέλος θα βοηθάει να ανεβαίνουν τα ποσοστά ανεργίας και να τον ταΐζει ο μπαμπάς μέχρι τα 30 (γιατί έτσι έμαθε όσο σπούδαζε) μέχρι να αγανακτήσει και να βρεί μία ότι νά'ναι δουλειά!!! καλύτερα να μείνει εκτός σχολής, να ψάξει αμέσως για δουλειά και να πάρετε τις θέσεις ΤΕΙ-ΑΕΙ όλοι εσείς που διαβάσατε και πήρατε έναν αξιοπρεπή βαθμό για να μπείτε σε κάποια σχολή!!

 

 

Εν μέρει έχεις δίκιο για το 10 αλλά για σκέψου κάτι.Τόσα παιδιά που δε περνάνε και φεύγουν έξω για να σπουδάσουν γιατί διαπρέπουν στο εξωτερικό και γυρνάνε στην Ελλάδα με προσόντα τρελά?Δεν νομίζω οτι είναι αδιάφοροι.Μήπως φταίει και το σύστημα των πανελληνίων λίγο?

Link to comment
Share on other sites

Τόσα παιδιά που δε περνάνε και φεύγουν έξω για να σπουδάσουν γιατί διαπρέπουν στο εξωτερικό
Τί κάνουνε λέει:lol::lol:

Για να διαπρέψεις φίλε μου πρέπει να έχεις τα προσόντα.Δεν διαπρέπει ένας που δεν μπορεί να βγάλει ένα 10.Αυτοί που διαπρέπουν είναι άτομα με θέληση,με ένα καλό background και η ανταμοιβή τους είναι η πρόσληψή τους από μία μεγάλη εταιρία στο αντικείμενό τους.Εκτός αν εννοείς "διαπρέπουν" το γεγονός ότι ξοδέβουν μια περιουσία για να τους δώσουν στα 3 χρόνια ένα bachelor που στην ουσία θα το έχουν αγοράσει από ένα πανεπιστήμιο σούπερ-μάρκετ.

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας παιδιά που λένε ποιες σχολές δηλώσανε με εκνευρισμό παρατηρώ ότι βάζουνε πρώτα τη σχολή που πραγματικά θέλουν και μετά βάζουνε χίλιες δυο σχολές μόνο και μόνο επειδή έχουν όνομα και μεγάλη βάση.Δε με νοιάζει τί θα πει ο οποιοσδήποτε,αυτή είναι η γνώμη μου και θα την εκφράζω ελεύθερα.Άμεσο αποτέλεσμα είναι πολλά παιδιά να μπαίνουν σε σχολές που στη πραγματικότητα δε θέλουν και να στερούν τις θέσεις σε παιδιά που πραγματικά θέλουν να μπουν σε αυτές τις σχολές.Δέχομαι ότι πολλά παιδιά μπορεί να ενδιαφέρονται πραγματικά για περισσότερες από μία σχολές αλλά όταν έρχεται ο άλλος και μου δηλώνει όλες τις υψηλόβαθμες σχολές υγείας και όλα τα υψηλόβαθμα πολυτεχνεία ε τότε τί να του πεις.Και σου λέει μετά ότι αυτές οι σχολές αντιπροσωπεύουν τα θέλω του.Ποια θέλω σου ρε φίλε??Εσύ δήλωσες παραπάνω από τις μισές επιστήμες που υπάρχουν.Δεν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα αλλά έχω κάποια παραδείγματα γνωστών.Καλά το είχαν παλιά το σύστημα και μπορούσες να δηλώσεις μόνο 1-2 σχολές.Μια κοινωνία μπορεί να λειτουργήσει σωστά μόνο όταν ο καθένας είναι στο πόστο που πραγματικά θέλει.Και βέβαια να παλέψει για να βρεθεί σε αυτό..

 

diladi einai toso parakseno na sou aresoun dio teleiws diaforetika pragmata eksisou?emena mou aresei k i farmakeytiki k i arxitektoniki k oi ilektrologoi mixanikoi ara poios o logos na min ta valw ola?oso gia tous politikous mixanikous se kapoies poleis opws stin patra einai ipsiloteroi apo tous ilektrologous...

Link to comment
Share on other sites

diladi einai toso parakseno na sou aresoun dio teleiws diaforetika pragmata eksisou?emena mou aresei k i farmakeytiki k i arxitektoniki k oi ilektrologoi mixanikoi ara poios o logos na min ta valw ola?oso gia tous politikous mixanikous se kapoies poleis opws stin patra einai ipsiloteroi apo tous ilektrologous...

 

Δεν χρειάζεσαι καν να απολογηθείσ..άστουσ να λένε..εσυ κανε αυτό που θες..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

diladi einai toso parakseno na sou aresoun dio teleiws diaforetika pragmata eksisou?emena mou aresei k i farmakeytiki k i arxitektoniki k oi ilektrologoi mixanikoi ara poios o logos na min ta valw ola?oso gia tous politikous mixanikous se kapoies poleis opws stin patra einai ipsiloteroi apo tous ilektrologous...

Εγώ δεν αναφέρομαι σε αυτούς που τους αρέσουν 2-3 διαφορετικά πράγματα αλλά σε αυτούς που δηλώνουν 20 και παραπάνω εντελώς διαφορετικές σχολές μόνο και μόνο επειδή έχουν όνομα.Είναι φυσικό στα 18 τους πολλά παιδιά να μην έχουν αποφασίσει τί ακριβώς θέλουν να ακολουθήσουν αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να γεμίζουμε το μηχανογραφικό με ότι έχει όνομα για να λέμε ότι κάπου περάσαμε.

 

 

Και Τέο φυσικά και δεν χρειάζεται να απολογηθεί γιατί απλά δεν κατηγόρησα κανέναν.Τη γνώμη μου απλά λέω:)

Link to comment
Share on other sites

Εσυ zafo, αν επιτρέπεται, πόσα μόρια έβγαλες και ποιες σχολές δήλωσες?

Έβγαλα 17527 και δήλωσα πρώτα μηχανολόγους σε όλες τις πόλεις μετά ηλεκτρονικούς μηχανικούς κρήτης,μηχανικούς η/υ βόλου και μαθηματικό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι πιστευετε??Η βαση του μαθηματικου στην πατρα υπαρχει περιπτωση να πεσει??Γιατι συμφωνα με τις εκτιμησεις θα ανεβει και εγω εχω 15750 και δεν το πιανω...:(Γενικα απο οσα ακουτε απο φιλους και γνωστους υπαρχει ζητηση για το συγκεκριμενο μαθηματικο(στην πατρα)?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι πιστευετε??Η βαση του μαθηματικου στην πατρα υπαρχει περιπτωση να πεσει??Γιατι συμφωνα με τις εκτιμησεις θα ανεβει και εγω εχω 15750 και δεν το πιανω...:(Γενικα απο οσα ακουτε απο φιλους και γνωστους υπαρχει ζητηση για το συγκεκριμενο μαθηματικο(στην πατρα)?

Όπως όλα δείχνουν θα ανέβει. Κοίτα για καμιά Σάμο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τι λέτε; Εδώ οι εκτιμήσεις έλεγαν ότι οι βάσεις του 2ου πεδίου θα πέσουν, πόσο μάλλον στην Πάτρα που είναι περιφέρεια..Βγήκαν καινούριες εκτιμήσεις;:blink:
two beer,or not two beer??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...