Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2008


chrismd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια ξερεται αν η μειωση των θεσεων θα επιφερει και αυξηση των μοριων κατα πολυ?

συγκεκριμενα για τισ οικονομικες επιστημες( θεσσαλονικη)

ποσο τηα επιρεαστουν:S

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

kirios milao gia sxoles me theoritiko antikeimeno oxi texnologikes-oikonomikes i 3ou pediou kai panta gia AEI

 

καλα οι θεωρητικες επιστημες ειναι υπερβολικα χαλαρες.Εγω ειμαι στο τμημα Ιστοριας,Αρχαιολογιας στο ΑΠΘ και δεν κανω απολυτως τιποτα.Διαβασμα ξεκιναω μια βδομαδα πριν την εξεταστικη,ολη τη διαρκεια του εξαμηνου δεν ανοιγω βιβλιο(δεν εχω καν τα βιβλια).Οσο για την παρακολουθηση απλα οταν εχω καποιο μαθημα πηγαινω το παρακολουθω για 5 λεπτα και μετα για καφε,οι παρακολουθησεις δεν ειναι υποχρεωτικες.Και χαλαρα ενας φοιτητης τετοιας σχολης μπορει να δουλευει και 8ωρο.

 

 

@momomo

αν μειωθουν οι θεσεις και υπαρξει υψιλη ζητηση της συγκεκριμενης σχολης τοτε σιγουρα θα ανεβουν τα μορια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που πέρασα σε μια από τις πλέον υψηλόβαθμες-παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης, σε όλο το 2ο εξάμηνο δεν άνοιξα ακόμη βιβλίο και σε 3 εβδομάδες γράφουμε. Και στο πρώτο εξάμηνο διάβαζα όλα τα μαθήματα το τελευταίο απόγευμα πριν τα δώσω, 5 ώρες περίπου, τα πέρασα όλα με 9 και 10 εκτός της στατιστικής που την πέρασα με 7, χωρίς να διαβάσω κατά τη διάρκεια του εξαμήνου. Είναι εύκολη η σχολή αλλά πρέπει και να σε κόβει και λίγο! Στη φυσική κάτι συμφοιτήτριές μου δεν ήξεραν αν γυρίζει η Γη γύρω από τον Ήλιο ή ο Ήλιος γύρω από τη Γη!!!

Όσον αφορά τη σύγκριση Λυκείου με την παιδαγωγική σχολή, το επίπεδο γνώσεων της σχολής είναι χαμηλότερο από αυτό του λυκείου και αν συμπεριλάβεις και το γεγονός ότι μπορείς να μην πατάς σε κανένα μάθημα και να το περάσεις με μηδενικό διάβασμα, είναι φανταστικά! Εντάξει, σε όλη την 4ετία τα δύσκολα μαθήματα θα είναι 2-3, που θα θέλει να διαβάσεις 3-4 μέρες δηλαδή, για τέτοιο επίπεδο μιλάμε.

Αν περάσεις βέβαια σε πολυτεχνείο, ιατρική, νομική κλπ να ξέρεις ότι θα έχεις διάβασμα...

Πόσο σε ζηλεύω.. Εγώ που έχω άπειρα εργαστήρια και πρέπει να διαβάζω κιόλας για να τελειώνω δεν είναι και το καλύτερο πράγμα...

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση:

 

Ποιες σχολές πρέπει να δηλώσει κανείς για να ακολουθήσει το επάγγελμα του μηχανικού αυτοκινήτων? Φαντάζομαι για ΤΕΙ πρόκειται...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΤΕΙ οχημάτων.

 

@thanasakis: από αυτό να καταλάβεις με τι γνωστικό υπόβαθρο βγαίνετε...

Link to comment
Share on other sites

Τις καλησπερες και απο μενα!

Ουτε που καταλαβα πως περασε ενας χρονος απο τοτε που εδινε η δικια μου "φουρνια"! Μια συμβουλη θα σας δωσω... ΧΑΡΕΙΤΕ ΤΟ! Μου λειπουν τρομερα οι μερες που διναμε πανελληνιες με τους φιλους μου και ολος ο κοσμος περιστρεφοταν γυρω απο μας! Οι μαμαδες με τις πορτοκαλαδες, τα γλυκα, το αγαπημενο μας φαγητο σε καθημερινη βαση... θα σας λειψουν, οσο και αν τωρα η ολη διαδικασια μοιαζει οδυνηρη!

 

Σας προτεινω προς το παρον να εχετε ως στοχο μονο και μονο να γραψετε καλα και οχι να μαζεψετε Χ μορια. Μην κανετε το λαθος να μετρατε μορια απο το πρωτο μαθημα και αν σας "φτανουν", ουτε καν οταν εχετε τελειωσει, μην κανετε το λαθος να κανετε "εκτιμησεις" και "μαντειες"...

 

Οσο για τη ζωη στο πανεπιστημιο, καλυτερα να την εξερευνησετε μονοι σας. Παντως, να ξερετε οτι οσο πιο υψηλη βαση εχει μια σχολη, τοσο πιο πιεστικο ειναι το προγραμμα σπουδων, οποτε αν πιασετε 19.000 μην χαρειτε και πολυ!!!

 

Για το 8ωρο εργασιας παραλληλα με τις σπουδες, εγω λεω "με τιποτα", αλλα οπως μπορει ο καθενας... βλεπω φιλους μου που αρχισαν να δουλευουν κανονικα (δε λεω για part-time, τιποτα ιδιεταιρα, η κανα Σ/Κ) αρχιζουν να εγκαταλειπουν τις σχολες τους, να μην πω οτι δεν τις ξεκινησαν καν!

 

Ουφ... αυτα! :p

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερεται αν η μειωση των θεσεων θα επιφερει και αυξηση των μοριων κατα πολυ?

συγκεκριμενα για τισ οικονομικες επιστημες( θεσσαλονικη)

ποσο τηα επιρεαστουν:S

 

ρε ακομα δε γραψατε, αρχισατε να ρωτατε για τις βασεις??? :lol:

η λογικη (η κοινη!) λεει οτι με μειωση των θεσεων, αυξανονται οι βασεις, αλλα υπαρχουν αλλοι 1.000 παραγοντες που τις επηρεαζουν (δυσκολια θεματων, αριθμος υποψηφιων στο ΑΟΘ, ζητηση σχολης κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα που η μανα μου τα ιδια σκατα μαγειρευε και πριν και μετα την Γ λυκειου ειμαι περιπτωση;

 

@thanasakis: από αυτό να καταλάβεις με τι γνωστικό υπόβαθρο βγαίνετε...

α μπραβο..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα που η μανα μου τα ιδια σκατα μαγειρευε και πριν και μετα την Γ λυκειου ειμαι περιπτωση;

:lol::lol::lol::lol:...:D:D...:)...:happy:...:(...:mad: γυριζω στην φυσικη...

Link to comment
Share on other sites

Παντως, να ξερετε οτι οσο πιο υψηλη βαση εχει μια σχολη, τοσο πιο πιεστικο ειναι το προγραμμα σπουδων, οποτε αν πιασετε 19.000 μην χαρειτε και πολυ!!!

Δε νομίζω πως αυτό που λες ισχύει πλήρως.Για παράδειγμα το Μαθηματικό έχει βάση από 15.5 ως 16.5 αλλά μη μου πεις ότι το πρόγραμμα σπουδών δεν είναι πιεστικό ή ότι είναι λιγότερο από σχολές με μεγαλύτερη βάση.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως αυτό που λες ισχύει πλήρως.Για παράδειγμα το Μαθηματικό έχει βάση από 15.5 ως 16.5 αλλά μη μου πεις ότι το πρόγραμμα σπουδών δεν είναι πιεστικό ή ότι είναι λιγότερο από σχολές με μεγαλύτερη βάση.:rolleyes:

 

Όντως! Και το παιδαγωγικό που έχει βάση αρκετά μεγαλύτερη από το ΜΑθηματικό όπως μας είπε το παδί πιο πάνω μόνο πιεστικό δεν είναι...

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

@johnney: Φίλε συμφωνώ μαζί σου απόλυτα!

Κι εμένα μου λείπουν πάρα πολύ. Σε τέτοιο επίπεδο που να ψιλοζηλεύω τα παιδιά που δίνουν.

Πάντως , όλα τα παραπάνω συμβαίνουν επειδή στο τέλος είχε happy end η όλη ιστορία.

Για τα παιδιά που δίνουν πρώτη φορά , είναι δύσκολα και αγχωτικά!

 

Παιδιά , δώστε ότι μπορείτε [από θέμα γνώσεων βέβαια] και όλα θα πάνε καλά.

 

 

Υ.Γ. Καλά , στις ενδοσχολικές σπάστε τα όλα. Διαβάστε αλλά μη λιώσετε κιόλας. Και θυμηθείτε : είναι η τελευταία σας ευκαιρία να συνεργαστείτε με τους υπόλοιπους συμμαθητές σας.

Θα την αφήσετε ανεκμετάλλευτη;:rolleyes::)

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Καλά , στις ενδοσχολικές σπάστε τα όλα. Διαβάστε αλλά μη λιώσετε κιόλας. Και θυμηθείτε : είναι η τελευταία σας ευκαιρία να συνεργαστείτε με τους υπόλοιπους συμμαθητές σας.

Θα την αφήσετε ανεκμετάλλευτη;:rolleyes::)

 

Άσε κι εμείς έτσι λέγαμε και πηγαίναμε όλοι τελείως αδιάβαστοι οπότε δεν υπήρχε κανένας μέσα στην τάξη που να ξέρει κάτι να το γράψουμε! :lol: Γράφαμε μπαρούφες! Π.χ σε ερώτηση Ιστορίας Γενικής για τη μαύρη αγορά γράψαμε το κομμάτι από το Α.Ο.Θ + το διάγραμμα με το καπέλο κλπ.

 

Και για να είμαστε και λίγο στο θέμα να θυμάστε ότι το χειρότερο πράγμα είναι το άγχος!!

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!καταρχήν καλή επιτυχία σε όσους ξεκινούν τις πανελλήνιες τη τρίτη!επειδή από οτι είδα επικρατεί αγχος μεγάλο έχω να σας Πω κάτι που ίσως σας καλμάρει λίγο.Έχω τελειώσει το σχολείο εδώ και 7 χρόνια και αποφάσισα να δώσω πανελλήνιες ξανά φέτος .Όπως καταλαβαίνεται είναι πολύ δύσκολο αυτό και προυποθέτει ένα μεγάλο αγώνα.Όταν έχεις αφήσει το σχολείο τόσο καιρό δύσκολα ξαναμπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία.Οι εξετάσεις αυτές δε θέλουν αγχος γιατί μπορεί να σας αποβεί μοιραίο.Και να μην γνωρίζετε κάτι εκείνη την ώρα αν ηρεμίσετε όλο και κάτι θα σας έρθει.Προς θεού δε πάμε αδιάβαστοι αλλά όταν είμαστε ήρεμοι προσεγγίζουμε τα θέματα καλύτερα.Και μια συμβουλή.Δε κρίνεστε για κάτι ,κάνετε κάτι για τον εαυτό σας και δώστε τα όλα.Η ζωή είναι μπροστά και η φοιτητική ζωή είναι ένα όνειρο! Να είστε σίγουροι:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!καταρχήν καλή επιτυχία σε όσους ξεκινούν τις πανελλήνιες τη τρίτη!επειδή από οτι είδα επικρατεί αγχος μεγάλο έχω να σας Πω κάτι που ίσως σας καλμάρει λίγο.Έχω τελειώσει το σχολείο εδώ και 7 χρόνια και αποφάσισα να δώσω πανελλήνιες ξανά φέτος .Όπως καταλαβαίνεται είναι πολύ δύσκολο αυτό και προυποθέτει ένα μεγάλο αγώνα.Όταν έχεις αφήσει το σχολείο τόσο καιρό δύσκολα ξαναμπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία.Οι εξετάσεις αυτές δε θέλουν αγχος γιατί μπορεί να σας αποβεί μοιραίο.Και να μην γνωρίζετε κάτι εκείνη την ώρα αν ηρεμίσετε όλο και κάτι θα σας έρθει.Προς θεού δε πάμε αδιάβαστοι αλλά όταν είμαστε ήρεμοι προσεγγίζουμε τα θέματα καλύτερα.Και μια συμβουλή.Δε κρίνεστε για κάτι ,κάνετε κάτι για τον εαυτό σας και δώστε τα όλα.Η ζωή είναι μπροστά και η φοιτητική ζωή είναι ένα όνειρο! Να είστε σίγουροι:)

 

Καταρχας συγχαρητηρια για το κουραγιο σου να ξαναδωσεις:):bow:

 

οσο για το αγχος, εχεις απολυτο δικιο:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Τη πρώτη φορά που έδωσα ενώ μπορούσα να περάσω πανεπιστήμιο όπου ήθελα στη 5νθήμερη ερωτεύτηκα και τους τελευταίους δύο μήνες δε ξανανοιξα βιβλίο.άσε το πως έγραψα.Το καλό τότε ήταν οτι περνούσες και με βαθμό κάτω τοου 10.πέρασα φυσικών πόρων και περιβάλλοντος στα χανία και δε πήγα!(θα το μετανιώνω μια ζωή)αλλά τα λάθη είναι για να γίνονται.αν τότε είχα το μυαλό στο κεφάλι μου τώρα δε θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία.

 

Μακριά από έρωτες αυτή τη περίοδο!!!!!!!!!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τη πρώτη φορά που έδωσα ενώ μπορούσα να περάσω πανεπιστήμιο όπου ήθελα στη 5νθήμερη ερωτεύτηκα και τους τελευταίους δύο μήνες δε ξανανοιξα βιβλίο.άσε το πως έγραψα.Το καλό τότε ήταν οτι περνούσες και με βαθμό κάτω τοου 10.πέρασα φυσικών πόρων και περιβάλλοντος στα χανία και δε πήγα!(θα το μετανιώνω μια ζωή)αλλά τα λάθη είναι για να γίνονται.αν τότε είχα το μυαλό στο κεφάλι μου τώρα δε θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία.

 

Μακριά από έρωτες αυτή τη περίοδο!!!!!!!!!!:lol::lol:

 

Δυστηχως εγω ειμαι ερωτευμενος απο την αρχη της σχολικης χρονιας,,,:cry:

Με καθηγητρια αγγλικων...εχει την ιδια ηλικια με σενα:rolleyes: αλλα εινια πραγματικα κουκλα, δειχνει επισης πολυ μικρη.:happy:

 

Αν και συνηδειτοποιησα απο χθες οτι πρεπει να ξεκινησω να διαβαζω,,,πιστευω θα βγαλω ενα 14 που θελω κι ας μην εχω ανοιξει βιβλιο τη σχολικη χρονια:D

 

 

Υ.Γ.: ΙQ 210:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

μου θυμίζεις τα σχολικά μου χρόνια!είναι ωραίο που είσαι ερωτευμένος αλλά θα μπορούσες να είσαι με πιο γίηνο τρόπο γιατί η καθηγήτριά σου δε νομίζω οτι είναι εύκολος στόχος.Διάβασε ότι μπορείς έχεις χρόνο και ασε τον έρωτα σου για αργοτερα!Μη το κάνεις αυτό το λάθος θα σου στοιχήσει πολύ:)
Link to comment
Share on other sites

μου θυμίζεις τα σχολικά μου χρόνια!είναι ωραίο που είσαι ερωτευμένος αλλά θα μπορούσες να είσαι με πιο γίηνο τρόπο γιατί η καθηγήτριά σου δε νομίζω οτι είναι εύκολος στόχος.Διάβασε ότι μπορείς έχεις χρόνο και ασε τον έρωτα σου για αργοτερα!Μη το κάνεις αυτό το λάθος θα σου στοιχήσει πολύ:)

 

Ναι το ξερω,,, αλλα ο ερωτας δεν εχει λογικη(και ειναι η πρωτη κοπελα που ερωτευτηκα τοσο πολυ:love::love::love:)

 

Παντως θα βαλω τα δυνατα μου αυτες τις μερες, προλαβαινω.:)

Και μετα θα αρχισω να χαζευω παλι με την καθηγητρια....:X

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μιλάς πιο σωστά!Όσο είσαι στο σχολείο κάποια πράγματα δε τα βλέπεις γιατί νομίζεις οτι έχεις το καιρό γιατί όλα στα προσφέρουν όταν όμως καταλάβεις οτι κάτι έπρεπε να κάνεις για να είσαι καλύτερα είναι πολύ αργά,οπότε κάντο τώρα για να μη τρέχεις μετά
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι τώρα που πήρα στα χέρια μου το 'δελτίο μαθητή' αρχίζω να συνειδητοποιώ ότι δίνω πανελλήνιες :lol:

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...