Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2008


chrismd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για ολα τις θεωιτικης η οποιο μπορεσεις απο αυτα + το ΑΟΘ κ τα μαθηματικα γενικης

 

Όριστε δεν είναι βέβαια όλα.

http://rapidshare.com/files/113267011/OEFE.rar

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αρχικά πρέπει να ξέρεις ότι αυτοί που βάζουν τα θέματα είναι επιλεγμένοι καθηγητές...αυτοί παραδίδουν στην επιτροπή τα υποψήφια θέματα τους και η επιτροπή διαλέγει ποια απο αυτά θα μπουν, οπότε το αν θα αλλάξει η επιτροπή ή όχι δεν έχει καμιά σχέση!!το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί δυο καθηγητές μου ήτανε να πάνε για να δώσουν θέματα!

 

επιπλέον δε γίνεται να μη βάζουν δύσκολα θέματα γιατί οι βάσεις όλο και θα ανεβαίνουν!πρέπει να τα εξισορροπούνε λίγο τα πράγματα!και έτσι κ αλλιώς καλώς ή κακώς δε γίνεται όλοι να περνάνε στα πανεπιστήμια!

 

Τέσπα, δεν ξέρω αν το μάθατε αλλά από φέτος όταν ένα γραπτό πάει για 3η βαθμολόγηση, ο τελικός του βαθμός θα είναι ο μέσος όρος των δύο μεγαλύτερων βαθμών (να και κάτι καλό για τη χρονιά μας....)

 

Δεν ειπα οτι δεν θα βαλουν δυσκολα θεματα... Αλλα επειδη ειναι γνωτο οτι μεγαλο μερος της οικονομιας της χωρας στηριζεται στους φοιτητες και επειδη περσι, παρ'ολα τα ευκολα θεματα η μιση επαρχια εχει μεινει αδεια λογω βασης του 10, φετος θεωρω οτι το 10 θα ειναι για τη γατα μου (τοσο ευκολο) και απο εκει και περα θα υπαρχει κλιμακωτα μεγαλυτερη δυσκολια... 4α θεματα ΔΥΣΚΟΛΑ....

 

Οσο για τους καθηγητες και την επιτροπη, αλλαζουν ΟΛΟΙ...

 

Υ.Γ. εχετε υποψη σας και την ΚΛΗΡΩΣΗ των θεματων πλεον...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην τον ακουτε τον theo_legend μπαινει μεσα για να σας αγχωσει τον ξερω.. Και καλα θα αυξηθουν οι βασεις κτλ.

Παντως να ξερετε οτι μαθηματικα κατευθυνσης θα ειναι δυσκολα φετος ως ζυγη χρονια (η ιστορια λεει οτι τις ζυγες πεφτουν τα μολυβια)

trust me, I 'm an engineer:cool:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην τον ακουτε τον theo_legend μπαινει μεσα για να σας αγχωσει τον ξερω.. Και καλα θα αυξηθουν οι βασεις κτλ.

Παντως να ξερετε οτι μαθηματικα κατευθυνσης θα ειναι δυσκολα φετος ως ζυγη χρονια (η ιστορια λεει οτι τις ζυγες πεφτουν τα μολυβια)

Έλεος ρε συ αυτά που λέτε είναι χαζά.Δε μπορείς να προβλέψεις ότι θα βάλουν δύσκολα θέματα επειδή είναι ζυγή κλπ:blink:

Πολλοί από σας μιλάτε μάλιστα και με απόλυτη σιγουριά.Εγώ λέω πως το ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ είναι να πέσουν οι βάσεις φέτος γιατί πέρυσι ανεβήκαν πολύ στις περισσότερες σχολές.

Link to comment
Share on other sites

Kαθε χρονο τα ιδια και τα ιδια με τα θεματα και τις βασεις.Μην ακουτε κανεναν απλα διαβαστε και πατε να δωσετε και μην νομιζετε πως αν μπουν δυσκολα θεματα ντε και καλα θα πεσουν οι βασεις.Εγω οταν εδωσα το 2005 στην θετικη κατευθυνση στη φυσικη το τελευταιο θεμα αν θυμαμαι καλα ηταν αρκετα δυσκολο και πολλοι δεν ειχαν μπορεσει να το λυσουν.Ε εκεινες τις μερες ολοι(και ειδικα στην τηλεοραση)λεγαν με απολυτη σιγουρια οτι θα πεσουν οι βασεις κυριως στις θετικες επιστημες και τελικα ηταν οι μονες βασεις που ανεβηκαν και μαλιστα αρκετα.Και οι βασεις δεν βγαινουν αναλογα με το ποσο ευκολα η δυσκολα ειναι τα θεματα αλλα με τη ζητηση της σχολης.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαβασα κατι για τις βασεις και λενε οτι επειδη μειωσαν τις θεσεις σε πανεπιστημια Αθηνας και Θεσσαλονικης θα ανεβουν σε δυσθεωρητα υψη οι βασεις στις περισσοτερες σχολες στις 2 πολεις,,,ενω αυξηθηκαν οι θεσεις σε σχολες της επαρχιας

 

Παιδια οι βασεις ανεβαινουν κυριως απο 2 παραγοντες,, απο τις θεσεις που εχει η σχολη και απο τη ζητηση,,,

με αυτα που διαβασα μαλλον στις 2 μεγαλες πολεις και στις σχολες που αφαιρεσαν θεσεις θα ανεβουν οι βασεις...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Και οι βασεις δεν βγαινουν αναλογα με το ποσο ευκολα η δυσκολα ειναι τα θεματα αλλα με τη ζητηση της σχολης.

 

Δύσκολα θέματα => οι περισσότεροι δε γράφουν καλά => χαμηλές βαθμολογίες => πέφτουνε οι βάσεις ανεξάρτητα από το πόσες θέσεις έχουν τα πανεπιστήμια

 

τώρα αν υπάρχει μερίδα μαθητών που έγραψε πάρα πολύ καλά φυσικά και δε θα πέσουν οι βάσεις! όπως στην περίπτωση που ανέφερες εσύ...μπορεί πολλά άτομα να μην έγραψαν καλά, αλλά και πάλι να υπάρχει μια μεγάλη μερίδα μαθητών που αρίστευσε...οπότε σε κάποιες σχολές πχ. Ιατρική δε θα πέσει και πολύ η βάση!

 

και φυσικά όταν λέω ότι πέφτει/ανεβαίνει μια βάση εννοώ το λιγότερο ή το πολύ 500 μόρια!

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα θέματα => οι περισσότεροι δε γράφουν καλά => χαμηλές βαθμολογίες => πέφτουνε οι βάσεις ανεξάρτητα από το πόσες θέσεις έχουν τα πανεπιστήμια

 

και φυσικά όταν λέω ότι πέφτει/ανεβαίνει μια βάση εννοώ το λιγότερο ή το πολύ 500 μόρια!

 

Μα οσοι δεν γραφουν καλα εχουν λιγα μορια, με αποτελεσμα οι ζητηση σε ποιο υψηλοβαθμες σχολες να ειναι χαμηλη αρα πεφτουν οι βασεις.(ειαναι θεμα ζητησης δηλαδη και παλι, το βασικο αιτιο )..οι θεσεις εχουν να κανουν αν ολοι αριστευσουν..τοτε θα ανεβουν πολυ οι βασεις για να βγαλουν εκτος αυτους που περισευουν;)

 

οσο για τις βασεις κυριως βλεπουμε οτι οι σχολες που εχουν προοπτικες ανεβαινουν πολυ ποιο πανω απο 500 μορια,,,πχ κατι λογιστικες,οικονομικες γενικα ανεβαινουν 1000+ μορια..:X

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα θέματα => οι περισσότεροι δε γράφουν καλά => χαμηλές βαθμολογίες => πέφτουνε οι βάσεις ανεξάρτητα από το πόσες θέσεις έχουν τα πανεπιστήμια

QUOTE]

 

Δεν ειναι ακριβως ετσι.Στη δικια μου χρονια(2005) τα θεματα ηταν απο τα πιο δυσκολα των τελευταιων χρονων και ομως οι βασεις ειχαν ανεβει και σε πολλες σχολες μαλιστα πανω απο 600 μορια.Αυτοι βλεπουν ποσους θελουν να παρουν σε μια σχολη και οριζουν αναλογα τις βασεις.Αυτο το λεω για να μην ειστε και τοσο επιφυλακτικοι οτι αν μπουν δυσκολα θεματα θα πεσουν οι βασεις.Θυμαμαι γνωστους μου που με τις βασεις του προηγουμενου ετους(που ηταν πιο ευκολα τα θεματα) περνουσαν οριακα σε μια σχολη και ηταν απολυτως σιγουροι πως θα πεσουν κι αλλο οι βασεις και θα μπουν στη σχολη που θελαν και τελικα δεν μπηκαν λογω αυξησης των μοριων(μαλιστα καποιοι απο αυτους ηταν τοσο σιγουροι που ειχαν ειδη νοικιασει σπιτι:lol:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχιααα!!!! :)Ας βαλουν τα θεματα οποιοι θελουν , οπως θελουν, με κληρωση ,με ψηφοφορια με με με...:p Ολα καλα θα πανε...:)

 

ΥΓ Στα βιβλια ολοι τωρααα :X :p

Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι πως οι βασεις διαμορφωνονται ΚΑΘΑΡΑ απο τους μαθητες... Οταν γινει αντιληπτο, τοτε πολλα πραγματα θα ειναι καλυτερα... Αλλα ισως μεχρι τοτε να καταργηθουν οι πανελλήνιες....
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι πως οι βασεις διαμορφωνονται ΚΑΘΑΡΑ απο τους μαθητες... Οταν γινει αντιληπτο, τοτε πολλα πραγματα θα ειναι καλυτερα... Αλλα ισως μεχρι τοτε να καταργηθουν οι πανελλήνιες....

 

Την εποχή που οι γονείς θα πάψουν να ανακατεύονται με τις σχολές των παιδιών τους, όλοι θα περάσουν εκεί που θέλουν και ειδικά εκεί που πρέπει.

Ούτε θα υπάρχουν παιδιά που θα βαριούνται/αγγαρεύονται το Πολυτεχνείο, την Ιατρική, τη ΣΜΑ επειδή η μαμά τους θέλει να το λέει στη γειτονιά.

Ούτε οι σχολές θα γεμίζουν.

Ούτε θα πηγαίνουν σε φροντιστήρια σπαταλώντας χρόνο χρήμα δυνάμεις και φαιά ουσία.

 

Αυτή η εποχή που λες πλησιάζει, αλλά μην νομίζετε ότι θα είναι καλύτερη. Πανελλαδικές δεν θα υπάρχουν αλλά η σχολή θα τους επιλέγει δίνοντας εξετάσεις πριν αρχίσουν.

Πιο δίκαιο ναι, καλύτερο για την πλειοψηφία όχι.

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα:)

και κατι ακομα αυτοι που θα περασουν σε υψηλες σχολες ,ας μην νομιζουν οτι

"αντε περασαμε κ στα :X:X τωρα πια",τοτε αρχιζει το μεγαλο λουκι!

Ας μην περιμενουν μια σχολη στην οποια τα παντα ειναι ιδανικα

εχουν να δουν πολλα τα ματια σας....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα:)

και κατι ακομα αυτοι που θα περασουν σε υψηλες σχολες ,ας μην νομιζουν οτι

"αντε περασαμε κ στα :X:X τωρα πια",τοτε αρχιζει το μεγαλο λουκι!

Ας μην περιμενουν μια σχολη στην οποια τα παντα ειναι ιδανικα

εχουν να δουν πολλα τα ματια σας....

 

Πανω σε αυτο το θεμα θα ηθελα να ρωτησω κατι,,,

 

Πόσες ώρες ξοδεύεις/ετε στο διάβαμα καθημερινά για τη σχολή;;;;;

Και γενικα αν μπορεις να μου κανεις/ετε μια συγκριση σε σχεση με το σχολειο...:O

(και αναλογα με τη σχολη που ειστε ετσι:p)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι ηλεκτρολογος και διαβαζω αρκετες ωρες ,σχεδον οσο διαβαζα για το σχολειο

μονο η σχολη εχει εβδομαδιεως πανω απο 35 ωρες παρακολουθηση

αυτο αρκει για να παερασεις τα πιο πολλα μαθηματα ,με εξαιρεση ισως καποια που δεν παιζει ρολο ποσο διαβαζεις αλλα το τι εμπειρια εχεις στις εξετασεις απο αυτο το μαθημα,αν ξερεις δηλαδη τι ζηταει ο καθηγητης περιπου

συμβουλη:μακρια απο ηλεκτρολογους ,μηχανολογους και ιατρικη!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πανω σε αυτο το θεμα θα ηθελα να ρωτησω κατι,,,

 

Πόσες ώρες ξοδεύεις/ετε στο διάβαμα καθημερινά για τη σχολή;;;;;

Και γενικα αν μπορεις να μου κανεις/ετε μια συγκριση σε σχεση με το σχολειο...:O

(και αναλογα με τη σχολη που ειστε ετσι:p)

 

Και επιπλέον:

Θα μας μιλήσει ποτέ κανένας για το πώς παρακολουθεί κανείς τα μαθήματα στη σχολή και "πώς λειτουργεί" γενικά η σχολή; Τις υποχρεώσεις σου, τις παροχές της και γενικότερα το σύστημά της; Ή θα πάμε εκεί μια μέρα και θα μας λένε όλοι "Τι, δεν το ξερες;" και προϋποτίθεται ότι θα πρέπει να τα γνωρίζουμε;

Γιατί μέχρι στιγμής κανένας δεν έχει βρεθεί να μας ενημερώσει κι εγώ προσωπικά δεν έχω κάποιον στο άμεσο περιβάλλον μου που να είναι φοιτητής για να μου πει δυο πράγματα. Όλα αυτά σε περίπτωση, πρώτα ο Θεός και την υγειά μας να χουμε, που περάσουμε στη σχολή που θέλουμε.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Πανω σε αυτο το θεμα θα ηθελα να ρωτησω κατι,,,

 

Πόσες ώρες ξοδεύεις/ετε στο διάβαμα καθημερινά για τη σχολή;;;;;

Και γενικα αν μπορεις να μου κανεις/ετε μια συγκριση σε σχεση με το σχολειο...:O

(και αναλογα με τη σχολη που ειστε ετσι:p)

 

1)Μηδέν. Τουλάχιστον στην Πολυτεχνική σχολή του ΑΠΘ (Ηλεκτρ.) δεν διαβάζεις καθόλου σχεδόν και σίγουρα όχι καθημερινά. Αυτό συμβαίνει διότι πολύ απλά ΔΕΝ έχεις χρόνο για διάβασμα. Υπάρχουν μέρες που πρέπει να είσαι από τις 9 με 9 το βράδυ στη Σχολή. Άλλες που έχεις κάτι άκυρα 2ωρα κενά που δεν φτάνουν για να πας στο σπίτι και να διαβάσεις.

Αν είσαι ντόπιος χάνεις χρόνο στο πήγαινε έλα. Αν όχι χάνεις στη φροντήδα του σπιτιού σου. Η ύλη είναι πολύ μεγάλη (σε σχέση με το διαθέσιμο χρόνο) αλλά ευτυχώς πολλοί καθηγητές το έχουν καταλάβει και εφαρμόζουν άλλο τρόπο διδασκαλίας (π.χ. διάβασμα από σημειώσεις, έξτρα ώρες μόνο με παραδείγματα, εργαστήρια, έξτρα βαθμοί με εργασίες)

2)Η σχολή είναι κορυφή και το σχολείο πάτος. Τελεία.

Το 1ο πράγμα που μου άρεσε στο πανεπιστήμιο ήταν τα ίδια τα μαθήματα. Πλέον μαθαίνεις πράγματα που αρχίζουν και δένουν μεταξύ τους τόσο πολύ που εσύ που τα ξέρεις νιώθεις "παντοδύναμος" με την έννοια ότι αρχίζεις και μαθαίνεις όλα τα υπέροχα μυστικά που αγνοούσες μέχρι τώρα. Καταλαβαίνεις αυτό που σου έλεγαν στο σχολείο "μάθε το να περάσεις" αλλά δεν σου έλεγαν το γιατί.

Το 2ο πράγμα που μου άρεσε είναι τα ερεθίσματα που σου δίνει η σχολή. Σε γεμίζει όρεξη.

Προσωπικά στο πανεπιστήμιο νομίζω ότι έχω πολύ περισσότερη όρεξη. Όχι για διάβασμα μόνο αλλά για κάποιο γενικότερο προβληματισμό.

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

Και επιπλέον:

Θα μας μιλήσει ποτέ κανένας για το πώς παρακολουθεί κανείς τα μαθήματα στη σχολή και "πώς λειτουργεί" γενικά η σχολή; Τις υποχρεώσεις σου, τις παροχές της και γενικότερα το σύστημά της; Ή θα πάμε εκεί μια μέρα και θα μας λένε όλοι "Τι, δεν το ξερες;" και προϋποτίθεται ότι θα πρέπει να τα γνωρίζουμε;

Γιατί μέχρι στιγμής κανένας δεν έχει βρεθεί να μας ενημερώσει κι εγώ προσωπικά δεν έχω κάποιον στο άμεσο περιβάλλον μου που να είναι φοιτητής για να μου πει δυο πράγματα. Όλα αυτά σε περίπτωση, πρώτα ο Θεός και την υγειά μας να χουμε, που περάσουμε στη σχολή που θέλουμε.

 

Πολύ γενικές οι ερωτήσεις σου.

Ας τα πάρουμε από την αρχή.

Στη σχολή υπάρχουν πάντα και οι δύο όψεις του διανύσματος. Θα πετύχεις καθηγητές που θα σου λένε την 1η μέρα μετά τις καλοκαιρινές διακοπές ότι τα ολοκληρώματα έπρεπε να τα ξέρεις τέλεια(τα μάθαινες από την 2α γυμνασίου:blink:), άλλοι που τα λένε υπεραπλουστευμένα και άλλοι που απλώς είναι γαμάτοι (σαν καθηγητές και άνθρωποι).

Υπάρχουν μαθήματα που είσαι υποχρεωμένος να πάς. Σε άλλα δεν είσαι (συνήθως είναι τα περισσότερα). Σε άλλα μπορείς να μην πας αλλά ίσως να σε σταμπάρει ο καθηγητής (ειδικά αν είστε και λίγοι). Τέλος υπάρχουν και μαθήματα που πηγαίνεις γιατί το θέλεις (ο καθηγητής διδάσκει ευχάριστα, καταλαβαίνεις το μάθημα κτλ)

Στη σχολή θα μάθεις αρχικά να κάνεις αυτό που σου ζητάνε και σιγά σιγά θα αρχίσεις να παίρνεις πρωτοβουλίες.

Γενικότερα, και αυτό είναι το πιο σημαντικό, καλό είναι πριν πας 1η μέρα στη σχολή να ψάξεις κάποια πράγματα (γενικής φύσεως, από το πιο λεωφορείο θα παίρνεις μέχρι και πως είναι ο χώρος της σχολής)

Το καλό όμως είναι ότι δεν είσαι μόνος σου. Όσο και αν φαίνεται περίεργο (μιας και είμαστε στην Ελλάδα) οι υπόλοιποι φοιτητές θα σε βοηθήσουν στα πρώτα σου βήματα. Κάποιοι από αυτούς είναι απλοί φοιτητές άλλοι ανήκουν σε πιο "οργανωμένες" ομάδες. Καλύτερα κράτα μια απόσταση από τους 2ους.

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

oraio thema piasate exo kai ego kapoies apories.ta mathimata einai ipoxreotika na ta parakolouthiseis i an thes pas;mporeis na ergazese 8oro kai na foiteis se mia panepistimiaki sxoli;den leo gia tei giati ksero oti exei ergastiria kai einai diskolo....prepei na pigaineis kathimerina sti sxoli;gia peite
Link to comment
Share on other sites

oraio thema piasate exo kai ego kapoies apories.ta mathimata einai ipoxreotika na ta parakolouthiseis i an thes pas;mporeis na ergazese 8oro kai na foiteis se mia panepistimiaki sxoli;den leo gia tei giati ksero oti exei ergastiria kai einai diskolo....prepei na pigaineis kathimerina sti sxoli;gia peite

 

Εξαρτάται από τη σχολή.

Τα μαθήματα συνήθως δεν είναι υποχρεωτικά. Τα εργαστήρια συνήθως είναι. Αν δεν μιλάμε για ΤΕΙ, τα εργαστήρια είναι λίγα (στην αρχή) και υποχρεωτικά (είτε επειδή το ορίζει ο καθηγητής είτε επειδή για να περάσεις το μάθημα πρέπει να πας στο εργαστήριο, μιας και μόνο έτσι καταλαβαίνεις)

Ανάλογα με το επίπεδο της σχολής χρειάζονται και οι αντίστοιχες ώρες παρακολούθησης. Τα ΤΕΙ θέλουν λιγότερες από τα πανεπιστήμια με αποκορύφωση τις γνωστές σχολές Πολυτεχνείου και Ιατρικής, όπου πρακτικά πρέπει να πηγαίνεις κάθε μέρα. Φυσικά όλα αυτά είναι υποκειμενικά.

Όσον αφορά την εργασία, εσύ ο ίδιος πρέπει να τα ζυγίσεις. Γενικά δεν μπορείς να δουλέψεις 8ωρο μιας και τα μαθήματα κατά κανόνα γίνονται πρωί (με εξαίρεση το πολυτεχνείο και κάποιες σχολές). Αν τώρα βρεις να δουλέψεις απόγευμα τότε κάτι γίνεται, μόνο που θα ζοριστείς κάπως.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι χαμαλοδουλειές φοιτητών (π.χ. σε καφέ, να μοιράζεις φυλλάδια, να φτιάχνεις υπολογιστές αν είσαι φοιτητής πληροφορικής, ντιλίβερι κτλ)

Αυτές οι δουλειές δεν σε πλουτίζουν ούτε σου εξασφαλίζουν το μέλλον σου. Απλά έχεις ένα σταθερό εισόδημα που βοηθά οικονομικά εσένα και την οικογένειά σου, σου φεύγει η "μαγκιά" και το πιο σημαντικό είναι ότι αν την επιλέξεις σωστά μπορεί να σε βοηθήσει στις σπουδές σου

Απ' ότι βλέπεις, θα ξέρεις σίγουρα αν ρωτήσεις φοιτητή που φοιτά στη σχολή που σε ενδιαφέρει.

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

Πανω σε αυτο το θεμα θα ηθελα να ρωτησω κατι,,,

 

Πόσες ώρες ξοδεύεις/ετε στο διάβαμα καθημερινά για τη σχολή;;;;;

Και γενικα αν μπορεις να μου κανεις/ετε μια συγκριση σε σχεση με το σχολειο...:O

(και αναλογα με τη σχολη που ειστε ετσι:p)

 

Εγώ που πέρασα σε μια από τις πλέον υψηλόβαθμες-παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης, σε όλο το 2ο εξάμηνο δεν άνοιξα ακόμη βιβλίο και σε 3 εβδομάδες γράφουμε. Και στο πρώτο εξάμηνο διάβαζα όλα τα μαθήματα το τελευταίο απόγευμα πριν τα δώσω, 5 ώρες περίπου, τα πέρασα όλα με 9 και 10 εκτός της στατιστικής που την πέρασα με 7, χωρίς να διαβάσω κατά τη διάρκεια του εξαμήνου. Είναι εύκολη η σχολή αλλά πρέπει και να σε κόβει και λίγο! Στη φυσική κάτι συμφοιτήτριές μου δεν ήξεραν αν γυρίζει η Γη γύρω από τον Ήλιο ή ο Ήλιος γύρω από τη Γη!!!

Όσον αφορά τη σύγκριση Λυκείου με την παιδαγωγική σχολή, το επίπεδο γνώσεων της σχολής είναι χαμηλότερο από αυτό του λυκείου και αν συμπεριλάβεις και το γεγονός ότι μπορείς να μην πατάς σε κανένα μάθημα και να το περάσεις με μηδενικό διάβασμα, είναι φανταστικά! Εντάξει, σε όλη την 4ετία τα δύσκολα μαθήματα θα είναι 2-3, που θα θέλει να διαβάσεις 3-4 μέρες δηλαδή, για τέτοιο επίπεδο μιλάμε.

Αν περάσεις βέβαια σε πολυτεχνείο, ιατρική, νομική κλπ να ξέρεις ότι θα έχεις διάβασμα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...