Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2008


chrismd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πληροφορίες για όλα τα τμήματα μπορείτε να βρίσκετε πλέον και εδώ:

http://www.ischool.gr/goto.php?section=tmimata ! :)

 

 

 

 

-philos

 

Καλοοοοοοοοο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κοιτα αυτο με εχει απασχολησει και εμενα. Αλλα πιστευω οτι το τμημα ναυτιλιακων σπουδων ειναι οπως το λεει και το ονομα του πανω στον τομεα των ναυτιλιακων δηλαδη δεν εχεις και πολλες η μαλλον καμια αλλη επιλογη δουλειας εκτος απο ναυτιλιακες εταιριες. Ενω η διοικηση επιχειρησεων της ασοε ακομα και η διοικηση επιχειρησεων στα τει νομιζω ειναι καλυτερες σχολες γιατι εχεις πραγματικα απειρες επιλογες μετα, ενω τα ναυτιλιακα ειναι μονοδρομος.

 

oxi kai me ta nautiliaka exidikeuesai apo tn 3o xrono kai pas kai se alles epixririseis.. emena pantws m pan oti vgazeis trela lefta.. alla emena m aresei pio poly dioikisis epixeirhsewn...

Link to comment
Share on other sites

Ένα μπράβο στους πρώτους.

 

"Η "κοιλιά" δεν οφείλεται μόνο στις μπύρες και την έλλειψη άθλησης"

Σοφά λόγια από καθηγητή πολυτεχνείου, καθώς αναφερόταν σε αυτά τα παιδιά.

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

"Η "κοιλιά" δεν οφείλεται μόνο στις μπύρες και την έλλειψη άθλησης"

Σοφά λόγια από καθηγητή πολυτεχνείου, καθώς αναφερόταν σε αυτά τα παιδιά.

Poy το διαβασες αυτο;; μηπως εχεις ολοκληρη την αποψη του να τη διαβασω;;:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν το πολυκατάλαβα.Δηλαδή τι; ότι τα παιδια αυτα είχαν 'μέσα' στην προσπαθεια

που αλλοι δεν είχαν. Συμφωνοι αλλα πως το ξερει;

 

Ή μηπως εννοεί οτι προκειτε για πιο εξυπνα ατομα απο το μεσο ορο;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν το πολυκατάλαβα.Δηλαδή τι; ότι τα παιδια αυτα είχαν 'μέσα' στην προσπαθεια

που αλλοι δεν είχαν. Συμφωνοι αλλα πως το ξερει;

 

Ή μηπως εννοεί οτι προκειτε για πιο εξυπνα ατομα απο το μεσο ορο;

Κοίτα,πολλές φορές ΝΑΙ έχουν μέσα και δεν είναι πάντα η διαρροή θεμάτων αλλά και πχ πάνε τουαλέτα και τηλεφωνούν το καθηγητή τους τί να κάνουν στο τάδε ερώτημα.Φέτος πχ στα μαθημ κατευθ στο 2ο ερώτημα στο θέμα 4 θα μπορούσε ο καθηγητής να σου πει θέσε αυτό,στο ερώτημα 3 κάνε De L'Hospital ως προς h και άλλα τέτοια.Αλλά υπάρχουν και παιδιά που έχουν αρχίσει τα μαθηματικά της γ από τη πρώτη λυκείου κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,πολλές φορές ΝΑΙ έχουν μέσα και δεν είναι πάντα η διαρροή θεμάτων αλλά και πχ πάνε τουαλέτα και τηλεφωνούν το καθηγητή τους τί να κάνουν στο τάδε ερώτημα.Φέτος πχ στα μαθημ κατευθ στο 2ο ερώτημα στο θέμα 4 θα μπορούσε ο καθηγητής να σου πει θέσε αυτό,στο ερώτημα 3 κάνε De L'Hospital ως προς h και άλλα τέτοια.Αλλά υπάρχουν και παιδιά που έχουν αρχίσει τα μαθηματικά της γ από τη πρώτη λυκείου κλπ.

 

 

Διαβασα και ακουσα για πολλες τετοιες περιπτωσεις φετος. Οπως πχ τα Σωστα-Λαθος σε ΑΟΔΕ, ΑΕΠΠ, απαντησεις σε πολλαπλης επιλογης κλπ κλπ. Ντροπη..

Link to comment
Share on other sites

"Η "κοιλιά" δεν οφείλεται μόνο στις μπύρες και την έλλειψη άθλησης"

Σοφά λόγια από καθηγητή πολυτεχνείου, καθώς αναφερόταν σε αυτά τα παιδιά.

Όντως, υπάρχει πουθενά πιο αναπτυγμένη η άποψή του;

Να καταλάβουμε κι εμείς οι πτωχοί τω πνεύματι. :p

 

 

 

-petros

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με αυτο που λεει μπορει να εννοει οτι αυτα τα παιδια μπορει να ειχαν καποιο μεσο, πχ θα μπορουσαν να ειναι τα παιδια οπου καποιο συγγενικο προσωπο να ειναι στα πραγματα και να εμαθαν τα θεματα σε καποια μαθηματα,(σιγουρα εχουν παει φροντηστηριο βεβαια)

 

Επισης μπορει να μιλαει για την φοιτητικη τους πορεια, οτι θα χαλαρωσουν μετα την σκληρη προσπαθεια τους για τις πανελλαδικες...και δεν θα οφειλεται στην κουραση για τις πανελλαδικες καθως εβγαλαν τοσα μορια με καποιο μεσο και δεν κουραστηκαν ,απλα ειναι τεμπεληδες:wacko:

 

Τι να πω,,,ας περιμενουμε να παραθεσει ο AgentCain ολοκληρη την αποψη του

 

 

Αλλα πιστευω πως υπαρχουν και παιδια που βγαζουν 19.000 με 19.700 με το διαβασμα και το φροντηστηριο μονο...

πχ η ξαδερφη μου περυσι εβγαλε 19.200

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Όντως, υπάρχει πουθενά πιο αναπτυγμένη η άποψή του;

Να καταλάβουμε κι εμείς οι πτωχοί τω πνεύματι. :p

 

 

 

-petros

 

Αλλος ενα πτωχος τω πνευματι εδω που δεν καταλαβαινει τι θελει να πει ο ποιητης....

 

Παντως 2 απο τα παιδια που εγραφαν εκει στο αρθρο τα γνωρισα σε ενα ταξιδι...

Και δε σημαινει οτι για να βγαλεις 19000+ μορια πρεπει να πας στην τουαλετα και να παρεις τηλ τον καθηγητη... :down:

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πιστεύω πως σε αυτά τα παιδία αξίζουν συγχαρητήρια και είμαι της άποψης πως όταν δεν έχουμε αποδείξεις, καλό θα ήταν να μην αερολογούμε.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρσυ έβγαλα 19.009 στο πέμπτο πεδίο (18.733 σε 2ο & 4ο). Πιάνομαι κι εγώ στους υποψήφιους "που έσπασαν το κοντέρ των 19.000 μορίων" που λέει το άρθρο; Μ' αρέσει σαν τίτλος! :p

 

Επίσης κάτι άσχετο το οποίο πιστεύω είναι πως τα παιδιά που αποκαλούμε "φυτά" συνήθως δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα στις πανελλήνιες. Το έχετε παρατηρήσει εσείς;

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Αλλος ενα πτωχος τω πνευματι εδω που δεν καταλαβαινει τι θελει να πει ο ποιητης....

 

Παντως 2 απο τα παιδια που εγραφαν εκει στο αρθρο τα γνωρισα σε ενα ταξιδι...

Και δε σημαινει οτι για να βγαλεις 19000+ μορια πρεπει να πας στην τουαλετα και να παρεις τηλ τον καθηγητη... :down:

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως ΔΕΝ σημαινει κατι τετοιο, ωστοσο δε μπορει κανεις να αμφισβητησει οτι ουκ ολιγα ατομα επιδιδονται σε αυτην την "μαγκια".

Link to comment
Share on other sites

Πριν εξηγήσω έχω να παρατηρήσω πως γεννιέται η παρεξήγηση πίσω από τα πληκτρολόγια (προσωπικές εμπειρίες)

Προς θεού δεν υπονοώ κάτι.

 

Σχετικά με τα "σοφά" λόγια :lol:

 

Πρέπει να τονίσω ότι δεν πρόκειται για δικό μου δημιούργημα αλλά συμφωνώ με αυτό διότι το παρατηρώ συχνά ακόμα και στον εαυτό μου (και ας μην έβγαλα πέρσι τόσα μόρια)

 

Τα λόγια αυτά δεν είναι γραμμένα πουθενά, τα άκουσα ο ίδιος από το στόμα του καθηγητή μαζί με άλλα 150 άτομα στο ΑΠΘ.

 

Δε κατηγορεί τα παιδιά για την εξυπνάδα τους. Αντίθετα την αναγνώριζε. Ούτε θεώρησε ότι τα παιδιά έκλεψαν παραποίησαν ή διαστρέβλωσαν κάπως το αποτέλεσμα. Αποδέχεται ότι ο καθένας είχε τον τρόπο του για να μπει στο πανεπιστήμιο.

 

Εξήγησε όμως ότι στα χρόνια που διδάσκει στο πανεπιστήμιο έχει παρατηρήσει ότι (κατά γενική εκτίμηση) όσο περισσότερο προσπαθεί κάποιος να μπει στο πανεπιστήμιο τόσο περισσότερο "γονατίζει". Εξ ου και η "κοιλιά".

Δεν αναφερόταν όμως σε χαρισματικά παιδιά που με το ανάλογο διάβασμα πέτυχαν υψηλές επιδόσεις. Αναφερόταν στο μέσο φοιτητή (και πρώην μαθητή) που ξεσκίζεται στο διάβασμα τον τελευταίο καιρό, πάει πολύ καλύτερα απ'ότι πίστευε (ίσως και άξιζε, αλλά δεν θα το κρίνω εγώ αυτό ούτε και ο καθηγητής βέβαια) χαίρεται με την επιτυχία του αλλά μετά δεν έχει την δύναμη να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις της σχολής (ξεχνώντας τις απαιτήσεις του σπιτιού) και εν τέλει είτε χαλαρώνει λίγο (χάνει μαθήματα 1ου εξαμήνου) είτε πολύ (χάνει χρονιές) είτε καταστρέφεται (μετά από λίγο εγκαταλείπει κάθε προσπάθεια)

Τέλος συμπλήρωσε ότι ανάλογα με το μέγεθος της "κοιλιάς" παίζεται και η επανένταξη στο ρυθμό της σχολής. Αν την έχεις μικρή προσαρμόζεσαι γρήγορα αν την έχεις όμως μεγαλύτερη έχεις σοβαρό πρόβλημα.

Σε λίγο και με το καλό όλοι θα νιώσετε αυτό το συναίσθημα, λίγο ή πολύ.

 

 

(μαρέσει πάντως πως εξελίχθηκε η κατάσταση από 1 απλή πρόταση-βόμβα :lol::p:X)

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ρωτήσω όχι για μένα αλλά για ένα φίλο μου ξέρει κανείς τίποτα για το τμήμα ηλεκτρονικών μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών στο πολυτεχνείο της κρήτης?Είναι καλό?Αξίζει?Να προτιμήσει αυτό ή το τμήμα μηχανικών ηλεκτρονικών υπολογιστών τηλεπικοινωνιών και δίκτυων του Βόλου?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρσυ έβγαλα 19.009 στο πέμπτο πεδίο (18.733 σε 2ο & 4ο). Πιάνομαι κι εγώ στους υποψήφιους "που έσπασαν το κοντέρ των 19.000 μορίων" που λέει το άρθρο; Μ' αρέσει σαν τίτλος! :p

 

Επίσης κάτι άσχετο το οποίο πιστεύω είναι πως τα παιδιά που αποκαλούμε "φυτά" συνήθως δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα στις πανελλήνιες. Το έχετε παρατηρήσει εσείς;

 

Nai k gw t xw paratirhsei... oxi ola ta fyta vevaia.. alla ta perissotera fyta dn grafoun oso perimenoune auta kai emeis.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

oxi kai me ta nautiliaka exidikeuesai apo tn 3o xrono kai pas kai se alles epixririseis.. emena pantws m pan oti vgazeis trela lefta.. alla emena m aresei pio poly dioikisis epixeirhsewn...
Αν εξειδικευεσαι απο τον 3 χρονο τοτε γιατι την λενε ναυτιλιακων σπουδων?:wacko:

Νομιζω οτι ναι εξειδικευεσαι αλλα εξειδικευεσαι πανω στα ναυτιλιακα παλι δηλ ναυτιλιακα λογιστικα, ναυτιλιακο managment κτλ.

Πολλα λεφτα το ακουσα και εγω οτι εχει αλλα ειναι δυσκολο να πιασεις δουλεια που να σου αποφερει πολλα λεφτα γιατι ειναι στενος ο κυκλος των ναυτιλιακων.

Οποτε μαλλον και εγω συμφωνω στην δοικηση επιχειρησεων ακομα και τει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ρωτήσω όχι για μένα αλλά για ένα φίλο μου ξέρει κανείς τίποτα για το τμήμα ηλεκτρονικών μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών στο πολυτεχνείο της κρήτης?Είναι καλό?Αξίζει?Να προτιμήσει αυτό ή το τμήμα μηχανικών ηλεκτρονικών υπολογιστών τηλεπικοινωνιών και δίκτυων του Βόλου?

Aυτο ΕΙΝΑΙ πολυ δυσκολη σχολη,,,,θα γονατισει στο διαβασμα,πρεπει να του αρεσει πολυ η σχολη αυτη

 

Οσο για αυτο της Κρητης ξερω οτι την εχουν δει και καλα ΕΜΠ και ξεσκιζουν τους φοιτητες:rolleyes:περισσοτερο

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ΕΙΝΑΙ πολυ δυσκολη σχολη,,,,θα γονατισει στο διαβασμα,πρεπει να του αρεσει πολυ η σχολη αυτη

 

Οσο για αυτο της Κρητης ξερω οτι την εχουν δει και καλα ΕΜΠ και ξεσκιζουν τους φοιτητες:rolleyes:περισσοτερο

Στην Κρητη γενικα σε ολες τις σχολες γινεται πολυ καλη δουλεια απο τα ΤΕΙ μεχρι το Πανεπιστημιο Κρητης και ειδικα στα Χανια.
Link to comment
Share on other sites

Οσο για αυτο της Κρητης ξερω οτι την εχουν δει και καλα ΕΜΠ και ξεσκιζουν τους φοιτητες:rolleyes:περισσοτερο

 

Καλά κάνουν, μπας και διαβάσουμε/τε/νε και περισσότερο :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ρωτήσω όχι για μένα αλλά για ένα φίλο μου ξέρει κανείς τίποτα για το τμήμα ηλεκτρονικών μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών στο πολυτεχνείο της κρήτης?Είναι καλό?Αξίζει?Να προτιμήσει αυτό ή το τμήμα μηχανικών ηλεκτρονικών υπολογιστών τηλεπικοινωνιών και δίκτυων του Βόλου?

 

πόσα μόρια έβγαλε;:p αν έβγαλε περισσότερα από εμένα να προτιμήσει το πρώτο:lol:

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

O σημαντικότερος λόγος για κοιλιές κτλ δεν είναι αυτα που λέτε αλλά το ειδικό ενδιαφέρον κάποιου για κάτι.

Καλυτερα να το θεσουμε καπως αλλιώς. Πως πχ στο ΕΜΠ ΔΕΝ περνανε οι πιο εξυπνοι αναγκαστικά.

Ισως τα πιο έξυπνα άτομα περνανε Μαθηματικο - Φυσικό. > Για πρώτη επιλογή λέμε. Τι λέτε;.

 

Ο Νανόπουλος για παράδειγμα , το μεγαλύτερο μυαλό που γνωριζω αυτό το καιρό Φυσικό ( Αθηνας ) πήγε.... φανταζομαι ότι θα πέρναγε και ΕΜΠ.

 

Και μιλάμε ο Νανόπουλος είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

πόσα μόρια έβγαλε;:p αν έβγαλε περισσότερα από εμένα να προτιμήσει το πρώτο:lol:

Λίγο παρακάτω από μένα.Γύρω στα 17450 περίπου.Μάλλον πιάνει και τις δύο αλλά δε ξέρει ποια να επιλέξει.Το κακό με το πρώτο είναι ότι είναι μακριά.Κρήτη γαρ (24 ώρες με το πλοίο αλλιώς αεροπλάνο) και κατά πόσο έχει καλή φοιτητική ζωή σε νησί.Ντάξει η κρήτη είναι μεγάλη αλλά είναι νησί ενώ ο Βόλος θα έχει σίγουρα καλή φοιτητική ζωή.Αλλά ποια σχολή έχει καλύτερο ακαδημαϊκό επίπεδο αλλά και όνομα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...