Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2008


chrismd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aκου γιατι ξερω πανω κατω.

1. Το φυσικο είναι ειναι τμημα γενικο κατα βαση.

2.=> θα χρειαστεις μετ/κο.

3.με πτ. φυσικου μετ/κο κανεις σε απειρους τομεις.

4.Τωρα κατι πιο ειδικο για τη σχολη. Καθε φυσικο εχει μια ιδιαιτερη αναπτυξη-ενασχοληση με ενα ιδιαιτερο τομεα που θα το τσεκαρεις απο τα δικα του μετ/κα.

5.Η πλεον δημοφιλης 'επαγγελματικη κατευθυνση' στο φυσ. αθηνας ξερω ότι είναι τα ηλεκτρονικα. ( δεν ξερω αν ισχυει εξισου στα ιωανν.)

6.Αν εισαι σιγουρος για την επαγγ. κατ. που λες στην επιστημη υλικων

πηγαινε.

7.Στη θεση σου αντι για φυσικο θα προτιμουσα γεωλογια. Αλλα γουστα ειναι αυτα.

 

Συμπερασμα.

1.Για την επιστημη υλικων που λες δεν εχω προσωπικα αποψη περι επαγγελμ. αποκ.

2.Το φυσικο ειναι 100% οτι πρεπει αν δεν ξερεις τι ακριβως σου αρεσει.

3.Παιζει επισης μεγαλο ρολο η ποιοτητα του εκει φυσικου.

4.Το φυσικο εχει μερικα πολυ απαιτιτικα μαθηματα , και πρεπει να εχεις το καταλληλο feeling , του αντικειμενου που μαλλον το εχεις.

5.Στο φυσικο να εισαι 90% σιγουρος οτι το πτυχιο δεν φτανει. >οπως και στις περυσσοτερες σχολες.

6.Το φυσικο ειναι 10 ή 100 φορες πανω απο αποψη ενδιαφεροντος του αντικειμενου. ( προσωπ. αποψη)

 

Εν τελη.

α.Τα τμηματα που μαθαινεις κατι συγκεκριμενο ειναι για αυτους που ξερουν πως να εκμεταλευτουν το αντικειμενο. ή υποψιάζονται πως.

 

β.Τα πιο γενικα ειναι οταν δεν εισαι σιγουρος αλλα εχεις δυνατοτητα επιλογης αργοτερα.

 

Γνωμη μου: Oι σχολες στην α περιπτωση ειναι καλύτερες αρκει να ξερεις η να υποψιαζεσε προς τα που πας => τσεκαρε και την σχολη που λες επαγγελμ. δικαιωμ. κτλ.

Οι σχολες στη β. περιπτωση θελουν καλυτερα μυαλα , και περισσοτερο ψαξιμο.

 

-----αν σε βοηθησα ΟΚ. αλλιως ρωτα // :shifty:

 

Φιλε μ σ'ευχαριστω παρα πολυ!!!Ειλικρινα με βοηθησες πολυ!!Το μονο σημειο στο οποιο κολλαω ακομα ειναι οπως ειπα και πιο πανω η χαμηλη βαση του τμηματος της επιστημης των υλικων...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια η ημερομηνια που σας λενε για καταθεση δεν ειναι υποχρεωτικη!!!:!:

Ειναι για να βοηθηθει το συστημα... Αν καποιος δεν ειναι ετοιμος, εχει μεχρι τις 15 δικαιωμα να καταθεσει το μηχανογραφικο του....

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μ σ'ευχαριστω παρα πολυ!!!Ειλικρινα με βοηθησες πολυ!!Το μονο σημειο στο οποιο κολλαω ακομα ειναι οπως ειπα και πιο πανω η χαμηλη βαση του τμηματος της επιστημης των υλικων...:wacko:

 

Αρα θα παρεις επιστημη υλικων ε?

 

Μολις εριξα μια ματια στο site.

Λογος 1. Δεν εχουν κατοχ. επαγγελμ. δικαιωμ. ( αλλα μη μασας φετος πολλα θα κατοχυρωθουν >τσεκαρε χρονο υπαρξης του τμηματος αν ειναι 10ετιας εισαι ok)

2.Ειναι ειδικος τομεας με μυστηριο αντικειμενο που καποιος προπτυχιακα δεν εχει καταλληξει.

3.Είναι τομεας που υπάρχει ως μετ/κο και σε αλλες σχολες. > χημικο , πολυτεχν. φυσικο.

Αλλα κυριως ειναι ο πρώτος λογος που λεω.

 

Βασικο στην αποφαση σου πρεπει να ειναι το επιπεδο σπουδων εκει , αλλα αν δεν πας δυσκολο να ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, και ποια ειναι αυτα τα 2-3 αντικειμενα που δεν τα ξερω ενω ειμαι στην σεμφε? :blink:

 

hack σου εστειλα πμ...

 

 

εφαρμοσμενα μαθηματικα

φυσικες επιστημες

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η ημερομηνια που σας λενε για καταθεση δεν ειναι υποχρεωτικη!!!:!:

Ειναι για να βοηθηθει το συστημα... Αν καποιος δεν ειναι ετοιμος, εχει μεχρι τις 15 δικαιωμα να καταθεσει το μηχανογραφικο του....

 

Και πιό πριν επιτρέπεται! Το σχολείο μου καταθέτει στις 8 & 9 Ιουλίου, αλλά εγώ θα πάω αύριο!:D

Link to comment
Share on other sites

Αρα θα παρεις επιστημη υλικων ε?

 

Μολις εριξα μια ματια στο site.

Λογος 1. Δεν εχουν κατοχ. επαγγελμ. δικαιωμ. ( αλλα μη μασας φετος πολλα θα κατοχυρωθουν >τσεκαρε χρονο υπαρξης του τμηματος αν ειναι 10ετιας εισαι ok)

2.Ειναι ειδικος τομεας με μυστηριο αντικειμενο που καποιος προπτυχιακα δεν εχει καταλληξει.

3.Είναι τομεας που υπάρχει ως μετ/κο και σε αλλες σχολες. > χημικο , πολυτεχν. φυσικο.

Αλλα κυριως ειναι ο πρώτος λογος που λεω.

 

Βασικο στην αποφαση σου πρεπει να ειναι το επιπεδο σπουδων εκει , αλλα αν δεν πας δυσκολο να ξερεις.

 

Επαγγελμ.δικαιωμ.εχουν κατοχυρωσει!!Τσεκαρε μια εδω αν δε σ κανει κοπο http://www.matersci.upatras.gr/anakoinwseis/professional@10-4-08.htm ...Βεβαια εκτος απο τη χαμηλη βαση που με προβληματιζει θελω να σε ρωτησω και κτ.αλλο!!Οταν λες οτι οι σχολες στην α περιπτωση ειναι καλυτερες σε ποιον τομεα αναφερεσαι??

Link to comment
Share on other sites

Επαγγελμ.δικαιωμ.εχουν κατοχυρωσει!!Τσεκαρε μια εδω αν δε σ κανει κοπο http://www.matersci.upatras.gr/anakoinwseis/professional@10-4-08.htm ...Βεβαια εκτος απο τη χαμηλη βαση που με προβληματιζει θελω να σε ρωτησω και κτ.αλλο!!Οταν λες οτι οι σχολες στην α περιπτωση ειναι καλυτερες σε ποιον τομεα αναφερεσαι??

 

Μεγαλε αυτο που μου δειχνεις δεν λεει ΥΠΕΠΘ οπως στο site > λεει σχεδιο.

Δεν ξερω νομιζω πως δεν εχεις δικιο.

 

Λεω οτι ειναι καλυτερες γιατι μαθαινεις κατι συγκεκριμενο απο την αρχη.

Και το πτυχιο σου εινα συγκεκριμενο.

 

Το παραπανω ειναι ομος γενικο δεν ξερω αν ισχυει στα υλικα που λες.

Παντως για να μην με παρεξηγησεις ειλικρινα δεν εχω αποψη για το τμημα που λες. Μπορει δηλαδη να ειναι μετριο μπορει πολυ καλο.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλε αυτο που μου δειχνεις δεν λεει ΥΠΕΠΘ οπως στο site > λεει σχεδιο.

Δεν ξερω νομιζω πως δεν εχεις δικιο.

 

Λεω οτι ειναι καλυτερες γιατι μαθαινεις κατι συγκεκριμενο απο την αρχη.

Και το πτυχιο σου εινα συγκεκριμενο.

 

Nαι βλακια μ εχεις δικιο...αυτο το σχεδιο εχει εγκριθει απο το ΣΑΠΕ και αναφερεται στον υπουργο παιδειας!!Τεσπα συμφωνα με τα επαγγελματικα δικαιωματα που αναφερονται στο σχεδιο,αν τελικα εγκριθουν,η σχολη φαινεται πολυ καλη(προσωπικα τη βλεπω πιο ενδιαφερουσα απ'το φυσικο λαμβανοντας υποψιν κι αυτα που μ ειπες παραπανω)...

Link to comment
Share on other sites

Nαι βλακια μ εχεις δικιο...αυτο το σχεδιο εχει εγκριθει απο το ΣΑΠΕ και αναφερεται στον υπουργο παιδειας!!Τεσπα συμφωνα με τα επαγγελματικα δικαιωματα που αναφερονται στο σχεδιο,αν τελικα εγκριθουν,η σχολη φαινεται πολυ καλη(προσωπικα τη βλεπω πιο ενδιαφερουσα απ'το φυσικο λαμβανοντας υποψιν κι αυτα που μ ειπες παραπανω)...

 

:cool:\\\\\\\

Link to comment
Share on other sites

Me kati programmata eida oti einai 2000 moria panw... Ta agglika exoun sintelesti varititas 2.0... Kai t sxedio toso exei?

 

 

αυτο βρηκα:

Συντελεστής βαρύτητας του ειδικού μαθήματος: 2, Άριστα μόρια: 24.000, Βάση: 12.000

 

δεν ξερω τι συντελεστη βαρυτητας εχει το σχεδιο...:O

"We should all start to live before we get too old. Fear is stupid. So are regrets." - Marilyn Monroe
Link to comment
Share on other sites

ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ πιστεύετε ειναι καλή σχολΗ?

Pragmatiko to kalytero tei kai poly eukoli epaggelmatiki apokatastash me arketa megalh amoivh.... Mn t skeftesai ka8olou... phgaine... Ektos k an pernas se kapoio aei tou 5ou pou axizei (ta mona pou axizoun einai dioikisis epixeirhsewn, nautiliaka, xrhmatooikonomikis kai logistikis, marketing )

Link to comment
Share on other sites

εφαρμοσμενα μαθηματικα

φυσικες επιστημες

 

Ρε φιλε πας να μας το παιξεις εξυπνος?

 

Αυτο που μου λες τι ειναι? Ονομα σχολης? Ναι το ξερω οτι ειναι σχολη Εφαρμοσμενων Μαθηματικων και Φυσικων Επιστημων...

 

Αν δεν ξερει τοτε θα σου πω οτι τα εφαρμοσμενα μαθηματικα και εφαρμοσμενη φυσικη ειναι στενα συνδεδεμενες επιστημες. Στην σεμφε στο τριτο ετος επιλεγεις με τι θελεις να ασχοληθεις, με εφ. μαθηματικα ή με εφ. φυσικη. Δεν κανεις 2-3 πραγματα ταυτοχρονα οπως λεει ο Dead Ange. Απλα τα πραγματα...

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

Για κει το βλεπω.

Πιστεύετε ότι ο κλάδος της λογιστικής είναι κορεσμένος?

Αν και ειναικλαδος που εχει μεγαλη απασχοληση και θα εχει λογικα

LAZIO IRRIDUCIBILI CURVA NORD

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για κει το βλεπω.

Πιστεύετε ότι ο κλάδος της λογιστικής είναι κορεσμένος?

Αν και ειναικλαδος που εχει μεγαλη απασχοληση και θα εχει λογικα

 

Koita apo logistiki xerw oti mporeis na krathseis kai vivlia a' kathgorias dld dn yparxei anwtero.... h Aporrofhsh apo tn agora einai megalh... Kai mono p 8a simblhrwneis logistikes dhlwseis xereis posa lefta vgazeis?

Link to comment
Share on other sites

(ta mona pou axizoun einai dioikisis epixeirhsewn, nautiliaka, xrhmatooikonomikis kai logistikis, marketing )

 

 

ligo apolytos den eisai?

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Egw teleiwnw to xrhmatooikonomikhs kai trapezikhs dioikhtikhs,auto pou exw katalabei einai oti den yparxoun kales k kakes sxoles,alla kaloi kai kakoi foithtes.. Shmasia exei an s'aresei to antikeimeno kai exeis orexh na asxolh8eis.Den nomizw oti einai swsto na les mono aytes oi sxoles axizoun k oles oi alles einai gtp..Einai adiko gia olous ekeinous pou kopiasan gia na perasoun s'aytes tis sxoles pou apaxiwneis.Kai den enoxlh8hka egw proswpika,afou eimai se ena apo ta kalytera 8ewrhtika tmhmata,alla nomizw oti eisai kapws apolytos.

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε πας να μας το παιξεις εξυπνος?

 

Αυτο που μου λες τι ειναι? Ονομα σχολης? Ναι το ξερω οτι ειναι σχολη Εφαρμοσμενων Μαθηματικων και Φυσικων Επιστημων...

 

Αν δεν ξερει τοτε θα σου πω οτι τα εφαρμοσμενα μαθηματικα και εφαρμοσμενη φυσικη ειναι στενα συνδεδεμενες επιστημες. Στην σεμφε στο τριτο ετος επιλεγεις με τι θελεις να ασχοληθεις, με εφ. μαθηματικα ή με εφ. φυσικη. Δεν κανεις 2-3 πραγματα ταυτοχρονα οπως λεει ο Dead Ange. Απλα τα πραγματα...

 

να προσεχεις τον τονο σου

 

Το ΣΕΜΦΕ δεν ειναι ουτε καθαρα μαθηματικα ουτε καθαρα φυσικο. Αυτο εννοουσα. Αυτο το ξερουν ολοι. Το να διαλεγεις κατευθυνση στο 3ο ετος σημαινει οτι κανεις το αντικειμενο 2 χρονια. Αν καποιος θελει μαθηματικα μονο θα παει σε μαθηματικη σχολη γιατι θα κανει 4 χρονια και οχι 2. Απλα τα πραγματα παλι :)

Link to comment
Share on other sites

Η Σεμφε ειναι 5ετης σχολη οποτε κανεις 3 χρονια κατευθυνση. Στα δυο πρωτα ετη κανεις μαθηματα μαθηματικων και φυσικης. Απλα τα πραγματα ;)

 

Και μην ξεχνας οτι τ μαθηματα της Σεμφε ειναι περισσοτερα απο οτι στα αλλα φυσικομαθηματικα τμηματα... για αυτο αν δεν ξερουμε δεν μιλαμε.

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

α, καταλαβα οτι μετα το 3ο ετος παιρνεις κατευθυνση γιατι σε μας πχ παιρνουμε στο 4ο.

 

τα μαθηματα μπορει να ειναι περισσοτερα γιατι εχουν ενα παραπανω ετος μαθηματων αλλα ουτως η αλλως δεν παιζει ρολο αυτο.

Το παιδι αν θελει μονο μαθηματικα ή μονο φυσικη να παει σε καθαρα μαθηματικες/φυσικες σχολες. Αν παλι δεν ξερει τι θελει καν, να κατεβασει τους οδηγους σπουδων της καθε σχολης και να επιλεξει. Μπορει οι ειδικοτητες του ΣΕΜΦΕ να του ταιριαζουν περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Egw teleiwnw to xrhmatooikonomikhs kai trapezikhs dioikhtikhs,auto pou exw katalabei einai oti den yparxoun kales k kakes sxoles,alla kaloi kai kakoi foithtes.. Shmasia exei an s'aresei to antikeimeno kai exeis orexh na asxolh8eis.Den nomizw oti einai swsto na les mono aytes oi sxoles axizoun k oles oi alles einai gtp..Einai adiko gia olous ekeinous pou kopiasan gia na perasoun s'aytes tis sxoles pou apaxiwneis.Kai den enoxlh8hka egw proswpika,afou eimai se ena apo ta kalytera 8ewrhtika tmhmata,alla nomizw oti eisai kapws apolytos.

 

Η ποιο σωστη αποψη που εχω διαβασει τελευταια...

Δεν υπαρχουν καλες και κακες σχολες(παιζει κι αυτο ρολο λιγο) αλλα καλοι και κακοι φοιτητες..

Τι να το κανεις αν ειναι να μπεις σε μια σχολη που εχει τη φημη και περνας στο οριο τα μαθηματα;;

 

Επισης να πω σε αυτους που ρωτανε για σχολες και τους απαντανε τυχαιοι που δεν ειναι στην σχολη η δεν εχουν καποια σχεση..

καλο θα ηταν να μην βασιζονται στις αποψεις τυχαιων

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Egw teleiwnw to xrhmatooikonomikhs kai trapezikhs dioikhtikhs,auto pou exw katalabei einai oti den yparxoun kales k kakes sxoles,alla kaloi kai kakoi foithtes.. Shmasia exei an s'aresei to antikeimeno kai exeis orexh na asxolh8eis.Den nomizw oti einai swsto na les mono aytes oi sxoles axizoun k oles oi alles einai gtp..Einai adiko gia olous ekeinous pou kopiasan gia na perasoun s'aytes tis sxoles pou apaxiwneis.Kai den enoxlh8hka egw proswpika,afou eimai se ena apo ta kalytera 8ewrhtika tmhmata,alla nomizw oti eisai kapws apolytos.

 

K omws yparxoun kakes sxoles.. px auto to aei twn die8nwn kai eurwpaikwn spoudwn einai teleiws akyro kai dn exei epagelmatiki apokatastash para mono an pas st exwteriko.. Tote nai mporeis na pairneis kai 3000 eurw tn mina... Egw exw 2 filou pou teleiwsan autin tin sxolh kai edw kai 2 xronia einai anergoi... To xw psaxei pl t 8ema kai auto to syberasma evgala.. twra t na s pw... an t psaxneis pl ontws pantou vriskeis.

Link to comment
Share on other sites

na rwthsw kati akyro? Oxi g mena g enan filo m p endiaferetai gia tei emporias kai diafimisis sto neo tmima p 8a leitourghsei prwth fora fetos stn Amfissa (lamia) xerete peripou poso 8a paei h vash?

 

Re paidia pote vgainoun kai oi va8moi twn Agglikwn? TN Pempth emeis kata8etoume mixanografiko .. 8a xoun vgei? prepei na xerw...

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνεις λογιστής καλύτερο είναι ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ή κάποιο ΑΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ από τα Πανεπιστημια Ιωαννινων - Τριπολης - Ρεθυμνου?

LAZIO IRRIDUCIBILI CURVA NORD

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...