Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2008


chrismd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μετα το 10 στα Μαθηματικα ηθελε προσπαθεια...εγω εμεινα στο 10...μην πω στο 8 γιατι εκανα λαθος και πανω στην βιασυνη μου δεν ειδα οτι ηθελε να πουμε ποτε ειναι συνεχης στο [α,β] αλλα γενικα ποτε ειναι συνεχης. Δηλ εγραψα τον ορισμο στην σελ 190 οχι στην 191.:confused:
Link to comment
Share on other sites

Μετα το 10 στα Μαθηματικα ηθελε προσπαθεια...εγω εμεινα στο 10...μην πω στο 8 γιατι εκανα λαθος και πανω στην βιασυνη μου δεν ειδα οτι ηθελε να πουμε ποτε ειναι συνεχης στο [α,β] αλλα γενικα ποτε ειναι συνεχης. Δηλ εγραψα τον ορισμο στην σελ 190 οχι στην 191.:confused:

 

εγώ μόλις είδα ότι έχω κάνει λάθος και το 3γ :lol::lol: ααααχ μας χαντακώσανεεεεεεε

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι η επιτροπη τον (ψιλο)παιρνει.

Να δω τι ποσοστο θα ειναι πανω απο τη βαση θελω..

trust me, I 'm an engineer:cool:
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εισαι θεος! Επεσες μεσα και στην αποδειξη και στην ασκηση με την μεσοκαθετο! :D

Περιμενω για την Διοικηση τωρα ε??!!;);)

 

Ναι δε σας είπα ότι πέφτω μέσα;;;.

Για αυτό μην αγνοησετε τελείως τα της φυσικής που είπα. Ίσως τα δω και καλύτερα.

Αοδε δεν εχω ιδέα.

Τώρα λύνω τα θέματα να δω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δε σας είπα ότι πέφτω μέσα;;;.

Για αυτό μην αγνοησετε τελείως τα της φυσικής που είπα. Ίσως τα δω και καλύτερα.

Αοδε δεν εχω ιδέα.

Τώρα λύνω τα θέματα να δω.

 

Αν ειναι ετσι θελω κι εγω τη φυσικη..

trust me, I 'm an engineer:cool:
Link to comment
Share on other sites

Απλα μας μαμησαν... Δεν υπαρχει αλλος τροπος οπτικης. Απο το διαβασμα που εκανα ολη τη χρονια σκοπευα να γραψω τουλαχιστον ενα 16+, βλεποντας και λιγο την δομη των θεματων τα προηγουμενα χρονια.

 

Τα θεματα εκτος απο θεωρια και τα πρωτα 2 σκελη του 2ου θεματος ολα τα υπολοιπα ηταν πολυ απαιτητικα. Δεν κανω αναφορα ΚΑΝ για το 4ο...

 

Προσωπικα, ευτυχως επιασα καλα την θεωρια (εκτος απο ενα Σ/Λ), ελυσα σωστα τα 2 πρωτα του 2ου θεματους, τα υπολοιπα με τις ελαχιστες τιμες μαλλον μλκιες εγραψα..

 

Στο 3ο, α/β/γ κουτσα στραβα εγραψα σχετικα καλα. Στο δ πηρα ΘΜΤ απο κει και περα δεν ξερω τι θα πιαστει σωστα..

 

Οσο για το 4ο... αν πιασω 5-7/25 θα ειναι μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκατσα και τα ελυσα.

 

Το 4το πιο ευκολο απο πέρυσι.

Και δεν εβγαλα τα 3 γδ τα οποιά δεν ήταν άλυτα.

 

 

Κατά τη γνώμη μου ελαφρά πιο εύκολα απο πέρυσι για τους πολύ καλούς.

Για όλους τους άλλους πιάνουν 13 ρακι πιστεύω. Πέρυσι το αντίστοιχο ήταν στο 15.

 

Πάντως ήταν μυστηριο το 4το αν και εύκολο.

 

 

-----------

Link to comment
Share on other sites

Απλα μας μαμησαν... Δεν υπαρχει αλλος τροπος οπτικης. Απο το διαβασμα που εκανα ολη τη χρονια σκοπευα να γραψω τουλαχιστον ενα 16+, βλεποντας και λιγο την δομη των θεματων τα προηγουμενα χρονια.

 

Τα θεματα εκτος απο θεωρια και τα πρωτα 2 σκελη του 2ου θεματος ολα τα υπολοιπα ηταν πολυ απαιτητικα. Δεν κανω αναφορα ΚΑΝ για το 4ο...

 

Προσωπικα, ευτυχως επιασα καλα την θεωρια (εκτος απο ενα Σ/Λ), ελυσα σωστα τα 2 πρωτα του 2ου θεματους, τα υπολοιπα με τις ελαχιστες τιμες μαλλον μλκιες εγραψα..

 

Στο 3ο, α/β/γ κουτσα στραβα εγραψα σχετικα καλα. Στο δ πηρα ΘΜΤ απο κει και περα δεν ξερω τι θα πιαστει σωστα..

 

Οσο για το 4ο... αν πιασω 5-7/25 θα ειναι μια χαρα...

 

Κατσε οι 11 points στο 3 (α και β ) ήταν αστείοι.

Και το 4 παλευόταν αρκεί να είχες λίγο φαντασία. Δεν ήταν άλυτο.

Ουσιαστικά το πιο δύσκολο ήταν το 3γ. και μετά το 3δ. Όπως και πέρυσι δηλαδή.

 

Πανωμοιότυπα με τα περσυνά τα βλέπω εγώ οι βαθμοί για τους περισσότερους θα είναι 1,5 2 μονάδες χαμηλότερα απο το περσυνό μεσο όρο.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω...

:(:(:(

 

Πες . Τι εγραψες ? Τι σου φανηκε ότι δεν θα εγραφες με τίποτα αφού είδες τις λύσεις;

Εγω για παράδειγμα πέρυσι δεν θα έγραφα με τίποτα το 4β. Ακόμη και τη λύση δηλ. δεν την πολύέπιασα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκατσα και τα ελυσα.

 

Το 4το πιο ευκολο απο πέρυσι.

Και δεν εβγαλα τα 3 γδ τα οποιά δεν ήταν άλυτα.

 

 

Κατά τη γνώμη μου ελαφρά πιο εύκολα απο πέρυσι για τους πολύ καλούς.

Για όλους τους άλλους πιάνουν 13 ρακι πιστεύω. Πέρυσι το αντίστοιχο ήταν στο 15.

 

Πάντως ήταν μυστηριο το 4το αν και εύκολο.

 

 

-----------

καλά να σ'έβλεπα αν έδινες πανελλήνιες εκείνη τη στιγμή πόσο πιο εύκολα από πέρυσι θα ήταν τα θέματα....μη λέμε χαζομάρες τώρα...ούτε μια στο εκατομμύριο δε το λύναμε αυτό!το 4β και το 4γii ήταν τα εύκολα του τέταρτου θέματος διότι το β ήταν άσκηση του βιβλίου ενώ το γii δύσκολα να το χάσεις. Τέσπα το 4ο θέμα τουλάχιστον πιστεύω δεν ήταν για πανελλαδικές, μας χαντάκωσαν όλους και οι περισσότεροι για να μη πω όλοι, έχουνε χάσει γύρω στα 18-20 μόρια από αυτή την άσκηση...

 

έτσι για να μη λέμε ότι θέλουμε

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πες . Τι εγραψες ? Τι σου φανηκε ότι δεν θα εγραφες με τίποτα αφού είδες τις λύσεις;

Εγω για παράδειγμα πέρυσι δεν θα έγραφα με τίποτα το 4β. Ακόμη και τη λύση δηλ. δεν την πολύέπιασα.

 

Βασικά είχα κάνει πολύ καλή αρχή με τα προηγούμενα 2 μαθήματα, και τα μαθηματικά με ξέσκισαν. Ήξερα ότι δε θα γράψω καλά, δεν είναι και το αγαπημένο μου μάθημα τα μαθηματικά, αλλά δεν περίμενα και τόσο χάλια! Απλά όταν είδα τις λύσεις κατάλαβα ότι είχα κι άλλα λάθη. Το 3δ πχ. το έβγαλα με ισοδυναμία, όχι με ΘΜΤ, και νόμιζα ότι το είχα σωστό.

Τέλος πάντων, ό,τι έγινε... έγινε. Συνεχίζουμε με Διοίκηση τώρα, καλή επιτυχία σε όλους...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον φιλο Sugz..

 

Μην ξεχνατε πως τo ολο κλιμα πανικου και αγχους παιζει τεραστιο ρολο νομιζω..

 

Φιλε livtylerfan για το 3ο θεμα, τα α και β ναι ηταν σχετικα καλα αλλα για το 4ο διαφωνω πληρως... Δεν ειναι θεμα για πανελλαδικες αυτο ελεος. Και η δυσκολια του βρισκεται κυριως οτι ειναι αρκετα περιεργη η λυση...

 

Οσο ν'αφορα την συγκριση περσινου και φετινου 3ου θεματος (αλλα ακομη και του 2ου) νομιζω ειναι τελειως γελοια.. Καμια μα καμια σχεση.

 

Τελοσπαντων, ας ευχηθουμε στην Φυσικη τουλαχιστον να μην εχουμε αυτο το χαλι..

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ξανασκέφτομαι πέρυσι έγραφες 10 με κλειστά μάτια.

Ενώ τώρα ψιλοίδρωνες.

 

Το 4α μαγείΑ ε? >> Που πάνε και τα βρίσκουνε?? Τους βγάζω το καπέλο πάντως. Αρκει βέβαια να ειναι δικά τους και όχι τίποτα 'γαλλικές' ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επαναλλαμβανω τη γνωμη μου για Φυσική.

 

 

1.βλήμα που προσκρούει σε σώμα υπό γωνία. Και γενικά η πλάγια κρούση.(SOSara). >( πλάγια κρούση και ταλάντωση στη συνέχεια -πιθανή άσκηση ή πλάγια κρούση και μετατόπιση ράβδου). -Οι ράβδοι είναι παντα sos.

2.Σε κρούση τη τιμή της μεταβολής της ορμής ενός απο τα σώματα.

3.Ροπή Αδράνειας. Αρκετά Sos.

4.Ισοροπία δοκού με σχοινί ή σε τοίχο (νομίζω δεν έχει πέσει )

5.Γραφικές παραστάσεις χ,α και u στις ταλαντώσεις. Επίσης γ.π. ενέργειας ταλ. ( πολύ sos ).Γενικά άσκηση με ενεργεια ταλάντωσης sosARA .Aν και έχουν πέσει.

6.Καλα το πηνίο - πυκνωτης είναι de facto sos. σχεδόν κάθε χρόνο κατι ρωτάνε απο αυτό.

7. Ο λόγος αποσβεσης στις φθινουσες μορφης F=-bu ( που είνα σταθερός ).

8.Το διακρότημα super sos.

9.Στα κύματα η συμβολή των κυμάτων SUPER SUPER SOS οι τύποι που δίνουν

πως ταλαντώνονται τα διάφορα σημεια. - τι είναι οι σύγχρονες πηγές.

10.Η ολική ανάκλαση SUPER SOS. -κάντε την άσκηση του βιβλίου.

11.O διασκεδασμος ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα πέσει μια ερωτησούλα μια και δεν εχει πεσει ποτέ.

 

 

Σας προτείνω να ξεκινήσετε επανάληψη απο τα Παραπάνω. :grin: Μπορεί να πέσω πάλι μέσα :D που ξέρετe :hypno:

 

Αν υπάρχει 'κίνηση' με τις προβλέψεις μου και σας φαίνονται ενδιαφέρουσες

θα κάτσω ξανά. Γιατί τα παραπάνω είναι με ένα γρήγορο πέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανένας της θεωρητικής να μας πει κανα σοσ ιστορία; Πιστεύετε ότι θα πέσει πίνακας στα παραθέματα....

 

 

Please πείτε κανένα σοσ μπας και σωθώ. Δεν πήγαινα φροντιστήριο και τώρα τελευταία ξεκίνησα σοβαρό διάβασμα ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης θα εντοπίσω σημεία απλών ερωτήσεων που μπορεί να σας ξεφύγουν.

Να ένα που βλέπω.

1.σ.153 η έννοια της κρούσης στο μικρόκοσμο.

2.σ152 πάνω πάνω 4 πρώτες γραμμές + Τι ονομάζετε αδρανειακό σύστημα.

3.Η κρουση σφαίρας σε τοίχο σ.157 υπερ SOS.++ ερ.5.9 σελ.175

4.Γενικά η πλάγια κρούση έχω την εντύπωση ότι θα πέσει σίγουρα ( sos ασκ. σελ.158 στο 2ρο ή άσκηση. Πιο πιθανό σττο 2ρο.

5.στο doppler σελ.170 το σημείο , κίνησης άστρου ως προς τη γη.

(Στα κύματα.)

6.σ69 εικ. 2.11. ( οπτικές ίνες )

7.σ.71 πανω το ...ιωδες υφίστατε τη μεγαλύτερη εκτροπή ...

παρακατω : Τι ονομάζουμε απλά χρώματα ; και Σε ποια φαινόμενα οφείλετε η δημ. ουράνιου τόξου.

8.σ.66 4 γραμμες απο το τέλος .Με το κατοπτρο ... μια μόνο καεύθυνση.

9.σελ. 62-63 απο ποια ήδη πηγών πέρνω κάθε τύπο ακτινοβολίας.

10.σσ.58 6 σειρα. Κοντά στη κεραία διαφορά φάσης ... σε μεγάλη αποσταση βρισκ. σε φάση.

11.σ.57 αυτό με μαύρα γράμματα κάτω κάτω. αιτία δημ. η επιταγχ. κίνηση των ηλ.φορτίων.

12.σ.56 τελευταίες 2 γραμμές

13....αργότερα...

 

 

----Για άσκηση---

1. πλάγια κρούση + ταλάντωση.ή κίνηση ράβδου πολυ sos.

2.Κύλιση στο κεκλιμένο επίπεδο. ή κύλιση στο επίπεδο μέσο νήματος πολύ sos.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σοσ ιστορία τι λέτε ;

 

 

πείτε μου κάτι για να ξεκινήσω διάβασμα...

 

δεν πηγαινα φροντιστήριο και δίνω πρώτη φορά

 

 

τι έχετε ακούσει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανένας της θεωρητικής να μας πει κανα σοσ ιστορία; Πιστεύετε ότι θα πέσει πίνακας στα παραθέματα....

 

 

Please πείτε κανένα σοσ μπας και σωθώ. Δεν πήγαινα φροντιστήριο και τώρα τελευταία ξεκίνησα σοβαρό διάβασμα ιστορία...

 

Εγώ πιστεύω ότι στάνταρ θα πέσει ερώτηση ανάπτυξης από τον παρευξείνιο ελληνισμό μιας και δεν έπεσε τίποτα από εκεί πέρυσι... και όσοι γνωστοί μου δίνουν δεν ξέρουν καλά αυτό το κεφάλαιο... τι να πω... για τη θεωρητική από Τρίτη αρχίζουν τα δύσκολα... ως τώρα δεν γράψατε κανένα δύσκολο μάθημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκατσα και τα ελυσα.

Το 4το πιο ευκολο απο πέρυσι.

Και δεν εβγαλα τα 3 γδ τα οποιά δεν ήταν άλυτα.

 

Κατά τη γνώμη μου ελαφρά πιο εύκολα απο πέρυσι για τους πολύ καλούς.

Για όλους τους άλλους πιάνουν 13 ρακι πιστεύω. Πέρυσι το αντίστοιχο ήταν στο 15.

Πάντως ήταν μυστηριο το 4το αν και εύκολο.

-----------

 

Νομίζω πως θα συμφωνισω με το παρακατω quote...Όσα εχω περιλάβει μόνο..:D

 

καλά να σ'έβλεπα αν έδινες πανελλήνιες εκείνη τη στιγμή πόσο πιο εύκολα από πέρυσι θα ήταν τα θέματα....

 

Εγω επειδη εδωσα και περυσι κ ξαναδίνω φετος μπορω να πω οτι ηταν αρκετα πιο δυσκολα..

Θεωρώ πως εγραψα καλυτερα απο περισυ και γενικα θα ελεγα ως πολυ καλα.Αλλα 2η φορα ειναι αλλιως, oxi οτι ηταν πιο ευκολα.

 

Ίσως είχαν αλλου "είδους" δυσκολια (πχ.χρειαζόταν αυτο που λεμε η "ιδέα") αλλα ηταν πιο δυσκολα.. θα φανει φυσικα οταν βγουν τα αποτελεσματα .

 

Λοιπον επαναλαμβανω τη γνωμη μου για Φυσική.

 

 

1.βλήμα που προσκρούει σε σώμα υπό γωνία. Και γενικά η πλάγια κρούση.(SOSara). >( πλάγια κρούση και ταλάντωση στη συνέχεια -πιθανή άσκηση ή πλάγια κρούση και μετατόπιση ράβδου). -Οι ράβδοι είναι παντα sos.

2.Σε κρούση τη τιμή της μεταβολής της ορμής ενός απο τα σώματα.

3.Ροπή Αδράνειας. Αρκετά Sos.

4.Ισοροπία δοκού με σχοινί ή σε τοίχο (νομίζω δεν έχει πέσει )

5.Γραφικές παραστάσεις χ,α και u στις ταλαντώσεις. Επίσης γ.π. ενέργειας ταλ. ( πολύ sos ).Γενικά άσκηση με ενεργεια ταλάντωσης sosARA .Aν και έχουν πέσει.

6.Καλα το πηνίο - πυκνωτης είναι de facto sos. σχεδόν κάθε χρόνο κατι ρωτάνε απο αυτό.

7. Ο λόγος αποσβεσης στις φθινουσες μορφης F=-bu ( που είνα σταθερός ).

8.Το διακρότημα super sos.

9.Στα κύματα η συμβολή των κυμάτων SUPER SUPER SOS οι τύποι που δίνουν

πως ταλαντώνονται τα διάφορα σημεια. - τι είναι οι σύγχρονες πηγές.

10.Η ολική ανάκλαση SUPER SOS. -κάντε την άσκηση του βιβλίου.

11.O διασκεδασμος ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα πέσει μια ερωτησούλα μια και δεν εχει πεσει ποτέ.

 

 

Σας προτείνω να ξεκινήσετε επανάληψη απο τα Παραπάνω. :grin: Μπορεί να πέσω πάλι μέσα :D που ξέρετe :hypno:

 

Αν υπάρχει 'κίνηση' με τις προβλέψεις μου και σας φαίνονται ενδιαφέρουσες

θα κάτσω ξανά. Γιατί τα παραπάνω είναι με ένα γρήγορο πέρασμα.

 

Μ φαίνονται ενδιαφερουσες και φανταζομαι κ σε αλλους οποτε αν δν βαριεσαι κατσε ξανα :D

 

PS : αν θες αλλαξε το "Ο λόγος αποσβεσης στις φθινουσες μορφης F=-bu ( που είνα σταθερός )" Γιατι μπορει να μπερδευτει κανεις κ να παρει τη F αποσβεσης σταθερη!

Προφανως αναφερεσαι στο Α01 = Α12 κτλ..

βεβαια και στην F=-bu σημασια!

 

Eπίσης θα εντοπίσω σημεία απλών ερωτήσεων που μπορεί να σας ξεφύγουν.

Να ένα που βλέπω.

1.σ.153 η έννοια της κρούσης στο μικρόκοσμο.

2.σ152 πάνω πάνω 4 πρώτες γραμμές + Τι ονομάζετε αδρανειακό σύστημα.

3.Η κρουση σφαίρας σε τοίχο σ.157 υπερ SOS.++ ερ.5.9 σελ.175

4.Γενικά η πλάγια κρούση έχω την εντύπωση ότι θα πέσει σίγουρα ( sos ασκ. σελ.158 στο 2ρο ή άσκηση. Πιο πιθανό σττο 2ρο.

5.στο doppler σελ.170 το σημείο , κίνησης άστρου ως προς τη γη.

6. ...

 

Θα συμφωνισω..! και να μην ξεχναμε το spin σελ 123:ninja:

 

Επειδη δν παρακολουθουσα ολο το thread.. εισαι αποφοιτος, καθηγητης, what? :worry: :lol: :)

:happy:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...