Jump to content

PocketCM και Ελληνικά;


Kid Stretch
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 98
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δες στο εκεί forum.

 

http://pocketcm.com/phorum/read.php?8,342

 

βρες dancer_69

Re: Localization String - v0.7

Posted by: dancer_69

Date: August 03, 2007 08:50PM

 

This is updated greek localization for PocketCM

 

Attachments: lang.ini (887 bytes)

 

κατεβασε το lang.ini

βαλτο στο programs files/pocketcm kai overwrite to lang.ini που υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βγήκε η έκδοση 0.4.

μπορούμε να γράψουμε ελληνικά με αυτό;

έχει βρεί κανείς ελληνικό λεξικό για το Τ9;

άλλο πράκτωρας και άλλο εισπράκτωρας... ΘΟΥΒΟΥ 000
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η έκδοση 0.4.

μπορούμε να γράψουμε ελληνικά με αυτό;

έχει βρεί κανείς ελληνικό λεξικό για το Τ9;

 

Χρησιμοποίησα ενα VGA θεμα που εκδοθηκε στο αναλογο forum και εφτιαξα ενα VGA layout με 5 γραμμες που περιεχει 1. ελληνικα (μικρα-κεφαλαια), 2. αγγλικα(μικρα-κεφαλαια), 3. ελληνικα κεφαλαια για SMS και αγγλικα κεφαλαια και τελος 4. συμβολα

Link to comment
Share on other sites

Bravo ρε παιδιά :)

 

Βρήκατε μήπως καμμία λίστα με λέξεις στα ελληνικά; για χρήση ως Τ9;

έγω όσο και άν έψαξα δεν βρήκα κάτι χρήσιμο... :wacko:

 

Υ.Σ; θα μπορούσε κάποιος να μου περιγράψει ή να μου δώσει ένα λίνκ για το πώς να μετατρέψω τό αγγλικό πληκτρολόγιο σε ιταλικό; (υπάρχουν κάτι περίεργα όπως è,é,ò,ç)

άλλο πράκτωρας και άλλο εισπράκτωρας... ΘΟΥΒΟΥ 000
Link to comment
Share on other sites

Ta parapanw 2 plhktrologia sas douleyoun?

to Greek.layout den emfanizei thn teleytaia seira me to space

File "tsipistri" to Greek den emfanizete kan. paw na to kanw tropopoihsh kai deixnei kinezika.

 

Mhpws ftaiei h teleytaia ekdosh 0.4? To Greek.Layout einai yperplhres, alla ap'oti blepw mikrhne to plhktrologio, gi'ayto den bgazei thn katw seira. Esbhsa tous arithmous apo thn prwth seira kai to emfanizei kanonika twra, alla einai pshla olo to plhktrologio.

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

katerini, το προβλημα της τελευταιας γραμμης διορθωθηκε με το skin που ξανανεβασα προχθες.

Προκειμενου να χρησιμοποιησετε τονισμενα γραμματα κρατηστε πατημενο το mode ('#123' κουμπι)

Link to comment
Share on other sites

Bravo ρε παιδιά :)

 

Βρήκατε μήπως καμμία λίστα με λέξεις στα ελληνικά; για χρήση ως Τ9;

 

Βρήκα αυτή εδώ:

 

http://rapidshare.com/files/50599093/dict.gr.rar.html

 

Δεν έχω καταφέρει όμως να δουλέψει με το pcm keyboard.

 

 

 

Πατώντας το ('#123' κουμπι), εμφανίζονται μόνο τα σημεία στίξης (όχι τόνος όυτε τονούμενα γράμματα). Στο layout αρχείο υπάρχουν τα τονούμενα γράμματα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτή εδώ:

 

http://rapidshare.com/files/50599093/dict.gr.rar.html

 

Δεν έχω καταφέρει όμως να δουλέψει με το pcm keyboard.

 

 

 

Πατώντας το ('#123' κουμπι), εμφανίζονται μόνο τα σημεία στίξης (όχι τόνος όυτε τονούμενα γράμματα). Στο layout αρχείο υπάρχουν τα τονούμενα γράμματα πάντως.

 

Στην έκδοση 04, δούλευαν κανονικά τα τονισμένα γράμματα, αλλά απ'ότι διαπίστωσα κι εγώ στην 05 εμφανίζονται τα σημεια στίξης, Εάν δεν προλάβω να τροποποιήσω το layout, θα περιμένω την καινούργια (06) γιατί πιστεύω ότι με την νέα έκδοση, θα έχουμε τη δυνατότητα να έχουμε τα τονισμένα γράμματα πατώντας το επιθυμητό γράμμα για μερικά msec. Αναμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Στην έκδοση 04, δούλευαν κανονικά τα τονισμένα γράμματα, αλλά απ'ότι διαπίστωσα κι εγώ στην 05 εμφανίζονται τα σημεια στίξης, Εάν δεν προλάβω να τροποποιήσω το layout, θα περιμένω την καινούργια (06) γιατί πιστεύω ότι με την νέα έκδοση, θα έχουμε τη δυνατότητα να έχουμε τα τονισμένα γράμματα πατώντας το επιθυμητό γράμμα για μερικά msec. Αναμένουμε...

 

Τελικά υπάρχει αυτή η δυνατότητα στη νέα έκδοση(0.6). Έκανα λοιπόν μια τροποποίηση του layout, όπου κάθε φωνήεν όταν κρατηθεί πατημένο εμφανίζει το αντίστοιχο τονούμενο και με διαλυτικά όπου χρειάζεται.

 

EDIT:

Έγιναν κάποιες αλλαγές για τη σωστή εμφάνιση των συμβόλων "[]{}" στην νέα έκδοση 0.7 και προστέθηκε το σύμβολο του €.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει αυτή η δυνατότητα στη νέα έκδοση(0.6). Έκανα λοιπόν μια τροποποίηση του layout, όπου κάθε φωνήεν όταν κρατηθεί πατημένο εμφανίζει το αντίστοιχο τονούμενο και με διαλυτικά όπου χρειάζεται.

 

Αφαιρούμε την κατάληξη ".txt" από το συννημένο αρχείο.

 

 

Δοκιμάστε και αντικαταστήστε και τα δύο αρχεία που υπάρχουν.

Πατώντας το κάθε φωνήεν εμφανίζεται και επιλογή για τονισμένο ή με διαλυτικά. Στο mode key έβαλα την επιλογή και για shift σε άλλο layout. Ομοίως στο backspace και στο πλήκτρο του ' (τόνου) έβαλα σύμβολα.

 

----------------------------------------------------------------

Δεν μπορώ να μην αναφερθώ στη συγκλονιστική τραγωδία που εξελίσεται αυτές τις ημέρες στην πατρίδα μας. Ας προσπαθήσουμε όλοι μας, ο καθένας όπως μπορεί, να βοηθήσει όσους συνανθρώπους μας έχουν αυτές τις ώρες την ανάγκη μας. Και να μην ξεχνάμε ότι όλοι μας πρέπει να ευαισθητοποιούμε μπροστά σε όσα πρωτόγνωρα συμβαίνουν γύρω μας. Κάποιοι έχουν βαλθεί να καταστρέψουν τον τόπο μας...

Link to comment
Share on other sites

Aν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει το πολύ χρήσιμο layout του φίλου zaxus σε QVGA, μπορεί να κατεβάσει αυτό το skin kαι όλα θα παίζουν μια χαρά...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως χρησιμοποιούμε το CmKeyboard

Εμένα πάντα το Resco Keyboard Μου βγάζει.

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως χρησιμοποιούμε το CmKeyboard

Εμένα πάντα το Resco Keyboard Μου βγάζει.

 

Δίπλα στο εικονίδιο του Resco Keyboard κάτω στη μέση έχει ένα βελάκι. Πάτα το και επέλεξε το CmKeyboard.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Ένα αρνητικό που παρατήρησα είναι ότι μετά από κάθε soft reset πρέπει να επιλέγεις πάλι το PCMKeyboard καθώς και να φτιάχνεις τα settings για τα Ελληνικά. Βολικό πληκτρολόγιο αλλά κουραστική όλη αυτή η διαδικάσια.

I'll stick with the ACE's one.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Δίπλα στο εικονίδιο του Resco Keyboard κάτω στη μέση έχει ένα βελάκι. Πάτα το και επέλεξε το CmKeyboard.

 

Είχα κάνει βλακεία:lol:

Είχα βάλει το Ελληνικό Layout αλλά δεν είχα βάλει το CmKeyboard:D

 

Ευχαριστώ πάντος.

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να τα δωσει σε 1 αρχειο και για keyboard και για manager γιατι μπερδευτηκα.Εβαλα ενα layout αλλα δεν λειτουργει και δε βλεπω ελληνικα στις επαφες
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...