Jump to content

Οθόνες TFT-LCD


Spartan_X
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

E_jay και γω ενδιαφερομαι για την συσκεκριμενη οθονη για το λαπτοπ..κυριως λογο τιμης,,,οποιος ξερει κατι ας μας πει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

E_jay και γω ενδιαφερομαι για την συσκεκριμενη οθονη για το λαπτοπ..κυριως λογο τιμης,,,οποιος ξερει κατι ας μας πει.

THEO_LEGEND! Αυτό που με προβληματίζει κυρίως είναι ότι φαίνεται να είναι παλιά οθόνη.. Για τις παλιές οθόνες έχω ακούσει πως δεν απεικονίζουν σωστά τα χρώματα.. πχ ότι αν όλη η οθόνη θα έπρεπε να είναι κόκκινη θα φαίνεται από τη μία άκρη στην άλλη αρχικά λίγο κόκκινη και μετά θα αρχίσει να χάνει και να αλλάζει απόχρωση...

 

Ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο..;

 

:-)

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μηπως ξερει κανεις καμια καλη οθονη 24" εχω μπουχτισει !!!

Θελω:

1) Να εχει αναλυση 1900Χ1200

2) να ρυθμιζεται καθ'υψος

3) να μην ειναι πολυ ακριβη!!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω επειδη εχω ψιλομπερδευτει...τελικα οι οι οθονες με 1080 αναλυση ειναι κατάλληλες για διαβασμα και για ιντερνετ ή θα ειναι κουραστικες (μικρη απεικονηση εικονιδιων - γραμματων) ? εγω ειμαι ενα κλικ πριν παρω αυτη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169565 να την παρω ή να παω σε 1050 ? υποψιν δεν θελω να βλεπω ταινιες γιατι εχω μια 32 τηλεόραση για αυτον τον λογο την θελω για διαβασμα προγραμματισμο αντε και κανενα παιχνιδακι (pro) βοηθειστε παιδιααα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και εγώ κοιτάζω για οθόνη και έχω μπερδευτεί! Αυτή τη στιγμή έχω μία crt 17" που είμαι ικανοποιημένος από την απόδοσή της και θα ήθελα να την αλλάξω με μία tft λόγω ότι είναι πιο ξεκούραστες και πιάνουν λιγότερο χώρο.. αλλά τί αναλύσεις είναι αυτές βρε παιδιά. Θα πάρω μεγαλύτερη και πιο καινούργια οθόνη και θα έχει μικρότερη ανάλυση?? Δεν έχω σκοπώ να δώσω μία περιουσία για μία οθόνη.

Κοιτούσα τις παρακάτω 2 οθόνες:

LG W2243S-PF 22'' TFT PIANO BLACK

Μέγιστη Ανάλυση: 1920x1080

Μέγεθος κουκίδας: 0.248 x 0.248 mm

Χρόνος απόκρισης: 5 ms

Γωνίες θέασης: Οριζόντια: 176 μοίρες, Κατακόρυφα: 170 μοίρες

Κοντράστ: DFC 30.000:1

 

LG W1954TQ-PF 19'' TFT PIANO BLACK

Μέγιστη Ανάλυση: 1440 x 900

Μέγεθος κουκίδας: 0.285 x 0.285 mm

Χρόνος απόκρισης: 2 ms

Γωνίες θέασης: Οριζόντια: 160 μοίρες, Κατακόρυφα: 160 μοίρες

Κοντράστ: 50000:1 DFC, 1000:1

 

Επίσης η πρώτη είναι πιο φθηνή. Ποια είναι καλύτερη?

Καλύτερη ανάλυση και ποιότητα ή καλύτερο χρόνο απόκρισης και κοντράστ? Επίσης η πρώτη είναι 22" ενώ η δεύτερη 19".. αλλά οκ.. δεν έχω πρόβλημα με αυτό. Η 19" πιστεύω είναι ικανοποιητική.. την 22" την θεωρώ υπερβολή αλλά αν αξίζει τα χρήματά της σε σχέση με την δεύτερη γιατί όχι!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους...θέλω να αλλάξω την 17άρα 4:3 LG μου μετά από 6 χρόνια και να πάω σε μια μεγαλύτερη wide,μέχρι 22'' χωρίς να είναι και τηλεόραση ...

έχω βρει την LG W2261VP στο πλαίσιο 199 ευρώ

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Monitors/Monitors/LG-W2261VP-PF-TFT-Monitor-21.htm

έχετε να προτείνετε τίποτα καλύτερο ή καλύτερη έστω τιμή από αυτήν..??

δε θα έλεγα ότι έχω κόλημα με τις LG, αλλά θεωρώ σημαντικό την εγγύηση 0 pixels και μπορώ να πω ότι μου αρέσει η εικόνα τους (εννοώ ότι πηγαίνοντας σε μαγαζί με οθόνες, όσες μαρέσουν σαν εικόνα απεικόνισης από μακριά, τυχαίνει να είναι LG-ίσως λίγο πιο vivid χρώματα κτλ κτλ)

thanks..

 

και κάτω άλλο που σκέφτηκα τώρα...βασικά δεν ήθελα να είναι monitor+tv γιατί θα πρέπει να παίζει ή το ένα ή το άλλο...ενώ σα σκέτο μόνιτορ με την κάρτα τηλεόρασης μπορώ να έχω τον player που δείχνει τηλεόραση σε μικρό παράθυρο ή minimized και να χαζεύω πχ στον firefox ή σε ένα excel....

και η απορία είναι η εξής....αν πάρω monitor και tv μαζί , μπορώ σε λειτουργία monitor να ανοίξω το windows media center , να διαβάσει από τον ενσωματωμένο δέκτη τηλεόρασης τα κανάλια και να τα βλέπω όπως και τώρα σε μικρό ας πούμε παράθυρο..?? ή ο δέκτης τηλεόρασης ενεργοποιείται μόνο σε κατάσταση tv..?? (ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ..:p )

Link to comment
Share on other sites

@Nikos_s3 η οθόνη που λες τί διαφορά έχει από αυτή:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169565

η οποία είναι 23" και πιο φθηνή!? Την οθόνη που λες την έχει και το eshop στην ίδια τιμή και πάτησα σύγκριση με την 23" και δεν βρήκα κάποια ιδιαίτερη διαφορά πέρα από τα "πρόσθετα χαρακτηριστικά" που να την δικαιολογεί ως πιο ακριβή!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα...:) όντως δε βλέπω κάποια διαφορά πέρα της 1'' μεγαλύτερης οθόνης...την οποία βέβαια δε μπορώ να απολαύσω μιας και οι 22'' είναι το όριο για τον χώρο που θα τοποθετηθεί στο γραφείο..;)

παρεπιπτόντως βρήκα την 22άρα που θέλω στα 180 ευρώ και αν κάποιος στις επόμενες 2-3 ώρες δε μου αλλάξει γνώμη με κάτι σούπερ ντούπερ, θα την παραγγείλω..:O :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
να ρωτησω επειδη εχω ψιλομπερδευτει...τελικα οι οι οθονες με 1080 αναλυση ειναι κατάλληλες για διαβασμα και για ιντερνετ ή θα ειναι κουραστικες (μικρη απεικονηση εικονιδιων - γραμματων) ?..

 

Δεν εχει να κανει η αναλυση, μονο το μεγεθος πιξελ να κοιτας (δηλαδη η αναλυση και η διαγωνιος)

Για αυτο και αν δεις καμμια 20 FullHD σου φαινονται ολα απελπιστικα μικρα.

0,27 και πανω νομιζω οτι ειναι "ανετο" στο ματι πιξελ.

ƒ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θέλω να πάρω οθόνη 20", όχι πιο πάνω γιατί είναι πολύ μεγάλες.. και είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο:

LG W2053TQ-PF 20'' TFT PIANO BLACK

SAMSUNG SYNCMASTER P2070

Η lg μάλλον είναι καλύτερη, έχει και μεγαλύτερη φωτεινότητα αν και δεν με απασχολεί τόσο αυτό όσο η αντίθεση. Το καλό με τις lg είναι ότι έχουν και 3 χρόνια Zero Pixel. Με τις υπόλοιπες οθόνες και τα πίξελ τί γίνεται με την εγγύηση? Από πόσα καμμένα ισχύει η εγγύηση?

Αν την είχε διαθέσιμη την συγκεκριμένη lg θα την είχα παραγγείλει.. αλλά βλέπω είναι μη διαθέσιμη στο e-shop εδώ και καιρό. Μόνο στο πλαίσιο την έχω βρει διαθέσιμη, αλλά θα προτιμούσα κάποιο κατάστημα στην Ξάνθη.

Βέβαια την samsung την βρίσκω πιο όμορφη και στα χαρακτηριστικά είναι εξίσου καλή, πλην την φωτεινότητας.

 

Ποιά από τις 2 μου προτείνετε? Φυσικά μπορείτε να προτείνετε και αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε 20" μέχρι 150 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Βουυυρ για την LG... και αν σε παιρνει το οικονομικο τσεκαρε και την 23αρα εχει γυρω στα 170€!! Γενικα οι Samsung προσωπικα για μενα καπου χανουν, ενω παλιοτερα ηταν πιο προσεγμενες κατασκευαστικα τωρα εχουνε πεσει πολυ!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Είπα μέχρι 20" όχι λόγω χρημάτων.. αλλά λόγω ότι μου φαίνεται πολύ μεγάλη!! Έτσι μου φαίνεται ότι στην LG θα καταλήξω.. μάλλον θα την παραγγείλω από το πλαίσιο.
Link to comment
Share on other sites

Είπα μέχρι 20" όχι λόγω χρημάτων.. αλλά λόγω ότι μου φαίνεται πολύ μεγάλη!! Έτσι μου φαίνεται ότι στην LG θα καταλήξω.. μάλλον θα την παραγγείλω από το πλαίσιο.

 

Στα πρωτα 5 λεπτα, μετα συνηθιζεις!! :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Λες? Βασικά ακόμα είμαι με μία crt 17" η οποία στην πραγματικότητα είναι γύρω στις 16" και δεν έχω παράπονο. Ένας φίλος μου που έχει 22" όσες φορές και να την δω μου φαίνεται μεγάλη!! Οπότε λέω για 20" να είμαι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να πας σε 22αρα.Πιστεψε με ειναι καλυτερα κ δεν κουραζει!

Ασε που οι 22αρες εχουν αναλυση 1680χ1050 (οχι ολες ομως,προσοχη) οπως κ οι 20αρες και αρα μεγαλυτερα γραμματα κ αρα πιο ξεκουραστο διαβασμα ;)

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

Λες? Βασικά ακόμα είμαι με μία crt 17" η οποία στην πραγματικότητα είναι γύρω στις 16" και δεν έχω παράπονο. Ένας φίλος μου που έχει 22" όσες φορές και να την δω μου φαίνεται μεγάλη!! Οπότε λέω για 20" να είμαι οκ.

ολα στο μυαλο μας ειναι, κι εγω τα ιδια...παλια μου φαινοταν τραγικα τεραστιες, τελικα τωρα κι εγω με 22αρα ειμαι και την γουσταρω πολυ, ολες οι αλλες μου φαινονται μικρες..σε 5' τη συνηθησα. :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαιρετώ τους συμφορουμίτες :happy:

 

Είμαι και εγώ στο δρόμο για αγορά νέας οθόνης...και έχω μπερδευτεί :wacko:

Βασικά ήμουν ευχαριστημένη με την 17" που έχω, αν και παλιά, μέχρι που έκατσα για λίγη ώρα σε ένα Laptop Sony Vaio (FW-21Z) ...

Όταν επέστρεψα στην οθόνη μου, όλα ήταν...ΘΟΛΑ!!

Το Laptop έχει οθόνη 16,4" με High Definition και σκεφτηκα να πάρω κι εγώ οθόνη Full HD αλλά διάβασα σε 2-3 φορουμς ότι δεν αξίζει να παρεις οθόνη Full HD αν δεν είναι τουλάχιστον 24"...

Και επειδή έχω ζαχαρώσει την LG που αναφέρατε πιο πίσω (http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Monitors/Monitors/LG-W2261VP-PF-TFT-Monitor-21.htm) η οποία ειναι Full HD σε 22", δεν ξέρω τι να κάνω...

 

Να την πάρω ή θα είναι όλα απελπιστικά μικρά;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα οθονη ειναι n_wildgirl, κοιτα και αυτη την LG

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους συμφορουμίτες :happy:

 

Είμαι και εγώ στο δρόμο για αγορά νέας οθόνης...και έχω μπερδευτεί :wacko:

Βασικά ήμουν ευχαριστημένη με την 17" που έχω, αν και παλιά, μέχρι που έκατσα για λίγη ώρα σε ένα Laptop Sony Vaio (FW-21Z) ...

Όταν επέστρεψα στην οθόνη μου, όλα ήταν...ΘΟΛΑ!!

Το Laptop έχει οθόνη 16,4" με High Definition και σκεφτηκα να πάρω κι εγώ οθόνη Full HD αλλά διάβασα σε 2-3 φορουμς ότι δεν αξίζει να παρεις οθόνη Full HD αν δεν είναι τουλάχιστον 24"...

Και επειδή έχω ζαχαρώσει την LG που αναφέρατε πιο πίσω (http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Monitors/Monitors/LG-W2261VP-PF-TFT-Monitor-21.htm) η οποία ειναι Full HD σε 22", δεν ξέρω τι να κάνω...

 

Να την πάρω ή θα είναι όλα απελπιστικά μικρά;

 

Αυτην ακριβως πηρα πριν απο λιγες μερες.. ειναι παρα πολυ καλη και σε ταινιες που δοκιμασα εχει εξαιρετικη αποδοση.. επειδη πριν ειχα μια 19'' 4:3 σε 1280x1024 , στην HD αναλυση στην αρχη μου φανηκαν πολυ μικρα ολα αλλα τωρα που το συνηθισα ειναι οκ:)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα οθονη ειναι n_wildgirl, κοιτα και αυτη την LG

 

Χαίρομαι :)

Αυτή που μου λες έχει 5ms απόκριση και 30.000:1 κοντράστ, ενώ αυτή που λέω εγώ έχει 2ms και 50.000:1 αντίστοιχα...όμως γιατι αυτή που μου λες είναι πιο ακριβή?

Έχει κάτι παραπάνω που δεν έχω πάρει πρέφα?

 

Αυτην ακριβως πηρα πριν απο λιγες μερες.. ειναι παρα πολυ καλη και σε ταινιες που δοκιμασα εχει εξαιρετικη αποδοση.. επειδη πριν ειχα μια 19'' 4:3 σε 1280x1024 , στην HD αναλυση στην αρχη μου φανηκαν πολυ μικρα ολα αλλα τωρα που το συνηθισα ειναι οκ:)

 

Ανησυχούσα για τα μικρά γράμματα αλλά πιστεύω κι εγώ πως είναι...συνηθίσιμα :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ημέρες αγόρασα καινούρια οθόνη (samsung 2494lw) και έχω το εξής πρόβλημα. Υπάρχει μια ρύθμιση "ψηφιακή ζωντάνια". Κάθε φορά που κλείνω και ανοίγω τον υπολογιστή η ρύθμιση πηγαίνει στο 100%. Την κατεβάζω απο το πίνακα ελέγχου της κάρτας γραφικών, κάνω εφαρμογή και με την επόμενη επανεκίνηση ξαναπηγαίνει στο 100%. Η ρύθμιση δεν υπάρχει στο μενού της οθόνης για να την αλλάξω απο εκεί. Υπάρχει κάποια λύση? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Αυτην ακριβως πηρα πριν απο λιγες μερες.. ειναι παρα πολυ καλη και σε ταινιες που δοκιμασα εχει εξαιρετικη αποδοση.. επειδη πριν ειχα μια 19'' 4:3 σε 1280x1024 , στην HD αναλυση στην αρχη μου φανηκαν πολυ μικρα ολα αλλα τωρα που το συνηθισα ειναι οκ:)

αυτην εχω κι εγω..σουπερ ειναι :D

Link to comment
Share on other sites

αυτην εχω κι εγω..σουπερ ειναι :D

 

Παίδες με ψήσατε! Θα την τσιμπήσω λίαν συντόμως!!!

Λέει πολύ, τέτοια φοβερά χαρακτηριστικά με 150 ευρώ :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι :)

Αυτή που μου λες έχει 5ms απόκριση και 30.000:1 κοντράστ, ενώ αυτή που λέω εγώ έχει 2ms και 50.000:1 αντίστοιχα...όμως γιατι αυτή που μου λες είναι πιο ακριβή?

Έχει κάτι παραπάνω που δεν έχω πάρει πρέφα?

 

Η αντίθεση και ο χρόνος απόκρισης δεν είναι σοβαρά χαρακτηριστικά για επιλογή οθόνης. Δες πχ αυτή.. Βέβαια αυτή η οθόνη είναι άλλης κατηγορίας και για άλλη δουλειά αλλά όπως και να έχει τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά δεν λένε και πολλά..

 

Αυτην ακριβως πηρα πριν απο λιγες μερες.. ειναι παρα πολυ καλη και σε ταινιες που δοκιμασα εχει εξαιρετικη αποδοση.. επειδη πριν ειχα μια 19'' 4:3 σε 1280x1024 , στην HD αναλυση στην αρχη μου φανηκαν πολυ μικρα ολα αλλα τωρα που το συνηθισα ειναι οκ:)

 

Ανησυχούσα για τα μικρά γράμματα αλλά πιστεύω κι εγώ πως είναι...συνηθίσιμα :p

 

Εγώ πάντως έχω ρυθμίσει τα windows να τα δείχνουν σε μέγεθος 125% γιατί πραγματικά όλα είναι μικροσκοπικά.. όπως επίσης έχω ρυθμίσει και τον browser να τα δείχνει πιο μεγάλα γιατί για διάβασμα είναι κουραστικό.. πρέπει να κολλάς στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα... θελω να αγορασω μια οθονη για το πσ μου... σκεφτομαι να παω στις 23 ιντσες μιας και εχουν πεσει τοσο οι τιμες...

επισης τι παιζει με το Full HD ? βλεπεις διαφορα στην εικονα ... ?

 

εχω δει αυτες

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169569&u=LG-W2343T-PF-23---TFT-PIANO-BLACK

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168061&u=SAMSUNG-SYNCMASTER-P2350-23---TFT-MONITOR

 

αν και η Samsung μου κανει ποιο καλη... θελω να την κανω σε VESA Mount...

εχετε να μου προτεινεται καμια αλλη σε αυτα τα λεφτα (ισως κ ιντσες).... αλλα θελω κ σχολια σχετικα με αυτες τις 2 ...

 

επισης εχω αποσταση απο την οθονη 1 μετρο περιπου... λετε να μου βγουν τα ματια με την 23αρα?? :blink:

 

ευχαριστω προκαταβολικα.... δεχτες ολες οι αποψεις... :O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...