Jump to content

BlackBerry Curve 8310


vegos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kai kati akomh! yparxei periptwsh na brw map sto internet gia auto to marafeti?

an eimai mesa sthn 8alassa kai nauaghsw na exw ena stigma o foukaras? an zhsw fusika xaxaxa! en oligois uparxei periptwsh na doulepsei h keraia tou se sunergasia me ta satelite opws kanous ola ta gps tou kosmou? apo oti blepw auto douleuei mono me gprs! to navigator ennow! psaxnw sto net alla den mporw na brw kati :(

opoia boh8eia eurosdekth :)

 

file apo oti katalava to pires poio poli gia to GPS

tote isos ekanes tin xeiroteri epilogi pou mporouses..

 

to blackberry paizei mono me xartes online!

diladi tous travaei ekeinei tin stigmi apo to internet

 

pou afto seimenei 2 pragmata

proton den symferei oikonomika!

defteron prepei na exeis panta kalypsi!

 

dystixos mexri stigmis kai mallon tha argisei poli, mporei kai pote!

den yparxei software pou fortoneis tous xartes pano sto syskevi!

 

me liga logia den volevei os gps

 

dystixos eprepe na rotiseis edo prin to pareis...

 

 

pantos gia tin "polyplokotita" pou anafereis tha diafoniso! kai me ekplisei pou to anafereis!

einai makran to poio efxristo "smartphone" apo ola ta alla pou kykloforoun...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 354
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παδια εχω το 8310 μολισ το phra vodafone πωσ θα ενεργοποιησω το gps λογισμικο windows μπορω να βαλω΄;και κατι ακομ τι εφαρμογεσ δεχετε jar δεχεται θελω να βαλω ενα λεξικο που μπορω να βρω;ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

παδια εχω το 8310 μολισ το phra vodafone πωσ θα ενεργοποιησω το gps λογισμικο windows μπορω να βαλω΄;και κατι ακομ τι εφαρμογεσ δεχετε jar δεχεται θελω να βαλω ενα λεξικο που μπορω να βρω;ευχαριστω

 

 

i voadafone sou dinei me tin syskevi kai mia kartela pou exei to key gia to software tous..

to software to katevazeis apo to site tous..

 

gia leksika tsekare to beiks.com

Link to comment
Share on other sites

Γνωρϊζει κανείς από ΄΄μέσα΄΄, πότε θα ερθει η καινούργια OS version (4.5 ή 5.0 ή όπως αλλιώς την ονομάσει η RIM) με την οποία εκτός των άλλων θα μπουρουν τα Curve να αποθηκευουν word/excel files στην memory card καθώς επίσης editing, video recording, voice recording και άλλα πολλά που είχε ανακοινώσει η RIM και είχαν αναφέρει ότι εως και Μάρτιο 2008 θα είχαν γίνει.

Τι έγινε ? O ιδιοκτήτης της RIM και συμπατριώτης μας κος Μιχάλης Λαζαρίδης τι νέα έχει να μας πει?

Link to comment
Share on other sites

Ένας μήνας+ και ακόμα η Vodafone δε μου το έχει επιστρέψει...

Η τύχη του; Αγνοείται! Δeν μπορούν να το βρούν ούτε στο Service στην Αθήνα ούτε στις κεντρικές αποθήκες της Θεσσαλονίκης.

Ελπίζω μέχρι τις 15 αυτού του μήνα να μου το έχουν επιστρέψει-αντικαταστήσει... Αλλιώς θα πάρει κανέναν ο χάρος!

 

Έχω πάρει άπειρες φορές στο 1399 της Voda αλλά μου λένε πως ακόμα το προβλημά μου ερευνάτε.

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα και ξαναγύρισα στην 'δυναμη' της RIM / Blackberry.

Ειδικα όταν έκανα την ενεργοποίηση χτές, είχα ξεχασει πόσο γρήγορη η επικοινωνία είναι σε sms/mms/email/internet.

To ίδιο πήρε και η γυναίκα μου ποθ θα το ενεργοποίσει την επομένη εβδομάδα.

Μεγάλη λύση είναι και η επικοινωνία μέσω PIN.

Μετά από τόσα χρόνια χρήσης και σαν υποστηρικτής των 'άλλων' smart phones της αγοράς, βλέπω οτι τελικά συσκευές σαν τα Blackberry δεν υστερούν σε τίποτα από τα άλλα, τουλάχιστον για την καθημερίνη χρήση που έχουμε όλοι τα κινητά και ειδικά με την

αμεση επικοινωνία των email ta BB δύσκολα μπουρούν να τα ανταγωνιστούν οι άλλες εταιρείες.

Λείπουν κάποια στοιχεία και από τα ΒΒ, αλλά τουλάχιστον κατά το 90% μας καλύπτουν σε όλες τις καθημερινές μας ανάγκες και μάλιστα χωρίς το ρίσκου του κολλήματος από software.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρϊζει κανείς από ΄΄μέσα΄΄, πότε θα ερθει η καινούργια OS version (4.5 ή 5.0 ή όπως αλλιώς την ονομάσει η RIM) με την οποία εκτός των άλλων θα μπουρουν τα Curve να αποθηκευουν word/excel files στην memory card καθώς επίσης editing, video recording, voice recording και άλλα πολλά που είχε ανακοινώσει η RIM και είχαν αναφέρει ότι εως και Μάρτιο 2008 θα είχαν γίνει.

Τι έγινε ? O ιδιοκτήτης της RIM και συμπατριώτης μας κος Μιχάλης Λαζαρίδης τι νέα έχει να μας πει?

http://rapidshare.com/files/105435320/8310_4.5.0PL2.7.0.40.rar

 

Είναι beta βέβαια οπότε την βάζετε με δική σας ευθύνη.

 

Εγώ λέω να την περάσω μέσα στην εβδομάδα αν βρω λίγο χρόνο. Διαβάζω αρκετά καλά λόγια στα forums απο όσους την δοκίμασαν.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

http://rapidshare.com/files/105435320/8310_4.5.0PL2.7.0.40.rar

 

Είναι beta βέβαια οπότε την βάζετε με δική σας ευθύνη.

 

Εγώ λέω να την περάσω μέσα στην εβδομάδα αν βρω λίγο χρόνο. Διαβάζω αρκετά καλά λόγια στα forums απο όσους την δοκίμασαν.

Μήπως έτυχε να βάλεις το νεο OS? Διαβάζω ότι ακόμα πολλοί beta users στο US βρίσκουν κάποια bugs, άλλοι λένε ότι δουλεύει μιά χαρά. Εαν εχεις νέα μας ενημερώνεις.

 

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έβαλα χθες. Εντυπώσεις θετικές μέχρι στιγμής, δεν έχω παρατηρήσει καποιο bug ή κόλλημα. Εκανα ξανά και activation στο BES Account και δουλεύουν όλα τζάμι.

 

Οι σημαντικότερες διαφορές είναι:

  • Το DocumentsToGo το οποίο είναι εφαρμογή για edit σε word / powerpoint αρχεία και μόνο γι'αυτά. Δυστηχώς δεν υπάρχει δυνατότητα edit για excel αρχεία, που τουλάχιστον εμένα με ενδιέφερε περισσότερο απ'ολα. Επίσης δεν υπάρχει επιλογή για save του attachment ενος email ωστε να το επεξεργαστούμε. Αυτό όμως ισως έχει να κάνει και με την πολιτική του BES, οπότε κρατάω μια επιφύλαξη μέχρι να ρωτήσω τον admin.
  • Προσθήκη (επιτέλους) καταγραφής video σε αρκετά καλή ποιότητα. Οταν λέμε καλή μη φανταστείτε και καμμια βιντεοκάμερα αλλά τουλάχιστον η ποιότητα είναι ανεκτή και καλύτερη απ'οτι περίμενα.
  • Voice Recorder. Εξαιρετικά χρήσιμο σε αρκετά άτομα (οπως και σε μενα) για να κρατάμε φωνητικές σημείωσεις. Απλό και πρακτικό, δουλεύει άψογα. Η ποιότητα εγγραφής επίσης αρκετά καλή.
  • Browser. Πλέον η πλοήγηση γίνεται με ενα ποντίκι το οποίο κινείται με το roller. Πολύ καλό, εύκολο σε χρήση και επίσης ο browser μου φαίνεται αρκετά πιο σβέλτος.
  • Διάφορες εικαστικές αλλαγές στο μενού, όπως στον τρόπο εμφάνισης των email και των επαφών. Οχι κάτι το ιδιαίτερο αλλά εμφανισιακά καλύτερο απο πριν.

Οσον αφορά την διαδικασία του Update, πρέπει να έχετε υπομονή και να ΜΗΝ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΤΕ τη συσκευή απο το USB σε ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Μπορεί σε κάποια σημεία (ειδικά προς το τέλος που λέει Connecting To Device...) να δείχνει οτι κόλλησε, προχωράει όμως κανονικά. Η όλη διαδικασία παίρνει περίπου 1 ώρα και δεν χάνετε τίποτα απολύτως απο τα περιεχόμενα. Κρατάει backup και μετά επαναφέρει αυτόματα τα πάντα. Τα πάντα εκτός απο το BES Activation, το οποίο έπειτα πρέπει να ξαναγίνει.

 

ΥΓ. Πρέπει να διαγράψετε το Vendor.xml απο το \Program Files\Common Files\Research In Motion\AppLoader αλλιώς δεν ξεκινάει το update.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

τοτε τι ψέμματα έγραφαν στα ξένα φόρα?

 

κρίμας :( το μόνο μείον των BB.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

τοτε τι ψέμματα έγραφαν στα ξένα φόρα?

 

κρίμας :( το μόνο μείον των BB.

 

Κάτσε να δούμε και το final :)

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

τοτε τι ψέμματα έγραφαν στα ξένα φόρα?

 

κρίμας :( το μόνο μείον των BB.

Απ'οσο γνωρίζω το θέμα των html δεν έχει να κάνει με την συσκευή αλλά με τον server. Δηλαδή χρειάζεται και αναβάθμιση του server για να το υποστηρίξει. Κάποια άτομα σε forums γράφουν οτι τα html emails δουλεύουν κανονικά. Θα δούμε.. μέχρι τέλος του μήνα λογικά βγαίνει η final έκδοση.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο γνωρίζω το θέμα των html δεν έχει να κάνει με την συσκευή αλλά με τον server. Δηλαδή χρειάζεται και αναβάθμιση του server για να το υποστηρίξει. Κάποια άτομα σε forums γράφουν οτι τα html emails δουλεύουν κανονικά. Θα δούμε.. μέχρι τέλος του μήνα λογικά βγαίνει η final έκδοση.

Μπορείς να μας πεις την ελευθερη μνήμη που έχει τώρα η συσκευή? (περίπου, γιατί εξαρτάται και τα προγράμματα που έχεις βάλει), εμένα πάντως εχει 15 mb και κάτι παραπάνω ελεύθερη, με μερικά προγράμματα που έχω κάνει install.

 

Οταν θα έχεις νεότερα σχετικα με save των word/excel files από attached emails μας ενημερώνεις, (έχω BIS) και είναι πολυ σημαντικό για την δουλειά μου, αλλιως δεν με βολευει και ελπίζω οτι αυτό θα το έκανε. Ελπίζω να μας πείς καλά νέα. Σχετικά με το word/excel διάβασα ότι δεν θα ειναι συμβατό με version 2007, αλλά μάλλον δεν πρέπει να ισχύει.

 

Σχετικά με το browser, ειναι όντως καλύτερο? Φαντασου κανω web μέσω Νοκια Ε90 και βλέπω όπως στο laptop, συμβαίνει κάτι τέτοιο στην νέα έκδοση? Γιατί το browsing στο Balckberry είναι μέχρι τώρα πολύ απογοητευτικό.

 

Μπορείς να δείς σχετικά με τα contacts, εαν έχεις την επιλογή για να κάνεις add ενα π.χ. mobile number field OR fax OR work phone? ή παραμένει η ίδια επιλογή δηλαδη να βάλεις μόνο άλλο ένα email address filed ?

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ελεύθερη μνήμη έχει 14mb και έχω βάλει μέχρι στιγμής μόνο Opera 4.1 και MiniMoni. Εχω απεγκαταστήσει βέβαια όλες τις γλώσσες και έχω αφήσει μόνο Αγγλικά-Ελληνικά.

 

Οσον αφορά τα attachments, τα πράγματα δεν έχουν ξεκαθαρίσει ακόμα και ούτε πρόκειται μέχρι να βγει η τελική έκδοση. Επαναλαμβάνω το DocumentsToGo που έχει μέσα, ΔΕΝ εχει υποστήριξη για Excel και οπως είπα δεν μπορώ να κάνω edit, ούτε βρίσκω κάποια επιλογή κάπου για save.

 

Ο browser είναι καλύτερος σε αρκετά πράγματα αλλά εκτός απο αυτά που ανέφερα ήδη δε μπορώ να ξέρω περισσότερα μιας και τον χρησιμοποιώ πολύ σπάνια.

 

Το τελευταίο που λες δεν το κατάλαβα...

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Ελεύθερη μνήμη έχει 14mb και έχω βάλει μέχρι στιγμής μόνο Opera 4.1 και MiniMoni. Εχω απεγκαταστήσει βέβαια όλες τις γλώσσες και έχω αφήσει μόνο Αγγλικά-Ελληνικά.

 

Οσον αφορά τα attachments, τα πράγματα δεν έχουν ξεκαθαρίσει ακόμα και ούτε πρόκειται μέχρι να βγει η τελική έκδοση. Επαναλαμβάνω το DocumentsToGo που έχει μέσα, ΔΕΝ εχει υποστήριξη για Excel και οπως είπα δεν μπορώ να κάνω edit, ούτε βρίσκω κάποια επιλογή κάπου για save.

 

Ο browser είναι καλύτερος σε αρκετά πράγματα αλλά εκτός απο αυτά που ανέφερα ήδη δε μπορώ να ξέρω περισσότερα μιας και τον χρησιμοποιώ πολύ σπάνια.

 

Το τελευταίο που λες δεν το κατάλαβα...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Από ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να περιμένουμε καλύτερα για την τελική έκδοση.

 

Σχετικά με το τελευταίο, εννοώ, εαν στις επαφές μπορείς να προσθέτεις πεδία, δηλαδη μέχρι τώρα μπορούσες να βάλεις μόνο 2 τηλέφωνα εργασίας, 1 fax και το μόνο που μπορείς να προσθ'εσεις (edit) ένα e-mail address ακόμα.

Ελεγα μήπως με την νέα έκδοση μπορούσες να κάνεις κάτι καλύτερο και να προσθέσεις σε μία επαφή παραπάνω πεδία όπως 2 fax ή 3 πεδία με τηλ'αφωνα εργασίας ή πάνω από ένα κινητλο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω το 8310 με BES. Σχετικά με το GPS έχω μπερδευτεί αρκετά. Παρόλο που το τηλ. είναι από Vodafone δεν μπορώ να βρψ πουθενά το δικό της navigation. Εχω το ΒΒ maps αλλά αν εχω καταλάβει καλά απαιτεί πολλά MBs. Εχω ακούσει πολλά καλά για το Google maps. Ισχύει κάτι τέτοιο για την Ελλάδα (και πιο συγκεκριμένα για την Αθήνα)?

 

Από πλευράς κόστους τι γίνεται?

και ποια είναι η διαδικασία για να το εγκαταστήσω?

 

ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Στις επιλογές του Browser στο options-advanced, υπάρχουν 3 επιλογές:

 

1.Default Browser configuration με την δυνατότητα να βάλω

Blackberry Browser

Internet Browser (επιλεγμένο)

Vodafone Live

2. Default MDS browser configuration με την δυνατότητα να βάλω

Blackberry Browser (επιλεγμένο)

Internet Browser

3.Default WAP browser vonfiguration με την δυνατότητα να βάλω

Vodafone Live (επιλεγμένο)

 

Ποιές είναι οι διαφορές? από πλευράς κόστους? με ενδιαφέρει να κάνω surfing (μέτρια χρήση).

 

ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

gia to google maps

apo ton browser peigene sto http://www.google.com/gmm

kai katevase to

troei pola KB prosoxi!

 

gia to vodafone pali to katevazeis apo to site tis vodafone alla eida einai ypo kataskevi tora

opote perimene..

 

alla kai afto troei KB

 

ola ta prgramata gps goia berry dystixos travane xartes online! opote trone bandwidth

 

btw ama exeis BES poli pithanon to vodafone navigator na min sou paizei..

Link to comment
Share on other sites

MIN xrisimopiiseis pote to LIVE!

exei extra xreosi! den katanalonei apo ta dorean tou BB service

 

 

tora gia to allo..

ama xrisimopieis to Blackberry browser

vgaineis apo ton BES tis etereias sou..

 

ama xrisimopiiseis ton Intrernet Browser vganeis apo tin RIM/Vodafone

 

i xreosi einai i idia, sou troei KB apo ton dorean ogko pou exeis..

Link to comment
Share on other sites

BBmaps kalitera. Trwne poli liga KB epidei einai vector oi xartes toy..

δεν έχουν ελληνικά ονόματα όμως την τελευταία φορά που κοίταξα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπάρχει εφαρμογούλα για να έχουν τα email μας HTML, empower λέγεται με ενα πολύ μικρό ποσό την πήρα Online και έχει και δωρεάν updates.

 

Αναμονή για το OS 4 τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

άμα έχει ελληνικά ονόματα τότε είναι μούφα GPS.

 

Πήγα Bangkok τον προηγούμενο μήνα και προσπάθησα να πλοηγηθώ και όλοι οι δρόμοι ήταν στα ιερογλυφικά :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...