Jump to content

Σεξουαλική παρενόχληση


n_wildgirl
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα :) Θελω να ρωτησω αν γνωριζει κανεις τις συνεπειες της σεξουαλικης παρενοχλησης (αν δηλαδη η αλλη το τραβηξει και κανει μηνυση) ή αν υπαρχει καποιο λινκ για να δω σχετικο αρθρο/νομο. Ευχαριστω :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να κοιτάξεις στα παρακάτω

 

http://woman.pathfinder.gr/relations/216949.html

 

http://www.obrela.gr/ekstrateia_stereotupa_filwn.htm (το ομπρέλα είναι site κατα της σεξουαλικης κακοποίησης)

 

το παρακάτω αρθρο

http://www.eurofound.europa.eu/eiro/2004/07/word/gr0407103fel.doc

 

και επίσης το παρακάτω νομικό αρθρο

http://www.legalink.gr/pavlea/sexoualiki_parenoxlisi.html

 

Φιλικά

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Τα ρίχνει μια γυναίκα σε έναν άντρα, ο άντρας απαντά στην χειρότερη περίπτωση με μια απλή απόρριψη, αλλά με πιθανότερη ανταπόκριση τη θετική. Τα ρίχνει ένας άντρας σε μια γυναίκα, και κινδυνεύει να μπει φυλακη!

Αν είναι δυνατόν. :mad: Είπαμε, αν ο άλλος δεν σταματά και κοντεύει να κάνει άσεμνες χειρονομίες, ναι, τράβα του μήνυση για παρενόχληση. Αλλά μερικές έχουν ξεφύγει εντελώς, και μόλις τους κάνεις ένα κοπλιμέντο έμπλεξες (δεν μιλάω εκ πείρας, το ξεκαθαρίζω).

Μάλλον είναι σημάδια του κυνισμού που διαθέτει μεγάλη μερίδα γυναικών στις σύγχρονες κοινωνίες, και το οποίο είναι (υποθέτω) αποτέλεσμα του "γυκαικείου" lifestyle που προωθείται από τα διάφορα μέσα και τις διάφορες συνήθειες.

Link to comment
Share on other sites

το κακό βέβαια σε τετοιες (και επαναλαμβάνω μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις) ξεφεύγει... Αυτή η κατάρα του πολιτικά ορθού έχει παραγίνει.

Και εξηγούμε, ένας σύγχρονος άνθρωπος που θα φλερταρει σήμερα? 10 ώρες στη δουλεια, 8 στο σπίτι συν τον υπνο) 2 στο δρομο και σε υποχρέωσεις και μένουν 4 για έξω, που μπορεί να είναι από ψώνια στο σουπερμαρκετ, μέχρι γυμναστήριο μπαρ, οπουδήποτε. Ναι αλλα σε πολλά από αυτά τα μέρη δεν μπορούν να φλερταρουν οι αντρες γιατι θεωρείται "σεξουαλικη παρενόχληση". Πρώτα δηαλδη ευχουχίζουν τον άντρα (όχι τις 12 από τις 24 ώρες απαγορεύεται να είσαι άντρας) και τις υπόλοιπες..."Που πηγαν, όλοι οι άντρες"

 

Το γεγονός οι άντρες να έχουν βαρεθεί τα τερτίπια των γυναικών δεν παίζει δηλαδη...ότι του φανεί του λωλοστεφανή??? Έχω πολλούς φίλους που προτιμούν να πάνε για μπαλα ή να παίξουν playstation απ το να κάθοντε να ξεροσταλιάζουν πότε θα της καυ... της κάθε μίας υστέρος....τελος παντων τεράστιο το θέμα και ξεφεύγει και από αυτό της σεξουαλικής παρενόχλησης

 

η να το θέσω αλλιώς... Μιλάει μια γυναίκα πρόστυχα σε εναν αντρα ειναι 0,45 € τα 30 δευτερόλεπτα, κατι το ίδιο ένας άντρας σε μια γυναίκα και είναι σεξουαλική παρενόχληση.

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

το κακό βέβαια σε τετοιες (και επαναλαμβάνω μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις) ξεφεύγει... Αυτή η κατάρα του πολιτικά ορθού έχει παραγίνει.

Και εξηγούμε, ένας σύγχρονος άνθρωπος που θα φλερταρει σήμερα? 10 ώρες στη δουλεια, 8 στο σπίτι συν τον υπνο) 2 στο δρομο και σε υποχρέωσεις και μένουν 4 για έξω, που μπορεί να είναι από ψώνια στο σουπερμαρκετ, μέχρι γυμναστήριο μπαρ, οπουδήποτε. Ναι αλλα σε πολλά από αυτά τα μέρη δεν μπορούν να φλερταρουν οι αντρες γιατι θεωρείται "σεξουαλικη παρενόχληση". Πρώτα δηαλδη ευχουχίζουν τον άντρα (όχι τις 12 από τις 24 ώρες απαγορεύεται να είσαι άντρας) και τις υπόλοιπες..."Που πηγαν, όλοι οι άντρες"

 

Το γεγονός οι άντρες να έχουν βαρεθεί τα τερτίπια των γυναικών δεν παίζει δηλαδη...ότι του φανεί του λωλοστεφανή??? Έχω πολλούς φίλους που προτιμούν να πάνε για μπαλα ή να παίξουν playstation απ το να κάθοντε να ξεροσταλιάζουν πότε θα της καυ... της κάθε μίας υστέρος....τελος παντων τεράστιο το θέμα και ξεφεύγει και από αυτό της σεξουαλικής παρενόχλησης

 

η να το θέσω αλλιώς... Μιλάει μια γυναίκα πρόστυχα σε εναν αντρα ειναι 0,45 € τα 30 δευτερόλεπτα, κατι το ίδιο ένας άντρας σε μια γυναίκα και είναι σεξουαλική παρενόχληση.

 

E;;; Αυτό που λες δε βγάζει κανένα νόημα. Νομίζω ότι αντιλαμβάνεσαι την τεράστια διαφορά ε;

 

Άσε που παρόμοιοι αφορισμοί υπάρχουν και από την άλλη πλευρα. Δλδ όταν μια γυναίκα έχει πάει με πολλούς άντρες είναι που*ανα ενώ ο αντίστοιχος άντρας είναι περπατημένος (:X).Αυτά που λες είναι γενικεύσεις...

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

αμαν με το παραμικρο στα δικαστηρια τρεχεται εσεις οι γυνεκες μην σας πουμε κατι η σας πιασουμε λιγο τον κ@λαρινγκο κατευθειαν.... :)

οπως εμεις οι αντρες δεν εχουμε προβλημα

ετσι δεν θα επρεπε να εχετε κ εσεις...ισοτητα δεν θελετε??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

στο σχολείο αν το πει στον λυκειάρχη??

Σε ιδιωτικο σχολειο μια φιλη μου τη στριμωξε ενας τυπος στην τουαλετα ασχημα. Πηγε στη γυμνασιαρχη και αντι να του γ@μησει τα πρεκια του μ@λ@κα, του εκανε μια παρατηρηση του στυλ "γιατι βρε πειραζετε τα κοριτσακια?" και στη μαμα της φιλης μου ειπε "ε, η κορη σας ειναι και λιγο αναπτυγμενη για την ηλικια της"... !!! :protest:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται πως ο συγκεκριμενος λυκιαρχης δεν μπορει να επιβληθει καθολου στα παιδια...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ξερα αν κανανε το ιδιο στη κορη του συγκεκριμενου λυκειαρχη θα αντιδρουσε ετσι?:mad:
Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ξερα αν κανανε το ιδιο στη κορη του συγκεκριμενου λυκειαρχη θα αντιδρουσε ετσι?:mad:

Γυναικα ηταν η λυκειαρχης. Αυτο ειναι το παραξενο. Απαισια συμπεριφορα, και αν το κανανε στην κορη της νομιζω ο τυπος θα ειχε αποβληθει και δε θα γινοταν δεκτος σε κανενα σχολειο της περιοχης! Παντως εγω ως γονιος δε θα το ειχα αφησει ετσι... Θα το τραβαγα στα ακρα, ειδικα μετα απο τετοια επιφανειακη αντιμετωπιση! Επειδη μερικα αγορακια την ειδανε κ@βλετζουρες δηλαδη θα την πληρωσει το παιδι μου?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για τι ηλικία μιλάμε; :rolleyes:

Στο παραπανω περιστατικο, Α' γυμνασιου... Και μη πεις καμια καφριλα. Σε βλεπω που ψηνεσαι :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

dexter_ καταρχήν δεν είδες όλα τα post που έχω κάνει για το παραπάνω θέμα. Να μπορούμε να ξεχωρίζουμε τι είναι πλάκα και κουτσομπολιό και τι πραγματικότητα έτσι?

Με το θέμα της σεξουαλικής παρενόχλησης έχω ασχοληθεί και επαγγελματικά, αλλά απ ότι είδα εδώ το τόπικ το γύρισατε στην πλάκα, οπότε...

Πάντως να ξέρετε πως στην Ελλάδα τα πράγματα ακόμα είναι πολύ πίσω,υπολογίζεται πως μόνο ένα 7%-10% αναφέρεται στις αρχές η σε αρμόδιο επίλυσης του θέματος. Και βέβαια αυτό είναι σωστό την στιγμή που υπάρχουν σημαντικότερα προβληματα (πχ πόσοι εργάζονται ανασφάλιστοι ή δεν πληρώνονται στην ώρα τους). Απλά το θέμα της παρενόχλησης είναι της μόδας.

 

Βεβαια στην αμερική και στον καναδά έχουν ξεφύγει, έχουν φτάσει να θεωρούνε και το φλερτ στη δουλειά ως σεξουαλική παρενόχληση...

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

''Βεβαια στην αμερική και στον καναδά έχουν ξεφύγει, έχουν φτάσει να θεωρούνε και το φλερτ στη δουλειά ως σεξουαλική παρενόχληση...'''

και εδώ αυτό γινεται...........

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

''Βεβαια στην αμερική και στον καναδά έχουν ξεφύγει, έχουν φτάσει να θεωρούνε και το φλερτ στη δουλειά ως σεξουαλική παρενόχληση...'''

και εδώ αυτό γινεται...........

Αυτό σου λέει λοιπόν η εμπειρία σου στον εργασιακό χώρο?

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είπα ποτέ ότι αυτό γίνεται και εδώ, μην τα μπερδεύουμε.

Αν διαβάσεις παραπάνω είπα ότι στο Ελλάντα, οι περιπτώσεις σεξουαλικής παρενόχλησης είναι πάρα πολλές, και μόνο το 7-10% (και πολύ ειναι αυτό που λέω) προβαίνει σε καταγγελίες.

 

Να σημειώσω εδώ ότι η σεξουαλική παρενόχληση δεν έχει να κάνει με φλερτ αλλά καθαρά με επιβολή εξουσίας... Στην πρώτη μου εργασία είχαμε περιστατικό γραμματέως που ο εκεί διευθυντής αγορών, τα κατέβαζε κανονικά μπροστά της, για να κάνει ...επανατοποθέτηση (το πιστεύετε ή όχι). Η κοπέλα το κατήγγειλε (μαζί με κάτι άσεμνες χειρονομίες). Εμπορική η εταιρεία γαρ και επειδη δεν ήθελε να βγει προς τα έξω αυτό αυτό, απλά εξανάγκασε σε ...παραίτηση την γραμματέα. Όταν το μάθαν αυτά βέβαια από τα κεντρικά στην Γερμανία, έγινε χαμός αλλά ήταν ήδη αργα.

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα :) Θελω να ρωτησω αν γνωριζει κανεις τις συνεπειες της σεξουαλικης παρενοχλησης (αν δηλαδη η αλλη το τραβηξει και κανει μηνυση) ή αν υπαρχει καποιο λινκ για να δω σχετικο αρθρο/νομο. Ευχαριστω :)

Είναι προφανές ότι δεν θα γίνει κάτι... άντε σύσταση!, εκτός αν έχει ασκηθεί βία με αποδείξεις.

Θα ’θελα να ’μουνα παιδί…
Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι δεν θα γίνει κάτι... άντε σύσταση!, εκτός αν έχει ασκηθεί βία με αποδείξεις.

Μετα απο τοσον καιρο, μια σωστη απαντηση. Ευχαριστω :)

Το περιμενα παντως οτι δεν παιζει να γινει κατι τρομερο, γιατι ετσι κι αλλιως δεν ασκηθηκε τρελη βια (και φυσικα δεν υπαρχουν αποδειξεις του στυλ μελανιες κλπ :lol:) Παντως και η συσταση κατι ειναι, ειδικα αν γινουν και αλλες για το συγκεκριμενο ατομο στο μελλον...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παντως και η συσταση κατι ειναι, ειδικα αν γινουν και αλλες για το συγκεκριμενο ατομο στο μελλον...

Όχι απλά κάτι είναι, θα το σκεφτεί πολύ σοβαρά για δεύτερη φορά... που αν υπάρξει τελικά θα είναι καταπέλτης.

Θα ’θελα να ’μουνα παιδί…
Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά κάτι είναι, θα το σκεφτεί πολύ σοβαρά για δεύτερη φορά... που αν υπάρξει τελικά θα είναι καταπέλτης.

Ετσι πιστευω και εγω :)

Αν γινει και δευτερη καταγγελια απο διαφορετικο ατομο φανταζομαι υπαρχουν σοβαροτερες συνεπειες, ετσι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά γιατί μπορεί να κάνω λάθος, το νομικό πλαίσιο περί σεξουαλικής παρενόχλησης πρέπει να ισχύει ανεξαρτήτως φύλου, οπότε σε περίπτωση που μου την πέσει κανένα μπάζο στην δουλεία "θα τα βρούμε στα δικαστήρια" :p

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...