Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

αστικες κυριως.

ελαχιστα κινητα

 

Aν κανεις συνδεση στην Cosmoline θα σου δωσουν το Plus 120 με ακομη πιο φθηνη τιμη στα αστικα (0,0280 €/min) και 120 λεπτα δωρεαν αστικων χωρις καποιο παγιο :) Στο βασικο θα μπεις μετα τον 1ο χρονο.

Βεβαια, στα κινητα η Cosmoline εχει ακριβοτερο τιμολογιο αλλα αν δεν κανεις πολλα εισαι ΟΚ (ασε που αναμενονται και μειωσεις) :O

Link to comment
Share on other sites

Μονο που plus 120 δεν υπαρχει (συμφωνα με το cosmoline.com ) :p

 

Δεν αναφερεται πουθενα γιατι αποτελει προσφορα που δινεται τηλεφωνικα :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερεται πουθενα γιατι αποτελει προσφορα που δινεται τηλεφωνικα :D

 

Αν και προφανώς δεν είσαι εκπρόσωπος της cosmoline, δεν είναι χαζομάρα να μην αναφέρεται πουθενά; Μήπως ξέρεις γιατί γίνεται αυτό;

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Αν και προφανώς δεν είσαι εκπρόσωπος της cosmoline, δεν είναι χαζομάρα να μην αναφέρεται πουθενά; Μήπως ξέρεις γιατί γίνεται αυτό;

 

Θα σε γελασω! :O

Link to comment
Share on other sites

καλη σας μερα,

εψαξα το φορουμ λιγο αλλα δε βρηκα αυτο που ψαχνω..

θελω να βαλω σταθερο τηλεφωνο αλλα μονο για να με παιρνουν τηλεφωνο,δε με ενδιαφερει να καλω εγω.

γιαυτο ρωταω αν υπαρχει καποια εταιρια που να μην χρεωνει παγιο ή εναλλακτικα ποια εχει το μικροτερο παγιο και ποιο ειναι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

O OTE φυσικά έχει το φτηνώτερο πάγιο, Μια και είναι ο μόνος που μπορεί να σου βάλει τηλέφωνο (εκτός αν μένεις σε κάπιες ελάχιστες περιοχές όπου έχουν δίκτυα και άλλοι πάροχοι.)
Link to comment
Share on other sites

O OTE φυσικά έχει το φτηνώτερο πάγιο, Μια και είναι ο μόνος που μπορεί να σου βάλει τηλέφωνο (εκτός αν μένεις σε κάπιες ελάχιστες περιοχές όπου έχουν δίκτυα και άλλοι πάροχοι.)

 

μενω στο κεντρο της αθηνας οποτε μαλλον και αλλοι παροχοι θα υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Tellas Polis 300 και θέλω να το σταματήσω και να βάλω τις απεριόριστες κλήσεις της forthnet. Μπορεί να μου πει κάποιος πόσο καιρό θα κάνει κάθε ενέργεια (κόψιμο Tellas, ενεργοποίηση Forthnet telephony). Συμφέρει μήπως να ενεργοποίησω το Tellas No Limit (απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις, όχι το Zisto) και να παραμείνω στην Tellas? Σε αυτήν την περίπτωση θα γλιτώσω χρόνο? Αν έχω συμβόλαιο με το Polis 300 αναβαθμίζεται εύκολα στο πρόγραμμα με τις απεριόριστες κλήσεις? Ξέρει επίσης κάποιος τηλέφωνο της Τellas πέρα από το 13800 που δεν απαντάει ΠΟΤΕ?
Link to comment
Share on other sites

Έχω Tellas Polis 300 και θέλω να το σταματήσω και να βάλω τις απεριόριστες κλήσεις της forthnet. Μπορεί να μου πει κάποιος πόσο καιρό θα κάνει κάθε ενέργεια (κόψιμο Tellas, ενεργοποίηση Forthnet telephony). Συμφέρει μήπως να ενεργοποίησω το Tellas No Limit (απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις, όχι το Zisto) και να παραμείνω στην Tellas? Σε αυτήν την περίπτωση θα γλιτώσω χρόνο? Αν έχω συμβόλαιο με το Polis 300 αναβαθμίζεται εύκολα στο πρόγραμμα με τις απεριόριστες κλήσεις? Ξέρει επίσης κάποιος τηλέφωνο της Τellas πέρα από το 13800 που δεν απαντάει ΠΟΤΕ?

 

Καλυτερα μεινε στη Τελλας, εχει καλυτερη ποιοτητα απο τη Φορθνετ και εχει ιδιο προγραμμα. Τηλεφωνησε τους για να μαθεις πως θα πας στο no limit!

Link to comment
Share on other sites

To Tellas Zisto Telephony και το παγιο των 26 ευρώ προυποθέτει ότι το ιδιόκτητο δίκτυο της Τελλας θα υποστηρίζει την περιοχή σου. Στην περίπτωση μου, αν και θεσσαλονικη, δεν το υποστηρίζει, οπότε οι κλήσεις θα γίνονται μέσω ΟΤΕ, οπότε θα πληρώνω 26+ πάγιο ΟΤΕ. Σωστά?
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω δηλαδή αίτηση για το Zisto Telephony και μέχρι να ενεργοποιηθεί στην περιοχή μου θα έχω την χρέωση του Tellas No Limit επειδή θα χρησιμοποιώ το δίκτυο του ΟΤΕ? Και όταν ενεργοποιηθεί θα μεταβώ κατευθείαν στο Zisto με 26 ευρώ πάγιο? Όλες αυτές οι συμβάσεις είναι 12μηνες ή αορίστου? Η Polis 300 που έχω τώρα είναι αορίστου?
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω δηλαδή αίτηση για το Zisto Telephony και μέχρι να ενεργοποιηθεί στην περιοχή μου θα έχω την χρέωση του Tellas No Limit επειδή θα χρησιμοποιώ το δίκτυο του ΟΤΕ? Και όταν ενεργοποιηθεί θα μεταβώ κατευθείαν στο Zisto με 26 ευρώ πάγιο? Όλες αυτές οι συμβάσεις είναι 12μηνες ή αορίστου? Η Polis 300 που έχω τώρα είναι αορίστου?

 

Αν κάνεις αίτηση για Zisto Telephony μέχρι να καλύψει την περιοχή σου θα σε πάνε στο Νο λίμιτ ουσιαστικά μέσω προεπιλογής ΟΤΕ. Και μετά θα μεταβείς στο Ζίστο με 26 πάγιο, χωρίς ΟΤΕ στη μέση πια. Η σύμβαση είναι 12μηνη από την ημέρα ενεργοποίησης. Το Πόλις 300 είναι αορίστου.

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

καλεσε 8005000500

 

αν οι αστικες συν υπεραστικες σου κλησεις περνανε τα 26 € το διμηνο τα τελευταια διμηνα τοτε μαλον σε συμφερει το Ζιστο χωρις Ιντερνετ

 

Το μειονεκτημα ειναι οτι η συνδεση σου (και τα παγια ) περνανε στην Τελλας με αποτελεσμα να ειναι αδυνατο να χρησιμοποιεις και αλλο παροχο πχ για τα κινητα τον ΟΤΕ που ειναι πολυ μα πολυ φθηνοτερος ή hol κλπ

 

Ετσι λοιπον αν κανεις και πολλα κινητα θα ελεγα να σου λειπει το ζιστο ή προγραμματα και αλλων που μεταφερουν το παγιο της γραμμης σε αλλο δικτυο

περαν του δημοσιου δικτυου μεταγωγης (ΟΤΕ) που ειναι το Μόνο ελευθερο δικτυο για να χρησιμοποιεις οποιον παροχο θες και να καλεις οποιο τηλεφωνο θες:rolleyes:

 

Γιατί λές ότι ο ΟΤΕ είναι πολύ φθηνότερος στα κινητά? Από ότι είδα ΄στα κινητά είναι ακριβότερος. Μπορείς να συγκρίνεις:

http://www.ote-shop.gr/page_content.asp?wid=38&hop=h

http://www.tellas.gr/page.asp?gid=8&arid=384&lang=2

Link to comment
Share on other sites

Η τελλας ομως εχει ελαχιστο χρονο 1", αρα ο οτε ειναι σημαντικα φθηνοτερος που πλεον δεν εχει καμια ελαχιστη χρεωση.
Link to comment
Share on other sites

Έχω Tellas Polis 300 και θέλω να το σταματήσω και να βάλω τις απεριόριστες κλήσεις της forthnet. Μπορεί να μου πει κάποιος πόσο καιρό θα κάνει κάθε ενέργεια (κόψιμο Tellas, ενεργοποίηση Forthnet telephony). Συμφέρει μήπως να ενεργοποίησω το Tellas No Limit (απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις, όχι το Zisto) και να παραμείνω στην Tellas? Σε αυτήν την περίπτωση θα γλιτώσω χρόνο? Αν έχω συμβόλαιο με το Polis 300 αναβαθμίζεται εύκολα στο πρόγραμμα με τις απεριόριστες κλήσεις? Ξέρει επίσης κάποιος τηλέφωνο της Τellas πέρα από το 13800 που δεν απαντάει ΠΟΤΕ?

 

Λογικα η διακοπη θα γινοταν στο τελος του τρεχοντος μηνα αλλα εφοσον μιλαμε για Tellas μαλλον θα παρει λιγο εως πολυ παραπανω (βαλε 5-6 φαξ διακοπης :p )

Καλυτερα να κανεις αλλαγη προγραμματος στο βασικο (για να μην σε χρεωνουν με παγιο) και μετα παρε την Forthnet, η οποια θα μεριμνησει και για την αλλαγη της Π.Φ. σου.

Η ενεργοποιηση απο Forthnet θα γινει περιπου σε 5 εργασιμες.

 

Επειδη αντιστοιχο προγραμματακι με τα εθνικα εβγαλε και η Tellas ριξε μια ματια :)

Link to comment
Share on other sites

να κανουμε μια mini δημοσκοπηση.

τι εξοδα εκδοσης λογαριασμου σας ερχεται;

για να ξερω αν διαφερει ΚΑΙ αυτο στις εταιριες

Link to comment
Share on other sites

να κανουμε μια mini δημοσκοπηση.

τι εξοδα εκδοσης λογαριασμου σας ερχεται;

για να ξερω αν διαφερει ΚΑΙ αυτο στις εταιριες

 

Bεβαιως και διαφερει. Η Cosmoline για παραδειγμα δεν χρεωνει εξοδα εκδοσης και αποστολης οπως και αλλες εταιριες :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οι εταιρίες που χρεώνουν έξοδα αποστολής λογαριασμού κτλ κτλ είναι η εξαίρεση, και όχι ο κανόνας...ευτυχώς...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
εχω εταιρεια και μιλαμε καθε μηνα 20 ωρες σε κινητα απο σταθερο τηλεφωνο. Μπορει καποιος φιλος να μου πει τι με συμφερει απο Εταιρικα προγραμματα εναλλακτικων φορεων ? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Γενικα τα εταιρικα προγραμματα των εναλλακτικων ειναι ιδια με τα οικιακα με λιγο ως ελαχιστα πιο φθηνες χρεωσεις.

 

Σιγουρα, το πιο συμφερον ειναι το TalkFree (300 ή 500) της Cosmoline αλλα με εταιρικο ΑΦΜ δεν μπορεις να το παρεις. Αν δεν σε ενδιαφερει να το δηλωνεις στην εφορια τοτε μπορεις να το παρεις με προσωπικο ΑΦΜ οπως κανουν πολλοι επαγγελματιες και εταιριες :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...