Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

metaksi telepassport kai ote, poio simferei gia:

a) astika?

b) iperastika?

c) kinita?

 

giati oi goneis mou den exoun oreksi kai gia nea enallaktiki :wacko:

α)Για Αστικά και Υπεραστικά καθημερινές telepassport

Υπεραστικά Κυριακές ΟΤΕ

β)Για κινητά μέχρι 30 δευτερόλεπτα και πάνω από 4 λεπτά telεpassport

γ)κινητά από 30 δευτερόλεπτα μέχρι 4 λεπτά ΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

metaksi telepassport kai ote, poio simferei gia:

a) astika?

b) iperastika?

c) kinita?

 

giati oi goneis mou den exoun oreksi kai gia nea enallaktiki :wacko:

 

α). Για μεγάλης διάρκειας κλήσεις συμφέρει η Telepassport, για κλήσεις όμως π.χ. 3' ή 4' κλπ συμφέρει ο ΟΤΕ.

Πλεονέκτημα της Telepassport (και πολλών ακόμη εναλλακτικών φορέων): η πλήρης αναλυτική κατάσταση για όλες τις κλήσεις χωρίς χρέωση.

β). Για υπεραστικά από Δευτέρα έως Σάββατο Telepassport (χρέωση ανά 1'' χωρίς ελάχιστη χρέωση).

γ). Για κινητά έως 30'' συμφέρει η Telepassport, αλλιώς για μεγαλύτερη διάρκεια ΟΤΕ, που παρέχει πάντα και την εμφάνιση του αριθμού του κινητού αλλά και πολύ καλή ποιότητα φωνής.

Φυσικά χρέωση ανά 1'' (και όχι ανά 30'') μετά τα πρώτα 30''.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαν και οι πασχαλινές προσφορές :innocent:

H tp προσφέρει 1 ωρα αστικά + 1 ωρα υπεραστικά για την τηλ. χρήση Απριλίου σε όλους τους πελάτες που θα πληρώσουν εμπρόθεσμα τον λογαριασμό τους. :)

 

Ξέρει κανένας εάν υπάρχει κάτι παρόμοιο απο άλλες εταιρίες;

Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαν και οι πασχαλινές προσφορές :innocent:

H tp προσφέρει 1 ωρα αστικά + 1 ωρα υπεραστικά για την τηλ. χρήση Απριλίου σε όλους τους πελάτες που θα πληρώσουν εμπρόθεσμα τον λογαριασμό τους. :)

 

Ξέρει κανένας εάν υπάρχει κάτι παρόμοιο απο άλλες εταιρίες;

 

Ωπα!Πολυ καλο :rolleyes: Μπορει να σου φανει χαζη η ερωτηση αλλα εννοειται πως ισχυει και για παλιους πελατες ε?

Link to comment
Share on other sites

Ωπα!Πολυ καλο :rolleyes: Μπορει να σου φανει χαζη η ερωτηση αλλα εννοειται πως ισχυει και για παλιους πελατες ε?

Θα έλεγα οτι ισχύει μόνο για τους παλιούς διότι ο νέος δεν έχει λάβει λογαριασμό τον Απρίλιο προκειμένου να του κάνει εμπρόθεσμη πληρωμη...

Link to comment
Share on other sites

(πηγη connection.gr)

 

Έξι νέα οικονομικά προγράμματα υπηρεσιών σταθερής τηλεφωνίας παρουσίασε η Columbia Telecom, προκειμένου να καλύψει διαφορετικές ανάγκες διαφορετικών κατηγοριών χρηστών. Πρόκειται για τα προγράμματα Let's Talk, Asty 100, 200 και 300, My Family και Business.

 

 

Το Lets talk είναι πρόγραμμα χωρίς πάγιο, με ανά λεπτό χρέωση των αστικών κλήσεων 0,0235 ευρώ (Δευτέρα έως Σάββατο) και 0,0230 ευρώ (Κυριακή). Για τις κλήσεις προς κινητό, η χρέωση είναι 0,158 ευρώ για Cosmote και Vodafone, 0,162 ευρώ για ΤΙΜ και 0,1904 ευρώ για Q-Telecom.

Το πρόγραμμα Asty 100 έχει μηνιαίο πάγιο 2 ευρώ και προσφέρει 100 λεπτά δωρεάν αστικές κλήσεις. Οι χρεώσεις είναι ίδιες με αυτές του Lets Talk. Οι αστικές κλήσεις χρεώνονται μετά τα πρώτα 100 λεπτά.

To ASTY 200 έχει μηνιαίο πάγιο 4 ευρώ και προσφέρει 200 λεπτά δωρεάν αστικές κλήσεις. Οι χρεώσεις είναι ίδιες με αυτές του Lets Talk. To ASTY 300 έχει μηνιαίο πάγιο 6 ευρώ και προσφέρει 300 λεπτά δωρεάν αστικές κλήσεις, ενώ οι χρεώσεις είναι ανάλογες με τα παραπάνω.

Το πρόγραμμα My Family έχει πάγιο 3 ευρώ, με ειδικές χρεώσεις για κλήσιες προς δύο αστικούς και δύο υπεραστικούς προορισμούς, καθώς και δύο αριθμούς κινητών τηλεφώνων. Όσον αφορά τους επιλεγμένους προορισμούς, οι αστικές κλήσεις χρεώνονται με 0,0208 ευρώ όλη την εβδομάδα, οι υπεραστικές με 0,0372 ευρώ (Δευτέρα έως Σάββατο) και 0,0208 ευρώ (Κυριακή). Οι κλήσεις προς κινητό χρεώνονται με 0,1432 ευρώ (Cosmote, Vodafone), 0,1472 (TIM), 0,1832 (Q-Telecom).

Για τους υπόλοιπους, πέρα των επιλεγμένων προορισμών, ισχύουν οι ίδιες χρεώσεις με το οικονομικό πρόγραμμα Lets Talk.

Για το πρόγραμμα Business ισχύει επιπλέον έκπτωση έως και 4% στο σύνολο των τηλεφωνικών κλήσεων, ενώ δεν περιλαμβάνει πάγιο. Οι χρεώσεις είναι ίδιες με αυτές του Lets Talk. Σημειώνεται ότι οι αστικές κλήσεις χρεώνονται ανά λεπτό, ενώ οι υπεραστικές ανά δευτερόλεπτο, με ελάχιστη χρέωση τα 25 δευτερόλεπτα.

Οι υπεραστικές κλήσεις τις Κυριακές χρεώνονται ανά λεπτό. Επίσης, οι κλήσεις προς κινητά χρεώνονται ανά 30 δευτερόλεπτα, με ελάχιστη χρέωση 60 δευτερολέπτων.

Το οικονομικό πρόγραμμα Business ισχύει μόνο για τους συνδρομητές που είναι επαγγελματίες δηλαδή όλους όσους έχουν επαγγελματικό ΑΦΜ και έχουν ενεργοποιήσει την υπηρεσία προεπιλογής. Οι παραπάνω χρεώσεις δεν περιλαμβάνουν τον Φ.Π.Α. 19%.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαν και οι πασχαλινές προσφορές :innocent:

H tp προσφέρει 1 ωρα αστικά + 1 ωρα υπεραστικά για την τηλ. χρήση Απριλίου σε όλους τους πελάτες που θα πληρώσουν εμπρόθεσμα τον λογαριασμό τους. :)

 

Ξέρει κανένας εάν υπάρχει κάτι παρόμοιο απο άλλες εταιρίες;

 

Sorry, sorry, sorry!!! Εκανα ένα λάθος.

Τον δωρεάν χρόνο τον παίρνουν ΜΟΝΟ όσοι χρωστάνε και παλαιότερα υπόλοιπα και κάνουν ολική εξόφληση μέχρι τέλος Απριλίου.

Οι πελάτες που πληρώνουν κανονικά και τυπικά τον λογαριασμό τους δεν παίρνουν δωράκι...

Δεν το ήξερα, για να μην πληρώσω τον προηγούμενο μήνα. :alien:

 

Πάντως ετοιμάζονται νέες υπηρεσίες και πολλές εκπλήξεις για όλους!!

Αναμείνατε στο ακουσικό σας.

Link to comment
Share on other sites

Sorry, sorry, sorry!!! Εκανα ένα λάθος.

Τον δωρεάν χρόνο τον παίρνουν ΜΟΝΟ όσοι χρωστάνε και παλαιότερα υπόλοιπα και κάνουν ολική εξόφληση μέχρι τέλος Απριλίου.

Οι πελάτες που πληρώνουν κανονικά και τυπικά τον λογαριασμό τους δεν παίρνουν δωράκι...

 

Τί να πει κανείς... :wacko:

Καλό και θεμιτό να συγκεντρώσει η Telepassport τις ανεξόφλητες οφειλές, αλλά όχι και να "ρίχνει" τους συνεπείς πελάτες της! :mad:

Link to comment
Share on other sites

α)Για Αστικά και Υπεραστικά καθημερινές telepassport

Υπεραστικά Κυριακές ΟΤΕ

β)Για κινητά μέχρι 30 δευτερόλεπτα και πάνω από 4 λεπτά telεpassport

γ)κινητά από 30 δευτερόλεπτα μέχρι 4 λεπτά ΟΤΕ

Κάλεσα το 134 κι ενημερώθηκα ότι ο ΟΤΕ τις Κυριακές χρεώνει τα υπεραστικά προς 0,026Ε/λεπτό (αστική χρέωση).

Απ' ότι ξέρω η Τελεπάσπορτ την Κυριακή και τις αργίες χρεώνει τα υπεραστικά σαν αστικά της δηλαδή προς 0,023Ε/λεπτό.

Για κλήσεις προς κινητά και 1 λεπτό να μιλήσετε με Τελεπάσπορτ πάλι σας συμφέρει, αφού για παράδειγμα για 1 λεπτό προς Cosmote από τον ΟΤΕ θα χρεωθείτε 0,179Ε κι από την Τελεπ. 0,159Ε. Χάνετε μόνο σε σχέση με τον ΟΤΕ για κλήσεις που ξεπερνούν τα μισά ή τα ολόκληρα λεπτά λίγα δευτερόλεπτα. Ας μη μας διαφεύγει επίσης ότι οι περισσότεροι ενελλακτικοί έχουν ως ελάχιστη χρέωση προς κινητό το 1 λεπτό!

Εγώ προσωπικά τις κλήσεις διαρκείας προς κινητά τις κάνω από κινητό με σύνδεση ΤΙΜ 130. Το συμβόλαιο το πραγματοποίησα μέσω Τελεπάσπορτ και γι΄αυτό έχω για 1 χρόνο μία ώρα αστικές κλήσεις δωρεάν κάθε μήνα. Πιστεύω ότι ο αντιπρόσωπος της Τελεπ. που έγραψε τους γονείς του Johntas στην Τελεπ. θα μπορέσει να τον ενημερώσει καλύτερα.

ΧΡΥΣΑ
Link to comment
Share on other sites

αλλο και παλι τουτο! :w00t:

το ξερατε η εγω εχω χασει "επεισοδια"?

το 11888 χρεωνει 13 ΜΟΝΑΔΕΣ!!!!!

ακουγοντας το ηχογραφημενο μηνημα,"αναμονη χωρις χρεωση...κλπ κλπ)μου εκανε εντυπωση και ρωτησα την τηλεφωνητρια."δηλαδη τι?εγινε δωρεαν το 131?

και μου λεεi:οχι ακριβως,απλα πληρωνετε εφ'απαξ 13 μοναδες!

θεουλη μου θα γυρισω στον πλανητη μου! :w00t:

ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ.

ΑΠΑΙΧΤΟΣ Ο ΠΟΥΤε...... :X

Μια γήινη,απο άλλο πλανήτη!
Link to comment
Share on other sites

Αμα σου χαλάσει η συσκευή στην επισκευάζουν δωρεάν ή φέρνουν καινούρια.

 

την επισκευαζουν δωρεαν :p

καποτε που ειχαμε τις παλιες συσκευες και οχι πολλεσ επιλογες,

ο οτε μασ "επεβαλε εμεσως πλην σαφως,να χρεωνομαστε την συντηρηση της συσκευης.

τωρα υοαρχουν χιλιαδες μοδελα,λυσεις κλπ οποτε δεν τον χρειαζομαστε.αυτος ομως το βιολι βιολακι του.το γραφει εκει και οποιοσ το προσεξει το προσεξε.

λεω να του κανω κι εγο μια προσφορα.

να αλλαξουμε ....πλανητη!μπας και σωθει η ανθρωποτης,που λεει το λαικο ασμα..χμμμ

Μια γήινη,απο άλλο πλανήτη!
Link to comment
Share on other sites

την επισκευαζουν δωρεαν

Ρε συ φιλενάδα ;) , ποιός θα κάτσει να επισκευάσει συσκευή τηλεφώνου?

Εκτός αν πρόκειται για μπρίζα ή καλώδια (κορδόνια), η συσκευή αλλάζεται.

Αλλιώς είναι ασύμφορη η επισκευή :)

Ciao

http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/fujikura1_foto_sm.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ φιλενάδα ;) , ποιός θα κάτσει να επισκευάσει συσκευή τηλεφώνου?

Εκτός αν πρόκειται για μπρίζα ή καλώδια (κορδόνια), η συσκευή αλλάζεται.

Αλλιώς είναι ασύμφορη η επισκευή :)

Ciao

μα..αυτο δεν ειπα και εγω???? :O

Μια γήινη,απο άλλο πλανήτη!
Link to comment
Share on other sites

αλλο και παλι τουτο! :w00t:

το ξερατε η εγω εχω χασει "επεισοδια"?

το 11888 χρεωνει 13 ΜΟΝΑΔΕΣ!!!!!

ακουγοντας το ηχογραφημενο μηνημα,"αναμονη χωρις χρεωση...κλπ κλπ)μου εκανε εντυπωση και ρωτησα την τηλεφωνητρια."δηλαδη τι?εγινε δωρεαν το 131?

και μου λεεi:οχι ακριβως,απλα πληρωνετε εφ'απαξ 13 μοναδες!

θεουλη μου θα γυρισω στον πλανητη μου! :w00t:

ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ.

ΑΠΑΙΧΤΟΣ Ο ΠΟΥΤε...... :X

 

Αν ήξερες πόσος κόσμος ξεγελιέται από το "αναμονη χωρις χρεωση"... :mad: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ TELEDOME 0.099!!!!!!

 

Μπηκα να δω τον τιμοκαταλογο και τι βλεπω!!!!!!!! :blink: :X Ελαχιστη χρεωση στα κινητα 75 δευτερολεπτα και χρεωση ανα 75 δευτερολεπτα!!!!!!!Εκει που το ειχαν ανα 60 το κανανε ανα 75!!!!!

 

Αληθεια, μπορει να εχει καποιος προεπιλογη στα παντα εκτος απο κινητα? Γενικα ξερω οτι γινεται, η teledome το δεχεται? :worry:

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ TELEDOME 0.099!!!!!!

 

Μπηκα να δω τον τιμοκαταλογο και τι βλεπω!!!!!!!! :blink: :X Ελαχιστη χρεωση στα κινητα 75 δευτερολεπτα και χρεωση ανα 75 δευτερολεπτα!!!!!!!Εκει που το ειχαν ανα 60 το κανανε ανα 75!!!!!

 

Αληθεια, μπορει να εχει καποιος προεπιλογη στα παντα εκτος απο κινητα? Γενικα ξερω οτι γινεται, η teledome το δεχεται? :worry:

Για το πρόγραμμα αυτό είναι υποχρεωτική η αυτόματη προεπιλογή για όλες τις κλήσεις...

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις βέβαια αν έχεις τηλεφωνικό κέντρο να το προγραμματίσεις να παίρνει κινητά μέσω του 1777(ΟΤΕ) ή αν έχεις κάποιο καινούριο σχετικά ασύρματο να κάνεις κάτι παρόμοιο...

 

Αλλιώς κάνεις το κλασικό χειροκίνητο σύστημα... 177796... ;)

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ TELEDOME 0.099!!!!!!

 

Μπηκα να δω τον τιμοκαταλογο και τι βλεπω!!!!!!!! :blink: :X Ελαχιστη χρεωση στα κινητα 75 δευτερολεπτα και χρεωση ανα 75 δευτερολεπτα!!!!!!!Εκει που το ειχαν ανα 60 το κανανε ανα 75!!!!!

:worry:

 

Κραυγελέα περίπτωση εκμετάλλευσης του ανίδεου καταναλωτή!! :mad:

Με λίγα λόγια στα κινητά είναι ΠΑΝΤΑ όχι απλά ακριβή αλλά ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΗ απο τον ΟΤΕ.

 

Μαλλον δεν μπορούν να αποσβέσουν με άλλο τρόπο τις ζημιές απο την χρέωση του 0,099

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ TELEDOME 0.099!!!!!!

Αληθεια, μπορει να εχει καποιος προεπιλογη στα παντα εκτος απο κινητα? Γενικα ξερω οτι γινεται, η teledome το δεχεται? :worry:

 

Γενικά δεν το δέχεται.Παρ' όλα αυτά υπάρχουν περιπτώσεις (οικιακών) πελατών (μετρημένοι βέβαια στα δάχτυλα του ενός χεριού), οι οποίοι το απαίτησαν κι έχουν το πρόγραμμα χωρίς προεπιλογή.Απ'όσο γνωρίζω το απαίτησαν με αλλαγή προγράμματος (είχαν δηλαδή κάποιο άλλο πρόγραμμα πριν)

 

Με λίγα λόγια στα κινητά είναι ΠΑΝΤΑ όχι απλά ακριβή αλλά ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΗ απο τον ΟΤΕ.

 

Αναμφισβήτητα, καταλαβαίνω και σέβομαι το δικαίωμα της ελευθερίας του λόγου που έχουμε όλοι μας και της έκθεσης των προσωπικών μας απόψεων...

Απλά μου φαίνεται παράξενο το ότι χρησιμοπίησες τον ΟΤΕ σαν μέτρο σύγκρισης.Και μάλιστα στις κλήσεις προς κινητά...

Ποιος καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη?...
Link to comment
Share on other sites

Αναμφισβήτητα, καταλαβαίνω και σέβομαι το δικαίωμα της ελευθερίας του λόγου που έχουμε όλοι μας και της έκθεσης των προσωπικών μας απόψεων...

Απλά μου φαίνεται παράξενο το ότι χρησιμοπίησες τον ΟΤΕ σαν μέτρο σύγκρισης.Και μάλιστα στις κλήσεις προς κινητά...

 

Νομίζω είναι λογικό να τον χρησιμοποιώ ως μέτρο σύγκρισης. Είναι ο ΒΑΣΙΚΟΣ πάροχος.

Υποτίθεται πως χρησιμοποιούμε τους εναλλακτικούς για να μειώσουμε τον λογαριασμό μας. Οχι για να τον αυξήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

αλλο και παλι τουτο! :w00t:

το ξερατε η εγω εχω χασει "επεισοδια"?

το 11888 χρεωνει 13 ΜΟΝΑΔΕΣ!!!!!

ακουγοντας το ηχογραφημενο μηνημα,"αναμονη χωρις χρεωση...κλπ κλπ)μου εκανε εντυπωση και ρωτησα την τηλεφωνητρια."δηλαδη τι?εγινε δωρεαν το 131?

και μου λεεi:οχι ακριβως,απλα πληρωνετε εφ'απαξ 13 μοναδες!

θεουλη μου θα γυρισω στον πλανητη μου! :w00t:

ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ.

ΑΠΑΙΧΤΟΣ Ο ΠΟΥΤε...... :X

 

Δες το και εδω υπαρχει θεμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είδατε τον νέο τιμοκατάλογο της Cosmoline; Ελάχιστη χρέωση προς κινητά 60" :mad: :mad: Αλήθεια, έχει μείνει κανένας εναλλακτικός με ελάχιστη χρέωση 30" ;
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Είδατε τον νέο τιμοκατάλογο της Cosmoline; Ελάχιστη χρέωση προς κινητά 60" :mad: :mad: Αλήθεια, έχει μείνει κανένας εναλλακτικός με ελάχιστη χρέωση 30" ;

 

Ναι υπάρχει :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...