Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι ναι, αλλά να ξέρεις γιατί την έχεις.

Αν όμως την κάνεις βασική σου εταιρία, και βάλεις και πάγιο... την έκατσες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ναι, αλλά να ξέρεις γιατί την έχεις.

Αν όμως την κάνεις βασική σου εταιρία, και βάλεις και πάγιο... την έκατσες.

Όχι για βασική εταιρεία ιδιαίτερα και με τα πάγια που έχει είναι εντελώς ασύμφορη, συμφωνώ. Προεπιλογή ΑΛΤΕΚ και τα ελάχιστης διάρκειας με Τελλάς. Μηδαμινά κόστη. Αυτό το πάγιο του $#@ΟΤΕ να φύγει. Αυτό είναι ο μεγάλος βραχνάς. Αλλά πού θα πάει, αργά ή γρήγορα θα απαλλαχτούμε και από αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Όχι για βασική εταιρεία ιδιαίτερα και με τα πάγια που έχει είναι εντελώς ασύμφορη, συμφωνώ. Προεπιλογή ΑΛΤΕΚ και τα ελάχιστης διάρκειας με Τελλάς. Μηδαμινά κόστη. Αυτό το πάγιο του $#@ΟΤΕ να φύγει. Αυτό είναι ο μεγάλος βραχνάς. Αλλά πού θα πάει, αργά ή γρήγορα θα απαλλαχτούμε και από αυτό...

 

Minovg δεν νομίζω οτι θα απαλλαγούμε ποτε απο το πάγιο του ΟΤΕ.

Νομίζω δεν ειναι δυνατόν να σου παρέχει γραμμή χωρίς πάγιο.

Αλλωσε tp - vivodi και teledome που δινουν γραμμές χρεώνουν κι αυτές πάγιο.

 

 

(off-topic.... Minovg/nrg welcome back)

Link to comment
Share on other sites

Egw akoma na fugw apo thn Tellas,an kai exw 1,5 mhna pou exw kanei oti mou eipan kai autoi kai o Ote!

Mas phran thlefwno spiti 10 fores mas ekanan prosferes epi prosforwn!!!Ma o pateras mou htan anendotos!!Fantasteite pws einai upallhlos ths DEH kai trelathike o anthrwpos!!De thelei na akousei gia allon paroxo!OTE KAI PALI OTE LEEI!!!

 

Basika mas erxotan kati extra pagia paidia 40 eurw!2 logariasmoi PANTA enas me tis xrewseis kai enas sta kapakia pou eixe xrewseis OTI NA NAI!Apo internet ews pagia!!!!AKOUSON AKOUSON!

Enoeitai pws de tous plhrwnei tipota o dikos mou!Tous phre thl tous KARAEURHSE(polu kafrila ebgale o antrhwpos,alla me ta dikia tou)!!!

 

To thema einai oti pragmatika akoma kai h tellas,etairia me kuros poiothta ktlp,mas ekane na poume HMARTON kai na treksoume pisw ston OTE!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Minovg δεν νομίζω οτι θα απαλλαγούμε ποτε απο το πάγιο του ΟΤΕ.

Νομίζω δεν ειναι δυνατόν να σου παρέχει γραμμή χωρίς πάγιο.

Αλλωσε tp - vivodi και teledome που δινουν γραμμές χρεώνουν κι αυτές πάγιο.

 

 

(off-topic.... Minovg/nrg welcome back)

Πώς δε γίνεται; :rolleyes: To full llu είναι απαλλαγή από το πάγιο του ΟΤΕ. Πολλοί σήμερα είναι αναγκασμένοι να κρατούνε το σταθερό τους γιατί δε γίνεται να έχουν DSL χωρίς σταθερό.

 

[offtopic: Απλά επιστρέφουμε στο φυσικό μας χώρο. :)]

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι ο ΟΤΕ όσο κι αν δεν τον χωνεύω για κλήσεις μικρής διάρκειας και Τelepassport flat rate 0,096 ευρωλεπτά για αστικές κλήσεις απεριόριστης διάρκειας με το πρόθεμα 1787, χωρίς προεπιλογή. Δεν αξίζει ο κόπος να φύγει κανείς απ τον ΟΤΕ γιατί σε σχέση με την ποιότητα που προσφέρει οι διαφορές τιμών με τις εναλλακτικές εταιρίες είναι απειροελάχιστες. Προσωπικά τις έχω δοκιμάσει Ο Λ Ε Σ !! Ακούστε με!
Link to comment
Share on other sites

Mia apo ta idia exw na pw kai egw!

Tipota de sigrinetai me thn poiothta tou Ote;)

 

 

Poios exei na proteinei ena programma apo tis Otepiloges!Arage "kanoun" times gia kinhta?Poios tha mporouse na mou dwsei mia idea re paideia?Euxaristw!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

kp2409:

Αυτό που είπες ότι και καλά χρεώνεσαι ακόμα και να μην απαντήσει είναι τελείως άκυρο!Αν δεν ξέρεις καλύτερα να μην παραπλανείς ή αν το κάνεις επίτηδες.......σταμάτα το!!!Γιατί μου φαίνεται πολύ παράξενο που του προτείνει ένα πρόγραμμα εντελώς γελοίο και ασύμφορο αυτή την στιγμή!Άκου εδώ και πάγιο!Εδώ πέρα κάνουμε αμάν να γλυτώσουμε το πάγιο του ΟΤΕ κι εσύ μας μιλάς και για άλλα!

 

Ισχύει. Δούλευα στην Tellas και μια πελάτισσα ήθελε να επιστρέψει στην τελλας λόγω του ότι χρεωνόταν ακόμα κι αν δεν απαντήσει.

 

1.Επιμένεις φέρνοντας μας ένα παράδειγμα από ΜΙΑ πελάτισσα η οποία μπορεί να ήταν ΖΩΟΝ(αν όντως υπήρχε τέτοια πελάτισσα...!) όταν αυτό ΔΕΝ ΕΧΕΙ ακουστεί πουθενά πράγμα δύσκολο λόγω του αναλυτικού λογαριασμού που δίνουν.....άρα θα είχαν γίνει βούκινο στο Ίντερνετ ήδη!

 

2.Έχω κι εγώ τέτοιο πρόγραμμα και αυτό που λες ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ δεν το είδα κι εσύ συνεχίζεις ΠΑΛΙ να επιμένεις!

 

3.Μην συνεχίζεις να μας λες για την Tellas γιατί έχει καταντήσει πιο ακριβή και από τον ΟΤΕ!Ξεφτίλλα!

 

4.Καλό είναι οι εργαζόμενοι σε μια εταιρεία να μην το δείχνουν τόοοοοοσο πολύ κάνοντας διαφήμιση γιατί με αυτόν τον άσχημο τρόπο(εκτός που παραπλανούν κόσμο) χαλάνε και την φήμη της εταιρείας τους!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Πώς δε γίνεται; :rolleyes: To full llu είναι απαλλαγή από το πάγιο του ΟΤΕ. Πολλοί σήμερα είναι αναγκασμένοι να κρατούνε το σταθερό τους γιατί δε γίνεται να έχουν DSL χωρίς σταθερό.

 

Για παράδειγμα πάρε την Vivodi. Για να έχεις τηλέφωνο πρέπει να πληρώσεις επιπλέον €8 πάγιο.

Η telepassport εχει 384 sDSL αλλα επειδή συμπεριλαμβάνει και τηλεφωνία η τιμή της sDSL είναι πιο ακριβή.

 

ΔΙΑΦΩΝΩ με οσους λένε οτι οι εναλλακτικοί δεν αξίζουν!!

Σας θυμίζω οτι αν δεν ενισχύσουμε τον ανταγωνισμό ο ΟΤΕ θα κάνει πάλι ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ. Χαριν στους εναλλακτικούς οι τιμές πέσαν, μπήκαν εκπτωτικά πακέτα κλπ.

Θυμάμαι οταν πρωτοβγήκε η telepassport χρέωνε κινητα 0,190 και ο ΟΤΕ 0,322!!!! Ποτέ δεν θα γυρίσω σε αυτόν που ΚΑΠΟΤΕ εκμεταλλευτόταν το Μονοπώλιο του εις ΒΑΡΟΣ ΜΟΥ

ΟΥΤΕ ΜΙΣΟ ΕΥΡΩ ΣΤΟΝ πΟΤΕ! :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 πρώτες αλλαγές προγράμματος δεν χρεώνται. Από την 3η αλλαγή προγράμματος η χρέωση είναι 2 € + ΦΠΑ. Κανονικά έπρεπε να σε ενημερώσουν.

Εκτός ότι έπρεπε να με ενημερώσουν... σε ποιο σημείο του site της TELLAS αναφέρεται αυτό που λες?

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι οταν πρωτοβγήκε η telepassport χρέωνε κινητα 0,190 και ο ΟΤΕ 0,322!!!! Ποτέ δεν θα γυρίσω σε αυτόν που ΚΑΠΟΤΕ εκμεταλλευτόταν το Μονοπώλιο του εις ΒΑΡΟΣ ΜΟΥ

ΟΥΤΕ ΜΙΣΟ ΕΥΡΩ ΣΤΟΝ πΟΤΕ! :mad: :mad:

 

Aυτό το παράδειγμα με τις τιμές των κινητών είναι πάντως άστοχο, γιατί οι τιμές στην κατηγορία αυτή των κλήσεων δεν ορίζονται (ούτε ορίζονταν παλιότερα) από τον ΟΤΕ αλλά από τις εταιρίες κινητής. Ο ΟΤΕ απλά κρατά ένα μικρό διαχειριστικό μερίδιο που αν ενθυμούμαι καλά τότε ανερχόταν στα 0,05 ευρώ (από τα 0,32). Ετσι στην περίοδο που αναφέρεις ο ΟΤΕ προωθούσε τις κλήσεις από διασύνδεση (με αναγνώριση και καλή ποιότητα επικοινωνίας αλλά ακριβή χρεώση για την οποία δεν ευθυνόταν αυτός) ενώ η telepassport προωθούσε την κλήση είτε μέσα από gsm-ways είτε μέσω εξωτερικού (tromponing) χωρίς αναγνώριση κλήσης, χωρίς πάντα καλή ποιότητα επικοινωνίας (τη χρησιμοποιουσα τότε και γιαυτό το λέω) και με δυσκολία σύνδεσης ειδικά προς q telecom (χρεωνόταν εξτρα απο τα εταιρικά κινητά και αναζητούσε άλλους διαύλους δρομολόγησης). Τουλάχιστον λοιπόν για τη συγκεκριμένη κατηγορία κλήσεων η εκμετάλευση δε γινόταν από το μονοπώλιο(ΟΤΕ) αλλά από τα ολιγοπώλια (εταιρίες κινητής)

Link to comment
Share on other sites

Aυτό το παράδειγμα με τις τιμές των κινητών είναι πάντως άστοχο, γιατί οι τιμές στην κατηγορία αυτή των κλήσεων δεν ορίζονται (ούτε ορίζονταν παλιότερα) από τον ΟΤΕ αλλά από τις εταιρίες κινητής. Ο ΟΤΕ απλά κρατά ένα μικρό διαχειριστικό μερίδιο που αν ενθυμούμαι καλά τότε ανερχόταν στα 0,05 ευρώ (από τα 0,32). Ετσι στην περίοδο που αναφέρεις ο ΟΤΕ προωθούσε τις κλήσεις από διασύνδεση (με αναγνώριση και καλή ποιότητα επικοινωνίας αλλά ακριβή χρεώση για την οποία δεν ευθυνόταν αυτός) ενώ η telepassport προωθούσε την κλήση είτε μέσα από gsm-ways είτε μέσω εξωτερικού (tromponing) χωρίς αναγνώριση κλήσης, χωρίς πάντα καλή ποιότητα επικοινωνίας (τη χρησιμοποιουσα τότε και γιαυτό το λέω) και με δυσκολία σύνδεσης ειδικά προς q telecom (χρεωνόταν εξτρα απο τα εταιρικά κινητά και αναζητούσε άλλους διαύλους δρομολόγησης). Τουλάχιστον λοιπόν για τη συγκεκριμένη κατηγορία κλήσεων η εκμετάλευση δε γινόταν από το μονοπώλιο(ΟΤΕ) αλλά από τα ολιγοπώλια (εταιρίες κινητής)

 

-Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λές. Ομως ακόμα και τότε το 'μερίδιο ΟΤΕ' ήταν πάρα πολυ υψηλό. Αμφιβάλει κανείς οτι το μεριδιο το έριξε χάριν στουν εναλλακτικούς;

-Επίσης να θυμηθούμε τις τελευταίες αύξησεις παγίων:( ,το τέλος συντήρησης:mad: , και την νεα τιμή κλήσης προς διεθνή κινητά περίπου 0,70!!!

-Να τονίζω πως, πολλοί εναλλακτικοί προσφέρουν απαράδεκτες υπηρεσίες, απαράδεκτες χρεώσεις και χάλια service. Φυσικά κανένας δεν είναι καλύτερος απο τον ΟΤΕ. Ομως αν δεν τους είχαμε στηρίξει ο ΟΤΕ ακόμα θα μας έπινε το αίμα!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο την εμπειρια σας:

-ποιος ειναι ο φθηνοτερος παροχος για κλησεις προς κινητα ΤΙΜ?

 

 

ξερει κανεις μηπως να μου απαντησει..??

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις μηπως να μου απαντησει..??

Τι εννοείς όταν λες "από την εμπειρία μας";

Δεν είναι θέμα εμπειρίας, είναι θέμα τιμοκαταλόγων.

Ή θα περιμένεις να ψάξει κάποιος όλους τους τιμοκαταλόγους και να σου απαντήσει ή θα το ψάξεις μόνος σου.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ψηφιζω κουρτινα νουμερο 2. Επισης telecompare.gr, καθως επισης και ενα free2go non stop που με 3.5 Ευρω +ΦΠΑ εχεις 500 λεπτα και 500 sms προς ενα αριθμο τιμ!
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις μηπως να μου απαντησει..??

θα Πας στο περίπτερο σου ή σε ένα κατάστημα ΤΙΜ να πάρεις ένα F2G

με 4,165 ευρώ θα ,μιλάς 500 λεπτά με εναν αριθμό ΤΙΜ

Link to comment
Share on other sites

-Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λές. Ομως ακόμα και τότε το 'μερίδιο ΟΤΕ' ήταν πάρα πολυ υψηλό. Αμφιβάλει κανείς οτι το μεριδιο το έριξε χάριν στουν εναλλακτικούς;

 

 

Φυσικά και αμφιβάλλω. Το μερίδιο του OTE (αυτό που παίρνει για κάθε λεπτό κλήσης προς κινητά) έπεσε 0,015 ευρωλεπτά από τότε ενω η τιμή των κλήσεων έπεσε 0,13-0,15 (για Vodafone-cosmote). Η πτώση αυτή δεν είναι συνέπεια του ανταγωνισμού με τους εναλλακτικούς (που στο κάτω κάτω όπως επισημανα πριν είχαν άλλους τρόπους δρομολόγησης της κλήσης και όχι τη διασύνδεση-με την εξαίρεση της q) αλλά εξαιτίας των πιέσεων της ΕΕΤΤ (Από τότε που ήταν πρόεδρος ο Λαμπρινόπουλος) και της Ευρωπαικής επιτροπής.

 

Τα βέλη σου λοιπόν για το υψηλό κόστος κλήσεων προς κινητά πρέπει να τα απευθύνεις στις εταιρίες κινητής και όχι στον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Για δώστε μου τα φώτα σας:

εχω telepassport χωρίς προεπιλογή(αν και έχει 2-3 μήνες να μου στείλει λογαριασμό) και σήμερα πήρα την πρώτη αναλυτική κατάσταση απο τον Ποτε και βλέπω ότι έχω 95[στην αναλυτική(27/2-16/4=13.144ευρώ+19%) ενώ συνολικό(16/2-16/4) γράφει 358 κλήσεις 26,84ευρώ+19%] αστικές κλήσεις με 95% πάνω απο 3 λεπτά ομιλίας, μερικά υπερ. και μερικά κινητά.

Το θέμα είναι αν με συμφέρει να βάλω το 0,097 flat rate και αν ναι είναι υποχρεωτικό με προεπιλογή ή χωρίς;

Επίσης παίζει κάποιο ρόλο η adsl vivodi που έχω;

Link to comment
Share on other sites

Οι 358 κλησεις ειναι ολες χρεωσιμες? Δηλαδη αστικες/υπεραστικες/κινητα/διεθνεις? Δεν χρειαζεται προεπιλογη!

 

Δες ποσες κλησεις εχεις κανει, πολλαπλασιασε τις κλησεις *0.097 προσθεσε ΦΠΑ και δες αν σε συμφερει.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera...

Epeidh varethika to kraximo apo tous goneis mou (metaxy mas den exoun kai adiko) tha ithela na rotiso ti gnwmi sas oson afora enalaktiko forea...

I grammi mou einai dsl(on a box-forthnet) over isdn.

To til erxetai 200euro to dimino syn to logariasmo tou kinitou.(exw family 500).

Oi perissoteres kliseis einai se stathera, stin pliopsifia panw apo 5'-10'.

Yperastika elaxista ews anyparkta(opote den mas noiazoun)

Kai elaxista kinita(mias kai exw to kin gia afta)

Diethni kai internet -->mhden

Oi kliseis den einai pros kapoious sygekrimenous arithmous...emai koinonikos...

Me vasi ola afta eipa na epilexw to UNLIMITED 2 ths TELEOME.

Fysika omws prin tin epilexw tha akousw kai th dikh sas gnwmi mias kai exw entyposiastei me to poso to exete psaxei to thema!!!

THANKS prokatavolika kai sorry an sas kourasa.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera...

Epeidh varethika to kraximo apo tous goneis mou (metaxy mas den exoun kai adiko) tha ithela na rotiso ti gnwmi sas oson afora enalaktiko forea...

I grammi mou einai dsl(on a box-forthnet) over isdn.

To til erxetai 200euro to dimino syn to logariasmo tou kinitou.(exw family 500).

Oi perissoteres kliseis einai se stathera, stin pliopsifia panw apo 5'-10'.

Yperastika elaxista ews anyparkta(opote den mas noiazoun)

Kai elaxista kinita(mias kai exw to kin gia afta)

Diethni kai internet -->mhden

Oi kliseis den einai pros kapoious sygekrimenous arithmous...emai koinonikos...

Me vasi ola afta eipa na epilexw to UNLIMITED 2 ths TELEOME.

Fysika omws prin tin epilexw tha akousw kai th dikh sas gnwmi mias kai exw entyposiastei me to poso to exete psaxei to thema!!!

THANKS prokatavolika kai sorry an sas kourasa.

 

 

symfwnw me sena oti to unlimited 2 einai to pio katalilo :) ;)

Link to comment
Share on other sites

Kalispera...

Epeidh varethika to kraximo apo tous goneis mou (metaxy mas den exoun kai adiko) tha ithela na rotiso ti gnwmi sas oson afora enalaktiko forea...

I grammi mou einai dsl(on a box-forthnet) over isdn.

To til erxetai 200euro to dimino syn to logariasmo tou kinitou.(exw family 500).

Oi perissoteres kliseis einai se stathera, stin pliopsifia panw apo 5'-10'.

Yperastika elaxista ews anyparkta(opote den mas noiazoun)

Kai elaxista kinita(mias kai exw to kin gia afta)

Diethni kai internet -->mhden

Oi kliseis den einai pros kapoious sygekrimenous arithmous...emai koinonikos...

Me vasi ola afta eipa na epilexw to UNLIMITED 2 ths TELEOME.

Fysika omws prin tin epilexw tha akousw kai th dikh sas gnwmi mias kai exw entyposiastei me to poso to exete psaxei to thema!!!

THANKS prokatavolika kai sorry an sas kourasa.

 

Επιτελους καποιος που ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΘΕΛΕΙ :w00t: Κανω αυτες τις κλησεις, σκεφτομαι αυτο το προγραμμα τι λετε? Και οχι, "ποια ειναι η καλυτερη εταιρια" :blink: κτλ.

 

Ευγε φιλε μου :) Και εγω για το Unlimited της teledome θα σου ελεγα.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera...

Epeidh varethika to kraximo apo tous goneis mou (metaxy mas den exoun kai adiko) tha ithela na rotiso ti gnwmi sas oson afora enalaktiko forea...

I grammi mou einai dsl(on a box-forthnet) over isdn.

To til erxetai 200euro to dimino syn to logariasmo tou kinitou.(exw family 500).

Oi perissoteres kliseis einai se stathera, stin pliopsifia panw apo 5'-10'.

Yperastika elaxista ews anyparkta(opote den mas noiazoun)

Kai elaxista kinita(mias kai exw to kin gia afta)

Diethni kai internet -->mhden

Oi kliseis den einai pros kapoious sygekrimenous arithmous...emai koinonikos...

Me vasi ola afta eipa na epilexw to UNLIMITED 2 ths TELEOME.

Fysika omws prin tin epilexw tha akousw kai th dikh sas gnwmi mias kai exw entyposiastei me to poso to exete psaxei to thema!!!

THANKS prokatavolika kai sorry an sas kourasa.

Μιας και έχεις ADSL, πέρα από το unlimited για τα αστικά-υπεραστικά, γιατί δε δοκιμάζεις και κανένα VoIP για το εξωτερικό;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κανει διεθνεις κλησεις.

Σωστά, μπερδεύτηκα με τα πολλά greeklish, και διάβασε τις 2 γραμμές μαζί. :lol:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...