Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα για μένα είναι λήξαν......

E γιατί για μένα ρε Σπάρτακε τι είναι; :confused: Το μεσανατολικό; :p :lol: Απλά έκανα μια παρατήρηση για κάτι που γράφεται και δεν ισχύει. Τέλος. :O

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ θα προτείνω Τελλας όχι γιατι είναι η φθηνότερη αλλά γιατί είναι η καλύτερη. Μάθατε για την νέα προσφορά που θα βγεί συντομα? Σε όποιο πακέτο έχει πάγιο, σε κάθε 3 μήνες θα δίνει και ένα μήνα δώρο τα πάγια. Δηλαδή στους 12 μήνες θα πληρώνεις μόνο τους 8 μήνες πάγια, οι υπολοιποι 4 δωρεάν. Ας ελπίσουμε να βγάλει και άλλες προσφορές γιατί δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ θα προτείνω Τελλας όχι γιατι είναι η φθηνότερη αλλά γιατί είναι η καλύτερη. Μάθατε για την νέα προσφορά που θα βγεί συντομα? Σε όποιο πακέτο έχει πάγιο, σε κάθε 3 μήνες θα δίνει και ένα μήνα δώρο τα πάγια. Δηλαδή στους 12 μήνες θα πληρώνεις μόνο τους 8 μήνες πάγια, οι υπολοιποι 4 δωρεάν. Ας ελπίσουμε να βγάλει και άλλες προσφορές γιατί δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα.

Έτσι όπως το λες κάνει μπαμ ότι έχει δωδεκάμηνη δέσμευση.

Αν όντως έχει να μας λείπει...

Όσο για την ποιότητά της, απλά μέτρια.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το λες κάνει μπαμ ότι έχει δωδεκάμηνη δέσμευση.

Αν όντως έχει να μας λείπει...

Όσο για την ποιότητά της, απλά μέτρια.

Μπορεί να μην πάω την Τελλάς για τους δικούς μου λόγους αλλά η αλήθεια να λέγεται. Η ποιότητα είναι άριστη. Πώς λες για μετριότητα lewton; :confused: Από τους πρώτους που χρησιμοποίησα Τελλάς είμαι και μάλιστα και με προεπιλογή και δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα στην ποιότητα κλήσεων. Είτε αστικές είτε υπεραστικές είτε διεθνείς είτε κινητά. Τώρα αν η ποιότητα σε καμιά περίεργη χώρα (Ζιμπάμπουε, Πακιστάν) είναι μέτρια δεν γνωρίζω... Γερμανία μιλούσα άριστα. (προ Voipbuster εποχής φυσικά :p )

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην πάω την Τελλάς για τους δικούς μου λόγους αλλά η αλήθεια να λέγεται. Η ποιότητα είναι άριστη. Πώς λες για μετριότητα lewton; :confused: Από τους πρώτους που χρησιμοποίησα Τελλάς είμαι και μάλιστα και με προεπιλογή και δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα στην ποιότητα κλήσεων. Είτε αστικές είτε υπεραστικές είτε διεθνείς είτε κινητά. Τώρα αν η ποιότητα σε καμιά περίεργη χώρα (Ζιμπάμπουε, Πακιστάν) είναι μέτρια δεν γνωρίζω... Γερμανία μιλούσα άριστα. (προ Voipbuster εποχής φυσικά :p )

Eγώ ξέρω ότι στην Tellas δεν εμφανίζεται καν ο αριθμός σου όταν καλείς κινητό, ενώ αργεί και να πιάσει γραμμή στα κινητά. :!:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Ξεκίνησε με άριστη ποιότητα, αλλά οι κλήσεις προς κινητά (πριν την διακόψω) είχαν γίνει μέτριες, όπως επίσης και οι κλήσεις προς Αγγλία.

 

Q is the new way...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ ξέρω ότι στην Tellas δεν εμφανίζεται καν ο αριθμός σου όταν καλείς κινητό, ενώ αργεί και να πιάσει γραμμή στα κινητά. :!:

Και με ΑΛΤΕΚ πάντως δεν εμφανίζεται ο αριθμός στην αναγνώριση και είναι όντως πολύ σπαστικό αυτό... Αλήθεια με όλες τις υπόλοιπες πλην Τελλάς και ΑΛΤΕΚ εμφανίζεται αριθμός όταν καλείς σε κινητό; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία αναγνώρισης αριθμού προυποθέτει μια εταιρία να έχει υπογράψει διασύνδεση με τις εταιρίες κινητής, και να δρομολογεί τις κλήσεις απευθείας από την διασύνδεση.

 

Μειονέκτημα? Οι κλήσεις είναι κατά τι ακριβότερες.

 

Πλεονέκτημα?...Βλέπουν ποιος είσαι.

 

Εταιρίες που ξέρω ότι παρέχουν την υπηρεσία, και χρέωση τους, είναι...

 

*Q Telecom (δωρεάν για όλες τις κλήσεις)

 

* Forthnet ( + 0.002 E / min για κάθε κλήση)

 

* Cosmoline ( + 0.003 E / min για κάθε κλήση)

 

* Telepassport ( + 0.009 E / min για κάθε κλήση)

 

* Tellas ( πάγιο τέλος 1.5 (!!!) Ε / μήνα για απεριόριστες κλήσεις)

 

Όλες οι υπόλοιπες εταιρίες δρομολογούν τις κλήσεις τους αποκλειστικά μέσω GSM - Gateways (ή με μίξη αυτού + διασύνδεσης) και άρα δεν παρέχουν αυτή την υπηρεσία ;)

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Και με ΑΛΤΕΚ πάντως δεν εμφανίζεται ο αριθμός στην αναγνώριση και είναι όντως πολύ σπαστικό αυτό... Αλήθεια με όλες τις υπόλοιπες πλην Τελλάς και ΑΛΤΕΚ εμφανίζεται αριθμός όταν καλείς σε κινητό; :confused:

Στην Q φυσικά και εμφανίζεται, και φυσικά και έχει τέλεια ποιότητα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στην Q φυσικά και εμφανίζεται, και φυσικά και έχει τέλεια ποιότητα.

Και κινητή και σταθερή εσύ... Είσαι Q-μανής. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να δεις...

 

Βλέπεις αυτή τη διαφήμιση της Q?

 

 

Εγώ την έκανα πράξη! Πέρασα το κινητό μου με φορητότητα στην Q...Είδα ότι ΜΑΚΡΑΝ οι χαμηλότερες χρεώσεις από σταθερό προς κινητό Q βρίσκονται... (που αλλού?) στην σταθερή της Q.

 

Και μετά, επειδή δεν μένω Ελλάδα για 3+ μήνες, και ήθελα συνδρομή ADSL, την πήρα και αυτή από Q! (= HOL, αλλά πιο φτηνή από την ίδια τη HOL!!!).

 

Κινητή, σταθερή, και Internet...όλα μαζί ;)

 

Q rulez!

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να δεις...

 

Βλέπεις αυτή τη διαφήμιση της Q?

 

 

Εγώ την έκανα πράξη! Πέρασα το κινητό μου με φορητότητα στην Q...Είδα ότι ΜΑΚΡΑΝ οι χαμηλότερες χρεώσεις από σταθερό προς κινητό Q βρίσκονται... (που αλλού?) στην σταθερή της Q.

 

Και μετά, επειδή δεν μένω Ελλάδα για 3+ μήνες, και ήθελα συνδρομή ADSL, την πήρα και αυτή από Q! (= HOL, αλλά πιο φτηνή από την ίδια τη HOL!!!).

 

Κινητή, σταθερή, και Internet...όλα μαζί ;)

 

Q rulez!

Kαι μιας και είσαι Αγγλία το χειμώνα, η Q έχει τη χαμηλότερη χρεώση για κινητό Αγγλίας, εκτός από ένα πρόγραμμα της Cosmoline που είναι φθηνότερο αλλά μόνο αν πληρώνεις με πιστωτική.

Πες ότι θέλουν να σου πουν κάτι επείγον, δε θα σε πάρουν στο κινητό;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά lewtona αγόρι μου...

 

γιατί, την εξευτελιστικά μικρή χρέωση για σταθερό (που μπορεί να πέσει και κάτω από τα 0.1 Ε / λεπτό (!!!) ) Ε.Ε. που την πας?

 

Αφού δεν ξέρουν από VoIPBuster εδώ, τουλάχιστον ας μην πληρώνουμε ότιναναι... ;)

 

Βέβαια, όσα λέω αφορούν και σένα πλέον...Erasmus γαρ :D

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά lewtona αγόρι μου...

 

γιατί, την εξευτελιστικά μικρή χρέωση για σταθερό (που μπορεί να πέσει και κάτω από τα 0.1 Ε / λεπτό (!!!) ) Ε.Ε. που την πας?

 

Αφού δεν ξέρουν από VoIPBuster εδώ, τουλάχιστον ας μην πληρώνουμε ότιναναι... ;)

 

Βέβαια, όσα λέω αφορούν και σένα πλέον...Erasmus γαρ :D

Μα για αυτό τα ξέρω τόσο αναλυτικά;), αλλιώς σιγά μην είχα κάτσει να δω πόσο χρεώνουν οι εταιρίες τις κλήσεις προς κινητό Ευρώπης.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Kαι μιας και είσαι Αγγλία το χειμώνα, η Q έχει τη χαμηλότερη χρεώση για κινητό Αγγλίας, εκτός από ένα πρόγραμμα της Cosmoline που είναι φθηνότερο αλλά μόνο αν πληρώνεις με πιστωτική.

Πες ότι θέλουν να σου πουν κάτι επείγον, δε θα σε πάρουν στο κινητό;

 

Πόσο χρεώνει η Q κινητό Αγγλίας;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο χρεώνει η Q κινητό Αγγλίας;

 

0,22 euro/λεπτό με ελάχιστη χρέωση 30''.( :!: για κάθε διεθνή κλήση ισχύει η ελάχιστη χρέωση.)

Link to comment
Share on other sites

True.

 

Ευτυχώς η ελάχιστη χρέωση ουδόλως με πειράζει, καθώς όταν με παίρνουν τηλ από Ελλάδα συνήθως δεν με ρωτάνε "Που είσαι? Α, οκ, έρχομαι" όπως ίσως μπορεί να γίνει σε κλήσεις προς ελληνικό κινητό για παράδειγμα :)

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

0,22 euro/λεπτό με ελάχιστη χρέωση 30''.( :!: για κάθε διεθνή κλήση ισχύει η ελάχιστη χρέωση.)

 

Αρα ο lewton έχει κάνει ένα λαθάκι.

Η φθηνότερη σε κινητά Αγγλίας είναι η tp με €0,21 - χωρίς ελάχιστη χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Indeed. Δυστυχώς όμως, η διαφορά είναι τόσο μα τόσο απειροελάχιστη (σε συνδυασμό και με τα ακριβά τιμολόγια της tp για κλήση προς σταθερό ΕΕ, μην ξεχνιόμαστε) που...εγώ δεν θα έβαζα tp μόνο για αυτό ;)

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Indeed. Δυστυχώς όμως, η διαφορά είναι τόσο μα τόσο απειροελάχιστη (σε συνδυασμό και με τα ακριβά τιμολόγια της tp για κλήση προς σταθερό ΕΕ, μην ξεχνιόμαστε) που...εγώ δεν θα έβαζα tp μόνο για αυτό ;)

 

Εντάξει, μπορεί η χρέωση 0,15 της tp για διεθνή σταθερά, να είναι πιο ακριβή από την Q, αλλά εξακολουθεί να είναι αρκετά χαμηλή σε σχέση με τον ανταγωνισμό ;) (βλέπε Altec 0,17 , Tellas 0,165 , Forthnet 0,164 αγαπημ. προορισμοί-17,6 το απλό τιμολόγιο, Cosmoline 0,16 το απλό τιμολόγιο, Algonet 0,165 , Lannet 0,163 , OTE 0,21 )

Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη μου ενδιαφερεται για σταθερα-κινητα Αγγλιας καθως και υπεραστικα, επισης θελει η ποιοτητα να ειναι πολυ καλη. Με μια προχειρη ματια νομιζω πως η Q ειναι η καλυτερη επιλογη, τι λετε?
Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη μου ενδιαφερεται για σταθερα-κινητα Αγγλιας καθως και υπεραστικα, επισης θελει η ποιοτητα να ειναι πολυ καλη. Με μια προχειρη ματια νομιζω πως η Q ειναι η καλυτερη επιλογη, τι λετε?

Η Telepassport έχει όντως φθηνότερα κινητά Ευρώπης.

 

Πες της φίλης σου πάντως να ρίξει και μια ματιά στα προγράμματα της Cosmoline.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η Telepassport έχει όντως φθηνότερα κινητά Ευρώπης.

 

Πες της φίλης σου πάντως να ρίξει και μια ματιά στα προγράμματα της Cosmoline.

 

Ποιος ο λογος? Σε ολες τις κλησεις ειναι ακριβοτερη απο την Q :confused: Το μονο καλο ειναι οτι χρεωνει τις υπεραστικες-αστικες σ/κ και αργιες ενω η Q μονο Κυριακη.

 

Telepassport με τιποτα λογω της χρεωσης ανα 30sec στα κινητα. (ενδιαφερεται για προεπιλογη)

 

Ποιες εταιριες δεν ξεχωριζουν διεθνη κινητα και σταθερα?

 

Η lannet τι λεει? Εχει καλες προσφορες, δωρεαν 30 λεπτα αστικες καθε μηνα καθως και δωρεαν αστικα-υπεραστικα τις Κυριακες μεχρι τελος του χρονου. Επισης τα υπεραστικα-αστικα το σ/κ και καλυτερες χρεωσεις το σ/κ.Προς Αγγλικο κινητο η χρεωση ειναι 0,23 ενταξει λιγο τσιμπημενη αλλα νομιζω οτι ειναι γενικα καλη επιλογη. Απο ποιοτητα τι λεει? Αν θυμαμαι καλα ειχα μια δυσαρεστη εμπερια στο παρελθον καθως η εξυπηρετηση ειναι ψιλο-ανυπαρκτη.

Link to comment
Share on other sites

Καμία εταιρία, τώρα πια, δεν χρεώνει ενιαία κινητά - σταθερά. Κάποιες το έκαναν, αλλά από όταν ο ΟΤΕ πέρσι αποφάσισε να διαχωρίσει τις χρεώσεις (για να μειώσει την τιμή σταθερών και να αφήσει ψηλά τα κινητά), και αυτές το έκοψαν.

 

Αν η φίλη σου μένει Αθήνα - Θεσσαλονίκη δεν έχω να προτείνω κάτι πέρα από Q...Η Λαννέτ έχει ακριβές τιμές βασικά ( σκέψου ότι τα σταθερά εξωτερικού είναι 0.163 πχ :/ ) και οι 30 αστικές κάθε μήνα είναι για γέλια (και η Forthnet τις δίνει αρκεί να κάνεις 20 Ε λογαριασμό, και μάλιστα αν κάνεις 50 στο δίμηνο -αντί 20+20=40 - τότε στο δίμηνο σου δίνει 90' αστικών, 45' το μήνα, έτσι στο απλό...).

 

Βέβαια, οι αστικές είναι 1.3 Ε / ώρα οπότε και 180' να μου έδιναν τσάμπα, πάλι όχι θα έλεγα :)

 

Εγώ δεν αφήνω την Q, γιατί την άψογη ποιότητα, την ΔΩΡΕΑΝ αναγνώριση κλήσης σε κινητά (η Λαννέτ δεν έχει), τις φοβερές τιμές, και την φοβερή επιβράβευση αν διαλέξεις και κινητό Q (τιμές ξεφτίλα από σταθερό προς κινητό Q-Q), δεν τις αλλάζω με τπτ.

 

Κυριακή χρεώνει υπεραστικά σαν αστικά, μετά το 4ο λεπτό και κάθε βράδυ και όλο το Σαβ/κο ρίχνει τις χρεώσεις σε όλες τις κλήσεις πλην αστικών! ...Τι άλλο να θέλει κανείς? :)

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λογος? Σε ολες τις κλησεις ειναι ακριβοτερη απο την Q :confused: Το μονο καλο ειναι οτι χρεωνει τις υπεραστικες-αστικες σ/κ και αργιες ενω η Q μονο Κυριακη.

H Cosmoline έχει ένα πρόγραμμα (το Value) στο οποίο γράφεσαι μόνο αν πληρώνεις με πιστωτική και έχει απίστευτα χαμηλές χρεώσεις για αστικές κλήσεις, χρεώνει τις υπεραστικές ως αστικές και τα Σάββατα και έχει τη χαμηλότερη χρέωση για κινητό Ευρώπης. (http://www.cosmoline.gr/Pricelist/Residential.pdf)

Υστερεί λίγο σε υπεραστικές τις καθημερινές και υστερεί αρκετά σε διεθνή σταθερά.

Ο συνδιασμός αυτού του προγράμματος με Q θα ήταν τέλειος.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...