Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπως επισης και οι εναλλακτικοι δεν εχουν αναπτυξει δικτυο για να δεχονται συνδρομητες (εκτος της Teledome).Οποτε αχρηστη η φορητοτητα, και μη μου πεις για την VOIP της Vivodi και της TP που οταν δεν εχεις internet δεν εχεις τηλεφωνο, οποτε κλαταρει ο isp σε ταχυτητες μιλας σημερα σε ακουει αυριο κλπ.

 

Θα συμφωνήσω πως θα ήταν πολύ καλό να παρείχαν PSTN κι άλλες εταιρίες.

 

Ομως και η VoIP δεν πάει πίσω. H Vivodi δεν ξέρω τι κάνει αν και μέσα απο το forum φαίνεται καθαρά οτι δεν παρείχε τις καλύτερες υπηρεσίες.

Για το VoIP της TelePassport δεν έχω ακούσει να αναφέρονται προβλήματα ποιότητας της γραμμής. Εγώ που έχω βάλει στο γραφείο δεν έχω κανένα πρόβλημα και η επιτυχία κλήσεων αγγίζει το 100%

Επίσης σαν συνεργάτης έχω βάλει εδω και 3 μήνες μία sDSL σε ένα γραφείο στην Πάτρα και δεν μου έχουν αναφέρει το παραμικρό πρόβλημα.

Εσύ έχεις ακούσει; :confused:

 

Η φορητότητα θα βοηθήσει πολύ γιατί σου μιλάω ειλικρικά υπάρχουν πολλά άτομα (κυρίως γραφεία-εταιρίες) που θέλουν να βάλουν VoIP άλλα αποκλείουν το ενδεχόμενο να αλλάξουν νούμερο. Οπότε είναι standby.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά!

 

Καμιά πρόταση για εναλλακτικό κυρίως για αστικές κλήσεις και κινητά? Υπεραστικές ελάχιστες έως καθόλου.

 

Thanx!

 

(δεν ξέρω αν έππεπε να ρωτήσω αλλού, αλλά για να μην ανοίγω ίδιο thread έγραψα εδώ)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!

 

Καμιά πρόταση για εναλλακτικό κυρίως για αστικές κλήσεις και κινητά? Υπεραστικές ελάχιστες έως καθόλου.

 

Thanx!

 

(δεν ξέρω αν έππεπε να ρωτήσω αλλού, αλλά για να μην ανοίγω ίδιο thread έγραψα εδώ)

Q-Telecom, με τέλεια ποιότητα, αν και χρεώνει τις αστικές ανά λεπτό.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

algonet φιλε μου.. παρε το λογιαριασμο του οτε μπες εδω http://www.algonet.gr/main.php?mid=11&pid=8 συμπληρωσε τα κουτακια και θα δεις διαφορα...... :X ακομη με το -50 εχεις 0,12 αστικη μετα το τριτο λεπτο...

 

 

Κι απο μενα το ιδιο!

Link to comment
Share on other sites

Στην οικογένεια μου είμαστε πολλοί και μιλάμε πολύ ! σκεπτόμουν να επιλέξουμε κάποιο πρόγραμμα που έχει τις αστικές και υπεραστικές κλήσεις με 0,099 ανά κλήση άσχετα με τη διάρκεια !μπορείτε να μου δώσετε λεπτομέρειες καθώς και να μου πείτε τις παγίδες που κρύβουν για κλήσεις προς κινητά ? ευχαριστώ πολύ

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Στην οικογένεια μου είμαστε πολλοί και μιλάμε πολύ ! σκεπτόμουν να επιλέξουμε κάποιο πρόγραμμα που έχει τις αστικές και υπεραστικές κλήσεις με 0,099 ανά κλήση άσχετα με τη διάρκεια !μπορείτε να μου δώσετε λεπτομέρειες καθώς και να μου πείτε τις παγίδες που κρύβουν για κλήσεις προς κινητά ? ευχαριστώ πολύ

 

 

Παγιδες δεν υπαρχουν μιας και ολα ειναι φανερα στο site της....Απλα στα κινητα εινι πιο ακριβη και εχει ελαχιστο χρονο χρεωσης πιο μεγαλο απο τος αλλους παροχους.Αυτα ομως μπορεις να τα παιρνεις μεσω ΟΤΕ πληκτρολογωντας το 1777 πριν τον αριθμο του κινητου.Με τον ιδιο τροπο μπορεις να καλεις και αριθμους σταθερων που εχεις σκοπο να μιλησεις λιγοτερο απο 4 λεπτα... :D :D :D :D

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

TELEPASSPORT ΑΠΛΑ ΟΙ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ;)

 

Πόσο "Απλή" είναι η ζωή μερικές φορές... :)

Οσο να "πετάς" 5 λέξεις στον αέρα. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

paidia kalhspera thelo ti gnwmi sas ti moy protinete teledome 0,099 H altec 0.098 o logariasmos moy ston ote einai peripoy 50E sta astika euxaristo

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

paidia kalhspera thelo ti gnwmi sas ti moy protinete teledome 0,099 H altec 0.098 o logariasmos moy ston ote einai peripoy 50E sta astika euxaristo

 

50 € μπορεί να είναι. Η πλειοψηφία των κλήσεων σου υπερβαίνει τα 4 λεπτά;Αν οχι καταλαβαίνεις πως δεν σε συμφέρει κάτι τέτοιο.

 

Πάντως μεταξύ των 2 σου συνιστώ altec. Δεν χρεώνει την αποστολή λογαριασμού και έχει καλύτερες χρεώσεις στα κινητά. (οχι στα διεθνή).

Επίσης αν δεν κάνω λάθος δεν σου χρεώνει την προεπιλογή, εν'αντιθέση με την TeleDome

Link to comment
Share on other sites

50 € μπορεί να είναι. Η πλειοψηφία των κλήσεων σου υπερβαίνει τα 4 λεπτά;Αν οχι καταλαβαίνεις πως δεν σε συμφέρει κάτι τέτοιο.

 

Πάντως μεταξύ των 2 σου συνιστώ altec. Δεν χρεώνει την αποστολή λογαριασμού και έχει καλύτερες χρεώσεις στα κινητά. (οχι στα διεθνή).

Επίσης αν δεν κάνω λάθος δεν σου χρεώνει την προεπιλογή, εν'αντιθέση με την TeleDome

ευχαριστω οι περισοτερες κλησεις ειναι μεγαλυτερες απο 4 λεπτα. οι κλησεις του λεπτου μπορει να γινονται μεσω ΟΤΕ με λιγη προσοχη πετυχαινουμε αυτο που ζηταμε ολοι χαμηλο λογαριασμο.

Η προεπιλογη στην ALTEC ειναι FREE. TELEDOME 8 EYRO

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να ενεργοποιησω το νεο προγραμμα της altec στο πατερα μου που κανει μονο υπεραστικα-αστικα και για κινητα-διεθνη χρησιμοποιει αποκλειστικα το κινητο.

 

Ηθελα να μου πουν οι γνωστες τι λεει η acn απο αποψη αξιοπιστιας/εξυπηρετησης/ποιοτητας καθως και τα 3 ειναι απαραιτητα επειδη ΔΕΝ μιλαμε για οικιακη χρηση και το σταθερο ειναι απαραιτητο εργαλειο της δουλειας του.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να ενεργοποιησω το νεο προγραμμα της altec στο πατερα μου που κανει μονο υπεραστικα-αστικα και για κινητα-διεθνη χρησιμοποιει αποκλειστικα το κινητο.

 

Ηθελα να μου πουν οι γνωστες τι λεει η acn απο αποψη αξιοπιστιας/εξυπηρετησης/ποιοτητας καθως και τα 3 ειναι απαραιτητα επειδη ΔΕΝ μιλαμε για οικιακη χρηση και το σταθερο ειναι απαραιτητο εργαλειο της δουλειας του.

Διεθνείς κλήσεις με το κινητό;

Δείξτου πώς δουλεύουν οι κάρτες, εμένα οι δικοί μου δυσκολεύτηκαν αλλά το κατάλαβαν. :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ thn altec εδώ και καιρό. Από εξυπηρέτηση είμαι πολύ ιακνοποιημένος. Έχει πολύ καλό real time online billing. H επιφύλαξη είναι αυτό που ανέφερα πριν.
Link to comment
Share on other sites

Έχω Q-1765 με προεπιλογή.

Σήμερα κάλεσα γνωστό μου με Vivodi DSLphone και ξέχασα να πατήσω 1777 και όμως κάλεσε κανονικά.

Αυτό σημαίνει ότι η Q διασυνδέθηκε με τη Vivodi.

Το κορυφαίο όμως είναι ότι ακόμα δε μπορώ να καλέσω αριθμούς Q από την Q... (πχ το 2115551225).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερωτηση . Αμα εχεις προεπιλογη με οποιονδηποτε παροχεα πως παιρνεις τηλ επαεκ για pstn συνδεσή ? βαζεις κατι μπροστά η το βαζεις οπως ειναι ?

 

με ενδιαφέρει για αλτεκ συμφερει πολυ το οσο θες μιλα για 0,098 αλλα δεν ειχα προεπιλογη ποτε μεχρι τωρα. Ξερω για 1777 του οτε , αλλα δεν ξερω για ιντερνετ επαεκ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις το 1777 μπροστά... αλλά και να μη το βάλεις τους αριθμούς ΕΠΑΚ από όσο γνωρίζω τους παίρνει αυτόματα μέσω ΟΤΕ..
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις το 1777 μπροστά... αλλά και να μη το βάλεις τους αριθμούς ΕΠΑΚ από όσο γνωρίζω τους παίρνει αυτόματα μέσω ΟΤΕ..

Έτσι είναι.

Όσες κλήσεις δεν προεπιλέξεις (ΕΠΑΚ, 800xx κλπ) καλούνται αυτόματα μέσω ΟΤΕ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να ενεργοποιησω το νεο προγραμμα της altec στο πατερα μου που κανει μονο υπεραστικα-αστικα και για κινητα-διεθνη χρησιμοποιει αποκλειστικα το κινητο.

 

Ηθελα να μου πουν οι γνωστες τι λεει η acn απο αποψη αξιοπιστιας/εξυπηρετησης/ποιοτητας καθως και τα 3 ειναι απαραιτητα επειδη ΔΕΝ μιλαμε για οικιακη χρηση και το σταθερο ειναι απαραιτητο εργαλειο της δουλειας του.

 

 

Επανηλθα με τον αναλυτικο (2η σελιδα του λογαριασμου)

 

Αστικες (541 κλησεις) 36,07

Υπεραστικες (105 κλησεις) 17,21

Διεθνεις (3 κλησεις) 1,74

Προς κινητα (146 κλησεις) 25,98

 

Οι κλησεις προς κινητα σχεδον ολες ειναι προς 1 κινητο cosmote λογω προωθησης κλησεων απο το σταθερο στο κινητο

 

Επιστροφες

 

Οτεπιλογες δωρεαν χρονος ομιλιας -αστικες κλησεις -3,90

- υπεραστικες -2,48

Οτεπιλογες - Αστικες -0,14

- Υπεραστικες -0,02

 

Τα εβαλα αυτα στο telecompare και τα 3 καλυτερα πακετα ειναι

 

Cosmoline plus480 34,05

Vivodi city 400 35,14

Altec Βασικο 36,11

 

Ομως απ'οτι καταλαβα δεν υπολογιζει τις εκπτωσεις που παιρνω απο οτεπιλογες, οποτε με τον ΟΤΕ βγαινει 40,5- 3,27= 37,23 . Σχετικα μικρη η διαφορα δηλαδη.

 

Ποια εταιρεια θα μου προτεινατε? Το προγραμμα 0,098 με συμφερει? Επειδη ενδιαφερομαι για προεπιλογη ποια εταιρεια δινει τις καλυτερες προσφορες σε οποιον κανει προεπιλογη?

 

Οπως ειπα και πιο πανω θελω καλη ποιοτητα επικοινωνιας και πανω απ'ολα να ειναι σοβαρη εταιρια!

 

Edit Ακυρο το 0,098 ειχα ξεχασει τελεως την χρεωση ανα λεπτο προς κινητα, επειδη γινονται πολλες κλησεις μικρης διαρκειας προς κινητα (ελεω προωθησης) οποιες εχουν ελαχιστη πανω απο 30 δευτ τρωνε Χ!

Link to comment
Share on other sites

Αφού όπως λές κι εσύ οι κλήσεις προς κινητά είναι κάτω απο 30sec, φαντάζομαι πως καταλαβαίνεις τι θα σου προτείνω...

Επίσης θα έχει καλό κέρδος στις υπεραστικές.

 

Τωρα αν σε χαλάει ο ρυθμός ανα λεπτό στα αστικά βάλε προεπιλογή 1+2 και ασε τα αστικά στις ΟΤΕπιλογες. Ουτως ή άλλως εκεί οι εκπτώσεις των εναλλακτικών είναι πολύ μικρες.

Link to comment
Share on other sites

Επανηλθα με τον αναλυτικο (2η σελιδα του λογαριασμου)

 

Αστικες (541 κλησεις) 36,07

Υπεραστικες (105 κλησεις) 17,21

Διεθνεις (3 κλησεις) 1,74

Προς κινητα (146 κλησεις) 25,98

 

Οι κλησεις προς κινητα σχεδον ολες ειναι προς 1 κινητο cosmote λογω προωθησης κλησεων απο το σταθερο στο κινητο

 

Επιστροφες

 

Οτεπιλογες δωρεαν χρονος ομιλιας -αστικες κλησεις -3,90

- υπεραστικες -2,48

Οτεπιλογες - Αστικες -0,14

- Υπεραστικες -0,02

 

Τα εβαλα αυτα στο telecompare και τα 3 καλυτερα πακετα ειναι

 

Cosmoline plus480 34,05

Vivodi city 400 35,14

Altec Βασικο 36,11

 

Ομως απ'οτι καταλαβα δεν υπολογιζει τις εκπτωσεις που παιρνω απο οτεπιλογες, οποτε με τον ΟΤΕ βγαινει 40,5- 3,27= 37,23 . Σχετικα μικρη η διαφορα δηλαδη.

 

Ποια εταιρεια θα μου προτεινατε? Το προγραμμα 0,098 με συμφερει? Επειδη ενδιαφερομαι για προεπιλογη ποια εταιρεια δινει τις καλυτερες προσφορες σε οποιον κανει προεπιλογη?

 

Οπως ειπα και πιο πανω θελω καλη ποιοτητα επικοινωνιας και πανω απ'ολα να ειναι σοβαρη εταιρια!

 

Edit Ακυρο το 0,098 ειχα ξεχασει τελεως την χρεωση ανα λεπτο προς κινητα, επειδη γινονται πολλες κλησεις μικρης διαρκειας προς κινητα (ελεω προωθησης) οποιες εχουν ελαχιστη πανω απο 30 δευτ τρωνε Χ!

Να κάτσεις στον ΟΤΕ .

Η μέση χρέωση στα αστικά σου είναι 2,56 λεπτά

όπου και να πάς Θα στα χρεώνουν 3 μια και οι περισσότεροι εναλακτικοί χρεώνουν ανά λεπτό .

Για Υπεραστικά σε συμφέρει να πάς αλλού .

Αλλά για αστικά λίγες είναι οι εταιρείες που χρεώνουν με το δευτερόλεπτο όπως ο ΟΤΕ, και η TPH δεν είναι από αυτές

Επίσης στα κινητά σου η μέση χρέωση βγαίνει 59,64 δευτερόλεπτα που σημαίνει στατιστικά με μεγάλη πιθανότητα έχεις τις περισσότερες κλήσεις πάνω από Λεπτό. Εκεί ψάκτο

Η Vivodi έχει χρέωση ανα δευτερόλεπτο στα αστικά αλλά μόνο στο κανονικό πακέτο

Στο City 400 χρεώνει ανά λεπτό. Δεν σε συμφέρει το 0,098 γιατί οι 541 κλήσεις σου θα χρεώνονται 53,018 ....

Στα υπεραστικά ναι .

Χρειάζεσαι ασύρματο τηλέφωνο που να δέχεται διαφορετική προεπιλογή ανάλογα την κλήση οπως το panasonic 440 που είνια μια καλή λύση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...