Jump to content

LG Viewty (KU990)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενταξει μην τα παραλεμε!

δεν μπορει σε αυτο το thread 100 ανθρωποι να το θεωρουμε αριστο κινητο και εναs να λεει οτι τσαμπα τα λεφτα που εδωσε.

αλλωστε ολοι μαs πριν το αγορασουμε ειχαμε διαβασει τα χαρακτηριστικα του και βρηκαμε οτι τα συν του ηταν πολυ περισσοτερα απο τα πλην του.

ολα αυτα που αναφερειs μαs ηταν γνωστα και δεν τα θεωρησαμε ιδιαιτερα σημαντικα για να μην το αγορασουμε.

YΓ ξερει κανειs κανα λινκ που μπορουμε να βρουμε σε ποιεs περιοχεs εχει η LG καταστηματα,για να βρουμε θηκεs;

 

Δεν μπορω να καταλάβω γιατι μολις καποιος γράψει κατι αρνητικό για το 990 πεφτουν ΟΛΟΙ να τον ΦΑΝΕ...

Ενταξει ειπαμε το κινητο ειναι καλο ΑΛΛΑ εχει ΑΡΚΕΤΑ αρνητικά στοιχεια και καλο είναι να τα αναφέρουμε για να τα δουν οι αγοραστές και κυρίως η lg μπάς και κάνει αναβάθμιση στο λογισμικο της.(ΧΛΟΜΟ....)

Γι αυτο ΠΑΨΤΕ να κατακρίνετε οποιον γράφει αρνητικά για το κινητό.Αλλωστε φίλε μου ΔΕΝ είναι ΕΝΑΣ που ''κλαιει'' τα χρήματά του ΑΛΛΑ πάρα πολλοι σε πληροφορώ.Κι αν σε αυτο το φορουμ το παίζουν ολοι ''φίλοι'' της lg μπες σε κανα ξένο site να δεις εκει παράπονα απο το κινητο...

Εγω πάντως θα έλεγα στον οποιοδήποτε να το ΣΚΕΦΤΕΙ καλά πριν αγοράσει το 990.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ επιμένω για κάποια πράγματα που μου φαίνονται περίεργα.

Εγώ πως μπορώ και βλέπω τον τηλ. κατάλογο κανονικά στα Ελληνικά και κάποιοι άλλοι μόνο στα λατινικά?

Οσο για την αργή μετάδοση δεδομένων σε εμένα αυτά που αργεί να ανοίξει είναι κάποια wallpaper που είχα στην κάρτα. Αν δεν θέλει ποτέ του να μην τα ανοίξει. Ολα τα άλλα τα ανοίγει γρήγορα και όλα υπάρχουν σε φακέλλους όπως ακριβώς είναι στην κάρτα , την οποία πριν είχα σε ένα ΝΟΚΙΑ.

Οσο για φωτο και βίντεο πολύ καλά.

Τα υπόλοιπα στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιμένω για κάποια πράγματα που μου φαίνονται περίεργα.

Εγώ πως μπορώ και βλέπω τον τηλ. κατάλογο κανονικά στα Ελληνικά και κάποιοι άλλοι μόνο στα λατινικά?

Οσο για την αργή μετάδοση δεδομένων σε εμένα αυτά που αργεί να ανοίξει είναι κάποια wallpaper που είχα στην κάρτα. Αν δεν θέλει ποτέ του να μην τα ανοίξει. Ολα τα άλλα τα ανοίγει γρήγορα και όλα υπάρχουν σε φακέλλους όπως ακριβώς είναι στην κάρτα , την οποία πριν είχα σε ένα ΝΟΚΙΑ.

Οσο για φωτο και βίντεο πολύ καλά.

Τα υπόλοιπα στο μέλλον.

 

Δηλαδή θες να μου πείς οτι οταν πας στο μενου-φωτό σου εμφανίζει τους φακέλους που έχεις αποθηκεύσει στην ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ μνήμη?Ε μην ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ τελείως εδω.... Αυτό ΜΟΝΟ σε σένα το κανει μαλλον...

Link to comment
Share on other sites

τι να πουνε και αυτοι που πηραν το iphone και αφου περασε ο πρωτοs καιροs,ξενερωσαν απο τιs χτυπητεs ελειψειs.

δεν ειπα εγω οτι ειναι το καλυτερο κινητο στον κοσμο,αλλα οτι ειναι μια πολυ καλη προταση,οπωs εχουν τονισει και οι συντακτεs του myphone,στα 500 ευρω.

εγω προσωπικα επειδη παντα ειχα καλα και ακριβα κινητα [τα 2 τελευταια χρονια εχω αλλαξει 15 κινητα,ολη την σειρα N τηs nokia και τα καλα τηs σειραs W τηs ericsson],ειμαι μεχρι τωρα πολυ ευχαριστημενοs απο το viewty,και θεωρω οτι αυτα που διαβασα πριν το παρω,τα εχει τηρησει.

απο εκει και περα δεν μπορει να λεs κλαιω τα λεφτα που εδωσα,διοτι ηξερεs τι περνειs,δεν σου εταξε αλλα και σου εδωσε αλλα.

εκει ειναι η ενσταση μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλάβω γιατι μολις καποιος γράψει κατι αρνητικό για το 990 πεφτουν ΟΛΟΙ να τον ΦΑΝΕ...

Ενταξει ειπαμε το κινητο ειναι καλο ΑΛΛΑ εχει ΑΡΚΕΤΑ αρνητικά στοιχεια και καλο είναι να τα αναφέρουμε για να τα δουν οι αγοραστές και κυρίως η lg μπάς και κάνει αναβάθμιση στο λογισμικο της.(ΧΛΟΜΟ....)

Γι αυτο ΠΑΨΤΕ να κατακρίνετε οποιον γράφει αρνητικά για το κινητό.Αλλωστε φίλε μου ΔΕΝ είναι ΕΝΑΣ που ''κλαιει'' τα χρήματά του ΑΛΛΑ πάρα πολλοι σε πληροφορώ.Κι αν σε αυτο το φορουμ το παίζουν ολοι ''φίλοι'' της lg μπες σε κανα ξένο site να δεις εκει παράπονα απο το κινητο...

Εγω πάντως θα έλεγα στον οποιοδήποτε να το ΣΚΕΦΤΕΙ καλά πριν αγοράσει το 990.

 

-εξαρτάτε απο τις απαιτησεις που εχει καποιος, αλλοι ειναι ευχαριστημενοι με αυτα που προσφερει, αλλοι οχι....και καλο ειναι να το πουλησουν αμμεσα, μην χασουν και απο την αγοραστικη αξια:happy:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες να μου πείς οτι οταν πας στο μενου-φωτό σου εμφανίζει τους φακέλους που έχεις αποθηκεύσει στην ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ μνήμη?Ε μην ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ τελείως εδω.... Αυτό ΜΟΝΟ σε σένα το κανει μαλλον...

 

υπαρχει τροπος, ανοιγεις νεο φακελο στην εξωτερικη μνημη και μεταφερεις τις φωτο, μετα πας εξωτερικη μνημη και οι φακελοι ειναι εκει..πχ ΦΩΤΟ1(με 10φωτο), ΦΩΤΟ2(με 5 φωτο)....κλπ

Link to comment
Share on other sites

http://www.ku990.co.uk/forum/index.php

Είναι ένα πολύ καλό forum που όμως είναι στα Αγγλικά και επειδή

οι γνώσεις μου είναι πολύ λίγες μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

εαν βαλειs το λινκ αυτο στηνη αναζητηση του google και πατησειs μεταφραση στα Ελληνικα,θα την διαβασειs.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιμένω για κάποια πράγματα που μου φαίνονται περίεργα.

Εγώ πως μπορώ και βλέπω τον τηλ. κατάλογο κανονικά στα Ελληνικά και κάποιοι άλλοι μόνο στα λατινικά?

Οσο για την αργή μετάδοση δεδομένων σε εμένα αυτά που αργεί να ανοίξει είναι κάποια wallpaper που είχα στην κάρτα. Αν δεν θέλει ποτέ του να μην τα ανοίξει. Ολα τα άλλα τα ανοίγει γρήγορα και όλα υπάρχουν σε φακέλλους όπως ακριβώς είναι στην κάρτα , την οποία πριν είχα σε ένα ΝΟΚΙΑ.

Οσο για φωτο και βίντεο πολύ καλά.

Τα υπόλοιπα στο μέλλον.

Συμφωνώ και εγώ με τον φίλο όσον αφορά το τηλεφωνικό κατάλογο. Δε μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε γιατί και εγώ μπορώ να κάνω αναζήτηση ονομάτων στα Ελληνικά.

 

Όσον αφορά τη ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων η διαφορά φαίνεται σε μεγάλα pdf αρχεία. Για παράδειγμα όταν πέρασα ένα pdf 80Mb με έγχρωμο υλικό, διαπίστωσα ότι ο χρόνος ανάγνωσης των δεδομένων όταν έκανες zoom ήταν τεράστιος και φυσικά ποτέ δε περίμενα να ολοκληρωθεί. Εδώ έρχεται η κάρτα "premier" που όπως είπε ο φίλος παραπάνω διαβάζει 10 φορές ταχύτερα από την απλή.

 

Σχετικά με την εγγραφή αλλά και την αναπαραγωγή divx δε θα έχετε πρόβλημα διότι για τη εγγραφή video απαιτείται 300kb και για τον ήχο νομίζω 128, άρα σύνολο 428kb/s όταν η απλή κάρτα γράφει σε 1Mb/Sec.

 

Έτσι και στην ανάγνωση αν ακολουθήσετε τη συμβουλή μου σε προηγούμενο post και συμπιέζετε τα video σας έως 700kb/s (+128Kb/s ο ήχος) δεν θα αντιμετωπίσετε κάποιο πρόβλημα. Φυσικά πάντα μπορείτε να επιλέξετε κάρτα premier και θα είστε μια χαρά (εγώ δυστυχώς κατά την αγορά δεν είχα τέτοια ενημέρωση) :(

 

Τέλος μη σπαταλάτε το χρόνο σας σε αντιπαραθέσεις αφού οι απόψεις είναι καθαρά υποκειμενικές και εγώ προσωπικά συμφωνώ και με τις δυο πλευρές. Το κινητό έχει πολλά καλά αλλά και πολλά κακά....συγκρίνοντας όμως κινητά στη ίδια τιμή, θα διαπιστώσει κάποιος ότι το LG κερδίζει μόνο και μόνο από την υποστήριξη εγγραφής / αναπαραγωγής DIVX σε ποιότητα VGA που δε το βρίσκεις σε άλλο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

+1 και απο μενα για την τοποθετηση σου.

εαν ειχε και wi-fi θα ηταν τελειο.

 

to wifi perissotero gia opion ton endiaferei. prosopika den me enoxlei pou den yparxei stin syskeui i sygekrimeni leitourgia:)

Link to comment
Share on other sites

α δηλαδή η πλοήγηση γίνεται μέσω ασύρματου δικτύου όπου διατίθεται δωρεάν ε; Για την ώρα και εγώ δε το θεωρώ απαραίτητο.

 

akrivos:)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ακόμα ερώτηση σχετικά με τη διαχείριση της μνήμης. Αν πάτε στις ρυθμίσεις τηλεφώνου και μετά στη διαχείριση μνήμης υπάρχει μια επιλογή "δεσμευμένη μνήμη" που είναι η εσωτερική των 100Mb. Ανοίγοντάς την δείχνει αναλυτικά τι δεσμεύει η μνήμη οπότε και μπορείτε να σβήσετε κάτι που δε θέλετε. Ωστόσο κάτω κάτω στο ίδιο μενού γράφει "Άλλοι" και αυτό το "πεδίο" καταλαμβάνει 9,5Mb χωρίς ωστόσο να διευκρινίζει το περιεχόμενο αυτού. Μάλιστα πριν κανά 2 μέρες ήταν στα 8Mb. Το μόνο που άλλαξε σε αυτό το διάστημα ήταν η καταχώρηση αλλά και η απεγκατάσταση διάφορων παιχνιδιών. Ουσιαστικά αυτή τη στιγμή το κινητό δεν έχει κάτι extra που να του έχω περάσει στη κύρια μνήμη τηλεφώνου.

 

Έχετε κάποια ιδέα σχετικά με τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος, ανοιγεις νεο φακελο στην εξωτερικη μνημη και μεταφερεις τις φωτο, μετα πας εξωτερικη μνημη και οι φακελοι ειναι εκει..πχ ΦΩΤΟ1(με 10φωτο), ΦΩΤΟ2(με 5 φωτο)....κλπ

 

Καλό θα ήταν να μην ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΟΥΜΕ τον κοσμο εδω.Αυτο που αναφέρεις ΔΕΝ ισχύει διότι αν πολύ απλά πας στο ΜΕΝΟΥ του κινητού και στην συνέχεια στις ΦΩΤΟ (που είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να δει κάποιος τις φωτο του) το κινητό ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΙ :wacko: τα οποια folder εχεις στην εξωτερική μνήμη.Σου αραδιάζει χύμα τις φωτό την μια κατω απο την άλλη.

Εσυ απλά αναφέρεις οτι βλέπεις τα folders πηγαίνωντας κάθε φορά στην διαχείρηση αρχείων και στην εξωτερική μνήμη-φωτογραφιες.Χαιρω πολύ!!!!

ΔΕΝ αναφαίρεις ομως οτι ο τρόπος αυτος είναι ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ και δεν μπορεί καποιος που θέλει να δει μια φωτο σε καποιο folder να κανει καθε φορα τοσο κοπο για να την βρεί.

Ας παραδεχτούμε τελικά οτι το κινητό ΕΧΕΙ και ΑΡΝΗΤΙΚΑ στοιχεία.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ....

Link to comment
Share on other sites

ας ελπίσουμε φίλε Νίκο αυτό να λυθεί σε κάποιο update αν και δυστυχώς η Lg όπως διαβάζω θα αναβαθμίσει τη συσκευή μόνο αν κριθεί απαραίτητο και αυτό θα το κρίνουν οι ίδιοι μόνο :(

 

edit: Επικοινώνησα με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της LG και μου είπαν ότι επειδή το κινητό είναι καινούργιο, δε κυκλοφορεί ακόμα θήκη γι' αυτό. Αν είναι εύκολο, το παλικάρι που είπε ότι βρήκε στο Γερμανό, ας μας πει σε ποιο ακριβώς ώστε να δοκιμάσουμε να επικοινωνήσουμε για περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Ίσως ταιριάζει και με κάποιες από τις παρακάτω θήκες:

http://www.e-shop.gr/sort_search.phtml?stuff=%E8%DE%EA%E7+lg&x=0&y=0

Link to comment
Share on other sites

Για την LG το ακουσα κι εγώ.Μπορω να πω ομως οτι ΕΙΝΑΙ απαραίτητη μια αναβάθμιση του λογισμικού την στιγμή που το κινητό εχει ΤΟΣΑ πολλα προβλήματα.

Για την θήκη εγω είπα οτι βρήκα μια στον γερμανό των ΧΑΝΙΩΝ οπου ημουνα περαστικος.Δεν θυμάμαι ομως οδο γιατι δεν ειμαι απο εκει.Φαντάζομαι οτι θα εχουν φέρει και τα άλλα υποκαταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μην ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΟΥΜΕ τον κοσμο εδω.Αυτο που αναφέρεις ΔΕΝ ισχύει διότι αν πολύ απλά πας στο ΜΕΝΟΥ του κινητού και στην συνέχεια στις ΦΩΤΟ (που είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να δει κάποιος τις φωτο του) το κινητό ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΙ :wacko: τα οποια folder εχεις στην εξωτερική μνήμη.Σου αραδιάζει χύμα τις φωτό την μια κατω απο την άλλη.

Εσυ απλά αναφέρεις οτι βλέπεις τα folders πηγαίνωντας κάθε φορά στην διαχείρηση αρχείων και στην εξωτερική μνήμη-φωτογραφιες.Χαιρω πολύ!!!!

ΔΕΝ αναφαίρεις ομως οτι ο τρόπος αυτος είναι ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ και δεν μπορεί καποιος που θέλει να δει μια φωτο σε καποιο folder να κανει καθε φορα τοσο κοπο για να την βρεί.

Ας παραδεχτούμε τελικά οτι το κινητό ΕΧΕΙ και ΑΡΝΗΤΙΚΑ στοιχεία.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ....

 

παραπληροφορηση σε τι? ειπα εναν τροπο για να δεις τους φακελους...ΟΥΤΕ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ

 

και εαν δεν σου αρεσει ΠΟΥΛΑ ΤΟ....

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό υποστηρίζει μόνο DivX ή και XviD;

 

Αχ και να 'χε και wi-fi... :)

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό υποστηρίζει μόνο DivX ή και XviD;

 

Αχ και να 'χε και wi-fi... :)

μόνο divx και μάλιστα πρέπει να έχει και κατάληξη .divx και όχι .avi ώστε να μπορεί να γίνει αναπαραγωγή. Μόνο 2 προγράμματα γνωρίζω που συμπιέζουν σε .divx ένα είναι το converter το επίσημο πρόγραμμα της εταιρίας και το άλλο είναι το dr. divx.

Link to comment
Share on other sites

paidia ok ligi iremia. to kinito exei kai ta kala tou exei kai ta kaka tou san ola ta kinita.

 

kai parakalo as stamatisoun oi prosopikes epithesis, den aksizei ton kopo re paidia.

Link to comment
Share on other sites

όταν είχα το k800i για να δω τις φωτογραφίες, πατούσα το joystic μετά το "7" για να με πάει στα αρχεία, μετά επέλεγα εικόνες και μετά έμπαινα στο φάκελο με τις φωτογραφίες.

 

τώρα με το LG για να δω τις φωτογραφίες, πατάω απ'ευθείας από την οθόνη "αρχεία" μετά "η κάρτα μνήμης" μετά "οι εικόνες μου".

 

ουσιαστικά και στις 2 περιπτώσεις ο αριθμός των βημάτων είναι ίδιος. Φαντάζομαι πως αν δεν υπήρχε η απ' ευθείας εμφάνιση των εικόνων στο 2ο βήμα (για το LG) τότε δε πιστεύω ότι θα υπήρχε τέτοια διαμάχη.

 

Δε ξέρω τι ακριβώς "κουράζει"... ίσως η καθυστέρηση της οθόνης αφής ή το γεγονός ότι θα μπορούσε η LG να εμφανίζει τους φακέλους στο 2ο βήμα. Η ουσία είναι πως υπάρχει πρόβλημα αφού αν βάλεις τις φωτογραφίες στη κύρια μνήμη και φτιάξεις τους φακέλους τότε μπορείς να δεις τα περιεχόμενα αυτών στο 2ο βήμα.

 

Έχετε υπόψην σας αν δε το γνωρίζετε, ότι στη κύρια οθόνη εκεί που εμφανίζονται χαμηλά κινούμενα βελάκια που "κοιτούν" προς αντίθετες κατευθύνσεις, αν πατήσετε πάνω σε αυτά, τότε εμφανίζεται στη κύρια οθόνη ένα μενού συντομέσευων το οποίο είναι ιδιαίτερα χρήσιμο και δε θα έλεγα ενοχλητικό. Εγώ το έχω πάντα μόνιμα στη κύρια οθόνη.

 

Peace :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...