Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ) Ασφάλεια Αυτοκινήτου


koslyr
 Κοινοποίηση

Ποια ασφαλιστική έχετε επιλέξει;  

306 members have voted

  1. 1. Ποια ασφαλιστική έχετε επιλέξει;

    • Alpha
      2
    • Allianz
      13
    • Commercial Value
      16
    • EOS
      9
    • ING
      5
    • Interamerican
      42
    • InterLife
      8
    • Lloyd's
      0
    • Omega
      1
    • Victoria
      11
    • Αγροτική
      17
    • Ασπίς Πρόνοια
      15
    • Ατλαντική Ένωση
      5
    • Διεθνής Ένωση
      8
    • Εγνατία
      2
    • Εθνική
      34
    • Ιντερσαλόνικα
      32
    • Μινέττα
      10
    • Υδρόγειος
      25
    • Φοίνιξ
      15
    • 'Αλλη (αναφέρετε ποια)
      36


Recommended Posts

ολες δεν τα καλυπτουν εφοσον πληρωνεις εξτρα για οδικη?

σε ολες τις ασφαλιστικες ακομη κ να μην εχεις απ οσο ξερω οταν τρακαρεις στο μεταφερουν δωρεαν 1 φορα.δηλ.δεν μπορεις να το πηγαινεις σε 2-3 μαγαζια για εκτιμησεις ή να το πας σπιτι κ μετα σε μαγαζι.γι αυτο πληρωνεις μεταφορικη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 504
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχεις κοιταξει το anytimeonline.gr ; Ειναι της interamerican με πολυ καλες τιμες. Η οδικη βοηθεια φανταζομαι θα ειναι της interamerican, (εχει δικη της) οποτε καλη θα ειναι.

 

Από εκεί είναι οι τιμές που αναφέρω. Οπότε μιας και η Εθνική με τα ίδια χρήματα δεν δίνει οδική, αλλά μόνο μεταφορά σε κοντινό συνεργείο, και από αυτά που λέτε (έρχεται ακόμα και αν μείνεις από βενζίνη), πιστεύω ότι η interamerican είναι μονόδρομος.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Είμαι σε δίλλημα. Πήρα καινούργιο αμάξι και θα κάνω μικτή ασφάλιση. Έχω δύο επιλογές για την ώρα. Την commercial value με απαλλαγή 400Ε και ασφαλιστρο 420Ε το εξάμηνο και την Υδρόγειο με 250Ε απαλλαγή και 400E το εξάμηνο. Τί θα μου προτείνατε?
Link to comment
Share on other sites

Την anytime την κοίταξες;

 

 

Την κοίταξα αλλά για μικτή δίνει μόνο με 1000Ε απαλλαγή που το θεωρώ ανούσιο να κάνω μικτή σε αυτή την περίπτωση και μάλιστα να πληρώσω αρκετά υψηλότερα ασφάλιστρα!!Γι αυτό κατέληξα σε αυτές τις δύο που προανέφερα που αν και δεν είναι από τις πολύ μεγάλες είναι σχετικά αξιόπιστες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετώ τους μεγάλους ασφαλιστές του myphone! :p

Παίδες να ρωτήσω.

Εχω απλή ασφάλεια, το αμάξι είναι καινούριο και απο μ*****α το τράκαρα σε κράσπεδο.

Το έφτιαξα με πολύ λίγα λεφτά, αλλά μάλλον αρπα-κολικα καθως υπάρχουν παρενέργειες.

 

να μην τα πολυλογώ, θα χρειαστεί αλλαγή κρεμαργιέρας (900+εργασία περίπου 1200 σύνολο) και αν βρεθεί και οτιδήποτε άλλο στραβό θα πρέπει να αλλαχθεί (ψαλίδια αμορτισέρ κτλ). Μιλάμε δηλαδή για ένα κουστουμάκι απο 1200-2000 ευρώ υπολογίζω.

 

Επειδή λοιπον η ζημιά αυτή στο αμάξι δεν φαίνεται, ακόμα κ να το οδηγήσεις είναι δύσκολα αντιληπτό, σκέφτομαι να κάνω μια μικτή ασφάλεια ώστε να το παρουσιάσω μετά ως ατύχημα για να πληρώσω το δυνατόν λιγότερα. έχω λοιπόν να ρωτήσω τα εξής.

 

Θα ελεγχθεί το αμάξι πριν κάνω μικτή?(δεν με απασχολει ιδιαιτέρως, πέρα απο γρατσουνιές στις ζάντες δεν έχει τίποτα απολύτως.το θέμα κρεμαργιέρας ούτε που θα το καταλάβουν)

Θα με καλύψει η ασφάλεια απλά αν αναφέρω το ατύχημα, ή θα πρέπει να φωνάξω τροχαιες κτλ?

Θα μου καλύψει όλο το ποσό?

Γίνεται να μετατρέψω απο τώρα την απλή σε μικτή πληρώνοντας τη διαφορά για μέχρι και την λήξη του συμβολαίου?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η μεικτή καλύπτει τα πάντα από ένα χρηματικό όριο και πάνω.

Αν το όριο είναι 300 ευρώ, κάθε ζημιά κάτω από 300 την πληρώνεις εσύ ενώ για μεγαλύτερες ζημιές δίνεις πάλι 300 ευρώ και η ασφαλιστική συμπληρώνει το υπόλοιπο ποσό.

Δεν έχω κάνει ποτέ μου μεικτή αλλά από όσο ξέρω δεν κάνουν κάποιον ιδιαίτερο έλεγχο πέρα από φωτογραφίες του αυτοκινητου.

Για να αποζημιωθείς θα πρέπει όταν τρακάρεις, να τους καλέσεις να καταγράψουν το ατύχημα κλπ. Καλό είναι να καλέσεις και τροχαία.

 

Με λίγα λόγια για να πετύχει το "εγχείρημα" θα πρέπει να σκηνοθετήσεις το ατύχημά σου, κατά προτίμηση στο σημείο όπου όντως έγινε.

Αν είσαι μαφιόζος ή κλασσικός Έλληνας (με την αρνητική σημασία)....

Link to comment
Share on other sites

Οχι απαραιτητα....

Δεν γνωριζω βεβαια τι ελεγχο κανουν κατα την συναψη του συμβολαιου (προφανως και θα κανουν γιατι διαφορετικα ολοι το ιδιο παραμυθι θα καναμε!!)

 

Απο εκει και περα, ουτε τροχαια χρειαζεται, ουτε εμπειρογνωμωνα επι τοπου.... Ειναι σαν να εχεις κανονικη ασφαλεια!! Εχεις ενα ορισμενα διαστημα απο το ατυχημα κατα το οποιο πρεπει να συμπληρωσεις το εγραφο καταγραφης ατυχηματος, να συνεννοηθεις με εναν εμπειρογνωμωνα και να δει το αυτοκινητο οταν θα μπει στο συνεργειο!!

 

Τυπικα αυτο που συμβαινει ειναι οτι για ΚΑΘΕ ΖΗΜΙΑ του αυτοκινητου ο ασφαλιζομενος πληρωνει τα πρωτα 300 (η 200/250/350 κλπ, αναλογα με το συμφωνηθεν ποσο) και τα υπολοιπα χρηματα της ζημιας τα πληρωνει η ασφαλεια σου!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω το αυτοκινητο φουλ ασφαλιση και μικτη στην ΑΓΡΟΤΙΚΗ.

 

Θα σας πω απλα 2 περιστατικα.

 

Το 1ο ειναι οτι σηκωθηκα το πρωι και ειδα χτυπημενη την πορτα του συνοδηγου, μπροστινο φτερο και το πισω. Φυσικα δεν αφησαν στοιχεια και το παρατησαν οπως ηταν (το ειχα κανονικα παρκαρισμενο εξω απο το σπιτι μου).

 

Οι ζημιες καληφθυκαν πληρως απο την μικτη ασφ. που ειχα και πληρωθηκα τα χρηματα εντος 5 ημερων!

 

Το 2ο περιστατικο ειναι οτι ενω ημουν επανω στην Εγνατια οδο απο το αντιθετο ρευμα πεταχτηκε ενα πετραδακι επανω στο παρπριζ μου και το εσπασε. Εγινε αντ/ση του και πληρωθηκα μεσα σε 7 ημερες (περιοδος 15αυγουστου!).

 

Με λιγα λογια δεν το μετανιωσα που εδωσα 5 φραγκα παραπανω απ'οτι σε εταιριες μουφες που ειναι φθηνοτερες και μεχρι να σε πληρωσουν θα πρεπει να κανεις προσευχες!

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πόσο σου κοστίζει, αν επιτρέπεται, η μικτή ασφάλιση που έχεις στην Αγροτική ετησίως;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τελικά τι ισχύει με την anytime; Είναι το ίδιο πράγμα είτε ασφαλιστώ σε υποκατάστημα της Interamerican είτε ηλεκτρονικά στην anytime; Αν ναι, γιατί τότε έχει άλλη ονομασία;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι ισχύει με την anytime; Είναι το ίδιο πράγμα είτε ασφαλιστώ σε υποκατάστημα της Interamerican είτε ηλεκτρονικά στην anytime; Αν ναι, γιατί τότε έχει άλλη ονομασία;

 

Σχεδον το ιδιο... Το σχεδον εστιαζεται στο οτι δεν θα εχεις καποιον ασφαλιστη ο οποιος ισως χρειαστει να σε κατατοπισει η να παρεμβει καπως αν προκυψει κατι. Θεωρητικα δεν χρειαζεται μιας και τα κανεις ολα με ενα τηλεφωνημα σε ενα τετραψηφιο.

 

Η ονομασια ειναι καθαρα μαρκετιστικη εφευρεση... μην κολλας σε αυτα.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής από την anytime..Πολύ εύκολη η διαδικασία για το συμβόλαιο,πολύ καλές τιμές σε συνδυασμό με τις προσφερόμενες εκπτώσεις που έχει και με την αξιοπιστία της Interamerican.

Thanks στον Xourxoulitso που ήταν ο πρώτος που την έγραψε εδώ :p

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα. Εκτός από τα τρία πακέτα που παρουσιάζει στη σελίδα της, υπάρχει δυνατότητα να πάρω πχ το πρώτο (μικρό) πακέτο και να προσθέσω μόνο για παράδειγμα τη θραύση, ή είναι τυποποιημένα πακέτα; Έχει κανείς ιδία εμπειρία;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

t300, όχι δε μπορείς. Είναι πακέτα και δεν μπορείς να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις κάτι. Κι εγώ πχ έχω 2 χρόνια δωρεάν οδική απ'την citroen αλλά δε μπορώ να την αφαιρέσω απ'το πακέτο της anytime.

 

Βασίλη ο NRG την ανέφερε πρώτος, but thanx anyway :p

 

edit:

α, εγώ έβαλα το σωστό site, οπότε μπορεί να θεωρηθεί συνεργασία :p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας σήμερα είδα το threat αν και είμαι καιρό εδώ. Αν θέλετε οποιαδήποτε βοήθεια είμαι διαθέσιμος (είμαι στο χώρο 14 χρόνια).
Link to comment
Share on other sites

@sinnay

Εγω θελω να μαθω διαφορες απο

1.τρομοκρατικες ενεργεις πυρος ή και εκρηξης.

2.κακοβουλες ενεργεις πυρος ΄΄η και εκρηξης.

κ αν εχει καμια σχεση

3.με τις κακοβουλες πραξεις ζημιες ιδιου.

 

α)δηλ.τι διαφορα εχουν στο 1+2 ?

β)αν εχεις το 3.δηλ. σε καλυπτουν σε γρατσουνιες?

4)αν ειναι μεσω φιλικης δηλωσης δεν χρειαζεται να πληρωσεις την ζημια απο την τσεπη σου κ να τα παρεις μετα ή παιρνεις τα λεφτα απο την δικη σ ασφαλιστικη κ οχι του αλλου?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγω ασφαλίστηκα στην anytime το Ίούνιο που μας πέρασε. Εντάξει τα ασφάλιστρα είναι καλά υπάρχουν βέβαια και φτηνότερες εταιρίες. Αλλά η εταιρία μετράει όταν παθεις ζημιά. Ένα πρωί λοιπόν του Αυγούστου ξεκίνησα να πάω στη δουλεία μου. Ψάχνω να βρω το αυτοκίνητο πουθενά (πραγματικά είχε γίνει punto) τα είδα όλα όχι μόνο γιατί μου το κλέψανε άν και μεταχειρίσμενο κάνει 6.000 ευρώπουλα αλλά και γιατί μένω στη Καλλιθέα και δουλεύω στο Μαρούσι. Για καλή μου τύχη το αυτοκίνητο βρέθηκε μετά από 10 μέρες στον παλιό Ιππόδρομο τρακαρισμένο από την αριστερή πλευρά και ζημιές στο imobilazier. Μέχρι τότε δεν ήξερα ούτε τι κάλυψη είχα, τους κάλεσα, ήρθε γερανός το πήρε, το πήγε στο συνεργείο, μου έδωσαν ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο να κινούμε και στο τέλος όταν πήγα στο συνεργείο να πληρώσω για να τους πάω τα τιμολόγια μου είπαν ότι όλα ήταν πληρωμένα από την anytime Πραγματικά τα είδα όλα δεν φεύγω από εκεί ούτε με σφαίρες.
Link to comment
Share on other sites

Διεθνής Ένωση απο μενα.αληθεια ρε παιδια,ξερετε καμια ασφαλιστικη με την ονομασια αιγαιον???για δωστε πληροφοριες γιατι εχω κανει μια μικτη στην m3 μου και θελω να ξερω τι εκανα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω μια απορία. Βλέπω ότι ανάλογα την περιοχή που δηλώνεις, υπάρχει σημαντική διαφορά στα ασφάλιστρα. Εγώ πχ έχω έδρα στο Ηράκλειο Κρήτης, αλλά αυτήν την περίοδο εργάζομαι στο Μέτσοβο, όπου και τα ασφάλιστρα βγαίνουν μικρότερα.

Τώρα που λήγει η ασφάλειά μου, σκέφτομαι τι να δηλώσω ως τόπο.

Στο Μέτσοβο δε θα μείνω μέχρι το τέλος του ασφαλιστηρίου. Μπορώ να αλλάξω τον τόπο πριν τη λήξη του;

Και τέλος, ποιά η διαφορά αν παρόλο που μένω προσωρινά στο Μέτσοβο, δηλώσω ως τόπο το Ηράκλειο (ή και αντίστροφα) ; Υπάρχει κάποιος περιορισμός στις καλύψεις;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω μια απορία. Βλέπω ότι ανάλογα την περιοχή που δηλώνεις, υπάρχει σημαντική διαφορά στα ασφάλιστρα. Εγώ πχ έχω έδρα στο Ηράκλειο Κρήτης, αλλά αυτήν την περίοδο εργάζομαι στο Μέτσοβο, όπου και τα ασφάλιστρα βγαίνουν μικρότερα.

Τώρα που λήγει η ασφάλειά μου, σκέφτομαι τι να δηλώσω ως τόπο.

Στο Μέτσοβο δε θα μείνω μέχρι το τέλος του ασφαλιστηρίου. Μπορώ να αλλάξω τον τόπο πριν τη λήξη του;

Και τέλος, ποιά η διαφορά αν παρόλο που μένω προσωρινά στο Μέτσοβο, δηλώσω ως τόπο το Ηράκλειο (ή και αντίστροφα) ; Υπάρχει κάποιος περιορισμός στις καλύψεις;

 

 

καλα μην φανταστεις καμια τρελη διαφορα στην τιμη καποτε ενας φιλος ειχε κανει συγκριση στις τιμες να δηλωνε τοπο θεσσαλονικη η Αλεξανδρουπολη ε η διαφορα ηταν περιπου στο 1 - 1,5 ευρω

Link to comment
Share on other sites

καλα μην φανταστεις καμια τρελη διαφορα στην τιμη καποτε ενας φιλος ειχε κανει συγκριση στις τιμες να δηλωνε τοπο θεσσαλονικη η Αλεξανδρουπολη ε η διαφορα ηταν περιπου στο 1 - 1,5 ευρω

 

1,5€ δεν ειναι με τιποτα η διαφορα. Εγω μενω σε Μακεδονια και δηλωνω την παλια δ/νση σε πολη της Θρακης. Η διαφορα ειναι πανω απο ~20€

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Διεθνής Ένωση απο μενα.αληθεια ρε παιδια,ξερετε καμια ασφαλιστικη με την ονομασια αιγαιον???για δωστε πληροφοριες γιατι εχω κανει μια μικτη στην m3 μου και θελω να ξερω τι εκανα.

Καλά ρε ταξιδιώτη, πρώτα κάνεις το συμβόλαιο και μετά ρωτάς?:p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλα μην φανταστεις καμια τρελη διαφορα στην τιμη καποτε ενας φιλος ειχε κανει συγκριση στις τιμες να δηλωνε τοπο θεσσαλονικη η Αλεξανδρουπολη ε η διαφορα ηταν περιπου στο 1 - 1,5 ευρω

 

Σε ετήσιο πρόγραμμα της Anytime, το Ηράκλειο βγαίνει 40 ευρώ ακριβότερο από το Μέτσοβο.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...