Jump to content

Υπάρχουν ταινίες που δεν καταλάβατε τι έγινε στο τέλος;


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όσο αφορά την χαμένη ταυτότητα (ή όπως αλλιώς το μεταφράσανε), το identity, τέλος πάντων θα συμφωνήσω με την άποψη της rita09.

Να ρωτήσω όμως και εγώ κάτι? Έχετε δεί το jumper? Βασικά για άλλη ταινία πήγαινα και είχε τελειώσει η προβολή και είδα τελικά αυτό. Που τις βρήκε τις δυνάμεις αυτός ο τυπάκος (και οι υπόλοιποι)? Ποιοί είναι αυτοί που τους κυνηγάνε και για ποιούς δουλεύουν? Και στην τελική η μητέρα του είναι μπλεγμένη κάπου? Τι ρόλο βαράει στην όλη υπόθεση?

Πολλές απορίες ε?

 

Για το identity η rita09 έπεσε μέσα 100%.

Στο jumper τώρα, μπούρδα φαντασίας είναι, δεν έχει τίποτα που να θέλει εξήγηση. Απλά ο τύπος ανήκει σε ένα είδος ανθρώπων που μπορούν και κάνουν αυτό το πράγμα και το έχει κληρονομήσει από τη μητερα του, η οποία τον βοήθαγε στις δύσκολες στιγμές του όσο μεγάλωνε. Και όπως σ' όλες τις ταινίες, υπάρχουν και οι κακοί που θέλουν να τους εξοντώσουν χωρίς αντικειμενικό λόγο...

:blink:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 257
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλά από υπόθεση δεν διεκδικεί δάφνες. Απλά δεν είχα καταλάβει αν κληρονόμησε τις δυνάμεις ή αν του "δόθηκαν" με κάποιο τρόπο.
Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Για το jumper....

εγώ κατάλαβα ότι

 

υπήρχαν δυο ομάδες

οι jumpers και οι διώκτες τους

Η μητέρα του ήταν μια από τους διώκτες και ο λόγος που εγκατέλειψε την οικογενεια ήταν το γεγονός ότι θα έπρεπε να τερματίσει τη ζωή του γιού της (όταν 5 ετών έκανε την πρώτη του "μεταφορά".

 

Γι αυτό και στο τέλος του λέει ότι του δίνει προβάδισμα πριν αρχίσει να τον καταδιώκει.

 

Οι ικανότητες θεωρούνται ως τυχαίο φαινόμενο που εμφανίζεται σε κάποιους ανθρώπους.

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξαναειδα την λευκη ταινια για να θυμηθω,,Στο τελος της λευκης ταινιας ο πρωταγωνιστης και συζυγος σκηνοθετει τον θανατο του..Καποιοι φιλοι τον αναγνωριζουν η γυναικα του ομως ξερει οτι ειναι ζωντανος..Την επομεη μερα εισβαλει στο σπιτι της συζυγου αστυνομικοι με νταλμα για ερευνα και ερευνουν την δολοφονια γιατι αυτο νομιζουν οτι συμβαινει του ζωντανου συζυγου,,Στην τελευταια σκηνη ο πρωταγωνιστης μια χαρα φευγει απο εκει που κρυβοτανε και περπετα στους δρομους και ξαφνικα του ερχετε ενα οραμα οτι η γυναικα του ειναι πισω απο τα καγκελα της φυλακης..Αλλα αυτο ειναι ονειρο..Προφανως η ταινια τελειωνει με τον πρωταγωνιστη καλα ν κρυβεται και την αστυνομια να ψαχνεται..
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβε κανείς τι έγινε στο Άρωμα;

 

 

Τον φάγανε στο τέλος;;;

:blink:

 

δεν εχω δει την ταινια αλλα συμφωνα με το βιβλιο ναι! :)

 

Λοιπον ξαναειδα την λευκη ταινια για να θυμηθω,,Στο τελος της λευκης ταινιας ο πρωταγωνιστης και συζυγος σκηνοθετει τον θανατο του..Καποιοι φιλοι τον αναγνωριζουν η γυναικα του ομως ξερει οτι ειναι ζωντανος..Την επομεη μερα εισβαλει στο σπιτι της συζυγου αστυνομικοι με νταλμα για ερευνα και ερευνουν την δολοφονια γιατι αυτο νομιζουν οτι συμβαινει του ζωντανου συζυγου,,Στην τελευταια σκηνη ο πρωταγωνιστης μια χαρα φευγει απο εκει που κρυβοτανε και περπετα στους δρομους και ξαφνικα του ερχετε ενα οραμα οτι η γυναικα του ειναι πισω απο τα καγκελα της φυλακης..Αλλα αυτο ειναι ονειρο..Προφανως η ταινια τελειωνει με τον πρωταγωνιστη καλα ν κρυβεται και την αστυνομια να ψαχνεται..

 

σ'ευχαριστω πολυ χριστινουλα!δηλαδη η γυναικα του μπαινει η δε μπαινει φυλακη?παντως στην κοκκινη που ειναι κ η τελευταια τους δειχνει να βγαινουν μαζι απο το καραβι(μαζι με τους αλλους επιζωντες)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δει την ταινια αλλα συμφωνα με το βιβλιο ναι! :)

 

Μα γιατί; Αφού υποτίθεται ότι το άρωμα διέγειρε σεξουαλικά όσους το μύριζαν... (ή εγώ το κατάλαβα έτσι; :p)

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Bασικα η συγκεκριμενη ταινια εχει σκοπο να δειξει το ποσο αδυναμος ειναι ενας μεταναστης σε αλλη χωρα..Οταν ηταν στην Γαλλια η συζυγος βασανιζει τον αντρα της φτανει στο σημειο να καψει το μαγαζι της τι ηταν και να τον κατηγορησει..Αυτος βρισκει τροπο και γυριζει Πολωνια οπου μαζευει λεφτα και σκηνοθετει τον θανατο του..Την ημερα που η συζυγος φτανει στην Πολωνια αυτος παριστανει οτι σκοτωθηκε.Ετσι φυσικα και φυλακιστηκε αυτη..Ειχε κινητρα να τον σκοτωσει..Την περιουσια του..Αυτη μπορουσε να τον προδωσει αλλα δεν το κανε..Προτιμηησε να κατηγορηθει..Και μαλλον αυτος ηταν ο σκοπος του η εκδικιση..Η σκηνη απο το κοκκινο εινναι η αρχη της λευκης ιστοριας ..Αφου ενω αυτος στο τελος της λευκης θεωρειται νεκρος στην κοκκινη ειναι ζωντανος..Και εχουν και διαφορετικα επιθετα που σημαινει οτι δεν εχουν παντρευτει ακομα..Αν και αν πας στο imdb οι γνωμες διιστανται ο καθενας λεει τα δικα του..Γενικα ο σκοπος ειναι να υιοθετησει ο καθενας την λυση που θελει νομιζω..
Link to comment
Share on other sites

Bασικα η συγκεκριμενη ταινια εχει σκοπο να δειξει το ποσο αδυναμος ειναι ενας μεταναστης σε αλλη χωρα..Οταν ηταν στην Γαλλια η συζυγος βασανιζει τον αντρα της φτανει στο σημειο να καψει το μαγαζι της τι ηταν και να τον κατηγορησει..Αυτος βρισκει τροπο και γυριζει Πολωνια οπου μαζευει λεφτα και σκηνοθετει τον θανατο του..Την ημερα που η συζυγος φτανει στην Πολωνια αυτος παριστανει οτι σκοτωθηκε.Ετσι φυσικα και φυλακιστηκε αυτη..Ειχε κινητρα να τον σκοτωσει..Την περιουσια του..Αυτη μπορουσε να τον προδωσει αλλα δεν το κανε..Προτιμηησε να κατηγορηθει..Και μαλλον αυτος ηταν ο σκοπος του η εκδικιση..Η σκηνη απο το κοκκινο εινναι η αρχη της λευκης ιστοριας ..Αφου ενω αυτος στο τελος της λευκης θεωρειται νεκρος στην κοκκινη ειναι ζωντανος..Και εχουν και διαφορετικα επιθετα που σημαινει οτι δεν εχουν παντρευτει ακομα..Αν και αν πας στο imdb οι γνωμες διιστανται ο καθενας λεει τα δικα του..Γενικα ο σκοπος ειναι να υιοθετησει ο καθενας την λυση που θελει νομιζω..

 

χμμ..καταλαβα!βασικα οντως ο καθενας μπορει να σχηματισει τη δικη του γνωμη γιατι τα γεγονοτα συνδεονται καπως περιεργα!ας πουμε στη λευκη ταινια στην αρχη που το ζευγαρι χωριζει μπαινει μες στο δικαστηριο η πρωταγωνιστριας της μπλε(στη μπλε συμβαινει αυτο οταν ψαχνει την ερωμενη που ειχε ο αντρας της οσο ζουσε!).επειτα στην τριτη ταινια οταν εμφανιζεται η πρωταγωνιστρια της μπλε παλι στο τελος(που εχει επιζησει)αναφερεται ως χηρα κ ειναι μαζι με τον αλλο.αυτο που ειπες οτι το ζευγαρι καρολ-ντομινικ ειχε διαφορετικα επιθετα δεν το ειχα παρατηρησει!οποτε ειναι λιγο μπερδεμα!σ'ευχαριστω κ παλι παντως! :)

 

Μα γιατί; Αφού υποτίθεται ότι το άρωμα διέγειρε σεξουαλικά όσους το μύριζαν... (ή εγώ το κατάλαβα έτσι; :p)

 

σωστα καταλαβες!αλλα τους διεγειρε σε σημειο να θελουν να κανουν...αποτροπαιες πραξεις οπως το να τον φανε!οχι μονο σεξουαλικα!κ αυτος ηταν κ ο σκοπος του Γκρενουιγ μιας κ ειχε βαρεθει να ζει! ;):p

Link to comment
Share on other sites

Για το jumper....

εγώ κατάλαβα ότι

 

υπήρχαν δυο ομάδες

οι jumpers και οι διώκτες τους

Η μητέρα του ήταν μια από τους διώκτες και ο λόγος που εγκατέλειψε την οικογενεια ήταν το γεγονός ότι θα έπρεπε να τερματίσει τη ζωή του γιού της (όταν 5 ετών έκανε την πρώτη του "μεταφορά".

 

Γι αυτό και στο τέλος του λέει ότι του δίνει προβάδισμα πριν αρχίσει να τον καταδιώκει.

 

Οι ικανότητες θεωρούνται ως τυχαίο φαινόμενο που εμφανίζεται σε κάποιους ανθρώπους.

 

Έτσι ακριβώς είναι. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για το άρωμα

 

 

δεν προκαλεί σεξουαλική διέγερση αλλά έρωτα κα θαυμασμό, είναι τα πιο έντονα γενικά συναισθήματα επιθυμίας. Επομένως όταν λούστηκε με όλο το άρωμα, όσοι το μύρισαν τον λάτρεψαν και ήθελαν να τον αγγίξουν, να τον γευτούν, να γίνουν ένας με αυτόν, αρχικά ξεσκίζοντας τα ρούχα του....φτάνοντας στο σημείο να του ξεσκίσουν τις σάρκες και να τον φάνε........

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
maholand drive.. η απιστευτη παρανοια..

 

Πράγματι. Εξ άλλου ολόκληρη η ιστορία βασίζεται σε αυτή τη «παράνοια»...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειδα το revolver κ απο τα 3/4 της ταινιας κ μετα δεν καταλαβα τιποτα α π ο λ υ τ ω ς.....Οποιος εχει καμια ιδεα για το τι γινεται στο τελος κ ποιος ηταν ποιος ας με διαφωτισει...:O
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όταν είχα δει το Μάγο Αϊζενχάιμ (The illusionist) μπερδεύτηκα αρκετά στο τέλος... Σαν να δόθηκε γρήγορα η εξήγηση του μυστηρίου. Και νύσταζα και λίγο, πού να συγκεντρωθώ!...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΗ ΤΑΙΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΟ! eternal sunshine of a spotless mind! ειδικά από το τέλος δεν κατάλαβα τίποτα! αν μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει!:)
Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΗ ΤΑΙΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΟ! eternal sunshine of a spotless mind! ειδικά από το τέλος δεν κατάλαβα τίποτα! αν μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει!:)

 

απ'ο,τι θυμαμαι(εχω καιροπου την ειδα αν κ τη λατρεψα σαν ταινια)στο τελος αποδεικνυεται οτι η ξανθια κοπελιτσα τα ειχε με το γιατρο κ ειχε κανει κ εκεινη αυτο το πραμα για να τον βγαλει απο το μυαλο της!οταν το συνειδητητοποιει στελνει σε ολους τους "ασθενεις" κασετες για να τους θυμισει το παρελθον τους!στελνει λοιπον κ στον καρει κ στην γουινσλετ ε και αυτοι ξανασυναντιωνται κ βγαινουν!κ προμυνηεται οτι θα ξανακανουν σχεση! :)

θα την ξαναδω παντως για να ειμαι σιγουρη οτι δε σου λεω κατι λαθος! :O:happy:

Link to comment
Share on other sites

απ'ο,τι θυμαμαι(εχω καιροπου την ειδα αν κ τη λατρεψα σαν ταινια)στο τελος αποδεικνυεται οτι η ξανθια κοπελιτσα τα ειχε με το γιατρο κ ειχε κανει κ εκεινη αυτο το πραμα για να τον βγαλει απο το μυαλο της!οταν το συνειδητητοποιει στελνει σε ολους τους "ασθενεις" κασετες για να τους θυμισει το παρελθον τους!στελνει λοιπον κ στον καρει κ στην γουινσλετ ε και αυτοι ξανασυναντιωνται κ βγαινουν!κ προμυνηεται οτι θα ξανακανουν σχεση! :)

θα την ξαναδω παντως για να ειμαι σιγουρη οτι δε σου λεω κατι λαθος! :O:happy:

 

ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

εγώ μπερδευτηκα με το american psycho ο τύπος είχε κάνει τα εγκλήματα ή ήταν όλα στην φαντασία του?

 

Στη φαντασία του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ αλλά που βασίζεσαι?

 

Θα σε συμβούλευα να ξαναδείς το φινάλε.

 

Εκεί, ο Christian Bale ομολογεί τα εγκλήματά του σε έναν συνάδελφο (ή κάτι τέτοιο, έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που το είδα) και ο άλλος νομίζει ότι αστειεύεται αφού όλοι είναι ζωντανοί.

 

Περισσότερα δε θυμάμαι. Σίγουρα δε μου άφησε ερωτηματικά γιατί ήταν αρκετά ξεκάθαρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις είδα το ''12 monkeys'' (ναι τώρα το είδα :p ) και δεν μπόρεσα να βγάλω νόημα...

Ήθελε να δείξει ότι και καλά ήταν μάταιη η όλη προσπάθεια;

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...