Jump to content

Mitac Mio P360 και Mio P560


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω δοκιμάσει να σβήσω τα πάντα. έσβησα και τη σύνδεση απο το ppc και πλέον το activesync είναι άδειο. πάλι ανοίγει κάθε 10 λεπτά:mad::mad:
TSIPOURO... connecting people...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω δοκιμάσει να σβήσω τα πάντα. έσβησα και τη σύνδεση απο το ppc και πλέον το activesync είναι άδειο. πάλι ανοίγει κάθε 10 λεπτά:mad::mad:

Για κανε και αυτο : Α. Έλεγξε αρχικά αν παρεμποδίζεται ο συγχρονισμός από κάποιο firewall ή antivirus στον υπολογιστή.

B. Κατέβασε και εγκατέστησε την τελευταία έκδοση του Microsoft ActiveSync http://www.microsoft.com/windowsmobile/activesync

Γ. Απενεργοποίησε στη συσκευή το Advanced network functionality στη θέση Start/settings/Connections/USB to PC.

Δ. Έλεγξε αν μπορείς να συνδεθείς σε άλλο pc με το ίδιο καλώδιο.

Δουλεύεις πολύ, κάνεις πολλά λάθη. Δουλεύεις λίγο, κάνεις λίγα λάθη. Δεν δουλεύεις καθόλου, δεν κάνεις λάθη.

Δεν κάνεις λάθη, ΠΡΟΑΓΕΣΑΙ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δε με κατάλαβες. το πρόβλημα μου δεν είναι οτι ΔΕΝ μπορώ να συνδεθώ μέσω activesync. αλλα το αντίθετο. η συσκευή προσπαθεί να συνδεθεί ακόμα και όταν είναι κλειστή. με αποτέλεσμα κάθε δέκα λεπτά να ανοίγει μόνη της
TSIPOURO... connecting people...
Link to comment
Share on other sites

δε με κατάλαβες. το πρόβλημα μου δεν είναι οτι ΔΕΝ μπορώ να συνδεθώ μέσω activesync. αλλα το αντίθετο. η συσκευή προσπαθεί να συνδεθεί ακόμα και όταν είναι κλειστή. με αποτέλεσμα κάθε δέκα λεπτά να ανοίγει μόνη της

Για δες και αυτο:

Από το μενού του activesync με το πρόγραμμα κλειστό δημιουργούμε ένα νέο server (Add Server Source). Στο πεδίο Server address γράφουμε "fake". Ομοίως στα πεδία User Name, Password και Domain, πατάμε πάλι Next και στη συνέχεια Finish.

 

Αφου τελειώσουμε στο μενού είναι πια ενεργοποιημένο το Shelude όπου πρέπει να θέσουμε στα δυο πεδία Peak times και Off-peak times την επιλογή Manually. Κατόπιν διαγράφουμε τον server που πριν δημιουργήσαμε από το παράθυρο Menu/options.

Δουλεύεις πολύ, κάνεις πολλά λάθη. Δουλεύεις λίγο, κάνεις λίγα λάθη. Δεν δουλεύεις καθόλου, δεν κάνεις λάθη.

Δεν κάνεις λάθη, ΠΡΟΑΓΕΣΑΙ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δε με κατάλαβες. το πρόβλημα μου δεν είναι οτι ΔΕΝ μπορώ να συνδεθώ μέσω activesync. αλλα το αντίθετο. η συσκευή προσπαθεί να συνδεθεί ακόμα και όταν είναι κλειστή. με αποτέλεσμα κάθε δέκα λεπτά να ανοίγει μόνη της

Ισως αυτο σε βοηθησει καλυτερα :

 

 

On your P350/550, start ActivSync via Start/Programs.

Click on Menu in the bottom right corner

Select 'Configure Server'

Enter server address: 1.1.1.1 and click on Next

Enter user name, password and domain: test and select save password. Click on Next.

Click on Finish.

ActiveSync will try and synchronize. Click on Stop. Click on Menu once more and select schedule.

From the picklists select Manually for peak and off-peak times and click on ok.

Click on Menu again and select Options.

Make sure Exchange server is selected (highlighted in blue) and click on Delete.

Select Yes when the following message appears:

More tips on how to improve the duration of the battery life of your P350/550 can be found here."

Δουλεύεις πολύ, κάνεις πολλά λάθη. Δουλεύεις λίγο, κάνεις λίγα λάθη. Δεν δουλεύεις καθόλου, δεν κάνεις λάθη.

Δεν κάνεις λάθη, ΠΡΟΑΓΕΣΑΙ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κόλπο ακριβώς εννοούσα πριν όταν είπα:

Τα κόλπα όμως που διορθώνουν το πρόβλημα στα 350/550 δεν πιάνουν στο 560 :cry:

Δεν πιάνει..

Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον

TSIPOURO... connecting people...
Link to comment
Share on other sites

δε με κατάλαβες. το πρόβλημα μου δεν είναι οτι ΔΕΝ μπορώ να συνδεθώ μέσω activesync. αλλα το αντίθετο. η συσκευή προσπαθεί να συνδεθεί ακόμα και όταν είναι κλειστή. με αποτέλεσμα κάθε δέκα λεπτά να ανοίγει μόνη της

 

Είναι bug της rom. Εγκατέστησε το SKMenu και τότε μπορείς να κλείνεις το pda από το power off της εφαρμογής αυτής. Έτσι δεν θα έχεις πλέον αυτό το φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Το 550 είχε πρόβλημα με το activesync και το 560 bug στη rom?

Και έχουν και τα δύο ακριβώς την ίδια.. παρενέργεια? Σαν πολύ τραγική σύμπτωση δεν είναι?

Για μένα δεν είναι λύση πάντως να κλείνω την συσκευή με το στυλό κάθε φορά. Ελπίζω να βγεί κάποτε κάποιο patch..

TSIPOURO... connecting people...
Link to comment
Share on other sites

Το 550 είχε πρόβλημα με το activesync και το 560 bug στη rom?

Και έχουν και τα δύο ακριβώς την ίδια.. παρενέργεια? Σαν πολύ τραγική σύμπτωση δεν είναι?

Για μένα δεν είναι λύση πάντως να κλείνω την συσκευή με το στυλό κάθε φορά. Ελπίζω να βγεί κάποτε κάποιο patch..

Εχεις πανω το destinator 7;

Δουλεύεις πολύ, κάνεις πολλά λάθη. Δουλεύεις λίγο, κάνεις λίγα λάθη. Δεν δουλεύεις καθόλου, δεν κάνεις λάθη.

Δεν κάνεις λάθη, ΠΡΟΑΓΕΣΑΙ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχεις wi-fi, μπορείς απλά συνδέοντας την συσκευή με το pc σου με usb μέσω του activesync, να δώσεις internet στο mio, εφόσον βέβαια έχεις internet και στο pc σου.

Το internet sharing και τα υπόλοιπα connections είναι για άλλες λειτουργίες.

 

Να σαι καλα φιλε! Ηταν τοσο απλο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι..

 

Για κοιτα εδω :

Active sync Annoyance

To keep Active Sync from popping up at different times for no apparent reason:

 

1 ανοιξτε sktools notifications queue scroll down

2.Find <repllog.exe> it will have several types listed.

3.Find the one that says<AppRunAfterTimeChange>

4.Highlight this prompt.

5.go actions Disable this.

The only time Activesync should start now is when you sync to your PC.

 

1)Aνοίγουμε το SK Tools και από το μενού κάτω αριστερά επιλέγουμε View All...

2)...για να δούμε την επιλογή Notifications Queue.

3)Ανoίγοντας το Notifications Queue ψάχνουμε κι επιλέγουμε το ένα από όσα repllog.exe υπάρχουν που γράφει από κάτω Start if time changes.

4)Kρατώντας την γραφίδα επάνω του επιλέγουμε από το μενού που ανοίγει Enable/Disable για να το απενεργοποιήσουμε.

5)Αφού απενεργοποιηθεί κλείνουμε το SK Tools και είμαστε έτοιμοι. Το Activesync δεν θα ενεργοποιείται κάθε φορά που το GPS κλειδώνει την θέση μας.

Δουλεύεις πολύ, κάνεις πολλά λάθη. Δουλεύεις λίγο, κάνεις λίγα λάθη. Δεν δουλεύεις καθόλου, δεν κάνεις λάθη.

Δεν κάνεις λάθη, ΠΡΟΑΓΕΣΑΙ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ultimo_ εκανες δουλεια;

Δουλεύεις πολύ, κάνεις πολλά λάθη. Δουλεύεις λίγο, κάνεις λίγα λάθη. Δεν δουλεύεις καθόλου, δεν κάνεις λάθη.

Δεν κάνεις λάθη, ΠΡΟΑΓΕΣΑΙ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν το γλιτώνω το sktools τελικά ε?

 

μόλις το έκανα, αλλα δε νομίζω να έχει σχέση με το GPS. (ελπίζω πάντως..)

 

Θα σου πω σε λίγα λεπτάκια..

 

Χίλια ευχαριστώ πάντως για την έρευνά σου :)

TSIPOURO... connecting people...
Link to comment
Share on other sites

για να παίζει και srt αρχεία δεν υπάρχει ακόμα player......δυστυχώς θα πρέπει να κάνεις reencode την ταινία, να της αλλάξεις και διάσταση για καλύτερα αποτελέσματα, και να περάσεις και τους υπότιτλους από πάνω....:(

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Μήπως ξέρεις κάποιο πρόγραμμα με το οποίο να μπορώ να το κάνω αυτο?? :O

Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα το μηνυμα επιβεβαιωσης απο pdaplaza και καταλαβα οτι εχω κανει πατατα και εχω επιλεξει αποστολη οχι με ups αλλα με freemail που απο οτι ειπε καποιος φιλος πριν ειναι απλο ταχυδρομειο. Υπαρχει καποιος αλλος που το εχει παρει με freemail και αν ναι πως του ηρθε κατευθειαν το δεμα ή με συστημενο και το παρελαβε απο ταχυδρομειο?

 

Τελικα σημερα το πρωι μου ηρθε το ειδοποιητηριο απο ταχυδρομειο και το μεσημερι θα περασω να το παρω.

Link to comment
Share on other sites

Basili55 καλορίζικο, περιμένουμε εντυπώσεις.

 

Παιδιά όσον αφορά την αγορά με εταιρικό ΑΦΜ, μόλις ρώτησα έναν φίλο λογιστή και μου είπε ότι στην περίπτωση μας, το ΦΠΑ θα αποδοθεί από την ελληνική εταιρεία στην οποία έγινε η τιμολόγηση. Εάν δεν αποδοθεί μόλις έρθει η σχετική λίστα από το pdaplaza μέσω της Ούγγρίκής εφορίας στην Ελληνική εφορία (vies), και δεν έχει γίνει απόδοση του ΦΠΑ τότε η ελληνική εταιρεία θα κληθεί από την εφορία για εξηγήσεις και απόδοση του ΦΠΑ. Απ' ότι λέει του έχει τύχει αρκετές φορές με άλλα είδη βέβαια (καύσιμα κλπ.) όπου γινόταν η προμήθεια χωρίς ΦΠΑ, και μετά από κάποιους μήνες τους καλούσε η εφορία για τα "περαιτέρω" ...

Γι' αυτό ψάξτε το λίγο παραπάνω.

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Basili55 καλορίζικο, περιμένουμε εντυπώσεις.

 

Παιδιά όσον αφορά την αγορά με εταιρικό ΑΦΜ, μόλις ρώτησα έναν φίλο λογιστή και μου είπε ότι στην περίπτωση μας, το ΦΠΑ θα αποδοθεί από την ελληνική εταιρεία στην οποία έγινε η τιμολόγηση. Εάν δεν αποδοθεί μόλις έρθει η σχετική λίστα από το pdaplaza μέσω της Ούγγρίκής εφορίας στην Ελληνική εφορία (vies), και δεν έχει γίνει απόδοση του ΦΠΑ τότε η ελληνική εταιρεία θα κληθεί από την εφορία για εξηγήσεις και απόδοση του ΦΠΑ. Απ' ότι λέει του έχει τύχει αρκετές φορές με άλλα είδη βέβαια (καύσιμα κλπ.) όπου γινόταν η προμήθεια χωρίς ΦΠΑ, και μετά από κάποιους μήνες τους καλούσε η εφορία για τα "περαιτέρω" ...

Γι' αυτό ψάξτε το λίγο παραπάνω.

 

Φιλε Πασχαλη πες του φιλου σου του λογιστη οτι η Ουγγαρια ειναι στην Ευρωπαικη Ενωση και οτι οι συναλλαγες μεταξυ εταιριων μελων της Ευρωπαικης Ενωσης δεν επιβαρυνονται με φπα (ειναι οι λεγομενες ενδοκοινοτικες συναλλαγες) . Αυτα και προσοχη στους "λογιστες" γιατι καποιοι απο αυτους ειναι ακρως επικινδυνοι εκτος και αν δεν του διευκρινησες οτι προκειται για χωρα της Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρέπει το επάγγελμα να δικαιολογεί αγορά pda.

Δεν μπορείς πχ να είσαι υδραυλικός και να αγοράσεις χοντρικής με τιμολόγιο τρόφιμα απο κάποιο μεγάλο μάρκετ.

TSIPOURO... connecting people...
Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο που λες αλλα εδω το θεμα μας ειναι το φπα και οχι αν το επαγγελμα δικαιολογει την αγορα pda. Εξαλλου και ο υδραυλικος μπορει να κοψει τιμολογιο για τροφιμα απο το σουπερ μαρκετ απλα αν θα του γινει ελεγχος απο την εφορια και βρουν αυτα τα τιμολογια τοτε σιγουρα θα εχει προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ρε παιδιά, ποτέ δεν ήμουν καλός στα λογιστικά.

Πάντως στον συγκεκριμένο του διευκρίνησα ότι πρόκειται για την Ουγγαρία η οποία είναι χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Και τα παραδείγματα που μου είπε αφορούσαν και άλλες χώρες της ΕΕ πχ. Γερμανία.

Τι να πω ...

Θα ρωτήσω κι έναν ακόμα που τον έχω πρόχειρο. Θα σας ενημερώσω για ότι μου πει.

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Πασχαλη ρωτησε και τον αλλο που ξερεις και θα δεις. Εξαλλου τα παιδια που πηραν με μαζικη παραγγελια τα cruise τα πηραν και αυτοι χωρις φπα και το τιμολογιο κοπηκε μονο σε ενα αφμ. Λετε λοιπον να ειναι τοσο ασχετος αυτος και να μην το ειχε ψαξει και τωρα να του ζητησει η εφορια 15περιπου cruise επι 450 ευρω περιπου το ενα βγαινει 6750 επι 19% ειναι 1282 ευρω φπα. Λετε να μην το εχει ψαξει.Απλα σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν και καποιοι ασχετοι και τι κακο δεν ειναι να εισαι ασχετος ,το κακο ειναι να ειναι να εισαι ασχετος και να το παιζεις ειδημονας.
Link to comment
Share on other sites

basillis55 έχεις απόλυτο δίκιο.

Δοκίμασα να ψάξω και λίγο στο internet αλλά έχασα την μπάλα. Πάντως κάπου βρήκα κάτι για ενδοκοινοτικές συναλλάγες οι οποίες χαρακτηρίζονται ως "μικρές" και έχουν αξία έως 55.000 ευρώ (για το 2007) και απ' ότι κατάλαβα η εταιρεία δεν υποχρεούται σε intrastat κλπ. Αλλά επειδή όπως προείπα, δεν είμαι καλός σ' αυτά θα ρωτήσω και κάποιον ακόμη μήπως και μας διαφωτίσει.

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...